Teknoloji ve Bilim Notları 2019/41

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

02:30 - Duyuru: 3. ODTÜ Astrobiyoloji Konferansı 30 Kasım tarihinde gerçekleşecek.

05:05 - Google, kuantum hesaplama üstünlüğü eşiğini geçtiğini açıkladı. IBM’in cevabı

35:41 - Sosyal medya bir nesli mahvetmedi!

51:00 - Oxford Üniversitesi: Oyunlar psikolojik sorun değil, başka sorunların yansıması. Mı acaba?

59:55 - Bilim adamları genetik değişiklik yapmadan farelerin ömrünü uzatmayı başardı.

01:03:22 - Evrimsel bakış açısına göre evrende yalnız olabiliriz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11
 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Konuğunuz popüler seviyede takip ettiğim kuantum bilgisayarlar konusunda oldukça faydalı bilgiler verdi, teşekkürler. Kuantum bilgisayar hakkında herkes her şeyi anlamayı umuyordu sanırım 😀 Konu ile ilgili konuk olan kişi, yurtdışında yaşayan ve sadece yabancı literatürde çalışan biri olarak, tabiki anlatmak istediklerinin Türkçe karşılığını bulmakta zorlanacak. Bildiklerini anlatmak ayrı bir meziyet ve çalışılması gereken bir konu, dolayısı ile spontone bir söyleşi de duraksaması ve bizim anlayabileceğimiz bir şekilde nasıl anlatabileceğini düşünmesi gayet normal.

 • DeDCaL @dedcal

  uzman konularda bu sıkıntı oluyor. biliyorlar ama anlatamıyorlar

 • İbrahim Çelik @clikibrahim

  Önceki mesajımda söylediklerimin doğru olduğunu kabul edersek (doğru olduğunu iddia etmiyorum anladığım şey bu) süperpozisyon halindeki 2^54 durumun her biri bir byte'lık bir sonuç üretse yaklaşık 10^16 byte'tan fazla veri çıkacak bu da 10 petabytetan fazla veri demek. Veri miktarı gerçekten çok yüksek ama asıl zor olanın bu veriyi saklamak değil süperpozisyon halindeki bu durumlardan veriyi okumak (ya da ölçmek) olduğunu düşünüyorum. Bunun nasıl yapıldığını merak ediyorum. Bilen varsa açıklayabilir mi?

 • Kestenbetsa @kestenbetsa

  Kuantum bilgisayarları bir mantığa oturtamıyorum. Sebebi ise şöyle: Kübit tanımı, "normal bir bit aynı anda sadece 0 veya 1 değerini alabilirken, bir kübit aynı anda hem 0 hem de 1 değerini alabilir." şeklinde yapılır. İşte buradaki "aynı anda" ifadesi kafamı karıştırıyor. Birşeyin aynı anda hem 1 hem de 0 olması ne demek? Birşey aynı anda hem elma hem de armut nasıl olur? Bunu anlasam gerisi zaten gelecek.

Ramazan Ayı ile ilgi basit ingilizce terimler
oruç=fasting
Missing fast= kaza orucu-- Örn How can i make up missed fasts. kaza oruçlarımı nasıl tutabilirim.
Bozduğun orucu telafi etme= make up the day yada make up fasting day
oruç tutmak= be(am,is,are) fast
oruçluyum= I am fasting yada I am on a fast
sahur vakti=Fajr time
sahura kalkma=wake up for fajr
oruç için niyet etme=intend to fast
iftar vakti=breaking fast time yada iftar time
oruç açma= to break the fast Örn" Muslims break their fast with dates yada kısaca ı broke my fast(orucumu açtım)---
orucu kazara bozma= i accidentally broke my fast yada kısaca ı broke my fast
arife gecesi=eve of aid
birbirleriyle bayramlaşmak= wish one another a hapy bairam-
Peygamber(SAV) bize şöyle buyurdu.=The Prophet (SAV) instructed us....
bayram namazı kılmak= perform eid prayer "ı usually perform eid prayers in Hagia Sophia Mosque
Teravih Namazı kılmak=to perform Tarawih Örn: Tarawih prayer is performed only during Ramadan #ingilizcekulübü #ramazan #HayırlıRamazanlar

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hyundai'nin Türkiye sorumlusu Mong Hyun Yoon'un Ramazan konusundaki hassasiyeti. Ben böyle insanları gördükçe, duydukça çok şaşırıyorum. Bir o kadarda bu kişilere saygı duyuyorum... #hyundai #ramazan

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Arkadaşlar yazılıma sıfırdan başlayacak olan birisi herhangi bir dili kaç ayda öğrenir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Programanın temellerini öğrenin dili değil. Bir dili öğrendiğinizde, zaten çoğunun yaklaşık %60'ını öğrenmiş olacaksınız. Ama programlamanın temeli başka bir konu.
  Hatta önce problem çözme konusu ile birlikte programlamanın temellerini öğrenmeniz çok daha iyi olacaktır.

 • Lütfi Dereli @ltfdre

  Programlamaya hobi olarak mı yoksa meslek edinme olarak mı başlama kararını vermeniz bence öncelikle önemli kararlardan bir tanesi, daha sonra algoritma mantığını öğrenerek programlama dünyasında ufak ısınma turları ile giriş yapabilirsiniz. Bunun içinde başlangıç olarak C olabilir. İki sayıyı hesaplatan programdan tutunda sıralama algoritmalarını kullanarak yapılan alıştırmalara kadar kendinizi bu konuda iyice geliştirin. Eğer ilginiz web tarafında olursa temel olarak HTML/CSS/JS bilgisi back-end tarafta da (tavsiyem) PHP ile yolunuza devam edebilirsiniz. İyi çalışmalar.

 • euklides @euklides

  javascript, sonrasında typescript, sonrasında algoritmalar, sonrasında design patterns.

 • euklides @euklides

  Günümüzde artık çok özel ihtiyaçlar(oyun, compiler, driver) yada ortamlar(firewall, FPGA vb.) için program yazmayacaksan c veya c++ öğrenmek çok anlamlı değil. Eğer yazılımla hobi olarak ilgileniyorsan, donanımla yazılım nasıl etkileşir bunlar senin ilgini çekiyorsa mantıklı. Fakat bu işi meslek olarak yapacağım diyorsan javascript günümüzde ve gelecekte geçerliliğini kaybetmeyecek. Benim düşümcem bir yazılımcının en az iki dile çok hakim olması lazım. Bunlardan biri javascript olmalı. Diğerini ise iş yapacağın sektöre göre seçebilirsin. Örneğin oyun geliştirmek istiyorsan o zaman c# veya c++ 'ı seçebilirsin. Eğer web ortamında bir şeyler yapmak istiyorsan php, kurumsal alanda yazılımlar üretmek istiyorsan da c# veya javayı seçebilirsin. Ayrıca bu işin mobil tarafı da var. Mobilde yazlım geliştirmek istiyorsan da swift veya java gibi dilleri seçebilirsin. Konu çok su götürür ve herkesin farklı görüşleri olabilir. Ben yazılıma c ile başladım 🙂 bunu da itiraf edeyim.

Yazılım olayına girmek istiyorum yavaştan. Nereden başlamalı? Hangi dil öğrenmeli? C, C++, C# nasıl? Kitap veya internet kaynak tavsiyeniz var mı? Hiçbir şey bilmiyorum bu konuda. Üniversitede hazırlıktayım ilk sene galiba C dersi falan varmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 23
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Platform belirle vs. diyenlere fazla kulak asma. Daha yolun başındasın. Ürün çıkarmaya odaklanma. 120 katlı bir gökdelene merdiven ile tırmandığını düşün. Daha kapıdan yeni girmişsin.

  Algoritma, programlama, mantık, olasılık, matematik vb. konularda kendini geliştir. Öğrendiğin şeylerde programlama mantığını öğrenme amaçlı C dili uygun olur. En temelinden her şeyi öğrenmen mantıklı olandır. Çok güçlü ama ilkel sade bir dil olarak bir çok dile temel sağlayandır. Çok fazla pratik yap. Hata yapmaktan çekinme. Kendi hatalarını yakala.

  Kendine ufak hedefler belirle. Ufak tefek matematik hesapları yapan, sırayla iki kişiye zar atma oyunu oynatan, hacim alan hesapları yapan, çan eğrisi, faiz vs. hesaplama, ekrana * karakteri ile baklavalar çizdirme gibi çok basit şeylerle başla.

  Yazdığın ufak programları düzenli olarak kayıtlı tut. Github ya da Onedrive vb. bir yerde biriktir. Yeni şeyler öğrendikçe onları tekrar açıp bakacaksın. Daha iyi nasıl yaparım diyeceksin, ben bu hataları nasıl yapmışım diyeceksin. Geliştiğini hissedeceksin. 5-6 aşamada yaptığın hesapları algoritma yeteneğin geliştikçe basitleştirip 2-3 işleme vs. indireceksin. İnan bunlar çok önemli şeyler. Önünde uzun bir yol var. Öyle Android uygulama geliştirmeden başlayayım vs. deme sakın. En büyük tavsiyem bunlar.

  • Onur Şahin @sahinonur2000

   Öncelikle ben daha bir öğrenciyim ondan yorumum hatalı olabilir ama düşüncelerimi belirtmek istiyorum. Bu yoldan ben de daha yeni geçtim belki hala geçiyorum çünkü. En baştan büyükten başlamama konusunda haklısınız ama bunu istediği alana göre farklı şekilde yapabilir. Mesela mobil istiyorsa ilk programı androidde butona basınca mesaj çıkaran bir şey ve ya oyun geliştirmek istiyorsa 2d basit bir şey yapabilir. İlgi duyduğu alandan başlaması için doğrudan ürün geliştirmek zorunda değil bence.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @sahinonur2000 ne yazık ki o şekilde öğrenme baltalanıyor. Sıfırdan başlayan biri bu şekilde kopyala yapıştır kod yapıştırma ile yürütme batağına düşmeye başlıyor. İçinde ne olduğuna dair hiç bir fikrinin olmadığı bir okyanusun içine düşüp keşfetmeye çalışmak kadar mantıksız bir şey yok. Yüzme bilmeyen adamı denizin ortasına bırakmak gibi.

   C dili ile konsolda alınabilen çıktılar başlangıç seviyesinde olan bir öğrenci için en büyük nimet. Sorun çıkarabilecek en büyük şeyin kendi yazdığın koddaki hata olması lazım ki kendini geliştir. Bu adamın seviyesindeki kişinin yapması gereken şey google'da butonu sağa sola nasıl genişletirim, ekranı yana nasıl yaıtırım vs. değil.

   Alan konusu için de çok erken. Evet ne istediğini öğrenmek için geç değil ama bunu gerçekten keşfetmek bir kaç sene sürüyor. Alanlar hakkında sözel araştırma yapılması çok faydalı olur. Çeşitliği bilmek, fikir sahibi olmak çok önemli. Ama başta söylediğim gibi kıyıda yüzmeyi öğrenmeden okyanusun ortasına atlayıp keşfe çıkmak olmaz. Boğulursun. Soğursun yaptığın işten. Zor gelir. Anlamazsın. Bıkarsın. Yapmak istemezsin.

   x = (6/2*8)*3+2-5 adam bu denklemi yazacak. İşlem sırasını bilmediği için sonuç aklına yatmayacak. Kafayı yiyecek. Nasıl olur diyecek. Değişkenleri eksiltecek, yerini değiştirecek. Bulamayacak, google'da arayacak. Hee bu bundan önce çalışıyormuş, bunun önceliği varmış, sağdan sola çalışıyormuşmuş o zaman şunu şunu yapmalıyım vs. vs. diyecek. Sen bu adamın önüne Android koyarsan iki buton sürükler koyar sonra hamburger menu nasıl yaparım diye araştırmaya başlar.

  • Onur Şahin @sahinonur2000

   @ardazeytin Dediğinizi anladım ama her programcının misal sıfırdan nasıl linked list yazılır bilmesi gerekiyor mu? Artık pek çok bilim adamı Python, Matlab gibi dillerli araştırmalarında kullanıyor. Bunların o kadar derin bilgiye ihtiyaçları var mı mesela?

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @sahinonur2000 yeni başlayan birinin linked list yazmayı bilmesi gerekmiyor. Veri yapılarına gelene kadar öğrenmesi gereken çok çok şey var. Tekrarlamayayım yukarıda bahsettiğim konular ve niceleri. Ancak veri yapılarını da oturup android uygulama yapmaya başlamadan önce öğrenmiş olması gerekiyor. JAVA C# gibi program yazanı bir çok zahmet ve dertten kurtarıp zaman kazandıran, kısa sürede daha çok iş yapmasını sağlayan diller linked listmiş, iteratormış, pointer, address, heap-stack memory, constructor, memory leak vs. say say bitmeyecek bir çok şeyi öğrenmenize engel olur.

   atıyorum c#'da bir foreach kullandığında arkasında neler olup bittiğini bilmiyorsan önüne çıkan bir çok ufacık hata sen zamanında geceni gündüze katmadığın için seni yer bitirir. Ama zamanında C C++ ile bu konularda kafayı yemiş adam o sorunu hımm haa deyip 2 dk da mantık yürütüp anlar.

   Bir hata bir sorun olmasına da gerek yok. Evde kendin içi içe 5 tane for döngüsü yazarsın. Tak diye çalıştırır anında sonucu alırsın. Ancak gerçek ortam koşullarında senin çalıştırdığın bu 5 döngü fonksiyon bir sunucuda binlerce kişi tarafından çalıştırıldığında çıkacak sorun ap ayrı bir dünyadır. Senin 5 döngülük algoritmanın yaptığı işi 2 döngüye indiren ve binlerce kişinin oluşturduğu hesaplama yükünü binlerce kat azaltan kişi senin her zaman 2-3 adım önünde olacak. Bunu yapan adam mezun olmadan iş bulacak, yapamayan 2 sene iş arayacak.

 • Papa Emeritus @pope

  C’yi tavsiye ederim.C’yi iyi derecede bilmeyen sağlam bir coder’la daha tanışmadım. İlk başta sıkıcı gelebilir ama mantığını anladıktan sonra keyifli olucaktır. Olaya hızlıca girmek istiyorsanız önce Python ile basit algoritma alıştırmaları, ardından ana dil olarak C’yi tavsiye ederim.

 • ammavelakin @ammavelakin

  İlk önce programlamaya giriş yap. Algoritmanın mantığını falan anla. Ondan sonra da C# olabilir belki. Kolaydır. Ama dediğim gibi ilk önce programlamaya giriş dersini bitir ve algoritma olayını iyi kavra. Yararına.

Hangi yazılım dilini öğrenmeliyim diyenler için yazılım dili seçme rehberi:

Orjinal görsel: https://image-store.slidesharecdn.com/838394d4-17ed-4607-a7c8-5268431ff90e-original.png

#akış #infografik #yazılımgeliştirme

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yazılım öğrenme süresince anladım ki İnsanlar 2ye ayrılır.
Tip1: Python öğren kolaydan başla.
Tip2: C ile başla ki tüm kavramları tanımlamayı öğren temeli at.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

işi bilen birinin inşaat hakkındaki yorumları bilmeyen biri malzemeden kaçmamışlar helal olsun nekadar demir der

PASLI DEMİRİN ADERANSI YÜKSEK OLUR!

Bu şantiyede çekim yapmak istediğim çok ilginç sahneler meydana gelmişti. kısmet bu güne oldu. cap lock iskele yi de burada görmüş oldum. PASLI DEMİR KÖTÜ Dİ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Paslı deimirin aderansı yüksek olu video başlığını ve sizin "İşi bilen" yorumunuzu görünce önce bir şok oldum. 17 yıılık inşaat mühendisiyim, ilk defa böyle bir şey duydum. Meğer adam videosuna clickbait başlık atmış. Ayrıca ben olsam o demiri teslim almam, neredeyse bütün etriyeler 135 derece yerinde 90 derece gönye ile bitirilmiş. Bu çok tehlikelidir. Paslı demirleri, yine gönye ile bitirilmeyen kiriş üst demirlerini de görmezden geliyorum. Kolon-kiriş birleşimlerinde ve rezervasyonların etrafında olması gereken ilave demirleri de göremedim. Yap-satçılar ve ustalar en çok bunlardan çalmaya yeltenir. Belki de başka bir şekilde çözmüştür statiker. Günahlarını almayayım şimdi. Asıl facia ise elektrik tesisat borulaması... Sanki özellikle tüm borular moment maksimum noktasından geçirilmiş. Neredeyse kasıt arayacağım.

  • ilker @gilker

   aynen adamda elektrik tesisatından çok bahsetti beton koyacak yer yok ve en önemli kriş

  • civilization @civilization

   Etriye koyduklarına dua etmek lazım 🙂 adamın başka bir videosu var orda etriyedeki kıvrımı anlatıyor. Taşeron kurtarmıyor diye yapmıyor iş veren de bana masraf çıkartma diyor gibisinden bişey demişti. Başka bir videosunda işverenin kirişin yerini nasıl değiştirttiğini vs anlatıyor. Bütün inşaat sektörü müteahhitlerin para hırsından çok kalitesiz işlerle dolu. Sıvayı çekip boyayınca da kapanıyor kimse de görmeyince iyi iş çıktı diye övünülüyor.

KL JS98A 100Watt 300 °C Aksesuar Setli Lehim Tabancası

Genel

Sizlere bu gün 2016 da aldım lehim makinası sitini inceleceğim. Elektroniğe ilgimden dolayı aldım bu set gerektin de lehim işlerimi görmem için aldım. Kutulu olması benim için tercih sebebi oldu. Evde parçaların dağılmaması ve derli toplu saklamak için böyle bir kutuya ihtiyacım vardı. Kendimce fena olmayan lehin tecrübem var. Profosyenel setleri seçmememin nedeni bu oldu ve yaptım işlerde fazla kaliteye dikkat etmedim için.  Fiyat benim için önemli olduğu için 100 lira altında bu işi çözmeye gayret ettim. 75 liraya da bu modeli buldum bütün sorunlarımı tek ürün çözdü.

 

Kullanım Deneğimim:

Tabanca Lehim Makinası 12 sn gibi sürede ısınıp kullanır vaziyete geliyor.

Kalem Lehim Makinası ise 78 sn gibi surede ısınıp kullanır vaziyete geliyor.

Yedek uçlarının değişebilir olması ve uçlarıda çıkıyor olması gayet güzel. İçinde yaklaşık 70 cm lehim teli olması işinizi görüyor. Büyüteci falan hiç kullanmadın. Bir köşeye attım onu yerine de lehim kablosu koydum. Malzeme kalitesi itibari ile de iyi. Ürün içinden çıkanlar gayet kullanışlı fakat kalem lehim makinasının topraklama yapılmış tabancanın ile düz topraklamasız prizdi. O biraz acayibime gitti. Tabancanın ucundaki ışık da istediği zaman yanıyor. Makinalar biraz daha hızlı ısınsa idi daha iyi olurmuş. Ama 75 lira verip de bu kadar oluyor kalite oluyor demek ki.

 

Teknik özellikler:

Tabanca Lehim Makinası 100w ile çalışmakta olup. Çalışma sıcaklığı 300°C. Isınma süresi 12 sn olarak bilirtilmiş.

Kalem Lehim Makinası 30w ile çalışmakta olup. Ucu 4mm kalınlığında, değişebilin uca sahiptir.

 

Kutu İçeri

1.Tabanca Lehim Makınası

2.Kalem Lehim Makınası

3.Kablo Devre Tutması İçin Stand

4.Büyüteç

5.2 Tane Tabanca Lehim Makınası Ucu

6.Kalem Lehim Makinası Askı

7.Pasta

8.Lehim Teli 20cm

9.Lehim Pompası

10.Kablo vs Tutmak İçin Kalem  

11.Çok Kullanışlı Kutusu

 

Firma Hakkında:

Kl adı ile markalandırılan ürün aslında Kale şirketler grubunun bir kolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şirket birçok el aletleri ile hizmet vermekte olup farklı markalar altında hizmet vermekte.

 

Kale Şirketler gurubu diğer markaları; DeWALT, KL, BLACK & DECKER, ATLAS, BRITOOL, STANLET  diğer markaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizlerin bu markalar ile kullanıp kullanım deneylerini yorumda paylaşa bilirsiniz.

İnternet Sitesi : http://kalemakina.com/

 

 1.  
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Levent Pekcan ile geçmiş. PCExtra dönemi bilgisayar toplama videosu.

gecmis

Geçmişe yolculuk:bilişim dünyasının sevilen isimleri Levent Pekcan ve Daron Yöndem ile eski bir pc toplama videosu
BeğenFavori PaylaşYorum yap