Bitdefender Internet Security 2015

Teknoloji piyasasıyla ilgisi olan birçok kişi, bugün antivirüs kullanımını tavsiye etmektedir. Hatta Microsoft’un Windows 8 ürünü ile birlikte artık Windows’un içinde gelmektedir. Bu giriş seviyesi antivirüs programı kimimize yeterli gelmeyebilir. Özellikle internette alışveriş yapanlar, banka havaleleri yapanlar, sık sık warez sitelerinde dolaşanlar daha yüksek korumaya ihtiyaç duyar. İşte bu noktada paralı Antivirüs yazılımları devreye girer. Bitdefender Internet Security bu yazılımlara bir örnek.

Bu yazılımı Teknoseyir akışında bir gönderide gördüm. Benim asıl ilgimi çeken bu bilindik yazılımın 180 gün bedava olmasıydı. Hazır bende de bir paralı yazılım yok iken yükleyeyim dedim. İnceleme daha çok kullanımı ile ilgili olacak. Virüslere karşı etkisi ile ilgili elimde test edebileceğim bir kütüphane yok.

İlgimi çeken ilk özelliği “Autopilot” oldu. Bu özellik o andaki bilgisayar kullanımınıza göre ayarlarını değiştirmekte. Mesela bir oyun ya da film açtığınızda antivirüs size bildirim göstermeyi kesiyor. Bir Office yazılımı çalışırken pilden tasarruf sağlayacak ayarları değiştiriyor vs. Üstelik sadece Antivirüs’e ait ayarları değil, bütün bilgisayarın ayarlarını değiştiriyor. Ama ne derece gereksiz olan arka plan servislerini kapattığına dair net bir bilgi göremedim. Mesela Windows Update servisini kapattığını “Windows İşlem Merkezi” simgesine bakarak anlayabildim. Şuna buna dokunma gibi “detaylı” bir ayar menüsü yok. Ya Autopilot özelliğini tamamen kapatacaksınız ya da tüm ayarlarınızı Bitdefender’a teslim edeceksiniz.

Marketten alacağınız herhangi bir paralı yazılımda olan güvenlik özellikleri bu yazılımda da mevcut. Fazladan bazı yazılımlar da içinde var:
File Shredder: Dosyaları geri dönüşü olmayacak şekilde silme işlemi yaptığı vaat ediliyor. (kullanmadım)
Wallet: Kredi kartı bilgilerinizi kaydedip, her alışverişte yeniden girme zahmetinden kurtarıyor. (kullanmadım ve tavsiye etmem.)
SafePay: Bu ilginç bir özellik. Alışverişleri daha güvenli yapabileceğiniz bulut bir internet tarayıcısı. İnternette sörf için tasarlanMAmış. “Alışverişi yap ve kapat” tarzı kullanıma uygun. Ama ben bir türlü internete bağlamayı başaramadım.
Parental Control: Şifre ile belirli sitelere girmeyi engelleyen bir özellik.
File Encryption: Dosyaları şifreleyen bir yazılım. (180 günlük ücretsiz yazılımda bu özellik yok)
Paranoid mode: Paranoyak modu. Kullanmadım. Güvenlik konusunda takıntıları olan deneyebilir.
Safe Box: Bir bulut depolama çözümü. (180 günlük ücretsiz yazılımda bu özellik yok)
Anti Theft: Cihaz hırsızlığına karşı uzaktan kontrol imkanı sağlayan bir yazılım. (180 günlük ücretsiz yazılımda bu özellik yok)

Nedense Bitdefender’ın ben de Antivirüs’ten çok bir sistem optimizasyon yazılımı etkisi bıraktığını söyleyeyim.

Yazılımın benim bilgisayara ciddi bir performans etkisi olmadı. Ama kullanımımda çok ciddi bazı rahatsızlıklar verdi. “Autopilot” özelliği aktif iken bilgisayarda bazı programları açtığımda ekran parlaklığında durduk yere sonuna kadar açtığını gördüm. Bilgisayarımdaki efektlerin hemen hemen hepsinin kapatıldığını gördüm. Bu yüzden kullandığım Lenovo Z580’e 10 senelik bilgisayar muamelesi yapması hiç koşuma gitmedi. İşin daha kötü yanı bu müdahaleye karşı "Autopilot"u kapatmak dışında herhangi bir çözüm bulamadım. Yazılımın hiçbir optimizasyon uygulamasını çalıştırmadım.

Sonuç olarak, bir antivirüs programı arıyorsanız tercih listesine alabileceğiniz bir çözüm diyebilirim. Ama benim tercih listemde üst sıralarda olmayacaktır.

(Resim bana ait değil evet 😀 )

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • hunter87 @hunter87

    Programlar amacı dışına çıktıkça sapıtmaya başlıyorlar. Nero da bunu gördük ve görmeye de devam ediyoruz. Cd yazma programı olarak başlayıp sistemi sömüren bir program haline geldi. Bunlarla uğraşacaklarına asıl amaçlarına yönelip geliştirmeleri lazım. Antivirüs sen antivirüslüğünü bil!