Amerika'da UBER ile taksicilik yapan bir Türk kardeşimize denk geldim Twitch'de. Bir saattir izliyorum ve hoş sohbetler dönüyor müşteriler ile. Tabi akşam geç saatler ve haftanın sonu olunca alkollü tipler de denk geliyor. Gördüğüm kadarı ile pek sık açmıyor yayını ama sabahlayan tayfa için arkaya açılabilecek bir içerik. Mobil bağlantıdan dolayı sık sık görüntü donuyor ama ses pek takılmıyor.

https://www.twitch.tv/kaptanzoka

#twitch #uber

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mükemmel iki program kesinlikle tavsiye ediyorum ve not alarak programı seyredin bence.

https://youtu.be/HgygAnjaY5Y

https://youtu.be/_kDA0wxTDgY

'Bir Ömür Nasıl Yaşanır?' İlber Ortaylı ve Doğan Cüceloğlu anlattı -...

İlber Ortaylı ile Gündem Özel, Ortaylı'nın yeni kitabı "Bir Ömür Nasıl Yaşanır?" sorusuna, hayatımızı değiştirecek önerilerle yanıt aradı. İnsanın bu hayatta...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Cem Say’ın kitabını sipariş ettim daha gelmedi ama aklınızda bulunsun diye paylaşıyorum. İçinizde bunlardan birini okuyan varsa fikir verebilirsiniz. 👍

BeğenFavori PaylaşYorum yap

25 lirayı hak eden araya sıkıştırmalık güzel bir oyun. Tavsiye ederim.

Save 50% on Northgard on Steam

Northgard is a strategy game based on Norse mythology in which you control a clan of Vikings vying for the control of a mysterious newfound continent.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#YabancıSinema;
Chuck, çoook güzel bir dizi. 4. tekrarım...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#kitap #martian #andyweir #bilimkurgu #artemis

ilk kitabını çok beğendiğim andy weir'in 2. kitabı artemis
14 kasımda dünya çapında ingilizcesi çıkmıştı (profilimde aşağılarda andy weirin duyusu var) mart ayında da ülkemizde çevirisi çıktı ben de ancak alabildim.
bu sefer ayda geçen bir hikaye var ve kahramanımız ergen bir kız 🙂 daha fazla yazarsam spoiler olacak o yüzden kısa kesiyorum 😀
@leventp yorum bekliyoruz abi senden bunu aldın mı okudun mu ? 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Solus deneyimleri

Solus sıfırdan yazılan bir Linux-Gnu dağıtımı

https://solus-project.com/

Masaüstü bilgisayarıma kurdum. Bu tecrübeden önce 1 haftadan fazla Linux dağıtımı kullanmamıştım. Yazdığım detayları buna göre değerlendirirseniz sevinirim. 1 aydır Solus'u Budgie masaüstü ortamı ile kullanıyorum.

 

Masaüstü görünümü:

 


 

Neden Solus?

 

Bir süredir Windows'u bırakmak istiyordum kendimce bazı sebeplerden ötürü. Linux'a geçsem dahi oyun oynamaya devam etmek istiyordum ve Solus yapımcılarının Steam kullanımı için yardımcı bir program hazırladıklarını görünce bu dağıtımı denemeye karar verdim. Steam ve bu program sistem içinde yüklü halde geliyor.

https://github.com/solus-project/linux-steam-integration

Ayrıca masaüstü ortamın sadeliği hoşuma gitti, diğer seçenekleri zamanında denemiştim ve ısınamamıştım.

 


 

Nerede zorlandım, terminal kullandım?

 

2 yerde terminal kullanmam gerekti.

Birincisi masaüstüne özel kısayol atmak oldu. Firefox'u farklı profillerde çalıştırmak için kısayolun sonuna bir komut eklemek gerekiyor. Kısayolu düzenleyebilmek için terminalden şu komutu çalıştırmak gerekiyor ve text editor açılıyor, çalışacak komutun değerlerini istediğiniz şekilde değiştiriyorsunuz.

Örnek: sudo gedit /usr/share/applications/teamspeak3.desktoppi

 

İkincisi: .appimage uzantılı dosyayı çalıştırılabilir hale getirmek için. Appimage uzantısı programların her dağıtımda kullanılabilmenin kolaylığı için yaygınlaşan bir yöntem.

Örnek: chmod a+x ./rpcs3-*_linux64.AppImage && ./rpcs3-*_linux64.AppImage

https://appimage.org/

 


 

Nerede şaşırdım?

 

Şaşırmamın sebebi Windows üzerinde yapamadığım işleri burada yapabilmem oldu.

Birincisi: Rpcs3 ile Demon Souls oynayabildim. İdeal değil elbette emülatör ile bir yere kadar oynanabiliyor. God of War daha akıcı, baştan sonra oynanabilir diye düşünüyorum.

 

İkincisi: Bir süre sadece Solus ile yaşadıktan sonra nadirde olsa kullandığım bazı programlardan dolayı diğer hddye Windows kurmayı düşündüm ama önceki tecrüberlerde yaşadığım boot sıkıntıları yüzünden çekiniyordum. Sanal makine ile Windows kurdum ve Office ve Cad programlarını çalıştırabildim. Ekran kartı direkt bypass edilemediği için bazı programlar 3 boyutlu ortamı oluşturmakta zorlanıyor. İhtiyaçlarımı karşılayabilen bir seviyede şu an. Ayrıca Blender render süre karşılaştırmasını görebilirisiniz

 

Üçüncüsü: usb aygıtlarına dosya kopyalama hızım yükseldi gözle görülür bir şekilde.

 


 

Denemediğim ne var?

 

Wine ve Playonlinux ile oyun oynamayı denemedim. Vulkan desteği sayesinde Doom(2016) birebir performansta çalıştığını görmüştüm. Playonlinux destek verdiği bir çok oyun mevcut.

https://youtu.be/AWZvwhwT1Sk

https://www.playonlinux.com/en/supported_apps-1-0.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

😂😂😂 Isengard Sanayi Odaları Facebook sayfasından alıntıdır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap