Paylaş Paylaş

Oyun Kumandalarına Genel Bakış | Ucuz Gamepad Alınır mı?

Piyasada yer alan oyun kumandalarına genel bir bakış atıyor ve uygun fiyata satılan gamepad çözümlerinin durumunu değerlendiriyoruz.

00:00 Giriş
00:41 Tasarım
05:55 Tuşlar
08:40 Platform/Bağlantı
10:15 Deneyim
12:29 Pil
14:18 Etkileşim
15:35 Işık
16:46 Değerlendirme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Reginald 'Bubbles' Cousins @digitalanimal

  ucuz gamepad konsol için alınmaz. fena halde gecikme oluyor 🙂

 • eayurdaer @eayurdaer

  F710 vazgeçilmezim, 10 yıldır kullanıyorum. 🙂

 • Dagon @peregrine

  Yine Umut'dan eksiklikleri olan bir video olmuş. DS4'ü oraya koymuşken biraz DS4Windows'dan bahsedebilirdi. Windows için açık kaynak DS4Windows uygulaması ile bluetooth veya kablolu olarak direct input modunda (xbox kontrolcüsü gibi) sorunsuz kullanılıyor. DS4 olduğunu gizleme deadzone ve lightbar özelleştirmesi, şarj yüzdesi görme, çoklu profil desteği yanında bunlara ek çok sayıda gelişmiş özellikleri de var. Yanlış hatırlamıyorsam DualSense desteği de gelmişti ama emin değilim, benim sözüme bakmayın kendiniz araştırın.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   DS4'te Dualsense desteği var. Steam'in dahili sürücüsü de sorunsuz. PC'de Dualsense kullanmak, her açıdan çok daha iyi Xbox kontrolcüsüne kıyasla.

  • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

   @ugury selamlar, Oyunlar otomatik tanıyor mu, Xbox da tuşları otomatik tanıyor hiç yormuyor beni.
   Belki 10 dk ayarlaya ver diyebilirsin. Günün sonunda,

   10 dk tuş ayarla her oyuna, 5 dk pc overlclock, fanlarları yükselt, Güç yönetimi yüksek perfomansa ayarla, gereksiz güncelleme gibi uygulamaları devre dışı bırak vs, Oyunu ses sistemi ile mi oynayacaksın kulaklıklamı oyuna göre profil seç 2 dk, Oyunun grafik ayarlarını ayarla, 3 Monitör de mi oynayacaksın tv demi, Ultrawide desteklemeyen oyunları pach bull derken 30 dk ile 1 saat mal oluyor.

  • Dagon @peregrine

   @serhan-sukuroglu_1 Uğur'un yanıt yazdığı üstteki gönderime bakarsan "çoklu profil desteği ve ds4 olduğunu gizleme" yazmışım. Zaten "x input" (yukarıda hatalı olarak direct input yazmışım) demek xbox kontrolcü olarak görmesi demek, bunun yanında ds4 ya da dual sense'i gizlersen sadece xbox controller görüyor oyun. Profilini de düzgün belirlemişsen (zaten kurulumla gelen default profil o anlamda sorunsuz) kontrolörü her bağladığında otomatik aynı ayarlarda oyun otomatik tanıyor. Zaten programın amacı da bu.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @serhan-sukuroglu_1 DS4 ile henüz için sorun yaşamadım. Game Pass oyunlarında bile çalışıyor. Yapabilsem DualSense'i Xbox'a bile bağlardım.

   Steam'in native sürücüsü zaten Steam'de çalışıyor. Metro Exodus'ta DualSense özellikleri de çalışıyor (tetik vs gibi). Ayrıca yeni Call of Duty'lerde de çalışıyor. Birçok oyunda tuş ikonları bile değişiyor artık. Uyumsuzluklar falan 10 sene öncesinde kaldı.

  • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

   @ugury Almak için listeme ekliyorum o zaman, Oyunların tanıması çok önemli bir şey benim için, Teşekkür ederim bilgi için,

  • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

   @peregrine Daha önce denemediğim için yıllar önceki bilgi kalmış bende, Ben tak çalıştır mantığı ile kullanmak istiyorum, Profil tuş atama istemiyorum gerek steam gerekse başka bir program, Dediklerinizi de tam anlamış değilim ürün olmadığı için. x-input diyince aklıma benim logitech gamepad geliyor. Sizde tam emin konuşamadığınız için araştırma gereği duydum, O tetik olayını çok övüyorlar ilk fırsatta edinmek istiyorum.

  • Dagon @peregrine

   @serhan-sukuroglu_1 anlatılabileceği kadar açık anlattım. Bu işlerden anlamıyorsanız ve/veya yazılım/sürücü vs. kurcalamayı da sevmiyorsanız o zaman siz Dual Sense veya Dual Shock 4 alamayacaksınız; direkt son nesil Xbox Series Controller alıp geçeceksiniz.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @serhan-sukuroglu_1 Adaptif tetikler PC'de Call of Duty ve Metro Exodus'ta çalışıyor şimdilik. Başka oyunda var mı bilmiyorum.

   Game Pass oyunları için DS4'ü kurman lazım. Ama istemediğin sürece ekstra bir ayar yapmana gerek yok.

  • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

   @ugury Bir şey kurmaya itirazım yok ama ilerde destekler diye düşünüyorum. Tekrar teşekkür ederim.

 • grezimonk @grezimonk

  piranha gibi ucuz marka yok mu?...

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Titreşim motoru ve tuş hissiyatı konusunda (özellikle yüz tuşları ve D-pad) sadece ucuz kontrolcüler değil; Xbox 9. nesil de Dualsense'e yaklaşamıyor bu arada. Arada Xbox 9. nesille Gamesir ararasındaki farktan daha büyük bir fark var, belirtmek lazım.

  • Dagon @peregrine

   @ugury hocam dededen yadigar (kendim dede oldum o bakımdan öyle yazdım :))) kablolu xbox 360 controller var ve artık analog drift ortaya çıktı ama diğer yöndlerden (d-pad hariç, o tüm xbox360 conroller'lardaki gibi baştan beri 💩) hala taş gibi. Bu aletlere windows için - steam'den steam oyunları için yapabildiğimizden hariç - diğer oyunlar için deadzone range ayarı yapabiliyor muyuz?

   Uzun süredir tüm internette totomu yırtmama rağmen çözüm bulamadım. Microsoft bluetooth özellikli xbox one controller ve daha yeni nesi xbox kontrolcülerine bir uygulama yapmış ama benim emektarı görmüyor. End of life diye kasmamışlar anlaşılan.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @peregrine X360 kontrolcüsü için bir yol yok bildiğim kadarıyla. Ben de denemiştim zamanında.

 • Realblue1 @realblue1

  Bu videoda Monster Pusat Pro da olmalıydı.

 • LOOP @loop

  kablolu olsun ama deneyimi üst düzeylere yakın olsun yokmu öyle bir şey @umtk en önemli konu düz tuşlar değil de hassasiyet içeren tuşları kaliteli bir muadil lazım