As bayrakları 😛 #MonsterGamingNotebook
https://youtu.be/q13t_r8o4rY?t=585

We RECOMMEND Walmart's gaming laptop!!

Check out Memory Express at https://www.memoryexpress.com/ Buy the Elgato Stream Deck Mini on Amazon at https://lmg.gg/8KVKq Buy the Elgato Stream Deck Mini ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

En sevdiğin klip yorumda.
Sevgiliyle birlikte dinlenen, gençken okula giderken dinlediği yada yurtdışından gelen müzik çalarıyla dinlediği..

Abba - Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)

Music video by Abba performing Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight). (C) 1979 Polar Music International AB
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Herkese merhabalar, bu rehberimde size Tüketici Hakem Heyetine nasıl başvurulur ? bunu anlatacağım.

Kendi başımdan geçtiği için birebir tecrübe ettim. O yüzden ne nasıl yapılır size elimden geldiğince anlatacağım. Ki aklınızda bir soru olursa gene çekinmeden yorum üzerinden her zaman sorabilirsiniz.

Başımdan geçen olay bir elektronik bir üründü. Kutusundan sıfır aldığım ürün bayide kontrol ederken arızalı çıktı. Bayi ‘’ biz değiştirmiyoruz garantisine ver, onlar değişim yapar. ‘’ dediği için gittim. Aslında bayi birebir değiştirmek zorunda bunu sakın unutmayın. Bozuk çıktıysa şayet yapmak zorunda, ama bizde diyor ki git hakkını THH ile ara değiştirmiyorum ne yaparsan yap. Böyle bir durumda mecbur gideceksiniz.

O yüzden bende önce ürünün yetkili teknik servisine gidip kutusu aksesuarları ile birlikte 2 gün sonra verdim. Yenisi ile değişim istendim, ancak servis bana aradan 15 gün geçince yazılım attık geri yolladık vs. diye geri yolladı. 2. Kere gidip aldığımda ise gene aynı sorun cihaz açılıyor anında kapanıyor. 2. Kere aynı gün geri verdim. Gene yenisi ile değişim talep ettim. Ve bu sefer anakart değiştirildi. Sıfır aldığım cihazın için açılıp benden habersiz işlemler yapılıyor ki yasal hakkım direkt yenisi ile değişimi olduğu halde mağdur ediliyorum. 3. Kere gittim servise, cihazın kasasında açıklıklar yapıştırıcı izleri vs. bu haliyle tabi teslim almadım. Sizde uyarım olsun cihazı görmeden etmeden aldığınıza dair imzayı SAKIN atmayın. Önce bir bakın görün tamir edilmiş mi ? vs. ona göre teslim alır imzalarsınız.

Bu şekil de de olunca tabi 3. Kere oldu tekrar servis aynı gün değişim için verdim. Elimde de teknik servisin bana verdiği form var. Bundan sonra ben umudumu kestim tabi değiştirilmeyecek vs. akabinde THH araştırdım. Sorunumu yazıp hakem heyetine verdim. Yoğunluğa göre görevli 6 ay’a kadar sürebilir dedi. Ve tam 6 ay dolduğunda ise elime karar ptt ile geldi. Ürünün değişimi için ve elimdeki karar ile teknik servise gidip kararı onlara da verdim. Aradan 15 gün geçti ve sıfır kapalı kutu şeklinde ürünümü teslim aldım. Ve tabi aradan toplamdan 7 küsür ay vakit kaybım oldu. Ve haklılığımı ispat etmek için baya da uğraştım. Yasada evet açık açık yazıyor ama uygulama konusunda ve bizim bilinçli tüketici olmamız konusunda biraz sorun var. Aslında bütün tüketiciler mağdur oldukları şey en ufak bir şey bile olduğunda thh ile uğraşsa emin olun ki bayi firma satıcı tüketicilere böyle davranamayacak. Beni mesela en başından beri mağdur eden kişi satıcıydı. O yüzden kilit nokta tamamen biz tüketicileriz. Bilinçli olduğumuz müddetçe bize böyle davranan satıcılar teker teker azalacaklardır.

Başımdan geçen kabaca sorun buydu. Şimdi gelelim asıl rehberimize, tek tek resimlerini ekliyorum. Ve gereken bilgileri de altına yazacağım. Ki adım adım başvurunuzu yapın ve akabinde de THH gidip dilekçenizi teslim edin.

THH sonuçları şehrinize ve ilçeye bağlı olarak 1 hafta içinde de veya benim gibi büyük şehirdeyseniz 6 ay içinde de çıkabiliyor tamamen yoğunluğa bağlıdır. O yüzden sabretmeniz gerekiyor.

Başvuru için size burada örnek dilekçe çıktısını vermeyeceğim çünkü herkesin sorunu değişebilir. Ve THH heyetlerinin de başvuru için parasal bir üst limitleri vardır.

2019 yılı için parasal sınırlar:

Bu hükümler çerçevesinde, 2019 yılında tüketici hakem heyetlerine başvuruda dikkate alınacak limitler aşağıda yer almaktadır.

Buna göre, 2019 yılı Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda,

değeri 5.650 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri,

Büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde 5.650 Türk Lirası ile 8.480 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

Büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 8.480 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

Büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 5.650 Türk Lirası ile 8.480 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri görevli olacak.

Öncelikle başvuru konusunda fatura ismi kimin adına ise o kişinin başvurması lazım. Anneniz babanız yada her kim olursa olsun. Fatura kimin adınaysa o başvuracak. Fatura kişinin adına bir edevlet hesabı gerekiyor.

Edevlet üzerinden ise adım adım anlatıyorum.

Önce https://www.turkiye.gov.tr/ üzerinden giriş yapılacak. HTTPS olmasına dikkat edin.

Giriş yapıldıktan sonra;

 

Sırası ile önce Kurumlar'a tıklıyoruz.

 

Sonra listenin üstünde T harfine tıklıyoruz.

Listeden Ticaret Bakanlığına tıklıyoruz.

 

Listeden Tüketici Hakem Heyetine Başvuru İşlemi yazan kısma tıklıyoruz. , Tüketici portalı tüketici şikayet uygulamasına giriyoruz.

Farklı bir adrese yönlendirecek asıl başvuru oradan yapacağız. Altta Uygulamaya git kısmına tıklıyoruz..

Tarayıcıdan yeni sekmeden https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr/ adresine yönlendiriyor.

Bu adreste ise online olarak THH başvurumuzu yapmanız isteniyor. O yüzden başından dediğim gibi her hangi bir hazır dilekçeye gerek yok.

 

İlk adımda TÜBİS isimli bir uygulamadan https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr sitesine yönlendiriyor. Burada ilk sayfada bizim kişisel bilgilerimiz girmemiz gerekmektedir. Bilgilerin doğru ve güncel olmasına dikkat edin. Ben şahsi bilgilerim olduğu için karaladım. Ancak doğru bilgilerin girilmesi şart.

Sabit telefon, cep telefonu, eposta adresi, ve adrese ek olarak tebligat adresi istiyor. Bu tebligat adresi ise şu; THH kararı size posta ile iletiliyor. O yüzden bu adresin doğru olması fatura kimin adınaysa onun adresi olması lazım.

Bilgilerimiz doldu ve kaydet diyorsunuz.

2. adımda ise;

Sol taraftan Tüketici başvuru altından Yeni başvuru ‘a tıklıyorsunuz ve sizden bilgiler istenecektir. Firma bilgilerini istiyor. Firma ünvanı mutlaka yazılması lazım. Ancak şikayet edeceğiniz yerin adını yazacaksınız. Diyelim cep telefonu eğer sıfırı ile değişim istoyrsanız teknik servisin bilgileri yazılacak. Ama ben para iadesi istiyorum diyorsanız o zaman fatura hangi firmadan kesilmişse o firmayı yazacaksınız. Bu ayrıma mutlaka dikkat edin.

İşlemin yapıldığı yer kısmı var. Bu kısımda ise sizi mağdur ettiğiniz düşündüğünüz teknik servis yada firmanın adresini yazacaksınız. 2. Adımda böylece bitti.

3. adımda ise fatura tarihi yazıyor. Elinizdeki faturada yazan tarih ne ise onu yazıyorsunuz. Fiş fatura no ise gene faturada yazıyor eksiksiz yazmanız lazım.

Uyuşmazlık tutarı ise fatura’da yazan ürünün bedeli ne ise kuruşu kuruşuna onu yazmanız lazım. Misal 1000 lira diyelim ama kaç kuruşsa yada 1000.15 tl falan gibi faturada yazıyorsa o 15 kuruşu’da yazmanız lazım.

Talep türü ise gördüğünüz gibi seçebileceğiniz şeçenekler var. Bunları da size tek tek açıklıyorum.

Ayıp oranında bedel indirimi

( diyelim malın bir ayıbı var. Kutudan yamuk çıktı yada çizik hasarlı vs. Bu ayıp neyse onun bedelininin size indirim yapılmasını talep edebilirsiniz.)

Bedel iadesini içeren ve sözleşmeden dönme

( Bedel iadesi ise ürün bozuldu tamir etmiyorlar yada extra kendileri ücret çıkarttılar, sizde haklı olarak malın tamamen fatura tutarının iadesini isteyebilirsiniz. Diyelim bayiden tarifenize ek yada taahhütlü telefon vs. aldınız. Ürün bozuldu sizde iadesini istediniz hem tutar iade edilmesi için hem de var olan taahüdünüzü bozulması için bu seçeneği seçmeniz lazım. )

Diğer

( başka bir sorununuz varsa onunu için bunu seçebilirsiniz)

Malın yenisi ile değiştirilmesi yada hizmetin yeniden görülmesi

( diyelim sizi teknik servis 3-4 kere oyaladı yenisi ile değiştirmedi yada tamir ederken bozdu başak sorun çıktı. Bu gibi durumlarda malın yenisi talep etme hakkınız var. Yada yeniden ücretsiz tamir edilme durumu varsa bunu seçebilirsiniz)

Ücretsiz onarım

( Ürün bozuldu ama sizden kaynaklı olmayan bir nedenle, ancak firma size bu ürün böyle bozulmaz garanti dışı diyorsa ve ek ücret talep ediyorsa sadece ücretsiz onarımı seçebilirsiniz. )

Unutmayın ki bu seçenekleri seçtiğinizde THH bağlı Bilir kişi inceleyecek ve size ona göre sonucu verecektir. Yani haksız da olabilme durumunuz var ama bu oran çok düşük.

Geldik 3. Adıma, bu adımda ise sizden online olarak yükleyebileceğiniz bir pdf. Formatında belge istiyor. Bu belgeyi isterseniz yükleyebilirsiniz faturanın fotokopisi olabilir yada servisin size verdiği form yada garanti dışı kağıdı veya mağduriyetinizi size belirten servisin çıktısı olur. İsterseniz elinizdeki belgeyi hemen tarayıp yükleyebilirsiniz. Veya ben THH gidip öyle teslim edeceğim de diyebilirsiniz. Veya posta ile de yollayabiliyorsunuz. Veya belgeniz de olmayabilir. Seçenekleriniz bunlar.

4.adımda ise başvuru formunuzu altta gösterecektir. Bilgileri kontrol edip o belgeyi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Böylece THH gidip bu belge ile başvuracaksanız veya online olarak her şeyi hallettiniz. Ama gene de kontrol edin yanlışlık varsa geri dönüp düzeltebilirsiniz.

Ve son 5. adım Bize başından girdiğimiz bilgilere göre hangi THH’e gidip başvuracağımızı gösteriyor.

Adresi ve bilgileri yazıyor.

Online olarak yapabileceklerimiz buydu. Şimdi sırada elden nasıl başvurulur onu anlatacağım.

Elden başvuru ise gene yukarıda şekilde olabilir veya dilekçeyi elden sizde doldurup verebilirsiniz.

Elden başvuruda sizden;

2 adet kimlik fotokopisi

2 adet ürünün veya malın fatura fotokopisi

2 adet sorununuzu belirten dilekçenizin fotokopisi

Ve son olarak servisin verdiği yada firmanın size verdiği formun fotokopisi

Bunların hepsi tek tek ayrıca şeffaf dosya ile toplanıp ve 1 tane de telli klasöre konulup o şekilde başvurunuzu elden yapabiliyorsunuz.

Sizden bu başvuruda ıslak imza istenir. Islak imza nedir ? derseniz eğer, fatura tutarı ve şikayet sahibinin adı soyadı ve imzası dilekçede olmak zorundadır. Islak imza ise bu, ve olmadan işlem yapılmaz.

Tüm işlemler tamam sayılır. Başvuruyu yaptıktan sonra size görevli dosya numaranızı verecek ufak bir kağıtta vs. Bazı THH vermiyor arada gidip durumunu sormanız lazım. Çünkü her başvuru kabul edilecek diye bir şart yok.

Eğer elinizde dosya numarası varsa şehrinizin kaymakamlığının sitesinden kontrol edebilirsiniz. Diyelim elinizde dosya numarası yok. O zaman da edevletten zaten başvuru yaptıysak gerek yok. Edevletten durumunu kontrol edebilirsiniz.

Rehberim biraz uzun oldu J kusurabakmayın, aklınıza takılan bir soruyu, yada benim unutmuş olabileceğim şeyi sorabilirsiniz. Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Takipte kalın yeni rehberlerde görüşmek üzere, hoşçakalın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 29
 • Umut Bıyıklıoğlu @umutbiyiklioglu

  orçun bey cevabınız için teşekkür ederim. Ben ürünü iade edip para iadesi istiyorum. Zaten 14 gün de henüz dolmadı. O halde edevlet üzerinden thh başvurusunda firma kısmına faturadaki firmayı değil de hepsiburadayı mı yazacağız ? O bölümde faturadaki firma isminin yazılacağını belirtmişşsiniz o yüzden soruyorum.

  • Orcun @orcun

   Benim benzer olay başıma geçen ay geldi. N11'den ürün aldım beğenmedim 2 gün içinde aide ettim satıcı faturası yok iade alma mdiye diye 15 gün reddetti n11 hiçbirşey yapmadı. N11'i sipariş numarasını belirtip thh şikayet ettim. Açıklama kısmına da derdimi yazdım anlattım, sonucu geçen hafta çıktı, n11'in paramı iade etmesi kararı çıktı ve iadeyi aldım. Ama halbuki bana bilmemne satıcısında faturası ile gelmişti vs. zaten satıcıyı araştırıyorum zere güven yok, hani satıcıyı versem bu seferde adam kaybolup giderse ne olacak ? var yani kaybolup gidiyor iflas istiyor vs. vs. o yüzden aracıyı( n11 veya hepsiburada vs neyse ) vermek thh'e daha uygun.

 • Umut Bıyıklıoğlu @umutbiyiklioglu

  Bu bilgileri paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Yarın ilk iş edevlet üzerinden thh ye başvuru yapacağım. Sonuçta kaan n2 alt segment bir telefon tamam benim de çok bir beklentim yok ihtiyacım da yok. Herşey olur ama sıfır telefonda virüs mü olur. Korkudan bankacılık uygulamalarını kullanamıyorum. Yerli malı dedik aldık. Haltetmişiz. Ders oldu.

 • Pickle Rick @picklerick

  Sistemde şuan savunmanın geldiği yazıyor, acaba ne zaman bana netice gelir.🤔

 • Gökhan @gokhann_

  @orcun Son kısmı tam anlayamadım, daha doğrusu detaylı bilgi almak da istedim; şimdi bize e-devletten bilgileri girdikten sonra, sistem bize en son dilekçeyi oluşturuyor ve yazıcıdan çıktı alıp imzalayıp THH'ne elden teslim ediyoruz. Doğru mu anladım 🙂
  Eskiden ben direkt THH'ne gidip orada dilekçe doldurup belgelerimle teslim ederdim, şimdi sistem değişti biraz, uzun süreden sonra ilk defa başvurucam heyecanım dorukta 😀 En son 2010 yılında kazanmıştım.

#reddit #sci-fi #FilmÖnerisi #BilimKurgu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

@coolnquiet yani Hasan arkadaşımın affına sığınarak söyledikleri de çok güzel noktalar olduğu için buradan cevap yazıyorum ve bu uzun açıklamamı aklında Elektrikli Araç ile alakalı soru işaretlerine sahip olan herkese cevap olması umuduyla yazıyorum. Arkadaşım Hasan eğer ki isterse bu durumu silebilirim. Konunun fotoğrafı ektedir.

'' Lityum dünyada az bulunan bir element. Elektrikli araçlar yayıldıkça fiyatı çok artacak ve yapılmasını sağladığı aracın önünü tıkayacak. ''

Bu konu hakkında özellikle araştırma yürüttüm ve Lithium'un az bulunan bir rezerv olduğunun ve EV'ler için yeteri kadar bulunmayacağını duydum ve araştırmaya başladım. Lithium az bulunan bir element değil bunu hemen örnekleyeyim:

https://investingnews.com/daily/resource-investing/battery-metals-investing/lithium-investing/lithium-reserves-country/

https://blog.energybrainpool.com/en/is-there-enough-lithium-to-feed-the-need-for-batteries/

Lithium sorunu dünyada kesinlikle yok sadece şu an talep çok fazla olduğundan üretim buna pek yetişemedi zamanında bu yüzden piyasada genel algı Lithium az olarak kaldı ama burada esas sorun Kobalt maddesinde.

Kobalt gerçekten az ama bu da korkulacak düzeyde değil ve firmalar şu an HEPSİNDEN bahsediyorum Kobalt kullanımını bataryalarda çok düşürdüler ve bunda öncü Tesla. Tesla şu an 2170 yeni nesil bataryalarında %3 oranında bir sonraki nesilde ise %0 oranında kobalt kullanacak. Kaynak: https://cleantechnica.com/2018/06/17/teslas-cobalt-usage-to-drop-from-3-today-to-0-elon-commits/

‘’ Dediğiniz menzil gibi çoğu kişi için yeterli olsa da yine de 1000 km'yi devirmedikçe bazı insanlar kendini kısıtlanmış hissedecek. ‘’

Dünyada her seçiş bir vazgeçiştir ve bu dediğinize katılıyorum ancak mantıklı olarak düşünüldüğünde ben şahsen bunun sağlam bir argüman olduğunu düşünmüyorum. Tesla 100KW batarya ile 450km yol gidiyor, Hyundai Kona aracında, Kia e-Niro aracında 64KW bataryaya 518km yol gidiyor, Tesla Model 3 ise 70kw bataryayşa 530km yol gidiyor ve şu an firmalar optimum noktayı buldular. Deli gibi batarya vermek yerine 400-500km aralığında menzil sunup bataryaların 30 dakikada %80 dolmasının yollarını araştırıyorlar ve çok ciddi yol kat ettiler.
Kaynak:
https://www.youtube.com/watch?v=Tnj4RAsrl34
https://www.youtube.com/watch?v=EdfXMdkUl9A

30 dakikada %72 dolum demek Kona, e-niro, Model 3, Nissan Leaf 60KW gibi modeller için 400km demek ve her 400km’de 30 dakika ara vermek insanın dikkatinin dağılmaması için zaruridir. Bu olay aşıldı ve şu an hala daha 1000km menzil lazım bana diyen kişi mantıklı düşünmüyordur

‘’Bataryanın zamanla eskimesi de cabası. Tesla'da bataryaların çok az yıprandığını biliyorum ama başka bazı üreticiler bu kalite seviyesine ulaşamadılar. ‘’

Şu an her üretici zaten 6 ciddi üretici var çok iyi degredasyon yıpranma oranına sahipler. Kısaca araç ölüyor batarya ölmüyor. Şu an tüm EV modellerinde ilk %10 dilim görece hızlı 100.000km gibi değerlerde sonraki %5 dilim ise bir daha 150.000km sonraki her %1 dilim için de 25.000km gibi bir kullanım yapmak lazım ki batarya ölsün.

Kısaca bataryayı %20 öldürmek için aracı 375.000 km kullanmamız lazım ki dünyada bu km sayacındaki araç sayısı çok çok azdır.

Batarya yıpranması verileri:

https://www.fleetcarma.com/exploring-electric-vehicle-battery-life-degradation-developments/

‘’Bir diğer konuysa güvenlik. Yanmaya başlamış bir lityum bataryayı hiçbir şey söndüremiyor. Tesla'nın kaza bile yapmadan yanan araçları var. İçten yanmalı araçlara baktığımızda ise özellikle dizellerin yanması oldukça zor. Kaza anında patlayabilme ihtimali yüksek bir bombanın üzerinde oturuyor olmak tedirgin edici. Bunun için yanmayan/patlamayan bir batarya teknolojisi gerekli. Hidrojenin yanması da kolay olsa da hidrojen bor gibi hidrojen bağlayıcılığı olan bir madde ile depolanırsa yanma ihtimali çok düşecektir. Aynı zamanda tankta bir delik bulduğunda direkt oradan kaçıp gitmesi de güvenliği arttırıyor diye biliyorum. ‘’

https://evrater.com/electric-cars-safer-than-gas-cars

https://auto.howstuffworks.com/are-electric-cars-safe-in-accidents.htm

https://cleantechnica.com/2018/07/09/electric-cars-offer-passenger-safety-advantages-ev-safety-benefits-part-3/

https://cleantechnica.com/2018/04/01/do-electric-vehicles-have-better-overall-safety-part-2/

EV’ler dünya çapında yapılan HER testte içten yamlalılara göre daha güvenliler. Evet münferit bir kaç olay var ancak bu yanma mevzuusunun çok çok çok daha ciddisi içten yanmalılar için var ve tam rakam bilmiyorum ancak oranladığımız zaman sebepsiz yere yanan içten yanmalı oranı elektriklilere göre 100 kat fazla bile olabilir 🙂

‘’Bence lityumla olacak iş değil. Şu andan itibaren üretilecek tüm arabalar elektrikli olacak desek dünyadaki lityum rezervi yetmeyecektir. ‘’

Lithium yetecek ona zaten cevap verdim bir ikinci olarak tüm dünyayı elektriğe geçmesi oluyor bile. Dünyadaki tüm üreticiler kararını verdi ülkeler de kararını verdi. Ülkeler şehirlerine dizel sokmama kararları aldılar,ülkeler elektrikli araçlara teşvik veriyorlar, ülkeler filo alımlarında EV zorunluluğu getirdiler.

Firmalar dizel üretmeyeceğini duyurdular, firmalar daha ileri tarihte benzin üretmeyeceğini duyurdular. Her firma elektrikli şasisini tanıttı çoğu arabasını tanıttı. Firmalar 2025 senesine kadar 55 modelimin hepsi de elektrikli olacak dediler bile. Harley bile elektrikli motor yaptı.

Karar verilmiş, dünyanın, tüketicinin ve firmaların kabul ettiği şeyleri tartışıyoruz yapmayalım geri kalıyoruz, kalmayalım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 23
 • Pix50Adam @zero2900

  Elektrik doğalgaz ve petrolle üretildiği sürece değişen bir şey olmayacak.

 • salihcln @salihcln

  "1000 km menzili" içten yanmalı motora sahip olan aracımda bile alamıyordum.

  • Yekta F. @electric

   Aynen öyle. 1000km menzil olsun isteği saçmalık kişi kullanımına göre karar vermeli mesela ben uzun yol olarak sadece İzmir'e giden biriyim yazlık buradan 538km benim 538km menzile de ihtiyacım yok susurluk festiva outlet AVM'de hızlı şarj var bana 300km menzil yeter.

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Güzel bir yazı hazırlamışsınız kaynakları da göstererek. Çok teşekkür ederim. Kafamdaki birçok yanlış bilgiyi düzeltmiş oldum. Bir süredir bütçem yeterse bir sonraki aracımı hibrit tercih etmeyi düşünüyorum ama elektrikli araçlar maalesef maliyet anlamında bir çoğumuz için ulaşılabilir durumda değil.
  Bir taraftan da yapılacak iş çok. Öncelikle şarj istasyonları yaygınlaştırılmalı. Elektrikli araçlar yayıldıkça da elektrik üretim ve dağıtım altyapısının geliştirilmesi gerek. Bunlar da fiber internetin bile hızla yayılamadığı ülkemizde uzun sürecek gibi maalesef.

  • Yekta F. @electric

   Hibrit araç almamanızı öneriyorum eğer Kia Niro Hibrit düşünmüyorsanız.

   Eski tip motorlar ve eski nesil yıpranması yüksek bataryalar kullanıp tüketiciye iteliyorlar.

   Bir ikinci olarakta altyapımız gayet yeterli şundan çrnek vereyim bir AVM 5000 aracın şarjını tüketiyor saatte ve ilçelerimizde 2-3 avm görüyoruz artık.

   Şarj istasyonu bakımından da 386 adet istasyon var evet buna daha yatırım lazım ama önce firmaların EV getirmesi lazım.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @electric Şu an için yeni tanıtılan Corolla'nın hibritini düşünüyordum hocam. NiMH batarya kullanması biraz korkutmadı değil ama internette okuduğum kadarıyla yüzbinlerce km yapmasına rağmen bataryası hayatta olan Toyota modelleri var diye biliyorum. Bazı Toyota dökümanlarında bataryanın aracın ömrü boyunca değişmesi öngörülmemektedir diyordu.
   Kia Niro hibrit de düşünebilirim. Belki ben alana kadar Kia aynı hibrit altyapısını sedan karoserli nir araçta da kullanabilir ya da hibrit araç sektörüne yeni oyuncular katılabilir. En az 2,5 sene sonra araç değiştireceğim. Ortapedik engelim olduğu için 5 yılda bir ÖTV indiriminden faydalanarak araç değiştirebiliyorum.

 • dusunuyorama @dusunuyorama

  Tek soru Elektrikli araçlar doğayı az kirletiyor daha çok yol gidip daha az ödeniyor deniliyor. Yakın zamanda diyelim dünya elektrikli araca geçti elektrik üretmek için doğayı kirletmeyecek miyiz 🙂 daha pahalı olmuyacak mı sanılıyor. Düzen hiç değişmeyecek. Şuan ne ise elektriktede o olacak sadece şuan akıl çelmek için ucuz ve karlı gibi gözüküyor okadar.

Merhabalar. Tasarladığım bazı parçaların 3D plastik baskısını almak istiyorum. Tevsiye edebileceğiniz bir yer var mıdır? Burada bana bu hizmeti vermek isteyen var mıdır? #TeknoYardım #3DPrinter #3dyazıcı #3dprint

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 17

#Filmönerisi The Invention of Lying. (Yalanın İcadı) Yalanın olmadığı, herkesin düşündüğü her şeyi direkt söylediği, söylenen her şeye inandığı bir dünya düşünün. Yaptığı işte başarılı olamamış ve hayatta her zaman kaybetmiş bir adamın aklına o güne kadar kimsenin düşünemediği bir fikir geliyor ve dünyanın düzeni değişiyor. Hayatımızdaki yalanları ortaya çıkartan, "Ulan doğru bildiklerimiz aslında ne kadar gülünçmüş." dedirten bir film. Hem güzel vakit geçirmek için, hem de biraz kafa açmak için muhteşem bir film. Mutlaka izleyin.

IMDB; https://www.imdb.com/title/tt1058017/?ref_=nv_sr_1

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • giovanni @gio

  Filmi çok sevdim ama bir şey kafama takılmıştı, -spoiler olabilir ufaktan ama-
  tamam bu insanlar yalan söylemiyor ama yalan söylememek aklından geçen her şeyi “patavatsızca” diye tabir ettiğimiz şekilde söylemek anlamına mı geliyor? Filmde böyle çünkü. Burasını anlamadım. 😛

  • Emre @emre64

   Evet o benim de aklıma takıldı ama çok durmadım üstünde. Birkaç defa izlesem mantıklı bir cevap bulurum ama birkaç defa izlenecek bir film değil bence, filmden alacağını alıyorsun zaten. Ama yine de şöyle bir şey denebilir; mesela biz karşımızdakini üzmemek adına bazı gerçekleri söylemiyoruz, burdaki dünyada da her şey gerçek olduğu için insanlar yaptıkları işe bile mana bulmamak adına direkt olan biteni söylüyor. Hani söylememeyi de yalana katmış olabilir film, sonuçta bir nevi aldatmak oluyor o da.

  • giovanni @gio

   @emre64 Evet “Gerçeği saklamak yalan mıdır?” sorunsalı da kafamı karıştırdı burada.

  • Emre @emre64

   @gio İşte bu yüzden kafa açıcı bir film 😀 İnsanı hem güldürüyor hem de düşünmeye zorluyor.

 • ahmet bilge kaan akın @ahmetbilgekaanakin

  Filmi demin izledim, teşekkürler. Eğlenceli bir filmdi 😀 Ancak sonunu aşırı uzatmışlar, son 30 dk sı boşa yapılmış resmen. Ben bitti sanmıştım film, bir baktım 30 dk daha vardı neredeyse 😀
  Din konusuna atıfta bulunduğu kısım komik olmuş 😀
  Ancak benim anladığım durum, hani her kafanda düşündüğünü söyleme hastalığı var ya, işte onun herkeste olan haliydi dünya, yalandan ziyade durum buydu. Çünkü aklına geleni söylüyordu insanlar, yukarıda yazılan gibi patavatsızlığın zirve yapmış haliydi resmen 😀

  • Emre @emre64

   Filmin o kısmına ben de takıldım ama yukarda yazdıklarım bi nebze cevap oluyor bence 😀 İyi araştırmak lazım ama, değerli bir film 🙂 Rica ederim bu arada, her cuma bir tane paylaşmaya çalışıyorum film önerisi 🙂

#akış

Orijinal Windows 7, 8, 8.1 İle Ücretsiz Orijinal Windows 10 'a Yükseltmek Hala Mümkün,
https://www.webkenti.net/2018/11/windows-7-veya-8-ile-windows-10-lisans.html

Umarım faydası olur.

Windows 7 Veya 8 İle Windows 10 Lisansı Almak

Bilgi, Teknoloji, İnternet, Bilgisayar, Bilişim ve Fikirhane Blog
BeğenFavori PaylaşYorum yap