Bu zamanlar artık herkesin telefonunda vpn programı var galiba #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Daha önce bahsetmiştim, bugün Türk Telekom müdürlüğüne gidip ıslak imza bıraktım abonelik iptali için. 24 aylık taahütüm vardı, önce 12 aya indirelim dediler, o olmadı taahütsüz kullanın dediler ancak artık bezdim. Zaten anlık kapandı internet, askıya alındı daha doğrusu. 1-2 gün içinde arayıp tekrardan ikna etmeye çabalayacaklar sanırım 🙂 Türknet'e başvuracağım bakalım yarın, 60 liraya taahütsüz, 150GB AKK. Zaten Ttnet'ten de doğru düzgün verim alamıyordum, değişen birşey olmaz... #akış #ttnet #türknet #akk

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sosyal medya bilgi çöplüğüne dönmeden önce, son günlerin popüler konusu olan Gravitational Waves ile ilgili doğru bilgileri buradan paylaşmak istiyorum.

-1.3 Milyar ışık yılı uzaklıktaki 2 karadeliğin dansını ve sonunda birleşmesini gözlemledi insanlık.

-Ve 0.2 saniye içerisinde bu iki dans eden kara deliğin yaydığı enerji tüm evren içindeki tüm yıldızlardan daha büyük.

-2 karadeliğin birleştiği anda 3 güneş kütlesi kadar enerji kütleçekim dalgası olarak açığa çıktı.

-Güneşin 36 katı kütlesinde bir karadelik + güneşin 29 katı kütlesinde bir karadelik = güneşin 62 katı kütleinde bir karadelik ! 36+29=62+???

-gözlemlenen çarpışmadan çıkan enerji:
~536877000000000000000000000000000000000000000000 Joule (47 sıfır var)

-Yani Hirosimaya atılan bombanın yaklaşık 8 trilyon X trilyon X trilyon X milyar katı.

-deneyden sonra kütleçekim parçacığı olarak bilinen graviton kütlesi için belirlenen üst limit 10^-22eV yani gravitonu bulmak çok zor olacak. Higgs bozonu için belirlenen yaklaşık üst limit ~160 GeV di.

Bu konuyu anlatan şu ana kadar gördüğüm en güzel video.

@hkellecioglu
#TeknoSeyir
#BilimSeyir

https://www.facebook.com/AlbertEinstein/videos/10153660858099843/

Albert Einstein | Facebook

A landmark day for Einstein and our understanding of the universe: the detection of gravitational waves. World Science Festival's own Brian Greene...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • PhoeniXim @phoenixim

  -Güneşin 36 katı kütlesinde bir karadelik + güneşin 29 katı kütlesinde bir karadelik = güneşin 62 katı kütleinde bir karadelik ! 36+29=62+???

  Bu kütleleri nasıl ölçtüler?

  • Aykut Elmas @aykutelmas

   Güzel soru.

   Kara-delikler genellikle yörüngelerinde yıldızlar ya da gaz bulutları bulundurur. Yörüngedeki cismin hızı hesaplanarak kara-deliğin kütlesi bulunabilir.

   Örneğin bir yıldız ve bir kara-delik aynı ortak kütle merkezi etrafında dönse, karadeliği göremeyiz fakat yıldızı görebiliriz. Daha net gözlemlerle yörüngenin genişliği ile yıldızın hızını bilirsek, kütle çekim yasası bize kara-deliğin kütlesini tam olarak verir.

   "Kepler kanunları" ve "Schwarzschild yarıçapı" da yeterli gözlem ve veri ışığında astronomide kütle hesaplamalarında kullanılabilir.

