Stanford Üniversite'nin Bilgisayar Bilimleri (Computer Science) bölümden 150'nin üzerinde derse ait materyallerine (video, örnekler, soru-cevap, kodlar vb.) ulaşabileceğiniz bir derleme liste.

https://www.classcentral.com/report/stanford-on-campus-courses/

#Stanford #ComputerScience #FaydalıBağlantılar #ÜcretsizEğitim #Programlama

150+ Stanford On-Campus Computer Science Courses Available Online — Class...

These courses have made their materials available online to varying degrees. Some include video lessons.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

google ve microsoft klavyesi dışında bir klavye söyleyebilirmisiniz.
microsoft yazılımlarını mümkün mertebe kullanmıyorum.
google klavye ise hem çok yanlış yazdırıyor hem de alakasız öneriler sunuyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Banggod un bu vergi dahil olayı devam ediyor mu kullanan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Merhaba arkadaşlar. Garantisi bitmesine 4 ay kalan "ROG STRIX-GTX1080-A8G-Gaming" ekran kartımda görüntü verme sorunu oluşmaya başladı. PC açıkken görüntü birden gidiyordu. Ekran kartını servise yolladım bugün "ürününüz için iade süreci başlatılmıştır." yazmakta, iade/değişim raporu verilecekmiş. Ekran kartımı bulunduğum bölgedeki Vatan Bilgisayar'dan almıştım. Aldığım zaman fatura tutarı 3.100₺ idi, dolar artışından sonra fiyatlar uçtu. Şu an bu ekran kartının üretimi de yok ellerinde de yoktur.

Ben değişim istiyorum 3.100₺'yi vana verseler GTX 1080'e eş bir ekran kartı almak için üzerine 2.000₺ daha koymam gerekecek. Bu durumda bana para iadesi yapmak isterlerse nasıl davranmalıyım? Tecrübesi olan veya fikir sunacak arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
#bilgisayar #VatanBilgisayar #Asus #ekrankartı #üründeğişimi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 44

Aşağıdaki % işareti yazımı hangisinde doğru?
Amerikalılar heralde sayıdan önce yazıyor % işaretini. Yoksa kural falan yok mu?

"The UK economy suffered its biggest slump on record between April and June as coronavirus lockdown measures pushed the country officially into recession.
The economy shrank 20.4% compared with the first three months of the year."
Kaynak: https://www.bbc.com/news/business-53748278

"In the U.S., GDP began growing in March 2009 as it emerged from the Great Recession. From an abysmal rate of more than -4%, it climbed steadily until it peaked in 2014 at a rate of nearly 6% growth. In 2018, it was 2.9%, up from 2.2% for the previous year.
Kaynak: https://www.investopedia.com/terms/e/economicgrowthrate.asp

What Is an Economic Growth Rate?

An economic growth rate is the percentage change in the value of all of the goods and services produced in a nation during a specific period of time, as compared to an earlier period.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

HTC 10 için Lineage OS 17 (Android 10) çıkmış. Ne zamandır elim kaşınıyordu zaten, eski günlerin hatırına girişeyim şu ROM işine bir ara.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arama Motoru Optimizasyonu İçin Takipçi Kitlenizi ve Potansiyel Ziyaretçilerinizi Araştırmanın ve Onları Analiz Etmenin 7 Yöntemi

Yazının PDF Hali: İndir

Herkese merhaba. Daha önce, blogunuzun veya firmanızın içerikleri hakkında konuştuğumuz konulardan sonra içerisinde bulunduğumuz ilkbahar mevsiminde nasıl daha iyi ilkbahar temalı fotoğraflar çekebileceğinize dair, şurada, bilgiler paylaşmıştım. Yazının başlığından da anladığınız üzere bugün menümüzde arama motoru optimizasyonunun (SEO) kendisi var.

Bu içeriği okuyan, yorumlayan, beğenen, favorilerine ekleyen ve / veya bu yazıyı paylaşan herkese şimdiden teşekkür ederim. Beni çok mutlu ettiniz.

Not: Bazı çeviriler, kelimesi kelimesine çevrilmedi ama içeriğin ana fikri de değiştirilmedi.

-----------------------------------------------------  Çeviri Metni  -------------------------------------------------------

Arama motoru optimizasyonu sadece rakamlardan (anahtar kelime sıralamaları, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu bağlantı adresi, ziyaretçi sayısı vb.) ibaret değildir. SEO aynı zamanda takipçi kitlenizi anlamak ve bu anlayış çerçevesinde arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapmaktır.

SEO çalışmaları doğru kitlenin üzerinde yapıldığı takdirde hedeflenen site trafiği (hit) artar ve bu da size daha fazla dönüşüm sağlar. Kulağa hoş geliyor değil mi? Eğer cevabınız evet ise bu konuda başarılı olmak için kitlenizi araştırmanıza ve onları analiz etmenize yardımcı olacak birkaç yol var. Aşağıdaki listede göreceğiniz üzere, her yöntemde işleri kolaylaştıracak araçlar mevcut.

1. Demografik Veriler Toplamak Adına Anahtar Kelimeleri Kullanmak

Anahtar kelime araştırması, SEO'nun temel iş bölümlerinden birisidir. Anahtar kelimeler; yazılarınız, ürünleriniz veya hizmetleriniz için hedeflenmeli ve içeriklerinizle alakalı olmalıdır. İyi bir anahtar kelime listesine sahip olduğunuzda, markanızı veya blogunuzu en iyi şekilde temsil eden beş anahtar kelimeyi seçin ve bu kelimelerle ve kelime öbekleriyle ilgili demografik bilgiler bulun.

Demographics.io, bu verileri elde etmeniz için kullanabileceğiniz bir araçtır. Aşağıda “dijital pazarlama” ifadesinin kullanılmış olduğu bir örnek var:

Yaş ve cinsiyet bilgilerinin yer aldığı bir veri grafiği

Google Trends platformu da yerel lokasyonlara bağlı olarak size demografik bilgiler sunar ve ilgili anahtar kelimenin zaman içerisinde kullanıcılar tarafından nasıl bir eğilim grafiği çizdiğini gösterir. Aşağıda yine aynı kelime öbeği (dijital pazarlama) kullanılarak hazırlanmış olan bir örnek daha mevcut:

Google Trends

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Yaş, cinsiyet ve konum dahil olmak üzere demografik bilgilerin belirlenmesi, SEO konusunda size birçok yönden size yardımcı olabilir. Arama sorgularının bağlantılı olduğu coğrafi bölgelerde yerel bağlantı (özellikle işle veya içerik konuları ile ilgili) fırsatlarını arayabilirsiniz. Oradaki kitlelerin takip ettiği gündem konularını (bölge insanının ilgi gösterdiği konular) yaş ve cinsiyet verilerine bağlı olarak, diğer ilgi alanlarını ve diğer terminolojileri tespit edebilirsiniz.

2. İnternet Sitenizi Kim Ziyaret Ediyor?

Bu yöntem, hedefinizi tam on ikiden vurmak için yaptığınız çalışmaların palazlanmasına (daha verimli çalışmanıza) yardımcı olur. Bununla birlikte, blogunuza kimlerin geldiğini anlamak önemlidir ve internet sitenize gelen ziyaretçilerin hedeflediğiniz doğru topluluk olup olmadığını bu yol sayesinde tespit edebilirsiniz.

Bu bilgileri edinmenin en kolay yollarından biri Google Analytics kullanmaktır.

İhtiyacınız olan bilgileri toplayabilmek için Google Analytics platformunda bulunan "Demografi ve İlgi Alanları Raporları" kısmını etkinleştirmeniz gerekir. Bu bölüm aktif edildiğinde, aşağıda gösterildiği üzere; yaş, konum ve ilgi alanları da dahil olmak üzere çeşitli ziyaretçi bilgilerini ekranınızda görüntüleyebilirsiniz:

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Bu veriler, sizi hiç tanımayan ziyaretçilere blogunuz konusunda fikir verebilir ve aynı şekilde bunlar size, insanlara ürettiğiniz içerikleri tavsiye ederken ve içeriklerinizi belirli coğrafi bölgeleri hedefleyerek hazırlarken yardımcı olacaktır.

3. Diğer Blogları / Siteleri / Markaları Analiz Etmek

Hedef kitleniz hakkında bilgi toplamak için kendi internet siteniz dışında diğer markaları ve rakipleri analiz edebilirsiniz. Mümkün olduğunca fazla malumata ulaşmak için insanların demografik ve psikografik özelliklerini içeren raporları incelemeniz şart. Analiz konusunda aşağıda yer alan araçlardan yararlanabilirsiniz:

Quantcast

(Aşağıdaki örnekler, Goodreads analizlerini içermektedir.)

Alexa

YouGovAlexa

(Aşağıdaki örnek, The History Channel analizini içermektedir.)

İpuçu: Bu bilgi ne işime yarar?

Son yönteme benzer şekilde bu veriler, kitleler hakkında size bilgi verebilir. Buna ek olarak, bunlar sizin insanlara içeriklerinizi tavsiye etmeniz konusunda ve coğrafi alanları hedeflemeniz açısından size yardımcı olurlar.

Ayrıca, ilgi alanlarıyla ilgili bazı bağlantı inşa etme / bağlantı oluşturma (link building) fikirlerine yine bu araç ile ulaşabilirsiniz.

4. Sosyal Platformları Kavrama

Sosyal platformlar, ziyaretçiler hakkında bilgi edinmenin en hızlı yollarından biridir. Ziyaretçi / takipçi bilgilerini, aşağıda gösterildiği gibi, doğrudan şirketinizin veya blog sayfanızın Facebook (Facebook Insights) sayfasından görüntüleyebilirsiniz:

Ayrıca, rakiplerin ve diğer markaların ziyaretçileri hakkındaki önemli bilgileri Followerwonk ile görüntüleyebilirsiniz. Bu aracın en güzel özelliklerinden birisi de kullanıcıların hangi konulardan bahsettiklerinin size gösterilmesi adına bir kelime bulutunu sizin önünüze sunması:

Followerwonk

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Özellikle Followerwonk platformunun size sağladığı kelime bulutu, aklınıza gelmeyen anahtar kelimelerin aklınıza gelmesine yardımcı olabilir veya unutmuş olduğunuz anahtar kelimeleri hatırlatabilir ve değişik pazarlama fikirlerini önünüze getirebilir.

5. Anket Yapmak

Anket yapmak, bu makalede bulunan yöntemlerden uygulanması en basit olan yöntemdir. Kitlenizi ve potansiyel kitlenizi daha iyi anlamak istiyorsanız, onlara bir anket gönderin.

Birden çok anket yapmayı diliyorsanız ve o anketlerin sonuçlarını elde etmek istiyorsanız anketlerinizde çok az ama çok net soru kullanın. Onlara şu soruları sorabilirsiniz:

 • Temel demografik özellikleri,
 • İlgi alanları,
 • Sorunları ve
 • İhtiyaçları.

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Resimler, videolar, anahtar kelime hedefleri vb. gibi kitlelere hitap edebileceğiniz içerik fırsatlarını belirlemek adına ankette topladığınız bilgileri kullanın. Kısacası anketlerden elde ettiğiniz bilgiler, binlerce kişiyi kazanmak ve onları sitenize çekmek için içerik üretmenizi sağlarlar.

6. Soruları Belirlemek

Google, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) bulunan cevaplara giderek daha fazla ilgi gösterdiği için ortak kullanıcı sorularını (kullanıcılar tarafından sık sorulan sorular) keşfetmek artık çok daha önemli hale geldi.

Potansiyel ziyaretçi kitlenizin uzun kuyruklu (birden fazla kelimeyle yapılan aramalar) arama sorgularını önceden tahmin ederek insanların karşısına doğru zamanda ve doğru yerde çıkmak istiyorsanız aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz (özellikle İngilizce blog açmak isteyen arkadaşlar için): Bu araçlar sayesinde ortak kullanıcı sorularını tespit edebilirsiniz.

Bu araçlar, çeşitli veri kaynaklarından beslenmektedir.

AnswerThePublic

AnswerThePublic Kelime Bulutu

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Yaygın sorular etrafında içerikler oluşturmanızı sağlar. Bu da güncel ve taze içerikler demektir. Kullanıcılar, gündemdeki içerikleri severler.

7. İkincil Verileri Araştırmak

Hedef kitleniz hakkında sunulmuş olan, yaş aralığı ve ilgi alanları gibi, temel bilgileri öğrendikten sonra daha fazla araştırma yapmakla daha fazla detay bilgiye ulaşabilirsiniz. Örneğin, hedef kitlenizin Baby Boomer neslinden olduğunu belirledikten sonra  Google Scholar platformuna gidin ve bu grup hakkında yayınlanmış makaleleri arayın.

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Kitlenizin kabaca analizini yapmak ve hedef kitlenizi daha iyi tanımak için bu ek araştırma yöntemini kullanın.

Son Olarak...

Hedef kitlenizi araştırmak ve onları analiz etmek, SEO konusunda yerine getirmeniz gereken görevlerin üzerine gelmiş olan bir yük olarak karşınıza çıkabilir ancak çabalarınızın meyvesini daha iyi alacağınızdan ve daha çok ziyaretçi kazanacağınızdan bunu yapmaya değer.

-----------------------------------------------------  İçerik Sonu  --------------------------------------------------------

Orijinal kaynak: https://www.searchenginejournal.com/methods-research-analyze-audience/306487/

Eğer ben yazılarımı yazarken çok çaba harcıyorum ama beklediğim karşılığı alamıyorum diyorsanız:

İçerik Oluştururken Yapılan, Emeğinize Taş Koyan ve Para Kazanmanızı Engelleyen O Beş Hata

Eski içeriklerim siteme yeni makalelerimden daha çok hit kazandırıyor ancak benim bu eski yazılarımın yeni versiyonunu yazmam için vaktim yok ne yapmam lazım diyorsanız:

Eski ve Artık İlgi Çekmeyen İçeriklerinizi Canlandırmanın 5 Basit Yolu

Ekibimin içerik üretme konusundaki performansını beğenmiyorum ve bu sorunu çözmek istiyorum ne yapmam lazım diyorsanız:

Ekibinizin Daha İyi İçerik Fikirleri Üretmesi Konusunda Onlara Yardımcı Olmak İçin Kullanabileceğiniz 6 Yol

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TeknoSeyir Profil İndirici

Merhaba arkadaşlar;

Bildiğiniz gibi bir süredir TeknoSeyir profilimizde paylaştığımız içerikleri indirmemize olanak sağlayacak bir Python betiği üzerinde çalışıyordum. Bugün itibariyle betiğin ilk beta sürümünü kullanıma sunuyorum. Sizden gelen geri bildirimler doğrultusunda geliştirmeye devam edeceğim. Ayrıca proje sizlerinde katkılarına açıktır. Elimden geldiğince temiz kod yazmaya ve açıklamalar eklemeye çalıştım. Yine de anlamakta zorlandığınız yerler olursa yazabilirsiniz. Umarım faydalı bir araç oluşturabilmişimdir.

Proje Durumu: İPTAL EDİLDİ

Tüm içerikleri indirmek için kullandığım https://teknoseyir.com/wp-json/wp/v2 adresi artık 401 hata kodu döndüğü için projeye devam edemiyorum. İleride tekrar açılırsa devam etmek üzere şimdilik projeyi geliştirmeyi durduruyorum.

 

Github Deposu

Yapılacaklar listesi

Son Sürüm

İndirilen içerikler:

 • Takipçi ve takip edilenler listesi
 • Profil resmi
 • Durumlar (+ yorumlar, cevaplar ve resimler)
 • Blog Yazıları (+ yorumlar, cevaplar ve resimler)
 • İncelemeler (+ yorumlar, cevaplar ve resimler)
 • Resim dosyaları

Motivasyonum

Gün içerisinde en çok vakit geçirdiğim, videolarıyla satın alma kararı verdiğim ve bağımsızlığına güvendiğim tek platforma bir şekilde katkı sağlamış olmak bu proje için ana motivasyonum. Bunun yanında, üyelere, hesaplarını silmek isterlerse ya da günün birinde TeknoSeyir kapanacak olursa, paylaşımlarının yedeklerini alabilmeleri için bir imkan sağlamak istedim.

Gereksinimler

 • Python 3 ve/veya üzeri
 • BeautifulSoup4 (sudo apt install python3-bs4 ya da pip install -r gereksinimler.txt komutları ile yüklenebilir)

Sisteminizin gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek için:

 • python --version komutunu çalıştırarak Python sürümünüzü öğrenebilirsiniz. Bazı GNU/Linux dağıtımlarında Python 2 ve Python 3 sürümleri aynı anda bulunabiliyor ve genelde python, pip komutları Python 2 sürümünü işaret eder. Böyle bir durumda onların yerine python3 ve pip3 komutlarını kullanın. Dökümanın devamındaki komutları da bu bilgiye göre değiştirebilirsiniz.
 • pip freeze | grep -i beautifulsoup4 komutu çıktı veriyorsa ilgili kütüphane sisteminizde yüklü demektir.

NOT: Bu betiği bir GNU/Linux dağıtımı üzerinde kodladığım için sadece bu sistem üzerinde deneme imkanım oldu. Windows ya da Mac için bir deneme yapamadım. İşletim sistemine özel komutlar kullanmadığım için büyük ihtimal gereksinimleri karşılayan her sistemde çalışacaktır fakat çalışmadığı durumlarda aşağıdaki Hata Raporlama başlığına bakınız.

Kurulum

Depoyu indirmek için:

 • ZIP arşivi olarak indirmek için:
$ wget https://github.com/erenhatirnaz/teknoseyir-profil-indirici/archive/master.zip
$ unzip master.zip -d teknoseyir-profil-indirici
 • git kullanarak indirmek için:
$ git clone https://github.com/erenhatirnaz/teknoseyir-profil-indirici.git

Daha sonra kurulumu tamamlamak için:

$ cd teknoseyir-profil-indirici
$ pip install -r gereksinimler.txt

Kullanım

Kurulum aşamaları sorunsuz bir şekilde tamamlandıysa python teknoseyir-profil-indirici.py komutunu çalıştırdığınızda şöyle bir çıktı alıyor olmanız gerek:

   _____  _        ____       _
  |_  _|__| | ___ __  ___/ ___| ___ _  _(_)_ __
   | |/ _ \ |/ / '_ \ / _ \___ \ / _ \ | | | | '__|
   | | __/  <| | | | (_) |__) | __/ |_| | | |
   |_|\___|_|\_\_| |_|\___/____/ \___|\__, |_|_|
                _     |___/
 ____       __ _ _   (_)      _ _   _   _
 | _ \ _ __ ___ / _(_) |  |_ _|_ __  __| (_)_ __(_) ___(_)
 | |_) | '__/ _ \| |_| | |  | || '_ \ / _` | | '__| |/ __| |
 | __/| | | (_) | _| | |  | || | | | (_| | | | | | (__| |
 |_|  |_| \___/|_| |_|_|  |___|_| |_|\__,_|_|_| |_|\___|_|
          Sürüm: 0.1.0 - Beta
    Eren Hatırnaz (teknoseyir.com/u/erenhatirnaz)
            ---*---
 Bu betik GNU Genel Kamu Lisansı v3 ile lisanslanmıştır ve
 bir özgür yazılımdır. Bazı koşullar altında yeniden dağıtmak
 serbesttir. Lisans detayları için LICENSE dosyasına bakınız.
            ---*---

> Kullanıcı Adın:

kullanıcı adınızı yazıp, [ENTER] tuşuna basarak paylaşımlarınızı indirmeye başlayabilirsiniz. İndirme işlemini iptal etmek için CTRL+C tuşlarına basabilirsiniz. Profil indirme işleminiz bittiğinde indirilen içerik sayılarını gösteren bir çıktı almanız gerekiyor. İndirilen tüm içerikleriniz betik dosyası ile aynı klasör içerisinde olacaktır.

Bilinen Sorunlar

 • Yetki gerektiği için kendi durumlarınız dışındaki durumlara yaptığınız yorumları getiremiyor.
 • WordPress yapısı nedeniyle durumlarda paylaşılan bağlantıların önizleme görüntüleri de (thumbnail) resimler klasörüne indiriliyor. Maalesef ayırt etmenin bir yolunu bulamadım.
 • Nedenini anlamadığım bir şekilde bazı kullanıcıların bilgilerini getiremiyorum. Yorumlarda bazı kullanıcı adlarını göremezseniz nedeni büyük ihtimal budur.
 • Profil resminiz animasyonlu bir GIF dosyası ise ana dizindeki profil-resmi.jpg dosyası gerçek profil resminiz olmayabilir. Gerçek profil resminiz resimler klasörü içerisine indirilecek. Bu sorunun sebebi WordPress'in Gravatar sisteminin GIF uzantısını desteklememesi ve TeknoSeyir'de bunun farklı bir şekilde çözülmüş olması.
 • Blog yazılarındaki resimleri HTML içerisinden işleyip İçerik: kısmında yazı içerisinde göstermek kod karmaşıklığını arttıracağı için resim linklerini Resimler: kısmında, yazıdaki sırasına göre alt alta yazdırmayı tercih ettim.
 • Yetki gerektiği için engellenenler listesini getiremiyorum.
 • Yazdığınız ürün incelemelerinde ürüne verdiğiniz puanı getiremiyorum.

Hata Raporlama

Betiğin çalışması sırasında, kodlardan kaynaklı olduğunu düşündüğünüz bir hata alırsanız bunu, betik çıktısı ile birlikte Github üzerinden issue açarak ya da e-posta adresim üzerinden bana yazarak iletilirsiniz.

Sürüm Notları

0.1.1 - Beta

 • Hata çözüldü: Kullanıcı adı boş olunca hata vermiyor (#7)
 • Hata çözüldü: Windows'da dosya encoding sorunu (#5) [@wormsign 'e teşekkürler]

0.1.0 - Beta

 • İlk beta sürüm.

Lisans

Copyright (C) 2019 Eren Hatırnaz erenhatirnaz@hotmail.com.tr [GPG: 0x8e64942a]

Bu program özgür yazılımdır: Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayımlanan GNU Genel Kamu Lisansı’nın sürüm 3 ya da (isteğinize bağlı olarak) daha sonraki sürümlerinin hükümleri altında yeniden dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz.

Bu program, yararlı olması umuduyla dağıtılmış olup, programın BİR TEMİNATI YOKTUR; TİCARETİNİN YAPILABİLİRLİĞİNE VE ÖZEL BİR AMAÇ İÇİN UYGUNLUĞUNA dair bir teminat da vermez. Ayrıntılar için GNU Genel Kamu Lisansı’na göz atınız.

Bu programla birlikte GNU Genel Kamu Lisansı’nın bir kopyasını elde etmiş olmanız gerekir. Eğer elinize ulaşmadıysa http://www.gnu.org/licenses/ adresine bakınız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 13