Superonline fiber, İstanbul'da yaşıyorum. 2000 km uzaktaki serverdan nasıl daha düşük ping alınıyor beni aklım ermedi bu işe. Sebebi ne ki?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Biraz karışık bir derdim var umarım anlatmayı başarabilirim.

Özet: Eve gelen Cat6 kabloyu direkt modeme girmek yerine araya bir switch koysam internetim çalışır mı?

Superonline fiber kullanıyorum, fttb denenden sanırım eve fiber değil de cat6 kablo ile geliyor internet. Evde bütün odalarda ethernet portu var, hepsine giden kabloların toplandığı ve dışardan gelen cat6 kablonun da girdiği bir elektrik panosu gibi bir yer var. Şu anki durumda dışardan gelen cat6 modemin olduğu odaya giden kablo ile bu panoda birleşiyor. Sadece modemin olduğu odadaki ethernet portu aktif, geri kalan odalardaki portları kullanamıyorum.

Merak ettiğim konu: Ben bu panoya bir switch koysam dışardan gelen ve odalara giden bütün kabloları switch'e bağlasam modem de odalardan birinde olsa sistem çalışır mı?

#TeknoYardım #TürkcellSuperOnline #Superonline

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ronnie Kray @ronnie-kray

  Bina içindeki o cihazlar servis sağlayıcısına ait.
  Kafana göre müdahale edemezsin cezası var.

 • buffoon @buffoon

  Maalesef pano modemi sığdıramayacağım kadar küçük. Şu diagramdaki gibi düşünürsek, bilgisayarın nas cihazına ulaşmasında ya da tv'nin internete girmesinde bir sorun olmaz değil mi?

 • secota @secota

  Ben Ttnin eve kadar fiberini kullanıyorum, fiber kablonun girdiği cihazdan çıkan etherneti doğrudan bilgisayara taktığımda internet alamamıştım. Belki sizin evinize gelen ethernet de bu cihazdan çıkan sinyali taşıyorsa modem gerekebilir.

  Ben konut inşaatında elektrikçiye sormuştum odalardaki data prizlerini modeme veya switche bağlayabilir miyiz diye o da evet yapılır demişti, panodaki uçlarını switche takarak kullanabilirsiniz muhtemelen. Bir de şantiyede odalardaki data prizlerine telefon için 2 kablo bağlanıyordu (tesisatta cat6 kullansalar da 8 yerine 2 kablo bağlıyorlardı). Ethernet olarak gördüğünüz prizlere küçük bi müdahale gerekebilir, ethernet olarak kullanmak için.

#superonline fiber kullananlar, sorum size. Bir hız testi yapar mısınız? Bu sabah itibariyle upload hızım 20 çıkıyor. Normalde 50 download, 5 upload idi hızım. Sessiz sedasız bir güncelleme yapıp müşterilerine iyilik yapmaya mı karar verdi superonline? 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15

Bir network sorusu:

Telekom'un verdiğin zyxel bir modem kullanıyorum, bunun üstündeki ethernet portları 100mbit hızında. Gigabit bir switch alsam ve modeme bağlasam bilgisayarları da switche bağlasam bilgisayarlar kendi aralarında gigabit hızında konuşabilir mi yoksa bütün bu iletişim modem üzerinden döneceği için yine 100mbit hıza mahkum mu kalırım?

#akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10
 • RDR @rdr

  Bilgisayarlarin hepsi gigabit switche bağlanırsa kendi aralarında gigabit hızında konuşurlar. İnternete çıkışları modem üzerinden olacağı için internete 100 mbit ile sınırlanirlar.

 • RDR @rdr

  Herkes aynı şeyi söylüyor ama bu yanlış bilgi 🙂 Aynı IP subnet'inde olan bilgisayarlar Router'a paket göndermezler. Paketin hedefi farklı ip subnet'i ise o zaman bilgisayar paketi router'a gönderir. Bu sebeple Gbit switch'e bağlayacağı PC'ler Router'a uğramadan kendi aralarında GBit konuşur.

 • RDR @rdr

  @bparker amacım laf yetiştirmek değil yanlış anlamayın beni lütfen 🙂 ancak düzelme yapmak isterim. İki bilgisayar arasında ağ üzerinden giden data paket başlıklarında (ethernet frame header) hedef ip, hedef mac, kaynak ip, kaynak mac bilgileri olur. Örneğin ağdaki bir bilgisayardan diğerine ping attınız. Yazdığınız ip adresi kaynak bilgisayarın arp tablosunda yok ise kaynak bilgisayar ağa "192.168.10.200 ip adresi kim, söylesin bana" şeklinde arp paketi gönderir. Bakın bu arp paketini ağa gönderir, bu paket broadcast paketidir ve varsa tüm switchlerin ve routerin tüm portlarina gider. Böylelikle bu paket tüm ağ cihazlarına ulaşmış olur. Ağda gerçekten 192.168.10.200 ip adresine sahip cihaz varsa o da isteği yapana "aradığınız şahıs benim" şeklinde hem kendi ip adresini hem de mac adresini içeren bir arp paketi de kendi gönderir. Böylece ping komutunu verdiğiniz bilgisayar karşı tarafın mac adresini de öğrenmiş olur ve asıl data paketlerini bu bilgiler ile göndermeye başlar.

  Test etmek istiyorsanız basit bir aptal switche iki cihaz bağlayıp switchi routera bağlamayın. Cihazlara/bilgisayarlara el ile ip verin, alt ağ maskesini ayarlayın ve ağ geçidi alanını boş bırakıp cihazlardan birbirlerine ping atın. Ping attigini, cihazların sorunsuz birbirlerine ulasabildiklerini göreceksiniz. Hatta bilgisayarlardan birinde ethernet kablosunu bağlamadan önce wireshark calistirirsaniz arp haberleşmesi in paketlerini de görebilirsiniz.

  Özet olarak aynı ip subnetinde olmak koşulu ile (örneğin biri 192.168.5.200/24 diğeri 192.168.5.30/24) router a bile gerek kalmadan bilgisayarlar switch üzerinden bir birlerine erişebilirler.

 • RDR @rdr

  @bparker bu arada düzeltme için teşekkür ederim, Router'a gönderir yerine router ipsine gönderir demişim. Doğrusu dediğiniz gibi, Router'a paketi routerin maç adresini hedef mac adresi yaparak gönderir.

Radyo kulelerine sinyal nasıl iletiliyor?

İstanbul'daki çoğu radyonun vericisi(anteni mi demek lazım?) Çamlıca'da ama Çamlıca'da stüdyosu olan radyo yok. Karnaval'ın stüdyoları Maslak'ta mesela. Maslak'tan Çamlıca'ya nasıl iletiliyor bu yayın, internet üzerinden değildir diye düşünüyorum. Hadi diyelim ki şu an internet ile çözülüyor bu iş, 50 sene önce nasıldı? O zamanlar stüdyo ile verici aynı yerdeydi desek bu sefer de aklıma canlı yayın geliyor. İstanbul stüdyosundan yapılan bir canlı yayın Erzurum'dan da dinlenebiliyordu sonuçta. Fikri olan var mı? 🙂 #TeknoYardım #akış #radyo

BeğenFavori PaylaşYorum yap

VPN açıkken vimeo bu hatayı veriyor. Ben robot değilim dedikten sonra da "vimeo refused to connect" hatası veriyor. Kendi VPS'im üzerinde, sadece benim kullandığım VPN servisi ile durum bu. Bir şey yapılabilir mi? @gamsizm @hkellecioglu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba. Ben mi bir şeyi kaçırıyorum, plus abonesi görünmeme rağmen plus içerikler bende görünmüyor mu anlamadım. Dün sadece iRobot reklamı girilmiş, bugün saat 16.30 itibariyle yeni içerik yok. NDA veya başka bir sebepten bugünün içeriği geç gelecekse bunu bir post ile yazsanız fena olmaz diye düşünüyorum. Ne dersiniz? @gamsizm @leventp @hkellecioglu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Gearbest, #Aliexpress gibi sitelerde #Amazon'da olduğu gibi vergiyi önceden ödeyip rahat etme durumu yok anladığım kadarıyla. Bir ürün almayı düşünüyorum, fiyatı 600 Dolar civarı. Satıcı sadece DHL ile gönderirim diyor. Standart gönderirim olsa kapıma #PTT ile gelecekti onlara çıkan vergiyi ödeyecektim, DHL ile olunca vergi işleri nasıl oluyor? #akış @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mısır'dan ithal edilen bir şey nasıl "yerli üretim" oluyor? Ben mi bir şeyi kaçırıyorum?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

Bir soru:

E-Devlet'ten sorguladığımda 1 Ocak 2020'den sonra yurtdışı telefon kaydedebildiğimi görüyorum. Kasım'da ve Ocak'ta 2 ayrı seyahatim olacak yurtdışına. Ben Kasım'da gittiğimde telefonu alsam ve Türkiye'de kullanmaya başlasam, Ocak'ta git gel yaptıktan sonra da kaydettirsem herhangi bir sorun çıkma ihtimali var mı? #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Bulut Fırat @kurabi

  Dışardan aldığım telefonu kullanmamın 5. ayında yani kapanmasına 1 ay kala, tekrar git-gel yaptıktan sonra 2. ziyaretimi göstererek kaydettirmiştim ben, hiçbir sorun yaşamadım.

  • Bulut Fırat @kurabi

   Önemli olan ülkeye giriş pulu üzerindeki tarih 1 Ocak 2020'den sonrası olsun, kullanıma kapatılmış telefonu dahi kaydettirip kullanıma açtırabilirsiniz diye biliyorum.
   (Gerçi teknoloji ilerledi, önemli olan pasaport polisinin ülkeye giriş olarak sisteme yazdığı tarih diyeyim)