#Netflix #akış enparalılara netflix'de %50 indirimli duyurulur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bilgisayarımızın bot olup olmadığını nasıl anlarız.
#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sistemde Windwos yüklü diski küçültmek istiyorum. Fakat diskin sonlarına doğru bilgiler olduğu için bölme yapamıyorum.
Geceden beri kaç defa defrag yaptım sayısını unuttum. 150 Gb a yakın yer var ve son defrag dan sonra 10 Gb bölebildim sadece.
Dosyaların hepsini başa taşıyacak bir defrag programı yok mudur ?
Smart Defrag 4, Auslogics DiskDefrag ve Vopt 9 kullandım şimdiye kadar.
Şuanki defrag işlemi bitince biraz daha alan elde edeceğim gibi duruyor fakat sadece bu işi yapmaya yarayan bir yöntem var mıdır ?
Edit: çare easeus

#akış #defrag #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Normalde korsan içerikle alakalı paylaşımlar yapmak yasak biliyorum ama bazen insanın korsan dışında çaresi kalmıyor . Bir türlü bulamadığım bir programlama kitabını az kalsın Amazon'dan 40(tam 120 lira gün itibariyle) dolara alıp gelmesini bekleyecektim .Öğrenci adamım bütçeme yük olucaktı . Şansıma Reddit'te Google üzerinden çalışan bir custom arama motoru buldum aradığım kitabı bulup indirmek 2 dakikamı almadı . Buyrun sizde kullanın . Bu konuda ban yersem kırılırım sonuçta Türkiye'de yaşıyoruz , bilgiye erişimimiz bazen kısıtlı ve pahalı . #akış
https://cse.google.com/cse/home?cx=000661023013169144559:a1-kkiboeco

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Paralelport @paralelport

  Nerede öğrencisiniz? Ve aradığınız kitap ne idi?
  Öğrenciyim bütçeye yük olacaktı mazereti haklı ama cevap yanlış. Kütüphaneniz rezil olsa bile TR'de bu kitabı bulunduran herhangi bir kütüphaneden getirtebilirdiniz.

  • Papa Emeritus @pope

   Learn Sprite Kit for iOS Game Development ve iOS Game Development by example . Bu kitapların TR'de herhangi bir üniversitede olmadığına eminim . Design Patterns yada Refactoring gibi herkesin okuması gereken kitaplardan olsa kesin bulunurdu fakat çok az kişinin ilgilendiği bir alan olunca kaynaklar biraz eski oluyor . En yeni iOS oyun geliştirme kitabımız 2014 eylül fakat Sprite Kit'i kapsamıyor.

  • Paralelport @paralelport

   İTÜ kütüphanesine baktım; elektronik erişim alınmış, bu kitabı da Springer üstünden indirebiliyorlar gözüküyor.

   Sizin üniversite de almış olabilir; kontrol edin. Eskiden bu tarz abonelikler ortak alınıyordu, indirim olsun diye.

   Kütüphaneler arası kitap paylaşımında fiziksel olmayan sayısal ürünler için nasıl bir politika var bence bir sorun. İTÜ'den bir öğrenciden de isteyebilirsiniz; sonuçta bu kitaplara bizim paramız ödeniyor.

  • Papa Emeritus @pope

   Safari Online Books'tan çalışıyordum fakat bu aralar saldırılar yüzünden VPN'de bir sorun var bir türlü Safari Online Books'a okulun hesabıyla giremiyorum . Yurtta kalsam bu sıkıntı olmazdı ama evde kalıyorum . Fakat şu açıdan bakalım . Zaten erişime hakkım var fakat erişemiyorum bu kitabı indirmek hakkım olmaz mı ?

 • ilker @gilker

  ebook ları normal kitap fiyatına kakalamaya çalışırlarsa bunlar normal.

Geçenlerde yeni sistem toplamıştım. Windowsu lisanssız kullanmak istemiyorum; dreamspark tan 8.1 mi indirip kursam, yoksa 20-30 liraya satılan key lerden alıp windows 10'a upgrade mi yapsam? Birde bu ucuz keyleri nerden alabilirim? #akış #Windows10

BeğenFavori PaylaşYorum yap

1 Yıllık Okayfreedom premium üyeliği bedava isteyenler linkten e-mail kısmını doldurarak promosyon keylerini alabilirler.
https://www.okayfreedom.com/specials/chip0216/of
#sıcakfırsatlar #TSölücüleri #İndirim #akış #HaberinizOlsun #HaftalıkGündemeMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap