Facebook'a ait ücretsiz bir tasarım prototipleme yazılımı. Bu ve bir iki yazılım yüzünden bana Mac aldıracaklar.
https://origami.design/

Origami Studio — Origami Studio 3

With a new canvas interface, dynamic layout, Figma & Sketch support and a ton of peformance improvements and new patches.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kamu spotu: Sizi sahipsiz, gözlemleyemediğiniz bir "köpek" ısırırsa, 8 ila 10 doz kuduz aşısı ve ek olarak bir doz tetanos aşısı vuruyorlar. Isıran köpek sahipli bile olsa, 10 gün içinde "her hangi bir sebepten ölürse" (araba çarpsa, trafik kazasında bile ölse) yine 8 ila 10 doz arası kuduz aşısı vuruluyorsunuz. Kuduz aşısını da özel hastane vuramıyormuş, devletin belirlediği ilinizdeki büyük devlet hastanesinde olan bir aşı artık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 27

Burada daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum. Sanırım ben de çok önceden yer imlerine eklemişim siteyi. 200 üniversiteden 600 tane ücretsiz dersi toplamışlar.

https://www.abprojeyonetimi.com/200-universiteden-600-online-ucretsiz-ders/

200 Üniversite 600 Online Ücretsiz Ders | AB Proje Yönetimi

Henüz duymadıysanız, dünyadaki üniversiteler kurslarını çevrimiçi olarak ücretsiz (veya en azından kısmen ücretsiz) sunuyor. Bu kurslara topluca MOOC veya Massive Open Online Courses adı...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yarın tek yolcu olarak hususi aracımla şehirlerarası yolculuk yapacağım. Güzergah İzmir-İstanbul yolu. Bugün şehirlerarası yola çıkan varsa yol durumuyla ilgili bilgi verebilir mi acaba? Çevirme vs. her zaman ki gibi mi yoksa daha sıklaştırılmış mı? #yolculuk

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Öğrenciler için teknoloji alanında ucuz veya ücretsiz olan servisler

https://www.eggradients.com/discount-for-students

İçlerinden ücretsiz olan biri de Zeplin( https://www.zeplin.io ) isimli bir servis. Tasarım kolaylaştırıcı bir araç. İstanbul'da kurulup San Francisco'da devam eden 4 kişilik takım.

Student Discounts in Tech

Look at the biggest tech companies today. While the companies were founded, the founders were still in university. Give them a discount. They can handle the rest. Discount for students is important.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

EFT ile PTT'ye para gönderme

Başka zaman aramayın, genel kültür olsun diye, PTT posta çeki olan birisine Nasıl para gönderileceğini yazayım dedim.

EFT Alıcı Adı: PTTKart sahibi adı-soyadı

Alıcı banka: Vakıf Katılım

Alıcı Şube No: 1840-PTT ParaPosta

Alıcı Şube İl: Ankara

Hesap no: ptt posta çeki hesap no (kartın altında yazan)

Hepsi Bu kadar 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Diyet Günlüğüm (7 ayda 70 kilo'yu nasıl verdim)

Garmin Spor Sonuçları
Sakatlık Nedeniyle Minumun Seviyede Spor Yapıyorum

Merhaba Arkadaşlar 😀 bu yazımda diyet günlerimi paylaşmak istiyorum, paylaşmadan önce durumumu açıklamak zorundayım, biraz kasvetli acı dolu olabilir ama acı yoksa mutlulukta yok deyip başlıyalım.

 

Öncelikle kilomu yazayım 180 kiloyum, bu kiloyu almamın sebebi travma ilaçları kullanmam. Şu an bile kullanıyorum, cipralex ilacı iştah açıyor, ama kilomu almak daha iyi yoksa travma'mı daha iyi diye sorarsanız 300 kilo olsam bile bu ilacı kullanırdım.

Şu an diyete alışana kadar bu ilacı kullanıcam zira nefes darlığı sporumu feci şekilde engelliyor.

Vücut yapıma gelecek olursak kilolu olsam bile kaslı bir yapıya sahibim, önceki yıllarda bayağı ağırlık kaldırıyordum kol kaslarım gögüs kaslarım 5 ayda çok gelişti. Şimdi 60 kiloluk ağırlık aldım günde 20 dakika çalışıyorum. Tabi kas yapmaya başlamak için 10 kilodan başlayıp ağırlığı kademeli olarak yükseltmeniz lazım, aksi takdirde kollarınızda kas yırtılması olabiliyor.

 

Şu an diyetin 1'inci ayındayım ve 20 kilo verdim, toplam 130 bin kalori ile bu kiloyu verdim. 1 milyon adım ile iyi bir rekor kırdım tabi kendi çapımda 😀

Şimdi bu kalori hesabını nasıl tutuyorsun diye soru soruyorsunuzdur muhtemelen, kalori hesabını garmin fenix 3 saati ile tutuyorum ve sonuçların yüzde yüz doğru olduğunu söyleyebilirim. Zira ilk spora başladığımda kalp hızım 140 ile 156 civarıydı. Daha sonra kilo verdikçe kalp ritim hızım ortalama 136-145 civarına indi. Tabi ağırlık gittikçe kalp hızı düşüyor ve kalori yakımı azalıyor, garmin cihazı'da bu durumu iyi hesaplıyor. Bu yüzden sporu daha ağırlaştırıp kalp hızını artırmaya çalışıyorum, saat akşam 4 civarı kalkıp spora gidiyorum, biraz zor oluyor ama mecbur olduğumu kafama koydum, ne olursa olsun sporu asla bırakmayacağım, zira spor yaptığımda yesem bile kilo almadığımı fark ettim.

 

Spor nasıl yapılmalı

Sporun kişisel bir planı olması gerektiğini düşünüyorum. Örnek benim için kilo vermenin tek yolu ağır spor yapmak. Eğer ağır spor yaparsanız vücut oksijen ihtiyacını sporu bıraktıktan sonra spor yapınca verdiğiniz kalori'den 2 kat daha fazla verdiriyor. İşte bu diyet yapan biri için en güzel hediye 😀 vücudunuzu yakıp yıkmanız lazım, evet zor görünüyor ama ameliyat ile kilo verenlerin ölüm haberlerini hepiniz duymuşsunuzdur. Doğal olmayan yollar her zaman insanın bünyesine ters etki yapıyor. Bu yüzden ben doğal yollardan gitmeyi her zaman mantıklı bulmuşumdur. Neyse spor yaparken mutlaka kalp hızınızın yüksek seviyede olması lazım. 30 dakika yüksek tempo spor yapan biri 60 dakika düşük tempo'da spor yapan birinden 200 kalori daha fazla kalori yakıyor. Aç karnına spor yapmak spor sonrası vücudunuzun tam manasıyla deli bir şekilde yağ parçalayıp kalori ihtiyacını gidermek için stok yağlarınızı yakması demek, bu yüzden eğer güçlü bünyeye sahipseniz mutlaka aç karnınıza spor yapın.

Kas yapın

Evet kas yapmak hem güzel bir görüntü hemde yağların yakımında olumlu etkisi var. Pek kaslı biri olmama rağmen önceki diyetlerim'de 10 kiloyu kaldırmak çok zorken şimdi 60 kiloyu rahat kaldırabiliyorum. Tabi sağlam motivasyonunuz yoksa kas yapmayı unutmanız gerek. Ağırlık kaldırmak insanın canını sıkıyor ve bir süre sonra aman boş ver deyip kas yapımını bırakıyorsunuz. Bu sebeble motivasyon olmazsa olmazlarımızdan.

 

Kişisel koç, yardımcı pilotumuz olmalı

 

Kişisel koç (asistan) insan'da olabilir 😀 yada benim gibi spor saati alabilirsiniz. Zira profosyonel bir ürün almanız sizin için olmazsa olmazlardan. 300-400 liralık yapalımda satalım denilen spor yardımcıılarını almak size hiç bir şey kazandırmayacaktır. Örnek fenix 3 saatinin kalori hesaplaması bana göre yüzde yüz doğru, yürüyüş hızınızı, sağ ayak sol ayak dengenizi, risk uyarı sistemleri, yürüme adım uzunluğu, ayak yerle temas süresin'den bir çok kişisel bilgiye ulaşmanızı sağlıyor. Zamanla spor yapmak istemezseniz bile rekor kırmak için kendinizi motive edebiliyorsunuz. Sadede gelelim, eğer akıllı bileklik gibi ürünler almak istiyorsanız mutlaka profosyonel ürün almanızı öneriyorum

 

Ne yedim ne içtim

Diyet listeleri çok saçmadır. Şunu ye bunu yeme hadi lan:D unutmayın herkezin vücut yapısı farklıdır. Bazen öyle listeler veriyorlar ki yahu şimdi yediklerim daha az diyorsunuz.

Ben diyetin ilk haftasında yediğim daha doğrusu içtiğim tek şey mercimek çorbasıydı. Vücuttaki toksinleri atmak, yağ yakmak gibi bir çok sağlıklı olumlu yönleri var. Diğer haftalarda sarmısak ve yumurtalı ıspanak yedim. Ispanak yanık olunca tadı bir başka güzel oluyor. Sarımsak burda önemli sağlık acısından gayet iyi. Daha sonraları mantar, bazen tavuk ve balık yiyorum. Balık özellikle mide bulandırıcı bir yapısı var az yediğinizde daha başka bir şey yemiyorsunuz, balığın diyette önemli yeri var omega yağları muazzam derece'de önemli.

Düzensiz diyet saçlarınızdan kaslarınızdan olmanıza neden olur. İlk diyetlerimde bunlar olmuştu. Eğer zamanla sporu yükseltirseniz sabahları mısır gevreği yiyebilirsiniz, ihtiyacınız olan vitaminleri bu yöntemle karşılayabilirsiniz.

 

Zorluklar

Özellikle akşamları aç karnına yatmak çok zordu, zamanla alıştık şükür. Uyku açlığınızı bastırmak için çok iyi bir yöntem. Bu yüzden sabah yatıp akşam spor yapıyorum, zira sabahları aklıma yemek geliyor, günler uzun olunca nefsimi ne kadar dizginlesemde başarısız oluyorum.

 

Motivasyon

Daha çok rap dinliyorum, 2pac ve biggie'nin parçaları motivasyon için çok iyi.

Tabi birde son goku'nun çığlıkları var, super saiyajin olan goku'nun bağırması feci gaza getiriyor beni. Dinlediklerimden bazıları şunlar 😀 tabi naruto'nun müzikleride çok iyi.

https://www.youtube.com/watch?v=SQCL0odju7M

https://www.youtube.com/watch?v=gMYebVBnLoA

https://www.youtube.com/watch?v=qan_lAsbwOY

Sadede gelelim

Toplam kilo 180 verilen kilo 20 mevcut kilo 160

Bir ay diyet yaptım

20 kilo verdim

130 bin kalori yaktım

1 milyon adım attım

Nefes almam kolaylaştı

Sporu daha sıkı yapmaya başladım

ve hayat devam ediyor........

Görüşmek üzere 100 kiloya düşene kadar bu bloga yazmaya devam edeçeğim.

 

Güncelleme

Bir hafta'da 2 kilo verebildim.

Sebebi ayağımdaki ağrı, spora çok fazla ara verdim.

Bu durumda da görüldüğü gibi kilo vermenin püf noktası spor 😀

 

Güncelleme - 2

2 hafta'da 7 kilo verdim.

Bu defa kalori miktarını artırdım, orantılı olarak sporu'da artırdım.

Bir diğer güncelleme yılbaşın'da olacak, kilo verdikten sonra iyi bir yılbaşı yemeğini hak ediyorum 😀

 

Güncelleme - 3

5 Günlük grip yüzünden bayağı diyeti bozdum 😀

Hastalık yüzünden yemeğe ağırlık vermek zorunda kaldım, ancak bu 15 gün içerisinde 5 kilo vermeyi başardım. Hastalık geçtiğinde bile yemeği azaltmadım ancak yinede kilo verebildim. Sebeb bence sporu kalan 10 gün içerisinde fazlalaştırmam veya ağır diyette bile maxs kilo veriminin 7 kilo olması, bu açıdan bakınca yemeği yükseltsem en fazla 2 kilo veremiyorum. Neyse havalar bayağı soğuk ancak yinede spora devam ediyorum, Yılbaşında görüşmek üzere..

 

Güncelleme -4

10 Günde arkadaşların tavsiyesi ile yemeği artırıp kilo verimini minumun seviye'ye indirdim.

Şu an 10 gün içerisinde 3 kilo verdim bence yeterli ancak yemek oranını yine yüksek tutup sporu artırmak daha sağlıklı olacak, bu yüzden 2 hafta süresince  sabahları mısır gevreği süt akşamları çorba ile diyeti sürdüreceğim. Bakalım bu yöntem kilo oranımda düşüşe sebeb olacak mı?

 

Güncelleme -5

Hala tartılmadım fakat bir kaç gelişimi yazayım dedim.

İlk olarak v02 max derecem 30'lardan 40'lara çıktı.

Sol sağ bacak basış dengem sol için iyi olsa da sağ için aynısını söyleyemeyeceğim. Sağ bacağıma fazla yük binmesinden dolayı sporu aralıklarla yapıyorum artık. Zira kilo verdikten sonra denge kaybına alışmam lazım.

Ağırlığı sabit 60 yaptım ayrıca kendi ağırlığım ile sınav çekiyorum kollarım ve gögüs kaslarım bayağı gelişti.

Güncelleme - 6

Bugün tartıl'dım 6 kilo vermişim, Sporu artırıp yemeği'de bir o kadar artırdım, yani benim yediğimi başkası yese muhtemelen kilo alır 😀

Yüksek seviyede ağırlık çalışıyorum, vücudumun ağırlığımı verip toplam 130 kiloya yakın bir ağırlıkla kol kası geliştiriyorum, bana kalırsa kilo vermemin en önemli nedeni vücudumu ağırlık çalışarak aşırı derecede yıkıma uğratmam. Öte yandan yediğim yemekler yağ ve yeşillik içerikli, şeker ise bu diyette kesinlikle yasak ancak bazen kilo verdikten sonra parti yapıyorum 😀 o günler şekerli yiyorum.

Diğer 4'ncü güncellemede ki gibi aynı gün içerisinde yani 22 gün diyebiliriz max 5 ila 6 kilo veriyorum, artık vücudumu tanıyabiliyorum nasıl kilo veriyor veya ne yersem veremiyorum, sporu nasıl yapmalıyım ve ne kadar süreliğine devam ettirmeliyim gibi bir çok sağlık istatiski tutuyorum. Ayrıca garmin fenix 3 loglarına bakınca'da performansım hep yükselmiş hiç düşme yok bu saatten sonra 2 kademe daha artıracağım performansı ve son kademe'de ilerleyen 4-5 ay devam edeceğim. Yeterli kilo verdikten sonra koşu dayanıklığı kalp ritminin 140 bpm'de 10 dakika spor daha sonra 150 bpm'de 5 dakika spor gibi limitleri aşacağım.

Bir kaç hafta sonra görüşürüz...

 

Güncelleme - 7

Bugün tartıldım 4 kilo daha vermişim, sanırım diğer ay'a göre 2 kilo daha çok vermişim.

Sporu çok artırıp yemeği de abartmayıp 4 kilo verme başarısını gösterdim. 20 gün sonra görüşmek üzere.

 

 

Güncelleme - 8

Öncellikle bu ay diyeti çok feci bozdum 😀

7 gün önce tartıldığımda bir kilo almıştım aldığım kilonun nedeni belli ki şeker ile alakalı.

Malesef umursamazlığımın cezasını çektim, Ancak her şey bu ay kötü değil zira 7 gün önceki yaşadığım şok yüzünden ayın son 7 gününü sporu 3 saate çıkartıp yemeği kısarak 5 kilo vermeyi başardım. Ancak şu an ayaklarım sırtım belim ağırlık kaldırmaktan yürümekten sızlıyor 😀 kısaca akılsız başın cezasını ayaklar çekti ve bundan sonra bu diyette ay sonları hariç katti süretle şeker yok, diğer aylarda lahmahcun et yiyerek geçirmiştim ama kilo vermiştim peki bu şeker nasıl olduda kilo almama neden oldu? sanki kalori deposu arkadaş yuh sana şeker yuh 😀

Yinede 20 günün boşa gitmesi diye bir üzüntüm yok zira eğer vücut yüksek kalori ile kilo veriyorsa ve buna alıştıysa zamanla kilo verme durumum azalınca kaloriyi kesersem yine kilo verimi artacaktır.

 

Neyse diğer ay görüşmek üzere, sporu belki daha fazla artırabilirim günlük 3,5 saat aralıklı yaparsam bünye kaldırabilir... Diğer ay'a kilo hedefim en yüksek 10 en az 6 kilo.

Ekleme: bir haftada 42 bin kalori vermişim kabaca verilen kaloriler ile 6 ila 7 kilo vermem lazımdı. Tabi mecburi kalori alma ihtiyacı yüzünden kalorilerden yediğim kalorileri çıkartırsam 5 kilo çıkıyor 😀

Muhtemelen 1 hafta içerisinde 5 ila 6 bin kalori almışım. Buda demek oluyor ki garmin'in kalori hesaplaması inanılmaz derece de isabetli...

 

Güncelleme - 9

Her hafta düzenli olarak tartıldım, İlk hafta 2

2. hafta 1

3. hafta 4

4. hafta 3 kilo verdim.

Toplamda 10 kilo vermişim, tüm verdiğim kiloları birleştirirsem 60 kilo tam verdim 😀

Bazı günler yemeği kısıtladım ama toplasan 5 gün etmez diğer günler et yoğunluklu beslendim. Günde 3 saat spor yapıyorum etkisi tabi ki çok, ancak ayaklarım feci şekilde ağrıyor. Ev taşınması var bilmediğim yere gidip spor yapmak alışmak beni feci strese sokuyor. Ev bizim fakat yıkıp kentsel dönüşümle 2 kat verecekler tabi üstüne 40 bin tl istediler 😀

Bu arada kas çalışmalarım devam ediyor, kol kaslarım çok gelişti, göğüs kaslarım da gelişim gösteriyor baya belirgin oynatabiliyorum 😀

Şimdi sonraki planlarım ne olacak onu belirlemeliyim. İlk olarak 90, 100 kilo veya 110 kilo kalmak istiyorum ancak 100 kilo verip sonradan yavaş bir şekilde kilo almak istiyorum zira 90 kilo benim vücut yapım için çok düşük bir rakam 110 iri yapıma daha uygun, Bakalım o zaman ki psikolojime bağlı olarak yukarıda ki kilo oranlarını değiştirebilirim.

Spor işini biraz kas yapmaya ve boks yapmaya çevireceğim. Bacaklarım çok ağrıyor artık fazla zorlamamak lazım. Boks torpası almıştım ayaklı 400 liraya onunla çalışırım, 60 kilo ağırlık var bir kaç tanede değişik ağırlık türü alıp yoğunluğu kas yapmaya vereceğim.

Neyse bu ayda böyle geldi geçti yaz mevsimi var dondurmayı çok seviyorum sanırım bu yüzden yaz feci zor geçecek 😀

Ölmez sağ kalırsak bir sonraki ay yeniden görüşmek dileğiyle.

 

Güncelleme - 10

Ev taşıma ve stres nedeniyle biraz ara verdim kilo işine bu ay.

Bayağı yemek yeyip oturdum 6 kilo aldım, ancak ay sonuna doğru aldığım kilo'yu verip 2 kilo da ek verip bu ayıda kilo vererek bitirebildim...

Hadi hayırlısı diğer ay sonuna görüşmek üzere...

 

Güncelleme - 11

Evet ölmedik burdayız, 11 ayın sultanı ramazana sonunda geldik 😀

Zor oldu ama güç olmadı bu ay'da 10 kilo verebildik.

Stresli yoğun günlerin spora etkisi çok oldu, bazen nefes almak bile çok zordu ama bugün böyleyse yarın daha kötü olursa daha kötüsüne dayanamazsın dedim sporu aksatmayıp 10 kilo vererek iyi bir sonuca ulaştım.

Yine yemekten kısmayıp spora ağırık verip kilo vermeyi başardım. Bu başarının en byük etkeni şu an emin olarak söylüyorum ki ağırlık çalışmaları. Kilo verdirmesi ve kas kütlesini geliştrimesi bir kurşun ile iki kuş avlamak gibi oldu 😀

Şu an kol kaslarımın gelişimini gözle görebiliyorum, kaslarımı sıkınca boş bir şeyin vücudum da dolduğunu hissedebiliyorum. Ayrıca bilek kaslarımın oynadığını görebiliyorum, kolumu yan çevirince kas kütlesinin büyüklüğünü görebiliyorum, neredeyse kolumun yüzde 50'si kas olmuş 😀

Evet madem kilo verdik bir gün dinlenip istediğim yemeği yiyebilirim, diyet yapan birinin en çok beklediği şey bu ödüllendirmedir sanırım 😀

Neyse diğer ay ölmezsek sağ kalırsak bayramda görüşmek üzere....

 

Güncelleme - 12

4 günde 4 kilo verdim, bu ay ile birlikte bir şey deniyorum; aç karnına spor yapmak mı daha çok kilo verdiriyor yoksa tok karnına mı?

Hazır ramazan gelmiş Dini vecibemizi de yerine getirip bilime katkıda bulunuyorum 😀

Şimdilik görünen o ki aç karnına daha çok kalori veriliyor, tabi susuzluk adamı mahvediyor.

Bu arada sporu tekrar 3 saate çıkarttım, 1.5 saat 1.5 saat şeklinde 4 saat aralıklarla spor yapıyorum.

 

Biraz da motivasyon gerekli, onu da Efsanevi süper saiyajin broly'nin dönüşümü ile sağlıyorum 😀

https://www.youtube.com/watch?v=IQXsFVwZ130

 

Güncelleme - 13

Dönmem biraz uzun oldu kusura bakmayın..

Son 2 ay içerisinde 8 kilo alıp 18 kilo verdim 😀

Biraz boşladım diyeti bu ay, bayram akrabalar derken ne spor yapacak zaman kaldı nede diyeti devam ettirecek dirayet.

Havaların ısınması ile birlikte vücut ağırlığımın azalmasına rağmen ay hızla kilo verebildim, bunu da günde 6 kilo su içimine bağlıyorum. Normalde su iç diyete iyi gelir derlerdi ama inanmazdım meğer doğruymuş 😀

Bölgesel kas yapmaya çalışıyorum meme kası ve kol, sırt kaslarım çok büyüdü, kilo verirsem kötü görünür diye sırt bölgesini biraz boşlayacağım bu ay. Yeni eve taşınana kadar 100 kilo vermiş olucam 😀 sanırım şu an 110 kiloyum.

Biraz gelişimden bahsedeyim, diyete ilk başladığımda kalp hızım max 160 ortalama 158 civarıydı, şimdileri 99 100 ile ilerliyorum. 60 bpm azalma var muhteşem bir düşüş 😀

Dinlenme durumunda kalp hızım 66 68 giderken şimdi 50 56 civarını görüyorum, dinlenirken kalp hızı düşükse kalp gelişiyor demek ve bu iyi bir şey.

İlerliyen zamanlarda yeni eve taşındıktan sonra iyi bir koşu bandı ve çeşitli ağırlıklar almayı planlıyorum, bu defa bu işi tamamiyle bitireceğim önceki diyetlerimde yaptığım hataları bu defa yapmayacağım ve yapmıyorum.

Ölmez sağ kalırsak diğer ay sonunda görüşürüz...

 

Güncelleme - 14

Diğer ay 5 kilo verdim diyeti biraz aksattım. Bu ay ise yemeği kısmayıp kilo alıyor muyum almıyor muyum diye kontrol etmek istiyorum 5 gündür kilom sabit, eğer böyle devam ederse kilo kontrolünü sağlarsam bir daha bu eziyeti çekmek zorunda kalmayacağım 😀

Neyse, diğer ay görüşmek üzere.....

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 129

İnternette gezinirken Mac OS için oluşturulmuş işe yarar yazılımların bulunduğu bir listeye denk geldim. Mac sahipleri baksın belki faydalı bir şeyler çıkabilir. https://github.com/nikitavoloboev/my-mac-os/blob/master/README.md

Aynı kişi iOS için de bir liste hazırlamış. Daha tüm listeye bakacak zamanım olmadı ama ilginç uygulamalar var.
https://github.com/nikitavoloboev/my-ios/blob/master/readme.md

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ben sizi rastgele teleport edeyimde gezin görün
https://t-e-l-e-p-o-r-t.me/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 16

@hamitozlu abi sen mali müşavirdin dimi? sorum olacak sana
şimdi biz 3 arkadaşız yazılım-bilgisayar-teknoloji daha çok yazılım üzerine şirket açmayı planlıyoruz nasıl bi yol izleyelim zormudur? kosgeb, tubitak vs. yerlerden girişimcilik desteği vs alabilirmiyiz sıkıntı olurmu ne dersin azcık akıl versen? 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 25
 • violetcarson @violetcarson

  bildigim kadari ile kosgebde once sen aliyorsun sonra fatura gosteriyorsun onlara sana geri oduyor yani cash parayi direk eline vermiyorlar

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @alinux Kusura bakma geç cevapladığım için.
  1. Sermaye olmadan hiç bir şey olmaz. Ancak sağa sola borçlanırsın.
  2. Kosgeb yönü: sen harcama yaparsın kosgeb değerlendirir artık bi ara bakarsa sana döner. Geri dönüşleri 1 yılı bulur. Kosgebin düşük faizli kredisinde durumu bilmiyorum.
  3. Tubitak teşviklerine hakim değilim. Ama onların şartları daha ağırdı okuduklarımdan. Yapacağınız iş bir proje ise şunu değelendirebilirsiniz; http://bigg.tubitak.gov.tr/bigg-hakkinda.htm
  4. Yapacağınız iş tam olarak nedir? Projeniz var mı? Sadece dışarıya web tasarım, yazılım destek mi yoksa program, oyun yazıp satmak mı?
  5. İşin üç yönü var bunun dışında:
  5.1. Ticari yönü. Üç ortak nasıl yapılanacaksınız? Adi Ortaklık, Limited, Anonim Şirket. Paylarınız nasıl olacak? Kar /Zarar nasıl bölüşülecek. Kararlar nasıl olacak? Örneğin parayı çok getiren daha çok mu oy sahibi olacak.
  5.2. Sigorta yönü. İçinizde başka yerde SGK lı var mı? Hepiniz 4B (Bağkur ) lumu olacak. Maliyeti etkileyen unsur.
  5.3. Vergi yönü. Satış yapılacak firma var mı? Kurulumu teknoloji bölgerinde mi yapacaksınız? Daha önce üzerinde kayıtlı şirket olan var mı? Vergi mükellefiyetiniz yoksa genç girişimci desteği 70 000 tl kadar vergiden muaf 28 yaşından gün almamış kişiler için var. Teknoloji bölgelerinde kdv den istisna.
  Soru cevap şeklinde gidersek daha çok yardımcı olabilirim.

  • Ali Kılıç @alinux

   @hamitozlu Önemli değil abi zaman ayırmışsın yine çok saol 🙂

   1- Mümkünse borçsuz olmak istiyoruz, para yok bi garajımızda yok 🙂 olsa bi masa sandalye yeter aslında ama şu zorunlu ekstra masraflar çok can sıkıcı işte.

   2- Aslında ingiltereye yaptığımız bi proje var online olarak taksi çağrıyon/kiralıyosun mobilini falanda yaptık ama tek bu değil genel olarak yazılım ve donanım işi diyelim tabi kısa vadede donanım olmayacak, hedefimiz web siteside yapmak, n11 gibi bi projede yapmak aslında insanların içeriğini girecek projeler sonrasında ardunio gibi cihazlarda deneyip belkide dronelarla ilgili projelerde yapacaz bu arada oyun yapma işini düşünmüyoruz

   3- Şimdi ortaklık şöyle para katmadığımız için sonuçta yok 🙂 herkes eşit bölüşecek şirketin paylarını zaten aramızda öyle bi durumda yok amaç bişeyler yapabilmek elbirliğiyle ama tabi bölüşecez herkese eşit bölecez yani ha ama çok enteresan bi durum oldu bi kişi çok iş yaptı zaten öyle bişey yaşadık paranın çoğunu o arkadaşımıza verdik para konusunda kendi aramızda itilaf olmaz ama şirket payı olarak dediğim gibi eşit bölüşecez, karar konusundada yine itilaf olmuyo aramızda herkes ortaya bi düşünce atıyo hangisi iyi hangisi mantıklı ise yada herkesten bi parça birleştirip karar alıyoruz, ne tür bi şirket kuracaz bi bilgimiz yok araştırıyoruz yardımcı olursan süper olur bu konuda en az maliyetli genç girişimciler olarak bize en az zarar ve sıkıntı en fazla kar ve kolaylık sağlıyacak şirket tipi olursa onu seçecez zaten

   4- İki arkadaşım bi petshopta çalıştılar sigortaları varmı bilmiyorum ama büyük ihtimalle yok diyelimki var ne olur yada yok ne olur? sigorta konusunu en azından ben hiç bilmiyorum bağkurlumu yoksa sgklımı olacaz bunları sormak için zaten sana danıştım 🙂 birde şu muhasebeci işi ne oluyo biz kendi muhasebemizi tutamıyomuyuz nasıl oluyo o iş?

   5- Şimdi satış yapacağımız şuan için bi firma yok ama potansiyel var belli bi kitlede yok sadece şu sektöre yada şunlara yapacaz diye yelpaze geniş anlıyacan, ingilterede bi bağlantımız var zaten taxi projesinide oraya sattık orda satma potansiyelide var taxi projesinin ama hem bu projeyi hemde firmalara değişik projeler yapabiliriz tandığımız büyük yazılım firmalarında çalışan tanıdıklarımız var oraların yönlendirmeleri iş bulabiliriz ama şöylede bişey var diyelimki bulamadık ne gibi bi yol izlememiz lazım bulmak için ne önerirsin, daha önce şirket açan kimse yok ben meslek lisesinden mezunum iş yeri açma belgem var yararı olurmu, ben 23 yaşındayım diğer arkadaşlarım 22 yani 28 yaşını geçen kimse yok
   ???

   6- Birde sormak istiyorum freelancer olarak olarak çalışsak nasıl olur tabi belli bi yere gelene kadar 🙂 hukuki yapılanması nasıldır, yasası nedir zorunlulukları yani freelance olarak çalışmak durumunuda anlatabilirmisin?

   şimdiden teşekkür ediyorum Allah razı olsun 🙂

  • pitipawn0 @pitipawn0

   @alinux facebookta bulamadım seni hocam da ; ekleşelim mutlaka. aynı şeylerin peşindeyiz paslaşırız illa ,ne yazayım adının yanına ?

  • Ali Kılıç @alinux

   @pitipawn0 sosyal mecrada yokum hiçbirinde, burdayım TS'de

  • pitipawn0 @pitipawn0

   @alinux tamamdır attım kenara maili ; süren bişey yok da şu an . maksat network olsun 🙂

  • Ali Kılıç @alinux

   @pitipawn0 aslında önümüzdeki 1 ay içerinde açabilsek 2018 yılına kadar iş buluruz çevre ediniriz vs diyoruz o zamanda açarız şirketi misler gibi ama işte zorlukları var şuan bakınıyoruz bişey yok yani 🙂

  • pitipawn0 @pitipawn0

   @alinux ben de benim durumu mail atayım sana akşam ; konuşuruz mailden.

  • Ali Kılıç @alinux

   @pitipawn tmm zaten sabah 6 da uyuyom ben dengem iyice bozuldu 😀

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  bi gece kafayı kırdım aldım bizim uğurabi'yi karşıma (babam, eski muhasebecilerden) dedim ki anlat hele sen bi teknoseyir nasıl kurulur... yaklaşık 4-5 saati devirdik sorulu cevaplı örnekli varsayımlı... sonuç ne biliyor musun? çok zor iş boşverelim biz bu işi... şirketin yapısını kurarken bile o kadar çok belirsiz parametre var ki sadece yukartıdaki 5.1'inci maddeyi çözmek baya zaman alıyor birkaç kişi olunca... 5.2 hele hele 5.3 zaten mevzuatsal konular olduğu için mevzuatı sıcak sıcak takip eden birinden sağlam destek gerekiyor... Çünkü ufak bir detay ileride büyük sıkıntılardan kurtardığı gibi büyük sıkıntılar da açabiliyor... sermaya konusuna girmiyorum bile... ama sağlam muhasebat desteği olmadan "şirket" kelimesini bir kağıda yazmak bile ürkütücü... 😀 (bildiğim kadarıyla teknoseyir de bu konularda iyi destek alıyor)

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @alinux
  1. Oturduğunuz evi adres olarak gösterebilirsiniz. Kendinize ait bile olsa stopaj doğar. Kira ise bankadan görünen tutarın yarısı kadar kira gösterip stopaj yapmalısın.
  2. Teknik konu anlamam. N11 gibi siteler milyonlarca dolarla kurulur. Sadece reklam için ödenir bu tutarlar. Acizane tavsiyem para kazanmak istiyorsanız proje yap sat.
  3. En az maliyetli olarak şahıs firması olur. Ancak diğer ikisi pay sahibi olamaz. Olmak isterlerse biraz daha maliyetlisi Limited şirket size uygun.
  4. Sigortanız yoksa 4b (bağkurlu) olursunuz. Her ay adam başı (iş yeri üçünüzün adına ise) 525 tl bağkur ödersiniz. Sigortanız varsa ödemezsiniz. Aynı anda hem başka yerde çalışıp hem de iş yeri açmanıza engel değil. Tavsiyemiz de sgk olmanız yönünde.
  5. İş bulmak için tanıdıklarınızı kullanmanız iyi bir başlangıç olur. İş bulamazsanız zorunlu gider (sabit gider) her ay ödemek durumundasınız ve cebinizden gidecek.
  İşyeri açma belgesi nedir? Öncelikle kosgeb girişimci desteği için bir haftalık eğitimi var. Üçünüzün de bu eğitime katılması ve begenizi almanız güzel olur. Belgenin süresi yok.
  29 yaşına kadar girişimciler için iş yeri açmaları durumunda 3 yıl 75 000 tl lik kazancı vergiden istisnadır.
  6. Türk vergi sisteminde freelancer diye bir tanım yok. İş yapıyor para kazanıyorsan mükellefiyetini açtırmak zorundasın. Freelance olarak çalışırsan şikayet olmadıkça sorun yaşamazsın. Mutlu mesut yaşarsın.

  Kısa vadade tavsiyem: Yurtdışına iş yapmaya devam edin. Belli bir rutine oturunca iş yeri açarsınız. Veya şahıs açın daha sonra limitede çevirebilirsiniz.