DARK DK-AC-VM11 Masa Monte Monitör Kolu İncelemesi

Uzun zamandır aklımda olan, ancak buna bu kadar para verilir mi düşüncesini aşmam gerektiği için hemen almadığım, ancak sonunda merakımdan çatlayıp, hiçbir örneğine bizzat şahit olmadan sipariş ettiğim markası Dark, modeli DK-AC-VM11 olan masa montajlı monitör kolunun basit bir incelemesini sizlerle paylaşayım istedim.

Bildiğiniz gibi Çin'den sürekli modifikasyon amaçlı elektronik getirip duruyordum. Bir ara kafayı notebook panellerini TV'ye çevirmeye, ardından da 100 TL civarındaki ufak Çin'li projeksiyonlara takmıştım. Tabii ucuz MDF kutularla PC kasası modifikasyonu falan derken kaptan köşkünü unuttum. Kaptan köşkü dediysem de odanın köşesine ittiğim üstü dağınık durumdaki masamın halinden elbette memnun değilim ki birkaç ay sonra burada bir adet MASA KASA modifikasyonu yayınlayacağım. Yani fotodaki rezalet durumdaki masadan ve üstünde olup bitenlerden hiç memnun değilim. Şimdilik monitörü onların içinden çıkarıp özgürleştirebildim diyebiliyorum.

İncelemeden bağımsız girişimizi kesip ürüne odaklanalım.

Akortek ürünleri satan Teknobiyotik mağazasından satın aldım. Fiyatı kargo dahil 295 TL tuttu. Kara Cuma dönemi Amazon'da aynı model ama farklı marka olan bir ürünü 190 TL'ye getirtebilecekken, alıp almamaktaki aylar süren kararsızlığım ekstra 100 TL'me mal oldu.

Kutu İçeriği:
-8 adet vida ve 4 pul (4 tanesi masaya kenardan değil de delik açtığınız zaman, masayı alttan ve üstten aşınmasın diye kolla birlikte sabitlemek için kullanılan vidalar, pulun takılacağı, daha ince olanlar ise monitörü bağlamaya yarayan son parça ve monitörü sabitlemek için kullanılıyor ki birçok monitörün VESA bağlantı noktasında bu vidalar bulunabiliyor. Benim monitörde vardı ve 4 vida ve pul arttırmış oldum)

-Masaya kenardan değil de belirlediğiniz yerden delik açarak sabitlemeyi düşünersiz, masaya açılan deliğin, kolun hareketleri sırasında aşınmasına engel olacak 2 adet metal plaka ve vida delikleri de hazır durumda...

-düz tornavida uçlu bir tane küçük, toplamda 4 adet montaj için gerekli olan, 4 farklı kalınlıkta alyan. Bu aletler evladiyelik de kullanılabilir ve monitörün montajından sonra eklemlerdeki basıncı ayarlamak için de kullanılıyor.

Montajının ayrıntılarından bahsetmek istemiyorum çünkü oldukça basit ve anlatması gereksiz uzun. Bunun yerine ürünün sunduğu avantajları resmetmeyi ve birkaç uyarı yapmayı tercih ediyorum. Daha önce durumda paylaştığım spoiler'da sorulan bir soruya verdiğim cevabı aynen burada tekrar ediyorum:

1- Ürün 23″ desteği sunuyor ama benim monitörüm 27" Dell Ultrasharp 2713HM.

2- Ürünün satıcısı 23"e kadar uyarısı vermesine karşın, ürün 9 KG’a kadar taşıma kapasitesine sahip ki benim monitör 5.6 KG

3- Kolda 4 eksen ve 2 ayar yuvası var. Monitör nispeten ağır olduğundan yukarı aşağı hareket eden kolun ve monitörün kendi ekseni etrafında dönmesini ve panelin yukarı -aşağı – sağa – sola bakmasını sağlayan, monitöre bitişik olan hareketli parçanın sıkılaştırılması gerekiyor. Bu ürünün suçu değil. Bu bir suç da değil. Bu sadece 9 Kg taşıma iddiasından sebep 27" monitör için aldığım ürünün, konu 27" olunca eklemlerinin sıkılaştırılmasının gerekliliği...

Bunlar alyan adını verdiğimiz aletle yapılıyor. Yani monitör ağır olunca 23″e kadar iddiasında bulunan kolun hareketleri, dirseklerin biraz sıkılaştırılmasından sebep biraz daha fazla güç kullandırtıyor ancak 12 yaşındaki bir çocuğun da çok zorlanmadan uygulayabileceği bir kuvvet…

4- İlk olarak iş yerindeki 21.5″ 1.3 KG ağırlığındaki monitörde bu eklemler daha gevşek iken istenen konumlar elde edildiğinden istenen hareketler bir parmak ile uygulanan kuvvetle bile sağlanabiliyordu. Tahminen ağırlık 3 - 4 Kg'a kadar olunca kol yağ gibi akıyorken, monitör ağırlaştıkça taşınan yükü kaldırmak için eklemlerin sıkılaşması, kolun hareketlerini sağlamak için iki eli kullandırtmak zorunda bırakıyor.

Bu kolu evde biraz daha kullanıp, iş yerindeki masama monte edeceğim. Ardından 2. alışverişimi Amazon’dan, farklı bir ürün için yapacağım.

Tabii önce 68$’lık ürün için istenen 48$’lık kargo ücretini hazmetmek lazım.

Ürünün tek eksisi, fiyatı. Ucuz değil. PC'nin ekran kartının modelini yüksek tutmak için klavyeden mouse'dan kısıyorsanız, böyle şeylerden uzak durun. PC için para harcamaktan çekinmeyen biriyseniz hemen bir tane sipariş verin. İlle de aynı model olacak diye bir şey yok. Ancak bu model, TR'de satılanlar arasında en geniş hareketliliği sunan ve sabitlenen noktadan en fazla uzaklaşan en uygun fiyatlı model. Duvara monte edilen veya yine masaya monte edilen ama bu kadar hareketli olmayan veya monitörü sabitlediğiniz noktadan bu kadar uzağa götüren fazla model yok.

İki temel amacı var. Masanın üstünde yer yaratmak ve monitörün kullanımını - açısını sınırsızlaştırmak. En nihayetinde muazzam bir konfor sağlıyor.

Ürün Dark markasının icadı veya patentli modeli değil. Bu model tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi üzerine farklı markalar basılarak firma adına Çin'de üretilen standart bir model. 10 üzerinden 8 puan verip, 2 puanı kırmamın bir sebebi ise fiyatı. Fiyatını arttıran şey de sanıyorum daha çok kargo maliyeti.

Dark markası bende etkileyici bir etki bırakmasa da TR içinde yaptığım araştırmalarda, monitörü sabitlediğiniz noktadan en uzağa taşıyabilen, Single Mount It sınıfındaki en alınabilir fiyata sahip olduğundan takdir ettim. Hatta Dark marka iki adet PC kasası da aldım. Birini modifikasyon için kesip biçeceğim, diğerini de iş yerindeki PC'm için kullanıp monitörün arkasına asacağım.

Ürünün linki: http://www.teknobiyotik.com/dark-dk-ac-vm11-1-adet-monitor-takilaben-amortisorlu-masa-monte-monitor-kolu.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gerginix @gerginix

  Söylemeyi unuttuğum bir şey var. Monitörü sabitlediğim nokta, yanındaki 2'li koltuğu hedeflediği için masanın altında sakladığım kasayı masanın üstüne koymak zorunda bıraktı. Öteki türlü DVI kablosu kısa kaldığından monitörü hareket ettirmek mümkün olmuyordu.

 • Gerginix @gerginix

  Bir sonraki incelememizde Notebook paneli ve tepegöz ile 1280x800 çözünürlüğe sahip iri bir projeksiyon yapacağız.

 • lawnmower @lawnmower

  Sen buna bir de isim takmıştın, neydi o? 😀

 • Mesut Çevik @mesutcevik

  Merhaba, az önce çift kollu olan vm22'i sipariş ettim fakat enteresan bir durum var. Dark.com.tr adresinde ürün 27" destekli görünürken siparişi geçtiğim yer n11.com da akortek özellikle üstüne basa basa 23" destekli demiş.

  Siz 27" monitörde kullanırken uzun süreli kullanım sonunda bir sorun yaşadınız mı? Amortisörler hala sağlam çalışıyor mu?

  Ürünü geri mi göndersem yoksa uyarıyı görmezden gelip 27" ile kullansam mı karar veremedim.

  • Gerginix @gerginix

   Akortek ile webden canlı görüştüm. Kilo hesabı yaptık ve aldım. 3 ay bu kolla 6 kiloluk monitör kullandım. Sorun olmadı. Şimdi Dell kullanıyorum 27" ile @mesutcevik

   Tek kolun kaç kilo taşıdığını öğrenmek lazım. Ancak 2 tane 27" ve taşıyıcı ayağın birleştiği noktada basınç olacaktır.

   Ben de ilk başta şüphe ettim ama taşınmasında sorun olacağını sanmıyorum. Vesa bağlantısında monitörün aşağı yukarı hareketinde zorlanma olacaktır. Bir de hareketleri gerçekleştirirken biraz hantal kalacaktır. Özetle Tahminim taşımada sorun olmaz, hareketler hantal kalır. 9 kiloya kadar sorun yok benimkinde.

 • Konzek Arge @konzekarge

  Bu kolu 28" bir monitör ile kullanmak üzere sipariş vermeyi düşünürken bu incelemeye denk geldim. Ürünün kendi firmasına ait kurulum vidyosunda gördüğüm kadarıyla rahatlıkla 28" monitörü kaldırabilecek kadar yükselebildiğini düşünüyorum ama 27" ile tecrübe etmiş birisine danışmak daha iyi olur diye size de sormak istiyorum. 28" monitörü özellikle dikey durumda kullanmak amacındayım. Kolun çıktığı yükseklik dikeyde 28" monitör kulanmaya izin verir mi ? Alacağım monitör de budur : http://www.philips.com.tr/c-p/284E5QHAD_00/lcd-monitoer-ve-smartimage-lite

 • Gerginix @gerginix

  @konzekarge
  Dikey konum için ağırlık merkezini kaydıran vesa bir bağlantı noktası varsa sorun çıkarabilir öteki türlü sorun yok

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler