Dozerci abi çok oyun oynamış sanırım, benim arabaya silme geçti, korkuttu 😅

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows'un Linuxlaşma olayından en çok hoşuma giden araç winget oldu.
Format sonrası her yazılımın sitesine tek tek gidip, setup indirip kurma zahmetinden kurtarıyor.
winget install programadı şeklinde komutu verince doğrudan setup dosyasını indirip kurulumu yapıyor.
Next next ile gereksiz sorular da sormuyor.

Hatta istediğimiz programları aşağıdaki gibi not defterine kopyalayıp bat dosyası olarak kaydedersek formattan sonra sadece bu komut dosyasını çalıştırıp istediğimiz yazılımların en güncel sürümlerine doğrudan kendi sitesi üzerinden çekip tek seferde kuruyor.

winget install google.chrome
winget install mozilla.firefox
winget install telegram
winget install voidtools.everything
winget install nickemanarin.screentogif
winget install vscode
winget install notepad++.notepad++
winget install valve.steam
winget install apple.itunes
winget install ahk
winget install qbittorrent.qbittorrent
winget install daum.potplayer
winget install oracle.jdk.18
winget install python
winget install --scope machine -h --id Microsoft.VC++2010-2022Redist-x64

https://www.microsoft.com/store/productId/9NBLGGH4NNS1

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Linke tiklayin. Basit bir sifre olusturun kaybetmeyeceginiz.
Acilan sayfadaki cuzdan kodunuzu bir yere not alin. Eger yamuk yapmazlarsa 1 ay sonra 11 dolari çekebilecekmisiz. Herhangi bir bilgi vermedigimiz icin denemekten zarar gelmez.
Refli link:
https://brunowallet.com/?ref=368319
Refsiz link:
https://brunowallet.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Akaryakıt Fiyatlamaları Nasıl Oluşur

Bayram Öncesi bi yazı patlatayım dedim ve dün ki araştırmalarım sonucunda akaryakıt fiyatlamasının nasıl hesaplandığını ve devletin gerçek mi yoksa fahiş fiyattan mı benzin ve motorinde bizlere satıyor diye merak ettim. Sizlere bunu paylaşmak istedim iyi okumalar.

Rafinerilerin fiyat metodolojisi çerçevesinde uluslararası piyasalarda yaşanan dalgalanmalar yurt içi fiyatlara hemen yansımıyor. Fiyat metodolojisi gereği rafineri sahibi referans fiyat ortalaması belli bant aralığında kaldığı sürece fiyat değişikliğine gitmiyor, söz konusu fiyat bandını yukarı ya da aşağı yönde kırması durumunda kırılımın yönüne göre yeni fiyatlar oluşuyor. Ham petrol fiyatlarında brent fiyatları gösterge olarak kabul ediliyor. Türkiye’de akaryakıt fiyat oluşumunda ise doğrudan belirleyici olan ve yurtiçi fiyatları etkileyen unsur brent petrol fiyatından ziyade “işlenmiş petrol” yani benzin ve motorinin uluslararası piyasadaki kendi fiyatları. Dolayısıyla, brent petrol fiyatındaki değişim aynı oranda işlenmiş ürünlere yansımayabiliyor.

Rafineri satış fiyatına esas referans fiyatın oluşumun CIF Akdeniz (Genova/Lavera) oluşan rafine edilmiş benzin ve motorin ürünlerinin fiyatı esas alınıyor. Küresel petrol piyasalarında S&P Global Platts şirketi referans veri sağlayıcı olarak kabul edilmiştir, piyasa fiyatlarının şekillenmesinde büyük etkisi var. Bundan dolayı Türkiye’deki rafineriler fiyat oluşumunda Platts verilerini kullanırlar. Akaryakıt satış fiyatlarının takibi European Market Scan’de CIF MED adı altında $ (Abd Dolar)/Ton cinsinden yayımlanan günlük fiyatları Merkez Bankasının açıkladığı döviz kuru üzerinde TL/TON fiyatı dikkate alınıyor.

CIF MED fiyatları ile TCMB döviz kuru satış kuru fiyatlarını hesaplanarak rafineri çıkış fiyatını bulmuş oluyoruz. Rafineri fiyatındaki değişim bir sonraki gün için 00.00’dan sonra geçerli olacak şekilde pompa fiyatı yansıtılıyor. Benzin ve Motorin ürün fiyatları veya döviz kurundaki değişimden kaynaklanan düşüşler veya yükselişler gelecek akaryakıt satış fiyatlarındaki değişiklikler, yeni fiyatın devreye gireceği günden 2 gün önce oluşan ve yayınlanan CIF Akdeniz (Genova/Lavera) benzin ve motorin ürün fiyatları ile TCMB tarafından açıklanan döviz satış kuru baz alınarak tespit ediliyor. Daha sonra ÖTV + (EPDK) Gelir Payı eklendikten sonra +%18 KDV eklenerek vergili Rafineri çıkış fiyatını bulunuyor. Vergili Rafineri Çıkış Fiyatı üzerine Dağıtıcı marjı + %18 KDV eklenerek Akaryakıt Dağıtım Fiyatı elde ediliyor. Akaryakıt Dağıtım Fiyatı üzerine Bayi marjı + %18 KDV eklenerek akaryakıt bayi satış fiyatına ulaşılıyor.

Kurşunsuz 95 Oktan Hesaplama:

Gasoil 0.1% Cargoes CIF MED (Platts) Future : 1132,202 $/ton

TCMB Döviz Satış Kuru: 17,4000: 19722,92 TL/ton

Benzin Yoğunluğu (kg/m3): 740 Ton/Litre: 1351,3513
EPGIS'e göre Benzin Yoğunluğu: 759,86734 = 1316,0191

Dizel Yoğunluğu (kg/m3): 830

Rafineri Çıkış Fiyatı: 14,5782
EPGIS Rafineri Çıkış Fiyatı: 14,9696

Ürün: Kurşunsuz 95 Oktan (TL/m3)

ÖTV: 2.376,50 (TL/m3)

EPDK Payı: 2,54 (TL/m3) = 0,00254

Dağıtıcı Marjı: Bilinmiyor - Tüpraştan öğreneceğim
Bayi Marjı : Net değil bunu da öğreneceğiz

Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Bir önce ki hesaplamada yanlış piyasa fiyatını hesaplamışım Kurşunsuz 95 Oktanın piyasa fiyatı bu olacak: Gasoil 0.1% Cargoes CIF MED (Platts) Future. Normal de spot piyasa rakamıyla hesaplamamız gerekiyor. Onun için de S&P Global Platts (Platts) veri terminali gerekiyor. Çok fazla fark çıkmaz. Dağıtım Marjı ile Bayi (İstasyon Marjı) yanlış hesaplama yaptım. Onu da Tüpraş'tan öğreneceğim. Bilen birisi varsa yazsın sonucu direk çıkartırız. Nasıl hesaplandığı hakkında biraz daha bilgi sahbi olmuşsunuzdur diye düşünüyorum.

Dağıtım Marjı + Bayi Marjı = 1.30 ekonomistin dediğine göre buna göre hesaplamayı yaptım ve buldum.

Hesaplama tarafında ufak hatalar olabilir. Brent Petrol bakacaksınız ama bizim için önemli olan veri işlenmiş petrol fiyatıdır.

Not: Bu yazı için tekrar'dan güncelleme gelebilir. Çünkü dağıtım marjı, bayi marjı ve benzinin yoğunluğunda problemler var. Bunu bilgilerini net olarak aldığımda excel'den hesaplayıp bu yazıya ekleyeceğim. Epgis'in benzin yoğunluunda farklılık var. Bunu en iyi Tüpraş'tan öğrenebiliriz. EPDK'ya baktığımda 720 ile 775 arasında olduğu yazıyor. Bende ortalama değer olarak 740 alayım dedim.

#HaftalıkBorsaDeğerlendirmesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#HaftalıkGündemeMalzeme
MADDE 9- (1) Diğer kanunlarda aksine hüküm bulunmadıkça, aracı hizmet sağlayıcı, hizmet sağlayıcı tarafından sunulan içerik ve içeriğe konu mal veya hizmetle ilgili hukuka aykırı hususlardan sorumlu değildir.

(2) Elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcı, elektronik ticaret hizmet sağlayıcı tarafından sunulan içeriğin hukuka aykırı olduğundan haberdar olması hâlinde, bu içeriği gecikmeksizin yayımdan kaldırarak hukuka aykırı hususu ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bildirir.
“Aracı hizmet sağlayıcı ve hizmet sağlayıcı, bu Kanun kapsamındaki iş ve işlemlerine ilişkin bilgi, belge, defter ve elektronik kayıtlarını, iş veya işlemin gerçekleştiği tarihten itibaren on yıl süreyle saklamakla yükümlüdür.”

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/07/20220707-2.htm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • UnicornKnight @unicornknight

  yani diyor ki (eğer doğru anladıysam) tepsişurada pazar yerindeki dolandırıcı tokatçılardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

  • Fikri @fikri

   Yok bu o değil, bu farklı. O zaten önceden de vardı. Pazar yerinin tek sorumluluğu alıcının parasını ödemek, dolandırıcıdan sonradan parasını geri alıyor veya almaya çalışıyor.
   Buradaki durum şu:
   Mesela satıcı ürün fotoğrafı eklerken başkasına ait fotoğrafı çalıp eklemiş. Ya da başkasının markasını kullanıyor. Bunları pazar yerinin tespit etmesi çok zor. Kimse satıcı falan bilmediği için pazar yerini şikayet ediyorlardı direkt.
   İkinci bir durum da ben fotoğrafı çalınanım. Kaldır diyorum pazar yerine, beni ilgilendirmez satıcıya bildir o kaldırsın diyor. Artık direkt yasada var, kaldırmak zorunda.
   İyi de denebilir kötü de. Nereden baktığına göre değişir.

Mahkeme ve Savcılık Elektronik Eşyalarınıza Nasıl El Koyar? Almanız Gereken Önlemler

Bir soruşturma neticesinde suçun ispatının zor olduğu veya mümkün olmaması durumlarında, elektronik eşyalarınızın incelenmesi gerekebilir. Akıllı telefonla ve cihaz cihaz verilerinden, isnat edilen suça ilişkin olayların, bilirkişi aracılığıyla aydınlatılması beklenmektedir. Bu durumda, el konulan eşyaları savcı ve hakim doğrudan doğruya incelemez. Mesleki alanlarında uzman bilirkişilere inceletilmesi talebinde bulunurlar.

El konulan eşya şeffaf koruma poşetlerine konularak koruma altına alınır. Daha sonra yoğunluğa göre inceleme sırası geldiğinde poşetten çıkarılarak inceleme sağlanır. Bu süre içinde poşet içindeki cihaz adli emanet denilen depoda saklanır.

Hukuki olarak izniniz olmadan cihazın vidaları sökülemez veya parçalara ayrılamaz. Bilginiz dışında böyle bir duruma maruz kalırsanız tazminat hakkınız ve bu işlemi yapan personel hakkında suç duyurusunda bulunma hakkınız vardır.

El koyma işlemi için savcı ve polislerin sadece talep yetkisi vardır. El koyma talebi Sulh Ceza Hakimliği'ne bildirilir sonuç beklenir ve onay verilirse el koyma işlemi gerçekleşir. Bu durum çoğu zaman kötüye kullanılmaktadır. Acil durumlarda hakim onayı olmadan el koyma yapılarak, 24 saat içinde yapılan bu el koymaya hakimin onay vermesi gerekir. Bu nedenle el konulan cihaz 24 saat askıda kalacaktır. 24 saat içinde hakim talebi görmez veya onaylamazsa cihazın koşulsuz iadesi gerekir.

Bu doğrultuda kullanmakta olduğunuz elektronik eşyaların incelenmesi iki şekilde mümkün olur.

1- Muhafaza Altına Alınması Talebi

Şüpheli sıfatında olduğunuz durumlarda olayın aydınlatılmasını sağlamak için kendi isteğinizle kullanmakta olduğunuz elektronik cihazın muhafaza altına alınmasını isteyebilirsiniz. Bu seçeneği seçersiniz, el koyma işlemi sırasında sulh hakimliğine el konulma talebi gönderilmez. Bu durum çoğu zaman kötüye kullanılır. Savcı direk telefonu çıkar ve masaya bırak der ancak ifade tutanağına cihazımın muhafaza altına alınmasını istiyorum yazdırır. Aslında sizin böyle bir talebiniz yoksa bile el koyma işlemini sanki siz cihazınızı verdiniz gibi gösterilir.

2- Arama Yapılarak El koyma

Arama yapılarak el konulma. Bu olay için şüphelinin ikamet adresine memur polisler gelerek elektronik cihazlar, akıllı telefonlar, sd kartları ve depolama özelliği taşıyan cihazlara el koyarlar. Bu olay oldukça tartışmalıdır. Genelde sinyal tespiti yapılarak şüphelinin adresine arama yapılması kararı verilir. Bu süslü kelimeler sadece tutanaklara yazılıyor. Şüphelinin ikamet adresi neyse doğrudan oraya arama yapılıyor. Yani suç tarihinde farklı bir adreste olduğunuzu ispat ederseniz bu arama geçersiz olacaktır. Ayrıca evde kullanılan ve sahiplerinin farklı olduğu elektronik eşyaların da el konulması kanuna aykırıdır. Ortak kullanım alanında iş yeri vb. tüm cihazlara el konulması hukuka aykırıdır.

Arama Yapılarak El Koyma Nasıl Yapılır?

Şüphelinin ikamet adresine memurlar gelerek elektronik ve suç şüphesinde kullanılabilecek eşyaları muhafaza altına alır. Bilgisayar kasasının kapağı açıksa sadece HDD almaları gerekir. Bilgisayar kasasının kapağı açık değilse tüm kasaya el koyabilirler. Yukarıda bahsettiğim vida sökme ve parçalara ayırma kurumu sebebiyle. Laptoplara olduğu gibi el konulur. SD kart ve USB belleklere olduğu gibi el konur.

Önemli Bir Nokta

El koyma işlemi sırasında evde kimse yoksa, görevlilerin kapıyı kırma yetkileri yoktur. El konulan eşyaların el konulduğuna dair imza atmanız beklenir. İmzanız yoksa el koyma yasal anlamda gerçekleşmez. El koyma işlemi sırasında evde ikameti olmayan ve akrabalık bağı olmayan bir kişinin bulunması beklenir bu kişi evde yoksa polis eve ayak basamaz. El koyma işlemi sırasında açık bilgisayarların polis tarafından kapatılması suç teşkil eder. Açık bilgisayarlara el konulamaz. Olay yerinde disk imajının alınarak iadesi gereklidir.

Evdeki diğer eşyaların sahipliğini ispatlar nitelikteki faturalar şüpheli şahıstan farklı birine aitse, bu fatura sahipleri el konulan cihazın iadesi veya el koyma işlemi sırasında talebini memura veya soruşturma yapılan savcılığa bildirerek cihazın iadesini talep etmelidirler.

El koyma İşleminden Nasıl Korunmak Gerekir?

Her ne kadar adil yargılama, temiz bir ülke ve suçlu kişilerin cezalandırmasında hem fikir olsak da, el konulan eşyalarda dava konusu olmayan ve suç bile teşkil etmeyen veriler sizin aleyhinize kullanılabilir. Bu durumda, bulunan her veriden, giriş yaptığınız her siteden ve mesajlaştığınız her kişiden siz sorumlu olursunuz.

İstinaf mahkemeleri, yargıtay kararları ve emsal diğer kararlara bakıldığında; kanuna aykırı el koymalar, eksik incelemeler ve dava konusuyla ilgisi olmayan ve saçmalıklarla dolu kararları görebilirsiniz.

Bu durumda el koyma işlemini önlemek için bazı önlemler alabilirsiniz.

 • İkamet adresinizi, yılın her günü bulunmasanız bile ziyaret ettiğiniz bir adrese alın. E-devlet üzerinden ücretsiz yapılabilmekte. (Yalan ikamet bildirme suç teşkil edebilir)
 • Elektronik eşyalarınızın faturasının size ait olmaması avantajınızadır.
 • Bilgisayar kasa kapağını açık durumda bulundurun.
 • El koyma işlemi sırasında açık cihazın, olay yerinde imajının alınmasına dair kararı memura belirtin.
 • TrueCrypt, Veracrypt ile tüm HDD'lerinizi, 30 haneden oluşan (harf, sayı, sembol) ile şifreleyin.
 • Usulsüz el koyma varsa, tutanağı imzalamayın
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  Şunları okuyunca içimden dediğim şey "Türkiye'de bunlara mı dikkat edecekler ehuehuehu" şeklinde bişeydi 🙂 Daha çok medeniyetin ulaştığı bir ülkeden çıkmışa benziyor bunlar 🙂

  Sondaki, bilgisayar kapağının açık olması durumunu anlamadım, ne işe yarayacak bu? Gerçekten polisler sökme takma yapmak yasak diye kapağı açık bilgisayarı alıp götüremez mi? E kapağı takmadan alıp götürür 😀 Pek inandırıcı gelmedi bu bana, işe yarayacağını hiç sanmıyorum. Zaten sökme parçalara ayırma yasaksa içinden hdd'yi de söküp de götüremez mantıken 🙂

  "El koyma işlemi sırasında evde ikameti olmayan ve akrabalık bağı olmayan bir kişinin bulunması beklenir bu kişi evde yoksa polis eve ayak basamaz." Bu kısmı da anlayamadım evde ikameti olmayan ve akraba olmayan kişi neden?

Şu #Youtube'da video sonundaki önerilen videoları nasıl kapatıyoduk ya? Adblocker'lara bi filtre ekliyoduk sanki o kod elinde olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

MKB paylaşınca site biraz patates oldu ama güzel site. Direkt tüm youtube altyazılarında ya da kanal adı da yazarak, otomatik ya da elle eklenmiş altyazı içinde kelime aramaya yarıyor.
https://twitter.com/MKBHD/status/1535254469713305603
#youtube

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tek kelimeyle MUHTEŞEM.
3 hafta önce kumaş boyası almıştım. Kullanmaya üşendim üşendim, en son hadi bugün kullanayım dedim. Çok sevdiğim fakat artık çok solmuş siyah 2 tişört üstünde denedim, ve sonuç bu....

@m-ahmet önermişti, https://www.hepsiburada.com/viktoria-kumas-boyasi-siyah-2pk-fiske-sabitleme-1pk-p-HBV00000H62BX şundan aldım. ( Üstelik ben 21'e almıştım şu an 18 olmuş 😀 )

Çamaşır makinesinde kullandım ben. Şu anki sonuç Mavi Black Pro serisi ile aynı resmen 😀
not: Görseldeki tişörtler %100 pamuk tişörtler. Naylon polyester vs. tişörtlerde aynı sonuç çıkmayabilir.
not2: ben 2 paket boya kullandım 2 tişört olduğu için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 18