Minik bir düzeltme. Şimdi aklıma geldi. Apple medyaya ürün göndermiyor diyorduk ya. Bir süredir gönderiyor. iPhone SE vs herkeste var. Bizim bir irtibatımız yok ancak çalışma yöntemlerini pek doğru bulmadım. Tüm basını tek tek randevu verip ayaklarına çağırıp ders mi reklam mı belli olmayan şekilde ürünleri anlatıyorlar. Bunu yapan da doğrudan Apple'dan geliyor. TR ekibine bırakmıyorlar. O sunum esnasında editörden gelen, ürünle ilgili soru ya da eleştiriyi de pek hoş karşılamadıklarını öğrendim çok güvenilir kaynaklardan.

Tamam çok önemli bir marka ve ben de kullanıcısıyım yıllardır, param yetse devam edecektim, ama telefon yapıyorsun ya hu. Kansere çare bul o zaman ayağına gidip elini ilk ben öpeceğim.

Şunu Samsung gibi, HTC gibi, Sony gibi, kuryeye ver yolla. Ayağına çağırdığın bazı editörler o telefonun içini senden iyi biliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Endoskop @endoskop

  inşallah gelecek 20 yılda nokia gibi batar.

 • rmznbzn @rmznbzn

  Biz (teknoseyir ailesi) reklamlarını değil...
  İnceleme isteriz...
  Bizim de isteğimiz bu arkanızdayız.

 • Paralelport @paralelport

  Nasıl yani? Bir ümit Apple ürünleri TS'ye de gelecek mi!! Bismillah..This changes everything..

 • HasanEmre Tonguç @hasanemretonguc

  reklamını yapsada satıyo yapmasada satıyo ondan rahatlar

 • Lehimli At @at

  buraya apple göndermeli bi şeyler yazardımda kafamda elektrik alanlar akılar gauss yasaları felan feşmekan var

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  Aşırı büyük firmalar böyle antipatikte oluyorlar malesef... Ama apple işte.. Yapar... Sizde bir zahmet gitseniz yani ölmezsiniz bence... Sonuçta youtube kanalısınız ulusal yayın yapan tv değil

 • Starvault @starvault

  abi gidip satın alın o zaman kimseye minnet etmiyorsanız, biraz kurumsallık yahu. veya yollayın can ı dinlesin zaten lafını keser ordaki apple elemanının 😀

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Apple'sız kalak dünyanın sonu mu? Beni bu günlere sizler getirdiniz den, BEN yoksam sizler Hiçsiniz moduna geçtiklerinden gözümde hiçler. Apple, Asus, vb. gibi. Apple hayat felsefeme aykırı. Yüksekokulda konuşuyorduk Bilgisayar Hocamla : Windows mu? MacOS mu? diye. Win 95 çıktığı yıllar. Evladım boğulacaksan büyük denizde boğul dedi. Kaynağı tek olan üretime karşıyım...:=(((
  Bir ara izin verdiğinde taklitlerinin üretimine ümitlenmiştim. Artık gözümde ve gönlümde öldü... IBM PC standartını kendisine saklayabilseydi Masaüstü olmazdı...

 • Cavid CV @cv

  Hayatta Apple ürününü kullanmam sebebiyse üründen dolayı deyil, beklide İOS dünyanin ən iyi mobil ekosistemi, sebebi firmanın fiyat politikası ve antipatik tavırları.

 • tachyon @tachyon

  Nezaketen "pek doğru bulmadım" ifadesi aslında "hiç doğru bulmadım" şeklinde okunmalı. Adamların hayatları kibir üzerine kurulu. Kibirli insanları da firmaları da kimse sevmez. Sevenlerde niye sevdiklerini bilmeden seviyorlar stabil bir şekilde.

 • "Bilal ÖZTÜRK" @gfbilaloztrk_68

  İşte sizi bu yüzden seviyoruz Murat abi.. Çok izleneceğini ve hatta belki yeni reklam kapıları açacağınıi bildiğiniz halde yinede doğru bildiğiniz yoldan sapmıyorsunuz.. Bize Apple değil TeknoSeyir lazım... @gamsizm

 • kizilsakal @kizilsakal

  Haklısınız hemde çok bende iphn 6s kullanıcısıyım güzel marka ama bazı uygulamaları can sıkıcı

 • buffoon @buffoon

  @gamsizm Sadece bir fikir: İnternetten satın alınan ürünlerde nasılsa 15 gün içinde koşulsuz iade hakkı var alın inceleyin sonra da iade edin? Para bağlamak demek bu tabi ama son çare olarak neden olmasın?

 • Emre Hasan Erol @erolemre

  @gamsizm Murat MB da 90 milyar dolar paramız var apple'in 450 milyar dolar likit parası varmış küfür olmadı umarım sana:) ..hani kimsin sen diye bilinecek bir firma değil çok açık bir şekilde seni ayağına çağırma haddini kendilerinde buluyorlar ..olay budan ibaret ha sen kibir dersin ego dersin bende özgüven derim o ayrı tabi

 • Ela @ela

  Firmanın kendi ürününü anlatması gayet normal. Çoğu editör yanlış bilgi veriyor Apple cihazlarında. Hatta LPnin geçen söylediği yanlış bilgi ekşide geçmişti. https://eksisozluk.com/entry/59731040

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Çoğu editör fanatik ya da yılların Apple kullanıcısı.

  • Ela @ela

   Fanatiklik konusunu bilemicem ancak çoğu kişi yanlış aktarıyor olayları. Gazeteden örnek vereyim. iPhone 5S'den sonra 4.7-inç iPhone 6 ve 5.5-inç iPhone 6s çıktı diyor. (5.5-inç olan iPhone 6 Plus, iPhone 6s değil. Kaldı ki iPhone 6s güncel ve küçük olan model.

   - Özellikleri de iPhone 6S gibi değil. Ön kamera, parmakizi okuyucu ve modem farklı. Ayrıca s ailesinin en önemli yeniliği olan 3D Touch yok. Pil tarafı da tartışılır.

   - iPhone 6s tek elle kullanıma uygun değil diyor, yanılıyor. iphone 6s tek elle kullanıma oldukça yatkın bir cihaz. Eğer kişiden kişiye göre değişen bir durum argümanı savunulacaksa, yatkın olmadığı da tartışılır. Yazar, kesinlikle kullanılamıyor diyor, kestirip atıyor.

   - iPhone 6s Plus'dan yani 5.5-inçten geçen zorlanır diyor bu da yanlış çünkü zaten cihazın hedef kitlesi o değil.

   - iPhone 5S ile kıyasladığında tasarım olarak fark var, çünkü artık Rose Gold'da var. Ayrıca iPhone 6S'de olan 128GB depolama da yok. Ha bir de iPhone SE'nin arkasındaki Apple logosunun işlenme yöntemi farklı ?

   Apple üşenmemiş yurtdışından mühendisi göndermiş anlatması için ama siz aynı şehirde bir yere gitmeyi çok görüyorsunuz. O zaman Samsung yada LG nin lansmanında ne işiniz var? Onların ayağına gitmiyor musunuz? Bir çok haber kaynağında yanlış bilgi verilirken ki buna TSnin verdiği yanlış bilgilerde dahil Apple bunu önlemek adına kendi işini ciddiye alıyor. Profesyonellik diye bir şey var. Eğerki bu işi ticari olarak yapacaksanız sizde kendi işinizi ciddiye alıp mühendisin ağzından doğru bilgiyi alacaksınız bunun başka bir yolu yok. LP, AMD mühendisinin ayağına kadar giderken sorun yok ama Apple olunca oyun bozanlık ediyorsunuz.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @ela Verdiğiniz örnekler bu sektörün kanayan yarası. Gazeteler yıllar önce bilişim muhabiri/editörü çalıştırmayı bıraktılar. Çünkü firmaların istediği yayıncılık, kendi hazırladıkları bültenlerin kopyalanıp yapıştırılmasından ibaret. Bunun için editör çalıştırmak fazla lüks. Ama zaman zaman ben de bir şeyler yazayım diye gaza gelen yazarlar bu saçmalıklara imza attılar. Sizin örneğinizdeki kişi aslen magazin yazarıdır 🙂 Diğerleri ise ekonomi muhabiri. Hepsini tanıyoruz. Ama gazete adı olunca bize gelmeyen ürünler onlara gidiyor. Bazılarının bu ürünleri sattığını da öğrendik.

   Asıl konuya dönersek, karıştırdığınız bazı şeyler var.

   1-Basın toplantısı: Bir ürünün lansmanı yapılacağı zaman basın toplantısı düzenlenir. Eğer belirli bir ülke söz konusu ise, buraya çok uzak kalan basının yol masrafı da karşılanır. Ya da yerel ülke ofisleri basın toplantısı düzenler yerel basın oraya gider. Ya da gitmez kendi tercihleri. Apple ABD'de yapar bir daha yerel sunum yapmaz. LG yerel sunumu bu hafta yaptı. HTC dünya ile eş zamanlı olarak TR'de yerel toplantı düzenledi. Huawei Londra'da yaptı herkesi oraya götürdü. vs.

   2-Teknoloji toplantısı.
   Burada henüz çıkmamış bir ürünün ön bilgilendirilmesi yapılır. Bahsettiğiniz AMD toplantısı gibi. Yine basın çağrılır, aksi zaten mümkün değil, ama yukarıdaki toplantıdan farkı, teknik olduğu için çok az kişi çağrılır ve bu kişiler alanlarında uzman olduklarını kabul ettirmiş kişilerdir. Misal LP.
   Apple WWDC yapıyor her yıl. Bu da o kategoride aslında ama yapısı gereği çok daha kalabalık.

   Benim bahsettiğim ve eleştirdiğim şey ikisi de değil. İnceleme ürününün teslim edilmesi. Apple zaten yukarıdaki aşamayı geçti. ABD'de ürünü tanıttı ve seçtiği gazetecileri çağırdı onlara hem ürünü verdi hem de tanıttı. Dünyanın geri kalanı da canlı olarak ya da sonrasında sunumu izledi, ilk incelemeleri okudu.

   Bundan sonrası ürünü kargoya vermek. Misal biz HTC ve LG'ye katıldık ama ürün almadık. Bilgiyi aldık. Ürünler daha sonra gelip kargo ile dağıtılacak. Apple'ın yaptığını yapsalar, bir daha ürünü almak için randevu alıp firmaya gidip pazarlamacılardan sunum dinleyip gelmemiz gerekirdi. Tamamen aynı şey.

   Dikkat edin mühendis falan demiyorum pazarlamacı. Siz aklınızda nasıl bir senaryo kurdunuz bilmiyorum ama zaten lansmanı yapılmış, ifixit'te hücrelerine ayrılmış bir ürünü, birkaç hafta sonra getirip sadece ürünü teslim etmek için bile gazeteciyi pazarlamacı ile yeniden görüştürmeniz bence ayıptır. Zaten dünyada her yerde incelemesi çıktıktan sonra yayınlayacak bizim basın. Orada bile haksızlık söz konusu. Randevuyu erken saatte alan yayın, öğleden sonra alandan önce yayın yapıyor reytingi topluyor. Herkesi toplayıp yerel bir lansman yapsa ve herkese aynı anda verse yine lafım olmaz. Tekrar ediyorum burada ürün lansmanı yok. Dağıtım için bütün bu tantana.

   Ve evet basında çürükler olsa da bu muameleyi hak etmeyen arkadaşlarımız da bu süreçleri yaşıyor. Ya da ben hak etmediklerini düşünüyorum. Apple kendi ürünleri ile ilgili her türlü hakka sahip. Eğer bir mecranın yaptığı yayını beğenmiyorsanız ki olabilir, çalışmazsınız. Yetersizdir, taraflıdır vs. Ancak Apple dünyanın en değerli firması da olsa, basını ölçe-değerlendirme yetkisi ya da hakkı bulunmuyor.

  • Ela @ela

   @gamsizm, TRdeki haber sektörü tıpkı diğer sektörler gibi felaket durumda. Sizin anlattıklarınızı zaten biliyorum ve o yüzden de basının büyük çoğunluğunu ciddiye almıyorum. Hani bazen gündemde de değinilen tıklama üzerine kurulu "öyle bir şey olduki..." tarzı haberler zaten kaliteyi gösteriyor. Ben o yüzden BBC, CNN gibi yerlerden takip ediyorum haberleri. Apple'ında basına güvenmeyip kendi eğitimli çalışanını göndermesi gayet yerinde bir karar. İşte yukarda örneklerini verdim ki birde sermaye sahibi basılı yayın onlar. Hani laçka youtube kanallarını falan hiç saymıyorum bile.

   Gelen kişinin Apple'daki sıfatını bilmiyorum. Mühendis de olabilir başka bir sıfatıda olabilir. Ancak konu hakkında eğitimli biri olacak ve basının soru sorma fırsatı da olacak. Ben normal bir müşteri olarak bile aradığımda azarlama falan söz konusu değilken arkasına kitleleri almış basını azarlaması falan söz konusu olamaz. Ha kafasına yatmadığı ile çalışmak zorunda değil tabi.

   Keşke ürünler hem tüketiciye hemde basına bütün dünya ile aynanda ulaşsa ama işte bazen TRde satılması bile 1-2 ayı bulabiliyor ki bu her firmada öyle.

   @fatih0xx TRde hakim olan ilkel bakış açısıyla olaya yaklaşıyorsun. Biryerde hata varsa niye söylemeyelim? Her önüne gelen sallasın o zaman. Geçen BBC'den Rengin Arslan ile konuşma fırsatım oldu. Yayınladıkları haberin bir kelimesinde ki "de" ekini ayırmamışlar hemen mail gelmiş okuyucudan. Bu BBCyi okuyucunun ne kadar sahiplendiğini gösteriyor dedi ki gerçekten öyledir. Ayrıca ben samsung konudunda ki yanlışada değinmiştim. Yanlış yanlıştır benim için. Kimin dediği yada konunun bir önemi yok. https://teknoseyir.com/samsung-galaxy-s7-edge-vs-note-5-kamera-performansi-karsilastirmasi#comment-1940974

 • Agab @agab

  Tamam çok önemli bir marka ve ben de kullanıcısıyım yıllardır, param yetse devam edecektim,

 • Alp @acpcore

  Halk, Don Kişot'u sever. Ancak yeldeğirmenleri yanında yer alır.

  Apple bir mühendisini göndermiş ve pazarlama ağının bir halkası olan youtube yayınlarına, dergilere vs. kullanıcı deneyimini anlatmak ve cihazlarını doğru şekilde anlatmak için sizleri merkezine davet ediyor. Tabi ki sizin kara kaşınız kara gözünüz için değil, kullanıcı deneyimini daha fazla kişiye ulaştırmak için, kısacası pazarlama için yapıyor bunu. Benim yukarıdaki kısa yazıdan anladığım bu, buna o dergi veya yayın katılır veya katılmaz tüm olay bundan ibaret. Firma Apple olunca kullanılan ifadeler hemen değişiyor, yok ayağına çağırmak, yok başka nedenlerle suçlamak vs. Kanser tedavisi yapsa hemen gidilirmiş. Apple'ın misyonu tıpta çığır mı aşmak yoksa teknoloji alanında yaptığı ve yapacağı yeniliklerle hayatımızı kolaylaştıracak gelişmeler mi yaşatmak.

  Olaya kanser tedavisi yapsa ayağını öpecektim şeklinde yaklaşma demagoji yapmaktan öteye gidemez bu nedenlerle. (bkz. demagoji ne demek) Apple kabul edelim veya etmeyelim yakın geçmişte teknolojiye yön veren ve firmaların, belki de bazı konularda dünyanın ufkunu açan firmadır. İnovasyon (bkz. inovasyon ne demek) kelimesinin yakın zamana kadar eşzamanlı sözcüğüdür. Akıllı telefonun babası olan iphone'un, herkesin elinde olan tabletlerimizin yaratıcısıdır. Bunlar dışında ipod'dan tutunda zarfa giren macbook air'a kadar tüm dünyanın "bildiği" ürünlerin yaratıcısıdır. Ancak bunların neredeyse hiçbirini de heralde ilk kez yapmadı, ilk icat eden değil yani ancak pazarlama stratejisi ve ürünlerin içine verdikleri önem kadar kullanıcı deneyimine verdikleri önemle bu başarılarını kazanmışlardır.

  Bende dahil çoğu kullanıcısı içindeki yok snapdragon bimlemle yok ram 241 gb vs. ile ilgilenmez. Kullanıcı deneyiminin ne olduğu ile ilgilenir. Apple'ın da dikkat edilirse Steve Jobs'dan beridir her sunumunda dahi sürekli öne çıkardığı olay bu. Basit, sade, 3 yaşında çocuktan 82 yaşında dedeye kadar herkesin rahatlıkla alışıp kullanabileceği sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmak. Bunu da başarıyorlar.

  Kimse kusura bakmasın da hala çocuk gibi Apple'ı aptallar kullanır vs. yargısına gülüp geçiyorum. İnsanları, kaldı ki devlet başkanları dahil yüzlerce milyon insan apple ürünleri kullanıyor, herkes aptal mı? Bir ürünü kullanmak ve o üründen memnun kalmak "aptal" sıfatını haketmeyi mi gerektiriyor.

  • Archbrook @archbrook

   Demagoji yapıyor diye editörü eleştirirken, önce bir şeye yaratıcı deyip sonrasında bunları ilk yapan değildir demek komik ironik demagojik bir durum olmuş. Kimse içindekiyle ilgilenmiyor diye bir şey de yok. Pek çok kullanıcı içindekiyle de dışındakiyle de kullanıcı deneyimi ile de ilgileniyor pekala.
   Bugün pek çok telefon iPhonelar kadar iyi kullanıcı deneyimi sunuyor. Satın alma tercihini sadece kullanıcı deneyimine bağlamak doğru bir tespit değil. Hatta sığ ve yetersiz bir bakış açısı. Milyonlarca kullanıcının deneyimini tek bir cümleyle açıklayamazsın.
   Not: Iphone kullanıcısıyım.

  • aaxoy @aaxoy

   Allah aşkına bana Iphone SE için bir tane inovasyon söylesene.

  • Alp @acpcore

   @aaxoy Iphone SE 6S 5S özelinde bir yazı yazmadım. Zaten kullanılan ifade de Apple dedim Iphone demedim dikkat ederseniz, çünkü yukarıdaki cümle Apple'a yönelik yazılmış, tek bir ürüne özel değil.
   @archbrook Ne yazdığımı anlamamışsınız. Ben kişiye değil, genel olarak Apple kullanıcılarına yapılan aşağılama ifadelerine karşın bu yazıyı yazdım. Apple'ı kanserle mücadele etmiyor diye yermek veya aşağılamanın demagoji yapmaktan öteye gitmeyeceğini inandığım için. İçindekiyle ilgilenmiyor derken, teknoseyir tüm ürünleri incelerken dikkat ederseniz teknik tarafı daha ağır editörlerden oluştuğu için teknik tarafı daha baskın yayınlar yapıyor. Örnek verilirse, işlemcisinin içindeki çipten tutunda kameranın diyafram açıklığına ve bunun kullanıcıya ne kadar etki ettiğine kadar. Buraya kadar güzel ancak apple sunumlarında da farketmişsinizdir asla teknik detaylara yer verilmez ve bu unuttukları için değil, son kullanıcıyı ilgilendirmediğini düşünmedikleri için. Kullanıcı deneyimi genel bir söz, ayrıca kişiye göre de değişebilir bir durum. Yine daha iyi anlamanız açısından örnek vermem gerekirse, apple walkman'i icat etmedi doğru, ancak kullanıcıların daha rahat kullanabilmesi için ipod click wheel'ı icat etti ve bir anda herkesin elinde ipod oldu. Apple dokunmatik ekranlı telefonları icat etmedi evet, ancak hepimizin bildiği rezistif ve kapasitif ekranların farkını ortaya çıkararak bir bakıma geleceğimizi değiştirdi. O sıralar 6600'larda bounce oynamaya çalışıyordu herkes. Dikkat ederseniz inovasyon dedim, özellikle bkz. diye ekledim, inovasyon için illa bir şey icat etmeniz veya yeni bir keşif yapmanız gerekmez, yetmez. Burada inovasyonun ne olduğu ve neleri kapsadığına değinip yazıyı uzatmayacağım. Apple marka ürün kullananlar için hakaret eden, aşağılayacağı sözler söyleyen insanlar mevcut. Yazımın neresinde sığ ve yetersiz bakış açısı gördünüz bilmiyorum, ancak ben herkesin görüşüne karşı saygı duyduğumdan dolayı size bu kadar uzun cevabı veriyorum.

  • aaxoy @aaxoy

   Apple inovatif tarafı s. jobs ile beraber öldü malesef
   son zamanlarda yaptıkları en inovatif haraket parmak izi sensörüydü fakat ondan sonra yaptıkları pek etki yaratmadı. (bknz :3D touch) Apple artık Androidde olanları daha sorunsuz daha stabil olarak sunmaya başladı tek farkı bu bence

  • cengiz @cengiz

   Bak şimdi çoğu yerde haklısın . apple başarılı bir firma fakat egolu bir firma da ayağına çağırmak yerine telefonu gönderseydi telefon çok ğüzel bir şekilde + - yönüyle incelenirdi bu yönteminse kimseye bir yararıyok ancak apple şirketinin ben farklıyım algısı yaratmak istemesi.

  • Alp @acpcore

   @aaxoy Hala daha telefon özelinde konuşuyorsunuz ısrarla 🙂 Sanki ben iphone se veya her ne ise ismi, o telefonu övmüşüm veya yeni çıkan ürünleri savunuyorum pozisyonuna sokuyorsunuz beni. Yazdığım yazının Apple'ın cep telefonu ürünleri ile alakası yok.
   Apple'ın inovatif tarafının Steve ile öldüğünü düşünmüyorum zaten pazarlama güruhu olan Steve'in ürünlere katkısı 0'dır. Bu tamamiyle Apple mühendislerinin başarısı, ama tabi ki ekibi yöneten insanında övgü alması doğal.
   Ancak son zamanlarda Apple'ın ürünleri konusunda "yenilikçi" olmaması veya beklentilerimizi tam olarak karşılamaması benim de kesinlikle katıldığım bir konu. Ayrıca Apple'ın ürünlerini eleştirme konusunda sabahtan akşama kadar eleştirebilirim, bir sorun yok 🙂
   http://www.macworld.com/article/3051057/ios/empty-inside-the-iphone-se-or-our-souls.html

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Elbette. Hepsi pazarlama için yapıyor zaten. Tüm incelemeler de o pazarlama çarkının bir dişlisi. Ancak böyle bir uygulama 'ben sana da yaptığın işe de güvenmiyorum' demektir. Misal Samsung'un lansmanına isterseniz gitmezsiniz ki biz incelediğimiz çoğu ürünün lansmanına gitmiyoruz. Ama ürün geliyor. Çünkü ikisi ayrı şeylerdir.

   Apple gel bakayım buraya deyip çağırıyor gitmezseniz de ürünü göndermiyor. Bazı spesifik ürünlerde firmanın TR temsilcisi, ürününü alıp kendi geliyor. Çünkü pek görülmemiş bir ürün oluyor vs. Böyle görüşmeler oldukça faydalı da oluyor. Soru cevap şeklinde kesinlikle pazarlama dilinin olmadığı sohbetler oluyor.

   Apple'ın ya da başka bir markanın önce bir sizi görelim bize layık mısınız davranışını yanlış buluyorum. Ürün göndereceğin yayının araştırmasını TR ofisi senin için yapar zaten.

   Geri kalan konular tamamen şahsi görüşler. Apple akıllı telefonu bulmasaydı ama biri kansere çare bulsaydı benim hayatım çok daha güzel olurdu. Sizinle aynı fikirde değilim Apple'ın hayatımızdaki önemi konusunda. O çünkü herkesin dünya görüşü çerçevesinde değerlendirilen bir şey.

  • aaxoy @aaxoy

   apple'nin telefon kısmından sadece bahsetmiyorum tabiki
   tablet kısmında kalem tanıttı ilk defa kalemi onlar kullanıyormuş gibi tanıttılar (çok daha iyileri varken -samsung değil-). buna rağmen alınabilecek tek tablet apple ürünleri
   Apple tv de olanların pek çoğu zaten diğerlerinde de var.
   Apple watchda da piyasaya geç girdiler.
   Apple music, spotifynin gerisinde ve yeni bir şey sunmuyor.
   Mac kısmında ise sadece işletim sistemi farkı (Applenin en iyi ksımı)

  • Archbrook @archbrook

   Apple ın inovasyonu yüksek bir şirket olduğunu düşünmüyorum. Konuyla ilgili şu yazı son derece başarılı.
   http://www.forbes.com/sites/susanadams/2015/12/08/is-apple-the-worlds-most-innovative-company/
   En başarılı şirket diyebilirsiniz. Ürünleri en göz alıcı, kullanıcıyı tatmin edici şeyler olabilir ama bu değerler inovasyonu yüksek şirket olması için yeterli değil.

  • Alp @acpcore

   Murat Bey @gamsizm yukarıdaki kötü hastalıktan yola çıkarak verdiğim örnek umarım sizleri kırmamıştır, sizler örnek verdiğiniz için o örneği devam ettirdim. Bunu yazıyorum özellikle çünkü yanlış anımsamıyorsam size de çok yakın bir insan bu hastalığa sahipti. Kaldı ki ne yazık ki benimde çok yakın olduğum bir insan bu hastalığa sahip ve bu durumu anlıyorum; keşke bu veya benzer hastalıklara engel olunsa tabi ki ama ne yazık ki bu firmaların misyonu bu değil. Yinede kısaca istemeden bu kötü hastalığı örnek olarak kullanıp sizleri üzdüysem özür dilerim.

   Ancak şunu da belirtiyim, apple yine de sosyal konularda, (örneğin red projesi veya öğrenci yardım vb.) yine rakiplerine kıyasla diğerlerinden daha etkin. Bilgim kısıtlı bu konuda, yanlışım varsa düzeltin tabi, ama benim gördüğüm bu.

   @archbrook zamanım olunca okuyacağım, ancak inovasyon ders kitaplarının çoğunda, akademik makalelerde dahi apple'ın adı geçiyor. Kişiye bağlı bir durum değil ne yazık ki. Ayrıca bende en başarılı şirket olarak bulmuyorum Apple'ı. Sadece pazarlama ve yenilikçilik konusunda çok iyi.

   @aaxoy HP inanılmaz ince çok güzel bir bilgisayar yaptı örneğin son günlerde, kasa tasarımı, ekran vs. herşey çok güzel görünüyor. Dell'in çerçevesiz bilgisayarından sonra gördüğüm en güzel bilgisayarlardan biri. Ancak yazılımsal olarak yeterli ilgi çekmeyeceği için satış rakamlarının nasıl aşağıda kaldığını konuşacağız seneye. Artık sadece iyi bilgisayar üretmek, en hızlı bileşenler yapmak yetmiyor. Yazılımınızda onun kadar iyi olmalı. Örneğin apple kalemler çok pahalı evet, daha iyi kalemlerde var piyasada, belki daha hızlı daha iyi tabletlerde. Ayrıca bahsettiğiniz gibi apple bu konuda ilk yapan da değil, 5 yıldır note serisi var belki de. Ancak iphonedo'nun videolarında da izleyebileceğiniz veya TeknoGündem'de değinildiği gibi Apple bir işi yapınca yazılımıyla, tüm herşeyiyle yapıyor. Kullanıcıya sadece bir şeyler yaratmak kalıyor. (Kalem özelinde yazdım bunu)

   Dediğim gibi, en güçlü firma olması Apple'ı eleştirilmez değil, aksine en fazla eleştirilen firma haline getirir, zaten Apple'da gücünü buradan alıyor. Ne yapılsa konuşuluyor, ben bazen hataları dahi bilerek yaptıklarını düşünüyorum. Şu yukarıdaki yazı bile Apple ile ilgili diye bir bakın kaç beğeni kaç yorum almış.

  • Agab @agab

   Ellerinize sağlık çok güzel yazmışsınız. Rica etsem bunları bir durum olarak paylaşır mısınız. Ben de paylaş diyeyim. Asıl ona gelen yorumlara bakarak gülelim biraz keyfimiz yerine gelsin.
   Eğer durum yaparsanız agab diye etiketleyiverin beni lütfen.

