Bu bal kristalleşmesi mi başka bir şey mi? Sıvı halde katılaşma da yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 20

Geçen aylarda eşim ve çocuğuma tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdık. Çocuğun normal rutin kontrol sırasında bir sıkıntı çıkmadı. 15 lira gibi düşük bir rakam ödedim çıktım. Daha sonrasında kardiyolojiye götürdük. Herhangi bir rahatsızlığı olduğu için değil ona da görünmemizi istedikleri için.(rutin olarak kontrolden geçmemiz isteniyor) Anlaşmalı bir hastaneden randevu aldık götürdük. (muayene sonrası onay alıyorlar sigortadan) Muayene sırasında kalbinde bir üfürüm var ama masum bir üfürüm endişe edecek bir şey yok dedi. Bir sonraki kontrolü de yine de 5 yaşında yapalım dedi. Başka da bir sıkıntı yok dedi. Teşekkür ettik çıktık. Sonra gişede onay sırasında red edildiğini söylediler. Sebep ise üfürüm tanısı konduğu içinmiş dediler. Sigorta yaptırmadan önceki mevcut olan hastalıkları karşılamıyor. Suistimal edilmesin diye. Bu kısmını anlıyorum. Ama biz doğduğundan beri ilk kez kalp doktoruna götürmüşüz. Herhangi bir hastalığı olup olmadığını bilmiyoruz yani. Üzerimde de 5 kuruş yoktu benden 1500 lira para istendi. İşin aksi yanı kart falan da yoktu. Bir kartım vardı kayıp başvurusu yapmıştım aksi gibi 8 gündür postanede bekletiliyordu. Anlayacağınız epey bir mağdur olduk. Neyse bir şekilde hallettik çıktık. Sadede geliyorum. Çocuk iki yaşında bu arada rutin kontrol sıklığı 6 ayda bir olacak şekilde. Yani esas işimize bu kısımda yaramayacaktı. Yaptırırken asıl amacım işte bir hastalığı olur -ki çocuklar daha sık hastalanıyor- acile gideriz, serum vs. takılır hava verilir bunları karşılasındı. Çünkü dünya para veriliyor. Devlet hastanelerine zaten sıradan girilemiyor diye. Merak ettiğim bu durumda aldık götürdük ve influenza tanısı kondu diyelim. Onu da mı karşılamıyor olacaktı? Burada illa ki tamamlayıcı sağlık sigortası olanlar vardır. Benzer bir durumu yaşayan oldu mu ya da bilgisi olan var mı?

Sigortam Türkiye Sigorta'ydı bu arada. Allianz'la ikisinden teklif aldım, bu daha kapsamlı diyerekten bunu tercih etmiştim. Diğerleri de aşağı yukarı benzerdir diye düşünüyorum. Fiyatlar da birbirine yakındı. Hatta Türkiye Sigorta bir tık daha pahalıydı.

Okuyanlara teşekkür ederim. Vaktinizi aldım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Cahil sorular part 4 : Şimdi çıkıp deseler ki, bu yılbaşında asgari ücrete zam yok. Kısa ve uzun vadede ne gibi sonuçları olur bunun?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 13
 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Bu saatten sonra, yaptıkları her şey aleyhlerine işliyor.

 • Johan @johan28

  Bazı zamların geri alınması gerekir. Yoksa çarklar dönmez. Kısa vadede bir şey çıkmaz ülkede bilinç kalmadığı için. Uzun vadede fiyatlandırma politikalarında bulunan farklılıklardan dolayı ekonomide sorunlar çıkacaktır elbette.

  Bu arada zaten zam verilmiyor, enflasyon farkı veriliyor anca, onu da vermezlerse ilginç işler olur.

 • cengiz @cengiz

  Avrupadaki adam ticaretten anlamadığı için mi ürününe zam yapıp enflasyon yaratmaya çalışmıyor. Birileri zam yaptığı için enflasyon oluşmaş enflasyon olduğu için bir şeylere zam yapılmak zorunda kalınır. Bu yüzden asgari ücrete zam yapılmaması ekmek değil hiç bir şeyin fiyatının enflasyon ve üstünde değerde zamlanmayacağı anlamına gelmiyor. Bu yüzden asgari ücretlinin geçim sıkıntısı artar.

  • Seto Kaiba @seto-kaiba

   Katılıyorum size. Asgari ücrete zam yapıldı diye zam değil, zaten bir şeylere zam geldi diye asgari ücrete zam yapılıyor ama bunu gel de anlat. O zam üzerine de yine zam geliyor ve çıkılmaz bir döngüye dönüşüyor. Firmaları da bunun için suçlayamıyorum. Maliyetler artıyor bir şekilde bir yere yansıtılıyor. Bu döngüden nasıl kurtulunur ya da kurtulunabilir mi merak ediyorum.

 • AB9 @sqn

  enflasyona etkisi aslında zannettiğimiz kadar değil. bundan daha etkili olan fiyat istikrarsızlığı, benzin (özellikle dizel) fiyatları var. zam yapmadığında zaten asgari ücretli açlık sınırı altında kalacak, bunun telafisi yok, bir de fiyat artışları devam edeceği düşünülürse hazirana kalmaz, ortalık yangın yerine döner. geçen sene bu zamanlarda dolar uçarken "dolarla mı maaş alıyonuz" diyenler belki anlamıştır diyeceğim ama çok zor. uzun vadede yapılması gereken ise asgari ücreti açlık sınırı altında kalmayacak şekilde ayarlamak. bunun için asgari ücreti arttırmaya gerek yok, fiyatları sabit tuttuğun sürece daha çok faydası bile var.

  • Seto Kaiba @seto-kaiba

   İşte fiyatlar nasıl sabit tutulacak enf. nasıl kontrol altına alınabilecek. Hadi alındı diyelim. Eskiden yüz lira olan, bu gün bin lira olan bir ürün yüz liraya inebilecek mi? Hadi indi asgari ücretler bu durumda düşürülecek mi? İşleyiş nasıl olacak acaba merak ediyorum.

  • AB9 @sqn

   @seto-kaiba enflasyon nasıl kontrol altına alınacak sorusunun cevabı çok basit, işi bilen yürütecek. düzgün bir ekonomi yönetiminde paranın başka para birimleri karşısında 2 ay içinde %50 değer kaybetmesine izin vermezler. bunun için en az enflasyon kadar faiz verirsin ki dövize talep olmasın. biz hem dövize kaçırdık vatandaşı, geri kalanlara da döviz artışı kadar para verdik. madem döviz artışı kadar para vereceksin, ver enflasyonu, sabitle dövizi, nasılsa para basıp çeviriyorsun ikisini de. döviz arttığı için dizel arttı, dizel arttığı için nakliyeler arttı, nakliye artınca su dahil her ürünün fiyatı uçtu, açlık tutarı yükseldi, sonucunda asgari ücret artmak zorunda kaldı.

   eskiden yüz lira, bugün bin lira olan ürünün yüz liraya inmesine gerek yok. 5 yıl boyunca sabit dursun yeter. döviz, benzin, elektrik, doğalgaz fiyatları sabit kalsın zaten enflasyon %5'in altına kendiliğinden inecek. yani aslında çok reklamı yapılıp kendisi görülmeyen istikrar gelecek.

İstanbulkart kişiselleştirilmesi sadece yeni alınan kırmızı kartlar için mi oluyor eski tip kartlarda olmuyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarık @xahve

  Kişiselleştirdiğinizde telefon numaranızı veriyorsunuz sonra İBB spam kampanya mesajı atıyor 🙂 kişiselleştirmeyin

  • Johan @johan28

   Bir izin mi verdiniz? Benim de kişisel ama bir tane mesaj gelmiyor.

   Başka bir yerden dolayı mesaj geliyor olmasın

  • Tarık @xahve

   @johan28 uygulamayı kurarken izni otomatik alıyor zaten, sonra kaldırmak gerekiyor, kaldırsan bile gereksiz mesaj gelebiliyor. Kişiselleştirmenin bir artısı yok, bu yüzden yapmaya gerek de yok

  • Tarık @xahve

   @ammavelakin aynen arkadaşlar bakın hiç gelmiyor 🙂 bütün izinler kapalı olmasına rağmen android üzerinden bildirim atan da babam zaten, İstanbul Kart değil 🙂

  • Tarık @xahve

   @nokya Kampanyaları uygulamanın içinde gösterebilir, bana sürekli bildirim atmak zorunda değil, devletin otobüs kartından bildirim almak istemiyorum, bu özel bir banka kartı değil, devletin ulaşım kartı, kamu hizmeti. Kamu hizmetinde reklam olmaz, siz hiç bir devlet hastanesinin içinde reklam gördünüz mü ? ayda 2 kere MR çektirene 1 MR bedava falan yazarlar mı ? Kamu hizmeti kampanyasızdır, devletin otobüs kartı da böyle olmalı.

  • ammavelakin @ammavelakin

   @xahve "spam kampanya mesajı" değil ki bu, uygulama bildirimi ve diğer tüm uygulamalar gibi bu uygulama da bildirim atıyor. Kapatmak için de telefonunuzun ayarlar kısmındaki uygulamalar bölümüne gelip istediğiniz uygulamayı seçip bildirimleri özelliğini kapatmanız yeterli olacaktır diye tahmin ediyorum. Bu uygulama yenilendiği için bazı eksiklikleri var, bunlardan birisi de uygulama içinden mobil bildirimleri kapatma seçeneği yok, en azından ben bulamadım.

  • Tarık @xahve

   @ammavelakin Yahu bakın anlatamadım sanırım. Ben gitsem Akbank veya İNG bankasından bir hesap açsam, oradan kampanya mesajı gelse anlarım, derim ki '' ben gidip kendi isteğim ile herhangi bir zorlama olmadan, özel bir bankadan hesap açtım, bu yüzden bildirim gelmesi kampanya olması normaldir, çünkü özel bir kuruluş KÂR amaçlıdır ''.
   Fakat otobüs kartı kişisel bir karar ile alınmaz, alınması zorunludur, bu şehirdeki her vatandaş almak zorundadır, yoksa başka bir ulaşım kartı kullanamaz. İstanbul'da yaşıyorsam devletin bana sunduğu KAMU HİZMETİ olan otobüs ve metroya binebilmek için devletin sunduğu KAMU HİZMETİ otobüs kartını almak ZORUNDAYIM. Devlet bu hizmeti bu şehirdeki herkese vermek zorundadır. Bu kartların işletilmesi için gereken para VERGİLER ile ödenir, ben vergimi vererek devletin bu kartı çalıştırması için gereken parayı ödemiş oluyorum. Sokak temizliği KAMU hizmetidir, metroların güvenliği KAMU HİZMETİDİR.
   Yani ben devletin bu şehirdeki herkese zorunlu olarak sunması gerektiği otobüs kartından KAMPANYA mesajı göremem, ben o kartın çalışması için gereken ücreti VERGİ ile ödedim.

   Siz bunu ısrarla anlamıyorsunuz işte, arada dağlar kadar fark var, İnstagram, Paraf, Getir, Yemeksepeti, Spotify gibi uygulamalar bir tercih ile indirilir, bunları isterseniz indirmeden yaşayabilirsiniz, bu yüzden bildirim alırsanız bu sizin tercihinizin bir sonucudur. Bu uygulamalar KÂR amaçlıdır, siz de katılarak bir müşterisi olursunuz.

   AMA DEVLETİN SUNMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU OTOBÜS KARTI KAMU HİZMETİDİR VE KAMPANYA YAPILAMAZ.

  • TongYabguHan @tongyabguhan34

   @xahve Yapılıyor işte 😀 Bu ülkede kural kanun yok.

  • Tarık @xahve

   @nokya bildirimi kapatabiliyorum ama SMSe engel olamıyorum, oradan da engelliyorum

  • Lehimli At @at

   Belbim "elektronik para ve ödeme" lisansı almış bir marka. Banka ile kıyaslıyorsanız ve normal geliyorsa bankalar bu da normal. Kamuysa kamu bankaları da r8288e kere spamlıyor beni. Hepsini tek tek kapatıyorum ya da başta hiç açmıyorum.

  • Tarık @xahve

   @at Belbim' in kendisi saçma zaten, belediyenin yapması gereken işi neden özel bir firma yapıyor ? Belediye kendi kaynakları ile bir birim kurup yapması lazım. Neden benim özel verilerim Belbim adında tanımadığım bir firmanın elinde ?

  • Lehimli At @at

   @xahve "BELediye BİLişim" zaten belediyenin denetiminde. Daha iyi iş yapabilmesi için biraz özerkliği var. Her işi tek kişi tek başına yönetemez.

Şimdi aracıma muayene randevusu almaya çalışıyorum. Özellikle E-Devlet üzerinden girdim. Çünkü plakaya bir ceza yazılmış ama bana tebliğ olmadı.

İlerlerken de böyle yazdı:

"Plakaya ait borç yoktur
Bugün itibarıyla plakanıza ait vergi borcu, ödenmemiş trafik para cezası veya OGS/HGS kaçak geçiş cezası kaydı yoktur. Lütfen muayeneye geldiğiniz gün de borcunuzun olmadığına emin olunuz."

Muayene günü sıkıntı yaşar mıyım? Diyelim ki borcum gözüktü hemen o an ödeyebiliyor muyum?

Normalde ödenmeyen ceza varsa randevu vermiyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Burada ilgilenen çıkar mı bilmem ama ikea beşik satılık. Sıfırdan farkı yok çünkü hiç kullanamadık.
Gelip gören olursa zaten anlar. Alıcısına hayırlı olsun.

İl: İstanbul (Avrupa yakası)

Not: 2 kademeli. fotoğrafta en alt kademesinde. Bir yükseğinde yatak tam ortada duruyor.

#ikinciel #Satılık

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 24

Şimdi al, otelde öde olan güvenilir bir turizm şirketi var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12

Whatsapp'tan engellediğimiz birisi engelliyken bize bir şey yazdığında engeli kaldırınca gelir mi yoksa öyle uzay boşluğunda kalır mı? 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Cahil sorular part 3

Deprem anında yapılması gereken gerçekten 'çök kapan tutun' üçlüsü mü yoksa sağlam bir cismin yanına yatıp yaşam üçgeni oluşturma mı? Siz hangisini yaparsınız o an? Ya da bunlar dışında öneriler varsa duymak isterim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 33
 • reducto @protego

  Geçen bir uzman vardı, diyordu ki "bize deprem anında yapmalısınız diye yıllarca öğretilen, sağlam bir eşyanın yanına çökün, okul sırasının altına girin falan filan olayları hep Amerika'dan yapılan çeviriler. Amerika'daki alçıpan/ahşap karışımı binalara göre düşünülen şeyleri biz Türkiye'deki beton binalarda uygulamaya çalışıyoruz. Okul sırası sizi ahşaptan ve alçıpandan korur ama beton çöktüğünde o sıra altına girmek sizin ölümünüz olur."

  Uzmanın yalancısıyım. Tam olarak ne yapmak gerekiyor ben de bilmiyorum

  • Seto Kaiba @seto-kaiba

   Buna benzer bir yazı ben de okumuştum. Ölenlerin büyük kısmı masa altindan çıkıyor diye. Arkadaşlarin da dediği gibi yıkılmayacak bir bina senaryosunda işe yarar ancak bunlar. O da başına falan bir şey düşmemesi için. Ben de özellikle sordum ki tartışmalı bir konu, ben de tam olarak ne yapılması gerek bilmiyorum. Bir fikir edinelim diye. Bir de oğlum var ondan dolayı ekstra korkuyorum. Gidebilmeyi umuyorum ama imkansız bir hayal.

 • Joker @jokerx2

  İstanbul'un özellikle eski yerleşim yerlerinde Allah korusun depremde yıkılan bir evin içinde kalırsan hadi şanlı günündesin buzdolabının yanında bu hareketleri yaptın ve buzdolabının bütün nimetlerinden yararlansan dahi ölürsün. Çünkü seni oradan çıkarmak 6 ay alır. Normal şartlar da dahi araba geçmeyen sokakları düşünüyorum yan yana olan binalar karşı karşıya olan aralarında 5 metre mesefe olmayan binaları düşünüyorum. İnsanları oradan çıkarmak imkansız olur.

 • Fikri @fikri

  Açılın eğitmen geldi. 😀 😛
  Çök kapan tutun sadece güvenlikle ilgili değil, eğitim ile de ilgili. Slogan gibi bir şey.
  Hem ne yapılacağını tek kerede söylüyor hem de akılda tutması kolay.
  İfade edebilecek çok sayıda kelime var ve zaman zaman da kullanılmış. Biz şu anda eğitimlerde başka bir ifade kullanmıyoruz. Özellikle çocukların kafasının karışmaması için.

 • qubit @qubit

  Önce bina performans testi. Sonra çök kapan muhabbeti :/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 15