Arkadaşlar yazılıma sıfırdan başlayacak olan birisi herhangi bir dili kaç ayda öğrenir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Onur Eryilmaz @onurery

  Dili öğrenmek çok uzun bir zaman almaz ama ustalaşmak ve dili özümsemek uzun bir süreç alabilir.

 • olasandra @olasandra

  Bu konuda da bir fikrim yok.o derece sıfırım

 • @johncenaaa @xeon

  Python ile çeşitli ai uygulamaları geliştirmek istiyorum ben de. Güzel kaynak var mı bununla ilgili?

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Dil bir araç, amaç değil. Dili kullanarak programlama öğrenecek yeni başlayan biri. Dili değil. Ezbere dili öğrensen de kullanamazsın tamamını.

 • Yiğit @yigit1

  Benim tavsiyem, algoritma çalış. Çünkü bir programın tasarımını yapamazsan o programı da yazamazsın. Algoritma için "algoritmaya giriş" kitaplarıyla başlayabilirsin, ileri ki kaynaklar için Thomas Cormen'in "Algoritmalara Giriş" kitabına bakabilirsin.

 • lterlemez @lterlemez

  Programanın temellerini öğrenin dili değil. Bir dili öğrendiğinizde, zaten çoğunun yaklaşık %60'ını öğrenmiş olacaksınız. Ama programlamanın temeli başka bir konu.
  Hatta önce problem çözme konusu ile birlikte programlamanın temellerini öğrenmeniz çok daha iyi olacaktır.

 • Lütfi Dereli @ltfdre

  Programlamaya hobi olarak mı yoksa meslek edinme olarak mı başlama kararını vermeniz bence öncelikle önemli kararlardan bir tanesi, daha sonra algoritma mantığını öğrenerek programlama dünyasında ufak ısınma turları ile giriş yapabilirsiniz. Bunun içinde başlangıç olarak C olabilir. İki sayıyı hesaplatan programdan tutunda sıralama algoritmalarını kullanarak yapılan alıştırmalara kadar kendinizi bu konuda iyice geliştirin. Eğer ilginiz web tarafında olursa temel olarak HTML/CSS/JS bilgisi back-end tarafta da (tavsiyem) PHP ile yolunuza devam edebilirsiniz. İyi çalışmalar.

 • Hasan Hüseyin CİHANGİR @hhuseyincihangir

  Öncelikle OOP(NYP(Nesneye Yönelik Programlama)) destekleyen bir dil seç ve onu tüm temel özellikleriyle öğren ve mutlaka proje yap, proje yapılmadığında hiç bir anlamı yok. Zaten bir tane NYP destekli dili düzgün öğrendiğinde hepsini kısa sürede geçiş yapabilirsin.

 • euklides @euklides

  javascript, sonrasında typescript, sonrasında algoritmalar, sonrasında design patterns.

 • euklides @euklides

  Günümüzde artık çok özel ihtiyaçlar(oyun, compiler, driver) yada ortamlar(firewall, FPGA vb.) için program yazmayacaksan c veya c++ öğrenmek çok anlamlı değil. Eğer yazılımla hobi olarak ilgileniyorsan, donanımla yazılım nasıl etkileşir bunlar senin ilgini çekiyorsa mantıklı. Fakat bu işi meslek olarak yapacağım diyorsan javascript günümüzde ve gelecekte geçerliliğini kaybetmeyecek. Benim düşümcem bir yazılımcının en az iki dile çok hakim olması lazım. Bunlardan biri javascript olmalı. Diğerini ise iş yapacağın sektöre göre seçebilirsin. Örneğin oyun geliştirmek istiyorsan o zaman c# veya c++ 'ı seçebilirsin. Eğer web ortamında bir şeyler yapmak istiyorsan php, kurumsal alanda yazılımlar üretmek istiyorsan da c# veya javayı seçebilirsin. Ayrıca bu işin mobil tarafı da var. Mobilde yazlım geliştirmek istiyorsan da swift veya java gibi dilleri seçebilirsin. Konu çok su götürür ve herkesin farklı görüşleri olabilir. Ben yazılıma c ile başladım 🙂 bunu da itiraf edeyim.