Teknoloji ve bilim notları 2018/1

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

00:20 -- Evrim (Kutulu Oyunu) satın alma bağlantısı.

06:38 -- Çin, 2018 yılı içinde Ay’a tohum ve böcek gönderecek.

08:34 -- Astronotlar ISS’te mikropları tanımlama yeteneğine kavuştular.

12:50 -- Yıldızın ışığında görülen olağan dışı düşüşler büyük ihtimalle uzaylıların işi değil. Alternatif

16:00 -- Kemiğe dönüşen yeni bir implant sayesinde kırıklar daha hızlı iyileşecek.

20:01 -- Bugüne kadar bulunan en büyük Mersenne asal sayısı bulundu.

23:00 -- Yakında yapay zeka ile insan sesini ayırmak imkansız hale gelecek.

28:30 -- Araştırmacılar robotlara öngörü yeteneğini kazandırmaya çalışıyor.

30:56 -- Bilim insanları vücudun kendi kilosunun farkında olmasını sağlayan bir sistem keşfetti.

35:00 -- Diyet yapmadan ilaçla kilo vermek mümkün olacak mı?

36:45 -- Kilo vermek için diyet mi spor mu daha önemli?

39:14 -- İlginç bir alerji türü: Egzersize karşı alerji.

44:30 -- Kızamıktan kaynaklanan ölümler ilk defa 100.000 seviyesinin altına geriledi.

46:57 -- Alkolün doğrudan DNA’ya hasar verdiği yönünde güçlü kanıtlar bulundu.

51:39 -- Dışkı örneği koklayan elektronik burun bağırsak hastalıklarını teşhis edebiliyor.

56:12 -- Gelecek nesiller çikolata yiyemeyecek mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarık KAYA @tarikkaya

  Geldi sonunda. Ağzınıza sağlık.

 • TeknoStil @teknostil

  Bu videolar, haftalık gündem değerlendirmesinin çekildiği köşede çekilse daha mı iyi olurdu acaba?

 • alipektas @alipektas

  Yarın iki sınav var, hiç olmadı ki ama bu şimdi 🙁

 • apistofoglu @apistofoglu

  Evrim teorisinin yayılmasını, öğretilmesini amaç edinen bir şeyin ‘tanıtımının’ yapılmasına lafım yok da aksini düşünenlerle dalga geçmek filan… Ne bileyim TS kişisel bir vlog hesabı değil. Her kesimden insan izliyor. Yakıştıramadım.

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   Dikkat et hocam. Taşlarlar sizi. Evrim onlara göre gerçektir. Çünkü, yaratıcıyı reddetmenin başka yolu yoktur. 😀

   Maymunlar iyi ki var.

   Geçen burada söylenmişti. Bir maymun tipi ile ilgiliydi. “Kuzenlerimiz.” Vay canına. Maymun cinsinden bir cins evrimcilerin kuzeniymiş. 😀
   Ben ademoğluyum.
   Kuzenlerim de insan.

  • Egemen Aksu @jobless

   @mehmetakif Darwin’ in evrim teorisine göre insan maymundan gelmemiştir. Tüm canlılar ortak bir atadan evrilmeye başlamış ve ağaç gibi dallanmıştır. Maymun ve insan ise diğer türlere göre birbirine daha yakındır. Ayrıca evrimin varlığına inanmak veya inanmamak ile karar vermezsiniz. Amerikayı bir daha keşfetmeye gerek yok. Ve son olarak evrim yaratıcıyı inkar etmez.

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @jobless Ben de evrim teorisinin yaratıcıyı inkar ettiğini hiç düşünmedim şimdiye kadar. Bu ayrışma neden çözebilmiş değilim

  • arandur @arandur

   @mehmetakif evrim elbette gerçek, aksini iddia etmen için ya çürütmen, ya da daha iyi çalışan bir mekanizma göstermen (ispatlaman) lazım.

  • Enes B @ens

   @arandur ispatlanmamış şekilde ileri sürülen bir iddiayı çürütmek için ispata gerek yoktur 🙂

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   @arandur Çürütmek basit. Bedenindeki inanılmaz mimariye bak yeter. Gerçi Furkan’da diyor ki, “Onlar kördür görmezler. Sağırdır Duymazlar.” Yani tartışmaya gerek yok. Siz “Hayaletler var. ” dercesine, hayali bir teoriyi savunadurun. Millet atla değil, Füzeler ile, gerçek bilim ile işi pişirsin.

   Maymunlara “kuzenimiz” dedirtecek kadar akıldan yoksun teorinizi zaten çürüttük. Dahasına gerek yok. Benim ve evrenin varlığı evrime zıttır.

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   @jobless Ne kadar basit değil mi? Allah sonsuz güçte yaratıcı ve o kadar basit ki, bir tane tek hücreli geliyor. Kimine göre uzaylılar ile, kimine göre meteor, kimine göre de saçma sapan hayali canlılar ile. Sonuçta muntazam bir sistemin rastgele oluştuğunu, doğanın kendi kendine mükemmel bir sistem meydana getirdiğini söylemek gerçekse, gerçek nedir? Yalanlar mı gerçek? Yoksa sizin gerçekliğiniz mi yalan?

   ben size desem ki, “Önünüzdeki bilgisayar rastgele oluştu. Önce bir atomdu. Sonra atomların diğerleri ile birleşti. Parçalar oluştu. Sonra da kendileri bir board oldu. Onun üzerine entegreler, soketler, güney köprüsü ve işlemci soketi dahil binlerce devre elemanı meydana geldi. Bunlar sonra kendi kendine dedi ki, “Bir bilgisayar kasası bulalım. Kirelim.” Güç kaynaklarını buldular. Kendileri taktılar. Aaa O da ne? Çalışmak için RAM gerekliymiş. Onu da rastgele oluşsun diye beklediler. Sonunda oluştu. doğa ana sen bir tanesin. ::D RAM işi de halloldu. O da ne? SSD yada HDD lazım. Hayda, şimdi kim bekleyecek. :D”

   Bir bilgisayara “kendi kendine oluştu.” demek ne kadar saçmaysa, evrime yasa demek o kadar CAHİLCE.

  • alipektas @alipektas

   @mehmetakif Evrim nedir bilmiyorsun, yukarıdan en net anlaşılan şey o. Öğrenmeden lehine ya da aleyhine atıp tutmak seni küçük düşürmekten başka bir işe yaramaz.

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   @alipektas Siz de yaratılış nedir bilmiyorsunuz.

  • alipektas @alipektas

   @mehmetakif Yaradılış ile ilgili nerede, ne zaman atıp tuttuğumu gördün de bilmediğimi iddia ediyorsun?

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   @alipektas Bilseydiniz evrimi savunmazdınız.

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   @windows-xp Egonun okşanması gerektiğini söylemişsin. Ancak, o kadar rezil bir uslubun var ki, egon olsa neye yarar. İnsan olmak gerek.

   Gözlerim görmüyor diye, beden kendisini kapatıyor mu? 😀 Aksine yaratılışın gereği olarak, mükemmel bir şekilde eksiğini kapatıyor. cahil yaftası vurmaya çalışıyorsun ya, kendin kuruş değerinde insanlığa sahip değilsin. Sen evrimi savunsan ne yazar. Keşke herkes senin gibi cehaletini farketmeyen, cehaleti kadar insanlık namına görüntü dışında bir vasıf taşımayan evrim savunucusu olsa. Çoğu senden bin kat zeki. Zira, insanca laf ediyor. Körlüğü yüzüne vurarak yada aşağılayarak değil.

   Ego yapanın, kibir ile yürüyenin varlığı karınca mertebesinde düşüktür.

  • alipektas @alipektas

   @mehmetakif Dini anlamda yaradılıştan bahsediyorsan: Onun bilinecek, araştırılacak bir tarafı yok. İki satırlık dini öğreti; ardından sorgusuz, sualsiz kabulleniş-inanış ve evet, dini açıdan yaradılış beni zerre ilgilendirmiyor. Ben bilimsel olmayan; kısacası akla, mantığa, gözleme dayanmayan hiçbir şeyi, hiçbir dogmayı savunmam ya da hakkında sosyal ortamlarda demeç vermem. Yapım gereği; bana bir şeyi sorgusuz sualsiz kabul etmem (tabiri caizse) emredilirse, o şeyden uzak durarım, ilgilenmem. Bilimsel anlamda da bi’ akıllı tasarımı biliyorum, o da canlılığın evriminin tek başına yeterli olmayacağını, bir yaratıcının zekası olmadan canlılığın zamanla ve çevre etkisiyle oluşamayacağını savunuyor. Onu da bilimsel verilerle tonlarca kez çürütüyorlar, çürütmeye de devam edecekler. Bilim insanları senin aksine; önce bir şeye inanıp sonra ona ulaşmak için bilimi aracı olarak kullanmazlar. Doğayı objektif gözlemlerler, sonuçlar ne çıkarırsa ona göre yorumlarlar. Yorumlar eleştirilebilir elbette ama gözlemler(gözlem metotları hatalı değilse tabi) eleştrilmez, zira gözlem evrenseldir, görüş, kişiye göre farklılık göstermez. O gözlemler, bilimsel veriler de insanın ve diğer canlıların bir anda oluşmadığı, gezegenin oluşumundan günümüze kadar olan süreçte de belirli aşamalardan geçip bu günkü halini aldığı yönünde; bu değişim haline de “evrim” bilhassa da “canlılığın evrimi” deniyor. Bu değişimin nasıl, ne kadar zamanda, hangi mekanizmalarla, hangi şartlarla vb. olduğunu da evrim teorisi ile açıklık getirmeye çalışıyorlar. Senin kutsal olduğuna “inandığın” kitaba göre de gözlemlerini manipule edecek, kafalarına göre değiştirecek halleri yok. Sonuçta bilimi icra eden kişi makarnaya bile inanabilir ve “benim dinim makarna kutsal diyor, o halde bunun teresini iddia eden her bilimsel görüş hatta gözlem asılsızdır” da diye bilir. O sebepten öyle işlemiyor işte bilim ne mutlu ki, aksi taktirde şu an bu yorumu yazacak bilgisayarı bile icat edememiş olurduk 🙂

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   @alipektas Dinine bağlı binlerce bilim adamı geldi geçti. Kaçı din yüzünden değer üretemedi_
   Dini bahane etmek hoş değil.

   Yine de, güzel yorumunuz için teşekkür ederim. En azından yukarıda beni engellemiş olan egosunu tatmin ettiğini bildiren kişiden bin kat insansınız.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   mutasyonun olduğu yerde evrimin olmadığını savunmak siyaha beyaz demek gibi bir şey.

  • alipektas @alipektas

   @mehmetakif Ben bilim insanları inanmıyor ve o sayede bilim işliyor demedim, bilim insanı inancıyla hareket ederek(bu inanç değl de özel bir amaç da olabilir; mesela Nazi’lerin ari ırk üretmek amacı) yapmaz-yapamaz-yapmamalı bilimi dedim dolaylı olarak. Bir de bilim üretmekti benim bilim dediğim, bilimi kullanmak değil; teröristler de bilimi kullanarak bomba yapıyor sonuçta, bu onları bilim insanı yapmıyor. Ayıca bir konuda dini inancı ya da yaşam görüşü ile çelişti diye yanlış yargıya varıp başka konuda çelişmedi diye doğru şekilde işini gören, üreten inançlı bilim insanı da olabilir; bu benim dedğimi çürütmez. Kıcasası dini bahane etmedim, sadece bilim söz konusuysa inanç baz alınmaz demeye getirdim. Baz alan vardır ama inandığı konuya göre; çelişen bir şey gördüğünde bilim yapmaktan çıkıp hikaye uydurmya başlar, ötesini yapamaz.

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   @alipektas Gerçekler ve yalanların iç içe geçtiği bu dönemde gerçekleri görmek ve gerçekler ile yol almak dileği ile, size teşekkür ederim. Tartışmayı bilen adamla tartışmak güzel. ama ben evrime inanmıyorum. İnancım Allah. Allah da evrim ile değil, yaratılış ile meydana geldiğimizi belirtiyor.

  • alipektas @alipektas

   @mehmetakif İnancına saygı duyarım; ona inanarak mutlu, huzurlu, kararlı bir yaşam sürüyorsan ne mutlu sana. Evrimin bilimsel bir gerçek olduğunu kabul etmek de inancını zayıflatacak ya da huzurunu bozacaksa da evrimi yok sayarsın(ki öyle de yapıyorsun) olur biter. Sonuçta bundan 2000 yıl önce de insanlar dünya merkezli bir evren olduğunu zannetmelerine rağmen yaşamlarına devam edebiliyorardı. Sadece sana tek tavsiyem: olayın bilimselliğine girmemen. Bilimin inançtan farklı olarak; “söyledim oldu, söyledi(ler), yazdılar oldu” yapısı yok. Bir şeyi savunman için onu önce gözlemlerinle elde ettiğin ya da daha önce elde edilen delillerle desteklemen, anlaşılır bir şekilde açıklaman, daha önce ispat edilen bilimsel gerçekliklerle de çelişmeyecek şekilde ifade etmen gerekir. Aksi taktirde savundukların bilimsel açıdan yok hükmündedir. Bu, bilimin yapısı gereği böyledir; görüşlerin, kişisel düşüncelerin, inançların küçümsemesinden ötürü değil. Bilimi evrensel yapan da bu yapısıdır. İyi niyetli dileklerin için sağ ol, ben de teşekkür ederim.

  • Freemastre @freemastre

   @mehmetakif Evrime inanmak Allah (c.c.)’ı reddetmek değildir, Allah her şeyi nedenler ve sonuçlar ile yaratmıştır bunu doğanın her yerinde görebilirsiniz. Canlıları evrim ile yaratmışsa bunda şaşılacak bir şey göremiyorum. Ayrıca @alipektas’ın dediğine de katılıyorum, İnançlı olalım veya olmayalım doğa hakkında bilim üreteceksek bunu ancak gözlem, akıl ve birikim ile yapabiliriz, bilim başka türlü asla yapılamaz. Çevremizi yeterince iyi anlayamazsak bu dünyada kazananlardan olamayız.

  • xmen @i90

   siz hangi kesimdensiziniz ?

 • Hakan Öztürk @ozturk-hakan

  Bilim gündemi olmuş ahlaksız ayrımcı ve toplumun bir kesimini kafalarınca aşağılama gündemi… İlk 10 sn de bitirdiniz kendinizi benim nazarımda. Size sağduyu diliyorum…

  • gio @gio

   kimse kimseyi aşağılamıyor. o sizin kendi kompleksiniz.

  • Hakan Öztürk @ozturk-hakan

   @gio “caiz mi sizin bu yorumunuz hahahaha”, böyle bir yorum yapsam size kendimce aşağılayıcı bir yorum yapmış olurdum ama ben yapmamayı tercih ediyorum. Saygılar.

  • arandur @arandur

   @ozturk-hakan ‘caiz mi’ lafı basit bir espri sadece, kötü niyet sezinlemedim. Aksine evrimcileri aşağılama potansiyeli olan bir espri.

  • arsenik @sha-2

   @arandur Daha önce konuştuğumuz muhabbeti hatırlıyor musunuz? Ben size demiştim insanların birbirine ve sahip olduğu düşüncelere saygı göstermesi gerektiğini.
   Siz şimdi buna basit bir espri derseniz yarın birileri size göre başka basit espriler yapınca çıkıp vay efendim sen kim oluyorsun da böyle yazıyorsun demeyin, o hakka da sahip değilsiniz. Kaldı ki başkalarının düşünceleriyle alay edenler önce kendi komplekslerini çözüme erdirsin. Ciddi bir konu üstünden basit esprilere karnımız tok.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Aşağılama değil tam tersi oyunun zarsız oynandığını belirtmişler kutuda. Malum, dini hassasiyeti olan kişiler için zarla oynanan şans oyunları da pek ‘caiz’ değil. Yani evrimle derdiniz olmayabilir ama zarla oynanan şans oyunlarını oynamıyorsunuzdur. Bu yüzden belirtilmiş.

  • Hakan Öztürk @ozturk-hakan

   @gamsizm Murat bey sizi anlıyorum ama videoyu objektif olarak izleyen her aklıselim, dinine bağlı kişileri aşağılayıcı tarzı kesinlikle farkeder. Ki bu ilk kez de olmuyor. Teknoseyir benim için siz lp ve hk demekti ama şu bilim gündemleri her izlediğimde “yok yahu bilinçli yapmıyordur hk” diyerek içimde bir rahatsızlıkla izlediğim bir seri haline gelmişti. Ben özellikle fizik ve astronomi olmak üzere bilim gündemleri için belki de en çok heyecanlanan insanlardan biri idim fakat kendi inanç yada inançsızlıklarını insanları bu denli rahatsız edici şekilde yansıtmaları bu kabul edilebilir bir şey değil. Hamdi beyi gerçekten severdim ama dediğim gibi benim nazarında saygınlığını yitirdi, Can bey için diyebilecek çok bir şeyim yok, kendisini tavırları ve yüksek egosu ile ilk tanıdığımdan beri zaten pek sevememiştim, değişen bir şey yok.

   Lafın özü, ben artık bilim gündemlerini kaldıramıyorum, kendi adıma Teknoseyir yine eskiden de oldu gibi Murat bey ve Levent bey demek benim için. Umarım kendimi anlatabilmiş ve kimsenin kalbini kırmamışımdır, kırdı isem de lütfen haklarını helal etsinler.

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   @ozturk-hakan +1. Noktasına ve virgülüne kadar katılıyorum.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Evrimin safsata oldugunu dusunen guzel insanlar hadi +1 diye yorum yapin bu mesajin altina. Birlik ve beraberlige ihtiyacimiz olan bu gunde, birbirimizi taniyalim.

 • BRN @brnspawn

  @hkellecioglu abi teknoloji ve bilim notlarını WP’da podcast uygulamasına ekleyemiyorum.haftalık gündem değerlendirmesinde sıkıntı olmuyor.

 • Abdullah Nasri @aemless

  taa pclabs döneminden hatta tv programlarından beri takip ederim buraları o zaman özkan ve murat beyleri izlerdik takip ederdik sonra diğer beyefendiler geldi..neyse
  hamdi beyin tarafsızlığa yakın duruşu,durma çabası farkediliyor ancak can beyler her fırsatta maalesef kendi fikrini ve duruşunu o kadar antipatik bir şekilde ifade ediyorki..biraz daha renksiz olmasında fayda var derim teknoseyir açısından…

 • cinnabon @cinnabon

  Çok eğlenceli çok güzel bir gündem olmuş, emeğinize sağlık @hkellecioglu @can Oyundan bir tane satın alacağım, iyi hediye olur 🙂

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Gece geldiğinde ben uyumuştum. Şimdi izliyorum ve telefona indiriyorum. Kolay gelsin.

 • Cengiz Erdoğdu @monkdevil

  Hadi bakalım oyunu sipariş ettik 🙂

 • parka @parka

  Üzülüyorum. sadece. kendisinden başka düşünen ve bir inancı olan insanlara ön yargılı hakareti bilgi sanan kişiler. için. o kişi kendini bilir, edepli şekilde saygı uyarılarını anında yorum altından silmek sonucu değiştirmez.

 • Tirido @tirido

  Çok güzel bir video olmuş. Yalnız tahmin ettiğimden çok daha az karışmış yorumlar, konu evrim olunca 🙂
  Yıllar önce “evrim mi, meeh” diyen biri olarak bilgilendirme amaçlı, biraz “hmmm” dedirtebilecek iki kısa video paylaşmak istiyorum:
  -- İnsan vücudunda evrimin izleri:
  https://www.youtube.com/watch?v=rFxu7NEoKC8&t=
  -- Zürafa otopsisi -- Otopsinin amacı evrimin savunduğu ilk canlıların suda oluşup zaman içinde karaya geçildiğini gösteren sava bir kanıt sunmak. Balıkların kalbi kafanın hemen arkasındadır ve gırtlağı kontrol eden sinir kalbin yakınından geçip gırtlağa ulaşır. Bu durum balık için normalken zürafa gibi aşırı uzun boyunlu bir hayvan için verimsiz bir durumdur ancak zürafada da (insanda da) gırtlağı kontrol eden sinir beyinden çıkıp bütün boynu geçip kalpten çıkan ana damarların çevresinden döner ve tekrar boynu geçerek gırtlağa ulaşır.
  https://www.youtube.com/watch?v=cO1a1Ek-HD0

 • Fatih Çelikhan @adobe

  Ulan Can. İlk yorumlarımda sana biraz haksızlık etmiş olabilirim ama. Sensiz bu program çekilmez. Hamdi’yle güzel oluyorsunuz gerçekten. Tebrik ederim sizi. Sağlıcakla kalın inşallah.

 • ipekcan @ipekcan

  Karşıt görüşlere saygı duymayanlar, yiyin birbirinizi ete para vermeyin.

 • hüseyin Acar @hsacar07

  harikasınız gençler oyunla giriş yapmamnız çok hoş ülkede farklığı olan bir program tebrikler

 • 26 oyunlu konuşan tetris @reset

  bidaha ki gündeme de makarneksle başlamayında 🙂

 • orhan gören @orhangoren

  01:00:22
  hk: sen kedileri seven bir hayvansın, düşün.
  can: hayvan mıyım ben? aşk olsun

  ahadhuftsd 2018’in bombası erken geldi. uzun zamandır bu kadar kahkaha atmamıştım.

 • Mehmet Akif @mehmetakif

  Selamun aleyküm.
  Videonun başlığını ()Teknoloji ve bilim notları 2018/1) yapmak yerine, (Hamdi ve Can ile Flash TV tadında bal incelemesi kıvamında ÇÖP TEORİNİN, ÇÖP OYUNUNUN incelemesi) yapsaydınız. Millet de daha çok merak edip ve atlar. Böylece, subliminal emelinize daha fazla hizmet edecek bir durum oluşmuş olurdu.

  Flash TV tadında tanıtımlar serisinin bir sonraki tanıtımını dört gözle bekliyoruz.
  Sırada İnsan kafa tasına maymun çenesi ekleme tanıtımları mı olacak? Yoksa bir kaç hafta önceki programda dediğiniz gibi kuzenimiz olan 😀 ORANGUTAN birederler de konuk olma şerefine erişecek mi? Belki rastgele, doğanın marifeti ile orangutan kuzenlerimiz akıllanır ve sizinle evrimin olmadığını konuşur. Zira, dilleri olsa, akılları olsa ilk söyleyecekleri bu olurdu.

  Milyarlarca hücrem rastgele kafasına göre, müthiş bir anlaşma ile görev paylaşımı yapıyor. Sonra geliyor insan oluveriyor. Pardon. Önce tek hücreliydik. Değil mi? 😀

  Evrim yalanının ülkemden Milli Eğitim Bakanlığı ve din adamları sayesinde çocukların beynine zerk edilemeyecek olması çok güzel. geriye tek şey kalıyor. O da çocuklarımıza sizin gibi subliminal ve açıktan evrimi yutturmaya çalışan video, podcast, TV ve radyo yayınlarını dinletmemek olacaktır.

  Kolay gelsin. Evrimi savunan 😀 Pardon evrimin yobazlarını yorumlara beklerim. Ancak, üzülerek söylemem gerek. Hiç bir cevap yazılmayacaktır. Yobazlık ile tartışmak gereksizdir. yaratılış kanıtlanan bir gerçekken, olmayan bir şeyi doğa yasası diye yutturmaya çalışanlar ile tartışmam.

  atılan yorumlar tek tek silinecektir.

  • emre87gs @emre87gs

   Okumadım ama olmamış bu yorum 😛
   stephen dawkins nasıl bir evrim yobazı olmuşsa, evrimi de körlemesine reddeden insanların olması gayet normal.

   İnananlar için bir soru sormak istiyorum izninizle: Allah/Tanrı/Rab evreni ve dolayısıyla canlıları tek tek parça parça tasarlayarak mı yaratmıştır, yoksa o tek dokunuşuyla tüm canlıların oluşabileceği, daha kompleks bir şekil ile mi ?

   Evrimi reddetmek bence algımızın kolay kavrayamadığı şeyleri yok saymak demektir.
   Bu mantık ile de zaten haşa Allahı da fark etmeden kafanızda küçültürsünüz.

   İnsan algılarımızla kavrayamadığımız şeyleri, teknoloji ile kısmen algılayıp uzay hakkında çok daha fazla bilgi edinmedik mi ?
   12 yüzyıla kadar bilim Tanrının kurduğu düzeni anlamak için yapılırmış, sonra boşverinciler kafa yormaya gerek duymayanlar baskın gelmiş.

   Her neyse kısaca “Evrim yok” demek çok saçma, çünkü canlılar arası böylesi bir düzen olduğu kesin. Ancak Evrimi katı bir şekilde ele alıp, her fırsatta din karşıtı koz olarak kullanmak da her şeyden önce bilime aykırı ki bilimsel bir olguyu kullanarak bilime ters bir çıkarım yapmak şeklinde bir tezat oluşuyor.

   Evrim dersinde doçent bile dinazorların yok oluşu ile ilgili farklı bir teoriyi(memelilerin ortaya çıkmasıyla sürüngenlerin aksine gece aktif olanların yumurtaları yemesi, dolayısıyla dinazorların neslinin tükenmesi) reddetti ve ” çok az zaman dedi” az dediği de 1 milyon yıl ki biraz düşünüp mümkün tabi dedi en azından. yani insan olarak böyle geniş aralıklı düşüncelere alışmamız biraz zaman alabiliyor, çünkü ömrümüzün 100 milyon katından fazla bir süre. Algılayacak kadar pratiğimiz olsa bile yabancılaşmamız normal.

   Ancak yabancılaşmak ile körlemesine reddetmek farklı şeyler.
   Aynı şekilde bazı şeyleri anlayıp kabullenmek de başka şeyleri yok saymayı ön koşul tutamaz, tutmamalı.

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   @emre87gs Biraz önce yazan iki kendi terimleri ile “”Evrimleşememiş, homosapiyen.” benim yazıma resmen hakaret içerikli yazmış. Bir cevap yazdım. Sildim. Sonra iki kendi değimleri ile “Az evrimleşmiş.” zavallıları engelledim.

   Güzel bir yazı olmuş. Bu yazı benzeri bir yazıyı sizden daha önce de görmüştüm. Uslub iyi. Teşekkür ederim.

   Yine de, asıl evrim Allah’ı küçümsemektir. Ama, net bir şey söyleyeyim. Allah asla evrim odaklı bir söz söylemedi. Tüm ayetler açıktır.
   “Yarattık” diyor.
   Üstelik “Biz insanı balçıktan yarattık.” diyor.

   Yaratma terimini, siz insanlardaki gibi boş söz olarak algılarsanız, ötesi evrime gider.

   Evrim Allah’ı küçültür. Haşa Allah o kadar müthiş bir sistemi ince ince, ilmek ilmek yaratamayacak değildir.

   Anatomi okuyun. Hatta KhanAcademy öneririm. Bir bakın. Evrim ile böyle bir sistemin mümkün olmadığını aklı olan herkes görür. Görmüyorsa da, görmek istemediği için görmez.

   Allah’ı reddetmek için başka yollar arasınlar. Yaratılış çok açık ortadayken, Allah’ın yaratıcılığını “doğa ana” ana gibi materyalist düşünce ürünü terimlere indirgeyemeyiz.

   Allah sonsuz güce sahiptir. Son ise, ahiri alemdedir.

   Evrim boş safsatadır. Evrimciler bile kendileri inanmazken, biz neden “evrim var.” diyelim?

   Net söyleyeyim.

   İnanan bir müslüman asla evrimi kabul etmez. Çünkü, bu Kuran ayetlerinden bir çoğunu reddetmek ve kafir olmak anlamına gelir.

   Bir de öğrenmişler Adnan Oktar denen kefereyi, gelip bize onunla sataşıyorlar. Adnan gibi küçük adamların sözlerini buraya alıntılamam. Hatta hiç bir sözü alıntılamam.

   İslam medeniyeti evrimi yok sayarken ve Kuran’a bağlıyken Dünya’daki en ileri medeniyetti. Endülüs devleti bunun sadece bir kanıtıdır.

   O devletin medeniyetinden, bu gün Avrupa, çağdaş diye bildiğimiz medeniyetler çıktı.

   Neymiş, evrimi kabul etmek yada etmemek medeniyet ve ilerleme vesilesi değildir.

   Evrime inanan inansın. İsterse gitsin hıyara tapsın. Karışmayız.

   Ben materyalist değilim. Spritualist hiç değilim. Ben Allah’ın kendisini yarattığını adı gibi bilen Cennet yolunda giden bir müslümanım. Ötesi yok.

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   @emre87gs Ayrıca, okumadığınız yorumun olmadığını söylemek, yemediğiniz yemeğe burun kıvırmak ile aynı şeydir. Bazen koku aldatıcıdır.

 • Mert- @mertfa

  Cahil turnusolu gibi video olmuş teşekkürler, yorum bölümünden de tek tek engelledim, cevap vermeye bile gerek yok bunlara, gündemi takip etmeye devam…

  Yaşasın türlerin doğal seleksiyonu, bunlar da bitecek 😀

 • freshmind @freshmind

  Hiç bir yorumu okumadan ne kadar güzel bir program olmuş diye bir yorumlara göz gezdireyim dedim inanamadım.

  Teknoseyiri bu kadar geri kafalı insan takip ediyor muymuş ?

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   İleri kafalı olduğunuzu düşünmeniz güzel. 😀

  • Hakan Öztürk @ozturk-hakan

   Geri kafalı derken neyi kastettiniz? Müslümanlıksa kastınız, müslüman bilim insanları hatta Nobel ödüllü müslüman bilim adamımız Aziz Sancar da mı size göre geri kafalı? ki kendisinin hangi çalışmasıyla nobele layık görüldüğünü bir araştırsın bilmeyenler. Bilim ancak İslam’ı doğrular aksi kanıtlanmış değildir. Pek çok yeni keşif Kur’an da asırlar önce ümmi (yani okuma yazması olmayan) peygamberimize indirilen ayetlerle sabittir. Biraz araştırın. Yüce kitabımız oku emri ile başlar, Allah’tan daha hayırlı tavsiye eden yoktur.

  • arandur @arandur

   @ozturk-hakan ‘Bilim ancak İslam’ı doğrular aksi kanıtlanmış değildir.’

   Tekrar yazayım ‘Bilim ancak İslam’ı doğrular aksi kanıtlanmış değildir.’

   ne yazık ki benim iki kez yazdığım bu ifadeniz hiç okuyup araştırmadığınızı kanıtlıyor. Okuyup araştırmaktan kastım yalnızca Kuran’daki ifadeler, yanlış anlaşılmasın. Sünnet ve hadislerin şüpheli olduğunu zaten İslam alimleri de kabul eder.

  • Hakan Öztürk @ozturk-hakan

   @arandur ben elimden geldiğince okuyup araştırıyorum, eğer siz iki kere alıntıladığınız ( yazıda iki kere alıntı yapmakta maalesef sizin mantığınız ile ilgili bazı endişeleri açığa çıkarıyor ) ifadenin aksine dair bir bilgiye sahipseniz buyurun yazın ama lütfen bir kere yazın, zira biz istediğimiz kadar tekrardan okuyabiliriz endişelenmeyin.

  • arandur @arandur

   @ozturk-hakan onun yeri burası değil, ben sadece ifademi belirtmek istedim. İyi günler.

  • Hakan Öztürk @ozturk-hakan

   @arandur peki, bende sizin için Allah’tan hidayet dilerim. Saygılar.

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   yazılarımı ateistler üzerine alınmasın. Onlara lafım yoktur. İnanmayan dilediğini yapsın. 😀

   @ozturk-hakan Bu arada, Arandur beni engellemiş. Komik. Evrim denen saçmalığı desteklemiyoruz diye sözde tüm görüşlere değer veren çağdaş elitlerimiz bizi engelliyor. Komikler. 😀 Üstelik bu tipler ile ticaret de yapıyoruz. Garipler.

   Allah tanımazlık, dinsizlik, Kuran bilmezlik. inananları hor görme, kendilerini elit sanma, Kuran’ın tek harfini reddedenin dinsiz olduğunu bile bile yaratılışı yok sayma ne ararsan bunlarda var.

   Dikkat.

   tek harfi bile kabul etmeyen dinsizdir.
   Tek harf.
   Ya tam inanırsın, yada inançsızsın.

   Yaratılışı reddeden teoriye var diyenin durumunu Allah bilir. Evrim yoktur. asla da olmadı.

   Hem derler “Evrim uzun süreçli durumdur. Biz bu yüzden göremiyoruz. Bu yüzden ara geçiş formları yok gibi görünür. aslında varlar.” Hem de yayında söylendiğine benzer şekilde “Beyin evrimleşerek durumuna ayak uyduruyor..” tarzı laflar ederler. Sıkıştılar mı da kendilerini ve görüşlerini yok sayan laflar da ederler. “Bu yeterince evrimleşememiş.” Yahu hani evrim uzun süreç isterdi. Biz göremezdik. Ne oldu? Siz evrimleşememiş diyerek resmen kendinizi bozmuyor musunuz?

   Tıp dalında bir bölüm okumaktayım. Tüm okuduğum dersler, özellikle bioloji odaklı dersler resmen evrimi yalanlıyor.

   sizin bazı belgesel odaklı kanallarınız var ya, onları dikkatli izleyin. Adamlar hem evrimi dikte ederken, bir taraftan da yaratılışı konu ediyorlar. Uzay belgeselleri buna net örnektir.

   Evrim saçmalıktır. 70 trilyon hücrem var. Ortalama 70 trilyon kilo başına 1 trilyon hücrem var. Ne hikmetse hepsi çok akıllı. Hepsi anlaşmış, yaratıcıya ne gerek? Onlar kendileri beni oluşturmuşlar.

   Bir de öyle zekiler ki, görev taksimi yapmışlar.
   Bununla kalmamışlar. Besin alışveirşi ve hormonlar için kan yollarını yapmışlar.

   Pardon yaratmışlar.

   😀

   yaratılışı reddedenlerin en çok kullandığı terim. “Yarattık” derler ya, işte öyle. Spritualist anlayış işte. Hepiniz tanrıydınız. :d
   Evrim akıllı kişiler için yoktur.

   Son söz.

   MİMARSIZ İMAR OLMAZ. Olur diyen Tıbben mongoldur.

  • suicide @suicide

   resmen mongolum diye bagiriyor garibim 🙂 ya he hasi git harf say sen ne isin var bilimde teknolojide bunlar hep dinsiz, kafir isleri 😀

 • ad33p @ad33p

  Üyeler bu videoyu alaşağı edemezse, sırada kedicikler var. Onlar kesin indirir. Dayan Teknoseyir 😀
  Ülkede hiç bir şey cehaletin önünde duramıyor.

 • Archbrook @archbrook

  Evrimin ovulmesi vs guzel ama oyunun bu sekilde tanitilmasi sacma bir hareket olmus. Oyun icin ayri bir video cekilebilirdi. 5dk da bir kart cekip soru sormak gundemin olayini bitirmis. Video formati sacma bir hale donusmus. Oyunun yapimcisi Hamdi’nin arkadasi herhalde boyle bir tanitima ihtiyac duymus.

 • aegeus @aegeus

  Yerel ve milli değerlere dayalı bilimsel eğitim işte bu nedenle isteniyor.

 • Hado @hado

  Ne kadar kolay tetikleniyor bazıları.

 • Murtaza Döngeloğullarından @cyraxus

  Ben beğendim değişik bir tat olmuş. Yalnız polemiğe girmek bence gereksiz.İnsanların kalıplaşmış
  düşüncelerini değiştiremezsiniz.Burada insanların anlayış ve inanç farklarını en doğrusunu ben bilirim üslubuyla birbirine nefret kin söylemlerinde bulunmak karşıdakinin kalbini kırmak anlamsız bir şey.Tekrar söylüyorum Nasıl bir müslümanın benim kitabımda böyle yazmıyor hikaye anlatmayın yalan bunlar demesi ile Ateist bir insanın senin gökten inen kitabına beni bağlamaz safsatalara inanıyorsun diye karşısındaki insanın değerlerine saldırması hoş değil.Bu toplumda ayrışmaya kin nefret söylemlerine sebep olur. Hepimiz aynı ülkede Türkiye Cumhuriyetinde yaşıyoruz.Herkes görevini ,mesleğini düzgün yapmakla ,toplum kurallarına uymakla, düzgün dürüst insan olmakla, hukuka uymakla sorumlu.Ancak ileri medeniyetler seviyesine bu şeklide ulaşabiliriz.

  • Mert- @mertfa

   Bunu söylediğimizde aldığımız cevap “allahın emrettiği gibi yaşamayan benden saygı beklemesin” olunca engelleyip geçmek en iyi çözüm oluyor anlaşılacak insan değil yani bazıları. İmkan olsa bu gibilerle aynı oksijeni bile solumak istemem.

  • Murtaza Döngeloğullarından @cyraxus

   @mertfa Karşındaki insan zaten sana saygı göstermiyorsa, saldırıyorsa en güzeli yokmuş gibi davranmak.Cevap dahi vermemek bence en güzeli. Zaten amacıda burada içerik tüketip bilgi sahibi olmak değil kavga etmeye kendini tatmin etmeye geliyordur. Umursamazsan zamanla kaybolur başka yapacakbir şey yok maalesef.

 • homosapien @biggestlier

  Seni seviyorum TS,
  Seni seviyorum Hamdi,
  Seni seviyorum evrim ağacı,
  Seni sevemedim bıyıklı Can… (boş ol, boş ol, boş ol)

  Kesinlikle alacağım bu oyunu; oğlumla oynayacağım. Evrim ağacına küçükte olsa bir katkım, oğlumla geçireceğim bilimsel bir anım olsun…

 • balcis @balcis

  Gayet güzel yayın olmuş. Bilim gündemi olduğu için birileri başka tarafa cekmeye çalışsa da “bilimsel” ve başka hiç bir şeyi ilgilendirmeyen bir teoriden korkulmadan bahsedilmesi de ülke adına ümit verici. Hem engellenecek Kişiler de (her ne kadar pek engellemesem de) bir arada görülmüş oldu ki bu da bir kolaylıktır.

  İyi yayınlar.

 • Kaan @k

  Yaratıcı bir konseptle güzel bir gündem olmuş. Teşekkürler.

 • Erkan Mengüş @ekomen

  @volkann Bilim konuşulan yerde ne diye yorum yapma gereği duyuyorsunuz. Sizin anlatmaya çalıştığınız şeylerin burada bir karşılığı yok. İlahiyat fakültesi yada en yakın cami imamına başvurunuz. Bir evrim teorisyeni dinler hakkın da atıp tutsa sen demezmisin senin ne haddine.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   Engelle gec. Ahah yoksa Darwinist, komunist, fasist, ateist, deist, sabetayist, taocu ve shubuocu musun sen de?

  • Erkan Mengüş @ekomen

   @burak25 Burda engellesem sokakta onlarcası karşıma çıkıyor. Bende fikrimi yazıyorum. İlerde bak kardeşim bunlar konuşuldu şurda, git bir bak diyebilirim.

  • Zaferr @zaferr

   @ekomen Bilim adı altında evrim teorisi saçmalığının özellikle körpe beyinlerin dini inancını zarara uğratmasına gönlü razı gelmiyordur belki o arkadaşın. Herkes sizin düşüncenizde olmak zorunda değil heralde. O yüzden kendine böyle fazla sıkıntı yapma herkes istediği şekilde konuşmakta özgürdür saygısızlık, küfür, hakaret vs. olmadığı sürece.

  • Erkan Mengüş @ekomen

   @zaferr Saçmalık diyip ben görmeyeyim körpeler görmesin demek sadece benim sıkıntı yaptığım anlamına gelmiyor. Benim için meselenin temeli evrim falan değil aklını kullanmayan sadece ona söylenenin doğru olduğununa kanaat getirmiş insanların çokluğu.

 • Mehmet Akif @mehmetakif

  @volkann Salla geç. Tartışma şu yobazlar ile. Kendi görüşleri gerçek. Milletinki tü kaka.

  Adamlardaki ego inanılmaz. Nasıl bir id var bunlarda?

  Ben tüm alıntılanan yazıyı okudum. Tavsiyem odur ki, bu yazıyı aynen en altta yorumlara ve hatta durum olarak ana sayfaya at. Bunlar kör. Ben körüm ya bazı kalbi körlere göre, bunlar tam kör. Ötesi yok.

  Evrime inananın imanını sorgularım. Bu kadar basit. İnanmayan isterse bok böceğine tapsın. Bana ne. arada foseptikten tanrısını besler olur biter.

  Evrimin de o foseptik pisliğinden farkı yok. Allah’a düşmanlık ve Onu yok saymak için üretilmiş, saçma sapan bir teori.

  Önce “Teori kanun değildir değildir.” dersin.
  Sonra aynı çöp oyunda “Evrim doğa yasasıdır.” dersin. Yesinler çelişkini.

 • Özgür Ekin Aydın @ozgurekinaydn

  TS izleyeni, destekçisi olan olarak @hkellecioglu ve@can ‘a çok teşekkürler yolunuzda yürümeye bizi bilgilendirirken düşündürmeye devam edin.

 • YYY2 @yyy2

  evrim ne işe yarıyor? bilimsel çalışmaların amacı insanlığa yararlı olmak. bunun ne gibi yararı var? yaratıcı yok, biz maymundan geldik demekten başka ne amacı var?

  • Volkann @volkann

   @yyy2 Evrimciler hayat nasıl başladı? sorusuna cevap versinler. Aslında en başında bu soru ile evrim teorisi çökmüştür. O yüzden sorunun içinde amaçlarının cevabını vermişsin aslında.

  • alipektas @alipektas

   @volkann “Evrim Kuramı, canlılığın “bir şekilde” başlamasından sonra, nasıl çeşitlendiği ile ilgilenmektedir. Canlılığın ilk başlangıcı ile ilgilenen bilim biyokimya ile bu bilim dalının altında yer alan Abiyogenez Kuramı’dır.” Bilmediğin konular hakkında atıp tutmayı huy edinmişsin anlaşılan.

  • alipektas @alipektas

   @yyy2 Evrim bir doğa yasasıdır, evrim kuramı da o yasanın canlılar üzerinde işleyişini, mekanizmalarını, temel yapısını inceleler. Amacı da budur; yaratıcı yok ya da maymundan geldik demek değil spesifik olarak.

  • emre87gs @emre87gs

   @alipektas @volkann Abiyogenez kuramı(ki türkiyede bile tekrarlanmış bir deney), hatta big beng kesin bir şekilde kanıtlansa bile bu bir yaratıcının olmadığının kanıtı değil.
   Zaten bilim böyle bir şey söylerse bilim olmaz.
   Ben insanların aynı bu gün gibi geçmişte de anlatılan asıl şeye tamamen odaklanmayıp kendince anlam çıkartarak böyle yüzlerce ikili yanlış cephe açtığına eminim.

   İnsanlık olarak telepatik düzeyde bir kesinlikle iletişime geçebildiğimiz oranda gelişebileceğiz…

  • Volkann @volkann

   @alipektas Öncelikle şu uslubunu bi düzelt haddini aşma. Soru ters geldi anlaşılan evrimi savunanlar bu sorunun cevabıyla gayet ilgilidirler sorma sebebim budur. Belki hayali senaryolar üretirsiniz ya da cevap vermezsiniz olur biter.

  • Freemastre @freemastre

   @volkann sanırım evrim teorisi doğru anlaşılmıyor. Evrim teorisi canlılık nasıl başlamış asla ilgilenmez, canlılar arasındaki bu kadar çeşitlilik hangi mekanizma ile gerçekleşiyor bunun ile ilgilenir, doğal seçilim bu mekanizmalardan sadece biridir. Kavramları birbirine karıştırmayın lütfen.

  • alipektas @alipektas

   @volkann “Aslında en başında bu soru ile evrim teorisi çökmüştür.” evrimi kuramını çürütmez arkadaş, niye çürütmeyeceğini de açıkladım. Atıp tutarken had, sınır bilmiyorsun; sonra da bana had bildiriyorsun 🙂

  • Freemastre @freemastre

   Şimdi açıkçası hiç kimse maymundan geldik diye bir şey demiyor bu söylem işin magazini. Evrim sayesinde bulunan ilaçlar -ki bunların arasında kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar var-, Antibiyotikler, Aşılar saymakla bitmez. Ayrıca Genetik bilimine katkıları da azımsanmayacak kadar çoktur. Biraz araştıralım lütfen.

  • alipektas @alipektas

   @emre87gs Bilim din ile çelişmek ya da çelişmemek üzerine yapıl(a)maz; bilimsel metotla icra edilir, bulgular elde eder, gözlemler, deneyler yapar, inceler vs. ve onlardan elde edilen verileri bilgi haline getirir, yeni verileri işlemede kullanır. Bunu yaparken din ile çelişiyorsa bu o dinin sorunudur, ilgilenmesi gereken konusudur. Sipariş üzerine bilimsel veri oluşturulmaz, doğa-evren bize ne sunuyorsa onu alırız veri olarak. Dünya güneş etrafında dönüyorsa dönüyordur; aksini iddia eden ister çoğunluğun dini olsun, ister peygamber olduğunu iddia edenin sözü; o gerçeği değiştirmez. Hassasiyeti olan o gerçeklere kulak kapayabilir, kimsenin zorla kulağına falan fısıldadıkları yok sonuçta.

  • YYY2 @yyy2

   @alipektas kuranda birçok ayette “ben sizi yoktan var ettim” meali vardır. yani başka bir canlıdan türediniz değil! evrim bu açıdan dinle zıt bir konudur. eğer evrimi kabul eder, herşeyin kendiliğinden var olduğuna inanırsan, yaratıcının varlığına gerek kalmaz. ordada tanrıyı reddetmiş olursun ki, buda ateizme yöneltir.

   2.si evrim yasa değildir. googleye evolution yazarsan vikipedia dahil birçok resmi kaynakta “Theory of Evolution” yani evrim kuramı dır. kuram ise kanıtlanmamış bilgi demektir. kısaca evrime bilimsel bir gözle bakmak mantıksızdır.

  • Freemastre @freemastre

   @yyy2 Madem öyle lütfen birkaç kere sesli bir biçimde Insan suresini de oku. Ayrıca dostum bak kendin ile çelişiyorsun Allah inancı da adı üstünde inançtır ispatlanması imkansızdır. Böyle bir yere varamazsın. İzafiyette örneğin bir teoridir ama GPS’ler o teoriye göre yapılıyor ve gayet de iyi çalışıyor.

  • alipektas @alipektas

   @yyy2 Her şeyin(konu canlılardan her şeye ne ara geldi, onu anlamadım ben) kendiliğinden var olduğunu değil, canlılığın şu anki haline ilkel tek hücreli atalardan evrildiğini söyler. Canlılığın cansızlıktan kendi kendine, doğa-çevre şartları ile oluştuğunu da abiyogenez kuramı açıklar. Fazla dine kaysın istemiyorum konu ama; bunlar senin inandığın dinin tanrısı ile çelişiyor olabilir en fazla, genel olarak yaratıcı yok anlamı kesinlikle çıkmaz, tek inançlı sizler, tek din de İslam değil sonuçta.
   2. kısıma cevap olarak şu iki yazıda detaylı ve tatmin edici açıklamayı yapmışlar arkadaşlar,
   sen oku, tatmin etmezse sebepleriyle ve açıklamasıyla buraya yazarsan beraber üzerine tartışabiliriz;
   http://evrimagaci.org/article/tr/bilimsel-yontem-1-bilim-dahilinde-hipotezler-kanunlar-bilimsel-gercekler-ve-teoriler
   http://evrimagaci.org/article/tr/bilimsel-yontem-3-evrim-nedir-evrim-teorisi-sadece-bir-teori-mi-evrim-curutulebilir-mi

  • Freemastre @freemastre

   @yyy2 Allah her şeyi yoktan var etmiş olabilir, örneğin maddeyi yoktan var etmişse bu durumda zaten insanı da yoktan var etmiş oluyor. Bunun evrimle hiç alakası yok. Örneğin sende var olabilmek için bir anne rahmine ihtiyacın var bu Allah’ı küçültmüyor veya inancımızı sarsmıyor. Halbuki her insanı yoktan var edebilirdi. O zaman neden bir anneye ve bir babaya ihtiyaç var?

  • YYY2 @yyy2

   @alipektas verdiğiniz linklerde evrim bir doğa gerçeğidir diyor, ama “doğa gerçeği” diye aratınca yine aynı site çıkıyor. yani böyle bir tanım yok.

  • alipektas @alipektas

   @yyy2 “kaynaklar ve ileri okuma” diye bir bölüm var yazıların sonlarında.

  • alipektas @alipektas

   @yyy2 İngilizcen varsa Berkeley Üniversitesi’nin hazırladığı şu eğitim kütüphanesine de göz atabilirsin. Bayağı detaylı, basit ve anlaşılır işliyorlar.
   https://evolution.berkeley.edu/evolibrary/home.php

  • alipektas @alipektas

   @yyy2 ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne(şu Türkiye’den yalnızca Celal Şengör, Aziz Sancar ve Mehmet Özdoğan’ın üye olarak kabul edildiği dünyaca ünlü akademi) göre bilimsel gerçek mesela.
   http://www.nas.edu/evolution/TheoryOrFact.html

  • Zaferr @zaferr

   @yyy2 Materyalist beyinlere Kur’an’dan örnekler veremezsin kardeş. Bunlar dini, yaratılışı, Allah’ı yoksayan kafalar. Evrim safsatası içinde kaybolmuş beyinleri fazla kurcalama bırak öyle kalsınlar.

  • alipektas @alipektas

   @zaferr Aklı, mantığı, bilimi kısacası gerçeği yok sayacağıma dini, yaratılışı, Allah’ı(ya da herhangi başka bir yaratıcı varsayımını); kısacası dogmayı yok sayarım daha iyi. Tarihe bakınca da insan oğlu hep bu dediğimi yaparak ilerlemiştir. Zira aksi durumda şu an güneşe hatta belki de ateşe hatta ve hatta çamurdan heykellere tapmaya devam ediyor olurduk. Hiçbir şey gerçeğin önünde duramaz, bugün mutlak gerçek, yıkılamaz dediğiniz o dini tabular yarının mitolojisi olacak. Daha önce “istisnasız” hep böyle olmuş, olmaya da devam edecek. Kubullenseniz iyi edersiniz.

 • altalena @canbakar

  Hiç hoşgörü yapmaya gerek yok. Teknoseyirin platformuna üye olup, gündemi takip edebilecek kadar internet erişimine sahip kişiler şu çağda hala evrim tartışıyorsa saygıyı hak etmiyorlar. Dünya düz diyenlerden daha tehlikeli bunlar. Yukarda kuranla bilimi yan yana yazanlar olmuş, gülemiyorum da artık.

 • windows xp @windows-xp

  Evrim yok, yalan diye vızıldayanların eğitim durumunu ortaya çıkarsak aslında güzel bir sosyolojik araştırma olurdu. En basit biyoloji dersi dahi almadıklarından eminim. Cahil insanlara mantıklı, bilimsel yanıtlar vermeye çalışan arkadaşlaraysa üzülüyorum, boşuna çabalıyorsunuz beyler. Hayatını dogmalara inanarak geçiren insanlar akıl ve mantıktan ne anlarlar? Bırakın cehalet içinde boğulsunlar siz onları değiştiremezsiniz. Sokaktaki köpeği eğitmek çok daha kolaydır emin olun.

 • ozan basarir @ozanbasarir42

  youtube’daki yorumlarda bile böylesi bir tepki yok. teknoloji ve bilim gündeminin her bölümünde öyle yada böyle konu bir şekilde evrim konusuna gelmiştir, bahsi geçmiştir ama gördüğüm kadarıyla ilk kez böylesi bir şekilde video nun altında tartışma dönüyor. tahmin ediyorum ki daha önceki videoları da açan ama zaten içeriğini önemsemeyen insanlar evrim adlı kutu oyununu görünce duruma uyanıp tetiklendiler 😀 evrim yoktur demek için 1400 sene önce yazılmış arapça bir metni sanki bilimsel bir gerçekmiş gibi ortaya sunanlar var. evrim yoktur diyen (daha doğrusu ne dediği belli olmayan) dinci fırıldaklara bir kaç örnek:

  http://www.milliyet.com.tr/ilahiyat-fakultesi-ndeki-evrim-panelinde-zonguldak-yerelhaber-756531/
  http://www.milliyet.com.tr/evrim-tartismasi-ilahiyatcilari-gundem-2387023/
  http://trend.mynet.com/kurandaki-ayetlerde-evrimin-izlerine-rastlamak-mumkun-mu-1038967

  türkiye’nin evrim karşıtlığı lideri adnan oktar gibi insanlar yalan yanlış bilgiler vererek gençleri zehirliyor. sene 2018 ama insanlar hala okumuyor. teorinin, kanunun ne olduğundan, evrim teorisi ve evrim kanunu arasındaki farklardan pek tabii ki teknoloji ve BİLİM gündemlerinde bahsedildi ama bilmeyenler için kısa bir özet videosu evrim ağacı kanalından gelsin:

  https://www.youtube.com/watch?v=XwvymHqnNQg

  evrimi gerçek hayatta göremiyoruz diyenler nasıl bakacaklarını bilmezlerse göremezler. antibiyotik direnci denilen şeyi bir araştırsınlar. basit bir şekilde yine evrim ağacında açıklanmış çok güzel bir video var herkesin kesinlikle izlemesini tavsiye ederim yine bu mevzudan teknoloji ve bilim gündeminde de bahsedilmişti:

  https://www.youtube.com/watch?v=LyWjpTFeLOI&t=5s

  evrim karşıtı olmak için dini kullanmaya gerek yok işin aslı inanç ve bilim birbirinden çok farklı konular. mesela Aziz Sancar gibi pek çok dindar bilim insanı da vardır ve bu insanlar inançlarının, profesyonel hayatlarını etkilemesine izin vermezler. tabii yine tahmin ediyorum ki bilim insanlarının çoğunluğu ateisttir yada etikette dindardır 😀

  evrim, din, yaratılış gibi konular üzerinden çok güzel açıklamalar yapılmış bir videoyu yine herkese tavsiye ederim:

  Kırmızı Hap Bölüm 3 -- “Evrim Neden Bilimdir, Yaradılış Neden Dindir”

  https://www.youtube.com/watch?v=I7sb1YjPcx0

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   Fırıldak derken kendinize mi baktınız?

  • Zaferr @zaferr

   İnanmadığın Allah’ın kitabını 1400 yıl önce yazılmış basit bir metin olarak gösterip yazının devamında ise bakın evrimi savunan dincilerde var gibisinden linkler paylaşman nasıl bir fırıldaklık?

  • ozan basarir @ozanbasarir42

   @mehmetakif hayır kendime bakmadım dincilere baktım

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   @ozanbasarir42 Din satan yok da, aklını sizin gibi satan çok.

  • ozan basarir @ozanbasarir42

   @zaferr 1400 sene önce yazılmış arapça bir metin dedim basit demedim siz basit olduğunu düşünüyorsanız sizin görüşünüz. aksine oldukça karmaşık bir metin olmalı ki insanlar hala üstünde tartışıyor… sanırsam yazıyı okumadınız, linklere de bakmadınız. verdiğim örnekler bu dincilerin evrim konusunda nasıl fırıldaklar olduğuyla alakalı.

  • ozan basarir @ozanbasarir42

   @mehmetakif ben aklımı satmadım ama sen konuyu din satmaya nerden getirdin onu çok merak ettim 😀

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   @ozanbasarir42 Aklını sata sata akıl bırakmamışsın ki anlayasın. 😀 Bak ben dinimi satmadığım için burada sözde müslüman görünümlü dinsizlere evrimin dinle çelişkisini ve bilimle tamamen zıtlığını söleye geliyorum.

   Evrim yoktur. 7.5 milyar insan var. Bunların hepsi insan DNA’sına sahip. Hepsi İnsan formunda. hani ara geçiş? 😀 Tek insanlar değil. Diğer türlerde de ara geçiş yok.

   Bu böyle insan kaputuna maymun çenesi eklemeye benzemezDarvin denen sahtekarın sahte teorisi ile oyalanmaya devam edin.

  • ozan basarir @ozanbasarir42

   @mehmetakif

   gerçekten din ve evrimin çelişkisini gerçekten çok güzel gösteriyosun 😀

   evrimin bilimle TAMAMEN zıt olduğuna (öyle yazmışşın) din sayesinde mi ulaştın bir kanıtın var mı varsa çıkar göster o kanıtı bilim dünyası çalkalansın.

   ara geçiş sensin kardeşim hepimiz bir ara geçiş formuyuz hiçbirimiz mükemmel değiliz ve sürekli bir evrim süreci içindeyiz.

   Ara Geçiş Fosilleri ile İlgili Yalanlar ve Gerçekler
   https://www.youtube.com/watch?v=X0WR3ZbeFqA

   darvin neden sahtekar olsun teorisi neden sahte olsun?

   “Bu böyle insan kaputuna maymun çenesi eklemeye benzemez” evet katılıyorum insan kafatasına maymun çenesi ekleyip müzede sergileten kişi bir sahtekardır. zaten evrim öyle saçma ve basit birşey de değildir.

   yaradılış masalına inanmak kolay ve basittir. zaten çocukluğumuzdan beri bize öğretilir. ama evrim nedir öğrenmek biraz zaman alabilir. biraz araştırma, biraz okuduğunu yada dinlediğini anlama yeteneği işimizi kolaylaştırabilir.

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   @ozanbasarir42 Ya ben anlatamıyorum, yada siz anlamıyorsunuz. Madem ben bir ara geçiş formuydum. Neden benden farklı yapıda insanlar yok? Neden herkes benzer yapıda? Neden farklı organları olan, kuyruğu olan, kulakları olmayan, kafası farklı olan, bacakları farklı olan insanlar yok? Neden? anlatsana. 7 milyar üstü insanın hepsi 46 kromozom. Neden böyle? evrim diye bir şey olmadığı için olmasın?

   Trilyon civarı karınca var. Hepsi aynı yapıda. Türü farklı karıncalar var. Bunlar bile kendi Türdaşları ile aynı yapıda. Evrim ile oluşması mümkün olmayan komplex yapılar var. Benim bedenim bir örnektir. Bu kadar komplex bir yapının evrim ile oluşması saçmalıktır.

  • ozan basarir @ozanbasarir42

   @mehmetakif anlatayım.

   1) çünkü insanlar böyle evrimlesmistir.

   2) çünkü karıncalar öyle evrimleşmiştir.

  • Zaferr @zaferr

   @ozanbasarir42 Laf cambazlığı yapma. 1400 sene önce yazılmış bir metin diye adlandırarak zaten basite indirgiyorsun.

   Allah’ın gönderdiği Kur’an-ı Kerim evrensel bir kitaptır o tarihin insanına değil tüm zamanları kapsar. Ayrıca Kur’an senin bahsettiğin gibi karmaşık bir kitap değil aksine yol gösteren eşsiz bir kitaptır. Tabi önce doğru tanımak ve okuyup anlamak gerekir.

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   @ozanbasarir42 Yahu resmen saçmalıyorsunuz. Cevabınız bile saçma. “Evrimleşmiştir.” diyerek cevap vermeniz bile belkiciliktir. Yani olmama ihtimali var. Miştir, “bilmiyorum. Ama, öyledir. ” demektir.

   Oysa ben açıkça diyorum ki, “Allah bizi yarattı. Evrim denen saçmalık yok.”

   ben diyorum antartika. Siz diyorsunuz teorime tıka.

   Neden 7.5 milyar insan hep aynı? Nerede ara geçiş.? Hani?

   Evrimin olmadığını bal gibi biliyorsunuz. insan pisikolojisi, yanıldığını kabul edemez.

   Siz dindarlara “Dogmalara kapılan, kafasını kullanamayan.” diyorsunuz. Oysa siz bu durumdasınız.

   eski fosillerde bile insanların yapısı aynı. Maymun gibi insan yok.

   Maymuna “Kuzenimiz” diyen bu yayındaki sunucuların cehaleti de ayrı vaka. adamlar bilgiç bilgiç takılıyor. Ama, bir halt bildikleri yok.

  • ozan basarir @ozanbasarir42

   @mehmetakif

   orda belkicilik falan yok. artık çarptırmak için zorluyosun iyice 😀

   tamam açıkça diyorum bende allah falan seni yaratmadı. evrim var.

   “”Neden 7.5 milyar insan hep aynı? Nerede ara geçiş.? Hani? “”
   hepsi aynı değil?

   “”Siz dindarlara “Dogmalara kapılan, kafasını kullanamayan.” diyorsunuz. “”

   kullanmıyosun daha şurda gönderdiğim iki linki videoyu izlemekten algılamaktan acizsin.

   “”eski fosillerde bile insanların yapısı aynı. Maymun gibi insan yok.””

   hayır benzer ama farklı olanları var günümüz insanı değil ama mesela neanderthaller biraz daha kaba biraz daha maymuna benzer iskelete sahiptirler (göreceli) bu ilk aklıma gelen.

   “”Maymuna “Kuzenimiz” diyen bu yayındaki sunucuların cehaleti de ayrı vaka. adamlar bilgiç bilgiç takılıyor. Ama, bir halt bildikleri yok.””

   bir halt bildikleri yoksa sen git daha iyi videolar çek güveniyorum ben sana sen onlardan daha bilgilisindir eminim buna 😀

   iyi niyetliysen eğer, önce git biraz oku bilgilen, boş konuşma. kötü niyetliysen de zaten yapıcak bişey yok 🙁

 • Kenan Avcı @kenancanavci

  Doğal seçilimin interetteki haline tanık oluyoruz. Dinle bilimin ayrımını yapamayan tipler yavaş yavaş ayrılacaklar. Dini bilimle, bilimi dinle açıklamaya çalışma yanlışına düşmüş insanlara laf anlatmaya uğraşmayın bile.

  Bilim doğanın gerçeklerini gözlem ve deneylerle açıklayan, yanlışlamaya ve tenkite sonuna kadar açık bir sistemdir. Yeter ki yerine koyabilecek gözlemlenebilir, deneylerle doğrulanabilir daha tutarlı bir hipotez lazım. Evrim karşıtlarının tek argümanı “bizi kandırıyorlar”, keşke onlar da düşüncelerini bilimle açıklamaya çalışsalar da inandıkları şeyin yolunda insanlığa bir katkıları olsa. Din insanın bireysel yaşadığı, koşulsuz inandığı bir şeydir. Bunları doğanın gerçekleriyle doğrulamak inancınızı perçinler, hristiyan dünyasında bunları konuşmak bile yakılarak öldürülme sebebiyken İslam coğrafyasında bilim adamları evrim konusunda gözlemler yapmış, dönemine göre son derece isabetli ve cesur çıkarımlarda bulunmuştur. Yaklaşık 1000 yıl sonra geldiğimiz noktada Vatikan bilimle yani yaratıcının yarattığı doğanın gerçekleriyle savaşmanın tutarsızlığını görüp tornistan yapmışken Antik Yunan bilimini kurtarıp, ilerletip, Batı’ya öğretmiş ve aydınlanma için rol model olmuş İslam medeniyeti bilimi tamamen reddetmiş ve halaı doğayı inkar etmeye çalışan insanlarla yoğruluyor.

  Bunlar gibi çıkıntı durumlları umursamayıp yolunuza bildiğiniz gibi, bilimin yolunda devam edeceğinizden eminiz. Teşekkür ederiz. @can @hkellecioglu

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   Komik bir yorum. Doğal seçilim öyle mi? 😀 Gülünç.

  • Kenan Avcı @kenancanavci

   @mehmetakif İçi boş hatta direkt bomboş laflarla, ilgilenmediğiniz, zerre bilgi sahibi olmadığınız her yere salça olup kendiniz için sonsuz bir hoşgörü beklemek genel (eser miktarda bulunan)karakterinizi ne de güzel yansıtıyor…

   Akıl baliğ herkese tavsiyemdir; bu iki yüzlü minik Adnan Oktar’cıkları engelleyip geçmek ruh sağlığınıza büyük katkı sağlar. Onun en azından bol bol parası, kedicikleri ve hatta hastalıklı düşüncelerini takip edenleri var. Bırakın bunlar monitör karşısında hırslarından klavyelerini kemirerek her halta laf ebeliği yapmak için çırpınmaya devam etsin.

   Youtube’da içinde yaratmak kelimesi geçen alakalı alakasız herşeye “yaratmak Allah’a mahsustur” yazmayı kendine görev edinmiş bu gibi vasıfsız heriflerle uğraşmaya değmez. Photoshop tutorial’ında “yeni bir layer yaratalım” dediği için insanların şirk koştuğunu sanıp aslında başkalarının imanını cücük kadar akıllarıyla sorgulayarak şirkin en büyüğüne kendi düştüklerini bilmezler.

  • xmen @i90

   @mehmetakif neden evrimi her şeyini Allaha din imana bağladın evrimi savunanlara imanını sorgularım vs..İnanmıyorsan ….tir olup kapatırsın bu kadar basit bilim adamların kanıtladığı bir sürü evrimleşmiş canlı var insan demiyorlar… ama kafa imamhatip kafası gibi olunca sadece gülüyorlar sizin gibilere

 • apistofoglu @apistofoglu

  Mesele evrim teorisine inanan-inanmayan meselesi değil, mesele evrim teorisi konuyken ALAKASIZ ŞEKİLDE İslamiyet’e laf atılması. Mensuplarıyla dalga geçilmesi.

  • ozan basarir @ozanbasarir42

   can beyin caiz mi diye sormasından mı bahsediyorsunuz?

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   Dindar adam dine laf etmez. Değil mi? Can’ın bilim ile ne alakası var da, bu program bünyesinde. Daha konuşurken eeee, üüüü, ööö, uuu, demeden cümle kuramıyor. Saçma sapan yorumları da cabası. Adamın işi gücü yok. Dine sataşması ayrı sorun.

   Adamı dinlesen, sanırsın dünyanın bilim dehası. Konuşmalar ve atış tutuş öyle. . ama, bir halttan çaktığı yok. Otomobil ve hobby incelemeleri yapsın. Boş boş konuşup duruyor. Hamdi abinin evrime inanması beni alakadar etmez. Mevzu da evrim değil. Evrimin olmadığı zaten malum.

   bilim din ile yüürmez görüşü var ya, saçmalığın daniskası. Tüm bilim adamları ateist olmak zorundaymış gibi. Saçmalık.

   benim biolog tanıdığım var. Kadıncağızı toplantılarda bile konuşturmazlar. Neden mi? Çünkü, evrimin yok olduğunu sürekli kanıtları ile söyler durur.

   Din nasıl ki, “mensubum olacaksan tüm kiri pası eşikte bırak gel.” diyor. Bunların bilimdediği ise “Dinini eşikte bırak gel.” diyor. Yemişim biliminizi.

   Allah hayırlı ilim versin. Aklına fazla gelen ilmi neylesin kul. Bak işte, aklına ilim fazla gelince kişi, sanır Allah’dan büyük kendisi. Sonra der ki, “Evrim.” yerler evriminizi.

  • alipektas @alipektas

   @mehmetakif Sen psikolojik bir vakasın, bu çok açık. Bir insanın bu denli saçmalıyor olmasının başka bir açıklaması yok 🙂 “Aklına fazla gelen ilmi neylesin kul.”miş, pehhh aşwfjşawjfoşawf Sana fazla geliyor işte, ondan dedim ya sen ilgilenme evrimle falan diye 🙂 Ne biiyim, git kutsal kitapları oku, dua et, türbe türbe gez falan; ama bilime kafa yorma, fazla geliyor belli ki 🙂 Bu da son yorumumdur, bildirimleri kapattım zaten, biraz da başkaları çeksin seni, ben sıkıldım.

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   @alipektas Biz buna ne diyoruz bilir misin? Sıkışmış yobaz vakası. Sıkışınca sataşmak için olmayan şeyleri söyleyen tipler için kullanılıyor bu terim. Tam da sana uydu. Ultra yobaz bir kişiliksin.

  • tilky @tilky

   @mehmetakif Densiz, sen kimsin de insanların dindarlığını ölçüyorsun?

  • xmen @i90

   @mehmetakif hacı abi senin yerin bura değil sen akitt te takıl bence nede olsa sizin gibi evrimleşemiş canlılar ne verse yiyor keşke site izin versede sizin gibi adamların barındığı yurtların fotolarını koyabilsem adamların nasıl Sıç…ağını bile belirli bir din çerçvesinin içine koymuş adamlar bide wc nin kapısına asmışlar.Şimdi bu adamlara evrim anlatılsaydı heralde bunun ne kadar saçma bir şey olduğunu anlardı bu kadar kasmazlardı istedikleri gibi sı…ıp foseptiklerin içindeki böcekleri besleyebilirlerdi😃

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   @i90 Evet biz evrimleşmedik. Yaratıldık. Sizin gibi geçmişimiz maymun, kuzenimiz orangutan, yeğenimiz sıçan değil. 😀

  • kolcu @kolcu

   @mehmetakif yeni atanız da adnan o zaman. kedicikseverlerden : )

 • BraVe @brave

  Yorumları okuyunca çok eğlendim. 😀

 • Fatih Çelikhan @adobe

  vay canına ben yazdıktan sonra ortalık baya bi alevlenmiş. cadı kazanı adeta 🙂

 • Emre K @emre-k

  Bir haftadır 149 tane yorum yapılmış hiçbirinde “siyonist”, “derin güçler”, “dış mihraklar”, “rothschild”, “rockefeller”, “bunlar X’cilerin oyunu hep” anahtar kelimeleri hala geçmemiş. Ülkede güzel gelişmeler de oluyor. 😀

  Bu arada zamanında siteden giden bazı kullanıcıların, ünlü şairlerin isimlerine bürünerek buralara tekrar gelmesi de gözümüzden kaçmadı. 😉 Teknoseyir’in gizli hayranları var.

 • Mustafa Doğan @mustafadoganiku

  Çok sıkı bir gündem olmuş, tebrikler.