Bu devirde 4.000 ₺ altına güzel bir 4K TV almak mümkün mü? Önerisi olan var mı? #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 22

Herkese merhaba, akılsız televizyonunu akıllı televizyona çevirip internetten film izlemek isteyen, teknoloji ile iyi geçinemeyen yengem için stick, tv box benzeri bir şey arıyorum. Önerisi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yarım saattir bakıyorum, mi 5, mi 5s ve Mi5 Prime arasındaki farkları anlayamadım. Yardımcı olabilecek var mı? Hangisi alınmalı? #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 28

Laptop'ıma SSD takmak istiyorum ancak destekleyip desteklemediğini nasıl öğrenebilirim? #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 14

Bu kota olayı tutmaz.

Devir 10 sene önceki devirle aynı değil. 10 sene önce 4GB kotalı internetim vardı, 7-8GB harcardım. Bu ay 230GB harcamışım, hem de ayın dörtte üçünü 3mbit ile geçirerek. Öyle download falan yapan birisi de değilimdir. Torrent kullanmam. Netflix, Spotify falan takılırım. 10 sene önce yolda giderken komik video izlemezdik, müziklerimizi (hatta müzik kliplerini) stream etmezdik, Instagram bağımlısı gençlerimiz yoktu. Kullanım alışkanlıkları çok değişti. Temel haber alma kaynağımız dâhi internet oldu. Haliyle bu kota muhabbetinin tutmasına imkân yok bu devirde.

Peki neden bu muhabbet?

3 adet fikrim var.

1- Bence çok olası değil ama bu şirketleri yönetenler yukarıda anlattığım mentalite değişikliğinin farkında değiller. Evet bu adamlar internet satıyor, paralarını burdan kazanıyorlar. Dev dataları, uzman analistleri falanları filanları var. Ama sonuç olarak bu şirketler 40-50 yaşlarında, hayatları profit maximization diye geçen plaza insanları tarafından yönetiliyor. Dediğim gibi pek ihtimal vermesem de gençliğin internet alışkanlıklarını doğru okuyamayıp bir zamanlar çalışan sistemin yine çalışacağını düşünmüş olabilirler.

2- O 5-10-20 GB kotalı paketler falan hep göz boyama. Sadece interneti çok nadiren kullanan yaşlıları ve kendisi için doğru paketi seçecek bilgiye sahip olmayanları silkelemek için koyuldu onlar. Asıl amaç böyle korkunç paketlerle göz korkutup, araya serpiştirilen bir kaç tane F/P gibi görünen pakete yönlendirmek. Örneğin, 60 liraya bir avuç kotalı 35Mbit paket gösterip 16Mbit sınırsız pakete 99TL vermeye razı etmek gibi.

3- Ortada bir inatlaşma mevcut. BTK eğer ISP'ler ile ortak bir zeminde buluşmaya çalışmadan bu değişikliğe giriştiyse, ISP'ler yeni yasada açık bulup yasanın tam zıttına giderek işi yokuşa sürüyor olabilirler. Ki gördüğümüz kadarıyla ISP'lerin tavrı ortak bir tavır gibi duruyor. ISP'lerden gelen ve reddedilen ek süre isteği de BTK'nın ISP'leri sıkıştırdığının bir göstergesi. ISP'lerin bu değişiklik açıklamasını son güne bırakıp sürpriz yapması da aynı şekilde. Bu inatlaşma sonunda karşılıklı ortak bir çözüme ulaşmak amaçlanıyor olabilir.

Tam olarak hangisi doğru bilmiyorum. Ama şundan çok eminim, kota muhabbeti tutmayacak. Tutması da beklenmiyor zaten. Öyle 1GB için 2TL falan ödemeyeceğiz hiç birimiz. Bu gürültü bir süre devam edecek sonra her şey yerli yerine oturacak.

#akış #AKK #AKKyeHayır #AKN

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • baba jo @baba-jo

  türksat tarifeleri açıklayana kadar ben de böyle düşünüyordum. aslında hala bir yanım "yok artık olmaz o iş" diyor ama bir yandan düşününce o kadar uzun süredir yok artık dediğimiz şeyler oluyor ki burada, bu neden olmasın?

  1- böyleyse iyi, tepkileri görüp cayma ihtimalleri var demektir.
  2-böyleyse kendi topuklarına sıktılar, vestel vergisi gibi adları çıkmış olucak. mesela türksat sırf diğerlerinden önce koydu sitesine diye şamar oğlanı oldu bile.
  3-keşke bu olsa da orta yol bulunup "akk 2019'da da kalkmıyor, şimdiki kademeli azalma ve gece tarifesi kısmı sonsuza kadar devam edicek" gibilerinden bir şeyler dense. buna bile razı ettiriyorlar insanı.

  • Guan @guan

   2- Evet Vestel'in adı çıktı ama bizim gibi niche bir kitlede adı çıktı. Hepsiburada'da hâlâ peynir ekmek gibi satıyor Vestel. Ama şöyle düşünün, istedikleri zamı yapmak için bahane oldu bu olay. Sorsan "19.90'dan başlayan fiyatlar" diyecekler ancak sadece %10-20'lik bir kitle gerçekten kotalı interneti kullanacak. Büyük kesim sınırsız paketleri tercih edip, eskisinden daha çok para bayılacak ve "en azından sınırsız" diyecek. Bu sebeple ikinci seçenek epey olası geliyor bana. Madem AKN'yi kaldırmak zorundayız, en azından bu vesileyle kârımızı artıralım gibi bir kafa.

  • Guan @guan

   Ha tabi yanlış anlamayın. Sizin de dediğiniz gibi bu ülkede öyle şeyler oluyor ki, "bundan sonra internet isteyen kendi bakır kablosunu kendi çekecek" deseler %100 olmaz öyle şey diyemeyiz.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  kesinlikle 3 ve her zaman da 3 olacak (son 30 yılda kamu yararına olupta özel sektörün beğenmediği ne yapıldıysa hepsinde benzer tavır sergilendi çünkü artık ülkeleri seçilmiş iktidarlar değil ticari işletmeler yönetiyor)

 • stenben @stenben

  tutmaz olayına katılmıyorum hocam, bir ttnet'e bakar o iş. Onlarda bu tarz bir uygulama getirirse öyle veya böyle tutar. Bir süre sonrada vatandaş mecbur kalır internetsiz kalmamak için. Öyle türknet falan da çare olmaz bir çok kişinin söylediği şekilde. Bir çok yerde yoklar çünkü. Tek umudum ttnetin bu muhabbete uymaması.

Arkadaşlar bir sorum var. Bir monitör ile TV arasındaki farklar nelerdir? 22'' monitör alabildiğim fiyata 32'' TV alabiliyorum. Bunun bana faydası/zararı nedir? #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap