Demoksil paylaştı.

Kütle Çekim Dalgaları

Bilim İnsanları Kütle Çekim Dalgaları İle Neden İlgilenir?

Astronomi tarihi boyunca, evrene elektromanyetik bir pencereden baktık. Birkaç on yıldır ise kendimize başka bir pencere açmaya çalışıyoruz: Kütle çekim penceresi. Elektromanyetik dalgaların aksine, kütle çekim dalgaları uzay zamanda çok küçük değişikliklere yol açar. Bunun sonucunda nesneler birbirine çok az yaklaşır veya uzaklaşır. Tüm bunlar Einstein’ın Genel Görelilik kuramı ile tahmin edilmiştir ve keşfedilmeleri teoriyi destekleyen bir kanıt sunar.

Bu da demektir ki, artık evreni gözlemlemek için sadece ışığa, yani o küçük foton parçacıklarına muhtaç değiliz. Göremediğimiz, hissedemediğimiz, ancak evrende önemli sonuçlara yol açan bazı olayları bambaşka bir kaynak, yani kütle çekim dalgaları yoluyla gözlemleyebileceğiz.

Bu durumu kafanızda canlandırabilmek için, 5 duyunuz haricinde başka bir duyu daha elde ettiğinizi düşünün. Evet, şu an elimize geçen şey tam olarak bu: Yepyeni bir duyu!

Kütle çekim dalgalarının kaynakları oldukça ilginçtir. En önemlileri nötron yıldızlarının veya karadeliklerin birbiri etrafında dolanmasıyla oluşur. Dolanma hareketi devam ettikçe uzaya kütle çekim dalgaları yayılır. Sistemden enerji ayrıldıkça yörüngeler daralır ve sonunda iki nesne birbiriyle vahşi bir şekilde çarpışır. Kütle çekim dalgaları gözlemleri ilerde bizlere farklı boyutlardaki sistemlerin dinamiklerini çalışma imkanı verecek.

11 Şubat’ta LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) karadelik çiftinden gelen kütle çekim dalgalarını tespit ettiğini açıkladı. Bu bir ilkti. Gözlenen iki karadelik de çıkarım yapabilmek için tespit edilmiş en devasa adaylardı. Araştırmacılar karadeliklerin oluşturduğu nesnenin kütlesinin ikisinin ayrı ayrı kütlelerinin toplamından az olduğunu gözlemledi. Bu demek oluyordu ki, aradaki inanılmaz büyüklükteki enerji (5000 süpernovaya denk) kütle çekim dalgaları olarak kaybolmuştu. Sadece bir ölçümden, fizik anlayışımıza katabileceğimiz yepyeni pek çok şey öğrendik. Astronomlar evrendeki kütle çekim dalgalarını anlayabilmek için daha fazla büyük olayla karşılaşmayı umuyor.

#akış #konudışı #kütleçekimi #gravitationalwaves #kütleçekimdalgaları #einstein #fizik #bilim

http://curious.astro.cornell.edu/physics/140-physics/the-theory-of-relativity/general-relativity/1068-why-are-astronomers-interested-in-gravitational-waves

Why are astronomers interested in gravitational waves? (Intermediate) - Curious...

Ask an Astronomer is run by volunteers in the Astronomy Department at Cornell University. We answer your astronomy questions. Please browse our archive first.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Demoksil paylaştı.

Apple Watch

Apple Watch İnceleme

İçimdeki teknoloji merakını ve yeni bir ürünü deneyimleme isteğime engel olamadım ve 10.10.2015 tarihinde Ankara Cepa Lydia’dan Apple Watch 42mm Sport modelini satın aldım. Renk seçeneklerinin sınırlı olmasından dolayı beğenmiş olduğum turuncu kordonlu ve silver kasalı Apple Watch yerine beyaz kordonlu ve silver kasaya sahip modelini satın aldım; space gray satın alma imkanım vardı fakat silver kasa daha çok ilgimi çektiği için silver kasa tercih ettim.

Ürünün kutulanması Apple’dan alışık olduğumuz üzere başarılı bir şekilde yapılmış ürünü açarken üst seviye bir cihaz satın aldığınızı anlıyorsunuz. Ürünün kutu içeriğinde saate ek olarak şarj cihazı ve s/m kordon geliyor , saatin üzerinde gelen kordon bileğinize uzun geldiyse kutudan çıkan ve seçmiş olduğunuz renk ile aynı renkte olan s/m kordonu takarak daha rahat bir kullanım sağlayabiliyorsunuz.

Saati güç tuşundan açtığınızda cihazın ne kadar geç açıldığına şaşırıyorsunuz , bu süreç yaklaşık olarak bir buçuk dakika kadar sürüyor. Ürünün kurulumuna geçtiğinizde saat şarjının yetersiz olduğunu söylüyor ve sizden saati şarja takmanızı istiyor , saati şarja taktıktan sonra kurulum işlemleri başlıyor ve cihaz sizi başarılı bir şekilde yönlendiriyor. Saatin ve iPhone’un yönlendirmelerini takip ederek kurulumu pratik bir şekilde tamamlayabiliyorsunuz. Saat Watch OS 1.0 ile geldiği için kurulum işlemini tamamladıktan sonra ilk iş yazılım güncellemek oluyor Watch OS 2.0 yaklaşık olarak 545 mb bir büyüklüğe sahip bu güncellemeyi iPhone üzerinde bulunan Watch uygulaması üzerinden indirip kurulumu gerçekleştiriyorsunuz. Kuruluma geçmeden önce Apple Watch’ın şarjının %50 üzerinde olması gerekiyor ve inen yazılımı kurabilmek için saatinizin %50 pil seviyesinin üzerine çıkmasını beklemek zorunda kalıyorsunuz. İki saatlik bir süreçten sonra ürünün kutu açılımı , yazılım güncellemesi , uygulama kurulumu ve şarjının tamamen dolması ile ürün kullanıma hazır hale geliyor.

Saat üzerindeki arayüz iOS’tan ve OS X’ten alışık olduğumuz üzere oldukça basite indirgenmiş durumda. Saatin üzerinde iki adet tuş olmasına rağmen tuşların işlevlerini biliyorsanız çok daha fazlasını yapabiliyorsunuz. Bir uygulamayı kolayca bulabiliyorsunuz , Force Touch ile ekstra işlevlere erişim sağlayabiliyorsunuz , saatin ekranının en üstüne tıklayarak iOS’te olduğu gibi yukarı çıkabiliyorsunuz veya sağa veya solu kaydırarak ek seçenekleri açabiliyorsunuz. Watch OS 2’nin ilk sürümü olmasından dolayı yer yer takılmalar olsada ilerleyen sürümlerde bu sorunların çözüleceğini düşünüyorum.

Saati kolunuza taktıktan sonra ürünün ergonomik olduğuna karar vermeniz fazla uzun sürmüyor ve cihaza hızlıca adapte oluyorsunuz.

İlk olarak saat kadranlarına şöyle bir göz atıyorsunuz bu kadranlar Apple’dan beklenmeyecek bir şekilde özelleştirmeye olanak sağlıyor , bir çok kadran kendi içerisinde birden fazla özelleştirmeye izin veriyor ve bu özelleştirmeleri yaparken renk seçimi,gösterilecek simge ve gösterilecek simgelerin konumlarına karar verebiliyorsunuz. Bu özelleştirmeleri yaptığınız esnada ekranın normal bir telefon ekranından çok daha başarılı olduğunu gözlemliyorsunuz ve şaşırıyorsunuz; ekranda yazılan ve çizilen sayılar ekranın içinde değilde üstünde duruyormuş gibi görünüyor.

Uygulama kurmak için iPhone üzerinden Watch uygulamasına girerek Apple Watch için özel olarak hazırlanmış App Store’a ulaşıyorsunuz küçük bir gezinmenin ardından uygulama sayısının yetersiz olduğunu , mağazada bulunan uygulamarın bir kısmının Watch OS 2’ye hala destek vermediğini görüyorsunuz. Bu olumsuzluklara rağmen kurmak istediğiniz uygulamarı kurduktan sonra saatiniz son şeklini alıyor ve tam anlamıyla kullanıma hazır hale geliyor. Saat üzerinde çalışan yazılımlar Force Touch teknolojisi üzerine yazılmış. Apple’ın dahili olarak getirdiği uygulamalar da 3. parti uygulamalar da Force Touch’ın nimetlerinden yararlanıyor. Eğer yazılım geliştirici Force Touch’ı başarılı bir şekilde kullanıyorsa ortaya muazzam uygulamalar çıkabiliyor fakat Force Touch’ın kullanılmadığı uygulamalarda ise böylesine küçük bir ekranda uygulamarı kullanmak fazlasıyla zorlaşıyor.

Saat sizin yaptığınız aktiviteleri takip ediyor , nabzınızı ölçebiliyor , telefondan almış olduğu bildirimleri size yansıtıyor. Bu işlemleri size bildirirken Taptic Engine’ı kullanılarak kolunuza hafifçe bir dokunuş konduruyor ve saati kaldırdığınızda bildirimler okumaya hazır hale geliyor. Telefona gelen bildirimlere uygulama destekliyorsa saat üzerinden sesle yazdırarak cevap verebiliyorsunuz veya gelen mesajı,e-mail’i kolayca silebiliyorsunuz.

Kolunuzu aşağıya indirdiğinizde saatin ekranı kapanıyor ve güç tasarrufuna katkıda bulunuyor. Kolunuzu aşağıdan yukarıya kaldırdığınızda ve saate bakmak istediğinizde saatin ekranı direk olarak açılıyor. Apple burada başarılı bir iş çıkarmış saati kandırmak oldukça zor: yirmi denemenizden belki bir tanesinde açılmadığı oluyor.

Saat iPhone’a bağımlı olarak çalışıyor saati iPhone’dan kopardığınızda bir çok özelliğinden mahrum kalıyorsunuz. Saatin üzerinde Internet ve GPS olmadığı için veriler senkronize olmuyor ve temel işlemleri yerine getirebiliyorsunuz.

Telefonumu yanıma almadan saati takarak koşuya gittiğimde saatin üzerinde gelen Antreman uygulaması ile verileri takip edebildim. Bu uygulama ile yaktığınız kaloriyi , ne kadar süredir aktiviteye devam ettiğinizi , toplam katettiğiniz mesafeyi, ortalama temponuzu ve kalp atış hızınızı gözlemleyebiliyorsunuz. Spor dönüşünde saati iPhone’a bağladığınızda bu veriler iPhone üzerinde bulunan Aktivite uygulaması ile senkronize oluyor ve ulaşmak istediğiniz bilgilere iPhone üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Bu verileri elde etmek için böylesine pahalı bir saate ihtiyac var mı işte bu noktada düşünmek gerekiyor , alternatiflere yönelmek daha mantıklı geliyor.

Teknolojiyi yakından takip eden biriyseniz Apple Watch’ın pil konusunda eleştirildiğini duymuşsunuzdur. Saat Apple’ın söylediği gibi bir günü rahatlıkla tamamlıyor fakat ertesi gün tam anlamıyla kullanmak içinse gece şarja takmak gerekiyor. Bu noktada bir saatin şarjı bir gün gider mi ben her gece saati şarja takar mıyım gibi düşünen arkadaşların düşüncesine katılmakla birlikte bu ürünü satan alan kişiler için bu durumların sorun olmadığını hatırlatmak isterim zaten bu ürünü satan alan kişiler bu durumun bilincinde satın alıyor.

Buraya kadar her şey güzel peki bu saati satın almanızı tavsiye edecek miyim? Hayır.

Saat güzel bir tasarıma sahip , bir çok farklı kombin yapma şansınız var , bildirimler saatinize geliyor , sporsal açıdan verilerinizi takip edebiliyorsunuz ama günün sonunda bu saat hiçbir soruna çözüm üretmiyor veya hayatınızı kurtaracak bir yenilik sunmuyor. Saat için uygulama indirdiğimiz App Store’un gelişmesi ve Apple Watch’ın kendisinin ve yazılımının yenilenmesi ile birlikte gelecek vaat eden bir teknoloji olduğu söyleyebilirim. Teknolojiyi çok seven biriyseniz ve paranız varsa sizin için çok güzel bir oyuncak fakat kesinlikle daha fazlası değil.

#akış #Apple #AppleWatch

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Demoksil paylaştı.

ZvAnA Custom Extreme Soğutmalı PC

Geçen sene başladığım ve zaman zaman burada çalışmalarını paylaştığım yeni su soğutmalı kasa projem çok şükür bitti. Sizlerle fotoğraflarını paylaşmanın zamanı geldi.

Aslında süre uzayınca anakart ve işlemci terfisiyle projeyi tamamlamak istiyordum. Hem gönlümde yatan anakartı (Asus Maximus VII Formula) temin edemedim hem de sonradan intel'in skylake mimarisi ve z170 chipsetli anakartlar piyasaya girene kadar upgrade'in gereksiz olacağına kanaat getirdim.

Aydınlatmaya epey kafa yormuştum bu nedenle olabildiğince farklı renklerde aydınlatılmış fotoğraflarını çekmeye çalıştım. Lafı hiç fazla uzatmadan sistemin fotolarını paylaşıyorum.

Diğer tüm fotoğraflar ve detaylı yapım aşamaları için kişisel blogumu ziyaret edebilirsiniz;
http://korhansukuroglu.blogspot.com.tr/2015/08/pro-z-ii-final-nihayet-bitti.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Demoksil @demoksil

  İşte bu istediğim soğutma sistemi. Parçaların arasından türkiyeden aldığınız oldu mu ?

 • ZvAnA @zvana

  hocam eğer aradığın bu tür paylaşımların yapıldığı bir yer ise vereceğim linkten yurtdışında kullanıcıların yaptığı çeşitli örneklere bakabilirsin, bunun gibi birkaç forum daha var.
  http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?233842-Liquid-Cooling-Case-Gallery/page232

  Benim blogumda da 2014 tarihli yayınlara bakarsan bu projeye başlangıcı ve çalışmalarımı görebilirsin. Örneğin aşağıdaki linkte EK Ram Bloğunu anlatmışım, bunun gibi birçok çalışma mevcut.

  http://korhansukuroglu.blogspot.com.tr/2014/10/pro-z-ii-worklog-17-ek-monarch-x4-ram.html

 • KalemTraş @zmuratk

  Sorması ayıptır ama soğutma sistemi ne kadara patladı üstad.

  • ZvAnA @zvana

   Direk fiyat vermem zor hocam, çünkü parçalar uzun sürelerde toplandı. İlk parçalarımı 2011'de toplamaya başlamıştım, zamanla bugğne kadar devamlı yeni şeyler kattım sisteme. Ama şöyle diyebilirim ki, elimdeki sadece su soğutma elemanlarına bugüne kadar harcağım para ile 980Ti sli yapardım. Sırf aquaero 6 XT kontrolcüsünün maliyeti 750 liracivarı. Bir pompa yaklaşık 350 lira. İki laing d5 pompa mevcut sistemde. Böyle böyle tek tek hesaplarsan rakam 3000 lirayı çok rahat geçer.

 • ZvAnA @zvana

  Son haline getirdiğim bu düzenlemeyle henüz ayrıntılı test yapamadım. Ama sisteme son halini vermeden önce derme çatma kurulumla yaptığım testlerde sistem boşta işlemci ve çekirdek sıcaklıkları 28 derece oda sıcaklığında 37-40 derece civarında. 4.0ghz'de yükte işlemci 55 derece, çekirdekler 65 derece şeklindeydi. Ekran kartı aynı kurulumda boşta kışın 26 derece iken şuan 35 derece, yükte kışın max 45 derece iken şuan yaz sıcağında 55'i geçtiğini görmedim.

  Daha önceki kurulumumda 4.8ghz'de benzer soğutma düzeninde yükte işlemci max.68 derece olurken, çekirdekler 70-75 derece civarında geziniyordu. i7 2600k işlemcimi sadece super pi sonucu almak için 5,4ghz'e overclocklayabilmiştim.

  Tabi tek hatlı bir soğutma döngüsü olduğundan yani ekran kartı bloğundan çıkan ısınmış su, direk işlemciye girdiği için işlemci sıcaklığına olumsuz bir etkisi oluyor haliyle. Ama paralel yani ekran kartını ayrı, işlemci ve diğer elemanları ayrı soğutabileceğin sistemi(çift loop) yapmak için kasada çok daha fazla boş yer olması lazım. Bir de yine belirteyim ki iyi bir soğutmayı oldukça sessiz şekilde elde etmek için iki radyatördeki fanlar %50 güçte, pompalar da yine %80 güçte çalışıyor. Optimum seviyeyi bu ayarlarda yakaladım. Daha iyi performans veya daha az ses için kontrol Aquaero 6 XT'de. İstersen fanları, pompaları komple bile kapatabilirsin. Tabi pomplardan birinin çalışması lazım ki devridaim devam etsin. Sadece masaüstünde takılırken gereksiz fanları kapatmak da mantıklı bir seçenek.

Demoksil paylaştı.

DARK DK-AC-VM11 Masa Monte Monitör Kolu İncelemesi

Uzun zamandır aklımda olan, ancak buna bu kadar para verilir mi düşüncesini aşmam gerektiği için hemen almadığım, ancak sonunda merakımdan çatlayıp, hiçbir örneğine bizzat şahit olmadan sipariş ettiğim markası Dark, modeli DK-AC-VM11 olan masa montajlı monitör kolunun basit bir incelemesini sizlerle paylaşayım istedim.

Bildiğiniz gibi Çin'den sürekli modifikasyon amaçlı elektronik getirip duruyordum. Bir ara kafayı notebook panellerini TV'ye çevirmeye, ardından da 100 TL civarındaki ufak Çin'li projeksiyonlara takmıştım. Tabii ucuz MDF kutularla PC kasası modifikasyonu falan derken kaptan köşkünü unuttum. Kaptan köşkü dediysem de odanın köşesine ittiğim üstü dağınık durumdaki masamın halinden elbette memnun değilim ki birkaç ay sonra burada bir adet MASA KASA modifikasyonu yayınlayacağım. Yani fotodaki rezalet durumdaki masadan ve üstünde olup bitenlerden hiç memnun değilim. Şimdilik monitörü onların içinden çıkarıp özgürleştirebildim diyebiliyorum.

İncelemeden bağımsız girişimizi kesip ürüne odaklanalım.

Akortek ürünleri satan Teknobiyotik mağazasından satın aldım. Fiyatı kargo dahil 295 TL tuttu. Kara Cuma dönemi Amazon'da aynı model ama farklı marka olan bir ürünü 190 TL'ye getirtebilecekken, alıp almamaktaki aylar süren kararsızlığım ekstra 100 TL'me mal oldu.

Kutu İçeriği:
-8 adet vida ve 4 pul (4 tanesi masaya kenardan değil de delik açtığınız zaman, masayı alttan ve üstten aşınmasın diye kolla birlikte sabitlemek için kullanılan vidalar, pulun takılacağı, daha ince olanlar ise monitörü bağlamaya yarayan son parça ve monitörü sabitlemek için kullanılıyor ki birçok monitörün VESA bağlantı noktasında bu vidalar bulunabiliyor. Benim monitörde vardı ve 4 vida ve pul arttırmış oldum)

-Masaya kenardan değil de belirlediğiniz yerden delik açarak sabitlemeyi düşünersiz, masaya açılan deliğin, kolun hareketleri sırasında aşınmasına engel olacak 2 adet metal plaka ve vida delikleri de hazır durumda...

-düz tornavida uçlu bir tane küçük, toplamda 4 adet montaj için gerekli olan, 4 farklı kalınlıkta alyan. Bu aletler evladiyelik de kullanılabilir ve monitörün montajından sonra eklemlerdeki basıncı ayarlamak için de kullanılıyor.

Montajının ayrıntılarından bahsetmek istemiyorum çünkü oldukça basit ve anlatması gereksiz uzun. Bunun yerine ürünün sunduğu avantajları resmetmeyi ve birkaç uyarı yapmayı tercih ediyorum. Daha önce durumda paylaştığım spoiler'da sorulan bir soruya verdiğim cevabı aynen burada tekrar ediyorum:

1- Ürün 23″ desteği sunuyor ama benim monitörüm 27" Dell Ultrasharp 2713HM.

2- Ürünün satıcısı 23"e kadar uyarısı vermesine karşın, ürün 9 KG’a kadar taşıma kapasitesine sahip ki benim monitör 5.6 KG

3- Kolda 4 eksen ve 2 ayar yuvası var. Monitör nispeten ağır olduğundan yukarı aşağı hareket eden kolun ve monitörün kendi ekseni etrafında dönmesini ve panelin yukarı -aşağı – sağa – sola bakmasını sağlayan, monitöre bitişik olan hareketli parçanın sıkılaştırılması gerekiyor. Bu ürünün suçu değil. Bu bir suç da değil. Bu sadece 9 Kg taşıma iddiasından sebep 27" monitör için aldığım ürünün, konu 27" olunca eklemlerinin sıkılaştırılmasının gerekliliği...

Bunlar alyan adını verdiğimiz aletle yapılıyor. Yani monitör ağır olunca 23″e kadar iddiasında bulunan kolun hareketleri, dirseklerin biraz sıkılaştırılmasından sebep biraz daha fazla güç kullandırtıyor ancak 12 yaşındaki bir çocuğun da çok zorlanmadan uygulayabileceği bir kuvvet…

4- İlk olarak iş yerindeki 21.5″ 1.3 KG ağırlığındaki monitörde bu eklemler daha gevşek iken istenen konumlar elde edildiğinden istenen hareketler bir parmak ile uygulanan kuvvetle bile sağlanabiliyordu. Tahminen ağırlık 3 - 4 Kg'a kadar olunca kol yağ gibi akıyorken, monitör ağırlaştıkça taşınan yükü kaldırmak için eklemlerin sıkılaşması, kolun hareketlerini sağlamak için iki eli kullandırtmak zorunda bırakıyor.

Bu kolu evde biraz daha kullanıp, iş yerindeki masama monte edeceğim. Ardından 2. alışverişimi Amazon’dan, farklı bir ürün için yapacağım.

Tabii önce 68$’lık ürün için istenen 48$’lık kargo ücretini hazmetmek lazım.

Ürünün tek eksisi, fiyatı. Ucuz değil. PC'nin ekran kartının modelini yüksek tutmak için klavyeden mouse'dan kısıyorsanız, böyle şeylerden uzak durun. PC için para harcamaktan çekinmeyen biriyseniz hemen bir tane sipariş verin. İlle de aynı model olacak diye bir şey yok. Ancak bu model, TR'de satılanlar arasında en geniş hareketliliği sunan ve sabitlenen noktadan en fazla uzaklaşan en uygun fiyatlı model. Duvara monte edilen veya yine masaya monte edilen ama bu kadar hareketli olmayan veya monitörü sabitlediğiniz noktadan bu kadar uzağa götüren fazla model yok.

İki temel amacı var. Masanın üstünde yer yaratmak ve monitörün kullanımını - açısını sınırsızlaştırmak. En nihayetinde muazzam bir konfor sağlıyor.

Ürün Dark markasının icadı veya patentli modeli değil. Bu model tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi üzerine farklı markalar basılarak firma adına Çin'de üretilen standart bir model. 10 üzerinden 8 puan verip, 2 puanı kırmamın bir sebebi ise fiyatı. Fiyatını arttıran şey de sanıyorum daha çok kargo maliyeti.

Dark markası bende etkileyici bir etki bırakmasa da TR içinde yaptığım araştırmalarda, monitörü sabitlediğiniz noktadan en uzağa taşıyabilen, Single Mount It sınıfındaki en alınabilir fiyata sahip olduğundan takdir ettim. Hatta Dark marka iki adet PC kasası da aldım. Birini modifikasyon için kesip biçeceğim, diğerini de iş yerindeki PC'm için kullanıp monitörün arkasına asacağım.

Ürünün linki: http://www.teknobiyotik.com/dark-dk-ac-vm11-1-adet-monitor-takilaben-amortisorlu-masa-monte-monitor-kolu.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10
 • lawnmower @lawnmower

  Sen buna bir de isim takmıştın, neydi o? 😀

 • Mesut Çevik @mesutcevik

  Merhaba, az önce çift kollu olan vm22'i sipariş ettim fakat enteresan bir durum var. Dark.com.tr adresinde ürün 27" destekli görünürken siparişi geçtiğim yer n11.com da akortek özellikle üstüne basa basa 23" destekli demiş.

  Siz 27" monitörde kullanırken uzun süreli kullanım sonunda bir sorun yaşadınız mı? Amortisörler hala sağlam çalışıyor mu?

  Ürünü geri mi göndersem yoksa uyarıyı görmezden gelip 27" ile kullansam mı karar veremedim.

  • Gerginix @gerginix

   Akortek ile webden canlı görüştüm. Kilo hesabı yaptık ve aldım. 3 ay bu kolla 6 kiloluk monitör kullandım. Sorun olmadı. Şimdi Dell kullanıyorum 27" ile @mesutcevik

   Tek kolun kaç kilo taşıdığını öğrenmek lazım. Ancak 2 tane 27" ve taşıyıcı ayağın birleştiği noktada basınç olacaktır.

   Ben de ilk başta şüphe ettim ama taşınmasında sorun olacağını sanmıyorum. Vesa bağlantısında monitörün aşağı yukarı hareketinde zorlanma olacaktır. Bir de hareketleri gerçekleştirirken biraz hantal kalacaktır. Özetle Tahminim taşımada sorun olmaz, hareketler hantal kalır. 9 kiloya kadar sorun yok benimkinde.

 • Konzek Arge @konzekarge

  Bu kolu 28" bir monitör ile kullanmak üzere sipariş vermeyi düşünürken bu incelemeye denk geldim. Ürünün kendi firmasına ait kurulum vidyosunda gördüğüm kadarıyla rahatlıkla 28" monitörü kaldırabilecek kadar yükselebildiğini düşünüyorum ama 27" ile tecrübe etmiş birisine danışmak daha iyi olur diye size de sormak istiyorum. 28" monitörü özellikle dikey durumda kullanmak amacındayım. Kolun çıktığı yükseklik dikeyde 28" monitör kulanmaya izin verir mi ? Alacağım monitör de budur : http://www.philips.com.tr/c-p/284E5QHAD_00/lcd-monitoer-ve-smartimage-lite

 • Gerginix @gerginix

  @konzekarge
  Dikey konum için ağırlık merkezini kaydıran vesa bir bağlantı noktası varsa sorun çıkarabilir öteki türlü sorun yok

Demoksil paylaştı.

Ucuz Oyun Bundle’ı Alabileceğiniz İnternet Siteleri

#Steam #akış #oyun #indirim #ücretsizoyun Ucuz oyun denilince zaten pek çoğumuzun aklına başta #humblebundle olmak üzere bundle siteleri geliyor.Ama ben yine de konuya yabancı arkadaşlar için “kendi kullandıklarım” ile ilgili bir yazı yazayım dedim.Yazacağım sitelerden oyunları tek tek de alabilirsiniz ama ben bundle’ları ele alacağım ve sadece kendi alışveriş yaptıklarımdan bahsedeceğim.Yine faydalı olacağını düşündüğüm link ve grupları da paylaşacağım.

Humble Bundle:Zaten bilmeyen kalmamıştır.Ama yazacaklarım arasında bundle’ları oyun olarak en kaliteli olanı.Sitesinde hem “Humble Bundle” hem de “Weekly” kısımlarında ayrı ayrı oyun paketleri bulunuyor.Android telefon kullanıyorsanız zaman zaman sitede yer alan “PC &Android Bundle” ları ile aynı oyunları hem Steam hem de Android telefonunuza alabilirsiniz.

https://www.humblebundle.com/

indiegala: #indiegala ‘da aynı anda 4-5 tane farklı bundle bulunabiliyor.Fakat sitenin indie temelli olması nedeniyle paketlerdeki oyunların çoğunun Steam’deki kullanıcı incelemesi “Karışık” ya da “Çoğunlukla olumsuz”.

Ama indiegala’nın bunun dışında iki güzel yönü var:İlk olarak TS akışından da bildiğiniz gibi çoğu zaman ücretsiz oyun veriyor.

Diğer bir güzel yanı ise bundle paketlerinin içeriğinde hangi oyunun Steam koleksiyon kartları desteği varsa belirtiyor.idle master kullanıyorsanız ya da bundle’a ödediğiniz parayı koleksiyon kartı satıp çıkartma niyetindeyseniz bu işinize yarayacak bir ayrıntı ve özellik.

https://www.indiegala.com/

Nu uvem: #Nuuvem Brezilya Reali üzerinde alışveriş yapılan bir site.Para birimi sayesinde ucuz oyun ve bundle almak mümkün ama çok zahmetli.İngilizce bir arayüzü yok ve alışveriş için Hola falan gerekiyor.Ben hiç kullanmadım.Ama Steam’de “SYS32” isimli kullanıcının Nu uvem’den alışveriş ile ilgili hazırladığı Türkçe bir rehber var,işinize yarayacaktır.

Alışveriş rehberi: http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=398809938

http://www.nuuvem.com.br/

Groupees: #Groupees ‘den adventure oyunları içeren bir bundle almıştım.Alışveriş sistemi diğer bundle siteleri ile aynı.

https://groupees.com/

Bundle Stars: #bundlestars Yine sadece bir kere alışveriş yaptığım bir site.Fakat alışverişin her adımında Paypal diye diretmesi sinir bozucu bir detaydı. Aldığım bundle’daki oyunlar ise gayet iyi oyunlardı.

http://www.bundlestars.com/

Benim alışveriş yaptığım siteler bunlar.Bu sitelerdeki indirim ve ücretsiz oyunları takip etmek için ise size iki Steam grubu öneririm.Bu gruplara Steam üzerinde katılırsanız Steam’deki ”Aktiviteler” kısmını kullanarak tüm bu indirim ve oyun paketlerinden kolaylıkla haberdar olursunuz:

İlk olarak “DH – Multiplayer,Co-op Buluşma Grubu” Bence Steam’deki en yararlı ve etkin Türk grubudur.İsimlerinin aksine DH ile resmi bağlantıları yoktur.Sürekli aktiftir ve sorularınız olursa yardımcı olurlar:

http://steamcommunity.com/groups/DHMultiplayer

İkinci olarak “Ekşi Ucuzluk” Yine etkin ve aktif bir gruptur.Oyun indirimlerinin yanı sıra yılbaşı müzayedesi ile ilgili Türkçe bilgiyi bu grupta bulmuştum.

https://steamcommunity.com/groups/eksiucuzluk

Ben bu sitelerden alışverişi Bundle Stars hariç hep #Paypal nakit kart ile yaptım.indiegala ve Humble Bundle’da #Enpara kullanmak istediğimde "3D secure yok" diye mesaj geldi ve kullanamadım.Ama bunu akışta paylaştığımda bazı arkadaşlar kullanabildiklerini söylediler.Anlayacağınız ödeme kısmı kart bazında biraz karışık.

Benden bu kadar,Umarım yararlı bir yazı olmuştur.İyi oyunlar. 🙂

Emre Arat Nisan 2015

(Görseli buradan aldım: https://www.youtube.com/watch?v=Yff6Z9Z5tho)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Western Digital Red 1 TB WD10EFRX

Western Digital Red 1 TB
Yer sıkıntım olması dolayısıyla bir diske ihtiyacım vardı. İhtiyacım olan alana oyunlarımı koymak istiyordum. Fakat hem alandan hem de hız dan yararlanmak bunu yaparken de fiyatı uygun tutmak istiyordum. Aslında ilk basta ssd almayı planlıyordum fakat malum oyunların günümüzde ki boyutları ssd fiyatlarına göre orantılı değil. Bu gün çarşıya çıksam 1 tb lık bir ssd 1500 ₺ den aşağı değil. Bu yüzen bende WD RED serisi disklerinden 2 tane alıp RAİD0 modunda hem performanstan hem fiyattan tasarruf ettim. Hemde 1tb yerine 2 tb alana sahip oldum.
Ürün NASware 2.0 teknolojisine sahip bir ev/işyeri nas cihazı olarak tasarlanmış. 64 mb önbelleği bulunmakta. Disklerin dönüş hızı wd dijital tarafından belirtilen intellipower hızında yani daha az güç tüketimi sağlamak için diskler sürekli 7200 rpm de değilde anlık performans artışına göre hız artıyor. Diskler SATA 3 (6 gb/s) destekliyor. Diskler kullanıma 931 gb olarak sunuluyor.

CrystalDiskMark 3.0.3 x64 test sonuçlarına göre;
Tek başına disk; Okuma: 152 Mb/s, Yazma: 148 Mb/s
Raid0 modunda ; Okuma : 300 Mb/s, Yazma: 278 Mb/s
olarak gerçekleşti. Bu sonuçlar şuan kullandığım Kingston Hyperx 3k 120gb SSD sonuçlarıma yakın.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(Test Bilgisayarı Özellikleri;
İşletim Sistemi: Windows 7 Ultimate x64
İşlemci: Intel Core i7 4790K Soket 1150 4.0GHz
Anakart: Asus z97 Deluxe 3300 Mhz
Bellek: Corsair Vengeance® Pro 16GB (2 x 8GB) DDR3 DRAM 2400MHz (CMY16GX3M2A2400C10R)
Ekran kartı: XFX HD 7870 AMD Graphics
Sistem Diski: Kingston Hyperx 3k 120gb SSD)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ürünün 5 yıl garantisi bulunmakta
1 adet Fiyatı: 231₺
Son olarak ürünü hem alan hemde performans isteyenler için kesinlikle tavsiye ederim.
Not: Testler ahcı modunda gerçekleştirilmiştir. Poşetlerin üstünden çıkan Nas Storage etiketleri hoşuma giden bir detaydı.
#WD # WDRED #RAİD #RAİD0

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Demoksil paylaştı.

mini 0801 Araç içi kamerası

Merhaba,

Yaklaşık olarak bir yıldır kullandığım mini0801 araç içi kamerası hakkında son kullanıcı yorumlarını paylaşacağım. Ürünü bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine e-prance isimli siteden aldım. Çin menşeili bu tip araç kameraları özellikle Rusya gibi ülkelerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Mini0801 boyutları ve tak/çıkar işleminin basit olması nedeniyle oldukça tercih edilen bir model. Ben aldıktan sonra 0803, 0805 gibi ilk seriden gelen geri bildirimlere göre yeni modelleri çıktı. Yakın zamanda 0806 piyasada olacak.

Cihaz opsiyonel olarak dahili hafıza + GPS özelliği ile satın alabiliyorsunuz. Dahili hafızada aslında cihaz içerisine takılmış olan bir mikrosd kart, cihazı aldıktan sonra kendiniz cihazı açıp takabilirsiniz. Ancak harici kart kullanım açısından daha kolay olduğu için bence dahili opsiyonu tercih etmeye gerek yok.

Cihazı cama sabitlemek için kullanılan aparat eğer GPS’li model alınır ise içerisinde GPS alıcısını, almaz iseniz sadece elektrik akımını geçiren kabloları içeriyor. Tasarım olarak birebir aynılar. GPS aparatını sonradan alabilirsiniz. Bu durumda cihazın fw güncelleyerek kullanma şansınızda mevcut.

Cihaz gücünü çakmak şarjından alıyor. Herhangibi elektrik ustasında kontak açıldığında enerji gelen bir tesisata da bağlayabilirsiniz. (tabi 12V > 5v dönüştürücü kullanarak) Kontak açıldığında cihaz otomatik olarak kayda başlıyor. Döngüsel kayıt olarak kayıt edilen dosyalar sd kart dolduğunda eskiden silerek üzerine yazarak devam ediyor. Kontak kapandıktan 10sn sonra cihaz kendisini kapatıyor.

GPS bağlantı hızı ortalama düzeyde. Özel ücretsiz programlar ile Google haritalar+hız verisi üzerinden yolculuklarınızı izleyebiliyorsunuz.

İyi özellikleri:
Küçük boyutları (Dikkat çekmiyor), 1080 P çekim kalitesi, kolay takma/çıkarma, cama montaj aparatının GPS içermesi (kablo kirliliği yok)
Kötü özellikleri:
Pil şişme sorunu (Piyasada 10tl bulunacak piller ile değişim yapılabiliyor. Kendim yaptım), gece çekim kalitesi

Araç içi kamerası alınırken dikkat edilmesi gerekenler; Ucuz ürünler genelde 720p bile olmayan kötü çekim kalitesine sahiptir. Ön+arka çift kameralı olan modellerin genelde çekim kalitesi düşüktür. (Pahalı modeller hariç 300 dolar ve üzeri!) Bazı tutan ürünlerin sahte modelleri piyasada satılmaktadır.

Önerebileceğim boyut olarak küçük güncel modeller; A118, mini08 serisi, G1W serisi (özellikle g1w-c modelinde pil yerine kondansatör bulunur.)

Genel özellikler:
1. FULL HD 1080P çözünürlük
2. 1.5" TFT ekran
3. CPU: Ambarella A2S60
4. G-sensor: OV2710
5. Plaka kayıt edebilme
6. GPS :opsiyonel ;Dahili hafıza 8GB opsiyonel
7. Sensor:5M piksel CMOS
8. 135 derece geniş çekim açısı
9. CPU: Ambarella A2S60 (1080P)
10. Desteklenen çekim modları 1920x1080 30FPS;1440x1080 30FPS;1280x720 30FPS
11. G-sensor:var,OV2710
12. Video sıkıştırma formatı:H.264
13. Video kaydetme formatı:MOV
14. Foto kayıt formatı:JPG
15. Loop (Döngüsel kayıt) :1 dk/3 dk/ 5dk
16. Kayıt tipleri : Video / Video + Ses / Hareket algılama kayıt
17. HDMI port çıkışı (TV bağlantısı)
18. Mini USB Port (Güç giriş / Pc bağlantı)
19. Mikro SD card 32 gb kadar destek
20. 370mA lityum batarya

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6
 • Dogan55 @dogan55

  Mini 0801 modelinin üst modellerinden olan Mini 0806 modelini 30.12.2014 tarihinde sipariş verdim.Ancak kullanıcı kitabı ingilizce siz bu sorunu nasıl hallettiniz .ve kamera montajı için faydalandığınız bir site var mı?

 • Altay Sertaç Ankay @sertac_ankay

  Hayırlı olsun, yorumunuzu geç gördüm. Sanırım ürün elinize geçmiştir. Montajı kendim yaptım, kabloları gizleyerek arka çakmaklığa kadar uzattım. Kullanma klavuzuna gerek yok, zaten ayarlar basit.

 • HepYek @hepyek

  0803 görüntüsünü gördüm. Çok kaliteli çekim yapıyor. Mini olması harika.

 • Dogan55 @dogan55

  Teşekkür ederim.Altay bey ,Mini 0806 araç kamerası yeni ulaştı bu kamera için tavsiye edebileceğiniz hafıza kartı markası var mı?32 gb dan büyük hafıza kartı alındığında (64gb,128gb)bu kartların biçimlendirme Fat 32 formatına çevrilmesi gerekiyormuş.Çevirme işlemde bir sorun,kartın kamerayla uyumsuzluğu olabilir mi?görüşleriniz neler