  • Alp @acpcore

   @agab Eğer yazacağım yazı bana veya okuyacaklara birşey katacaksa tabi ki yazarım veya bir fikri savunurum, onun dışında herkesin düşüncesine saygım var ama at gözlüğünü çıkaramamış ve hala daha yok android onu döver, yok apple hepsini döver mantığını okumaya ayıracak vaktim yok. Onun yerine iphonedo beyciğimi seyrederim az biraz 🙂 Buarada ne zamandır aklımda, kullandığım onlarca aksesuar küçük tablet traş makinası gibi ürünle dolu ev, arada kısa kısa onlarla ilgili incelemeler yazmayı düşünüyorum. Madem Teknoseyir in bu konuda imkanları kısıtlı, imkanımız oldukça biz yazalım ortalık haraketlensin. Valla geçen gün internetten bir ürün incelemesi arattım sadece Teknoseyir geldi, arkadaşın incelemesini okuyarak aldım ürünü 🙂

  • Aykut Elmas @aykutelmas

   @cursedelf Yazılarınızdan görüyorum ki büyük bir sabırla herkese cevap vermeye çalışmışsınız. Fakat bence TS akışında insanlarla tartışmak beyhude bir çaba. Çünkü genellikle demek istediğiniz şeyi anlamıyorlar ve kendi anladıkları şey üzerinden size itiraz hatta aşağılamaya varan saygısız yorumlar yapılıyor. Buradaki konuda da siz Apple'ın ideolojisinden bahsederken bir anda kendinizi Apple kullanıcılarının aptal olup olmamasını açıklamaya çalışır bir hale düşmüşsünüz ya da iPhone SE de ne varmış ne yokmuş. Farklı konularda aynı duruma ben de düştüm. Paylaşımlara yoruma kapama seçeneği gelmediği sürece de akışda ne yazık ki herhangi bir şey paylaşmayı düşünmüyorum. TS kalabalıklaştıkca, akışdaki saygısız yorumların malesef artmaya başladığını düşünüyorum. ------ Apple bir teknoloji devi. Seveni de sevmeyeni de bunu inkar edemez. TS de bir teknoloji sitesi ise, böyle bir devi görmezden gelmemeli. Politikalarını sevse de sevmese de bir şekilde ürünleri edinip incelemeli. Kurumsallık bunu gerektirir. Özellikle bir site izlenme trafiği ile hayatta kalıyorsa...

  • Alp @acpcore

   @aykutelmas Samimi olarak size çok teşekkür ederim. Sonunda biri tüm söylemek istediklerimi anladı ve dile getirdi, bu da bana yeter. Demek ki ben anlaşılmaz yazmıyormuşum, insanlar anlamak istedikleri şekilde anlıyorlarmış.

 • murat Y. @rapmonster11

  ben baktım kasa olarak bi fark yok yazılımda bildiğin ios her telefonda aynı işte ama tabi fanboyların sanki 5s görmemiş gibi aaa telefona bak diye yanımda mala bağladığına bizzat şahit oldum ve höh artık yuh dedim tabi içimden 🙂

 • Tevfik Fikret Bakan @tevfikret

  Steve Jobs öldü ama ukalalığı miras kaldı. Apple ürünleri severek kullanıyorum. Ama kabul ediyorum ihtiyaç fazlası bir snopluk var.

 • Mutlu @mutlugun

  Mutlaka ama mutlaka steve jobs in hayatını anlatan kitabı okumalısınız. Özellikle firmalarla bağlarını , büyüklük taslamalarının sebeplerini görebilirsiniz. Çok ufuk açıcı. Filmleri kesinlikle hiçbir detaya girmiyor.

  Millet içini açıyor diye vida tipini değiştirmeleri vs. çok enteresan. Size çok güzel bir video konusu çıkacaktir.

  http://www.idefix.com/kitap/steve-jobs-walter-isaacson/tanim.asp?sid=CEDXDK4XYJ7JQC7BDR87

  Ofisinizde yakınım sanırım, ödünç de bırakabilir.

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Aslında istedikleri gibi gitmeyen satışları nedeniyle basınla daha iyi ilişki kurmaları gerektiğini anladılar ama bu kadar anlayabilmişler işte. Çünkü Apple için iletişim "ben herşeyin en iyisini bilirim, sen de ben ne yaparsam seveceksin" anlayışı etrafında dönüyor.

 • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

  rahmetli PR ekibine fazla özen göstermiş demek ki belki de rüyalarına bile giriyordur bu PR'cı özel ekibin Apple severim ama pazarlama konusunda yaptıkları hatalar yüzünden PC dünyası çok ekmek yedi bu gidişle mobile pazarda Apple yüzünden çok ekmek yiyecek (apple'ye küsen müşteri diğer markalara kaçacak illaki kaçacak zamanında mac içinde bu böyle oldu)

 • MERTCAN ASLAN @mertcanas

  Ben şöyle düşünüyorum kimse yanlış anlamasın. Evet apple kanserin çaresini bulmadı. Bulsaydi tıp konusunda uzman olan kişileri çağırırdı. Siz teknoloji editörüsünüz. Firmaların yanlış tutumu olabilir. Seversiniz sevmezsiniz bu da olabilir. Veya zamanımız yok gidemiyoruz deseniz onada tamam. Ama şu bir gerçek Apple çok büyük ve kitleside bir o kadar büyük bir firma. Apple ürününe yer verdiğiniz bir inceleme sizin içinde katma değeri olacak bir içerik demek. Ben sizin yerinizde olsam seve seve olmasada söve söve yine giderdim. Sizinki bir nevi fare dağa küsmüş dağın haberi olmamış cinsinden bir durum.

 • Lehimli At @at

  olması gereken bu aslında, normali bu

 • By ÖZDEMİR @pashakadir

  Murat abi siz çizğinizden çıkmayın abi her daim yanınızdayız . Levent abiyle tarhana çorbası nasıl yapılır diye bir video çekseniz bile izlenir.Apple ürünleri güzel ama firma olarak hizmet vermek yerine milleti hizmetçi olarak gören bir firma olduğu için ürünleride itici gelmeye başlıyor bir zaman sonra.

 • Juggernaut @juggernaut

  Kaç para ulan bir SE ... Hmmm pahalıymış 😂

 • RockandRage @rockandrage

  Apple'a yakın bir insan olarak.Bir ürünü başkalarına anlatacaksanız Apple'ın istediği gibi anlatmanız gerekir.Onların dediği gibi göstermeniz gerekir.Bu etik midir değildir.Apple ürünlerin kötü bir yönü varsa bunun insanlara gösterilmesini istemez.Neyin üstünde durulması gerekiyorsa size onu göstermeniz için gerekli yolu göstereceklerdir.

  Bu durum markanın her alanında kendini göstermektedir.Satış yaparken teknik destek verirken ürün tanıtırken personelin ne söylemesi , ne söylememesi gerektiği, nasıl durması, nasıl tepki vermesine gerektiğine kadar yazılı olarak bildirilir.Bu kurallara uyulması istenir.

  Bu durumu kendimce şöyle yorumluyorum.Firma uluslar arası bir firma olunca dünyanın her yerinde söylenen anlatılan şeyin aynı olması gerektiğine inanıyorlar.Bu konuda da insanları yönlendiriyorlar bunlar belge olur, eğitim olur yada anlattığınız gibi bir insanın birebir anlatımı ile olur.Bu tarz organizasyonlarda yanlış söylenebilecek yada söylenmemesi gereken bir şeyin ortaya çıkması marka değerini düşereceği için bunun önüne geçmek istiyorlar.Firma sahibi ben olsam bende böyle düşünebilirdim ama bu yapılan uygun bir yaklaşım değil.

  Bu yöntem ile marka bir yere gelmiş ve bu yolun doğru olduğunu gösteren somut veriler olunca bu yoldan da vazgeçmiyorlar doğal olarak.

  SAYGILARLA

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  Ben bunu mesut çevikten de duyduğumu hatırlıyorum sanki, Apple öyle yapıyormuş,
  Sonyde bir telefon gönderiyormuş ama elden ele önce bir site test ediyor sonra başkasına gönderiyor o test ediyor vs tek telefon elden ele
  :)))

 • Erci77 @erci77

  APPLE = Marjinallik. Donanım konusunda herşey değişebilir ama yazılım konusunda rakipleri ile kıyaslamak yanlış olur. Android donanımları IPhonu geçebilir çok çok daha hızlı olabilir belki ama o donanıma en iyi yazılımı üretmek ise çok ayrı bir derttir buda üreticiyi 2 ye ayırır. Stabil bir donanım stabil bir işletim sistemi sana sağlam bir müşteri kitlesi getirir. Durum böyle oluncada böbürlenmek sanırım biraz haklı bir davranış oluyor. Ben IPhonu sevmiyorum ve kullanmıyorum ama bu ürünü kötüleme hakkını bana vermiyor bu sadece bir seçim bana hitap etmiyor.. Her zaman olan bir durum var MacOS vs Windows - IOs vs Android yazılım olarak her zaman APPLE 1 adım önde burası bir gerçek... Murat beyin yazdığı ben Apple bu yüzden yadırgıyorum demesinin cevabı kalite olarak her zaman 1 adım önde olan marka prestijini de sağlam tutmak zorunda.. Zamanında APPLE vs COMMODORE savaşlarını hatırlatmak isterim. O yıllarda Commodore da şuanki apple mantığında giderdi Apple ise koştura koştura müşteri ayağına.

 • Akif Yılmaz @akifyilmaz1977

  Ürün teslim alma şartlarınızı biraz esnetebilirsiniz. Gider dinlersiniz, kendi yaptığınız tanıtımda istediğinizi söylersin. Sonrasında ürün vermiyorsa kendi bileceği iş. Önceden kapıyı kapatmamak lazım.

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  Kedi uzanamadığı ciğere mındar dermiş

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  Apple ürünü incelemeyen tek yayın burası.. O apple cı arkadaşın getirdiklerini saymıyorum

 • Fırat ➕ @frt

  Hala niye inceleme istiyor şu Apple fanları anlamak mümkün değil. Apple incelemesi kadar gereksiz bir şey yok. Seveni zaten her yıl veya 2 yılda bir alıyor. Sevmeyenine de 10 saat incelesen yine almaz.

 • otnemem @otnemem

  Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış...
  Yukarıda yazdıklarınızı apple değil samsung, sony veya lg için de yazsaydınız fikrim değişmeyecekti. apple yazdığım yerlere o markaların adını yazacaktım.

  Bence teknoseyir'in böyle dünya devi firmaların davetlerini (siz ayağa çağırmak yazmışsınız en hafifinden alınganlık diyelim buna) reddetme lüksünüz yok. Adınızda teknoloji geçiyorsa ve siz apple'ı yok sayıyorsanız hatta zaman zaman yanlış bilgiler veriyorsanız (yukarıda örnek verilmiş benim de özellikle gündemlerde yakaladığım hatalar olmuştu) bu hanenize artı yazmaz. En azından objektif gözler tarafından. Ayağa çağırma demişken dün de LG'nin sizi ayağına çağırdığı bir videoyu paylaştınız yanılmıyorsam???

  Ders mi reklam mı belli olmayan dediğiniz şey apple'ın siza yapacağı ürün sunumu muhtemelen. Bunu da böyle tanımlayarak küçümsemişsiniz. Diğer markaların yöneticilerini çeşitli youtube kanallarında ve canlı yayınlarda izledim. Hepsi ürünü kendi istediği şekilde anlatma çabası içinde. Sorulacak olumsuz sorular veya ters yorumlar onların da hoşuna gitmiyor. Zaten aksi eşyanın tabiatına ters. Gelen olumsuz yorumları da ustaca manevralarla savuşturuyorlar veya yok sayıyorlar. Samsung ürün müdürünün (var mı böyle biri bilmiyorum ama) "telefonlarımız gerçekten 5-6 ay kullanılınca kasmaya başlıyor haklısınız" diyeceğini düşünmüyorsunuz herhalde???

  Sözün özü, teknoseyir'de apple ürünleri incelenmeyince ben bir şey kaybetmem onlarca farklı mecra var. Ama siz kaybediyor musunuz? Onu da kendinize soruyorsunuzdur herhalde...

  Not: apple fanboyu olarak görenler olacaktır bu yazıdan sonra, zararı yok. apple'a saçma sapan tapanların olduğu mecralara yaptığımız yorumlardan sonra da apple düşmanı olarak etiketleniyoruz. Fanatizmin her türlüsü kötüdür. @gamsizm

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Biz zaten çağrılmıyoruz küsme durumumuz yok 🙂 Çağırdılar ama gitmedik dedim gibi yazmışsınız. Ben çağrılanlara uygulanan prosedürü anlattım. Yine unuttuğunuz bir şey var, TS Apple ürünü inceliyor. Üstelik bunu Apple editörü ile yapıyor. Yani yanlış bilgi veriyorlar dediğiniz şey inceleme değil. Onu zaten Apple'ı bilenler yapıyor.

 • TeknoBey @teknobey

  Söz konusu Apple olunca İncelemeleri kimse takmıyor ki, eleştirsen de eleştirmesen de millet alıyor zaten. Olumsuz bir şey söyleyince fanları hemen topa tutuyor 🙂 pazarlama konusunda hakikaten Apple çok iyi bir firma, ürün olarak da istenilen paraları hakketmediğini düşünüyorum. 6 serisi Hardware olarak yeterli olsa da tasarımını hiç beğenmedim.

 • Kesb-i @kesb-i

  Az önce geldi benimki şuan kuruyorum. İstanbulda hiç mi bir tanıdığınız almadıki.

 • Agah @agah

  iphone'nun nesi incelenecek ki zaten? paran varsa bastırıyorsun parayı alıyorsun, yenisi çıkınca tekrar aynı prosedür. iphone alacak adam incelemeyi ne yapacak? var mı etrafınızda bugüne kadar inceleme sonucu iphone almaya karar vermiş birisi? ben ne gördüm ne duydum, paran varsa alır geçersin, bu kadar.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   O konuda size katılıyorum ama bu durum bize zarar veriyor. Sanki Apple'a tavır almış gibi gözüküyoruz. Ayrıca ürünler ile ilgili bildiklerimiz başkalarının tecrübeleri ile sınırlı kalıyor.

  • Agah @agah

   esnaflıkta da vardır aynısı, bazı ürünler esnafa fayda sağlamaz ama müşteriye yok dememek için mecburen elinde bulundurursun. burada asıl dikkat çekilmesi ve ön plana çıkarılması gereken apple'ın yayıncılara aba altından sopa göstermesidir. sırf müşteriye yok dememek için apple'ın istediği kalıba girmeye gerek var mı? bence yok. çünkü iphone müşterisi inceleme izleyip de telefon alan bir kitle değil zaten. onlar için en güzel inceleme iphone popo ile eğilir mi, elinle büksen eğilir mi, kurşun geçirir mi, kaynatsan ne olur, 1500 iphone ile yapılan domino şovu vs. vs.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Apple'In şartları varsa bizim de var. Konuşmaktan zarar gelmez. Onların bize böyle anlatın demesi bizi bağlamaz. Anlaşamazsak anlaşamadık deriz. Şu an hiç iletişim olmaması en büyük sorun.

  • uçuştaki ✈️ pilot @ucustakipilot

   Çıkar şöyle böyle yazarsanız (ateş olmayan yerden) herkeste der taraflı diye.
   Ayrıca ürünlerle ilgili bişey bilmiyosanız yorumda yapmayın ki kimse size bişey demesin yada emin olmadığınızı belirtin. (bu hata yapanlar için.)
   .
   Diğer bi kısma gelirsek siz gayette taraflısınız hele gündemlerin birinde bir yerden yere vuruşunuz var onu Samsung'a yapıyında göreyim.
   ortada olan şeyler boşa tartışılıyor.
   Eğer Apple sizi çağırmadıysa çağırmadı der geçersiniz.
   Boşa laf kalabalığı oluyor ondan sonra.
   Adam akıllı yorum yapanlar arada kaynıyor vs vs vs.
   Sizi severim ayrı konu.
   Ancak taraflısınız.

 • Doğan Çevikol @dowan_42

  Gayet açıklayıcı şu küçük not bile söz konusu (my preciousss) Apple olunca ne fırtınalar koparmış! Bu marka imajı ve aidiyeti meselesi gerektiğinden çok fazla ciddiye alınıyor.

 • Doğan Çevikol @dowan_42

  Ekşi'yi takipte fayda var; Levent ve Murat Hamdi'yi sevmiyormuş aslında, bi kuytuda kıstırsalar hesabını göreceklermiş. Zaten Levent de para kazanamıyoruz diye çok keyifsizmiş, Hamdi'nin kırdığı fan pervanesi işletmeye sandığımızdan büyük hasar vermiş. Murat da sinirden ona buna gider yapıyormuş. Can zaten çok bilmiş, onu konuşmaya bile gerek yok!

 • YilmazOnline @yilmazonline

  Burası bir teknoloji şirketi ise bence bu ürünü bir şekilde edinmeniz lazım. hele diğer basın mensupları gidip alıp izleyicisine iletiyor, siz ayaklarına gitmeyiz diyorsanız burada size karşı yapılan saygısızlığı aynı şekilde izleyiciye yansıtmış oluyorsunuz. Naçizane kararınızı absürt buldum. "zaten içinde bişey yok yea, neyini inceleyeceğiz" deme lüksünüz olmamalı. Siz makarna, çorba incelemiş kurumsal bir firmasınız.

 • Doğan Çevikol @dowan_42

  @msarakaya benim bir şey genellediğim yok.

 • pureman @pureman

  120 küsür mesajı tek tek okudum, yazdıklarım tekrar olmasın ya da yanlış birşey yazmayayım diye..
  1993 yılında bilgisayar mühendisliğine kayıt olduğumda en ilkel windows'tan linux'a bütün işletim sistemlerini kullandım.. ilk gerçek bilgisayarımda koç unisys yazardı..üzerinden çeyrek asır geçmiş.. apple'ın şu an piyasada olan ürününün çoğunu alıp kullandım.. beğenmediğim hiç olmadı.. ama bu paraya bu gereksiz dediğim ürünü de ikiyi geçmez..

  bunları niye yazıyorum.. çünkü burada ciddi anlamda apple'a karşı saçma sapan bir viral nefret var..ben sektörü de konuyu da biraz bilen biriyim dediğimde hadi ordan demesinler diye yazdım o ilk paragrafı.. insanlar bazı markaları sevmezler.. buna saygı duyarım.. bazı sevmedikleri ürünleride olabilir sevdikleri markanın.. buna da saygı duyarım.. ama hayatında bir ya da iki ürününü teknoloji markette denemiş ya da arkadaşının cihazını kurcalamış bazı takipçiler burada konunun uzmanı gibi bu viral nefreti pompalıyor..

  hoş ben onlara da takılmam fazla.. peki neye takıldım.. sitenin editörü, sahibi, ortağı vs kişilerin bu viral nefrete çanak tutmasına kızıyorum.. birçok konuda nispeten objektif kalmaya çalışırken apple konusunda tam tersi bir tavır var.. bazen haftalık gündemlerede yansıyor bu.. (yanlış bilgiler vs.. en belirgini de fbi-iphone kırılma muhabbetinde, 3 gündemde iphone 5c olan cihaza 5s denildi)

  şimdi apple inceleme için ürün veriyormuş, ama ayağına çağırıyor önce seminer veriyormuş.. bu doğrudur yanlıştır ayrı konu.. ürünlerin kalitesi ayrı konu.. gidin oraya ve bu tavrı hoş bulmadığınızı söyleyin..

  youtube üzerinden yayın yapan hepi topu ciddi yayın iki elin parmaklarını geçmez.. aranızda konuşun ve bunu hepinizin ortak tavrı olarak iletin firmanın ilgili bölümlerine.. bunların hepsi hakkınız.. ama burada yaptığınız şey çok özür dilerim ama ergen atarı gibi.. halbuki sizi diğer birçok yayından ayıran özelliğiniz ergen virallere ya da gereksiz kutu dizaynını 10 dakika anlatan yayınlara benzememeniz..

  burada izlediğim ürün inceleme videolarının çoğunu eğlence olsun diye izliyorum, gidip o ürünü alacağım için değil.. en beğendiğim program haftalık gündem.. gündemi bazen 3 günde aracımda işe gidip gelirken dinliyorum podcast uygulamasından.. bu kadar iyi işler kotaran ekibin bu apple takıntısını anlamıyorum.. fiyatını pahalı bulabilirsiniz.. ben de buluyorum.. bunu eleştirin tamam.. ama sürekli herşeyine bir laf sokma yarışını anlamıyorum.. halbuki videolarda murat'ın macbook'u önünde olduğu incelemeler dün gibi gözümün önünde.. bazı yorumlardan anladığım kadarıyla epey bir apple kullanan takipçisi de var teknoseyir'in.. bu yapılanlar onlara da saygısızlık.. parası olan ama hiçbir boktan anlamayan insan yığını sanki apple ürünü kullananlar..

  herkes istediği ürünü alsın kullansın.. iyi kötü tarafını yazsın.. ama sırf eleştirmek için olmayan şeyleri uydurmasın.. editörler de bu virale alet olmasın.. kimseyi kırıp dökmek için yazmıyorum bunları.. dost acı söyler kabilinden sizi olduğunuzdan kötü gösteren şeyler hakkında uyarıyorum sadece..

  • paratoner @paratoner

   Selam, siz yazmışsınız okudum haklısınız ama şöylede bir durum var, APPLE firmasının genel iş ve sektör ahlakı bu, sevmek yada üstüne yorum yapmamak için boş kafalı olmak lazım. bu noktada ise apple kendince birşeyler yaptığı için uyguladığı politika ister istemez düşük yüzdenin genele kendini istediği gibi anlaşılmasını anlatırken düştüğü durumun ta kendisi. bunda apple'a karşı nefret var demek yanlış, tam tersi apple'da kendine has bir ukalalık tavrı var, hemde her alanda, saygı duyarım ama ürünlerini hiç (386 zamanından PC'deyim) almadım, banada bu tavırları hep itici gelmiştir. kendilerince ürünü verdikleri editörlere ayar çekmeleri ki bu tabir tamamıyla budur. yoksa özel bir resmi tanıtım planlayıp sadece tek. site yöneticilerine/editörleri bir yerde toplayıp hassiyetlerini anlatır sonrade eline verirsin cihazları inceletip geri istersin, bu şekilde ayağına çağırıp muamele edersen eleştiriyi hakedersin.

   Murat bey'inde yazdığı durum bu, açıkçası okurken hiç iyi şeyler düşünmedim. adamlara bak dedim kendimce. sonra siz viral nefretten bahsedince anlatmak istediğinizi anladım arayı bulmak değilde durumu farklı bir şekilde kendimce yazdım. bu sitede bir sürü eksik sayılabilir ama bunlar teknik eksiklik değil tarza göre bakıldığında görülen eksiklikler. bu site gelişiyor şuan için sorun yok. eleştirinizin dozuda dostane olmuş örnek alması gereken çooooooooooooooooook arkadaşımız var.

   iyi geceler.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Kendi içinde çelişen bir kısmı var yazdığınız şeyin. Gidin oraya tavrınızı gösterin diyorsunuz da kim bilir kaçıncı kez yazıyorum biz zaten çağrılmıyoruz. Çağırdılar ama bu muameleyi hak etmediğimiz için gitmedik diye yazdığımı nerede gördünüz?

   Dolayısıyla anlattığım şey TS'nin tamamen dışında. Bu bahsettiğim muamele bize hiç yapılmadı. Bizim Apple ile resmi hiçbir kontağımız yok.

   Türk basını her Apple ürün dağıtımında sıraya sokulup mülakata alınıyor benim tepkim buna. Bakın lansman demiyorum. Etkinlik de demiyorum. Ürün dağıtımı. Mülakatla. Sırayla. Randevuyla.
   Orada bile ilk randevuyu kapan en azından kutu açılışını diğerlerinden önce yapıyor. Misal SDN'nin kutu açılışına bakın bunun ne kadar önemli bir reyting fırsatı olduğunu görün. Apple=reyting. Başka hiçbir önemi yok. Yayınlar bunun uğruna yalan haberler yazıp SEO alıyor. Altın yumurtlayan tavuk.

   Şimdi bunda bir tuhaflık yok diyorsanız o da sizin düşünceniz. Çanak tutmak görüşünüze de katılmıyorum sonuçta insanlar TS'nin Apple'a gıcık olduğu için ürünlerini incelemediğini sanıyor. Ben de durumun öyle olmadığını açıkladım ve Apple'ın bence olmaması gereken ürün teslim sürecini yazdım.

 • Mehmet Emin Başpınar @m_emin

  yahu kimse niye şundan bahsetmiyor?

  şimdi bunların "firma telefonu için beni ayağına çağırıyor, bir de üstüne zaten benim bildiğim telefonu bana sunumla tanıtıyor. ben de gitmek istemiyorum." tavırları doğrudur veya yanlıştır demiyorum.

  ama aynısını birkaç gün önce htc 10 yapmadı mı?
  firma ayağına çağırmadı mı?
  üstüne bir de zaten bildikleri ürünü tanıtmadı mı?
  murat gamsız "bizi çağırdılar, bildiğimiz ürünü bize tanıtacaklar." diye tweet atmadı mı?
  buna rağmen tıpış tıpış gitmediler mi htc'nin ayağına?

  benim takıldığım nokta şu. bir tavır sergiliyorsan arkasında dur.
  ya htc'nin ayağına gitmeyecektin, ya da apple'a da gideceksin.

  ortada olan şey firmanın çağırması veya bildikleri ürünleri sunması değil.
  ortada olan şey, teknoseyir ekibindeki apple düşmanlığı.
  bunu anlatmaya çalışınca da "opol fonboyloro" diye başlıyorsunuz hemen.
  15.04.2016 18:25 ~ 19:11 eksi was here
  Adam biraz haklı konuşmuş.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Boş konuşmuş. Yukarıda Ela'ya yazdığım cevapta var detayı. Ürün lansmanı nedir, basın toplantısı nedir vs bilmeden yazmış. HTC'nin lasnmanı global ürün lansmanıydı. TR'de de eş zamanlı yapıldı. Benim yazdığım twit'i bile doğru okumaktan aciz. Ben o yazıyı LG G5 için yazmıştım. Çünkü o yerel ürün lansmanıydı ve süper gecikmişti. Terör olayları yüzünden 15 gün kadar da ertelendi. Dolayısıyla bildiğimiz ürünün lansmanına gittik. Ama şahsen aksesuarları denemek için kaçırılmaması gereken bir fırsattı. G5 de HTC 10 da önümüzdeki haftalarda kargoya konup gelecek. Olması gerektiği gibi.

   Apple basın toplantısı düzenlemiyor. Adamların tarzı bu. Olabilir. Ama ürünleri dağıtırken tüm basını sıraya diziyor ve mülakattan sonra ürünleri teslim ediyor. Olay aslında bu kadar basit. Fan boylar işlerine geldiği gibi yorumluyor ki bu da normal. Zaten bu yüzden fan boy diyoruz.

  • Kenan Avcı @kenancanavci

   @gamsizm, Teknoseyir'le ilgili sözlükteki toplam 675 entry'nin 45'ini o yazmış(linkini aşağıda veriyorum) ve bunu 27 ayda yapmış. Yazdıklarını biraz incelediğinizde rahmetli Erol Büyükburç'un da bir dönem muzdarip olduğu "saksı değilim ben, en çok bana soracaksınız" sendromu olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca çok git-gelli bir karakter, bir yerde "plus üyelik aylık 100 lira olsun, 1 hafta aç gezerim yine veririm o parayı" falan derken başka bir yerde Levent Abi'nin PSU konusunda yanlış anlaşılan yorumu(ki LP haklıydı, videonun hemen ilerisinde düzeltilen ufacık bir dil sürçmesi bütün mesele) üzerine "bunlar da kendine teknoloji editörü diyor" diyebiliyor. Birçok kişinin kullandığı orta malı bir hesap veya kendini daha önemli hissetmek için troll'lük peşinde koşan bir ergen irisi değilse bir psikiyatrdan yardım almasını öneririm kendisine. Gerçi troll'se de bir psikolog veya psikiyatrın faydasını görecektir.

   https://eksisozluk.com/teknoseyir--2697489?searchform.author=eksi-was-here&a=search

 • paratoner @paratoner

  Kenan bey tebrikler , Tıpkı bir hafiye gibi araştırıp vakayı çözmüşsünüz.

 • pureman @pureman

  ben sizi çağırdılar sizde gitmediniz diye yazmadım o eleştiriyi. "Benim gidip ürünleri almayacağım kesin. LP’yi kessen gitmez son umut Hamdi" tırnak içinde alıntıladığım bölüm için eleştirdim sizi.

  apple'ın tavrını eleştirebilirsiniz tabi ki. normal olan eleştirmeniz zaten. ama apple ne yaparsa yarı şaka yarı ciddi alay edilmesi normal değil. bu mesajı bile yazmayacaktım ama açıkta konu kalmasın diye yazdım. umarım yazdıklarımı bir mantığa bürüme hissi içinde değil de "bizi seven bir takipçinin dostça eleştirisi" diye görürsünüz. yoksa ben de sizde boşa yazmış olacağız. @gamsizm

 • onurd @onurd

  @gamsizm eksi sözlükte bu konu fena uzadı.. bu vesileyle şunu bir kez daha görmüş oldum marka bağımlıları arasında durumu en kötü olanları açık ara apple fanboylari.. hani şu berkecanlar ve kezban badesular.. nasıl bi kafa yapısı anlamak mümkün değil.. durursunuz için kutluyorum aynen devam 🙂