Dizüstü bilgisayarımın fanı bir anda duruyor ve bundan sonra bilgisayar hata veriyor kendisini kapatıp BIOS menüsüne giriyor. En son da fan tekrar çalışmaya başlıyor. Bunun sebebi nedir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar Fongogo'ya ödeme yapmak istedim ama site ödeme yaparken TC kimlik numarası istiyor. Bunu buraya yazmak ne kadar güvenilir? Veya bu numara bilinirse kötü amaçla kullanılabilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 18

5 ay önce bilgisayarımın ses kartı yandı ve şimdi yaptırmaya niyetlendim. Asus yetkili servisi aradım neymiş efendim telefondan parçanın fiyatını söyleyemiyorlarmış, oraya gitmem veya bilgisayarı göndermem gerekiyormuş. Bana çok saçma geldi bu durum. Ses kartı ne kadar tutar sizce?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 33

Merhaba 3 ay önce almış olduğum Xiaomi Redmi Note 9 Pro model telefonumun güç ve ses açma tuşunda sıkıntı çıktı. Bu yüzden garantiye göndereceğim ama hangi firmaya göndereceğime karar veremedim. Seçeneklerim: Genpa, Evofone ve OUNO. Sizce hangisine göndereyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar bu akşam Xiaomi Redmi Note 9 Pro model telefonumda kapatma tuşunda ve ses açma tuşunda sorun yaşadım. Sonrasında telefonu yeniden başlattım ve beni "Main Menu" denen bir yere aktardı. Telefonu yeniden başlatmak istediğimde sorun çıkartıyor ve yeniden aynı ekrana yönlendiriyor. Ne yapacağım? Bir çözümü var mı? Yardım ederseniz sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar toyota(diğerlerini de denedim) listenin içinde olmasına rağmen neden terminalde False gösteriyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İyi akşamlar TS sadece oynatma listelerinde böyle bir reklam çıkıyor. Virüs mü acaba :/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 18

Orijinalinden nerede bulabilirim? Veya orijinaline gerek var mı?

Asus 19V 3.42A 1.35MM Notebook Şarj Adaptörü Fiyatı

Asus 19V 3.42A 1.35MM Notebook Şarj Adaptörü en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar Teknoseyir ahalisi malum YKS sonuçları açıklandı ve 6 Ağustos'ta tercih dönemi başlıyor. Benim aklımda da YTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, YTÜ Mekatronik Mühendisliği var. Elektronik ve Haberleşme inşallah gelir ama zor bir ihtimal 🙂 Yani büyük ihtimalle Mekatronik Mühendisliğine gideceğim ve bilgisi olan varsa bu bölüm hakkında bilgi almak istiyorum, herkese iyi akşamlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 37
 • Yunus Emre Arslan @yunusemre

  Nerde oturuyorsunuz bilmiyorum ama şimdiden geçmiş olsun 🙂 Esenler'de oturduğum için biliyorum. Her türlü tipi göreceksiniz (kötü anlamda) 🙂

 • rafflesia @rafflesiaa35

  Mekatronik yüksek lisansı yaptım, makine mezunuyum, endüstriyel robotik üzerine çalışıyorum. Son 3-4 senedir mesleğin alımları arttı, meslek adıyla fazla görülmese de (genelde mak müh, kontrol müh, otomasyon müh. adıyla açılıyor.) başvurularda eğitiminizden ve iş tanımlarındaki konulara aşina olmanızdan dolayı bir tık öne geçiyorsunuz.

  Özel sektör için konuşacak olursak endüstriyel robotik veya PLC (otomasyon) tarafına yoğunlaşırsanız işsiz kalmanız imkansız. Tek eksisi genelde seri üretime etki eden proje bazlı işler oluyor. Haliyle mesaisi bol, bazı yerlerde bayram seyranda bile çalışacağınız durumlar oluşabilir.

  Akademik kariyer fırsatı doğarsa kesinlikle değerlendirin ama Türkiye'de mekatronik üzerine üst düzeyde çalışmalar yok, büyük hayallere kapılmayın. İdealistseniz yurt dışını kovalayın, şahane işler yapılıyor. Fırsatım olursa ben de gitmeyi düşünüyorum.

 • kei @kei

  @raptiyeraprap Mekatronik okuyorum 7 yıldır. Bitirmeme kıl payı kalmıştı ama bu kış 3 ay hastanede yattım akciğerlerimden ve matematiksel olarak imkansız bana verilen sürede bitirmem yani mecbur bölümümü değiştiriyorum. Derslerin kimisini öğretecek kadar iyi öğrendim. Açıkçası bölümden bağımsız olarak kesinlikle bağlantın olan bir alanı tercih etmeni tavsiye ederim yazının ilerisinde bunu açıklayacağım.

  Mekatronik zor bir bölümdür elektronikçiden fazla elektronik görürsün. Elektronikçiler devre teorisini yeri gelir 2 dönemde görürler biz 2 haftada onların bir dönemini geçeriz kirchhoff tek derste geçilir sonra da opamp transistör mosfet aklına ne geliyorsa görürüz. Bunlar sana uzaylıca tabirler gibi gelebilir ama alışacaksın 😀
  Makinenin tüm zor derslerini de eksiksiz görürsün. Dinamik, mukavemet, akışkanlar termodinamik, makel vs hepsini görürsün. Mesela benim okulumda makinecilerin boş ya da öğleden önce/sonra boş oldukları günleri var ama biz 5 gün sabahtan akşama kadar okuyoruz.

  Şimdi gel gelelim iş bulma konusuna. Kimse mekatronikçiyi ne makineciden ne de elektronikçiden saymaz. Teknik çizim biliyorsun diye makine sektöründe belki iş bulabilirsin ama bunlar yüksek maaşlı işler olmayacaktır ve bu işler için mekatronik okuma gerek de yok. 2019 Temmuz ayında staj yaptığım bir italyan firmasında koskoca üretim hattını (40 milyon euro) planlayan ekipte 4 yıllık üniversite mezunu sadece 2 kişi vardı ve onlar da sadece çizim yapan kişilerdi ekibin başındaki kişi teknik lise mezunuydu. Herifi amerika'ya falan yollamışlar 6 aylığına düşün ama üniversite mezunu bile değil.
  Ben o stajı bulamadan önce İzmir'de İAOSB başta olmak üzere yüzün üzerinde fabrikanın bizzat kapısında dolaştım staj başvurusu yapmak için ve istisnasız hepsi "seni kim yolladı" dedi. Bu eğer sektörde bir tanıdığın veya bağın yoksa senin için de zor olacaktır. Ben küçük bir doğu karadeniz şehrinden izmire gelmiştim dolayısıyla kimseyi tanımıyordum tek güvendiğim şey okulum ve ingilizce biliyor olmamdı ama bunu bile sormadan direkt sorulan "seni kim yolladı" cümlesini yüzlerce kez duydum. O stajı da bir tanıdığın bedelli yaparken tanıştığı mühendis sayesinde yaptım, firma dışarıdan başvuru bile almıyor içeriden birinin cv vermesi lazım insan kaynaklarının değerlendirmesi için. Türkiye'de böyle bir çok firma var ama televizyonlarda tercih zamanı konuşanlar bundan hiç söz etmiyor dikkat ettiysen 😀

  Ben daima ana mühendisliklerin yazılması gerektiğini düşünüyorum. Elektronikte de aradığını bulamayabilirsin. Türkiye'de makine sektörüne kıyasarsak o kadar da büyük bir elektronik sektörü yok bence. Büyük firmalar illa ki var ama istihdam edecekleri mühendis sayısı 3 aşağı 5 yukarı belli. Asansör denetleme firmasında asgari ücrete çalışan elektronik mühendisleri de var unutma bunu. Hepsi mi kendini geliştirmeyen tipler sence? İçlerinde hiç mi ingilizce bilen yok? Daha bu sene yeni mezun bir elektronik mühendisi arkadaşım iş bulamayınca formasyon alıp endüstri meslek lisesine elektrik hocası olarak atandı. Bu kişi İsveç'e erasmusa gitmiş ve ingilizcesi kötü olmayan biridir.

