Paylaş Paylaş

Everest Rampage Tinker mekanik klavye incelemesi

Rakiplerine göre daha uygun fiyatıyla dikkat çeken Everest Rampage Tinker oyuncu klavyesini test ettik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Boffin @boffin

  Everest ve mekanik klayve du bakalım merak ettim!

 • Servet @enigmasi

  Everest'in o ünlü "kalitesi" devam ediyor mu acaba

 • Emre @emre64

  Everest klavye? 300 lira? Şunu alacağınıza gidin aliexpress'te onlarca klavye var 40-50 dolara, bundan kalitelidir en azından.

 • cihandark @cihandark

  can bey'in ''arada mantıklı bir yere bağlamak için kıvranıyorsun'' cümlesi bence çok komik çünki mekanik klavye kullanmadan o hissiyatı bilmek çok zor bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak lazım gelelim mekanik klavye konusuna hali hazırda bir çok membran (klasik sistem) klavye ışıklandırma ve birkaç fazladan medya tuşu ile 200TL-300TL bandında satılıyor bu fiyatları görünce insanın aklına ister istemez ''neden bu paraya mekanik klavye varken sıradan bir klavye alayım'' sorusu geliyor bu noktada everest markası 300TL bandında mekanik klavye satıyor peki ya esport ve gaming dünyasına yıllarını vermiş markalar ne durumda hemen bakalım

  Logitech G-710+tek renk aydınlatmalı klavye+taşıma çantası-399TL
  Logitech G-410 Atlas Spectrum rgb aydınlatmalı klavye+taşıma çantası-399TL
  Razer Blackwidow Tournament aydınlatmasız klavye-379TL
  Steelseries Apex M400 tek renk aydınlatmalı klavye-349TL
  Motospeed Inflictor CK104 tek renk aydınlatmalı mekanik klavye (everest ile bire bir aynı özelliklere sahip)-150TL (aliexpress fiyatı bilinmedik bir marka)
  Zalman ZM-K500 aydınlatmasız klavye -139TL

  ayrıca everest'in klavyelerinde kullandığı switchler günümüzün switch kalitesinde öncü firması ''cherry'' değiller kailh adında can bey'in cherry ile aynı dediği fakat benim deneyimlerim ile cherry'nin yanından bile geçmeyen switchler üreten hindistan menşe bir firmanın ürünü
  sonuç olarak everest gibi piyasanın neresinde olduğunu hepimizin az çok bildiği bir firmadan klavye alacağıma aliexpressden motospeed alırım en olmadı 49TL daha fazla vererek steelseries apex m400 alırım

  • Can Akbulut @can

   Net izah etmiştik oysa, mantıktan kasıt harcanan meblağın bir yatırım aracı gibi değerlendirilmesi. Bunun bir zevk meselesi olduğunu defaatle belirttim.

   Kalite ölçütünüzün ne olduğu da önemli. Biz tuş kursu boyunca parmağa verdiği geri bildirimi baz aldık. Mavi Cherry ile neredeyse aynı. Belki farklı üretim partileri de fark eder ancak basit bir kanaat farkını dillendirmek için bile muhattabınıza komik demek özgüven değil vurdumduymazlığın göstergesi.

   Yazının hangi klavyeden çıktığı uslubun yanında çok önemsiz bir nüans.

  • sgur @sgur

   @can aslında işine göre yatırım.

   özellikle yazar, akademisyen ve çevirmenler için bir yatırım bu. ben hem akademik işlerde hem de yaptığım çevirilerde kullanıyorum. klasik membran klavyeler hata yaptırıoyr bazen.

   özellikle odaklanmış şekilde iş yaparken klavyenin köstek olması oldukça nahoş bir durum.

   bende mekanik var, ama bir de sıfır ses klavyelerden alacağım, duruma göre değişmeye ihtiyaç duyuyor insan. alınan işe ya da yapılan işe göre klavye parası değersiz kalabiliyor.

   ben önceden mekanik hissi everest klavye de kullandım, onu da çok beğenmiştim açıkcası. mekanikle arasında çok bir fark yoktu benim için. önemli olan basma hissiyatını alabilmemdi bende.

  • Can Akbulut @can

   @sgur evet, bunu koltuğa benzetmek de mümkün en nihayetinde ergonomik bir enstruman. Makro yazabilir belki gün içinde önemli vakit kazanabilirsiniz. Otomobildeki "sürüş hissi" direksiyon ve pedal mekanikliği de aynı şekilde zevk unsurudur.

   Güvenliğe dolaylı olarak etki eder, aslında çok önemsenmez ama sizin arabayı sevip sevmemenizle doğrudan alakalıdır. 🙂

  • cihandark @cihandark

   @can bir klavye nasıl yatırım aracı olarak görülür anlamış değilim ayrıca ''profesyonel oyuncular bundan para kazanıyor'' cümlesi ile açıklanmaya çalışılan durum havada kalıyor zira profesyonel oyuncular hali hazırda birçok firmadan sponsorluklar sayesinde ekipman sağlıyorlar

   kailh switchlerin kalitesi konusunda şöyle bir açıklama yapabilirim cherry switchler tuş basışlarınızda tuşa uyguladığınız kuvvet sırasında dik bir şekilde tepki verir yani switch hiçbir şekilde sağa sola oynamaz fakat kailh switchlerde bu durum söz konusu değil kailh switchde tuşa kuvvet uygulandığında tuş sanki yatağında boşluk bulunan bir materyal gibi sağa sola doğru hareket eder bir çok youtube videosunda karşılaştırması bulunmakta kendiniz izleyip görebilirsiniz aslında aralarında birçok kalite farkı var ama en gözle görülür olanı bu bence

   sizin ''basit bir kanaat'' olarak dillendirdiğiniz yorumlarınız insanların alışverişlerini yönlendiriyor bunuda unutmamak lazım ben birçok insanın benim kanaatim sonucunda bir ürünü alıp beğenmemesini şahsen istemem kaldıki 1 günde 4.000 izlenmeye ulaşan videonuz insanların kafasında belli fikirler oluşturuyor

   sonuç olarak videonun başındaki açıklamalar bence tamamen havada kalıyor sebepleri ise

   1-özellikleri ışıklı ve bol tuşlu membran klavyeler 200TL-300TL bandında bu durumda mekanik klavyelerin fiyatlarında eleştirilecek bir durum yok zira mekanik klavyeler 300TL-400TL bandında hatta zalman'ın 139TL fiyatlı mekanik klavyesi var

   2- ''profesyonel oyuncular bundan para kazanıyor'' açıklaması havada kalıyor zira bu oyuncular hali hazırda sponsorluklar ile ekipmanlarına para vermiyor

   3-mavi cherry ile kailh arasında dünyalar kadar fark var çıkardıkları ses geri bildirimi tuş kalitesi çok çok farklı bunları 5-6 markanın en az 20 farklı modelini denemiş biri olarak söylüyorum (bu sektörde çalışan biriyim)

  • sgur @sgur

   @cihandark illa klavyelere oyuncular için bakmayın. yukarıda yazdığım gibi farklı alanlarda var klavye kullanımını aktif olarak gerektiren.

   mekanik klavye diyince şu anda oyuncu klavyesinden başka bir şey bulamıyorsunuz piyasada, çok az alternatif model var, das keyboard gibi. bunlarda aynı kalite oyuncu klavyelerinden çoğu zaman daha pahalı.

   bunun dışında oyuncu olmak isteyen adam içinde yatırım. illa profesyonel olmasına gerek yok, ileride bu sektörü düşünüyorsa adam yatırım olarak alır. olmazsa olmaz. bir şirketin yaptığı yatırımın yatırım sayılabilmesi için kesinlikle kar etmesi gerekmiyor. zarar etse de o yatırım yatırımdır, kötü yatırımdır o başka.

   bu potansiyel oyuncular, hatta prof. oyuncu olma hayali olan içinde yatırım bu işte. kötü ya da iyi bu farklı.

 • emrahkaracam @emrahkaracam

  Bimeks de 444 TL ye 44 lira bi para ve the division hediyeli g810 aldım. Çok daha iyi bundan. En azından aydınlata değişse alınabilirdi.

 • LOOP @loop

  @can makale yazıyorsunuz. Paylaşsanızya bizle de ...

 • LOOP @loop

  https://www.youtube.com/watch?v=gM8iL8k7Knk

  Mekanik klavye demişken, Şu sunum hoşuma gitmişti... bunu da izleyin detay bilgiler var

 • aslanmurat @aslanmurat

  Güzel hem ekonomik hem kullanışlı

 • Realblue1 @realblue1

  Amazondan 400'e corsair alınırken evereste 300 lira vermek 🙁 İlla taksit lazımsa taksitli nakit avans çekip amazondan almak bile daha mantıklı.

 • Serkan Özer @serkanozer

  Everest markasına karşı benim olumsuz bir fikrim yok sadece ucuz ürün ürettikleri imajı var kafamda nedir ne değildir bilmem ama mekanik klavye açısından o fiyat için iyi bir klavye deneyimi yaşatıyor anlaşılan. Gamsizm a katılıyorum bu arada fontları gerçekten çok kötü.

 • M3ric @mehdi-tensi

  LED rengi secimi gercekten cok kotu olmus. Almamak icin neden olusturmus firma kendine. Gunes isigi tonu tabir edilen hafif sarimsi beyaz LED kullansalarmis daha bir alinabilir olurdu herhalde. Cok itici geldi bana.

  • sgur @sgur

   en iyisi koyu kırmızıdır aslında. gözü yormaz.

   Bunun nedeni de kırmızının en düşük dalga boyu olmasıdır ve gece görüşü için de düşük level ışık olarak kırmızı daha sağlıklı denebilir. oda için çok uygun değil, kalıcı çözüm olarak yani, ama geçici durumlar için kırmızı çok uygundur.

  • M3ric @mehdi-tensi

   @sgur Gozu en az yoran renk yesil diye biliyorum. Hatta bu yuzden tek renk monitorlerde ve gece gorus durbunu gibi spesifik aletlerde tercih ediliyor.

  • sgur @sgur

   @mehdi-tensi hayır yormasından dolayı değil de daha çok farkedilebilirlik kısmında renk ayrımları yüzünden yeşil tercih ediliyor.

   tek renk işler için neredeyse her zaman yeşil tercih edilir, bu göz yorma yüzünden değil, renk ayrımlarındaki farkın algılanışı yüzünden.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  40$ fiyata a jazz ak33 aldım. Yolda geliyor. Mekanik. Siyah tuş beyaz aydınlatma. Siyah switch. Yine 50$ civarina bu everest muadili motospeed ck150 var. Mekanik. Blue switch. Rgb özelleştirme led.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Türkçe harf sorununu nasıl çözüyorsun?

  • Kaspersky Blue @kasperskyblue1

   @gamsizm milleti uk yada us layout kullanamadığı için aşağılayanlar var sen klavyeye bakarak mı yazıyorsun diye? Ben de ilk gaming diye aldığım klavye MS Sidewinder X4 tü ama hiç us olduğuna dikkat etmedim ucuz diye direkt almıştım ama kullanamadım 1 ay dayanamadım harflerin yerlerine alıştım ama noktalama işaretlerini bir türlü öğrenemedim yerleri tamamen farklı, öyle duruyor dolapta 5 yıldır. sonra Razer Blackvidow Ultimade aldım Cherry Blue Switch yaklaşık 5 yıldır kullanıyorum çokta memnunum. Blue switch gerçekten mekanik klavye hissini yaşatan bir tuş takımı, diğer mekanik tuş takımlı olanları marketlerde inceledim hiç bana mekanik hissi vermedi blue'dan sonra

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @gamsizm Ezberden. 3-5 yaşımdan bu yana QWERTY TR klavye kullandığım için artık neredeyse bakmadan yazıyorum. US klavyede kod yazarken TR klavyeye göre daha az zahmetli. TR karakterler gereksiz hale geliyor ve özel karakterlerin bir kısmı için fazladan tuş kombinasyonu yapmak gerekiyor. US düzende de klavyeye pek bakmadan yazıyorum ama TR kadar uçamıyorum ezbere. Şöyle çözüyorum kısaca:

   US düzen klavyede ezberden TR düzeni kullanabiliyorum. Ancak TR düzende US düzeni ezbere kullanamıyorum henüz. Bu yüzden fiziksel olarak US klavye kullanıp TR lazım olduğunda görseldeki yerden hemen değiştiriyorum.

  • cihandark @cihandark

   @gamsizm türkçe harf sorunu everest tinker klavyesinde de var iyice bakarsanız ''ö-ç-ş-i'' tuşları sonradan baskı ile tuşlara küçük olarak işlenmiş ayrıca sonradan işlenen bu harfler ışık geçirmiyor fabrikasyon tuşlar lazer ile yazıldığından alttan gelen ışığı yukarı iletiyorlar

   bu arada sanırım bu çok tanıdık gelecek 😛

   https://ecs7.tokopedia.net/img/product-1/2016/8/26/10976301/10976301_febf9048-7239-4a1a-83cb-7745a4d21864.jpg

 • ofis @ofis

  @can sizi kilo almış gördüm.

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  Ne kadar görece ucuz olsa da o yazı tipi ile evime giremez. Aynısı MSI laptoplar için de geçerli.

 • Boffin @boffin

  Bende Everestin "gaming" diye tabir ettiği dandik bir klavyesi var klavyem bozuktu geçici olarak aldım ucuz olduğu için, oldukça dandik olmasının yanında bahsettiğiniz yazı tipi gerçekten kötü. Bu klavyeyi bilmem ama mümkünse everestin klavyelerini almayın derim.

 • Selami Kartal @zeratul

  Yanlış biliyorsam düzeltin beni, ama bildiğim kadarıyla Everest Segment Bilgisayar'ın bir markası yani Türk menşeili bir marka olması gerek, hal böyleyken klavye düzenini neden İngilizceden bozma Türkçe yapmışlarki, Türkçe karakterlerin küçük halde İngilizce düzen tuşlara yazılması hoş durmamış bence.

 • harunshn @harunshn

  Everest markasını görünce aynı ürünün oem olarak da alınabilecek bir ürün olduğunu düşünüyorum. O yüzden Everest alacağıma "aynı" ürünü gider çinden alırım.

 • netstat @netstat

  videoyu izlemedim hiç de merak etmiyorum. en çok kazık yediğim marka bu everest galiba. kopyalamak ve dandik malzeme kullanmaktan başka bir şey yaptıkları yok. bu rampage isminide farklı bir marka algısı yaratmak için uydurmuşlar.

 • Ela @ela

  Ben mekanik klavyeleri beğenmiyorum: Takur tukur ses çıkarması hoş değil. Tuşa basış hisleri çok kötü bence. Ben klavyede ne çok sert ne de çok yumuşak seviyorum. Tok ve kaygan bir basış hissi olmalı. Bu hissi en yakın verebilen mekanik klavye Logitech G710+ bana göre. Hem öğle başda ağrıtmıyor yazarken hemde üstünde media tuşları var ki ben çok sık kullanırım özellikle sesi açıp kapamak için. Media tuşu yada ek tuşları dahi olmayan klavyelere o parayı vermek istemiyorum. İlla mekanik klavye alacaksam bu saydığım şeylerden dolayı G710+ alırım.

  Bu arada mavi ışığa karşı bence fazla tavır alıyorsunuz. Benim için mavi ışığın ekstra bir rahatsızlığı yok hatta mavi sevdiğim renktir 🙂

 • HammersTR @hammerstr

  Kailh Blue mekanik anahtar bulunduran bir klavye için fiyatı pahalı.
  Mekanik klavyelerle ilgilenen arkadaşlar birkaç ay önce yazdığım yazıyı okuyabilirler 🙂
  https://msirincan.wordpress.com/2016/03/31/mekanik-klavye-nedir-2/

  Mekanik klavye nasıl yapılır merak edenler için;
  https://msirincan.wordpress.com/2016/03/23/mekanik-klayve-yapimi/

 • homosapien @biggestliar

  Ses çıkaran klavye tercih etmek bana ilginç geldi... Ne kadar sessiz o kadar iyi bence.

  Sessiz diye dokunmatik klavye almıştım fakat insan anatomisine uymayan 10 dönüm ellerim ve pancar gibi parmaklarım yüzünden kullanamamıştım, her yerine dokunmaktan yazı yazmaya zeka seviyem yetmemişti. Demek ki evrimimde bazı kayıp halkalarım hala var. 🙂

  Şimdi Logitech klavye ve fare ile sessiz sessiz çok mutluyum.

 • Kaspersky Blue @kasperskyblue1

  Logitech G610, G710 340-350 TL alınabiliyorken buna para vermek çok mantıklı değil. Dedikleri gibi uygun fiyatlı istenyorsa zalmanın zm-k500 var nümerik tuş takımı olmayan kailh switch mekanik klavyesi 139 TL.

 • Hado @hado

  300tl ve everst'i kafamda yan yana getiremiyorum bir türlü.

 • sgur @sgur

  tam dert demek doğru değil, hissiyat.

  beyin ile parmak hareketli senkron olmuyor genelde, bunu sesi duyarak adjust ediyorsun genelde. ben seste bir problem olduğunda ya da basışta sorun olduğunda anlıyorum yazı hatasını. bazen en çok verimi mekanikten, bazende düşük sesliden alıyorum. o anki hissiyat önemli.

 • Driver @driver

  @can abi Paris otomobil fuarı videosunu bekliyoruz.

 • erdem @erdem-bey

  ses çıkarmayan mekanik klavye var mı

 • teknobetikci @trmaestro

  Dikkat Can abi ölüm vuruşu yapacak 🙂

 • Donat Nayir @donat-nayir

  Kimse kusura bakmasın ama ben bir eleştiri yapacağım.O soldaki arkadaş çok kasıyor kendini..Murat beyin,Hamdi beyin ve Levent abinin samimi ortamlarınıda baltalıyor..

 • TTuzcu @dost_club

  Henüz bu videoyu izlemedim ama Can beyin bir çok videosunu izledim. Kendisinden ve teknoseyirde var olmasından çok memnunum. Videosunda ilk fırsatımda izleyeceğim. Kasmaktan kastınız nedir anlamış olurum sanırım. Kaldıki bazen insanlar gününde olmuyor. Eğer sizde önceden beğenip sadece bu video üzerinden kastığını düşündüğünüz durumdan dolayı böyle yazdıysanız üzüldüm. Çünkü emek vermek çok zor ama ekran başından bu videonun arka kısmını düşünerek yada düşünmeyerek bize aktarılmaya çalışılan bilgileri sunmak isteyen insanları eleştirmek çok daha kolay. Amacım size kızmak ve tepki göstermek değil ama bir şeyleri eleştirirken yapıcı olarak eleştirmek gerek diye düşünüyorum. Mesela kasıyor dan kastettiğinizi açıklayıp Can beye iletseniz belki bir sonraki videoda daha dikkatli olmasını sağlayabilirsiniz bence.

  • Donat Nayir @donat-nayir

   Kardeşim kendisine ne yazacam ben burada usulünce eleştirimi yapıyorum işte.Ayrıca Allah aşkına bu yapıcı eleştiri dediğiniz nedir?Yani eleştiri eleştirel düzeyde oldumu bu cümle hep kullanılır.Ben kötüyü iyi betimlemelerle eleştiremem ki?Sadece bu videosu değil ayrıca,birkaç kez elim klavyeye gitti,ha benim için çokda önemli değil,ben artık seyretmiyorum kapatıyorum videoyu.Teknoseyir benim nette arayıpta bulamdığım o samimi,neşeli ve esprili ortama bilgisini ve tecrübesini katan insanların resmettiği çok güzel videolara sahip..Bu arkadaşında bu resimde sırıttığı kanaatindeyim.Kusura bakma bunuda daha uygun bir dille anlatamam.Kalkıpta akıl verecekde değilim..

 • Gökhan @vatandas

  Elinize sağlık. Can beye de katkılarından dolayı teşekkürler.

 • harlemmm @harlemmm

  1 yorum 1 yorumdur boş geçmeyin ne yazarsanız elinizle o gelir teknoseyir e
  İstatistik kasalim

  Emeginize saglik salata yapsanız izlerim 20 dk olduğu sürece iyi çalışmalar

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Bunun mekanik hisli olanını kullanıyorum. çok memnunum. everest diye kafanızda ön yargı olmasın. bunlar fason üretilen malzemeler. bi kaç firma daha kullanıyor bu tasarımı. bence kaliteli. ama yinede pahalı. 150 liraya zalman mekanik var.

 • Buğra Ergün @bugraergun

  Zamanında firmanın promotörlüğünü yaptığımda @ilkercom'un bahsettiği klavyeden çok satılıyordu, bu talep görülünce belki de, gerçek mekanik klavye geleceği bahsi vardı; demek bu güneymiş. Fakat videoyu gördüğümde 169 lira olur demiştim, Kailh anahtarları duyunca 199 dedim 299'u duyunca inanamadım. Hatta Vatan'da 420 lira şu an Bir de üzerine mavi anahtarlar hiç beklemediğim bir şeydi; oyuncular için önerilen kırmızılardan olur diye düşünüyordum. Muhtemelen mavi anahtarların kendine has sesi ile mekanik klavye vurgusunu marka algısının önüne geçirmeye çalıştılar. Güzel bir başlangıç bence marka adına ama fiyat en az 100 lira yüksek olması gerekenden.

 • Buğra Ergün @bugraergun

  Bu arada Kailh'in kırmızı anahtarlarını Asus ROG GR8'in kutu içeriğinden çıkan M801 klavyede bir hayli kullanma şansım olmuştu mağazada; kullandığım en güzel klavyeydi his ve ses açısından. G710'da Cherry MX kahverengiler vardı, bence ne oyuncuya ne de yazara hitap edecek bir anahtar; anlatamayacağım türden garip bir hissi vardı.
  Yine Asus Echelon, Tactic Pro ve Thermaltake'in hatırlayamadığım bir modelinde Cherry MX siyah anahtarı denemiştim, ses olarak zayıftı fakat hissi kırmızıya göre çok ağırdı. Kırmızı anahtarı sevmeyen ve sessiz bir klavye isteyenlere o-ring ile kullanmak şartıyla siyah anahtarlı bir model tavsiye ederim. Kısaca diyeceğim o ki insanlar bu klavyelere iyi paralar bağlıyor; elden alacak olursanız satış sorumlularından rica edin farklı anahtarlara sahip klavyeleri açın deneyin, hangisi size uygun öğrenin. Yıllarca her dokunuşta küfür etmek istemeyeceğiniz bir klavye kullanmak isterseniz tabi 😀

 • Ahmet Erdoğan #### @aerdogan17

  Türkiye Cherry MX Blue'ya kıran mı girdi neden ben bulamıyorum Kırmızı yada Kahverengi her yerde ama Mavi yok... O daktilomsu hissi vermiyor onlarda... Bu klavyeyi bu akşam gördüm vatanda kesinlikle hissiyatı çok güzel ama nasıl desem Dacia'nın supersport araç üretmesi gibi olmuş biraz...

 • Gerginix @gerginix

  Everest'in "RAMPAGE" ismi taşımayan bir ürünü olsa da dişimi kırsam. Türkçe tuş takımından feragat edilirse (Logitech hariç, çünkü Türkçe tuş takımını gönderiyorlar) Amazon'dan daha ucuza malzeme kalitesi daha iyi olan mekanik klavye alınır. Corsair - Logitech vb... Ancak Everest teknik servisi olmayan bir firma olduğu için arıza durumunda tamir yerine değişim yapıyor. Sırf belki bu yüzden katlanılabilir.

  Özetle potansiyel müşteri:

  1- İlle de TR olsun
  2- İlle de mekanik olsun
  3- Garanti işinde başım ağrımasın

  şeklinde düşünen kişidir.

 • kubilay.ozturk @kubilay-ozturk

  @can bey benim işimi görüyo mantığıyla inceleme yapmış ama @gamsizm Murat bey teknik kısmından ve eksik yönlerinide ele almak istiyo bu seferde Can Bey'in tuhaf mimiklerine maruz kalıyor. Sonuçta her ürünün eksi ve artıları incelemelerin vazgeçilmezidir. Bence can beyle klavye arasında duygusal bir bağ oluşmuş 🙂 Sonuçta renkler vs göreceleli şeylerdir klavyeye renk atayamamak muhteşem lüzumsuz bir şey değil kişilerin istediği gibi özelleştirme imkanı sağlamaktır. Bu arada araba göstergelerindeki alttan yanan sarı ışık benimde hoşuma gitmiştir. Saygılar

Benzer Videolar