Amerika'da : Katrina
Japonya'da : Tsunami
Ankara'da : Yağmur

Ankara'da Sel Felaketi: 6 Yaralı! İşte O Anlar...

Ankara'da öğle saatlerinde bastıran sağanak yağış sele neden oldu. Sel sonucu 6 kişi yaralanırken çok sayıda araç sele kapıldı. İhlas Haber Ajansı YouTube Ka...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu işlemci açığı meselesi sebebiyle gelen Windows güncellemesinin performansa ciddi bir etkisi oldu bende. i7 3770K (4.2Ghz) ve GTX1060 6GB var sistemde. 3770K'nın bazı oyunlarda sınırda kaldığını hissediyordum zaten. 1080p Ultra ayarlarda 60fps kilit oynadığım Forza Horizon 3 artık 60'a kilitlenmiyor. Eskiden oyunda ekran kartı kullanımı ortalama %85-90 civarında gezerdi. İşlemci de 50-60 civarı. Şimdi çok sık olmamakla birlikte ara ara 50fps'e kadar inen anlık droplar yaşıyorum. Drop anlarında ekran kartı kullanımı %60-70'lere, işlemci kullanımı da %40 civarına düşüyor. Bu durum klasik bir işlemci darboğaz göstergesidir. Oyunlarda ekran kartı kullanım yüzdesi ekran kartına tam olarak ne kadar yüklenildiğini gösterir, ancak işlemcide durum farklı. %60-70 yazsa bile işlemci o an darboğaza giriyor olabilir. Bunun teknik açıklaması nasıl ben bilmiyorum ancak yıllardır gördüğüm kadarıyla bu iş böyle. Aynı durumu şu sıra çok oynadığım için net bir şekilde söyleyebilirim ki Black Desert Online'da da yaşıyorum. Özellikle 200 kişinin üşüştüğü boss'ta işlemci ağlıyor resmen... Tamam eskiden de fps düşerdi, zaten 200 kişinin toplandığı yerde fps düşmemesi imkansız, Threadripper olsa dayanmaz. Ama eskiden 30'un altına düşmüyordu hiç değilse, böyle ekstrem durumlarda bile. Şimdi 20'yi gördüğüm oluyor...

Sonuç olarak, açık maçık umrumda değil, açıklarımı da geri versinler performansımı da, güncellemelerini de geri alsınlar... Bu güncellemeyi geri almanın ve temelli kapatmanın bir yolu var mı? Ama bunu yaparken diğer güncellemeleri de komple kapatmak istemiyorum...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @reducto

  @orcun Ekran kartımı satmayı düşünüyorum, Palit JetStream 6GB 1060, 5 aylık henüz, garantisi var, hiçbir sorunu yok. Fiyatlara baktım da sahibinden falan en düşük 1600 lira var o da tek fan. Çift fanlı en düşük 1700. 1500'e pazarlıksız satayım diyorum ne dersin?

  • Orcun @orcun

   Sat ama ne alacaksın ? sattığın anda biliyorsun ki ekran kartı alamazsın. 1050ti bile 1000 li rakamlardaydı en son. E sistemi satıcam, notebook'a geri döneceğim diyorsan bilemem. Bende hissettim, bana da sağolsun o yamayı yapmış windows bey zaten atom işlemci yani siteler eskiden 5-6 saniyede açılırken artık min 10 saniyede açılıyor. O yüzden mesela tableti de satıyorum bıktım artık sadece nette gezeceğim diye tabletle uğraşamam.

  • reducto @reducto

   @orcun Birşey almayı düşünmüyorum açıkçası. Bu oyun işini başka türlü bırakamayacağımdan satıyorum. Çok zamanımı alıyor. Hele bi Black Desert çıktı 2 aydır kafamı kaldıramadım oyundan. Dizi internet için vs. Intel'in ekran kartı yeterli diye düşünüyorum. En olmadı çok canım sıkılırsa alırım düz 1050'yi 500 lira civarına Rocket League falan oynarım arada o kadar.

  • Orcun @orcun

   @protego RL için 1030 bile alsan işini baya baya görür. 😀 Ama işte oyunların baya büyük kısmında çat diye kopacaksın. 1050 bile alsan o bile seni illa ki '' ya nasılsa 1050 var düşükte olsa ayarlar bari şu oyunu denerim '' olayına mutlaka iter. Ha dizi film için intel bile yetiyor onda sorun yok.

  • reducto @reducto

   @orcun İşte becerebilirsem almak istemiyorum hiç kart ama dediğin gibi 1030 bile olur 😀 1500 iyi diyorsan ilana koyayım kartı? Baya da saçma oluyor aldığımdan pahalıya gidiyor kart 😀

  • Orcun @orcun

   @protego https://urun.n11.com/ekran-karti/msi-geforce-gtx-1060-gaming-x-3g-3gb-192b-gddr5-dvi-hdmi-3xdp-dx1-P135503505? Bu en ucuz 1060 ama 3 gb tabi. Bence sat, sonuçta bu bitcoin şucoin bucoin balonu ufalıyor, ufak ufakta zaten ülkeler kıstırıyor. Düşüyor yani ki hal böyle olunca eteryumcular illa satacak, e bakıyorum rig ilanları dolmuş mesela. Hani değeri düşmeden ortalık bulanmadan 1500 iyi para yani sat gitsin. Ha 1650 den koy, 1550 1600 falan artık kime gelirse gider. 😀

Kasaya RGB şerit vs. döşeyen kimse var mı burada? 😀 Tavsiye alabilir miyim nereden kaça aldınız memnun musunuz..? 🙂 -Gücü direkt PSU'dan alan birşey olursa süper olur 🙂 -

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kullanıcı parolası unutulan Windows sistemlerde dosyaları ve ayarları diski biçimlendirmeden kurtarma rehberi

Buradaki anlatımla parolası unutulmuş bir Windows sistemi format atmaya gerek kalmadan kullanmaya devam edebilirsiniz. Aynı zamanda eğer diskiniz Bitlocker ile şifrelenmişse bu dosyalara ulaşmanın tek yolu da aşağıdaki anlatımı yapmaktır, zira şifrelemeyi gerçekleştiren sistem dışında hiçbir şekilde Bitlocker'lı dosyalara erişemezsiniz.

 1. Öncelikle eğer diskimiz dışarıdan okunabiliyorsa yani Bitlocker ile şifrelenmemişse 2 adımdan 4. adıma kadar olan yolu izleyin. Eğer sistemin bulunduğu disk bölümü Bitlocker tarafından şifrelenmişse 5. adıma gidin aksi halde diske erişemezsiniz.
 2. Herhangi bir Linux ISO'su ya da diski farklı bir makineye takmak suretiyle Windows/system32 dizinine erişin. Utilman.exe adlı dosyayı daha sonra hatırlayabileceğiniz şekilde kolay bir isimle değiştirin. Örneğin: utilman.exe.bak gibi.
 3. Aynı dizindeki cmd.exe isimli dosyanın ismini utilman.exe yapın.
 4. Şimdi 8. adıma geçebilirsiniz.
 5. Eğer sistemin bulunduğu disk bölümü bitlocker tarafından şifrelenmişse yapabileceğiniz tek şey var o da sistemi Windows kurulum diskiyle boot etmek. Ardından Windows kurulum ekranında Shift+F10 tuşları ile komut penceresini açmak ve aşağıdaki iki komutu girmek. Her bir satırdan sonra Enter'a basın.
 6. ren c:\windows\system32\utilman.exe utilman.exe.bak

  copy c:\windows\system32\cmd.exe c:\windows\system32\utilman.exe

 7. Not: ':\' simgelerinden önceki 'c' harfi parolası unutulan sistemin bulunduğu disk bölümünün harfi. Bu harf sizde değişiklik gösterebilir.
 8. Sistemi yeniden başlatın ve aşağıda da gösterildiği gibi oturum açma ekranındaki erişebilirlik kısayoluna tıklayın. 
 9. Gelen komut penceresi ekranına aşağıdaki iki komutu girin ve her satırdan sonra Enter'a basın. 
 10. net user test /add

  net localgroup administrators test /add,

 11. Sistemi bir kez daha yeniden başlatın.
 12. Resimde gösterildiği gibi sol alt kısımdan oluşturduğumuz 'test' isimli kullanıcıya tıklayarak oturum açın. Artık dosyalarınıza erişebilir yönetici izinleri sayesinde sisteme sınırsız müdahalede bulunabilirsiniz. Eğer eski kullanıcıya ait program verilerini kaybetmek istemiyorsanız 13. adım ve devamını izleyin.
 13. Windows tuşu+R harfine basarak program çalıştırma kutusunu açın ve buraya 'lusrmgr.msc' yazarak Yerel Kullanıcılar yönetimini açın.
 14. Ardından sol taraftaki menüden Yerel Kullanıclar>şifresini unuttuğunuz hesabın ismine çift tıklayın.
 15. Gelen özellikler sekmesindeki 'Başlangıçta parola sorsun' seçeneğinin işaretini kaldırın ve tamama tıklayın.
 16. Sistemi yeniden başlatın. Artık o hesaba erişebilirsiniz.  

LÜTFEN BU REHBERİN KÖTÜYE KULLANILMAMASI İÇİN BU REHBERİ UYGULAYARAK ÖNLEMEİNİZİ ALIN. 

https://teknoseyir.com/blog/windows-10da-baslangic-icin-2-adimli-dogrulama-yapma-rehberi


 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

merhaba dostlar, nasılsınız?
whatsapp da bu yeni çıkan fotograflı durumlar peş peşe açılıyor atlıyor kişiler istemeden istemediğim kişilerin durumlarını sürekli görüldü olarak işaretlemiş oluyorum, aradım taradım bulamadım bu görüldü işaretini kapatmanın bir yolu yokmudur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Öğretmenlikten sonra şimdi de inşaat mühendisliği hedefliyorum. Mf4 hazırlanmam gerekiyor. Bana kitap tavsiyesi lazım. Bu işi tek bir yayın ile halletmenin mümkün olmadığını biliyorum. O yüzden bana en iyileri lazım. Evet efenim sizleri sahneye alalım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12

https://openwrt.org/

https://www.dd-wrt.com/site/

https://www.youtube.com/playlist?list=PLzRg4rEfW1J0WdVDpB0Myhrjr1jCJda5l

https://www.youtube.com/playlist?list=PLzRg4rEfW1J25ARlhLJE6Me7cvUpdJ65w

Yazılım yönünden rafa kaldırdığınız Routerınızı canlandırın.

Deneyimim yoktur. Birilerinin işine yarayabilir diye paylaşıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • İsmail Abi @yabancakali

  bende de asus bir modem var belki bir işe yarar

  • skyforce @skyforce

   Bir bakın bakalım. Aslında frimware i eskimiş bir çok router modem sahibi 10-15 tl verip her daim güncel frimware elde etmek ister. Özellikle o router dan birden fazla varsa ve aygıtı değiştirmek maliyetli ve uğraş gerektiriyorsa. Demek istediğim open-wrt de desteklenen aygıt sayısı arttırılıp frimwareler belli bir ücret karşılığı satılabilir. Birde eğer bu konulardan iyi anlayan bir programcı olursa ayrı bir site açıp en çok rağbet görmüş aygıtlara open-wrt yi düzenleyip satabilir. Ama maliyet kurtarır mı onu bilmiyorum.

  • skyforce @skyforce

   DD-wrt ücret karşılığı satılıyor ama pahallı geldi. Bir de tam olarak anlamdım ondaki olayı.

İsmail Abi paylaştı.

23 Nisan Hosting hediyesini almaya hak kazan kişiler..
ilk 3 kişi dedik sonra 5 kişiye çıkardık sonrada çok güzel bir sürpriz ile tüm üyelik açanlara hediyelerini verdik - 😀 Hayırlı Olsun İyi Kodlamalar 😀 😀
@airoso
@ehuseyin
@emrek
@vuralt62
@yasin
@kabukgoz
--
@cesurokcu
@onrdrsy

- hediyeleri kullamak için Hesap Kredi Bakiyesi hesaplarınıza eklenmiştir bu krediyi sadece giriş seviye hosting siparişi vermek için kullanınız 😀

----

@gsahin
@emre64
daha önceden müşterimi olduğunuz için sizin vermiş olduğunuz siparişleriniz otomatik onaylanacak 😀

Katılan ve katılmayan herkese teşekkürler..... 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 57