#BirazMüzik

Deus Ex: Mankind Divided - Otar Botkoveli Debate

The composers are Michael McCann, Ed Harrison and Sascha Dikiciyan.The full OST when it comes out : http://vgmdb.net/album/60946More DXMD music : https://www...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.hepsiburada.com/samsung-galaxy-m52-5g-128-gb-samsung-turkiye-garantili-p-HBCV00000SR02A
Son zamanların f/p olarak en mantıklı telefonu M52 5100 tl'den satılmaya devam ediyor. Son aylarda çevremden 3-4 arkadaş aldı gayet memnunlar. Bende M51'i 14 aydır çok memnun şekilde kullanıyorum zaten. Dolar'ın yukarı yönlü en ufak hareketinde artacaktır fiyatı. Hala acabası ve ihtiyacı olan varsa hatırlatma. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

moo0 video cutter programı ile yeniden kodlama yapmadan,çok hızlı bir şekilde video kesebilirsiniz.Önerimdir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hızlı foto editleme için ücretsiz güzen bi tool.
https://photoshop.adobe.com/

Adobe Photoshop Express

Image editing in the browser
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Deep Cool Maelstrom 120T Sıvı İşlemci Soğutucusu İncelemesi

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 7 ay önce almış olduğum küp kasadaki sıcaklık sorunu sebebiyle işlemci için bir sıvı soğutucu arayışındaydım. Kasa sebebiyle sadece tek fanlı sıvı soğutucu takma imkanına sahibim. #SilverStone ve #Corsair marka hazır sıvı soğutma sistemlerinde indirimleri kaçırınca uygun fiyatı sebebiyle #DeepCool'un #Maelstrom #120T modelini -400TL civarına- aldım.

Deep Cool'un Maelstrom 120T özellikleri;

 • Fan Boyutu: 120×120×25mm
 • Fan Özelikleri: 12VDC 4 Pin, PWM, Mavi LED, 17.8~34.1dB(A)
 • Fan Hızı: 600±200-1800±10%RPM, 83.64CFM(Max)
 • Radyatör Boyutu: 154×120×22mm Alüminyum (Siyah renkte)
 • Pompa Özelikleri: 12VDC 3 Pin, Bakır işlemci bloğu ve temas yüzeyi, Led aydınlatmalı Logo(Çalışırken yanıp sönüyor.)
 • Pompa Hızı: 2400±10%RPM
 • Boru Özelikleri: 30cm EPDM kauçuk tüp (İşlemci temas kısmında hareketli L tipi dirseğe bağlı.)
 • İşlemci Desteği:
  • AMD Soketler; AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2+/FM2/FM1
  • İntel Soketler; LGA20XX/LGA1366/LGA1200/1151/1150/1155
 • Toplam ağırlık: 757gram
 • Kutu içeriği: Tümleşik soğutma sistemi, Fan, Montaj için gerekli parçalar(İntel ve AMD olarak ayrılmış)

Hazır sıvı soğutma sistemi kutu içerisinde fan ve işlemci bağlantıları demonte şekilde çıkıyor. Kutu içeriğini ve işlemcinize göre montaj yöntemi çizimin yer aldığı bir doküman çıkıyor.

Fan, 4 Pin bağlantıya sahip PWM destekli. 1800RPM'e kadar dönüş hızına çıkabilen fan 83.64CFM hava akışı sağlayabilmekte. Saydam plastik gövdeye sahip fanda cılız diyebileceğim mavi bir LED yer alıyor. Cılız dememin sebebi montaj işleminde sonra kasa dışında bu fan ışığı kasa ızgarası arkasında görünmemesi, bence bu şekilde olması daha iyi.

Asıl parça, sıvı soğutma sistemi ise oldukça ağır yapıda. Sıvı boruları kauçuk malzemeye sahip, üzerinde herhangi bir kumaş yada metal örgülü kaplama yok. Daha pahalı modellerde örgülü kablolama oluyor genelde. Pompa sistemi işlemci temas kısmının üzerinde yer alıyor. Sistem çalışırken pompa üzerindeki beyaz aydınlatmalı #SameStorm logosu nefes alır şekilde yanıp sönmekte. Bu arada işlemci temas yüzeyi pürüzsüz yapıda bakır ve termal macun sürülmüş şekilde geliyor.

Radyatör kısmı çoğu benzer ürün gibi yüzey alanı çeperli yapıyla arttırılmış, siyah renge sahip alüminyum.

Sistem Montajı;

Öncelikle doğrudan bu modelle ilgili montaj videosunu internette bulamadım. Buna benzer Deep Cool sıvı soğutucu videosunu izleyerek ve kılavuz yardımıyla monte etim. Bu arada montajı nasıl yapabilirim diye TS soysala sordum, yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.

Öncelikle hazır sıvı soğutma sisteminin güncel #AMD sistemlere yani #AM4 soket tipi sistemlere montajı çok kolay. Ama benim durumumda zorluk küp bilgisayarım, #Sugo13 kasa. Öyle internette gördüğünüz, videoda izlediğiniz gibi değil. İçerisine bir şey koyup, çıkartmak dert. Ben bu sebepten hazır sistem aldım ama sonra sıvı soğutucunun şart olduğunu anladım. Küp sistemler normal kasaya göre biraz daha masraflı.

 1. Öncelikle radyatör üzerine fanı beraberinde gelen uzun vidalarla yerleştirdi.. Fanı içeri hava alacak şekilde ve fan kablosunun borunun yanına, paralel olacak şekilde montajladım.
 2. Ana kart üzerinde stok soğutucu söktüm. Sizin sitemde plastik ayaklar varsa onları sökeceksiniz. Böylece anakartın arkasındaki metal destek parçası boşa çıkıyor- Benim sistem hazır aldığımdan arkadaki parça var mı diye yine anakartı söktüm ama sökmeme gerek yokmuş.- Sonra iki tarafıda küt uçlu olan vidaları kılavuzdaki şekilde doğru yöne bakacak şekilde monte ettim. Bu vidalama işleminde arka parça ile bütünleşik olsada anakarta sıkıştırmadığından destek parçası ile hareket etmekte. Korkmayın bu normal, pompa montajı ile sabitleniyor.
 3. Fanla beraber soğutma bloğunu kasanının önüne boruların anakartın üstüne -Ekran kartına temas etmesin diye- beraberinde gelen vidalarla taktım. Beraberinde gelen kısa vidaları kullanın, yoksa farklı bir uzun  vida kullanırsanız radyatörü delme ihtimaliniz yüksek.
 4. Anakartan işlemciyi sökmeden kolonyalı mendil ile soğutucu üzerindeki eski macunu temizledim. Pompayı borular anakartın üst tarafına den gelecek şekilde ayarlayıp, elle montaj vidalarını sıkarak sabitledim. Sonra tornavida yardımıyla vidaları sıkarak sağlamlaştırdım.
 5. Radyatör üzerindeki fanı anakart üzerinde CPU Fan2'ye taktım, pompa kablosunu anakart üzerinde pompa fanına taktım.

Kasanın dar olması sebebiyle ve PSU işlemcinin üzerine denk geldiğinden - zaten sıvı soğutma almamım sebebi bu- soğutma boruları bükerek sıkıştırabildim. Sıvı soğutucu temiz havayı dışarıdan çekerek işlemciyi soğutuyor. Tabi sıcak hava kasa içerinde kalmasın diye güç kaynağını fanın sistem içerisinde sıcak havayı çekecek şekilde montajladım. Sıvı soğutmanın boruları bükerek sıkıştırdığımdan PSU'nun fanının önünü biraz kesti ama başka çare yok. Hatta kasanın zerindeki disk montaj parçasını iptal ettim, güç kaynağı kabloları burada duruyor. Aslında bu kasa modüler güç kaynağı şart hatta doğrusu SFX formatında bir PSU kullanmak. Çünkü ATX formatın güç kaynağı sebebiyle bu üst parçaya takılan disklerde SATA ve güç kablosu montajı yapmak çok zor oluyor, hatta soketleri ve kabloları zorladığınızdan kırmanız mümkün.

Soğutma Performansı;

Özetle küp sisteme sıvı soğutucu şartmış. Yaklaşık 30-35°C fark etti. Bu soğuk havlarda testleri gerçekleştirdim ama yine ileride yaz, aylarında da incelemenin altına sıcaklık değerlerini yazarım.1 saatlik Prime95 testi ve 2 saatlik BFB multiplayer sıcaklık değerleri aşağıda yer alıyor.

Artıları:

 • Kolay Montaj
 • Soğutma Performansı

Eksileri:

 • Sıvı borusunda ekstra koruma, kaplama yok.

Bene Deep Cool Maelstrom 120T hazır sıvı soğutma sistemini 400TL'nin biraz altında bir fiyata fiyata satın aldım. Fiyatına göze alırsak oldukça iyi, küp vb. dar alana sahip sistemlere sıvı soğutucuyu şiddetle tavsiye ediyorum. Normal tower tipteki kasalara daha çok imkan sebebiyle 240mm radyatörlü sistemlere bakmakta fayda var ama uygun fiyata buluyorlarsa Maelstrom 120T'de aynı zamanda egzoz fanı vazifesiyle iş görecektir.

#İnceleme #Bilgisayar #İşlemciSoğutucusu #SıvıSoğutma #HazırSıvıSoğutma #LiquidCooling #WaterCooling

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Windows 10 lisansım var. Yeniden kurulum yapmayı düşünüyorum ama güncelleme ihtiyacını en aza indirmek için son güncel ISO ile yapayım diye düşünüyorum. Microsoft'un web sitesinden Windows 10'un son çıkmış güncellemesi de dahil edilmiş bir ISO indirebiliyor muyuz? Evet ise adresini paylaşabilecek olan varsa çok makbule geçer.

#Microsoft #Windows10 #ISO #TeknikDestek

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Remote System Monitor - Android uygulaması.

Merhaba aslında öyle inceleme denecek kadar uzun bir yazı olmayacak ancak dün akşam bulduğum bir uygulamayı anlatayım.

 

https://www.trigonesoft.com/index.php/download

Öncelikle belirteyim bir android uygulaması için son derece stabil ve işini düzgün yapan uygulama. Ekran ölçekleme ile ilgili biraz zorlukları var ama kurcalayınca çözülmeyecek şekilde değil.

 

İşin en ilginç yanı bu uygulama ücretsiz. Ancak ufak tefek bazı özellikleri açabilmek için bağış yapmak gerekiyor. Bu kısım isteğe bağlı ancak ben uygulamayı çok beğendiğim için destek için 10 lira ateş ettim hemen. en az rakam 3 lira civarı bence kesinlikle değer.

 

Peki bu uygulama neyi çözüyor ne işe yarıyor. Ryzen 3000 serisi işlemcilerde sıcaklıkları okumak biraz sıkıntılı. Ben en son asus ai suite kurdum. Ancak oyun sırasında ek bir ekranda verileri görmek için logitech arx kullanıyordum. ARx işlemci sıcaklıklarını göstermiyor. MSI Afterburner de düzgün çalışmıyor.

 

Bu uygulama ile pc üzerindeki tüm sensör verilerini telefonla izlemek mümkün. Çeşitli widget oluşturmak , grafikler halinde izlemek çok kolay.

Ve belkide en can alıcı özellik fan  kontrolü. sistemin fanlarını uygulama aracılığı ile kontrol ediyorsunuz. Bundan 10 sene önce böyle bir şey hayal bile edemezdik.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#BirazMüzik
Oha. Son zamanlarda duyduğum en iyi dubstep

Direct, Mr FijiWiji, & Holly Drummond - Trust In Me [Monstercat Release]

Participate in Direct's AMA here - http://monster.cat/directama --- Listen on Spotify: http://monster.cat/2ds5ZcZ Support on iTunes: http://monster.cat/2ctY1...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Allahım sabır ver..

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

#Unity ile shaderlar için güzel kaynaklar keşfettim. Kendime not.
Depth texture ile çalışarak scene depth(sanırım z buffer diyebiliriz) erişerek çalışmak:
https://alexanderameye.github.io/index.html

Geometry shaderı ve genel shader pipeline'ı ile alakalı dolu bir döküman ve blog:
https://roystan.net/articles/grass-shader.html

Katı olmayan nesnelerde(volumetrik bulutlarda) raymarching tekniğinin kullanımı:
https://www.alanzucconi.com/2017/10/10/atmospheric-scattering-1/

BeğenFavori PaylaşYorum yap