#KAHVE
Filtre kahve makinesi, French press, elektrikli cezve ve bakır cezve....
Bunlar hep kapitalizmin oyunlarıymış arkadaşlar.
Filtre kahve almanıza da gerek yok. Türk kahvesi de alsanız olur.
Bardağınıza istediğiniz kadar kahve koyun.
Suyu kaynatın. 1 dk. beklettikten sonra kahveyle ölçülü olacak şekilde gezdirerek yavaşça ekleyin ve tahta kaşıkla karıştırın.
(Örneğin Türk kahvesi ölçüsü, 7 gram kahve için 65 ml sudur. 2 çay kaşığı kahve için Türk kahvesi fincanı kadar su kullanılır.)
1 dakika sonra içmeye başlayabilirsiniz. Telve zaten dibe çöküyor ve katılaşıyor. Dibini içmezsiniz olur biter.
Ne tat farkı var ne de "kahve yandı acı tadıyor" gibi bir durum var. SIKINTI YOK.
O acayip alet edevatlara verdiğimiz paralara da, o aletlerin tükettiği kallavi elektriğe de, o aletlerin haznesini temizlemek için harcağımız suya da, filtre kağıdına da LANET OLSUN.
2-3 aydır Türk kahvesini üçü bir arada nescafe yapar gibi yapıyorum. Keşke daha önce de böyle yapsaymışım ahh ah.
Elektrikli cezvenin sızdırmazlık contası kendini sıcak suya bırakıyor mu ve bunu içmek zararlı olur mu diye kafama takılınca olay buralara geldi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7
 • eskod @eskodd

  pişirme yönteminin adı türk kahvesi, yoksa hepsi aynı kahve, dök kupana türk kahvesini koy üzerine sıcak suyu aynı tat.

 • kizilsakal @kizilsakal

  Fark olur ama dediğiniz gibi pahalı aletlere gerek yok. Filtre kahve iri çekildiğinden suda çözülme az olup ekşilik acılık az oluyor ve içindeki aromayı alabiliyorsunuz. Berrak çay gibi bir görüntüsü oluyor ve kiminin içinde odunsu kiminin içinde meyvemsi tatları alabiliyorsunuz. Ama sizin yaptığınız yöntemde içilebilir ama bir filtre kahve olmaz. Filtre kahve ucuza ve zekle içmek isteyenler için kahve hunisi ve filtre kağıdı yeterlidir. Filtre kağıdı ucuz ama bir tanesini huniden çıkarmadan yıkayıp tekrar tekrar kullanabilirsiniz 5-6 defa hata bazen 8-9 defa.

 • ofis @ofis

  Yaptım beğenmedim, filtre için çekilmiş kahveye devam.

  • TeknoStil @teknostil

   Peki sorun neydi? Yanık mı tadıyordu ya da tadı yavan mıydı mesela?
   Bazen usulüne uygun yapsak bile kahve iyi tatmayabiliyor. Aynı su, aynı kahve, aynı ölçü, aynı yöntem ama farklı sonuç. Niye böyle oluyor bilmiyorum. 🙂

  • ofis @ofis

   @teknostil iyi pişmemiş Türk kahvesi gibi oldu, az daha olmasaymış bulaşık suyu misali olabilirdi, telveden dolayı pürüzsüz bir içim olmadı. Beklettim telvesi çöktü ama baya bulanıktı. Bizim kahve sert değildi ondan kaynaklı da olabilir. Kahve oranını arttırınca daha iyi sonuç alınabilir belki ama bana umut vermediği için denemeyi düşünmüyorum.

#Kahve 2019’dan kalma bir ajandayı müsvedde yaparken denk geldim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Benim sepetteki ürünler HB indirimi öncesi 76 bin TL idi.
İndirim zamanında 300 lira ekstra zam yemişti totalde. Şimdide 79800 olmuş 😂
Dövize göre normalde 71-72 bin düzeylerine inmesi lazımdı.
Haşırt diye 3800 zammı yapıltırmışlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Yeni tasindigim evde ufak bir odasini ofis yaptim. Biraz daginik ve ozensiz oldu. Ikea kapali olmasa adam akilli masa vs almak istiyorum. Son 3 aydir burda calisiyorum, var mi onerileriniz masa ve kitaplik gibi ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Anlık Coronavirus bilgilerini takip edebileceginiz yararlı bir site
https://www.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6
#coronavirus #corona #koronovirus

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Noter de araç satışı esnasında plaka değişikliği istediğim de plaka hemen değişmek zorunda mi yoksa belli bir sürem var mi ?
Plaka değişikliği istediğimde sigortayi hemen yapabilir miyim ?

Yeni değişiklik sonrasında eski sigorta hemen iptal oluyor galiba

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

google da daha iyi arama yapabilmek için bazı teknikler

 1. Google Arama Özellikleri:
  “Arama Kelimeleri/Cümlesi” Tırnak(“) kullanarak özel aramalar yapabilirsiniz. Google tırnaklar içinde yer alan kelimeleri o sıra ile arar. Örneğin “proje yönetim sistemi” diye arattığımda sadece 28.700 sonuç buldu. Tırnak olmadan 1.220.000 sonuç buldu.
  + Artı(+) kullanarak yazacağınız kelimenin arama sonuçlarında olanları getirir. Örneğin Google’da gelecek mavililer diye aratıldığında gelecek ve mavilik kelimelerinin tek tek geçtiği sayfaları da getirir. Yani oraya ne kadar çok kelime yazarsanız onun kombinasyonu şeklinde sonuç getirir. Ancak başına + koyarsanız bu kelimelerin mutlaka geçenlerini getirir. gelecek +mavililer araması 1 sonuç bulmuştur.
  – Eksi(-) aradığınız yerde olmasını istemediğiniz kelimeleri belirlersiniz. O kelimeyi içermeyen sonuçları getirir. +’nın tam tersi şeklinde çalışır. Jaguar özellik -araba diye aratıldığında sonuçlar arasında araba geçenleri getirmez. Ancak içinde araba geçmeden araba ile ilgiliyse o sonuçlar gelir. Henüz bir yapay zekâ algoritmaları yok.
  |Düz çizgi (|) ya da (OR) ya da anlamındadır. Örneğin görsellerde kırmızı|mavi çiçekler diye aratırsanız sadece bu iki renkteki görselleri getirir. Kırmızı çiçekler ve mavi çiçekler için ayrı ayrı arama yapar ve tüm sonuçları getirir.
  Site:aradiginizsite.com kalıbını arama sonuna koyarsanız sadece o sitedeki sonuçları getirir. Sonuçlar Site:anadolu.edu.tr , aflar Site:.gov.tr
  Filetype:aradığınızdosyatürü sadece o tipteki dosyalarda arama yapar. regresyon analizi filetype:xls , gini katsayısı filetype:pdf
  * yıldız(*) boşlukları doldurur. Aradığınız kelimeler arasına herhangi bir kelime olsa da olur şeklinde çalışır. Örneğin “arazinin * temini” araya hangi kelimeyi koyarsan koy ama sonuçları getir demektir. Örneğin “en * insanları”
  # diyez(#) Sosyal medyalardaki mantıkla çalışır, sosyal medyalardaki #’li şeyleri getirir. #komikkediler
  @ kuyruklu a (@) Sosyal medyada kullanıcı ararken kullanılan yöntem burada da çalışır. Sosyal medyalarda yazdığınız kullanıcı ismini arar. @ronaldo sosyal ağlardaki bu isimli kullanıcıları getirir.
  .. iki nokta (..) İki sayı arasını aramak için kullanılır. televizyon 40..45 ekran şeklinde aratırsanız ikisi arasındaki televizyonları getirecektir. 40 41 42 43 44 45 için ayrı ayrı arama yapmış ve sonuçları getirmiştir.
  allintext: Yazdığınız cümleyi sıralı olarak arar “” ile aynı işlevi görür. Tırnaktan daha iyi sonuçlar verir. Kaynağını bilmediğiniz ama tamına erişmeniz gereken metinlerde metin içinden bir kısmı tırnak içine alarak aramakta yararlı oluyor. Örneğin “taze et olarak kullanıma uygun olmayan karkas bölgelerinden seçilen etler olgunlaştırmak amacıyla” metninin tamamına ulaşmak istedim ve Google’da bu şekilde arattım. Sadece 8 sonuç buldu ve metnin tamamına ulaştım. Bu aramayı allintext: taze et olarak kullanıma uygun olmayan karkas bölgelerinden seçilen etler olgunlaştırmak amacıyla ile de yapabilirsiniz daha iyi sonuç verecektir. 66 Sonuç bulunmuştur.
  allinanchor: (yada inanchor) sadece anahtar terimler ve kelimeler kısmında geçen sonuçları getirir. allinanchor:kpi
  allinurl: (ya da inurl:) sadece bağlantı adresi içinde o kelime geçen sonuçları getirir. allinurl:kpi
  allintitle: sadece site başlığında geçen sonuçları getirir. allintitle:kpi
  Sunrise Aradığınızşehir ‘in güneş doğumu saatini öğrenebilirsiniz. Sunrise eskişehir
  Hava durumu (ya da Weather) Eskişehir hava durumunu verir hava durumu eskişehir
  info:aradiginizsite.com şeklinde aratılırsa site içerisinde geçen iletişim sayfalarını ve detayları listeler. info:www.oracle.com
  related:aranansite.com sonrasında yazan siteye benzer ya da ilgili siteleri getirir. Örneğin related:www.oracle.com
  cache:aranansite.com sonrasında aradığınız sitenin Google tarafından en son kayıt altına alınmış halini görürsünüz. Bazı durumlarda silinen bir şeyi hemen arkasından bulamadığınızda bu şekilde arayarak bulabilirsiniz. Sitenin güncelliğine göre Google botları aldığı kaydı yeniler. Örneğin cache: http://eskisehir.tarim.gov.tr/ şeklinde yaptığım arama da sitenin 2 gün önceki halini getirdi.
  loc:arananşehir aranan içerik loc: ile bir şehirdeki, mekandaki ya da bir bölgedeki aramaları sağlarsınız. Örneğin loc:eskişehir tiyatro , loc:eskişehir teknik ressam
  Hesap Makinesi olarak kullanabilirsiniz 12*2 + 4^2 +(123*231-234)
  in birim-dil dönüştürücü 100 kilo in gram ya da kara kedi in english
  sözlük: (ya da dictionary:) aranacak kelime sözlüklerdeki linkleri getirir. sözlük: tekerrür
  Sport:aradığınız takım hakkında bilgi verir, son maçını gösterir. Sport:beşiktaş
  Direkt olarak uçuş numarasını yazarak uçağın durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Örneğin PC 108
  Google görsellerde görsel yapıştırıp benzer görselleri arayabilirsiniz.
  Yukarıdaki özelliklerin hepsini karıştırarak arama yapabilirsiniz. Ancak bazen Google karmaşık sorguları anlamlandırmakta sorun yaşayabiliyor. Sorgu özelliklerini küçülterek arama yapmanız gerekebilir.Google Gelişmiş Arama yaptıktan sonra sağ tarafta çıkan Tools-Araçlar Yardımı ile zaman sınırı koyabilirsiniz. Ayrıca özellikleri ve ekstra dil, bölge tarih gibi bilgileri de seçebileceğiniz gelişmiş aramayı kullanabilirsiniz. https://www.google.com/advanced_search
 2. Google Alarm: Bir arama hakkında bilgi almak ve daha sonra bu arama hakkında gelen yeni sitelerden (yeni arama sonuçlarından) direkt olarak mail yoluyla haberdar olmak istiyorsanız google’ın alarm servisini kullanabilirsiniz. Yukarıdaki gibi ileri bir arama yaptırıp bu aramama göre yeni bir sonuç gelirse haberdar et demek için idealdir. https://www.google.com/alerts      kaynak:https://yaratmak.com/oz-metotlar/internette-ileri-arama-teknikleri/
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Raw foto işlemek ve görüntülemek için ücretsiz ve "küçük boyutlu!" bir program bakıyorum. Temel özellikler olsa yeterli benim için. Var mıdır tavsiyeniz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bilindik markalardan kablolu kulaklığı kablosuz çevirici bluetooth aparatı var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap