Linux Server'a TeamSpeak 3 Sunucusu Kurulumu

ÖNEMLİ NOT : BU YAZDIKLARIM UBUNTU 14.04 x64 için tamamen geçerlidir.

selam arkadaşlar uzun zamandır araştırdığım bir konuydu aslına bakılırsa internette bir çok kaynak olmasına rağmen tam olarak geçerli bir kaynak bulamadım.uzun araştırmalarım sonucunda nihayet teamspeak 3 serverimi digitalocean'dan aldığım 5 dolarlık vps'e kurmayı başardım.şimdi sizlere adım adım nasıl yapacağımızı anlatacağım öncelikle bize 1 program gerekiyor bu program PuTTY.Aşağıda linkini vereceğim.

Gerekli Linkler:

PuTTY : http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe
TeamSpeak 3 Server (en güncel sürümü için) : http://teamspeak.com/downloads#server

Önemli Notlar:
1- PuTTY yazılımında yapıştır yapmamız için Shift+Insert kısayolunu kullanıyoruz windows'da ki gibi ctrl+v işe yaramıyor
2-Linux serverlarda password kısmına girilen şifreler hiçbir şekilde görüntülenmiyor boşa yazmış gibi görünebilirsiniz fakat siz yazıp enterleyin ya da kopyalayın kabul edecektir.

Şimdi serverimizi kurmak için öncelikle yapmamız gereken 1 adet digitalocean vps serveri satın almak.ben 5 dolarlık olanı aldım çünkü TeamSpeak 3'ün lisansı olmadan en fazla 32 kişilik sunucu açabiliyoruz.Onun için bana 5 dolarlık serverin yeterli olacağını düşünüyorum.
DigitalOcean'dan aldığım serverin mail adresime yolladığı ip ve şifre ile birlikte PuTTY programına bağlanıyorum burada sadece ip istiyor ilerleyen kısımlarda şifreyide isteyecek.
İp'mizle bağlandıktan sonra önümüze kullanıcı adı soran bir ekran gelecektir buraya root diyoruz tüm sunucularda root'dur.Daha sonra şifremizi mail adresimizden kopyalayıp Shift+Insert kısayolu ile kopyalayıp enterliyorum.Bundan sonra tekrar şifremizi soracaktır buradada aynı şifreyi yazıyorum sonra yeni şifre ve tekrarını yazıyorum böylece serverimize komut vermeye başlayabiliriz.

Sırasıyla şu komutları yazarak devam ediyoruz:
1- " mkdir ts3 " = burada ts3 isimli bir klasör açıyoruz klasörün ismi size kalmış yani mkdir ismail de yapabilirsiniz sizin isteğinize kalmış.
2- " cd ts3 "
3- " wget teamspeak sitesinden aldığımız download linki "

4- "tar xvf indirdiğimiz teamspeak sunucu dosya ismi" (burada 3.maddede indirdiğimiz dosyayı yüklemiş oluyoruz aslında onun için eğer yeni bir sürüm kuruyorsanız o dosyanın ismini yazmalısınız.bunu da üstte linkini verdiğim ts3 server linkindeki dosya adından bulabilirsiniz.

5- " ls " diyoruz ve önümüze bir mavi birde kırmızı renkte 2 dosya adı geliyor.mavi renkte olan dosyanın adını kopyalayarak " cd teamspeak3-server_linux-amd64 " diyoruz.

6- tekrar " ls " diyoruz ve " nano ts3server.ini " yazıyoruz.böylece serverimizin çalışabilmesi için gerekli olan bilgileri gireceğimiz ts3 config dosyasını oluşturuyoruz.

7-
machine_id=
default_voice_port=9987
voice_ip=SERVER İPMİZ
licensepath=
filetransfer_port=12345
filetransfer_ip=0.0.0.0
query_port=12345
query_ip=SERVER İPMİZ
dbplugin=ts3db_sqlite3
dbpluginparameter=
dbsqlpath=sql/
dbsqlcreatepath=create_sqlite/
logpath=logs
logquerycommands=0

üstte yazdığım kodlar ts3server.ini kodlarıdır burada ki " SERVER İPMİZ " kısmına kendi serverimizin ipsini yazıp açılan boş kod sayfasına kopyalıyoruz ve kopyalandıktan sonra " CTRL + X " yapıp " Y " harfine basıyoruz klavyemizden daha sonra da " ENTER " a basıyoruz.

8- şimdi serverimizin yine çalışabilmesi için bir dosyaya izin vermemiz gerekiyor bunun için " chmod 777 ts3server.ini " yazıyoruz.

9- şimdi tekrar " ls " yazıp dosyalarımıza bakıyoruz ve " nano ts3server_startscript.sh " yazıyoruz.şimdi önümüze bu dosyanın içeriği açılıyor burada COMMANDLINE_PARAMETERS olan kısımda " ${2} " olan kısmı tırnak işaretlerini silmeden ts3server.ini olarak değiştiriyoruz. kaydetmek için " CTRL+X " yapıp "Y" ye basıp enterlıyoruz.

10- " ./ts3server_startscript.sh start " komutunu uygulayıp serverimizi başlatıyoruz.

Bir kaç saniye bekledikten sonra serverimizin admin jetonunu bize verecektir.Şimdiden hayırlı olsun yapamadığınız konularda lütfen soru sormaktan çekinmeyin iyi günler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler