SanDisk Cruzer Glide 3.0 Flash Bellek

Merhaba arkadaşlar.Bugün A-101 mağazasında rastladığım ve aldığım bu ürün hakkında bir kaç detay paylaşacağım.

Öncelikle fiyatından bahsetmek isterim bu ürünü 13,95 ₺'na aldım.

Şimdi ise Crystal Mark testi yaptım onun fotoğrafını koyuyorum.

Ürünün okuma oranı çok iyi olsa da yazma konusunda iyi bir performansı olduğunu söyleyemem.Eğer sürekli olarak film izlemeyi seviyorsanız arkadaşlarınıza giderken ideal bir ürün bana göre.Bir defa dosyayı attıktan sonra gayet hızlı şekilde okuma sağlıyor.

Flash belleğin içinden çıkan yazılımı sanırım şifreleme sağlıyor ama tam sürüme geçirmek için 13 $ istiyor.Bunun için denemedim nasıl çalıştığını ama eğer böyle takıntıları olanlar varsa işe yarayabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Linux Server'a TeamSpeak 3 Sunucusu Kurulumu

ÖNEMLİ NOT : BU YAZDIKLARIM UBUNTU 14.04 x64 için tamamen geçerlidir.

selam arkadaşlar uzun zamandır araştırdığım bir konuydu aslına bakılırsa internette bir çok kaynak olmasına rağmen tam olarak geçerli bir kaynak bulamadım.uzun araştırmalarım sonucunda nihayet teamspeak 3 serverimi digitalocean'dan aldığım 5 dolarlık vps'e kurmayı başardım.şimdi sizlere adım adım nasıl yapacağımızı anlatacağım öncelikle bize 1 program gerekiyor bu program PuTTY.Aşağıda linkini vereceğim.

Gerekli Linkler:

PuTTY : http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe
TeamSpeak 3 Server (en güncel sürümü için) : http://teamspeak.com/downloads#server

Önemli Notlar:
1- PuTTY yazılımında yapıştır yapmamız için Shift+Insert kısayolunu kullanıyoruz windows'da ki gibi ctrl+v işe yaramıyor
2-Linux serverlarda password kısmına girilen şifreler hiçbir şekilde görüntülenmiyor boşa yazmış gibi görünebilirsiniz fakat siz yazıp enterleyin ya da kopyalayın kabul edecektir.

Şimdi serverimizi kurmak için öncelikle yapmamız gereken 1 adet digitalocean vps serveri satın almak.ben 5 dolarlık olanı aldım çünkü TeamSpeak 3'ün lisansı olmadan en fazla 32 kişilik sunucu açabiliyoruz.Onun için bana 5 dolarlık serverin yeterli olacağını düşünüyorum.
DigitalOcean'dan aldığım serverin mail adresime yolladığı ip ve şifre ile birlikte PuTTY programına bağlanıyorum burada sadece ip istiyor ilerleyen kısımlarda şifreyide isteyecek.
İp'mizle bağlandıktan sonra önümüze kullanıcı adı soran bir ekran gelecektir buraya root diyoruz tüm sunucularda root'dur.Daha sonra şifremizi mail adresimizden kopyalayıp Shift+Insert kısayolu ile kopyalayıp enterliyorum.Bundan sonra tekrar şifremizi soracaktır buradada aynı şifreyi yazıyorum sonra yeni şifre ve tekrarını yazıyorum böylece serverimize komut vermeye başlayabiliriz.

Sırasıyla şu komutları yazarak devam ediyoruz:
1- " mkdir ts3 " = burada ts3 isimli bir klasör açıyoruz klasörün ismi size kalmış yani mkdir ismail de yapabilirsiniz sizin isteğinize kalmış.
2- " cd ts3 "
3- " wget teamspeak sitesinden aldığımız download linki "

4- "tar xvf indirdiğimiz teamspeak sunucu dosya ismi" (burada 3.maddede indirdiğimiz dosyayı yüklemiş oluyoruz aslında onun için eğer yeni bir sürüm kuruyorsanız o dosyanın ismini yazmalısınız.bunu da üstte linkini verdiğim ts3 server linkindeki dosya adından bulabilirsiniz.

5- " ls " diyoruz ve önümüze bir mavi birde kırmızı renkte 2 dosya adı geliyor.mavi renkte olan dosyanın adını kopyalayarak " cd teamspeak3-server_linux-amd64 " diyoruz.

6- tekrar " ls " diyoruz ve " nano ts3server.ini " yazıyoruz.böylece serverimizin çalışabilmesi için gerekli olan bilgileri gireceğimiz ts3 config dosyasını oluşturuyoruz.

7-
machine_id=
default_voice_port=9987
voice_ip=SERVER İPMİZ
licensepath=
filetransfer_port=12345
filetransfer_ip=0.0.0.0
query_port=12345
query_ip=SERVER İPMİZ
dbplugin=ts3db_sqlite3
dbpluginparameter=
dbsqlpath=sql/
dbsqlcreatepath=create_sqlite/
logpath=logs
logquerycommands=0

üstte yazdığım kodlar ts3server.ini kodlarıdır burada ki " SERVER İPMİZ " kısmına kendi serverimizin ipsini yazıp açılan boş kod sayfasına kopyalıyoruz ve kopyalandıktan sonra " CTRL + X " yapıp " Y " harfine basıyoruz klavyemizden daha sonra da " ENTER " a basıyoruz.

8- şimdi serverimizin yine çalışabilmesi için bir dosyaya izin vermemiz gerekiyor bunun için " chmod 777 ts3server.ini " yazıyoruz.

9- şimdi tekrar " ls " yazıp dosyalarımıza bakıyoruz ve " nano ts3server_startscript.sh " yazıyoruz.şimdi önümüze bu dosyanın içeriği açılıyor burada COMMANDLINE_PARAMETERS olan kısımda " ${2} " olan kısmı tırnak işaretlerini silmeden ts3server.ini olarak değiştiriyoruz. kaydetmek için " CTRL+X " yapıp "Y" ye basıp enterlıyoruz.

10- " ./ts3server_startscript.sh start " komutunu uygulayıp serverimizi başlatıyoruz.

Bir kaç saniye bekledikten sonra serverimizin admin jetonunu bize verecektir.Şimdiden hayırlı olsun yapamadığınız konularda lütfen soru sormaktan çekinmeyin iyi günler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14

Logitech G402 Oyuncu Faresi

İyi günler arkadaşlar.Sizler için yeni almış olduğum Logitech G402 oyuncu faresini tanıtmaya çalışacağım.

Sipariş

İlk öncelikle sipariş ve satın alma sürecinden bahsedeyim.Ben hızlıal sitesinden satın aldım fareyi.Benim için internette öncelikli 4 alışveriş platformu var bunlar vatanbilgisayar,gold,teknosa ve hızlıal.Daha önce en memnun kaldığım ve indirimde olduğu için hızlıal'ı tercih ettim 150 tl + 6 tl kargo ücretiyle birlikte yurtiçi kargoyla bana geldi.Sipariş konusunda bir sorun yaşamadım.Cuma akşamı 7-8 gibi siparişimi vermiştim cumartesi günü öğle 11 gibi siparişimin kargoya verildiği bilgisi geldi ve kargo takip numaram yollandı.Dün sabahta elime ulaştı hemen kullanmaya başladım, ayarlarımı yaptım ve oyun oynadım.

Neden Logitech?

Logitech'i tercih etmemin en büyük sebebi daha önce ve şimdi kullandığım hiçbir Logitech ürününden memnuniyetsizlik yaşamamam.Hepsinden memnun kaldım ve şuan kullandığım G105 ve G430 donanımlarını aynı yazılım üzerinden kullanabilmem.

Neden G402?

Arkadaşlar ben bu fareyi kullanmadan önce yine Logitech'in G300 oyuncu faresini kullanıyordum.Bana 3-4 sene güzel ve sağlam bir şekilde hizmet ettikten sonra artık yan taraflarındaki kumaş benzeri tabakanın aşınıp arkasındaki plastiğin elimi acıtması ve sağ ve sol tuşunda tıklama sorunları olduğu için bu fareyi almaya karar verdim.Bazı arkadaşlar neden Logitech'in G302 faresini almadın diye soracak olursa ben G300'ü aldığım zaman 16-17 yaşındaydım ellerim biraz daha küçüktü ve rahat edebiliyordum o zamanlar.Son zamanlarda elime sığmamaya özellikle serçe ve yüzük parmağımın sürekli yere değmesi beni sinirlendirmeye başlamıştı bu yüzden daha büyük ve rahat bir fare aradım.Yeni fare'yi elime alınca ilk önce büyüklüğünden memnun oldum.G300'e göre daha büyük ve biraz daha ağır.G300'ün birde iki el içinde tasarlanmış olması beni zorluyordu çünkü baş parmağı koyacak geniş bir alan yoktu buda beni ayrıca zorluyordu.Bu sebeplerden dolayı en doğru kararın G402 olduğuna karar verdim.

Deneyim

Ben fareyi avucumla kavrayarak kullanırım daha doğrusu bileğimi masaya değdirip ordan itibaren fareyi kavrarım bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamadım.Fareyi Counter-Strike:Global Offensive oyununda deneyimledim.G300'e göre daha ağır ve daha büyük olduğu için ve daha çok DPI seçeneği sunduğu için çok memnun kaldım.Benim mouse pad'im biraz ince olduğundan belki biraz daha kalın bir mouse pad ile daha iyi olabilir tabii ki bu tercih ve zemin meselesi.Farenin okumasında herhangi bir sorun yok zaten daha önceki G300'de de böyle bir sorun yoktu ve tahta vb. zeminlerde gayet rahat şekilde çalışıyordu.Cam vb. zeminlerde deneyimleyemedim onun için orada neler olacağını bilemiyorum.Mouse tekerleğine gelirsek çok yumuşak şekilde dönmüyor buda benim aradığım bir kriter oyunlarda birden çok kez dönmesini istemem.Dönüşü sert değil ama bir kez döndürmek isterseniz bir kez dönüyor Logitech bunu gayet güzel bir şekilde başarmış.Ayrıca mouse tekerleği sağa ve sola 3 tuş şeklinde ÇALIŞMIYOR! Yani @gamsizm 'ın istediği özellik bu farede yok eğer ki böyle bir özellik arıyorsanız farklı farelere yönelmelisiniz.Farenin sol tarafında baş parmağınıza denk gelecek yerde bir tuş var bu tuşa basılı tutunca farklı dpi değerine geçebiliyorsunuz ama isterseniz farklı tuş ve ya makro atayabilirsiniz tercih yine size bırakılmış.

İncelememi okuduğunuz için teşekkürler yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz eksik bıraktığım ya da unuttuğum detaylar için sormaktan çekinmeyiniz.İyi Günler.

Yazılım içinden fotoğraflar

http://teknoseyir.com/wp-content/uploads/2015/04/ismailg402-5.jpg
http://teknoseyir.com/wp-content/uploads/2015/04/ismailg402-4.jpg
http://teknoseyir.com/wp-content/uploads/2015/04/ismailg402-3.jpg
http://teknoseyir.com/wp-content/uploads/2015/04/ismailg402-2.jpg
http://teknoseyir.com/wp-content/uploads/2015/04/ismailg402-1.jpg

Teknik Özellikler
Fusion Engine hibrid algılayıcı
8 adet programlanabilir G tuşu
Oyun sırasında DPI Değişikliği
32-bit ARM işlemci
1 milisaniye rapor hızı
Yüksek hızda tıklama
Tam hızlı USB

Tarama
Çözünürlük: 240 – -4000 dpi
Maks. hızlanma: >16 G*
Maks. hız: >500 ips*

*Logitech G240 Gaming Mouse Pad üzerinde test edildi
Yanıt verme
USB bildirme hızı: 1000 Hz (1 ms)
Mikro işlemci: 32 bit

Kayma
Dinamik sürtünme katsayısı: 0,09 µ (k)*
Statik sürtünme katsayısı: 0,14 µ (s)*

*Ahşap kaplama masada test edildi.

Dayanıklılık
Tuşlar (Sol/Sağ): 20 milyon tıklama
Ayak: 250 kilometre

Fiziksel özellikler
Yükseklik: 136 mm
Genişlik: 72mm
Derinlik: 41mm
Ağırlık: 144 gram (mouse ve kablo)
Ağırlık: 108 gram (kablosuz mouse)
Kablo: 2 metre ( 7ft )

Link: http://gaming.logitech.com/tr-tr/product/g402-hyperion-fury-fps-gaming-mouse
Satın aldığım link: http://www.hizlial.com/logitech-g402-gaming-kablolu-mouse-910-004068/10523785

G402 Hyperion Fury FPS Oyun Mouse'u - Logitech

Dünyanın en hızlı oyun mouse’unun keyfini çıkarın. G402 Hyperion Fury, Logitech Delta Zero teknolojisi ile özel Fusion Engine'i sunar. Daha fazlasını öğrenin.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 20

BitComet

Merhaba arkadaşlar sizler için BitComet'i inceleyeceğim.BitComet ücretsiz bir torrent,http/ftp ve emule indirmeleri yapabilen çok amaçlı bir downloader.

Programın içinde proxy desteği,antivirüs desteği bulunmakta yani isterseniz antivirüs programınızın exe'sini tanıtarak otomatik tarama yaptırabilirsiniz.Proxy ile birlikte socks4,socks4a,socks5 ve HTTP1.1 desteği veriliyor.Proxy servisinizi bağlayarak kullanabilirsiniz.Programda MD5 ve SHA1 desteği var.İndirdiğiniz klasörün md5 ya da sha1 kodunu yazarsanız otomatik kontrol ediyor.Aynı zamanda uzaktan indirme opsiyonu da sunuyor program.Sayesinde port açarak browser içinden bağlayabiliriz ben henüz denemedim ama çalışıyordur.

Program ayarlarında İnternet Explorer ve Mozilla Firefox için downloader yapma seçeneği var ama Google Chrome için olanı bulamadım.Ben indirmek için download linkini kopyalayarak işimi hallediyorum ama Firefox ya da İ.E kullanıyorsanız buna gerek kalmıyor.

Türkçe dil dosyasını içinden indirerek kuruyor %100 doğru Türkçe olmasa da işinizi rahatlıkla halledebiliyorsunuz.Ben yıllardır kullanıyorum ama etrafımda gördüğüm kadarıyla daha yeteneksiz programlar daha çok kullanılıyor.Ne BitTorrent ne de uTorrent istemcilerinden alamadığım performansı bu programdan alıyorum.3ü 1 arada böyle bir istemci arayan ya da benzeri istemcilerden performans alamayan arkadaşlara tavsiye ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Logitech G105

Merhaba arkadaşlar bugün yaklaşık 2 haftadır kullandığım Logitech'in oyun serisi klavyelerinde g105'i inceleyeceğim.G105'i alma sebebim e-sporcu bir arkadaşımın piyasa fiyatından biraz daha ucuza satması oldu.Aklımda aslında uzun zamandır klavyemi değiştirme isteği vardı.Klavyeyi tercih etmemin ana sebeplerinden bir diğeri ise arkadan ışıklandırmasıydı.

Şimdi biraz deneyime geçeyim

Klavye önceden kullandığım a4 tech x7 g800v'ye göre küçük bu sebepten dolayı ilk başta bana biraz küçük geldi ama alışınca gayet rahat şekilde oyun oynamaya ve yazı yazmaya başladım.Sol tarafta bulunan g1 tuşuna esc yerine bir kaç defa bastıktan sonra klavyeye alışmış oldum bile.Klavyenin tuş basışları çok güzel.Özellikle w,a,s,d ve yön tuşları gri diğer tuşlar siyah renkte.Fn fonksiyon tuşu var multimedya özelliklerini bu tuşla kullanıyoruz ama ben g tuşlarına atadım bunları daha rahatıma geliyor daha doğrusu eski klavyemde öyle alışmıştım.Klavye çok kaba olmadığı için bilgisayar masasının klavye yerine güzelce sığdı benim masamın klavye yeri biraz dar olmasına rağmen.Ayrıca klavyenin üstünde 2 kademeli arka aydınlatmayı ayarlayabiliyoruz ve birde kapatabiliyoruz ve birde oyun modu tuşu var bu sayede windows tuşuna bastığımızda masaüstüne atmıyor belki bir kaç özelliği daha vardır.Ben klavyeyi 100 TL gibi bir fiyata aldım.Piyasada'da 120 TL civarına gördüm.Şuan klavyeden çok memnunum bu fiyat aralığında klavye arayan arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap