Paylaş Paylaş

Vergiler, döviz kurları artan fiyatlar ve bilişim sektörü

Bir yandan, değer kaybeden Türk Lirası, bir yandan artan vergiler, teknoloji severleri kara kara düşündürüyor. Biz de biraz gündemde olan para pul hesaplarını konuştuk.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarık KAYA (34) @tarikkaya

  Üretim namına bir şey yapılmıyor.. Vergi de gelir..

 • Agab @agab

  Yatırım yapacaklar için harika 🙂

 • Bulut Fırat @kurabi

  Ben de diyorum "fiş kesmiyim indirim yapayım" muhabbeti neden çıktı yine

  Mobilyacı geziyorduk iki dükkan "eski usül nakit taksit yapalım, fiş de kesmiyim" diyip, yarı fiyat söyledi.

 • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

  Donanım vs. den gına geldi. Bu tarz videolar artarsa memnun oluruz 🙂

 • Volkan @volkn

  Bu mobil oyunlardan ne kadar para kazanılabiliyor? Mesela Traffic Racer oyununu yapan adam ne kadar para kazanmıştır?

 • lterlemez @lterlemez

  IPhone'u geçin, bu ülkenin vekilleri, 30 yıl çalışmış emekli iken çalışmak isteyen vatandaşına tam emekli maaşı vermeyip, hatta hiç vermeyip; kendisini 2 senede emekli edip hem emekli maaşı alıp hem de kendisini tekrar vekil seçtirip vekil maaşı almaktadır. IPhone'lar, Samsung'lar, Vestel'ler falan hikaye. Son seçilen vekiller, emekli maaşı ile birlikte 70 bin Lira alacak. Bir vatandaşa IPhone nedir ki? Gider birde Vestel vergisi çıkartır, cari açığı bahane edip.

 • eDDie @eddie

  zamaninda yurtdisinda okumanin ve yurtdisinda kalmanin faydalarini görüyorum. Yurtdisindan Türkiyeye gelince, resmen sömürüldügümüzü anliyorum, her gelisimde bu sömürü katlanarak gidiyor. Üzülüyorum acikcasi 🙁

 • Teknikfan @teknikfan

  Girişimciler desteklense güzel olucak da. İşte "desteklense". Ben bir kaç madde ile örnekler verim, kararı siz verin ;
  1) Lisedeyken aklımda girişim fikirleri var dokayısıyla sertifika programları, girişimcilik eğitimlerine vs. fazlasıyla katıldım. Neyse liseye bir özel üniversiteden tanıtımına geldiler. Konferansta onlara soru olarak teknokentiniz var mı? Projelere destek fonunuz ne halde? gibi genel Girişimcilik soruları sordum. Adam ciddiyetle, sen aç mı kalmak istiyorsun? Gir bir işe çalış, adam akıllı emekli ol dedi. Bende o sinirle ben bir "üniversiteye" gitmek istiyorum bir "ticarethaneye" değil diyerek konferansı terk etmiştim. Ya sen kimsin neyin kafasındasın ne demek bu?
  2)Onu geçiyorum katıldığım bir start up programında biriyle tanıştım adam savunma sanayi için mükemmel bir alet (kısaca mayın dedektörü ama normalden 9-10 kat daha geniş bir menzile sahip) tasarlamış, üstelik çalışıyor. Devlet destekli şirketlerle iletişime geçmiş seri üretim için. Bu cihazı tasarlarken bir siyasi partiden (muhalefet) yardım fonu aldığı için üretilmemiş. Bu ne saçma iştir? Siyaset böyle şeylere engel olmamalı.
  3) Türkiye'deki melek girişimcilere bakıyorum aslanoba holding vs. Adamlar sadece artık pişmiş bir nevi kendini kanıtlamış işlere yatırım yapıyor. Üstelik büyük hisse (yurtdışına nazaran) istekleriyle.
  4) Eğirim sisteminde de herhangi bir teşvik yok. Geçen aylarda teknoloji bakanı açıkladı; karşılıksız üç yüz küsür (tam hatırlamıyorum) teknoloji projesi için, fon olarak karşılıksız 100.000 lira vericekleri projede, sadece yüz küsür kişi başvurmuş. Demekki ülkede girişimcide yok? Fikir çok ama?

  • lterlemez @lterlemez

   1: Eğitimin (adam gibi ama) devlet eliyle verilmesinin gerekliliği burada ortaya çıkıyor. Özel üniversite, Avrupa mantığı ile belli konularda özelleşmiş olur ve bunların eğitimini verir. Hiç bir özel üniversitede, tüm fakülteleri destekleyecek sermayenin bulunması mümkün değildir (o kadar eğitim parası toplamasına rağmen). Kaldı ki, %99'u sanayici, fabrikatör zaten (hem düşünce yapısı hem de zihinsel olarak özelleşmiş oluyor. Verdiği cevaptan da belli olmuyor mu? Sen emir kulu ol, gerisini düşünme. Adam para kazanmaya alışmış).
   2: Siyasette (özellikle bizde) para kazanmanın başka bir yoludur. İtalya'da güzel örnekleri vardır. Bizdeki siyasetin amacı siyaset yapmak değil zaten. Kafasındaki fikri kabul ettirmektir. 1. maddeye bakınız, sen benim vatandaşım ol gerisine karışma.
   3: Bu da ilk iki madde ile bağlantılı; tabi %100 haksızlar demiyorum. Sonuçta o pozisyona gelmek için emek harcadılar, bir sürü insanın ekmek kapısını açıyorlar ama biraz para kaybetmeyi de göze almalılar. Onlar almazsa, yeni fikirler nasıl ortaya çıkacak? Cuire Ailesi hayatlarını feda ederek radyasyon hakkında bir sürü şey öğrenmemizi sağladılar, para kaybetmek ne ki?
   4: Biraz öğrencinin biraz da eğitimcinin hatası var bu konuda ve işin enteresan tarafı, iki tarafta haklı. Eğitimci branşın tüm gelişmelerini öğrenciye aktarmak için ne zamanı ne de imkanı var ama habersizde bırakmamalıdır. Öğrenci ise, Hoca bunu bana verdi bana yeter dememelidir. Eğitim sisteminin durumunu bilmese neyse ama Hoca'nın verdikleri ile de yetinmemesi gerektiğini bilmelidir. Bugün, "Hocam derste 2*2=4 gösterdiğiniz sınavda 2*3=? ne oluyor?" diye soran bir sürü öğrenci ile karşılaşmak mümkün. Ayrıca, ilkokula kadar "Baba bu neden böyle?", "Anne, şunu neden bu şekilde yapıyorıuz?" gibi tonlarca soruyu sormaya devam ederek İlkokul 1'e başlayan bir çocuğa sen daha ilk sömestr tatilince test sorusuyla dolu (problemi eline veriyorsun ama olası şıkları bunlardır, başka şık arama şeklindeki) ödevleri tutuşturursan, teşvik versende vermesen de zaten yaratıcılığını öldürmüş olursun.

  • lterlemez @lterlemez

   @hakan-3210; haklısınız ama dediğiniz şeyin meydana gelmesi, herkesin benim işime karışma derdinden kaynaklanıyor, sırf maliyeyi düzeltmek için karlı bir şirket özelleştirilmez. Ülkenin bunu kırması gerekiyor. En güzel örneği, internetin dünyanın geleceğini kontrol etmek olduğunu göremeyen yöneticilerimizin, sırf yatırım işinden kurtulmak için TTNet'i özelleştirmesidir. İşin en kötü yanı ise, özelleşen firmanın gerekli yatırımı ya yapmadığını ya da yavaş davrandığını görerek, tekrar üstüne almaya çalışmasıdır. Bir ülkede en önemli girişimci devlettir, bakın devletin el attığı her konuda mutlaka özel girişim vardır. Devlet özelleştirdi, takip etmeyen bir tane yerli firma söyleyin. Büyüklerin hepsi yabancı ortak buldu ya da tamamen satıldı. Haberleşme alt yapısını iyileştirmek mi istiyorsun, özelleştirmen şart değil. Sen alt yapıyı devam ettir ama özel şirketlere de olanak sağla, bak nasıl girişimci oluyorlar.

  • lterlemez @lterlemez

   @hakan-3210 ; bir de bu ülkenin şöyle bir sıkıntısı var girşimcilik açısından. Bizde hazırcılık çok kötü. Kişisel olarak girişimci olmamızı istiyorlar, geliştiğinizde hazır hazır almak istiyorlar, çünkü para kaybetmeyecekler. Aynı otomotivcilerin, yerli otomobil konusu açıldığında verdikleri demeçlerde olduğu gibi: "Efendim, otomobil üretimi globalleşti, her bir parçası başka yerde üretiliyor. Kar marjı çok düşük!". Ya globalleşme ile kar marjının ne alakası var senin için, globalleşmenin kar marjını etkileyebilmesi için dünyanın beş bir yanına otomobil yetiştirmeye çalışıyor olman lazım. Sen daha bir tane bile üretemedin ki!!!!! Adam sıfırdan motor üretiyor, globalleşse ne olur globalleşmese ne olur.
   Aha, yarım asırdır lisans altında üretim yapıyorsun. %100 yerli üretim aracın dünyanın kaç köşesinde?

 • tbpmlk @tbpmlk

  Bu videonun mp3 halini yukleseniz de sabah işe giderken dinlesem

 • HavayıSüzenAdam @hsa

  Üretmeyen bir ülkeyiz! Cezasını halkça çekmemiz ayrı bir saçmalık, olmayan yerliye teşvik edilmesi ayrı bir saçmalık. Dünyanın en saçma, yaşanılması en gereksiz ülkesiyiz. Ha biri çıkar derse " o zaman ne yaşıyorsun git!", ben niye gideyim? Zoru görünce kaçmayacaksın, çalışıp, uğraşıp üreteceksin!

 • teknokolog @teknokolog34

  İşte bu sohbetlere bi levent abi de dahil olsa bi hafta sonra ikinci kere bile izlenir bu videolar

 • YusufFKR - (UYKUSUZ) @yusuffkr

  @gamsizm @hkellecioglu Abilerim dilinize, beyninize, yüreğinize sağlık. Bünyem yalama oldu artık herhalde ki yorum yapasım bile gelmiyo...

 • zafer can @zafergurenin

  mercedes lüks demeyen bir cumhurbaşkanında sorun gayet alınabilir araba diyordu...

 • Volkan Erhan @fnxcoder

  Levent Abi NERDESİN???;

  Yakında sokağa çıkmaya nefes almayada vergi verecez
  bizler konuşuruz onlar yaparlar reklamlarda dedikleri gibi...

  • lterlemez @lterlemez

   Nefes almak ne kelime; inşaat patronu "buraya çook güzel avm olur" diyecek, sen "hayır, ben buraya ağaç istiyorum" diyeceksin. Avm dikilmesine engel olduğun için her diktiği ağaç, ağaçların saldığı her O2 molekülüne vergi koymazlarsa şaşırma asıl...

 • lterlemez @lterlemez

  Ben size söyleyeyim. Ülkenin büyümesi beklenenden daha düşük çıkar böyle vergiler düşünülüyorsa. Çünkü büyüme iç hareketliliğe çok bağımlı ve bu iç hareketliliğin büyük hem de çok büyük bir kısmı ithal ürünler üzerinden. Bakalım nasıl çözüm bulacaklar (bulabilecekleri bile şüpheli- ha pardon ama unuttum, şimdi bir hurda indirimi falan çıkar gene otomotivcileri kurtarmak için).

 • zephyr @zephyr

  yeter artık cidden yeter zaten kur farkı var zaten taksit kalkmış daha neyin zammı bu haliyle pahalı zaten alacak hal mi kaldı millette

 • lterlemez @lterlemez

  Sömürülmek ne kelime; TRT vergisi toplam elektrik tutarına oranlı, adam saat okuma maliyetini bile aboneye yüklüyor. Olmadı sayaç okuma cihazının maliyetini de yüklesinde tam olsun. Faturasını abone ödemiyor, ödeyene ceza, hadi sen öde bakayım tatlı çocuk, senin paran varmış nasıl olsa. Firma zarar etmesin şimdi, sen nasıl olsa karnını doyurmanın yolunu bulursun.

 • Onur @megadro

  Hayaller broadwell gercekler haswell

 • muhalif @muhalif

  Türkiye'nin sıkıntısını emin çapa güzel anlatmış. https://www.youtube.com/watch?v=__yTofXY-Kg&list=FLppBmwFBcI57RjoWnKdjuPA&index=1 Sonuç olarak bu ülkeden cacık olmaz.

 • TurkishPower @turkishpower

  Ciddi ciddi yurtdışına çıkıp yaşamayı düşünmeyi başladım. Okusak ayrı bir ders okumasak ayrı bir dert kpss ye girsen ayrı bir dert özel sektör ayrı bir dert.Bu sistem böyle gitmez patlayacak bir yerde ama o balonun içinde bizler de olacağız.

 • ALIEN @alien

  Tamam genel olarak fakiriz onu anladık ama karnını zor doyuran adamın elinde son model telefonun ne işi var onu hâlâ çözebilmiş değilim. Yemiyor içmiyor gidip onu alıyor.
  Bu tür soruların cevabı linkteki belgeselde biraz anlatılıyor. İlginizi çekerse izleyin efendim.
  http://www.imdb.com/title/tt0432232/?ref_=fn_al_tt_1

  • lterlemez @lterlemez

   Çoğunun başkasından geri kalma korkusu var. O alabiliyorsa bende alabilirim düşüncesi işte...

  • Kesb-i @kesb-i

   Öncelikle kimin neyi alacağına karışma hakkına sahip değiliz. O parayı nasıl istiyorsa öyle harcar. Türk insanının geliri çok düşük. Dolayısıyla o parayla kuracağı hayal de ona göre oluyor. O az maaş alan adamın hayali zaten ancak bir cep telefonu olabilirdi. Kendini eğlendirecek, hobileri, tatil gezileri, sinemaya gitmek, spor yapmak, sağlıklı beslenmek, ev almak, araba almak vs. onun için ulaşılamayacak hayal dahi olamayacak şeyler. Benim hayalim araba almaksa onun hayali tabiki telefon almak olacak. Benim hayalimde mercedes varsa ama chevrolet alabildiysem onun hayalinde iphone vardır ama alır ama alamaz. Adamın sineması da o, oyun konsolu da o, internete girme aracı da o, vidyo kamerası da o, fotoğraf makinesi de o, mp3 çaları da vs. Başka bişeye ayıracak bütçesi yok. Dolayısıyla bir ayakkabı boyacısında son model iphone varsa ben ancak helal olsun derim çalışmış çabalamış alabilmiş. Parayı kimin nereye harcayacağına karışamayız. Belki o parayla alem yapar, belki kumarda, kadında yer. Ama biriktirip iyi bir telefon aldığında neden göze batar anlamak güç. Bırakın tüm vatandaşımız telefonun en iyisini alabilir hale gelsin. Zaten kaliteli yaşayamıyor, kaliteli beslenemiyor, kaliteli giyinemiyor bu tür heveslerini kırmanın bir anlamı yok. Hayata tutunmak için o 3 kuruş maaşlı adamların çok bir sebebi yok malesef.

  • mertdg @mertdg

   Ayakkabı boyacısının iphone alması helal olsun denilecek bir durum değildir. İnsanlarin telefonda bu kadar lükse yoğunlaşmasının sebebi fiyatlarının uygun olmasıdır. Yanlış anlaşılmasın ucuza alıyoruz demek istemiyorum. Örneğin bir arabanın en üst seviyesini herkes alamıyorken amiral gemisi bir telefonu iki üç ay para biriktirip alabiliyorsun. Adamın zaten hayatta sahip olduğu hiç birşey yok ve olanlarda eski/alt seviye vs. kendini böyle tatmin etmeye çalışıyor.

  • mertdg @mertdg

   @hakan-3210 öncelikle konuşma üslubunuza dikkat etmenizi öneririm. Terbiyesizleşmenizin kimseye faydası yok. Sanırım okuduğunuzu algılamakla ilgili bir probleminiz var. Üstteki arkadaşın verdiği örnekte neden düşük ücretle çalışan insanlarımızın telefona daha fazla para yatırmasının sebebini açıklamaya çalıştım. Yani o ornek bana ait degildi ve bu yuzden de helal olsun denilecek bir durum degildir diye giris yaptim. Yazimda kimse daha fazla kazanmasin gibi bi imada da bulunmadim. Bu kasitli olarak yanlis anlamak veya buyuk bir dar goruslulugunuzun gostergesidir. Ustteki arkadasin da dedigi gibi kimseye karisamazsin sen sunu al yada bunu alma diye. Alt gelir grubundaki insanlarimiz hakli olarak herseyin en ucuzundan azar azar almak yerine bir cok seyden kisip ulasabileceklerinin en iyisini alma egilimindeler. Bu yadirgicak birsey degildir. Fakat dogru oldugunu da savunmuyorum. Ayrica burda suanda olusan sartlar ve kosullari konusuyoruz yoksa bizde biliriz sizin gibi poliannacilik yapip herkes daha fazla kazansin, siz milletin kazanmasini istemiyorsunuz demeyi. Son olarak tanimadiginiz kisilerin insaniyetine fikirlerine karsi tez uretirken cirkinlesmemeye ve sinirlarinizi korumaya dikkat edin. Eger yine ayni seviyesizlikle cevap verecekseniz cevabinizi kendinize saklayabilirsiniz yok ben "insan" gibi fikirlerimi savunabilicek kapasitedeyim diyorsaniz dusuncelerinizi okumaktan memnun kalirim.

  • ALIEN @alien

   Mesele layık olup olmamaları değil aynı zamanda kimin ne alıp almayacağını söylemek bizim haddimize de değil ama burada asıl mesele ayağını yorganına göre uzatmak. Yanlış olan insanların önceliklerini bir şekilde doğru sıraya koyamamış olmaları.
   Örneğin, tanıdığım bir arkadaşım heves edip 60 bin TL lik sıfır araba almaya kalktı ki gelir durumu buna hiç müsait değil. Sağdan soldan borç harç buldu yetmedi bir yolunu bulup kredi aldı ve altına sıfır arabayı çekti. Daha sonra taksitler ödenemedi ve borç verenler borçlarını istedi onları da ödeyemedi bir çoğuyla arası açıldı taksitler yine ödenemedi. Banka arabaya haciz koyup sattı ve arkadaşımızın araba macerası bitti. Hâlâ taksitleri ödemeye çalışıyor bir yandan. Şimdi kabahat kimde? Kapitalizmde diyeceksiniz belki de ama biraz da insan ölçüp biçmesini bilmeli.

  • lterlemez @lterlemez

   @alien; Biraz da sabır edeceksin değil mi? Evet, herkes abaya sahip olmak ister ama biraz ufaktan başlamak te gerek; sizin de dediğiniz gibi en azından müsait olup olamayacağını ölçme şansına da sahip olurdu. İlla sıfır olmasına gerek yok ki, elinde fazla fazla para olsa bile. 2. elden başlayıp, yavaş yavaş sıfır arabaya doğru da gidebilirdi.

  • mertdg @mertdg

   @hakan-3210 biraz önceki üslubunla simdiki arasinda daglar kadar fark var. Eger fikir belirtmek istiyorsan en basindan saygili olmayi ogreniceksin, uyarildiktan sonra ben zaten bisey demedim ki gibi savunmalarin manasi yok. Herneyse sen hala ana fikiri anlayamamissin. Kimseye senin paran yok sen haketmiyorsun demeye calismiyorum. Verdigin ornek de abartili derecede sacma. İlla ki ikinci el yada eski model mi almasi lazim geliri dusukse. Durumu cok iyi degilse gider alt orta sekmentten telefon alir pasa pasa kullanir. Durumu hic yoksa ve telefona ihtiyaci varsa o zaman da akilli telefon yerine normal bir telefon alir. Atasozunu ogrenmissiniz fakat ne anlama geldigini tam kavrayamamissiniz. Ucuz olan her urun kotu degildir. 10000tl degerinde is yapmasi gereken bir alete 3000tl verirsen ve bu alet istedigin isi yapamazsa ucuz etin yahnisi dersin veya senin dedigin gibi ucuz mal alicak kadar zengin degilim dersin. Yani hala anlayamadiysan ozet geciyim, eger senin ustune giymeye iki tane kiyafetin varsa son model telefon alman mantiksizdir ve bu sadece ego tatminidir, ben buna ulasabiliyorum demektir. Ayrica sizin maddi durumunuzdan da haberdar degilim haliyle verdiginiz orneklerin de benim icin bir anlami yok ama sunu soyleyebilirim s4 yerine ikinci el s2 yada s3 alsaydim diye bir kiyaslama yapiyorsaniz burdan varacagim sonuc telefon piyasasindan pek anlamadiginizdir. Markalar sadece amiral gemisi uretmiyorlar. Orta ve alt sekmentte de urunleri var bunlari da tercih edebilirsiniz. Son olarak kimin insan olup olmadigina karar vermek gibi bi terbiyesizlige kalkisip sonra da soylediklerimi hakaret olarak goruyorsun demek resmen geri vitestir, insan olan zaten dogru duzgun konusur ve tanimadigi kisilere senli benli hitap etmez. Engelleyip engellememek de benim kararim, kac yasindasin bilmiyorum ama saygi cercevesinde fikirlerini beyan edebilmek onemli bir olaydir. Kendini baya bir gelistirmen gerekicek. İyi aksamlar.

  • mertdg @mertdg

   @hakan-3210 Yaşınız kadar telefon değiştirmişimdir, haliyle neyin ne olduğundan gayet eminim. S4 yerine ikinci el s3 veya s2 almayi dusunen biri telefondan anlamiyordur. Bu yuzden sizinle daha fazla konuşma gereği görmüyorum. İyi günler.

 • Baki Karadeniz @bakikaradeniz

  Kredi kartına taksit Hüsnü Özyeğin'in buluşu. (Pamukbank'ın genel müdürüyken tepe ekibi ile ayrılıp finansbankı kurduğunda galiba) Bildiğim kadarıyla dünyada örneği yok. Niye yok? Oradaki insan psikolojisi mi farklı, Bankalar mı akıl edemedi yoksa onlarım Devleti faciayı farkedip kendi ipini çekmeyi mi kabul etmedi bilinmez.

  Türkiye'de üretim sorunu olduğu aşikar. Üretim sorununun bir eğitim sorunu uzantısı olduğu daha da aşikar. Ama @hkellecioglu biz rekabet edemiyoruz demek doğru değil. Bir yol vardır elbet. Yapılmayanı bulup yapmak için.Maliyeti yok yazılım yapalım bari demek vizyonsuzluk.

  Türkiye'de sıkıntılardan en önemlisi vergi değil, vergi adaletsizliği. Yani zenginle fakirin aynı oranda vergi vermesi. Dolaylı vergi sanırım kdv gibi herkesten aynı oranda alınan vergiye deniyor. Bu vergilerin toplanan vergilere oranı dünyada %20 lerde. Bazı ülkelerde fazla. İngilterede %40 lardaydı sanırım. Gerçekten yuh olsun ingiltereye. Bir nevi Krallık olduğundan mı acaba? Gerçekten ayıp. Bizde %70 lerde...

  Bir de şöyle bir sıkıntı var ki sadece bizde mi bilmiyorum. Bu ülkede ticaret birbirini kertme olmuş. Ama herkes birbirini kerttiğinden topluca kertilmiş oluyoruz. Ama yine de akıllı geçiniyoruz. Çünkü ülke alışkanlığına dönüşüyor. Zira ülkede ahlak da yok. Herkes köşeyi dönme derdinde.

  Hep de o köşeden yiyoruz... Golü.

 • Baki Karadeniz @bakikaradeniz

  Ya bir de Vestele lafım vardı unuttum. Bu vestel o kadar kaynakla (para, yazılımcı vs,) sadece b.k üretebilen m.l bir firmadır. Ben bir televizyon almıştım kendilerinden akıllısından. Sonra aptal çıkınca linkedinden pazarlamadan sorumlu ceo yardımcısını bulup yazmıştım. Bunları bunları yapmışsınız ama olmamış şöyle yapabilirdiniz falan diye. Adam bana "ama biz şu kadar tv satıyoruz" diye cevap vermişti. Bunlardan bir halt olmaz.

  Ey bakan, eğer yerliyi teşvik edeceksen de vergi bindirimi yapacağına yerli ürünlerde vergi indirimi yap. Yeme bizi. Zira biz yemiyoruz!

 • A. Çağatay KANDEMİR @alptekinck

  Kurlardan falan pek anlamam ama insanlar zırt pırt telefon almasa dolar bu kadar hızlı yükselir miydi?

 • Batuhan @achfighter

  Sivas katliamının yıldönümünde haber çok manidar.

 • Kesb-i @kesb-i

  Tamam alım gücümüz düşük, kurdan dolayı bize pahalı geliyor, vergiler yüksek zaten, geçici olan ve şuan kalkmış olması gereken ÖTV hala kalkmadığı gibi arttı vs. Ama durum böyleyken hala bu vergiyi artırma çabası neden? Tabiki argeye, yatırıma, gelişime harcanması gereken paralar suriyelilere, saraylara, lüks makam araçlarına, gösterişe, 2 yılda emekli olduğu halde tekrar seçildiğinde çift maaş alan milletvekillerine, el altından silah sevkiyatına yollara vs. gömüldü. Yani sadece olanı satıp tükettiler, sadece tüketime yönelik inşaat vs. ile gittiler ve geriye bişey kalmadı. Böyle giderse biz de batacağız çünkü devletin üretme gibi bir derdi yok. Sadece şatafat ve gösteriş var. Ben bu dönemi 2. lale devri olarak değerlendiriyorum. Bana harcama, tasarruf yap diyecek bir yönetim önce kendisi tasarruf yapmalı. Vatandaşa fiata bin diyen adam 12 silindirli mercedese binemez. Önce bunu haketmeli. Lafa gelince Hz. Ömer kendi mumunu yakmadan ziyaretçisiyle ilgilenmedi vs. derler ama diyanet bile ne hale geldi. İşin vahim tarafı bu lüksü normal karşılıyorlar. Halktan bu kadar kopan bir anlayış daha önce hiç olmadı.

 • ahmet faruk @ahmet-faruk

  İphone almak için yemesinden içmesinden kısan adam var,fakir adam neden iphone alır bunu araştırmak lazım,sosyel bi bozukluk var.

 • Ela @ela

  Öldü bitti denen yunanistanda emekli adam 1100 Euro alırken ülkemizde ancak 300 Euro alıyor. Tiksiniyorum şu memleketten.

  • Cowboys @cowboys

   http://www.imtolstoyevski.com/journal/2015/7/1/25-maddede-yunanistan-ekonomik-krizi-ve-alman-olmann-dayanlmaz-hafiflii#.VZW-935XCNM.facebook=

   Son satır daha şahane "Yunanistan euro'dan çıkıp iflas ettiğinde, Türkiye gibi olmamak için uğraşmaya başlayacaktır."

  • lterlemez @lterlemez

   Üstelik 300 Avro maaşı uygun gören vekil, 2 senede emekli oluyor ve kendisine emekli maaşı bağlıyor. O maaşı alırken de kendisini yeniden vekil seçtirip vekil maaşı bağlıyor. Hem emekli maaşı hem vekil maaşı. E, ne oldu emekliye? Çalışmaya başlarsa emekli maaşı kesiliyor. Peki vekilin emekli maaşı neden kesilmiyor? Vekil böyle yaparsa, vatandaş ta yapmaz mı?

  • Murat Özdemir @dtemarti

   1100 Euro alıyordur ülkemizdeki insana göre ülkemiz şartlarında çok iyi. Ama yunanistanda çarşıda pazarda durum nedir? Onu da kıyaslamak gerek. 1100 elma için iyi ama armut için iyi olmayabilir.

  • lterlemez @lterlemez

   Almanya klasik Almanya, hiç bir değişiklik yok. 1. Dünya Savaşından beri aynı, Avrupa'nın ölümü yine Almanya'nın elinden olacak zaten, o aşikar. Hatta şöyle bir fikrim bile var, (yaptıklarını kesinlikle savunmuyorum ama) eğer Hitler kafayı yemeyip, aynen devam etseydi, şu an Avrupa'ya Avrupa değil Almanya diyor olurduk. Özellikle 2. Dünya Savaşı esnasında (o kadar ham madde, zeki insan vb. sıkıntısı çekilmesine rağmen ) ürettikleri teknolojileri düşününce, şu an ki halleri hiç şaşırtıcı gelmiyor. Adamlar jetle uçtu, ağır silahlar için zırhlı üretti, anti zırh silahları üretti, tankı tam bir savaş aracına çevirdi, gece görüşü icat etti, dönemin en iyi otomatik silahlarını geliştirdi (günümüz otomatik silahları hala aynı teknolojiyi kullanıyor), denizaltı denen aracı tam bir savaş makinesine çevirdi, neredeyse atom bombasını yapacaklardı, vs. vs. vs.

  • Yılmaz Atlı @yilmazatli

   Sorgulayan bir millet ve sorgulamadan yaşamayan bir kesim.. Bu adam ateist ama bizdeki müslümanlardan daha kaliteli bir insan olduğu belli.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Güzel bir konu olmuş "üretmezsen ölürsün" 🙂 diyesim var. Aslında parası olan için paradan para kazanmak varken ne gerek var üretmeye mantığı 1980'lerde oturtuldu bu güzelim ülkeme geri dönüşü çok zor ve sancılı olur gibime geliyor. Birde adamların asgari üçleri ne kadar bizdeki en üst maaşlar ne kadar onlara bir bakmak lazım. kolay gelsin.

 • tekno55 @tekno55

  yaşadığımız ülke gerçekten çok fakir,sokakda bakmayın siz herkes süslü püslü geziyor herkezin altında araba,hepsi kredi kartı yada krediyle alınan şeyler,Amerikalıların 400 Dolara aldığı notebooku biz 2000 lira civarına alıyoruz,hem onlardan fakiriz hem 3kat fazla para ödüyoruz, ve bu beni çok sinirlendiriyor murat abinin de bahsettiği gibi,

 • Executioner @executioner

  İthal mobilyalara ek vergi gelmiş, onun için zamlandı. Bildiğim kadarıyla bu vergiler direk gümrük vergisi vs olarak geldiğinden bunları faturada göremeyeceğiz.

 • Kagan @kagan

  Yerli üretime destek olmak için gibi de bir açıklama var. Sanki yerli üretim vardı. Bunun yolu avrupa ile olan gümrük birliğini sonlandırmaktır. O zaman herkes alkışlar. Zaten üyesi de değiliz. Aksi halde kaynak arayışı gibi yorumlanır.

 • aslanmurat @aslanmurat

  Bu konu çok önemli firmalarin türkiyeye özel fiyat vermeli yurtdışına satış yapilmamali kur ve vergi yüzden türkiyeye özel fiyat verilmeli bi taraftanda benim çevremde adamin elinde i phone 6 lg g4 samsung s6 lar var demek ki bi şekilde satılıyor

 • Alper @alper298430

  Dış ticaret açığı yıllardır var. Sen bunu bahane ederek üretmeyip, 1 firmanın veya da belli firmaların ağzıyla haksız rekabetle ilgili düzenlemelere ve uluslararası sözleşmelere aykırı "Yerli malı satılmıyor, kafam bozuldu, vergi koy..." zihniyetiyle vergi koyarsan o işin içinden çıkamazsın. Dünya teknolojiye gözünü açar, bizimkiler kafayı toprağa gömme derdinde... Neymiş? "Efendim, s6 alıyorlar, iphone 6 alıyorlar, lg g4 alıyorlar..." Sanane arkadaş! O adamın sorunu... Sende o kadar vergi koyma teknolojiye, herkes Avrupa standartlarında fiyatlarda alsın, 2 katı da devlete vergi ödemesin. Parası yokken de gidip alıyorsa ödemesini de bilsin. Yok kredi kartına yasak, yok o yasak, yok bu yasak... Bunu bahane edip vergi getiriyorsan kusura bakma ama iki yüzlüsün... Bu ülkede sonuçta yıllardır ÖTV'de, ÖİV'de alınıyor. Kimin evinde buzdolabı yok? Kim sabit hat kullanmıyor? TV, bilgisayar, internet olmayan ev mi kaldı? Bunların bahanesi ne? Bütün bunlar da lüks mü? İnsanda biraz yüz olur. Yerli malı satacaksan rekabet edeceksin, kaliteyi arttıracaksın. Bu firmalar sadece ülkemize satış yapmıyorlar. Bakın Japonya'ya... Adamlar kendi ürettiklerini ülkesine satıyor, dışarıdan gelenler sadece göz dolduruyor. Niye? Çünkü ürettiği malda müteahhit kafası gibi ondan bundan kırpmıyor, AR-GE yatırımı yapıyor, kaliteye önem veriyor. Bizimkiler de gidiyor anakartı pegatron'dan, işlemciyi intel'den, ram'ı kingston, kamera sony, ekran kartı nvidia, ati, bios AMI üstüne de çak logoyu... Eeeee? YERLİ MALI... Yesinler. Kusura bakmayın ama bu mallara %100 de vergi gelse siz o 5 sene önceki teknolojilerinizi S-A-T-A-M-A-Y-A-C-A-K-S-I-N-I-Z!

 • Farti @cromwelle

  En iyisi göçmenlik başvurusu yapıp ülkeden kaçmak gerekiyor şu duruma bak oldum olası sevemedim türkiyeyi fakat kader kısmet. Ünlüler bile şimdiden bazı ülkelerde kalmak için gidiyorlarmış bizim el mahkum.

 • socialtrk @socialtrk

  Tam podcast olarak dinlemelik bir bölüm olmuş.

 • İzzet @izzettimur

  Artık Devletin yazılım sektörüne ve bilişim teknolojilerine istihdam yapması gerektiğini düşünüyorum gelişmiş ülkeler planlamasını bu sektöre yaparak ve bu temeli daha eğitim hayatında kalifiliyel, eleman yetiştirerek başarıyorlar fakat türkiye hep bir vergi yükü hep bir kısıtlamayla iç ticareti canlandırmaya çalışıyor ama Vestele baktığımızda Sunny gibi türk firmalarına baktığımızda onlarda %100 yerli bir üretim yapmıyor ki tasarımını yap kutunun içi çin,taiwan üretimi işlemcilerle donatılmış bu iş böyle olmaz istihdam yapılmalı ve kalifiyeli eleman geliştirip AR-GE kurmalıyız.

 • Enes Pst @enoes241

  @gamsizm hani oyun yapana bilmem kaç yüz bin lira verilecekti.
  aldım elime projemi gittim istediğim parada yüzbin liralar değildi iyi bi pc ve birkaç ekipman için 20bin civarı bi paraydı.
  aldığım cevap özetle sende bu para olacak sen gidip alacaksın bizde sana %40ını vereceğiz
  dükkanın vb olacak herşeyin düzenine girmiş olacak o zaman alırsın..
  peki sorarım herşeyim tam olduktan sonra kredi almak devletin malı denizcilik değil mi?
  böyle durumda açık varmış beter olsunlar demek geliyor içimden ama ne yazık ki cezayı yine biz ödüyoruz

  • Enes Pst @enoes241

   @hakan-3210 ota boka vergi koyan hükümet cari açık kapansın diye değil oğluna yeni yat almak için koyuyor aldığımız herşeyin yarısı vergi nereye gidiyor bu kadar para ama sana bana 3-5 kuruşu çok görüyor ne diyim
   iş vermiyorsun hep torpilli atanıyor iş yapacaz destek olmuyorsun napacaz biz katil mi olalım
   bari bırak yurtdışına gideyim bugün gitsem yurtdışında 10bin dolar maaşım var hiçbişe yapmasam sadece game tester olsam 3ila 4bin dolar hiç olmazsa yaşam standardım artar
   walla ne diyim Allah her iki taraftada çektirsin oğulları uyuşturucu bağımlısı olsun karısı kızı kötü yola düşsün biri tutmadan ayakta bile duramasın tek bir işi bile rast gitmesin...

 • ALIEN @alien

  Gittiğiniz hiç bir yerde size kucak açılmayacak.
  Ülkemizin kıymetini anlamaya çalışsak daha iyi olur aslında.

 • BokehBalls @bokehballs

  Dönyanın en böyük ilk 5 ekönömisi değilmiydik biz ya laa?

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  7 den 70 şe vergi kaçırmayın, adam gibi vergi verin kimsede size ek vergi koymasın... lafım hepimize

  • BokehBalls @bokehballs

   Kim nasıl vergi kaçırıyor anlamadım. Vergi kaçıran biri varsa o da esnaf ve kaymak tabaka ticaretle uğraşan zenginlerdir. Maaşa çalışan adam nerden vergi kaçıracak? Zaten maaşından direk kesiliyor. Özelde de kamuda da.

 • Cavid CV @cv

  Türkiyedeki vergi sisteminin ulkenin tüketiminin dışa bağımlılığı için olmadığını anlasaz herşey düzelecek. Mesela biz Azerbaycanı götürelim, ulkenin neredeyse 90% tüketimi dış italat, ama ülkenin para girdisi daha vazla. Sizce bu nasıl oluyor ? Sadece ulke ekonomisi ile devlet bütcesi arasındaki farkı anlasak herşeyi daha iyi anlayacaksız. Ve Türkiye devlet bütcesinin nasıl oluşturuldugunu, paranın nerden geldiyine bi bakın. 90% vergi. Bizimgibi pertolunuz veya Almanya gibi sanayeniz yok. O yüzdan sizde vergi düşük olamaz.

  • lterlemez @lterlemez

   Azerbaycan petrol ve petrol ürünleri üzerinden gelir elde eden bir ülke; bu tip ülkelere bildiğiniz gibi çok fazla yaptırım olamıyor (zaten açık verseler de, sürdürülebilir açıktır. En azından petrol/Doğal faz bitene kadar). Özellikle doğal gaz ve petrolü bir arada elinde tutuyorsa. Petrol üretiminde, miktar bakımından az söz sahibi olan ülkeleri dikkate almayınız. Rusya, İran, (fiziki olarak sınır ihlali yapılmasına rağmen, ki asıl konu zaten petrolü değildi, İsrail ve Kuveyt'ti) Irak, Kuveyt, Rusya, Azerbaycan, Sudi Arabistan ve diğerleri...

  • Cavid CV @cv

   Dünyanın enbüyük ekonomiye sahib ülkesi ABD dir, ama Obamanın devlet maaşlarını ve emeklilere maaşları ödemeye para yok sözleri dünkimi hafızamda, peki bu nasıl oluyor ? ABD bile anladı ulke ekonomisi herşey demek degil. Asıl olan bütcedir.

  • lterlemez @lterlemez

   Şu an dünyada nakiti olan yaşıyor, bir de nakit kadar değerli ham maddesi olan.

  • Cavid CV @cv

   O yüzdende bu vergiler Ticari açık için falan degil. Vergi üzerinde butce stoklamak içindir.

 • zephyr @zephyr

  arkadaşım zamanında pioneer müzik seti aldı 20 sene kullandı en sonunda bir arkadaşına hibe etti ben onunla aynı zamanda aldığım vestel müzik setini 2 ay ancak kullanabildim her yerinde arıza çıktı ki aşırı derecede titiz ve temiz kullanan biriyim yani kısaca vestel saman süpürge yapsa güvenip almam 40 senedir bunca devlet desteğiyle bir yere gelememiş firmaların bundan sonra bu vergilerle bir samsung olacağına inanan varsa Pollyanna ile tanıştırabilirim kendisini

  • Yılmaz Atlı @yilmazatli

   Evde 15 yıldır çalışan ve bana mısın bile demeyen bir tane tüplü televizyon var. Abi, insan bu kadarmı güzel televizyon yapar, vallahi helal olsun demek bile gelmiyor içinden.. 15 yıl içerisinde her şeyi değişti. Maliyeti kadar birde zarara uğrattı beni. Türkiyedeki üretiyici maalesef desteklemek içimden gelmiyor..

 • Yılmaz Atlı @yilmazatli

  Onu çok düşündüm. Ulan dedim, yurt dışında neyin nesi ? Güzelim ülken varken neden gidip yurt dışında hayatını devam ettiresin ? Sonra döndüm ve Ülkeme baktım.. Devlet desen ne yaptığı belli değil, eğitim sistemi desen saçma sapan bir şey, teknoloji ve bilim desen belli bir kesimden başka kimse ilgilenmiyor, huzur desen yokla var arası gibi bir şey, her gün yolda giderken bomba bir yerimizde patlayacak tedirginliği, sen onda sın sen bundansın diyerek birbirine saldıranlar mı desem.. Say say bitmez. İngiltere bile vatandaşlarına Türkiyeye gitmemeleri konusunda uyarmış. Zaten turist sayısında düşüş var. Her yer keko ve suriyeli kaynıyor. Doğu tarafı zaten ayrı dert. Siyasetten başka bir şey konuşulmuyor, daha hükümet kurul(a)madı. Millet hala birbirine laf atıyor, oradan dolar yükseliyor, Türk paramız yerinde sayıyor. Euro zaten uçmuş gitmiş.. Sağlıkta skandallar bitmek bilmez.. Doğudaki milletin kaçak elektrikteki zararı ve trt payını yine biz ödüyoruz, işsiz diye milletten her ay zorunlu sağlık sigortası için 40 TL + para alırlar, üzerine doktordan çıkıp eczaneye gidince yine oradan bir kazık daha sokarlar... Biz yarın ne olacağız diye düşünürken yurtdışındaki eleman nirvanaya ulaşmıştır zaten. Ama malum kesime sorsan.. hiç bir sorunumuz yok(Vestelimiz var, Vayy bee!!, meyve-sebze ucuz(Tarım ülkesiyiz ya!!), teknoloji desen alakaları zaten yok, refah düzeyimiz ooOOoOOOO çok çok yüksek(YERSEN !!). Uzun lafın kısası, Türkiye'den her ne kadar ayırmak istemesem de sevdiğim ve yapmak istediklerim dolayısıyla yurtdışına gitme gereği duyuyorum. Cahil bir toplum her zaman köle olmaya mahkumdur. Ve Türkiye'min bir kesimi bundan memnun. @alien

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Merhabalar,
  Yine guzel bir video olmus, katildigim kisimlar olsa da bazi konulardaki goruslerinize katilmam olanaksiz.
  Bence boyle bir yorum hazirlanirken daha iyi arastirilmaliydi, oncelikle taksit bir bizde var dunyada yok herkes parayi bastirip aliyor falan filan, kredi karti kimse kullanmiyor bize has birsey demek cok naif bir bakis acisidir.
  Dunyada kredi kartinin en cok kullanildigi ulke Amerikadir ve pesin alislarin en az 20 kati kredi karti alisverisi yapilir ve uygulanan faiz aylik %10-11 civarindadir, kredi karti Amerika icin doner sermaye gibi birseydir.
  Yine bulundugum ulke olan Hollanda dahil butun avrupa ulkelerinde kredi karti yaygin olarak kullanilir ve taksit en cok tercih sebebidir. Aradaki fark kredi karti limitleri ve verilme kriterleridir.

  Ayrica taksitlendirme de 60 aya kadar mevcut tabi odenen faiz miktarinin devasa boyutunu kabul ederseniz.

  Ikinci konu dolar, euro kisaca doviz...
  Olaya bir defa amerika da 100 dolar bizde niye 300 tl diye bakarsaniz depresyona girersiniz, oncelikle sizin 1 tl niz global pazarda ne aliyor 1 dolar ne aliyor ona bakmalisiniz bu sadece Turk parasi icin degil butun para birimleri icin gecerlidir, yine dolar kurunu hukumetler kafalarina gore belirleyemezler yani ben bugun dolari 2.5 tl yapacam diyemezsiniz bugun dunya da dolarin dengesini degistiren etkenlerden bazilari: Enerji (Petrol, elektrik, gaz vs), gida, ulasim, degerli hammaddeler (Celik, vs), Altin, doviz rezervleri, global ithalat-ihracat dengesi, ulkenin yerel ithalat-ihracat dengesi, iscilik ve ilgili maliyetleri, saglik daha dogrusu genis olarak medical.
  Bu saydiklarimin hepsi dolarin yada euro'nun kaderini degistirir.

  Dolara dunya pazarinda asiri bir siskinlige sahip ve ilk vuracagi ulke Amerika olacak, Euro karsisinda nerdeyse esit hale geldigi halde deger olarak aslinda halen 1.5-1.6 civarinda ( 1 euro = 1.6 dolar) su an 1.11 ama uzun vadede kazanan Euro, Turkiye de dolar ve doviz kuru aslinda dunyaya paralel gidiyor sadece guncel olarak Turk lirasi fazladan deger kaybediyor ama ic pazardaki enflasyon oranina bakarsak cok ciddi bir kayipta yok.
  Soyle basitce ornekleyebilirsek, Hollanda ve Almanya da orta ve dusuk kesim icin gelirler yaklasik aynidir, Almanya bir kac adim onde gidiyor sadece.
  Neyse Hollanda yi ornek verelim...
  Aylik maasi 1400 euro olan bir kisinin ki bu Hollanda icin iyi bir maastir, aylik harcama ortalamasina bakalim.

  Ev kirasi: Devlet yardimi ile birlikte ortalama 400-700 euro arasidir, evin buyuklugu ve konumuna gore fiyatlar oynar biz ortalama 500 diyelim.
  SGK Masrafi: Turkiyedeki gibi bir emeklilik mumkun degildir, ayda kisi basi ortalama 130 euro odenir ki bu miktar bir cok ek destegi barindirmaz yani bazi ekstralardan feragat edersiniz. Ayrica odediginiz miktar oylece gider size emeklilik olarak geri donmez ve kisi basinadir yani esiniz sizin sigortanizdan faydalanamaz ona da ayri odersiniz, bu durumda 250 euro gibi bir rakam yapalim buyuk ihtimalle devletten yardim alirsiniz buda 80-90 euro civarina denk gelir etti 640 euro.

  Elektrik, isinma ve su: Elektrik ve isinma genelde bir yere odenir ve ortalamasi 3-4 kisilik aile icin aylik 120 eurodur ama evin durumuna gore 200 bulabilir biz buna 150 diyelim.
  Su da aylik 60 euro civarindadir yine 100-150 bulabilen durumlar vardir buna da 80 diyelim.
  Bu konuda devlet yardimi soz konusu degildir dolayisiyla 640+230=870 euro eder.

  Gida ve temel ihtiyaclar:
  Ekmek: Turk ekmegi 1,5 euro yabanci ekmek 1 euro civarindadir, et 6-10 euro arasi degisir, sut litresi 1 euro civarindadir, sebzeler degisken olup domates kilosu genel olarak 2 eurodur ozetlemek gerekirse yine 3-4 kisilik bir aile icin aylik mutfak masrafiniz en tasarruflu halinizle bile 200 euro civaridir ki ciddi tasarruf gerektirir. 870+200=1070

  Ulasim: Akaryakit turkiye ile hemen hemen ayni olup vergile ve sigorta pahalidir, bir arabaniz varsa aylik masrafiniz vergi ve sigorta dahil en dusuk 150 euro olacaktir. Kendi araciniz yoksa toplu tasimacilik cok kullaniyorsaniz 80 euro civari olur (Ekseriyetle sehir ici dolasim ise)
  1070+80=1150 yada 1070+150=1220

  Devletten alinan ek yardimlar ve diger harcamalar: Devlet okul icin ve cocuklar icin ek odenekler verir bunlarin toplami aylik 100 euroyu bulabilir ama degiskendir ortalamasi 100 sayalim.
  Yine de cocugunuz icin yaptiginiz masraf aylik en az 100 euro dur tabi uc sinir bir pinti degilseniz.
  Orta halli bir cep telefonu ve ev interneti icin aylik 50 euro odersiniz, 1150+50 = 1200 yada 1220+50=1270

  Evet, 1400 euro ayliginizdan en iyi sartlarda 1200 euro aylik harcarsiniz ve size 200 euro kalir onunla da artik biriktirirmisiniz yoksa en pahali laptopu mu alirsiniz karar sizin.
  Evet, Avrupa da sartlar ve sosyal standartlar yuksek ama cennet degil, para irmaklari akmiyor.
  Kacak calisan, vergi kaciran kisilerin zamaninda diktikleri binalara bakmayin, simdi yapabiliyorlarsa yapsinlar kolaysa...

  Ayrica vergi uygulamasi Turkiye ye has birsey degil, butun dunya da uygulanan bir sey ve bir ulke ihracatci olmak istiyorsa mecburen bunu yapmalidir. Hollanda da su anda bu konu da getirilmek istenen yaptirimlar var ki elektronik olarak cok ucuz bir ulke degil burasi yani belcika, almanya ve fransaya bakarsaniz.

  Kaldi ki Ingiltere dunyanin en degerli para birimlerinden birine sahiptir ama hayat cok pahalidir.
  Avrupa insanin gelismesindeki en onemli faktor tok gozlu olmaktir, yani birseyin isinizi gormesi size yetiyordur, ornegin FullHD bir laptop yariyorsa gidip 4K alma derdine dusmezler, ceplerinde 2-3 telefon gezmezler, ipad yada iphone lari masaya koyup kasilmazlar, Turkler gibi tuvalete bile imkan olsa arabayla gitmezler, 5 kilo domates alip 4'unu curutmez teker teker alirlar. yine 5 kilo et alip catlayana kadar sismez gozlerini doyuracak kadar alir araliklarla tekrarlarlar.
  Bir ulkeyi hukumetler degil insanlar degistirir, millet olarak anlayis, sevgi, tok gozluluk, tasarruf, egitim, saygi, calismak gibi evrensel degerleri benimsemedikce dolar 50 kurus olsa da yine insanlar ac kalmaya devam edecektir. Hollandalilar cok degil 50-60 sene once savas atlatmis yillarca patates yiyerek hayatta kalmistir. Bir insan goruyorsunuz gezerken, gitar caliyor sarki soyluyor ama dilenmiyor, Allah rizasi icin 3-5 kurus demiyor insanlar ona deger veriyor caldigi, soyledigi sarkilar icin para veriyor alan kisininse cok soylerse agzindan cikan laf " Tesekkurler ", Almanya yi saymak bile istemiyorum.

  Insanlarimiz kendileri hayati kavramalidir, tasarruf etmek zavallilik degil erdemdir, akilli harcamak pintilik degil maharettir.
  Soz gelimi Fx-6300 islemci birakin ortalama kullaniciyi iyi bir oyuncunun butun ihtiyaclarini karsilayabilecek bir islemci ve en ucuz i5 islemcinin nerdeyse yarisi fiyatina ama sirf intel oldugu icin oburu tercih ediliyorsa burada bir sorun vardir, evet ust duzey islemci ve performans iyidir ama ihtiyac oldugunda lazimdir yani profesyonel degilseniz bu gereksiz bir lukstur bu mantigi insanlarin kabul etmesi gerekir. Yok illa ki ben en iyisini istiyorum diyorsaniz ona gore calisip para kazanmalisiniz. siyasetten nefret ederim ve hic bir siyasetciyi sevmem ama ulkelerin ihracatta aldigi onlemler uzun vade de ulke cikarlarina hizmet eder bunu da kabul etmek gerekir aksi halde tuketen toplum olunur. Ayni mantikla yerli urun de olsa ihtiyac olmadiginda almamak, alirken kalite ve dayaniklilik aramak yerli urunun de kalitesini artirir, alternatif urunlerin sayisini artirir.

  Tabiki yazdiklarim sahsi goruslerim, elestirilebilir yada iddialarim curutulebilir alakali ve seviyeli her turlu cevabi memnuniyetle karsilarim.

  Saygilar,
  Iyi gunler.

  • tako00 @tako00

   @malikepoglu abicim çok yanlış düşünüyorsun bu ülke zamanında tarım ülkesiydi ve afedersin ama bir b.k olmuyor.

   Bak Brezilya dünyanın ambarı denilebilir tarım konusunda çok gelişmiş bir ülke fakat Dünya'nın amelesi olma rolünden ileriye gidemiyor.Ama Hindistan'a bak adamlar yazılım sektöründe çok ilerdeler ve geleceğin süper gücü arasında gösteriliyor.

   Yani uzatmayayım sen eğer ileri yazılım da (yazılım diyince aklına sadece android-ios geliyorsa yazılımı bırak sen) örnek veriyorum veri madenciliği,doğal dil işleme yöntemleri,yapay sinir ağları,big data organizyonları,erp uygulamaları vs. kendini geliştirir ve bunlara bağlı ürettiğin yazılımları pazarlayabilirsen dünyanın yeni süper gücü sensin hoşgeldin aramıza denir merak etme.

   Velhası kelam bunlar tarımla filan olcak işler değil paşam ha belki az çok paran olurmu olur ama ileri teknolojide gelişemezsen arabayı üretemezsen uçağı üretemezsen gene o kazandığın parayıda hoop alırlar elinden.

 • lterlemez @lterlemez

  İşlemci örneğiniz güzel bir örnek, siyasetçiler için söylediğiniz benim içinde geçerli ama siyasetçiler konusuna eklemek istediklerim var. Avrupalı siyasetçi, mesela bir vergiyi getiriyorsa kendisi de uyguluyor. Bizimkiler gibi, 30 yıl çalışmış emekliye 2 gram zammı, çalışmak istediğinde emekli maaşını kesmeyi, hatta hiç vermemeyi uygun görüyor iken, kendisini 2 yılda emekli edip, hem emekli maaşını hem de kendisini yeniden seçtirip vekil maaşı almıyor. Avrupa'da yapanı 2 saniyede al aşağı ediyorlar.Avrupalı siyasetçi Versailles Sarayı'nda veya Beyaz Saray'da oturuyor ama orada oturmasının bir sebebi var. Bizimkiler gibi, ekilebilir alanı sebepsiz şeylere kullanmayın diye kamu spotu yapıp, Atatürk Orman ÇİFTLİĞİ'ne Saray inşaa etmiyor. Elhamdülillah Müslümanım ama Allah'ın yarattığı ağaçları kesip güzelim Göztepe Parkına, Çamlıca'ya cami dikmeye, 3. Köprü uğruna ormanı talan etmeye kalkmıyor. Ben İstanbulluyum ve Eskişehir'de yaşıyorum ve her yaz geldiğimde İstanbul'un haline çok daha fazla üzülüyorum. E5'in etrafı alabildiğine beton olmuş. Bir tane ağaç yok, park yok. 81 tane il var bu Güzel Ülke'de, neden sadece İstanbul arkadaş? Neden sadece beton? İstanbul finans merkezi olmak zorunda mı? Neden Antalya, İzmir, Kocaeli, Çanakkale, İskenderun, Bingöl, Ağrı, Hakkari, Gaziantep değil? Neden, bir siyasetçi bana anlatsın? Bir sürü örnek dünya şehri var, düştükleri halleri görmelerine (görnek istemiyorlar aslında) rağmen hala İstanbul'da neden inat ediyorlar?

 • Mehmet Çakir @m3hm3t4189

  Bence çok yanlış bir konu seçimi olmuş ekonomi ile ilgili bir çok site ve ekonomist var zaten teknolojiden devam etmeniz daha güzel olurdu saygılar

 • afsinyus @afsinyus

  Makro açıdan bakalım. Satış hacmi düşecek, İş alanı azalacak, mevcut zincirler pozisyon koruyacak yeni yer açmayacaklar. Eşittir işsizlik.

  Cep tel olmasa da (ki yolu bulunur) laptop ve tablet kaçak gelecek. Bu alanlar daha da daralacak.

  30 senedir bağarıyoruz Ankara küçükmeden ülke büyümez diye. TRT 2015 bütçesini bitirmiş bile. Bir çok yeni bakanlık yeni eleman yeni bina yeni arabalar makamlar. ANKARA DOYMUYOR. Doymak da bilmiyor. Son 2 seneki pamuk ithalatı 7 milyar dolar $$ hadi telefon yapamıyosun pamuk da mı üretemiyosun? Açık filan değil bunları dertleri, makamlarını doyurmak.

  Ürün alan olmayınca Teknoseyir'e gerek de kalmayacak. Hoby olarak devam ederse ne ala..

 • selman @selman

  ver vergi ver anamızı ağlatılar

 • lterlemez @lterlemez

  "Olur da Mars’a koloni kurulursa herhalde eski zamanlardaki deniz korsancılığının yerini uzay korsacılığı alacakmış gibime geliyor. Yazıyı bitirirken son olarak buradan Sony, LG gibi firmalara bir çağrı yapmak istiyorum: “Bırakın iPhone’a kamera, ekran üretmeyi de gidip Mars’ta kendi ülkenizi kurun!”" iyi tavsiye...

Benzer Videolar