Herkese selamlar, askerlik tecili konusunda kafama takılan bir kaç şey var:

Ben 2001 Mart doğumluyum. 2019 yılında liseden mezun oldum. Mezun olduğum sene üniversiteye kayıt olmadım. 2020 yılında 2 yıllık önlisans bölümüne kayıt oldum. Kayıt olduktan sonra askerliğim 31/12/2029'a kadar tecil edildi. Mayıs 2022'de bu bölümden mezun oldum. Mezun olmama rağmen tecilim hâlâ 31/12/2029 olarak gözüküyordu. Ben de askerlik şubesine gidip mezun olduğumu ve DGS sınavına hazırlandığımı belirttim. Sonrasında oradaki memur tamam hallettim dedi. E-devletten tekrar kontrol ettiğimde tecilimin Mayıs 2025'e güncellendiğini gördüm. (Buradan anladığım; ön lisans mezunları 3 yıl erteleme hakkına sahip). Akabinde DGS sınavına girdim fakat o sene tercih yapmadım. 2023 yılında tekrar DGS sınavına girerek lisans bölümüne kayıt oldum. Ve şuanda okuyorum. 2025'in mayıs ayında mezun olucam. Mezun olduktan sonra tecil yapma hakkım var mı? Eğer varsa kaç yılına kadar olur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Behzat Ç. @behzat

  2029'a kadar hakkın var yani 28 yaş sınır.

  • Muazed @muazed

   @behzat Mezun olduktan sonra üniversite ile ilişiğim kesildiğinden tecil de bozulmaz mı?

  • Behzat Ç. @behzat

   @muazed Tekrar üniversite sınavına girip AÖF'e kayıt olursun.

  • nineleven @nineleven

   @muazed Bölüm neydi ya bu arada hayırlı olsun 😁
   DGS'ye çok zor deniyordu bizim zamanımızda.

  • Metin Girin @babazula

   Lisanstan mezun olduktan sonra 2 yıl otomatik tecil hakkın var, okuduğun sürece de 28 yaşına kadar. 2025 mayısta mezun oldun, 2027 mayısa kadar tecillisin. O sürede ya yüksek lisansa başvurman lazım ya da askerliğe. Lisans mezunu olduktan sonra yüksek lisans yapmadığın sürece, tekrar önlisans, lisans, aöf okusan da tecil edilmez, bir üst yüksek öğretime tamamlamlalısın yani. İkisinden birine başvurmazsan bakaya (yoklama kaçağı) olarak aranırsın ve günlük ceza ödersin ta ki askerlik şubesine gidip beni askere alın diyene kadar, gbtde çıkar ama kimse tutup şubeye teslim etmez yaş sınırını geçmediysen, sen askerliğin 1.gününe başlayana kadar ceza işler.

  • Muazed @muazed

   @babazula Öncelikle detaylı açıklamanız için teşekkür ederim. Yazınızı okurken aklıma iki soru takıldı. Birincisi; eğer 2025 Mayıs'ta mezun olursam otomatik uygulanacak olan 2 yıl tecil hakkımla bu tarih 2027 Mayıs'a mı ertelenir yoksa 2027 Aralık'a mı? İkincisi; bu 2 yıl olan tecil hakkımı kullanabilmem için mezun olmam yeterli değil mi? Mezun olduktan sonra bir üst programa kayıt yaptırmazsam bakaya olarak aranmaya başlayacağım tarih 2027 yılından sonraki günler için olur değil mi?

Selam arkadaşlar
Oturma minderi almayı düşünüyorum. Fakat piyasada bir çok çeşitte minder var. Bana cazip gelenlerin resmini aşağıya ekledim. Bu iki tasarım arasında ne gibi farklılıklar var? Hangisi daha sağlıklı ve konforlu bir oturuş sağlar?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam arkadaşlar,

Yaklaşık 2 hafta önce Corsair HS35 kulaklığımı, tepe kısmından çatladığı için yetkili servis olan Penta Teknolojiye gönderdim. Bu çatlama sorunu, bu kulaklıkta kronik bir problem olmasına rağmen kullanıcı sorunu diyip, değişim olabilmesi için bana bir fiyat çıkarttılar. Ben de gerekli yerlere başvuracağımı belirtip kulaklığı geri istedim. Ardından direkt Corsair'e mail üzerinden durumu aynen aktardım. Çok sıcak kanlı yaklaştılar ve gerekli belgeleri mail üzerinden göndermem halinde direkt RMA işlemlerini başlatıcaklarını belirttiler. Ardından RMA işlemim başladı. Bana gönderdikleri evrakları çıkarttım ve doldurulması gereken yerleri doldurdum. Buraya kadar her şey çok iyi ilerledi. Dün akşam da UPS Kargo'ya adresime kurye talebi oluşturdum. Gece saat 1 gibi Corsair'dan bir mail geldi. Maili ingilizce ve türkçe olarak fotoğraflara ekliyorum. Gümrük ve ithalat mevzuatına bir güncelleme felan mı geldi niye böyle yazmış olabilirler?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam arkadaşlar.

Elimde, Eylül 2020 tarihinde İncehesap üzerinden almış olduğum Ryzen 5 3600 işlemci var. Bu işlemciyi garantiye göndermeyi düşünüyorum. İncehesap ve AMD'nin Türkiye distribütörü olan ''Destech Bilişim'' ile iletişime geçtiğimde, bana ürünün garantisinin 2 yıl olduğunu ve ücretli onarım ya da değişim yapabileceklerini belirttiler. Ürünün kutusu üzerinde 3-year limited warranty ibaresi yer alıyor. Bu durumda tüketici olarak benim 3 yıllık garantiden yararlanmam gerekmiyor mu? Bilgi sahibi arkadaşlardan yardım talep ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba,
2 buçuk sene önce İncehesap üzerinden Ryzen 5 3600 işlemci almıştım. Son 3-4 aydır işlemciden kaynaklı mavi ekran hataları alıyorum. İncehesap'ı aradığımda bana yetkili servis olan Destek Bilişim'in numarasını verdiler. Arayıp görüştüm. Şuanda memlekette olduğum için ürünün kutusunun olmadığını belirttim. Onlarda problem olmayacağını belirttiler. Fakat işlemcinin içerisinden fan çıktı mı diye sordu ve ben de; çıktı fakat kule tipi soğutucu kullandığım için o fanın yanımda olmadığını belirttim. Sonrasında bana kutu içerisinden çıkan fanıyla birlikte göndermeniz gerekiyor, yoksa işlem yapamayız dediler. Böyle bir hakları var mı? İşlemci arızalıysa fanı ne alaka?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ryzen 5 3600 ve Gigabyte B450M S2H Sistemde Mavi Ekran Sorunu (ÇÖZÜM)

Merhaba arkadaşlar,

2 aydır, 2 günde bir sistem boştayken mavi ekran hataları alıyordum. Yazılımsal ve donanımsal tüm testlerimi gerçekleştirdim fakat hiçbir sorun çıkmamıştı, ta ki Reddit'de bir konuya denk gelene kadar. Konuda, bu tarz hataları alanların, Global C-state Control ayarını devre dışı bırakması gerektiğinden bahsediyordu. Ben de uyguladım ve yaklaşık 4 gündür hiçbir hata almadım. Bunun üzerine, hem bu hatayı alanlara rehber olmaya hem de konuyla alakalı bir anket yapmaya karar verdim. Başlıktaki donanımları kullanan arkadaşlar, hangi BIOS sürümünü kullandığını ve Advanced CPU Settings başlığı altındaki Global C-State Control ayarının durumunu kontrol edip yazarsa çok minnettar olurum. Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 28 ay önce Gigabyte B450M S2H ve Ryzen 5 3600 ürünlerini İncehesap üzerinden satın aldım. Şu anda bilgisayarımda yaşadığım mavi ekran sebebiyle teknik servise göndermek istiyorum. Bu ürünlerin garantisi kaç yıl? Gigabyte'ı aradığımda, bana tüm anakartlarının Türkiye'de 3 yıl garantisinin olduğunu belirttiler. İşlemci konusunda da bir kaç forumda 3 yıl garantisinin olduğunu söylemişler. Bu konuda bilgisi olan var mı? Bu parçalar kaç yıl garantili?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam arkadaşlar.
İnternetimde hiçbir sorun yokken Discord uygulamasında bir anda karşı tarafın sesi kesiliyor ve pingim 5000 oluyor. Onlar beni çok net duyuyor ama ben onları duyamıyorum. Çözümünü bilen var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam arkadaşlar,

4 ay önce BIOS sürümümü F60'tan F62'ye güncelledim. Güncellemenin ardından temiz kurulum yaptıktan sonra DRIVER_OVERRAN_STACK_BUFFER mavi ekran hatasını aldım. Sonrasında DDU ile ekran kartı sürücüsünü silip tekrar yükledim. Akabinde chipset, Ethernet ve Audio driverlarını kurdum. Bu sürücüleri kurunca yaklaşık 1.5 ay herhangi bir hata almadan bilgisayarımı kullandım. Ne olduysa 1.5 ay sonra tekrar mavi ekran hataları almaya başladım. Tekrar Windows'a temiz kurulum yaptım. Kurulum bittikten sonra Windows Update'leri yapılırken %90 küsurlerdeyken 'DPC_WATCHDOG_VIOLATION' hatası aldım. Sonrasında BIOS'u sırasıyla F63a ve F63D yaparak denemeler yaptım. İki sürümde de sorun çözülmedi. Şu anda da, bazen günde 2 defa, bazense 3-4 günde bir sürekli olarak, "DPC_WATCHDOG_VIOLATION, APC_INDEX_MISMATCH, IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL, PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA (win32kfull.sys), PFN_LIST_CORRUPT, MEMORY_MANAGEMENT, CRITICAL_STRUCTURE_CORRUPTION, SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION, INTERNAL_POWER_ERROR, KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED, MULTIPLE_IRP_COMPLETE_REQUESTS," hatalarından herhangi birisini alıyorum. Hataların %60'ından fazlası 'ntkrnlmp.exe' image name etiketine sahip. Tüm disklerimi HD Tune ile taradım. Memtest86 ile RAM bellekleri test ettim. OCCT ile işlemci testi yaptım ve hiçbir hata ve sorunla karşılaşmadım. Windows hızlı başlatmayı kapattım, sfc/scannow ile dsım komutlarını uyguladım. Hiçbiri çözüm olmadı. Bir de bu illet, genelde sistem boştayken, Chrome'da takılırken geliyor. Cyberpunk ve Rainbow 6 oyunlarını Ultra ayarlarda oynuyorum. Şimdiye kadar hiç oyunda denk gelmedi. Bunlara ek olarak, bazen Chrome kendi kendine kapanıyor. Tekrardan açınca "sayfaları geri yüklemek ister misiniz?" pop-up'ı çıkıyor. Şu anda minidump klasörümde 5 adet döküm dosyası var. Her yeni mavi ekranda, en son döküm dosyasını değiştiriyor. 5'ten fazla döküm dosyası oluşturmuyor. Fakat minidump klasörünü masaüstüne kopyalayıp orada açarsam 7 tane mavi ekran hatası çıkıyor. Onları da paylaşayım belki sorunu çözmemize yardımcı olur.

Rica ediyorum şu sorunu çözüme kavuşturalım. Delirmek üzereyim.

•CPU: AMD Ryzen 5 3600
•Motherboard: Gigabyte B450M S2H Rev1.0
•RAM: Team Group 16GB 3000MHz (TLZRD416G3000HC16CBK) X2
•Main SSD: 1x Western Digital 500GB M2 (WDS500G2B0C-00PXH0)
•Storage SSD1: ADATA SU 650 240 GB
•Storage SSD2: Crucial 240 GB (CT240BX500SSD)
•GPU: PNY RTX 3060 12G
•PSU: High Power 85+ Bronze 500W

Minidump dosyalarım: https://drive.google.com/drive/folders/1wGsAsyQPuHFTInlytovCinFCYS4bwHN0?usp=share_link

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam millet. Uzun zamandır kafama takılan bir sorun var. Şuanda After Effects'de bitirdiğim bir projeyi Media Encoder üzerinden H264 formatında GPU hızlandırmalı olarak render alıyorum. Sanki, render olması gerektiğinden daha uzun sürüyo gibi geliyor. Görev yöneticisine baktığımda hem CPU hem de GPU oldukça az kullanılıyor. Arada bir CPU %80-90 lara kadar çıkıyor fakat yine %30-%40 seviyelerine düşüyor. Aynı problem Premiere Pro'da da oluyor. Adobe programlarının CPU ve GPU kullanımlarını sınırlandıran bir ayar mı var? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım talep ediyorum.
Sistem Özellikleri:
Ryzen 5 3600
RTX 3060 12G
32 GB 3000 MHz RAM

BeğenFavori PaylaşYorum yap