Windows Dosya Kullanımda Hatası ve Dosyayı Kullanan İşlemi Görme

Hepimizin başına en az bir defa dert olan dosya kullanımda hatasının çözüm yönteminden bahsedeceğim.

Bir dosyayı silmek istediğinizde veya harici diski çıkartmak istediğinizde bu hatayla karşılaşırsınız.

Dosya ve Disk Kullanımda Uyarısı

 

Öncelikle diski çıkarmak için bu klasörü veya diski neyin kullandığını öğrenmemiz gerekiyor. Test amaçlı bir program çalıştırarak diskin ve bu klasörün kullanımda kalmasını sağladım. Kullanılan klasörün adı "sorunluklasör" ve kullanılan disk "H:" harici diski.

Windows'a yüklü gelen "Resource Monitor" uygulamasını çalıştırmamız gerekiyor. Uygulamayı çalıştırmak için başlata "resmon.exe" yazabilirsiniz veya ctrl+R basıp açılan pencereye "resmon.exe" yazıp çalıştırabilirsiniz. Windows 10 kullanıyorsanız "perfmon.exe" komutu da Resource Monitor uygulamasını çalıştırıyor.

Windows Resource Monitor - resmon.exe (Win 7;8;8.1;10;11) perfmon.exe (Win 7;8;8.1;10)

 

Resource monitor uygulamasında CPU seçeneği seçildikten sonra Associated Handles kısmında bulunan arama kısmına kullanımda olunan diski veya klasörü yazmanız yeterli olacaktır. Windows çalışan uygulamaların tamamını taradıktan sonra altta liste halinde o klasörü/diski kullanan uygulamaları listeleyecek.

Kullanımda olan klasör "H:" diski içinde "sorunluklasor" olarak adlandırılmıştı. Altta sonuçları görebilirsiniz.

Disk adı olarak arama sonucu

 

Klasör adı olarak arama sonucu

 

Peki programı öğrendikten sonra nasıl kapatacağız? Eğer kullanan programı bilmiyorsanız veya sistemde çalışan program bulunmamasına rağmen bir işlem dosyayı veya diski kullanıyorsa listede adı gözüken uygulamanın üstüne sağ tıklayıp işlemi sonlandır demeniz yeterli.

Not : İşlemi sonlandır dediğinizde bazı durumlarda veri kaybı yaşanabilir. Eğer zamanınız varsa oturumu kapatmanızı ve tekrar giriş yaparak diski kullanan programın kapanmasını sağlamanızı öneririm.

 

İşlemi Sonlandır dedikten sonraki arama sonucu

 

 

#Windows10 #Windows11 #diskkullanımdahatası

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu tarz şarjlı vidalamalar evde kullanım için iş görür mü? Bataryaları çabuk ölür mü yoksa yıllarca kullanılabilecek ürünler mi? 200 lira altına bu tarz bir ürün önerebilecek var mı? Evde vidalama işleri için kullanılacak. Ahşap ve duvardaki dubele vidalama yapılacak. Aşırı kullanılmayacak ama bekleme esnasında pili ölmeyecek bir ürün arıyorum.

https://www.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/catfiller-24v-5ah-li-on-cift-akulu-vidalama-matkap_pdp_411318533

https://www.gittigidiyor.com/tamir-tadilat-gerecleri/elektrikli-alet-edevat/vidalama/catfiller-xm-5960-24-v-5-ah_spp_762874?id=405766024

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 23

Arkadaşlar kısa bir süre önce aldığım " Asus N580VD-DM160T Intel Core i7 7700HQ 16GB 1TB + 128GB SSD GTX1050 Windows 10 Home 15.6″ FHD
4700tl " laptopu alır almaz karşılaştığım " ekran çizik, ekran en geri getirilince kapanıyor , ölü pixel " gibi sorunlarından dolayı iade edeceğim , tüm bunların dışında pil ömrünün az olması ve ips olmaması da beni soğuttu . yerine #MacBook #macbookpro almayı düşünüyorum. ancak iphone ve ipad dışında apple ürünü kullanmadım , bilgisayar ortamında nelerle karşılaşabileceğimi bilmiyorum. örneğin macbook pro konfigürasyonlarını elerken dahi sıkıntı yaşıyorum çok az detay var... hangi nesil işlemci frekansı ne vs. vs..
7. nesil i7 li ssd li asus ultlrabook a 5000 tl verene kadar aynı fiyatlara akakçe.com dan macbook pro alayım diyorum. ancak intel i serisi m serisi vs vs. diğer bilgisayarlar gibi ayırt etmek zor. direkt ürün önerecek olan arkadaşların yardımını bekilyorum. #TeknoYardım #Apple

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 24