  Yok ben yurt dışına gitmek istiyorum diyorsan yüksek puanlı bir üniversiteyi asla yazmanı önermem git sütçü imam falan yaz 4.00 ortalama ile mezun ol. Edirne sınırını geçtiğin zaman boğaziçi ile sütçü imam aynı klasmanda hiçbir ülke ya da yabancı kurum bir şey ayırt etmez. Diyelim ki yurt dışında yüksek lisans yapmak istiyorsun boğaziçini 2.5 ile bitiren biri ve sütçü imamı 3.5 ile bitiren biri arasında sütçü imamı tercih edeceklerdir tabi iki adayın da ingilizce bildiğini varsayıyorum.
  Müdek akreditasyonu da aynı şekilde hiçbir şey ifade etmiyor edirne sınırını geçince. Avustralya'ya vize konusunda müdek bir nebze yardımcı olsa da bu bir zorunluluk falan değil. Müdek olmayan üniversitelerden mezun kişiler de gayet okulunun transkriptini falan ekleyip avustralya'nın gerekli krumlarına yazı yazarak vize alabiliyor bir zorunluluk değil yani.
  Akreditasyonsuz üniversiteden mezun olan ve amerika'da mühendis çalışan arkadaşım var, bunlar hep bağlantılar ve olanaklar sayesinde işte 😀

  Ben şu an lise bitirmiş olsam bilgisayar dışında hiçbir şey yazmam açıkçası. Elektronik de bir noktada yazılıma dalıyor çünkü artık günümüzde. Elektronik haberleşme mühendisliğine de değinecek olursam trakya mezunu bir arkadaşım var o bölümden. Turkcell'de falan staj yapmıştı ve iş bulamayıp yüksek lisans kovalıyor şu an hatta formasyon alıp hoca olmaya çalışıyordu fakat formasyon sistemi değişmiş önce kadroyu kazanıp sonra formasyon alınıyor artık 😀

  Bu arada sınavda fena yapmamışsın sıralamalar nasıl top okullarda bilmiyorum belki ytüden daha iyi yerler tutar. Ytü adında teknik geçiyor diye o kadar top bir okul değil onu söyleyeyim 😀
  İngilizce seviyeni bilmiyorum eğer ingilizce bilmiyorsan ne okursan oku 1-0 geride olursun o ingilizce bilinecek 😀

  • kei @kei

   Bir de şu anektodu ekleyeyim kaçmasın. 2018 yılında İzmir makine mühendisleri odası bosch'a teknik gezi düzenledi üniversite öğrencilerini götürüp manisa fabrikasına. Oradaki üst düzey bir görevli "Bosch olarak biz mekatroniği çok önemsiyoruz. Bu alanda yatırım ve istihdam yapacağız ama Türkiye'de değil" dedi.

   Mekatronikten bağımsız olarak da ne mühendisi olursan ol asla odaya(tmmob, emo vb) üye olma. Mezun olunca seni haraca bağlıyorlar, oda üyeliğini istesen de sildiremezsin devlet memuru değilsen ve ödemediğin aidatlar için seni icraya verirler. Mesleğe hiçbir katkısı olmayan (asgariye çalışan mühendisler var) legal haraç kurumudur tmmob.

  • Rep Rep @raptiyeraprap

   @kei bu kadar uzun yazıp ugraşmışsınız hocam fikirleriniz için çok teşekkür ederim.

 • spades @spades46

  itü ehb bitirdim. 7 senede bitirdim. Ben bölümü pek sevemedim ve pek benlik değildi.

Redmi Note 9 Pro hangi Gcam sürümünü destekliyor? Bilen var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap