Biraz karışık bir derdim var umarım anlatmayı başarabilirim.

Özet: Eve gelen Cat6 kabloyu direkt modeme girmek yerine araya bir switch koysam internetim çalışır mı?

Superonline fiber kullanıyorum, fttb denenden sanırım eve fiber değil de cat6 kablo ile geliyor internet. Evde bütün odalarda ethernet portu var, hepsine giden kabloların toplandığı ve dışardan gelen cat6 kablonun da girdiği bir elektrik panosu gibi bir yer var. Şu anki durumda dışardan gelen cat6 modemin olduğu odaya giden kablo ile bu panoda birleşiyor. Sadece modemin olduğu odadaki ethernet portu aktif, geri kalan odalardaki portları kullanamıyorum.

Merak ettiğim konu: Ben bu panoya bir switch koysam dışardan gelen ve odalara giden bütün kabloları switch'e bağlasam modem de odalardan birinde olsa sistem çalışır mı?

#TeknoYardım #TürkcellSuperOnline #Superonline

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ronnie Kray @ronnie-kray

  Bina içindeki o cihazlar servis sağlayıcısına ait.
  Kafana göre müdahale edemezsin cezası var.

 • buffoon @buffoon

  Maalesef pano modemi sığdıramayacağım kadar küçük. Şu diagramdaki gibi düşünürsek, bilgisayarın nas cihazına ulaşmasında ya da tv'nin internete girmesinde bir sorun olmaz değil mi?

 • secota @secota

  Ben Ttnin eve kadar fiberini kullanıyorum, fiber kablonun girdiği cihazdan çıkan etherneti doğrudan bilgisayara taktığımda internet alamamıştım. Belki sizin evinize gelen ethernet de bu cihazdan çıkan sinyali taşıyorsa modem gerekebilir.

  Ben konut inşaatında elektrikçiye sormuştum odalardaki data prizlerini modeme veya switche bağlayabilir miyiz diye o da evet yapılır demişti, panodaki uçlarını switche takarak kullanabilirsiniz muhtemelen. Bir de şantiyede odalardaki data prizlerine telefon için 2 kablo bağlanıyordu (tesisatta cat6 kullansalar da 8 yerine 2 kablo bağlıyorlardı). Ethernet olarak gördüğünüz prizlere küçük bi müdahale gerekebilir, ethernet olarak kullanmak için.