Paylaş Paylaş

Yeni araç satın almak mı kiralamak mı?

Araç satın almanın çok pahalı olduğu ülkemizde, satın almaya alternatif olarak araç kiralama da oldukça yaygın kullanılan bir seçenek. Her iki seçeneği de örnekler üzerinden değerlendiriyoruz.

Otomobillerle ilgili herşeyi ilk siz öğrenmek istiyorsanız kanalımıza abone olun ► https://goo.gl/ZXgxLT

Otomobil incelemelerimiz için ► https://goo.gl/jnbWzD

Facebook: https://www.facebook.com/otoseyirdergi
Twitter:  https://twitter.com/otoseyir
Instagram: https://www.instagram.com/otoseyir/

OtoSeyir YouTube kanalında yeni model otomobil incelemeleri, motorlu vesait teknolojileri ve araba haberleriyle birlikte trafik ve sürücülük kültürüne Türkçe bakış videolarını bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ofpoyraz @redmaner

  Sonunda otoseyir,
  Üstelik güzel bir konu,

 • Atilla @atilla

  Ben bu ikiliden bir de klima alma/kullanma rehberi istiyorum. DUYRULUR @hkellecioglu

 • T A H A @ctg10

  Abi Kardeş Gibiler Saç Yok Sakallar Aynı Kaşlarda Benziyor 😀

 • Batuhan Bengü @benx

  Türkiye 'de neyin ne olacağı belli değil. Ne kadar mal varlığın varsa o kadar tamamsın. Avrupalardan farklı burası hocam 🙂 Dediğin gibi, maddi durumu iyi olması lazım ki güvence olarak mal varlığına ihtiyaç duymasın.

 • faati @faati

  @can @hkellecioglu kiralayan firmalar dediğiniz gibi hem toplu alım sayesinde ucuza alıyor hem de servis işlerini de ucuza hallediyorlar ama sadece bu değil karları. vergi teşviği de söz konusu. şöyle ki araç kiralama şirketleri kiralamak için sıfır araç satın aldığında ödediği ÖTV'yi, KDV'yi ve Damga Vergisini gider (hesaplanan vergi) olarak direkt yazıyor. Daha sonra kiralamayı belgeleyen fatura ile KDV kesilir. bu KDV kiralama şirketince tahsil edilip devlete ödenecekken yukarıda bahsettiğim "hesaplanan vergiden" düşülüyor. yani kdv de araç kiralama şirketine kalıyor. bi örnek verirsek (bayi karı, damga vergisi vb şeyler hesaplamaya katılmamıştır) ;
  vergisiz fiyat : 50.000 TL
  ÖTV %50 : 25. 000 TL
  KDV : 13.500 TL
  toplam satış fiyatı 88.500 TL
  ama kiralama şirketine maliyeti aslında 50.000 liradır. kalanı ödenecek vergiden düşer.
  Herkes kazanıyor aslında.

  edit: ödenmeyen vergi söz konusu değildir. KDV her aşamada artan değer üzerinden alınan vergi olarak çalışır adı buradan gelir. örnek verelim; üretici 100 liralık malı toptancıya kdv dahil 118 liraya satar, toptancı kar koyup 150 lira artı KDV 177 liraya perakendeciye satar, perakendeci de 250 lira artı kdv olarak 295 liraya satar. devlet üreticiden 18 lira kdv alır, toptancıdan 27 lira alır ama aynı mal için daha önce ödenen 18 lirayı düşer 9 lira alır, perakendeciden de 45 alır ama daha önce aynı mal için ödenen 18+9= 27'yi düşer 18 lira alır. toplam 45 lira alınır katma değer yaratılan her aşamadan alınır. vergi kaybı olmaz aynı kişi iki kez vergilendirilmez. yukarıda anlattığım konu da budur.

 • volkan2016 @volkan2016

  ben ikna oldum kiralamayı düşünüyorum. 3 sene sonunda arabayı alma opsiyonu da olursa hele tadından yenmez.

 • Hakan ÜNAL @miragessee

  kendine ait şahıs şirketin varsa nasıl oluyor? Nette bakındım ama olayı anlamadım 😀 %18 KDV yi indirilmiş fiyattan mı alıyorsun?

 • aegeus @aegeus

  Satın alma seçeneğinde tamam fazla ödeme yapıyoruz ama sonuçta mülkiyet bizim oluyor, ileride her zaman satıp nakde çevirmek mümkün; kiralama elbette maliyet olarak daha düşük bir tutara geliyor ama misal beş yıl sonra bakıyorsun araban yok. Diğer yandan avukat, eczacı, doktor, mali müşavir gibi meslek mensupları için arabayı sıfır olarak satın almak hem yüzde 18 kdv'sini düşerek hem de yıllara sari şekilde amortisman değerini vergi matrahından düşerek vergi avantajı elde etmeye yarıyor; üstelik bu senaryoda, araç için yapılan yakıt, onarım vb. gibi MTV hariç birçok kalem de vergi matrahından düşülebiliyor. Bu da ikinci önemli avantaj. Çünkü bu meslek gruplarının ortalama üzeri faaliyet kârı ele eden mensupları, ki meslekte on yılı geçen birçok serbest meslek erbabı bu kategoriye rahatça girer, vergi matrahından düşmek üzere gider olarak gösterebilecek çok kaleme sahip değildir; büro ve araba en başta gelen kalemler; büroyu kaç kere alacaksın, halbuki arabayı sık değiştirerek vergi avantajı elde etmek mümkün oluyor. Eyyorlamam bu kadar 🙂

  • İlker Darbazoğlu @ilkerdrb

   hocam serbest meslek erbabında sanki kiralamak daha mantıklı. çünkü satın aldığın araç binek grubundaysa kdv sini kdv den düşüremiyorsunuz gider yazıyorsunuz halbuki %18 kdv li makbuz kesen bir serbest meslek erbabının giderden çok kdv den muzdaripliği var ama sıfır araçtaki kdv yi indirim yapamıyorsun. amortisman yoluyla giderleştiriyoruz fakat 5 yılın sonunda aracı satacak olursak bu seferde bizde kayıtlı aracın değeri sıfırlanacağı için bu sefer satışta satış bedelinin tamamı kar gözükecek ve onun üzerinden vergi ödenecek, halbuki kiralamada hem kdv yi kdv den düşüyoruz hemde matrahı gider gösterebiliyoruz vede aracı kullanmaktan vaz geçtiğimizde her hangi bir fatura kesmek zorunda kalmıyoruz.

 • rugudesign @rugudesign

  Çok iyi ikili oldunuz allah bozmasın

 • Agah @agah

  videoyu henüz izlemedim ama imkanım olsa kesinlikle kiralardım. satın alınan arabanın da bir ton masrafı var, arabaya bağlanan o paranın da vazgeçilen bir getirisi var. şiket adına kiralanmadığını düşünelim, arada çok az bir fark kalıyor. çok param olsa rahatım için o farkı verirdim. mesela şu anda dsg alan adam diken üstünde, acaba şanzımandan yana başım ağrıyacak mı diyor, kiralayan adamın hiç öyle bir derdi yok.

 • Ofpoyraz @redmaner

  @can videoyu izledim, birçok kez "geri alım" kelimesi geçti ama bunun içini açmadınız sanki. Firmalar geri alırken aracı "koltukta leke var" veya "direksiyon soyulmuş" deyip masrafı üzerimize yükleyebiliyorlar mı? Bu kavramı biraz daha açabilir misiniz?

 • Volkann @volkann

  Sıfır araba almak akıl işi değil. Diğer türlü de euroya güvenip uzun dönem araç kiralamak mantıklı gelmiyor bana. Ben bugüne kadar ikinci el araç aldım hep temiz yorulmamış araç bulup almak en doğrusu bana göre.

 • Endoskop @endoskop

  can beyefendi biri, hiç kavgacı bir tipi yok. Yakışıyor ekrana hep birlikte program yapın izlerim, araba bile olsa 😀

 • arandur @arandur

  Bu ne yahu, böyle hem pahalıya gelir, hem de sıfır aracın keyfini süremeden bir şey olacak diye kasılmaktan sürememeye başlarız. Satın alan insan da hassastır ama kaza yapmadıkça bu kadar kafaya takmaz.

 • Ofpoyraz @redmaner

  Yukarıda sormak istediğim buydu. E böyle araba sürülmez ki. Hayır bu masraflar benden karşılanacak ise kaskonun ne gereği var.

  Ki bu sayılan kusurların çoğu hiçbir şey yapılmasa dahi oluşacak kusurlar. Direksiyon soyulabilir, piano black kaplamanın çizilmesi zaten kesin.

  Bilemedim ben hala klasik alıp binme taraftarıyım

 • Ofpoyraz @redmaner

  @brave evet şirketler için tabiki makul. Ama videoda bahsi geçen bireysel bazda düşününce... Yok ben ısınamadım. Zaten aradaki 6 bin lira fark var. Yani senede 2 bin lira. Ben senede 2 lira fazla verip bi aracın mülkiyetine sahip olmayı daha makul buldum. Ki bence bayide yapılacak bir pazarlık ya da kovalanacak bir kampanya ile o 6 binlik fark da azaltılabilir. Ekstradan sana dayatılan modeli değil, istediğin renk ve donanım kombinasyonunu seçebilme lüksü de cabası.

 • dole@mynet.com @dole

  Prof. Dr. Şükrü Kızılot

  Oto kiralama şirketinden alınca, fiyat yönünden son derece avantajlı oluyor.

  Oto kiralama şirketi, otomobili alıyor.

  1) Yüzde 18 KDV ödüyor. Bu KDV’nin tamamını, gelirlerinin KDV’sinden indiriyor

  2) Aralık ayında satın alsa dahi bir yıl üzerinden yani 12 aylık amortisman ayırıyor ve gider yazıyor

  3) Motorlu Taşıtlar Vergisinin tamamını gider yazabiliyor

  4) Sıfır kilometre aldığı otomobili, bir şahsa iki-üç ay kiralıyor.

  5) Ardından aynı şahsa kullanılmış özelliği taşıyan bu otomobili;

  - Yüzde 1 KDV ile, Daha düşük fiyatla, satıyor.

  Avantajı : Yüzde 18 KDV’yi indirmesi ve bir yıl üzerinden amortisman ayırabilmesi.

  Oysa, aynı otomobili oto kiralama şirketi yerine şirket alsaydı;

  1) Yüzde 18 KDV ödeyecek ancak KDV’yi indiremeyecekti

  2) Ekim ayında almışsa 3 aylık, Aralık ayında almışsa 1 aylık amortisman ayırabilecekti

  3) Motorlu Taşıtlar Vergisini, gider kaydedemeyecekti

  4) Sıfır kilometre aracın fiyatı neyse, onu ödeyecekti.

  İKİ TARAF DA AVANTAJLI

  Oto kiralama şirketi : KDV’yi indiriyor, yıllık amortisman ayırıyor, Motorlu Taşıtlar Vergisini gider kaydediyor. Otomobili (kullanılmış olduğu için) düşük fiyata ve yüzde 1 KDV ile satabiliyor. Satışını yaptığı binek otomobiller nedeniyle yüklenip indiremediği KDV’yi aylık ya da yıllık iade olarak alabiliyor.

  Alıcı Şirket : Yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV ödüyor. Sıfır kilometrede alıp, kiralama yolu ile kullandığı aracı kullanılmış aldığı için, alış bedeli de düşük oluyor.

  Kuşkusuz, alıcı şirketin avantajları, alıcının şahıs olması durumunda da geçerli.

  VERGİ KAYBI VAR

  Yukarıdaki açıklamalardan ve verilen örneklerden de fark edileceği gibi, oto kiralama şirketinden alınan otomobilde Oto kiralama şirketi avantajlı, Alıcı avantajlı, Maliye dezavantajlı.

  ---
  Ayrıca

  1- Yapılan tabloda bireyler için gider olan kalemleri şirketlerin gider olarak gösterebildiğini düşünürsek 70.100 - 63.900 rakamları toplama olarak doğru muhasebeleştirileceği zaman yanlış.

  2- Bireysel araç alımında yakıt senin cebinden çıkıyor ama şirket adına aldığında yakıt cepten çıkmıyor şirkete gider olarak gösterilir. https://www.parasut.com/blog/isletme-gideri-gosterirken-hatirlatmalar

 • selimalkiss @selimalkiss

  Araç 2 sene içinde hiç mi yıpranma payı olmayacak herseyin parasini alıyorlar 🙂 @brave

 • ismailsari @ismailsari

  100 000 TL paran varsa bu 100 000 tl ile daire alırsın ve 3 yıllık kontrat yaparsın kiracınla kira bedelini de döviz olarak yaparsın. atıyorum 100 000 tl ye sakaryadan küçük bir daire aldın ve 250 euro ya kiraya verdin arabanı da 500 euro dan kiraladın. netice olarak 3 yıl sonunda hem araba kiran yarı yarıya düşer hem evin değerlenir ??? kiralama mantıklı hele ki nakit paran hazırsa almak yerine kiralayıp parayı değerlendirmek daha mantıklı hem perte çıkma riski de yok arabanın değer kaybı yani...

 • otnemem @otnemem

  @hkellecioglu 'nun yaptığı hesapları 2-3 ay yapıp sonunda bireysel şirketime 2 yıllık araç kiraladım. @can bey'in ısrarla vurguladığı beyaz araçlardan da olmadı :)) kırmızı zemin siyah tavan tercih ettim ben. bir kere şirket olunca kdv düşüldüğü gibi vergi avantajı da oluyor. 1 yılın sonunda aracıma sol taraftan çarptılar. kendi aracım olsaydı hem satış değeri düşecekti hem de moralim bozulacaktı. oysa benim durumumda drd kiralama aracımı alıp anında ikame araç verdi. kasko değer kaybı vs uğraşmadan aracımı kendi servisinde tamir edilmiş olarak geri aldım. videoda sayılan avantajların hepsi geçerli.

  akıllara takılan döviz kuru meselesinde ise ben şöyle bir yol uyguladım. kredi kartına çekim yaptırıp faizsiz taksitlendirdim. tabi bunu drd kiralama sayesinde yaptım. sadece 12 aylık taksiti 9'a bölmüş oldum ama kur farkı beni etkilemedi. ayrıca kur geçen yılki gibi yüksek seyrettiği dönemde firmalar kuru sabitleyip (sizin ödemeye başladığınız rakamlara yakın) kredi kartından çektirebiliyor. sadece taksit sayısı azalıyor.

  bir de araç teslimatı meselesinden bahsedilmiş. benim teslim sürem henüz dolmadı ancak bu konu benim de çok kafama takıldığından firma temsilcisiyle çok sayıda mail alışverişi yaptık. kendilerinin benden ısrarla istedikleri şey (mağdur olmamam adına) araçta yaşanan en küçük ezik çarpık kırılma vs hallerinin kendilerine rapor edilmesi. bu ezik çarpık vs'ler belli bir sayıya ulaşınca mini onarıma sokuyorlar ve sizden ekstra ücret istemiyorlar. geçen aylarda oluşan ufak tefek sıkıntıları kendilerine rapor ettim ve mini onarımda düzeltildi bana herhangi bir ücret yansıtılmadı. yalnız bunların hiçbirini yapmayıp aracı teslimata gidersem sorun olabileceği baştan iletildi. "aaa bunları hiç görmemiştim ne zaman olmuş ki" derseniz bunu yemiyorlar. araç tesliminde değişik bi durum olursa buraya ekleme yaparım ancak sıkıntı olacağını sanmıyorum çünkü gelecekte de müşterileri olmam için beni memnun etmeleri gerekiyor.

  sözün özü bireysel yada değil şirket sahiplerine ısrarla öneririm. maddi ve manevi (kafa rahatlığı) anlamda çok avantajlısınız. her 2 veya 3 yılda bir aracın yenilenmesi de cabası. eklememe gerek var mı bilmiyorum ama kiralama işinde belli bir geçmişi ve güvenilirliği olan firmaları seçmek ve kiralama safhasından önce yazılı garantiler almak ileride yaşanabilecek sıkıntıları bertaraf edecektir.

 • Kent @kent

  Bizim mahalledeki eczacı kiralamıştı honda civic . Arabayı teslim ederken servise gönderiyorlar, orada usulen bir kontrol ediyorlar, sonra teslim alıyorlar. gelelim sonuçta avantajlımı çıktı sorusuna . arkadaşın dediği ; başlangıçta ikinci ele bile verecek parası olmadığından sıfırdan 3 yıllık araba kiralamak daha mantıklı geldiğini söyledi. Ama 3 yıl sonunda yeniden kiralamayacağını araba satın alacağını çünkü cebini doldurduğunu söyledi. Peki neden bir daha kiralamıyorsun madem daha karlı dediğimde. hoca gerilemekte olan ülkelerde döviz yükselir dolayısıyla araba fiyatlarıda yükselir bu bağlamda ikinci el kıymetini 5-6 yıl daha artarak gider. Ayrıca ben arabaya 3 yıl değil 5 yıl bineceğim sonra cep dolunca bir üst model sıfır alacağım takasdada temiz kullanırsam sağlam paraya okuturum. Bu araç kiralayarak binme işi ancak firmalara olur, yada iyi yönetildiği için halkın alım gücü yüksektir sıfır araba konforu tercih edenler için mantıklı, biz o safaya gelirsek sende alma kirala derim. Dedi.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @miragessee @miragessee Şahısta olsan ltd AŞ de olsan binek otada kdv yi indiremiyorsun. Maliyete ekliyorsun. Ticari araç olursa KDV indirebilirsin. Satarken de %1 KDV li satmak zorundasın 🙂

 • Alpay @enzo10

  Kiralama gibi 3 yıllık uzun finansman desteği sunmaya başlayan firmalar var.
  Araba fiyatları arttıkça alternatifler artacağa benziyor.

  http://www.seat.com.tr/firsatlar/kampanyalar/autocredit-sistemi.aspx

  • arandur @arandur

   Tek avantajı var. Normalde 4 yıllık sıfır otomobil kredisinde taksitler gittikçe düşer, fakat burada düşükten başlıyor ve 4. yılda yüksek paralar ödenerek sonlandırılıyor. Kısa vadede eli sıkışık olan için iyi olabilir.

 • thedeparted @thedeparted

  HESAPTA DÜŞÜNÜLMEYEN NOKTALAR VAR:

  1. İKİNCİ ELDE ARTIK ARABA FİYATLARI DÜŞMÜYOR.

  Mesela ben 4 yıl önce C-Elysee arabamı sıfır 40.000 TL'ye aldım ve 4 sene sonunda şu an arabanın sıfır fiyatı 72.150 TL. 4 yaşındaki arabamı satsam en az aldığım fiyata satarım.

  Hele Toyota Corolla'yı sıfır alan adam, 3 sene sonunda belki aldığı fiyatın üzerine bile satabilir...

  2. ARABASI OLMAYAN İÇİN YUKARIDAKİ HESAP TAMAM DA, YÜKSEK MODEL ARABASI OLUP YENİLEYECEKLER İÇİN DURUM HİÇTE ÖYLE DEĞİL.

  Yukarıdaki tablo sıfır ve ilk araç alırken geçerli ama ilk arabanızın borcunu bitirip, daha 2-3 yaşındayken model yükseltmek amacı ile takasa verirseniz az miktar para ile üst model araç sahibi olursunuz.

  Mesela benim 2 yaşında arabam var, borcu bitmiş. Üst model araba ile değiştirdiğimde cüzi miktar para katıp hatta belki krediye bile girmeyip alacağım.

  Kaldı ki zorda kalırsan elinin altında nakite de çevirebilirsin sahip olduğun arabayı...

  • Player 1 @player-1

   0 aracı 3 sene sonra aldığın fiyattan satabiliyorsan bu işte ciddi bir problem var demektir. 3 sene bedavaya bindiğini zannetmek büyük saflık. Türk lirası o kadar fazla değer kaybetti ki araçlar pahallandı. 3 senenin sonunda o aracı satınca sattığın fiyattan tekrar sıfırını almak için ne kadar ödüyorsun asıl ona bakmak lazım.

 • Ruhi @ruhiisci

  Bu ülkede verginin vergisini ödüyoruz. Mesela bir telefon kendimize alıyoruz. Verginin vergisiyle bir telefonda devletimize alıyoruz. Kur farkları zaten ortada.
  Ama inadına insanlar sıfır arabalara binmek için böbreğini satıyor neredeyse. 4000 liralık telefon için kredi çekiyor.
  Ben devlet olsam daha fazla vergi alırdım.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  nakit para varsa ve çoklu araçlar için kiralama yoksa sıfır daha karlı gibi geliyor.

 • ufuksey @ufuksey

  Duruma göre çok değişebilen bir hesaplama.
  Bana da en doğru ve genelgeçer sonuç şirket için kiralama, şahıs için -nakit de varsa- satın alma gibi geliyor.
  Peki video öyle demediği halde ben ve çoğunluk neden böyle düşünüyor; çünkü videodaki hesaplama 3 yıl üzerinden yapılıyor. O hesaplamayı 4.- 5. yıllara taşısak satın alma karlı hale geçecektir. Videoda kasko için 6.000 lira yazılmış, benim gibi %60 indirimi olan sürücüler için yüksek bir değer. Periyodik bakım için de 3.000 lira yazılmış; bu da ortalamanın üstünde. Bence 2.000 lira civarında bir değer olmalıydı. Bunun dışında kiralama işinde euro'daki olası artış aleyhte işlerken, satın alma durumunda böyle bir dezavantaj oluşturmuyor. Kiralanan aracın geri tesliminde yukarıda bir arkadaşın da bahsettiği gibi sizden istenebilecek bazı maliyetler var; ki sözleşmede bunlar tamamen kiralayan firma lehine belirtiliyor. Ayrıca bazı firmalar sınırsız km hakkı tanımıyor, bildiğim kadarıyla uzun dönem kiralamaların çoğunda km sınırı oluyor.

  Daha da önemlisi, videodaki hesaplama sıfır araç alımı üzerinden yapılıyor. Sıfır araç satın aldığınızda zaten 8-10.000 lira arasında bir parayı sırf o "yeni araç hissi" için ödüyorsunuz... 2. el araç almanız durumunda videodaki "araç fiyatı - 2. el fiyatı = 20.000" liralık kalem siliniyor. Özellikle benzinli araçlar için, 2-3 yaşında 10-15.000 km'de 2. el ancak sıfır hissi veren ve sıfırının çok altında fiyatlara satılan araçlar bulmak oldukça kolay, dizelde de biraz sabırla bulunur.

  Bugüne kadar hep sıfır araç alırdım, ben de 2 ay önce ilk 2.el aracımı aldım. Sıfırı 150.000 lira civarında olan, turbo benzinli-otomatik D segmenti aracı 75.000'e aldım, araç 15.000 km'de ve sıfırdan farksız durumda; sıfır araç kokusu bile yoğun şekilde mevcut... Biraz yakıttan zararım oluyor ama yine de maliyet olarak müthiş mantıklı bir tercih oldu. Bu yüzden de diyorum ki satın alma öncesinde herkesin benzer bir tablo yaparak kendine göre rakamları somutlaştırması lazım.

  • Ofpoyraz @redmaner

   Sıfırı 150 binlik aracı 15 km de yarı fiyatına almak. Hocam sana talih kuşu konmuş. Şyan piyadada sıfırı 150 olan arabaya 140 istiyor o kilometrede.

  • ufuksey @ufuksey

   @redmaner Araç 4 yaşında ve piyasası o düzeyde... Sıfırı tam olarak 150 değilmiş, o rakamı tahmini vermiştim. Şimdi baktım sıfırı 130 civarında.

   Böyle okuyunca şu turuncu forumda her şeyin altına "ben onu x liraya almıştım" yazan tiplere benzemiş ama amacım aracı ne kadar ucuza aldığımı anlatmak değil, 2. el işinin şu anda çok karlı olduğunu anlatmaktı. Bu yüzden rakamlara dikkat etmedim ama hoş olmamış.

  • ufuksey @ufuksey

   @ufuksey Bir ekleme daha yapayım, sadece benim aldığım araç değil, D segmenti "benzinli" araçların çoğu (Passat, Avensis, Superb vb. hariç) 3-4 yaşında, 15-20.000 km'de 75-85.000 lira gibi fiyatlara alınabiliyor. İlk aklıma gelenler Insignia ve Mondeo. 508, C5 ve Latitude gibi diğer Fransiz D segmenti araçlar da bu seviyede. 508 hariç diğerlerinin üretimi durmuş durumda, ancak ben Talisman'ın da 3-4 yıl sonra bu şekilde uygun fiyata satılacağını düşünüyorum.

 • ulasbay @ulasbay

  100 bin liraya aldığın arabanın 3 sene sonra 80 bin'e satılması Türkiye şartlarına uygun bir öngörü değil. Otomobil fiyatları devamlı yükseldiği için 2.el satış fiyatı neredeyse aldığımız fiyata denk geliyor. Aradaki 20bin liralık sapma bu yapılan hesabın şaşmasına neden oluyor.

  • Agah @agah

   enflasyondan ötürü 3 yıl sonra aynı paraya satılıyormuş gibi gözükse de reel değeri kıyaslamak lazım. yani 0km toyota corolla ile 3 yaşında 45bin km'de toyota corollanın farkı gibi bakmak lazım olaya. bu ikisi arasında da 20bin lira fark olur.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  kiralama bedelinin iki katı aylık gelirin varsa ve gerçekten 5 yılın altında araç değiştiriyorsan -eğer araç tesliminde süprizler yoksa- bireysel olarakta kiralanır onun dışında zor iş...

 • Muratgunay @muratgunay

  Alım gücü sürekli değişiyor. Bu nedenle Avrupa'da kiralama çok uygun iken Türkiye'de mantıklı olmuyor.

 • İlker Darbazoğlu @ilkerdrb

  @brave hangi şirketten kiraladınız ismini vermenizde sakınca yoksa. tecrübenizden yararlanmış olalım. saygılar

 • TeknoStil @teknostil

  Bu hesap bana tutarsız geldi biraz.

 • Fatih Yıldırım @mitralioz

  Ne yeni araç ne kira. En güzeli 2.el

  Kiralamak şirket adına olup gider gösterilirse faydalı yoksa bi numarası yok.

 • eng @haggar

  3 yılda ödenecek 70.000 tl nin faizi ne olacak

 • Hakan ÜNAL @miragessee

  @hamitozlu ikinci el olursa da oluyor mu?

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @miragessee İkinci el de olsa aynı.

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  Hesaplarda EURO kurunun sabit kalacağı farz edilmiş. Oysa ki en azından enflasyon kadar her yıl artacağı hareketli bir ortalama alınmalıydı. Ancak asıl doğrusu forward kurlarının bugünden çıkartılıp oradan hesap yapılması olur. Bugün 4 lira olan EURO kuru geçmişteki 3 yıl ne kadardı mesela? 🙂 Araç fiyatı hesaplanırken de 100'e aldığımızı 80'e satarız yaklaşımı da yanlış. Bu sene EURO 4 lira diyelim. 3 sene sonra 6 olursa o zaman bizim araba 80'den daha yukarı gitmez mi? Peki ne yapacağız o zaman? Bence orada da otomobillerin yıllık ortalama ne kadar yüzde oranında değer kaybedeceğini bulup bugünkü euro kurundan o günkü forward kuruyla çarparak farkı çıkarıp oradan bir maliyet bulmak daha doğru olur.

  Yayında EURO olmaz da TL olursa aylık ücret daha pahalı denmişti. Pahalı olmalı, çünkü vadeli alınan kurun maliyetini ister bugünden ister vade tarihinde yüklenmek zorundasınız. Daha ucuza geliyor derken aslında aldığınız şey kur riskidir. 🙂

 • Alpay @alpay

  ben aktip olarak kiralık araç kullanıyorum şirketler için kesinlikle karlı ancak şahış için ikinci el araç olduğunu düşünüyorum

 • Mert Türköz @merttrtz

  Hiç hesaplamadığınız en önemli fark kendi arabanı 3 yıl sonra aldığın fiyatın en az %70 değerine satabilirsin ama kiraladığın arabayı satamazsın. Gereksiz konu.

 • Kala Mazoo @kzoo

  Benim bir onceki aracim kiralikti. Ilk basta 3 sene o arabayi elden cikartmamaya kararli olmaniz lazim cunku o kira kontratini tamamini odemeden iptal etme sansiniz yok. Birde geri donuste sizden restocking fee gibi standard bir odemede alabiliyorlar bunada kontrati yapmadan once kesin bakiniz.

 • Can @m-can123

  benim karsilastiklarim;
  1) arabayi teslim ederken kozmetik olarak duzgun vermeniz gerekiyor(kasko var ama vaktim olmadi diye kapiyi vuruk. Verirseniz direk fazladan ucretlendiriliyorsunuz. ic dosemelerde ayni sekilde. Bu yuzden teslim ederken aracin her yerini kaskodan yaptirip verin.
  2) Kilometreyi iyi hesaplayin. Basta anlastiginiz rakami gecersenizde guzel bir ucretle karsilasiyorsunuz 🙂
  3) ben kendi adima standart ve beyaz arac sevmedigim icin(ki sirket sahibiyim vergiden dusuyorum) Satin alma yoluna gitmeyi tercih ediyorum.
  4) 3 sene icinde aractan sıkılabiliyorsunuz ve mecburi biniyorsunuz.
  5) Ekonomik durumunuz kötüye giderse kendi aracınızı satar krediyi kapatır düze çıkarsınız. Ama kiralama da gözünüzün yaşına bakmazlar 🙂
  6) Bazı firmaların kendi hasar servisleri var. 2016 a6 kiraladık kapıyı sürttükten sonra işlem yapıldı. Kendi aracıma öyle kötü boya atsalar direk servisi dava ederdim. Kiraladığımız firmayla görüştüğümde kabul edilebilir seviyede olduğunu söylüyorlar. Koca a6 yamalı eşek gibi duruyor. Şimdi gel bu arabaya 1-2 sene daha bu şekilde bin. (Firmada türkiye deki en büyüklerden)

  Ekleme : 30-35 araçlık kiralama şirketimizde var. Özellikle doğuş gurubundan araç alırsanız kiralama şirketi olarak 2 araç bile alsanız normal müşteriye verilen son fiyatın 100.000tl lik araçta 9-10 bin lira extra indirim yapıyorlar ileride tekrar tercih etmenizi düşünerek. Ama belli bir süre örnek 3 ay veya 10.000 km yapmadan satamazsınız gibi kendilerini koruyan bir madde de ekliyorlar(al sat yapıp haksız kazancın önüne geçmek için)

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Birkaç gün önce tam da bu konuyu düşünüyordum. Kiralasam nasıl olur diye. Araştırma yapmama gerek kalmadı teşekkürler 🙂

 • Hakan ÜNAL @miragessee

  @hamitozlu çarşıdaki bütün arabacı bayilere sordum hepsi öyle şey olmuyor olsa ortalıkta araba kalmaz herkes esnaf felan dediler. Kdv indirmek derken devlete verilen kdv yi ödemiyormuşsun benim faturalar onu ödemez öyle 10.000 lik kdv çıkmaz.

  Kdv iniyor derken mesela 50.000 - 50.000 * %18 olma şansı yok mu nere sorcam bunu ticari binek fark etmez 😀

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @miragessee O arabacı bayilere selam söyle. Öyle şey olur. Onların yaptığı vergi kaçırmadır.
  Alan ve satan fark eder. Senin şahıs işletmen için vergi mükellefinden aldığın binek oto için fatura kesmek zorunda. Bunda %1 kdv var. Sen o kdv inderemezsin. Eğer aldığın ticari araç ise firma sana %18 kdv kesmek zorunda. Sen bu kdv inderebilirsin.
  Eğer sen vergi mükellefi olmayandan binek oto alırsan kdv yok. Ama gider pusulası düzenlemek zorundasın. Satarken de %1 kdv ödemek zorundasın. Ticari araç ise ( ki bunların vergi mükellefi olmaması gibi bir durum olmaz varsa bile alınmaz kdv kadar zarar etmiş olursun) kdv olmaz. Ancak saterken % 18 kdv kesmek zorundasın.

 • Hakan ÜNAL @miragessee

  @hamitozlu tekrar bi sorem de 100.000 e ticari araç diyelim 82.000 mi ödücem %18 indirip satcak demi niye hepsi öyle dedi anlamadım ford fiat citröen dacia alayı yanyana hepsi olmaz dedi. Fiat fiorino combi ticari araç demi sitede ticari araçlarda yazıyor.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @miragessee Genelde piyasada sana 100 000 bine satarlar ama faturada daha düşük gösterilir 30 000 gibi. Tabi kdv de dahil kesileceği için 4 576 tl kdv olur % 18 den. KDV senin karın gibi düşün. Bahsettiğin fioroino combi vb araçlar binek oto sınıfında. Her ne kadar ruhsatında ticari yazsa bile.

 • Hakan ÜNAL @miragessee

  @hamitozlu minibüs mi olcak 😀 o zaman işe yaramaz bu olay zaten yazılım şirketi minibüs alması iyi olmaz

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @miragessee 🙂 Ayrıca minibüs alırsan K2 belgesi almak zorundasın. Kullanan kişinin de SRC belgesi olması lazım.

 • Hakan ÜNAL @miragessee

  @hamitozlu boş yere heyecan yaptım fiorino cargo da mı olmuyor arka koltuğu yok.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @miragessee Arka koltuğu yok ve penceresi yoksa ticari olur. KDV sini indirebilirsin.

 • faati @faati

  @can @hkellecioglu kiralamanın kaza durumundaki avantajı çok büyük. Kendi aracına kaza yapınca tamirat süresi parça olmadığı için bir kaç haftayı geçebiliyor. Kasko dan verilen ikame araç genellikle çok kötü oluyor. Kiralama olunca yeni araç veriliyor tamiratı uzayacağı durumlarda.

 • Murtaza Döngeloğullarından @cyraxus

  2013 sonu Rio 2013 model 1.25 85bg benzinli 0 araç aldım 35 bin tl ye. 4. Yildayim hiç bir sıkıntım olmadı ayağımı yerden kesiyor mu kesiyor .Bana yıllık benzin harici masrafı 400 kusur mtv 550 trafik sigortası 950 kasko.400 Bakım Benzin hariç bana aylık durduğu yerde masrafı 190 tl civarı.
  Ayda da 300 tl lık benzin aliyorum. Senede 10000 15000 arası yol yapıyorum. Şu an 50000 de. Ortalama 4.5 5.5 lt arasi yakıyor istanbulda kullaniyorum araci ama soyleyeyim çok ekonomik araç kullanırım :). Bütçenizi düşünüyorsaniz 1.3 motorlu benzinli atmosferik manuel yaklaşık 1 ton civarı bir araç alın kompleks bir araçta olmadığından masrafta çıkarmaz.

 • sarpuli @sarpuli

  Uzun uzun yazmayacağım. 75bine 14 ay önce aldığım araç şu an 97bin. Hangi aracı sıfır alıp 2-3 sene sonra %20 kayıpla satıyorsunuz? @hkellecioglu @can ???

  • yusuf1234 @yusuf1234

   Peki aynı araç şimdi kaç para? Ona bakarsan 2014 te alınmış auris 65 bin iken şimdi 100 bin lira. Aldığın fiyatın üstünde satıyor olman prim yaptığını göstermez değerini az kayıpla korumuş olur.

  • Melih @melihtr

   Gördüğüm kadarıyla bu senaryo 3 yıl içinde araba yenileme üzerine kurulu. Kiralık arabada 3 yıl sonra yeni arabaya geçiyorsunuz, kendiniz alırsanız 3 yıl sonra satıyorsunuz. Yeni bir araba alınacağı için araba fiyatlarındaki enflasyon artışı satışta kazanç gibi görünse de yeni araba alırken o fark yeni arabaya da geliyor

 • oktay erbek @okterb

  can akbulut eski 15-20 yaşındaki otomobilleri övüyor. 10 yıllık süreçte teknolojik olarak bir ilerleme söz konusu olmadığını savunuyor. ama eski arabalarda yenileri arasındaki en büyük fark güvenlik faktörü. ncap testlerinden de görüldüğü gibi eski arabalarda güvenliğin "g" si yok. ekonomi kasacağız diye insan hayatını ucuz görmeyelim derim.
  geçenlerde efsane kasa toyota corolla'nın çarpışma testi yayınlandı. araba resmen ikiye katlandı ve birbuçuk yıldız aldı. can bey "20 yıllık araba da alsanız hala modern trafik standartlarını sağlıyor" diyor ki kesinlikle katılmıyorum.

  • Murtaza Döngeloğullarından @cyraxus

   Bir Malzemeci olarak katılıyorum çelik teknolojisi özellikle ince taneli yapı çelikleri çok gelişti.
   Yeni arabalar teneke vs diyenlere bakmayın saclar artık çok ince ama bir o kadar mukavemetli ve darbeyi emecek şekilde yapılıyor.Yani elimi vurdum taş gibi, bu arabanın sacı kalın fln bunlar hikaye.

 • kadirhakan @kadirhakan

  @hkellecioglu @can oncelikle guzel konu. Elinize saglik. Yapilan hesapta gozume carpan 1-2 gozden kacan detay var onlari da ben eklemek isterim. Iktisatci olmadigimdan faiz vs hesabindan cok anlamam. Hatta bazi seyleri yanlis dusunmus olabilirim. Yanlisim varsa bilen arkadaslar duzeltsin.

  1) arac alirken 100000 tl nin faizi 35000 tl hesaba eklenmis ama arac kiralanirken 1775 Tl nin faizi hesaba katilmamis. Bu soyle dusunebilirsiniz. Adamin biri arac kiralamak yerine pesin parayla arac aliyor. Bu nedenle arac parasinin 3 senelik faizi olan 35bini kaybediyor ama her ay cebinde ekstradan 1775 tlsi kaliyor. Bu adam bu parayi her ay bankaya koysa 3 sene sonunda ne kadar faiz kazanacakti?

  Bu hesap normalde tek tek 1775 x 36 ay bilesik faiz + 1775 x 35 ay bilesik faiz ... diye gider ama ben bunu KABACA toplam odenen paranin yarisi x 36 ay bilesik faiz gibi hesaplayacagim. 3 senelik bilesik faizi %35 almissiniz ornekte. Yani 63900/2 * % 35 = 11 bin. Yani bu adam her ay bankaya 1775 tl yatirsa 3 yilin sonunda 11 bin tl bankada faiz geliri olacak. Bu parayi kiralama hesabina eklemek lazim.
  Not: yaptigim kaba hesabi ilk bakista anlamamis olabilirsiniz. Ben diyorumki ornegin bir sene boyunca her ay bankaya 1000 tl koyup faize vererek, bir sene sonunda elde edilen 12bin TL nin getirisi ile 6bin tlyi bir kerede bir sene faize vermenin getirisi kabaca ayni.

  2) Anladigim kadariyla kiralama anlasmasi euro uzerinden ama kiralama ucreti 3 sene boyunca sabit 1775 tl tutulmus. Euronun dunyadaki degeri 3 sene boyunca ayni kalsa dahi, TL enflasyon kadar deger kaybettiginden kiralama ucretine zam gelecek. Enflasyonu kabaca yillik %10 alsak ilk senenin basinda aylik kiralama ucreti 1775 tl iken, 2. sene 1952 TL, 3 sene 2147 TL olacak. Yil boyunca fiyatin degismedigini dusunsek bile toplam kiralama ucretini 1775x12 + 1952x12 + 2147x12 diye hesaplamak daha dogru olur. Bu da yaklasik 70500 TL yapiyor. Hatta daha detayli hesaplama yapilmak istenirse 1. maddede yaptigim hesabi bu maddeyi de goz onunde bulundurarak guncelleyebiliriz. Ha derseniz ki memlekette enflasyon sifir olacak o ayri 🙂 O zaman bu maddeyi yoksayabilirsiniz.

  3) Diger taraftan arac satin alanin verdigi ekstra masraflar(vergi, kasko, bakim, vs) onlarinda faizini hesaplamak gerekir. Cunku o masraflar ve masraflarin faizi de arac kiralayanin cebinde kalacak. 3 yillik ekstra masraf 15 bin girilmis. Yine benim kaba hesaba gore 15bin/2 x %35 = 2600tl yapiyor. Bu parayi da arac satin alana eklemek gerekir.

  Fiyatlari karsilastirirken fiyatlari ayni tarihe cekip karsilastirmak daha dogru olacaktir. Siz de zaten bunu 100 bin icin yapmissiniz ama belki diger tutarlar gozunuze ufak gozuktugunden hesaplama geregi duymamissiniz. Lakin hepsini toplayinca bana sanki hala arac almak daha karli gibi geldi.

 • Melih @melihtr

  Bu durum yeni araç almak mı kiralamak mı? sorusundan ziyade "3 yılda bir araba yenilemek istiyorum, kiralasam mı alsam mı?" sorusuna daha yakın gibi. Adam 6 yıl kullanmak istiyorsa durumlar çok değişiyor, kiraladığında arabası yenileniyor, diğerinde 6 yıl aynı arabayı kullanıyor, hasarsızlık indirimleri, vergi indirimleri, enflasyon, paranın mevduatta veya dövüzde değerlendirilmesi, ağır bakımlar, lastikler baya bir karışık bir hesap yazarken yoruldum 🙂

 • Hasan Can @hsncnsndl

  selamlar. baktım birçok firmaya ama 1775 rakamını bulamadım. siz bu fiyatı nereden aldınız acaba?

 • Abdülkerim Ak @abdulkerimak

  geçen sene ekim ayında, iki yıllık uzun dönem kontrata imza attım. seat leon dizel otomatik dsg S&S kırmızı hb. araç benim siparişimden sonra bayiden benim için satın alındı, ve evimin önüne bir trailer (oto yolda gördüğümüz araçları taşıyan tır) ile sokağıma kadar getirilip indirildi. dürüst konuşmak gerekirse çok sıradışı bir deneyimdi. geleşim şartlarına: 363 euro kdv dahil ödüyorum aylık. yıllık 20bin kilometre limitim var, iki yılda 40bin buna ek olarakda 5bin bonus km var, yani aracı iade ederken 45k kmyi geçmemem gerekiyor. ben aracı aldığımda ilk taksidim 1220 lira idi, ve şuan 1500 liraya dayandı malum kur yükseldi. öte yandan, hgs akaryakıt ve trafik cezaları dışında hiçbirşeyden sorumlu değilim. kasko, trafik sigortası, mtv, periyodik bakımlar, araç muayenesi, kış lastiği hepsi kontrata dahil. hoş bende araca gözüm gibi bakıyorum, geçen hafta 15k bakımına avek esenlere gittim, ve orda servis sorumlusu arkadaş arabanın temizliğine hayret etti 🙂 kontratım ne zaman bitiyor bunu ben alırım falan diye geyiğini yaptı. Özetle, düzgün bir firmadan kiraladığınzıda aslında durum çok ürkütücü değil. Ama zaten gözden kaçıırlan bir unsurda şu; euro 6 lira falan olursa aracınızın kirasından çok daha büyük sorunlarınız var demektir, ülkede herkesi etkileyen bir kriz yaşanır. Ben bu işe girerken euro 3,4 idi, ben iki sene 4 lira olur dedim, ama 1 senede 4 liraya geldi bile. Kişisel tahminim bu gidiş ile 4,5 üstüne çıkmayacağıdır, ama bilinmiyor tabi. Merak edenler için firma ismi vermek istemiyorum ama, özetle Türkiyenin en büyük bankalarından birini online olarak uzun dönem bireysel kiralama yapıyor "bireysel uzun dönem araç kiralama" diye aratırsanız zaten heöen görürsünüz. pişmanmıyım ? kesinlikle değilim.