Paylaş Paylaş

Yerli araba nasıl tasarlanmalı?

Yerli araç konumuzu son gelişmelerle birlikte güncelleyip, yerli arabanın nasıl olması gerektiğini Emre Çelikkol ile konuştuk.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Enes @b-enes

  bir daha amerikayı keşfetmeye gerek yok bu gün saab ı aldık 10 yıl sonra WV batar WV i alırız. bmw batar bmw yi alırız tasarlamak ile niye uğraşalım

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Yerli bir şeyin esprisi, dışarıya bağımlı olmamak. Yarın siyasi bir nedenle senin ülkendeki bir şeyin üretimi, enerji, uçak, araba, sekteye uğramamalı. Sadece ticari olarak düşünürsek, tasarımın yerli olması bile yeterli. Kim üretirse üretsin, ucuza üretsin.

  • nikolatesla @nikolatesla

   @bozdener82 aslında Saab 9-3'ün sadece isim hakkını değil, tüm fikri mülkiyet haklarını satın aldık. Zaten Saab artık otomobil üretmiyor. Otomobil kısmını Çinlilere satarak kendileri uçak sektörüne geçtiler. Saab isminin kullanılmasının sebebi halkın kafasında somut bir şeyler canlansın.

  • Enes @b-enes

   @gamsizm 10 yıllık köhne platformu almak bizim mühendislerimize üniversitemizdeki prof lara bu arabayı yapan hacettepelilere hakarettir. can beyinde dediği gibi 40 milyon avroyu bursa sanayisine dağıtsak daha iyi bi sonuç çıkardı

  • Coushya @coushya

   @b-enes Dostum sanayicilikle mühendislikle pek ilişkin olmadığı belli o resmini koyduğun araba gibi bir arabayı sıfırdan tek kişi bile yapabilir. Problem yok ancak bunlar proje belki 1 yada 2 yılda yapılan şey. Şuan Bursa Oyak-Renault'da dakikada 1 araç üretiliyor. Yani günde 1500 e yakın araç.

  • lawnmower @lawnmower

   @nikolatesla Saab'ın havacılık bölümüyle otomotiv bölümü çok önceden ayrılmıştı zaten, daha doğrusu otomotiv bölümü General Motors'a satılmıştı. Daha sonra mortgage krizinde sıkıntıya düşünce GM Saab'ı (otomotiv bölümünü) satılığa çıkardı, NEVS aldı. Biz de platformu Saab'dan, yani NEVS'ten almış olduk. Havacılık bölümünden birşey almadık, zaten onlar bu platform geliştirilmeden önce ayrılmışlardı.

 • HasanEmre Tonguç @hasanemretonguc

  abi aynı konu 3 haftadır 3 videoda yani sıktı

 • AliOsman @kozmonot271

  abicim youtube dışında başka playera da yükleyin be.. üniversitenin eduroam ı izin vermiyor, youtubeyi engelliyorlar galiba :/ ne iniyor idm ile ne de adam akıllı yükleniyor. istirham ediyorum artık..

 • afsinyus @afsinyus

  milletin vergilerini sağa sola sıvıyorlar. Başka bişey değil. Hiçbişey de çıkmayacak. Amaç araba yapmak filan da değil. Hiçbir devlet araba yapmaz. Yapamaz. Devlet = iç güvenlik+dış işleri+ yargı. Nokta. Bunun gerisi ceplerden sömürülen israf edilen milyonlar. Bu arada yerli otonun ismi MERÇEREZ olsun. Çerez parası hesaaabı

 • Hayalet @down

  Ulan akşam akşam güldürdün. Hay allahım ya. 😀

 • steelfiist @steelfiist

  can akbulutun sürekli söz kesmesi aşırı derecede rahatsız ediyor. emre çelikkol birşey anlatıyor sözünü bitirmeden söze giriyor. bu çok rahatsızlık veriyor. bilgisinden şüphem yok çok defa yararlanmışımdır ama bu konuya biraz özen göstermesini isterim. olumlu eleştiri olarak alırsanız çok memnun olurum. bu durumu her videosunda gördüğüm için dile getirdim.

 • lterlemez @lterlemez

  Can Bey'e kesinlikle katılıyorum. Temel donanım, aksesuar donanım bizim ülkemiz koşullarına göre olmalıdır. Örneğin; bunca trafik kazasına ve benzeri olaya rağmen, araçlarımızda (yerlilerimizde!!!!! bile!!!!!!!) mavi diş bağlantının hala seçimlik olması, kuzey ve ekvator iklimlerinin arasında olmasına rağmen, ön camın, yan aynaların ve arka camın ısıtmalı olmasının seçimlik olması, kaldırımlarımızın belli bir standartının olmaması, yollarımızın asfalt olmasına çakıl/çukur dolu olmasına rağmen alçak, kaput ve alt korumasız araçlar yapıyor olmaları gibi şeyler yerli aracın farklılık göstermesi gerekiyor. Daha bir sürü şey sayabilirim.

  • lawnmower @lawnmower

   Türkiye'nin şartları ve Türk tüketicisinin ihtiyaçları Avrupa'dan çok çok farklı değil. Evet, bazı ufak farklar var ama orası için üretilmiş arabalar burada da iş görüyor bir şekilde. Şu halde sadece buradaki tüketiciyi düşünerek buraya özel bir araba yapıldığında o arabaların ihracatının zora girmesi de mümkün. Çok özel iklim veya coğrafi şartlarımız olsa bu dediğiniz olur, çünkü o zaman Avrupa arabaları zaten halkın ihtiyacını karşılayamaz durumda oluyor, halk mecburen kendisine göre üretilen arabayı seçiyor.

   Bunun örnekleri mevcut. Mesela ismini hatırlayamadığım bir Afrika ülkesi milli araba olarak camları olmayan, yerden yüksek, arazi aracı - minibüs karışımı birşey üretiyordu. Hava zaten hep sıcak, o yüzden cam koymamışlar arabaya. Çalınacak birşey yok zaten. Yerden yüksek, çünkü yol yok, hep arazide gidiyor. Platformu çok basit, kamyonetten bozma birşey. Ucuz olsun, ayağı yerden kessin yeter projesi işte. Ancak benzeri bir yaklaşım burada başarılı olmaz. Artık Türk insanı da arabadan birşeyler bekliyor. Sadece ucuz olması yetmeyecektir tercih edilmesi için.

   Aksesuara dayalı özelleştirme yapılabilir tabi. Kuzey Avrupa ülkeleri bunu yapıyor mesela. Zaten kışın çok soğuk, yazın da serin olan Kuzey Avrupa ülkelerinde satılan arabalarda genelde klima olmuyor veya opsiyonel sunuluyor. Onun yerine kaloriferi çok güçlü oluyor, ısıtmalı koltuklar küçük arabalarda bile alınabiliyor, izolasyon biraz daha kaliteli oluyor. Araba aynı oluyor ama böyle "nüans" farkları oluyor. Bir ara Doğuş Otomotiv kendi kotasını bitirince bir Kuzey Avrupa ülkesinde satılmamış Golf'leri getirmişti buraya. Klimasız Golf sattılar millete. O Golf'ler bahsettiğim gibi soğuk iklim arabası mesela.

  • lterlemez @lterlemez

   @lawnmower; haklısınız, Avrupa arabalarının bir çoğu işimizi görüyor ama temel donanımda, ancak seçimlik donanımda maalesef öyle olmuyor. Bunun çok güzel örneğini Ford ve VW'de yaşıyoruz. İki model arasında süs krom çıta oluyor ama verdiğiniz para tonla ve örneğin o kadar paraya rağmen mavi dişi tamamen alabilirliğini geçtim mavi dişe hazırlığı bile alamıyorsunuz. O krom çıta benim hayatımı korumaktan acizken, mavi dişe alt yapısı en azından mavi diş maliyetimi azaltabilir hem de hayatımı bir nebze olsun koruyabilir.

 • lterlemez @lterlemez

  Bizimkiler Mercedes'ten başkasına binmiyor ki, nasıl olacak @can, @emreçelikkol.

 • lterlemez @lterlemez

  Astra Classic III'ün platformu güzel olurdu mesela...

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Güzel sohbet dönmüş yine teşekkürler. 🙂

 • wasd @wasd

  Nasıl tasarlandığının önemi yok.Yerli araba "gerçekten" tasarlanıp,üretilse bile çoğu Türk insanı ithal arabaları almaya devam eder..

  • wasd @wasd

   Akrabalarınızın azınlıktaki bir gruba dahil olduğunu düşünüyorum. 🙂 Tabii ki yerli arabayı tercih edenler olacaktır ama sayıları hicbir zaman bu işin gelişip devlesmesine yetmez bence.

 • eskod @eskodd

  Çift krank ne amaçla yapılmış Can ?

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  şuraya vw batar onu alırız bmw yi alırız yazan arkadaş için belirteyim. yavaş alın da alan yerleriniz ağrımasın. 40 milyon lira verip sikko bir platformun patentini almak öyle milyar euroluk firmayı almayla kıyaslanmaz. bunlar seçim gazıydı geçti bitti. birdahaki seçime kadar konuşulmaz.
  aynaları kapatın alırken takılmasın.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @asaltek Logo için teşekkürler. Çok hoş durmuş 🙂

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Bu işi düşünen, araştıran, imzalayan ..... ne kadar aptal adamlar mış?
  Hiç mi iyi bir şeyi yoktu? Ne düşündüler bu işe başlarken?
  Amaçları ne?
  @can @meric

 • afsinyus @afsinyus

  Tabi bilirkisi de lazim. Mudur lazim amir lazim memur lazim o kadar adama odaci da lazım. Doldurun ya adam doldurun yeni arpalik hayırlı olsun. Siz kavrayamadiniz konuyu..

 • afsinyus @afsinyus

  Arpalik bi durumu olmadigindan takan olmacak. Amac araba yapmak filan degil

 • Coushya @coushya

  Bu ikili oldu mu bir Otoseyir videosu baştan sona izlenebiliyor. Bu arada Emre Beyin arkasındaki Destiny hayaleti mi?

 • sonofmoonshine @sonofmoonshine

  bu bahsettiğiniz araçların arada resimlerini koysanız iyi olur.

 • Ruhi @ruhiisci

  Yerli araba konusu 2019 seçimlerine kadar rafa kaldırılır... Boşuna tartışmayın... 🙂 Yormayın kendinizi.. Seçim bitti... 🙂

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Bölüm güzel olmuş ama @can biraz insanlarla birlikte program nasıl yapılır araştır derim nacizhane olarak. @lawnmower fikirlerine katılıyorum yerli araçta bence tasarımı ilk etapta bizlere uygun olsun C segmeti bir platform çok uygun olurdu. Ford transit connect'te kullandığı fiesta platformu gibi küçük bir araçtan, Bizim ruhssatlarda kamyonet diye geçen araçların sınıfında bir araç yapılır ve küçük sınıf araç verdilendirmesi yapılırsa, Peynir ekmek gibi satar.

 • Bener Helvacıköylü @leander

  @lawnmower ile otoseyir daha bir güzel. ancak keşke meriç türkbıkmaz da aranızda olsaydı.

 • fsh77 @fsh77

  Oto seyirde benim gördüğüm bir sorun var oda sıradan bir izleyici için ki genelde çoğu izleyenin fazla bir bilgisi yok sanıyorum çok fazla teknik konulara ve ayrıntıya girilip fikir mücadelesi yapılması konuşmacılar cidden engin bilgiye sahip ama bunu farklı mecralarda yapsalar daha iyi ben şahsen anlatılan konuda bir fikrim olsun istiyorum ama cok fazla detay ve teknik konu bir yerden sonra sıkıyor.

 • sultanofus @sultanofus

  %100 yerli araba mumkun. Bizde yetenekli insan cok, degerlendirmek lazim.

 • serkan @serkan_1034

  Videoyu izlerken içim karardı, inşallah bunun sonunda rezil bişey çıkmaz.

 • Leon Ismail @g3sg1

  Türkiye istatistikler kurumu yaptığı araştırmada milletimizin istemiş olduğu araba passat c serisi megan focus fiyatına almak ! passat 130 TL tabi editorumuzun altında mevcut 😀
  75 TL sıfır passat daha doğrusu D segmet Türk aile yapısına daha uygun ! Emre ÇELİKKOL BEY NEDEN ? JETTA BİNMİYOR ? ŞAHSİ YORUMUNUZU İSTİYORUM

 • Kaan @k

  Nedense bu projede "bir gelişme" veya daha da daraltayım "olumlu bir gelişme" kesinlikle beklemiyorum.

  Ayrıca bu tarz sohbet videoları daha çok gelir umarım, gayet keyifli olmuş.

 • Ercüment Solmaz @ercument-solmaz

  Kesinlik ile yanlış proje haklısınız. Mesele kuş serisi gibi bir 5 kişilik sedana şoför hariç 15 kişi artı yük dolduğunda türkiye şartlarında gidebilecek bir araba yapabilmektir. Lüks araba yapmanın manası yok.

 • Oguz Gok @birisi_1

  kardeş küfür yok hakaret yok mesajımı siliyorsun, yanında ki adam her lafı ağzını tıkılmasına rağmen hoşgörüde sınır tanımıyor, feyz al biraz. Senin gibi olsa memişin ketoya girdiği gibi çift dalardı.

  • Can Akbulut @can

   Hakaret anlayışınızı gözden geçirmeniz gerek. Bana nasıl konuşacağımı öğretmek haddinize değil. Nitekim bu sıradan bir sohbet değil, prova olmadığı için temposu ve konu başlıklarını konuşurken ayarlamak durumundayım. Bunu idrak edemiyor olmanız işe uzaklığınız nedeniyle mazur görülebilir. Ancak hakim olmadığınız konuda ahkam kesmeniz, bunu yapmaya cüret ederkenki uslubunuza dikkat etmemeniz kabul edilecek şeyler değil. Yorumunuzu sildim yine de kırmak zorunda kalmayayım sizi diye ama nerede durmanız gerektiğini de bilemediniz.

  • Oguz Gok @birisi_1

   Bak kardeşim Can, eşinle dostunla sohbet etmiyorsun, topluma yayın yapıyorsun, o halde gelen eleştiriyi hem dikkate hem ciddiye alacaksın, cahili de msg yazar, alimi de, küfürbazı da, "cüret edemezssin, haddin değil, anlamadın işe burnunu sokma" gibi eleştirdiğin şeyleri yapma ironisi öte dursun, hergün böyle bi herifi tv de izliyorum ben zaten.. Modaya uyma, kıyafetlerinden alakan olmadığı belli ama ben mecazi anlamından bahsediyorum neyse bu 1 ncisi, 2 ncisi ayarlamak durumundayım diyorsun, seninle aynı fikirde olan çok insan var, ben aynı fikirde değilim, ayarlıyamıyorsun diyorum, belki muzipce belki kabaca derim, ama derim arkadaş, benim mesajımı silip helal olsun harika işler yapıyorsunuzlarla ne kadar aşama kaydedilir sen karar ver, burası net ortamı, siz imam biz cami cemaati değiliz, trt nin arı stüdyosunda zeki müreni de dinlemiyoruz, eğer %97 si erkek olan 10 bin kişiye video çekiyorsan, kusura bakma hoşgörüyü seviyesini yükselteceksin. Kırma meselesine gelince, kasıtlı olmadığı sürece istediğin kadar kırabilirsin, öylesini sorun etmeyeli çok zaman oldu.

 • Deniz @darkblack

  harika bir sohbet olmuş, keyifle dinledim, bitmesin istedim. fikirlerinize sonuna kadar katılıyorum umarım çok daha makul bir platform ile yola çıkmayı düşünürler. emre abiyi otoseyir'de daha sık görmek dileğiyle.

 • Aiberg @aiberg

  tabi ki türkiye'de herşey üretiliyor ya da üretilmeyenler herkesin yaptığı gibi dışarıdan yaptırılıyor ya da alınıyor. asıl mesele bütün bunları organize edip, pazarlamasıyla, satış sonrası hizmetiyle ortaya kapsayıcı, iyi bir ürün çıkarmak. bence de bu paralar yan sanayiye destek verilmekte kullanılsa, çok daha katma değerli ürünler üretebilirdik.

 • kenya @kenya

  Her ne kadar ilk yayının hatalarını toparlamaya çalışsanız da olmamış. Bu konuyu artık konuşmasanız keşke. Ben yarıda bıraktım videoyu.

  • Can Akbulut @can

   Hata falan yok ilk programda da şimdi de. Yarım yamalak izlediğiniz halde yorum yazabilmeniz garip.

  • Erdal Gümüş @erdalgumus

   Güzel kardeşim beğenmiyorsan git film izle, dizi izle, balkondan gelen geçeni izle ya da aynada kendini izle, yani git egonu başka yerde tatmin et, ya da iyisini çek koy seni de izleleyelim

  • kenya @kenya

   İlk videoyu 3 kere izledim Can bey, her seferinde "keşke" dedim, hem sizin cümlelerinize hem de bu işin altına girip de saçmalayanlara. Lakin bu "istemezük" tavrından daha öte birşeyler söylemenizi beklerdim. Bana tepki vereceğinize empati yapabilseniz keşke. Benimki eleştiri idi ama sizinki "haddini bildirme" olmuş. Ne diyeyim, video da sizin site de. Eyvallah.

  • kenya @kenya

   Bu arada @erdalgumus kardeşim, sen de güzelsindir umarım. Bu kadar çizgiyi geçebildiğine göre vardır güzel yerlerin elbette.

  • lawnmower @lawnmower

   Yarıda bıraktığınız için bu hataya düşüyorsunuz zaten. Biz "istemezük" tavrında değiliz. İstiyoruz, heyecanlanıyoruz. Ancak bu bahsi geçen platformla bu işin olmayacağını, olsa da ihtiyacı karşılamayacağını, daha farklı bir platformla Türkiye için daha uygun modeller geliştirilebileceğini ve başarılı olma şansının artacağını söylüyoruz. Biz eleştirilere açığız ancak eleştirmeden ve yaftalamadan önce içeriğin tamamını izlemenizi ve anladığınızdan emin olmanızı tavsiye ederim.

  • kenya @kenya

   @lawnmower bahsettiğiniz konularda tamamen size katılıyorum, c sınıfı hatta b sınıf sedan üzerinden çalışmalar başlasa çok daha doğru bir karar olurdu. Ama belki bir tane de c sınıf platform alınacak (ya da oluşturulacak) yakında. Eleştirmek ile yaftalamak aynı şeyler değil. Eleştiri hakkın olduğunu düşünüyorum ve o yüzden yazmaya devam ediyorum zaten. Lakin yaftalamak derseniz, onu kabul edemem, eğer öyle anlaşıldıysam kendi adıma özür dilerim. Sorun şurda, bu tarz siteler içinde beğenerek ve taktir ederek izlediğim tek sitenin olaya daha geniş açıdan bakmasını isterdim. Benim eleştirime hemen tavır almak yerine, yorumlarında sizi öven ama buna paralel bir sürü hatalı cümle kuran arkadaşlara da cevap vermenizi beklerdim. Bir kaç yorum aşağıda devlete ve hükümete hakaret eden adamlara hiç sesiniz çıkmıyorsa o zaman üzülürüm işte.

