GSS Prim borcunu sildirme(Rehber)

#SGK Bu sabah lisans eğitimime devam etmeme rağmen bana çıkartılan "Genel Sağlık Sigortası" prim borcumu sildirdim.Nasıl olduğu ve ne kadar süreceğine ilişkin tecrübemi paylaşayım:

- İlk olarak borcunuz olup olmadığına bakmanız gerekiyor.Yanlış hatırlamıyorsam @gamsizm bunu bir gündemde dile getirmişti.Ama ben Teknoseyir akışında @taner isimli üye paylaşınca kontrol ettim(Her ikisine de tekrar teşekkür ederim).

Kontrol etmek için SGK'nin e-hizmetler kısmına giriş yapın.Burada bir uyarı:Giriş kısmındaki "il" bölümüne ikamet ettiğiniz ili değil nüfus cüzdanınızın arka kısmında yazan "Kayıtlı olduğu" ili yazıyorsunuz.

Giriş yapınca üst menüden "Borç Görüntüleme" kısmına gidip "Zorunlu GSS -Tescil Kaydı ve Borç Dökümü" 'ne tıklayın.Borcunuz varsa burada ilgili kanunun 60.maddesinin birinci fıkra (g) bendi kapsamında olduğunuz bilgisi ile beraber görünecektir.

- Prim borcunuz görünüyorsa ve hala eğitiminize devam ediyorsanız bu borcu sildirmeniz gerekir.Ben ilk olarak ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK İLETİŞİM MERKEZİ “ALO 170” hattını arayıp durumu anlattım ve bilgi istedim.Operatör üniversitemden alacağım öğrenci belgesi ile beraber bağlı bulunduğum SGK merkezine başvurmamı söyledi.

Burada da bir uyarı:Operatörden size bağlı bulunduğunuz SGK merkezini söylemesini isteyin.İkamet ettiğiniz ilçedeki merkez olmayabilir.Ayrıca merkezin adresini de iyi araştırın.Merkezler adlarını taşıdıkları ilçelerde olmaya biliyor.

Örneğin ben Beylikdüzü'nde oturuyorum,bağlı bulunduğum merkez Küçükçekmece SGK,Küçükçekmece SGK ise Bağcılar'da bulunuyor.(127 kilometrekarelik Küçükçekmece'de hiç yer kalmamış gibi...)

-Merkezinizi ve yerini belirledikten sonra okuduğunuz üniversiteden bir öğrenci belgesi almanız gerekiyor.Öğrenci belgelerinde yüzde 99 standarttır ama yine de alacağınız öğrenci belgesinde okula giriş tarihinizin yer almasına dikkat edin.Zaten belge talebini otomasyondan yapıyorsanız büyük ihtimal talep nedeni kısmında "SGK için" seçeneği vardır,okulunuz ona göre hazırlar.Bir öğrenci belgesi yeterli,zaten belgeyi işlem sonunda geri veriyorlar.

- Öğrenci belgesini alıp bağlı bulunduğunuz merkeze gitmelisiniz.Merkeze varınca sıramatik ekranından "GSS" kısmını seçerek numara alın.Ben bir matbu dilekçe doldurmak gerekir diye düşünüyordum hatta her ihtimale karşı kendim de elle itiraz ve silme talepli bir dilekçe hazırlamıştım ama tek yapmanız gereken öğrenci belgesi ve kimliğinizi bankodaki memura vermek.Size sadece anne veya babanızdan bir sigortanız olup olmadığını soruluyor ve borcunuzu siliyorlar.

Ben işlem sonunda bir belge veya işlem takip numarası vermelerini istedim ama verilmiyormuş.Eve gelince yukarıda anlattığım gibi tekrar kontrol ettim ve borcun silindiğini gördüm.

GSS'yi boşlamayın,ben okula ilk girdiğim yıl kuruma öğrenci belgesi vermeme rağmen bu sabah 5400 lira borç sildirdim.30 mart ya da 30 nisana doğru GSS borçları ile ilgili bir durum olacak deniyor,ayrıntıları bilmiyorum ama önümüzdeki haftalarda mutlaka kontrol edip sorun varsa bu tarihlerden önce düzelttirin.Benim yol hariç 10 dakikamı bile almadı.(Tabi sıra olmayan bir zamanda gittim)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler