Paylaş Paylaş

Beyaz arabalar renkli arabalardan neden fazla satıyor ?

Trafikte yoğun olarak karşılaştığımız beyaz renkli arabaların, diğer renklere neden baskın olduğunu Can'la konuşuyoruz.
Otomobillerle ilgili herşeyi ilk siz öğrenmek istiyorsanız kanalımıza abone olun ► https://goo.gl/ZXgxLT

Otomobil incelemelerimiz için ► https://goo.gl/jnbWzD

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/k/otoseyir

Facebook: https://www.facebook.com/otoseyirdergi
Twitter: https://twitter.com/otoseyir
Instagram: https://www.instagram.com/otoseyir/

OtoSeyir YouTube kanalında yeni model otomobil incelemeleri, motorlu vesait teknolojileri ve araba haberleriyle birlikte trafik ve sürücülük kültürüne Türkçe bakış videolarını bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ygurbuz @ygurbuz

  Saflığı ve temizliği temsil ettiği için olabilir.

 • Halid @abdhbal

  Filo alımları. İkinci elde bütün arabalar beyaz neredeyse.

 • serkan @serkan_1034

  Çünkü millet buzdolapları ve bulaşık makineleriyle uyumlu araba kullanmak istiyor.

 • byomerg @byomerg

  metalik boya fiyat farkından dolayı beyaz boyalı araçlar daha fazla tutuluyor,ayrıca çiziği de belli etmiyor

 • Neseli Enginar @neseli-enginar

  Toz olmasin diye... Beyaz giyme toz olur...

 • Mustafa Yeşil @mujjer

  @gamsizm Bugün otoseyir günü ise uyuyalım abi

 • Ömer SOLAK @ossolak

  Mersin erdemlide oturuyorum burada siyah yada diğer renkte araba almak bir çeşit intihar gibi birşey sanırsın yukarıda birileri mercekle ısıtıyormuş gibi yakıyor araba fırın oluyor pek çok kez eski arabalarda özellikle dreksiyon simidinin eridiğine şahit oldum istanbul rize gibi güneşlenme süresi kısa yerlerde belki diğer renkler oldukça çekici olabilir ama burada elzem.

 • landslide @landslide

  boya ile ilgili saçma bulduğum bir konu var. sizin görüşleriniz nedir merak ediyorum. arabamın boyası güneş yüzünden iyice turuncuya döndü. alev kırmızısı idi. tekrar boyatmak istiyorum servisteki ustalar ve çevrem satamazsın kazalı derler fiyatı düşer diye diye engellediler. Siz ne düşünüyorsunuz arkadaşlar ve @can

  • Can Akbulut @can

   Saçmalık ama malesef gerçek. Boyadan önceki ve sonraki fotoğraflarını bastırıp diğer evrakla beraber dosyada bulundurmanız bir nebze fayda edecektir.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Hatta (Allah korusun) kazalı aracınızın kaza sonrası ve tamirat sonrası fotoğraflarını da evrakların içine koyabilir siniz. Böylelikle kazanın büyüklüğünün görülmesini ve alıcının kaza tutanağının (artık alıcı da satıcı da görebildiği için) daha rahat yorumlamasını da sağlayabilir siniz.

 • Onur ARICAN @monura

  Renkli arabayı satarken fiyatı 5000 TL düşer ne demek 🙂 Alırken zaten genellikle boya farkı veriyorsun, satarken neden fiyatı özellikle düşsün, aynı kalır çok abidik bir renk değilse.

  Bir de ülkemizdeki değişensiz, boyasız fetişi var. Tamam ülkecek birbirimizi kazıklamaya çok alışık olduğumuzdan oluyor bu biliyorum da 15 yaşında arabaya boya var mı diye soranlar var 🙂

  • arandur @arandur

   Doğru. Fiyat düşmez ama ödediğin farkı satarken alamazsın. 15 yaşında boya dedin, damarıma bastın. 15 yaşında satılık arabam var, boya var mı dediklerinde çıldırıyorum 🙂

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @arandur Hayır arabada hiç boya kalmadı, sen boyatırsın artık komple diyebilirsin 🙂

  • Onur ARICAN @monura

   Abim bir ara Broadway aldı. Arabanın cefakarlığı nedeniyle en çok sevdiği ve satarken en duygusallaştığı arabadır. İsmini de "Bro" koymuştu hatta 🙂 Bizim Bro'yu yolda görüp, durdurup kaça satarsın diye defalarca kez sordular. Kimse de boyalı mı demedi, gerek yoktu sormaya ama bu tip bir kaç arabanın haricinde ilk sorulan sorulardan birisi boya meselesi 🙁

   Dediğim gibi o kadar dolandırıcı bir milletiz ki öküz altında buzağı arıyoruz. Abim Rusya'da bir arkadaşının arabasında giderken, birisi arkadan onlara çarpıyor. İnip bakıyorlar tampon gitmiş, konuşup yollarına devam ediyorlar. Abim soruyor tabi "e tampon ne olacak?" diye, arkadaşı da "tampon başka ne işe yarar ki" diye cevap veriyor. Bizde ise, aslında sadece kaza anında aracın kalanını korumaya yarayan tampon, arabanın en önemli parçasıdır 😀

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Renk olayı gerçekten çok gıcık bir konu; en azından bir tane farklı renk bulundur galerinde ne olur sanki? Başkasında gece mavisi Ford Focus görünce çileden çıkıyorum. Zaten sonra da jant olayı geliyor. Abicim her arabanın jantı farklı olsun ya, ne olacak? Ben mesela çok kollu jantları seviyorum, Ford'un da var ama ortalıkta yok. Bir de ne göreyim, Titanyum'da var. Ya arkadaş neden sadece Titayum'da? Style'in, Trend X'in ne suçu var?

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  Para vardı da biz mi gidip şöyle güzel bir sahte amg paketli mavi renk c180 almadık. 🙂 Not: kapıda gri renk linea mevcut 😀

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  yada kim istemez civciv renk corsa 'yı 🙂

 • Applejack @applejack

  @ahmthmdi ahmet yat uyu abicim hadi..

 • Player 1 @player-1

  Renkli boyalarda fiyat farkı da alıyorlar diye biliyorum.

  • iLKo @ilko

   aynen markaya göre değişmekle birlikte 750TL ila 1000TL arasında fiyat farkı alıyorlar.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Alsınlar arkadaş, verdiğin paranın anlam kazanmasının sebebi o zaten. 80-90 bin lira para veriyorsun, a bir bakmışsın herkes de aynı renk araba!!!! Lav kırmızısı, şeker kırmızısı gibi çok güzel renkler var....

  • Player 1 @player-1

   @lterlemez Piyasada bu kadar renksiz araba olduğuna göre insanlar aynı şekilde düşünmüyor demekki. Zaten 80-90 bin para bayılmışken bir de üstüne aynı donanım ile satılan araca sırf boya için 1000₺ vermek istenmiyor belliki.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @player-1; Ben istenmediğine inanmıyorum. Can Bey'in dediği gibi ithalatçının iş güzarlığı resmen. Birde, Güzel Ülkemde bireyden çok, filo sistemi araba sattırıyor (ilaç firmaları veya leasing sistemleri vb). O yüzden zaten çoğu marka aynı ve tek renk getiriyor. Mesela Renault (ki aslında en çok farklı renk sunan firmalardan) ya siyah (ki resmi araçlar) ya da beyaz, Ford'ta da gri ve beyaz baskın.

 • Tirido @tirido

  İlk arabamdı. Birkaç galeride araştırma yapıyordum. Mavi renk almak istiyordum. Aynı şeyi anlattı satıcı; bu mavi 7 rengin karışımından elde ediliyor. Parça değişirse rengi tutturmak zor olur. İlk arabam olunca bu sözün üstüne iyice çekindim. üstüne de 1200 lira kadar daha pahalıydı ve 3 ay kadar beklemem gerekecekti. Sonra başka galeride daha uygun fiyata hazırda beyaz olunca onu aldım. Ama bir dahaki arabama kesinlikle renkli bir şey almak istiyorum.
  Eskiden metalik gri çok hoşuma giderdi, tiksiniyorum artık.

  • Hasan Alp İNAN @hainan

   Satıcı elindeki arabayı satmak için demiştir. Servislerde her boyanın ürün kodu bulunur. Sipariş geçersiniz boya gelir. Dışarıdaki boyacılar karıştırarak rengi tutturmaya çalışır. Keşke mavi alsaydınız. Bende bir sonraki aracımı mavi renk düşünüyorum. Mavi, kırmızı, sarı gibi renkler daha iyi görülüyor ve görünüyor. En kötü renk bence siyah, füme ve koyu griler. Far yanmadığı zaman yolda uzaktan seçilmesi daha sıkıntılı. Özellikle dalgın sürücüler yola bakıyor ama bakar kör.

 • Kesb-i @kesb-i

  Arabamı seviyorum. Yorum yapmaya veya hangisi olduğunu söylememe gerek yoktur sanırım.

 • Uğur Doğan @infoman

  1- Beyaz boyanın tamiri kolaydır. Boya hatalarını daha az gösterir. Boyaması daha kolaydır. Boyacı daha az hata yapar. Boyanın maliyeti daha düşüktür. (Eski arabalarda)
  2- Beyaz boyalı araba daha ucuzdur (eskiden)
  3- Beyaz boyalı araba daha serindir.

  Beyaz boyların en eskileri (akrilik) çok dandiktir. Metalik boyalardan daha ince uygulanır. Kolay çizilir kolay ölür. UV'ye daha az dayanır.

  Şimdiki yeni nesil arabalarda beyaz boyalar metalik olabiliyor. Peugeot, citroen, Mercedes vs va vs.
  Bu nedenle bazı firmalar fiyat farkı istemiyor. Yeni beyaz boyalar metalik olduğu için daha kaliteli ve pahalıdır.

  Boya 3 maddeden oluşur.
  1- çözücü (tiner)
  2- Reçine (epoksi, poliüretan, vs vs vs)
  3- Pigment ( renklendirirdi)
  Ek: Metalik boyalarda ekstra olarak sim, sedef bulunur. Sim metalden üretildiği için boyanın adı metaliktir. Üstüne metalik boya verniği uygulanır.

 • Hasan Alp İNAN @hainan

  Ben arabayı alırken başka renk seçeneği yoktu. İnci Beyazı (Sedefli) almak zorunda kaldım. Arabaya yakışıyor ancak hasar görürse durum fena.

 • efsanekasa @efsanekasa

  Ben de efsane kasa okyanus mavisi corollamı güneş yanıklarından dolayı komple boyatma gibi bi hata yapmıştım. Boyacı tavandaki birkaç küçük çürüğü görüp onarmaya üşenmiş, tavana uctan uca macun atmış kalınca. Benim de haberim yok. Zaten boyasını da beğenmemiştim yarım yamalak yapmıştı ve o zamanın parasıyla bana baya pahalıya patlamıştı. Neyse yıllar sonra satarken bi ustaya götürdük, usta tavanı görür görmez bu taklalı dedi. Oysaki arabanın ilk sahibiyiz yok öyle bişey. Satarken sıkıntı yarattı baya. Videoda macun konusu geçince tekrar andım o boyacımı.

  • Hasan Alp İNAN @hainan

   Araca böyle işlemler yapmadan önce göçükçüye götürmek gerek. Kaportacılar zahmetli iş olduğu için kolaya kaçmaya çalışıyorlar. Park hasarları vs. gibi sorunları göçükçüler boyasız çok güzel hallediyorlar.

 • Lehimli At @at

  akdeniz de beyaz araba çok iyi oluyor aslında ama niye herkes beyaz toros kullanıyor

 • homosapien @biggestliar

  İronik olarak bu yorumu benden bir konuda yardım isteyen, Yenisahra sanayideki oto tamircisi arkadaşımın dükkanından yazıyorum ve vidyoyu beraber izledik.
  Beyaz boya kötüdür demek yanlış olur (bilimsel olarak artıları var) ama Can'ın dediği gibi "buzdolabı beyazı" göze hiç hoş gelmiyor, sanki kireçle boyanmış gibi duruyor. Sadece bu satış ve "dayatma" sistemine karşı, "biz yetkili servisiz" diyerek TAM YETKİLİ iş bilmezlerin yalanlarına karşı (sadece tevzi makarasını değiştirerek 8.000 TL isteyen yetkili servisleri biliyorum, neymiş; motor bitmş bütün motor yenilenmesini gerekiyormuş... varın siz düşünün gerisini) uyanık olmak adına güzel bir vidyoydu.

  tenks tu @can

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Boyanın renkli kısmı günümüzde paslanmaya karşı hiç bir fayda sağlamaz. Paslanmaya karşı koruyan katman kataforezdir. Üzerine dolgu veya astar da denilen bir kat uygulanır, sacdan veya kataforezden kaynaklanan ufak pürüzleri de kapatır. Onun üzerine de renk atılır ama 15-20 mikron civarı çok ince bir katman. Araba hafifçe çizilirse, yani sac görünecek kadar derin değilse üstten bir boya yapmak en dayanıklı çözümdür çünkü kataforezin üretim hattı dışında uygulanması imkansızdır.

  Beyazın çok kullanılmasının sebeplerinden biri boyanın ucuzluğu dışında uygulama maliyetidir. Üretim hattında her renk değişikliği için bir temizlik yapılır. Bu iş çok gelişti, çok hızlı bir şekilde temizlik yapılıyor ama tabi ki bir maliyeti var. İdeal üretim tüm arabaların aynı renk üretilmesidir 🙂 Bu nedenle üreticiler mümkün olduğunca belli bir renkten çokça üretmek ister arka arkaya.

 • Aykut Ç. @aykut

  Amerika da yapılan araştırmalar da beyaz renkli araçların kazaya karışma oranı diğer renklere göre daha düşük bulunmuş belki ondandır 🙂

 • ismail onur @onurismail

  stuttgart sehrindeki Mercedes fabrikasinda muzenin girisindeki ilk AT arabasinin ATI 😀 o da beyaz @can 😀 saka bir yana eski model arabalarin renklerini gordugumde, simdiki arabalarin renklerinin les gibi olduguna kanaat getirdim.

 • Tarik Yasar @yasar-tarik

  Toyota şeker beyazı renge 750 lira fiyat farkı istemeye başlamış.Toyotanın tarihinde böyle bir şey ilk defa oluyor.

 • YilmazOnline @yilmazonline

  yazın güneşte kör oluyoruz beyaz arabalardan. hayvan gibi yansıtıyor. zevksiz milletiz vesselam. insanlar arabayı alırken zevkini değil, satarkenki şartları düşünüyor.

 • TamirSeti @tamirseti

  Ben de bunu almak için gittim Nürnberg'e.. "Motoru yok abi.. Ayrıca çok konuşuyor" diyip satmadılar.. Halbuki rengi çok güzeldi 🙂

 • Alptekin @alptekinck

  98 model megane granit gri diye geçen lanet rengini bile boyacı birebir tutturuyor ne demek tutmaz 😀

 • AB9 @sqn

  sahibinden.com'daki an itibariyle satılık olan 366.687 aracın renk skalası:

  Beyaz 110.153 30,03%
  Gümüş Gri 53.202 14,50%
  Siyah 47.504 12,95%
  Gri 41.648 11,35%
  Mavi 21.916 5,97%
  Kırmızı 20.822 5,68%
  Füme 17.907 4,88%
  Lacivert 12.272 3,35%
  Bordo 11.061 3,01%
  Yeşil 10.052 2,74%
  Bej 7.235 1,97%
  Kahverengi 4.432 1,21%
  Şampanya 2.649 0,72%
  Sarı 2.623 0,71%
  Turkuaz 2.010 0,55%
  Mor 695 0,19%
  Turuncu 603 0,16%
  Pembe 83 0,02%

  tablo halinde:
  http://imgur.com/1KT8OtR
  http://hizliresim.com/RoloDR

 • Halil @hcaktuna

  Benim arabam da beyaz. Hosuma gittigi icin beyaz aldim. Ama estoril mavisi bmw en cok hosuma giden renk.

 • mgunes @mgunes

  Şu an kullandığım araba ikinci arabam. Önceki arabam kırrmızı idi. Şimdiki de öyle.
  Kırmızının trafikte ve şehirler arası uzun yolda bir avantajı var. Çabuk farkediliyor. Şehirlerarası yolda güneşli havalarda gümüş ve beyaz renk arabalar hiç farkedilmiyor. Kazaların bir nedeni de bu. Bir de kırmızı renkli arabalara genç arabası diyorlar. Hoşuma gidiyor. Eh, bizde genciz diyorum. (yaş 65)

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  Bende beyaz renge hafiften gıcığım Hele beyaz renkli BMW x6 lara dahada gıcığım daha sahipleri nin zevklerine karışmaması ama x6 bence dünyanın gelmiş geçmiş en çirkin otomobilidir kendi si zaten zebelah gibi araba birde beyaz rengi olunca hububat şilebi ne benziyorlar bende @can akbuluta katılıyorum ve. Nedenini otomobil bayilerinde aşırı beyaz renkte otomobil bulunması na bağlı yorum bundan bir veya iki sene önce dedemin veya babaanne mi defin etmek için Bornova eski Bornova mezarlığıdan dönerken ankara asfaltı'daki Honda bayindeki stok araç otoparkında silme beyaz renkli civic vardı diğer renk seçenekleri sadece hb kasada ve az sayıda satılıyordu

 • MustafaYavas @mustafayavas

  Metalik Boyanın fiyat farkı konusuna değinilmemiş, bence o fiyat farkıda çok etkili. Yeri geliyor 1000-2000 TL fark ediyor.

 • Can @m-can123

  Sebebi bir dönem Türkiyede moda olmasıydı. Avrupada veya diğer birçok ülkede çok az bir kısım beyaz araba tercih ediyor. Diğer yönden bakımı kolay, çizikleri pek belli etmiyor. Cila yapılmasa bile temiz duruyor 🙂 Benimde ilk 2 arabam beyazdı.(ilkinde başka renkhazırda yoktu. 2.sinde ise bordo deri koltuk bir tek beyazda vardı yine mecburen tercih sebebi oldu) Ama bundan sonra asla tercih etmem.

 • Mustafa Doğan @mustafadoganiku

  Ailemde ciddi bir şekilde "beyazcı" Arabalarımız hep beyaz oldu, yeni araba alacağız yine beyaz istiyorlar.Eski zamanlardan beyaz renk iyidir diye bir algı mı gelişmiş anlamadım açıkçası.

 • Volkan Erhan @fnxcoder

  @can bey güzel bir konuya değinmişsiniz .
  Birde bu OTOMATİK SANZIMAN Terörüne değinseniz.
  Misal VW nin Golf R almak isteseniz türkiyede sadece DSG şanzıman var ama diğer ülkelerdeki VW sitelerindeki konfigüratörlerde manuel şanzıman var aynısı SEAT LEON CUPRA içinde geçerli
  He diyebilirsiniz çoğunluk DSG istiyor saygı duyarım ancak ;
  Her Profesyonel sürücü performans otomabilinde Manuel şanzımanı tercih eder.
  Sizde bir videodaki beyanınızda Manuel tercih ettiğinizi söylemiştiniz.
  Bence bu konuya bir video çekebilirsiniz.
  Son olarak Bir Soru Bilen herkes yanıtlayabilir. Türkiyede manueli olmayan modeli getirte biliyormuyuz bayiye ?

 • ugurcicekfidan @ugurcicekfidan

  @can bey auto king için görüşleriniz nelerdir? Sizce aldıkları ücrete göre oto sanayideki ustalara göre işlerini çok iyi yapıyorlar diyebilir miyiz.

 • RockandRage @rockandrage

  İşte ben aykırılık yaptım gittim en az satılan Gece Mavisi aldım 🙂 Satarken fiyatı yüksek tutacam özellikle kimsede yok dicem 🙂 Kendini özel hissetmek isteyen alsın derim olur biter.

 • fortuneteller @fortuneteller

  Beyaz renk 2006-2007'den sonra çok baskın olmaya başladı. Daha öncesinde gümüş/gri baskın renkti.
  Daha önceki arabam parlement mavisiydi ama yıkadıktan sonra 1 gün sonra toz gösteriyordu. Sürekli insanlar araban yine kirli diyordu. O zaman Siyah, lacivert almamaya yemin ettim. Yeni arabam metalik gümüş. Arabanın dibine girmeyince kirli olduğu anlaşılmıyor bile. Yazın da araç içi sıcaklığında da fark ediyor açık renkli araba.

 • KorkutSA @korkutsa

  Beyaz renk güneş ve sıcaklık açısından en iyisi değil midir? Bende siyah araç var. Klimanın etkisi bile zayıflıyor. Yazın bildiğiniz fırın gibi ısınıyor. Beyaz araçlarda acaba sıcaklık olayı çok farkeder mi? Işığı en çok yansıtan renk beyazdır mantığıyla düşünüyorum.

 • Okan Oktay @oktayokann

  seramik kaplamalar için düşünceleriniz neler. @can @lawnmower @meric

 • Agah @agah

  bir de şöyle düşünmek lazım arabayı ısıtmak neredeyse bedava (çünkü motor istemeseniz de ısı üretiyor) ama soğutmak daha zahmetli ve pahalı. bu durumda güneş ışınlarını en çok yansıtacak rengin tercih edilmesi çok mantıklı. şöyle düşünün uçaklar neden çoğunlukla beyaz? çünkü teknik açıdan en mantıklısı bu.

  • Hasan Alp İNAN @hainan

   Bu konuyla ilgili araştırmalar yaptım. Adana'da yaşadığım için sıcak hava bizim uzun süreler boyunca maruz kaldığımız bir durum. Kendi tecrübelerim ve araştırmalardan yola çıkarak bazı görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

   Koyu renk, araç içinin daha hızlı ısınmasını sağlıyor ancak belli bir süre sonra açık renkli bir araç da aynı iç sıcaklığa ulaşıyor. Koyu rengin buradaki tek dezavantajı enerjiyi soğurduğu için daha hızlı ısınma sağlaması.

   Sadece araç dışı değil araç içi rengi de araç içi sıcaklığı etkileyen unsurlardandır. Koyu renkli iç döşeme, açık döşemeye göre, güneş altında çok daha hızlı ısınmakta. Neticede araç içi sıcaklığın artmasında bir etmen. Ayrıca araçta eğer deri döşeme var ise. Hangi renkte olursa olsun oturduğunuz anda bacağınızı yakan bir sıcaklığa maruz kalıyorsunuz. Benim aracımda gri renkli deri döşeme var. Güneş altında kaldıktan bir müddet sonra oturduğunuzda yakıcı bir sıcaklığa maruz bırakıyor.

   Neticede açık ve koyu renkli araçta belli bir süre sonra sıcaklık benzer düzeyde rahatsız edici bir hale geliyor. Bu konuda yapılmış inceleme bulursam paylaşımda bulunurum.

  • Agah @agah

   youtube'den bir kaç video buldum, siyah arabayla beyaz araba arasında yaklaşık 20 derecelik bir fark var. siyah araba 70 küsür dereceleri görürken, beyaz araba maksimum 50 küsürlerde, 60'ı görmüyor.
   https://www.youtube.com/watch?v=ZS95SPm4f2I
   https://www.youtube.com/watch?v=FzJ-jVIyWMw

  • Hasan Alp İNAN @hainan

   Paylaşım için teşekkürler. Videoları izledim. Dışarıdan termal kamera ve lazer ölçüm almışlar. Sonucun böyle olacağı zaten kesin ama "less AC" falan demeleri biraz işin medya kısmı çünkü şehir içi mesafelerde 58C iç sıcaklığın 22C inmesi için geçecek süre boyunca kullanacağınız klima ile 78C'nin 22C'ye inme süresi arasında fark olmayacak, araç ile vardığınız yere kadar klima çalıştırmak zorunda kalacaksınız. Çünkü 22C'ye inemeden varacağınız yere varmış olacaksınız. Uzun mesafede ise fark oluşacaktır. Ancak bunu test etmeden ne kadar bir fark oluşturduğunu, tasarruf sağladığını görmek mümkün olmaz. Eski aracım füme renkli bir Megane SW (2000 model)'di. Şu an Beyaz renk Qashqai kullanıyorum. İkisinde de şehir içinde klima açık gezmek zorunda kaldım ve kalıyorum. O nedenle bu ölçümlerde fark ortaya çıksa da kendi kullanımımda koyu veya açık renkli her iki araçta da, araç içi ciddi ısınıyor.

   Ek olarak yukarıda yazmayı unuttuğum bir konu: Camlar. Araçlarda ısınmaya ve ısı kaybına neden olan önemli bir kısımdır. Orta koyulukta UV filtreli cam filmleri veya UV filtreli, ısı geçişini azaltan camlar araç içi ısınmasını geciktirerek ve azaltarak konfor sağlamaktadır. Cam filmi uygulanabilirliği ve maliyeti açısından tavsiye edilir. Özellikle sıcak memleketler için.

 • Toraman Kara @07toramankara

  Kaportacılarında sürekli bahsettiği bir yorum var. Beyaz (Opak) boya tamirat gördüğünde fark edilmez, ton farkı olmaz. Ancak metalik renkli boya tamir edildiğinde ton farkı olur. Bu yorum bir hurafemidir yok sa gerçek mi? Ve neden sadece beyaz renkde opak boya varken renkli olanlarda yok.

 • Hasan Alp İNAN @hainan

  Opak'ta da ton farkı oluşabilir. Ton farkı boyanın aracın üzerindeki boya ile aynı renk skalasında olmamasından da kaynaklanır. Sizin bahsettiğiniz metalik boya daki ton farkı ile karşılaştırma da ise; Opak boya metalik boyadaki parlaklık veren içeriğe sahip değildir ve yama tabir edilen kısmi onarımların fark edilmeden yapılabilmesini sağlar. Metalikte ise boyanın özelliği nedeniyle lokal onarımda fark oluşturur ve kötü bir görünüme neden olur. Bu nedenle kısmi onarım yerine parçanın tamamı boyanarak fark oluşması önlenir. Ayrıca metalik boyalar ve sedefli boyalar katmanlı bir yapıya sahiptir ve katman katman boya atıldığı için onarımda lokal olarak katman atmak sorunlu bir boyaya sahip olmanıza neden olur. Parçanın tamamen boyanması daha uygun görülür. Bazı yerlerde yeni tekniklerle onarım kolaylaşıyor gibi bir şeyler okudum ama detayını bilmiyorum. Teknoseyir'de boya konusunda bilgisi olan bir arkadaş var diye hatırlıyorum. O daha detaylı bilgi verebilir.

 • kerefi2 @kerefi2

  Beyaz arabayı satarken de insanlar zorluk çekmiyor. Bir de beyaz araba arabayı çizmek isteyenlerin tam bi düşmanı. Araba çizilse bile öyle sırıtmıyor. Ama siyah arabada birşey olsun hemen göze çarpıyor. Beyaz arabanın bence tek dezavantajı çabuk kirlenmesi.

  http://www.viptelefonprogrami.com/