   Ha bu arada, yarıda bıraktım dediğim yer de son bir kaç dakikayı izlemedim, yoksa 3 dakka izleyip yazı yazmadım 🙂

  • onurd @onurd

   Abicim sen daha ne eleştiri getirdiğini bile bilmiyorsun.. aslında eleştiri adı altında söylediğin şu "benim kutsallastirdigim siyasal erke ucundan kiyisindan da olsa aman bişey söylemeyin ki video da olayın teknik yönü anlatılmış sadece.. senin ona bile tahamulun yok.. eğer gerçekten hakaret ettiğimi dusunuyorsan savcılığa gidebilirsin @mustafa-levent in yaptığı şey büyük ihtimal dikkate alınmaz ama bu konuda oldukça duyarlilar 🙂 boyle de bir ülkede yaşıyoruz iste

  • kenya @kenya

   @onurd seninle tartışmak ya da konuşmak istemiyorum kardeşim, ben eleştirimi konunun sahiplerine yaptım ve cevabı da onlardan bekliyorum, lütfen uzatmayalım.

  • Erdal Gümüş @erdalgumus

   @kenya herkese hak ettiğine göre gösterecek güzel bi tarafım var... Somut eleştiri olursa somut cevap verilir onun haricinde hislerini kendine sakla. Sen eleştirmiyorsun itham ediyorsun, üstelik haksızsın, ya videoyu izlememişsin, ya da anlamamışsın tamammı güzel kardeşim. Yoksa ben-i ademiz, hata da olur eleştiri de...

  • kenya @kenya

   @erdalgumus he güzel kardeşim he, sana dediğim bir şey yokken bu alınmanın gereği yok. Güzel taraflarını da aynada kendine göster. Ben diyeceğimi dedim, videonun sahibi de cevabını verdi, üçüncü birine ihtiyaç kalmadı.

 • muytek @muytek

  Hazır tesla bütün patentleri kullanıma açmış iken biz oradan yürüsek daha iyi değil mi böylece yeni bir teknolojinin yön verenlerinden oluruz hemde çok engelle karşılaşmayız.

 • onurd @onurd

  Gayet bilgilendirici bir video.işin teknik yönü enine boyuna anlatilmis. Ama madem bizzat devlet tarafından bu proje yürütülüyor o zaman olayın siyasi yönünü de görmezden gelemeyiz. Ne yazık ülkeyi yöneten kadro aklı başında, dünyada ki gelişmelerin farkında, vizyon sahibi insanlardan oluşmuyor. Her hangi bir projeyi "amacına uygun" organize edecek beceriye de sahip değiller. En iyi ihtimal bu kadar goygoy dan sonra ortaya bir ucube çıkar.. Bana kalırsa da bunlar iyi günlerimiz önümüzdeki süreç çok kaotik olacak. Yaşam savaşının verildiği yerde kimse bu konuları konusmaz..bu da arada sesiz sedasız unutulur gider.

 • Halil Akın Kart @akinkart

  bizim milletin bi hastalığı olan lüks araca ulaşımı kolaylaştırmak amaçlı başlanmış işe. sizin dediğiniz gibi c segment başlayıp fabrikalar dolusu araç üretmek yerine bi yerden bi başlayalım nasıl satarız biz bu aracı diyerek insanların lüks zaafına odaklanılmış yerli otoda.

 • m.levent @mustafa-levent

  bu anlatılanları toparlayıp kısa ve öz olarak yazıya döküp ilgili bakanlığa göndersek nasıl olur? dikkate alıncağını sanmıyorum ama denemek lazım sanki

  • m.levent @mustafa-levent

   san.ve tek.bakanı Fikri Işığa raporlu gönderdim teslim bilgisi geldi ama okundu bilgisi henüz düşmedi okunsa ne yazar sanki! adam bu işlerden zerre kadar anlamadığını bu işi kamuoyuna duyuru biçimiyle ve hitabetiyle belli etti zaten bizimkisi bi ümit işte ama ilgili olabilecek diğer bakanlıklarada gönderdim başbakan dahil. Neyse iş ilerde zarar ziyan kötüye gittiğinde yazık ettiniz teknoseyir olarak bizi dinlemediniz demeye hakkımız olur insan hakkaten rahatsız oluyor

  • m.levent @mustafa-levent

   Geçte olsa bugün mailime cevap geldi.

   "Yerli otomobil projemize gösterdiğiniz ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederim. Mesajınızdaki önerilerinizi TÜBİTAK Enerji Enstitüsündeki teknik ekibimizle paylaşacağım. Sizin gibi değerli kardeşlerimizin desteğiyle bu projeyi en mükemmel şekilde gerçekleştirmek istiyoruz. Selamlar." San. ve Tek. Bk. Fikri IŞIK

 • burak_engl @burak_engl

  ilk bölümde bırakın bu işleri havası var. ikinci bölümde de haha kazık yemişsiniz iması. sonuçta bırakın yapmayın bu işleri. vw varken opel varken dimi... ticari ilişkiler herkesin özen göstermesi gereken şeyler tabi... dünya dönüyor sizin için bile...Gm neden kriz döneminde devletin desteğini aldı. vw emisyon skandalı bile bir hesaplaşma zaten...devlet bu işleri öncelik eder ilk hamlede destek verir. ama asıl iş özel müteşebbislerin bu işe el atmasıdır. endüstri böyle oluşur. araba üretmenin asıl amacı ekonomi ve verimlilik değildir. asıl amaç biz de büyüdük bizdede sanayi var bizde güçlüyüz demektir. yoksa bunun mantıklı bir yatırım değildir mustafa koç un dediği gibi... Ama mustafa koç un derdi hiçbir zaman ülkesi ve milli gurur olmadı...

 • uydurellezi @uydurellezi

  @can ve emre beyinde vurguladığı gibi ortada bir durum bir problem varsa işe başlamadan evvel enlice bir değerlendirme analiz yapıp, ihtiyaçları değerlendirip ona göre bir çözüm yolu üretmek lazım.ben yerli araba düşüncesini bile pozitif bir adım olarak değerlendiriyorum ama ölçmeden tartmadan yürümüyor bu işler.

  • m.levent @mustafa-levent

   ölçmeden tartmadan ezbere iş yapılmasının sebebi büyük ihtimal seçim yatırımı olmasındandır yoksa mutlaka dünya çapında otomotiv sektörünün nasıl işlediği araştırılır elde edilen verilere göre bir yol çizilirdi

 • Mesut Soylu @onexey

  @can @lawnmower Hacettepe'nin ürettiği araçtan neden hiç bahsetmediniz? https://www.facebook.com/evtmotor/

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  İkidir @can Tata Nano'nun ne kadar başarılı olduğundan bahsediyor ama durum böyle değil. Nano çok başarısız oldu maalesef. Fabrikası durdu sayılır, ara sıra üretim yapıyordu en son. İşin daha da kötüsü, bu araba çok farklı tekniklerle üretildiği için mevcut fabrikada başka bir modeli de kolayca devreye alamıyorlar. 7-8 defa Hindistan'a gittim, yollarda hiç Nano görmedim desem yeridir. Tata fabrikalarının içinde dolaşan arabalar olmasa yakından göremeyecektim. Başarısızlık nedeni için bazı ihtimaller konuşuluyor ama netleştirip yeni bir girişim yapmış değiller. Bundan da ders çıkarmak lazım tabi yerli araba planı yaparken.

 • Güven Şengönül @izmiriann

  kuru eleştiriden öte öneriler getiren bu güzel sohbet için teşekkürler elinize sağlık. insan gerçekten merak ediyor acaba bu seçim arabasını tasarlayan ekiptekiler ya da ekipten en azından biri bu gibi paylaşımları, önerileri dikkate alıyor /alabiliyor mu ? bir kez de olsa ithal ikamecilik ten kurtulsak ne hoş olur. bir şeyi de yapmış olmak için değil de ileride yapılacakların önünün açabilmek için gelecek için yapabilsek çok şahane olur. umarım bu milli seçim otosunun şahlanmasını isteyen politikacı/yatırımcı kişiler de egolarından bağımsız bu işte aklın yolunu benimserler . becerebilsek ne hoş olur.

 • Hado @hado

  Görseldeki gibi tasarlanmamalı.