selamlar #windows11 reklamlarını sokaklarda görmeye başladım, benim ilgincime giden benim yaşadığım bölgede reklam görmek oldu. sizlerde denk geldiğiniz bölgelerde fotoğrafını çekip paylaşabilir misiniz? nasıl bir reel reklam çalışması yaptıklarını merak ediyorum açıkcası.

bu fotoğraf, istanbul pendik, sahil yolunda çekildi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 15

selam arkadaşlar, bi işletme içerisinde erp programı için sunucu olarak eski (2012 win8) bir laptop kullanılmış içerisinde sql ve erp programı ben bu sunucuyu yeni toplayacağım sunucu bilgisayara taşımak istiyorum fakat, erp programının desteği artık mevcut değil ve aynı zamanda konfigürasyon dosyalarını bulamadım (sql bağlantı ayarları).

sorum şu
1 eski cihazı yeni bilgisayara klonlayabilir miyim?
2 eğer klonlayabiliyorsam sql ve erp programı çalışmaya devam eder mi?
3 bu yöntem yerine yeni sunucuya sql kurup veritabanlarını kopyalasam ve eski bilgisayarın ayarlarını(sabit ip ve bilgisayar adını) yeni bilgisayarda yapsam erp programı çalışmaya devam eder mi?

önerileriniz ve yardımınız için şimdiden teşekkür ederim
#teknoyardım #yardım #mssql

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 15
 • B. Emre YILMAZ @emrederseniz

  lisan olayı sorun değil eski sunucudaki programı client olarak bırakırız en azından sorun değil, temel sebebim laptop olası bir boxulma durumunda malesef tüm veriler kaybolabilir, bundan dolayı taşınma mecburiyet.
  nebim winner

  • gercekuykucu @gercekuykucu

   Bence yeni bir ERP programına geçene kadar yada bir çözüm bulana kadar programın eski bilgisayarda kalıp, her akşam yedeğini almak daha iyi olur gibime geliyor. Aslında yeni bir bilgisayara taşısanız bile bu tür programların veritabanının düzenli olarak yedeğinin alınması epey önemli.

  • megadeth @megadeth

   Nebim hala aktif bir firma, size destek olabilecek bir bayi illa ki vardır. Bu tip önemli datalar risk almaya değmez bence.

  • B. Emre YILMAZ @emrederseniz

   @gercekuykucu aslında yeni bir sisteme geçiş yapıyoruz bu geçiş tamamlanana kadar eski program da kullanılmaya mecburen devam edecek bu durumdan dolayı eski sunucunun bozulma ihtimaline karşı dediğimi yapmak istiyorum, bir klonlama deneyip olmazsa olduğu yerde brakmayı planlıyorum

 • xpow3r @xpow3r

  sql bilgileri genelde programın içinde ini dosyası olarak tutulur. mssql sa kullanıcı adının şifresini biliyorsanız zaten programda da o kullanılır.

 • ARMv7 @armv7

  Ben olsam Diski klonlayıp klonladığım diski diğer bilgisayarda çalıştırmayı denerdim. Yeni windowslar chipset değişikliği olsa bile windowsu başlatıyor. Sonra driverlarını yeni bilgisayara göre yükleyip sistemi çalıştırmayı denerdim.

 • B. Emre YILMAZ @emrederseniz

  arkadaşlar sizleri de bilgilendirmek için yaptıklarımı nasıl bir yol izlediğimi anlatayım,

  öncelikle yaptığım işleme genel olarak migrate deniyormuş,
  yeni almış olduğum sunucu içerisine sanallaştırma sistemi olan "esxi"'ın 6.7 sürümünü kurdum(bunun sebebi ise donananım uyumluğunda sorun yaşamamdan kaynaklanıyor. bu arada esxi'ın ücretsiz lisansını vmware kendisi temin ediyor, daha sonrasında eski sunucumu gene vmware firmasının "standalone converter" isimli ücretsiz programı ile esxi'ya kopyalama işlemini yaptım, bunun ile birlikte eski sunucuyu devre dışına aldıktan sonra esxi üzerinde kopyalamış olduğum sunucuyu başlattığımda operasyon kaldığı yerden devam etmeye başladı.

  burada benim avantajım, kullanılan erp programların sql yapılandırması, bilgisayar ismi ve sabit ip üzerinden yapıldığı için herhangi ekstra bir işlem yapmadan kaldığı yerden çalışmaya devam etmesi oldu, bu durumla birlikte eski sunucu bilgisayar da sql servislerini durdurunca client olarak çalışmaya devam etmeye başladı.

  esxi kurulumunda donanım uyumsuzluğundan dolayı çok sorun yaşadım fakat toplulukta da sorun çok fazla yaşandığı için harici uyumlu driverları iso dosyasına ekleyerek bu durumu aşabildim, aynı zamanda "standalon converter" ile aktarım işlemlerini denerken, işletim sistemi üzerinde çalışan gerçek zamanlı koruma eylemleri yüzünden birçok kez işlem ortasında aktarım iptel oldu.

  umarım benzeri durum yaşayan arkadaşlar için yardımcı olur herkese keyifli günler diliyorum

Selam arkadaşlar 2 katlı evimde kablo çekmek istemediğim için, USB Wireless alıcı almak istiyorum kasa bilgisayarım için tavsiyelerinize açığım. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar,
iPhone 12 ve iPhone 12Pro arasında, tercih farkı oluştaracak kamera detayı mevcutmudur arkadaşlar, seçimi ne yönden yapmalıyım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 19

Selam arkadaşlar, küçük çaplı bir işletme için sunucu kasası toplamak istiyorum yardımcı olabilcek kimseler var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9
 • qubit @qubit

  Ne için kullanılacak? Bütçe nedir? #sistemtavsiyesi

 • B. Emre YILMAZ @emrederseniz

  Öncelik sql sunucu çalışacak verilerin saklanması için, ikinci olarak dosya saklama, üçüncül olarak uzaktan erişim sağlanarak belki basit bir iki erp programı kullanmak olabilir.

  • qubit @qubit

   O zaman size profesyonel bir tavsiye gerek. Bugün cevap gelmez ise yarın akışta bir daha konu açıp durumu hatırlatın. Belki görüp yazan olur.

   TS'de profesyonel, kurumsal kullanıcılar hala mevcut ama akış kaydı mı gören olmuyor. Mesela @tongyabguhan34

 • CimAdam @cimadam

  Veri kısmı için samsung ssd öneririm, ofiste mekanik diskler yatıyor 🙂 herhalde 16 gb ramli bir i5 işlemcili bilgisayar işinizi görecektir ya da apulu bir ryzen 5 serisi. Ekran kartı masrafından kurtarırsınız şu zamanda. Güç kaynağı olarak da corsair tavsiye ederim. Tavsiye ettiklerim kendi kullandığım ürünler bu arada. ssd boyutuna göre fiyatı etkileyeceğinden ssdsiz 4bini geçeceğini sanmam. Bu arada yarın itopya fırsatları başlıyormuş ona da bir bakın derim parça parça alacaksanız ama tavsiyem hazır bir sistem kullanmanız yönünde olur ileride bir şey olduğunda bilgisayarı tamir işi başınıza kalmaz 😀

  • B. Emre YILMAZ @emrederseniz

   bende biraz senin gibi düşünüyorum, lakin sunucu bilgisayar olacağı için grafik kartına ihtiyaç duymayacağız, dediğin gibi apu su olan bir işlemci kafi olacaktır gibime geliyor,
   bu durumda i5 mi yoksa ryzen 5 gibi birşey tercih etmeliyim

  • CimAdam @cimadam

   @emrederseniz valla kullanacağınız programların uyumluluğu önemli ama intel daha geniş bir destek sunuyor biliyorum tüm programlar arasında, 3-5 sene içerisinde bu durum değişecektir tabii amd şu an daha yaygın olduğu için ve sürdürebilirse

 • Fatih Mehmet Kiriş @fatihmehmetkiris

  Birebir aynı senaryo için ben de arayış içerisindeyim, siz çözüm sağladınız mı? Eğer sağladıysanız nasıl sağladınız?
  Teşekkürler.

  • B. Emre YILMAZ @emrederseniz

   merhaba, biraz geç bir dönüş oldu öncelikle kusura bakmayın, ekonomik bir çözüm olması için, basit bir sistem kurmayı tercih ettim,

   amd 4300ge model işlemci
   16gb ram
   nvme 512ssd
   ve uygun bir anakart ile 4300₺ ödeyerek işin içinden çıktık
   aslında raid 1 destekli bir sistem kurmak istiyorum fakata patronlar pek sıcak yanaşmadılar o yüzüden bu şekilde oldu

   bu arada sunucu üzerinde esxi kullanmaya başladık, sanallaştırma için güzel performanslı olarak çalışıyor; benim tavsiyem raid1 destekli bir sistem kurmanız olucak

Goodbye MyFriend, Mr.Robot son bölümü ile bizlere veda etti, buruk bir mutluluk ve üzüntü içerisindeyim. Sizler neler düşünüyor ve hissediyorsunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 20