ZvAnA Custom Extreme Soğutmalı PC

Geçen sene başladığım ve zaman zaman burada çalışmalarını paylaştığım yeni su soğutmalı kasa projem çok şükür bitti. Sizlerle fotoğraflarını paylaşmanın zamanı geldi.

Aslında süre uzayınca anakart ve işlemci terfisiyle projeyi tamamlamak istiyordum. Hem gönlümde yatan anakartı (Asus Maximus VII Formula) temin edemedim hem de sonradan intel'in skylake mimarisi ve z170 chipsetli anakartlar piyasaya girene kadar upgrade'in gereksiz olacağına kanaat getirdim.

Aydınlatmaya epey kafa yormuştum bu nedenle olabildiğince farklı renklerde aydınlatılmış fotoğraflarını çekmeye çalıştım. Lafı hiç fazla uzatmadan sistemin fotolarını paylaşıyorum.

Diğer tüm fotoğraflar ve detaylı yapım aşamaları için kişisel blogumu ziyaret edebilirsiniz;
http://korhansukuroglu.blogspot.com.tr/2015/08/pro-z-ii-final-nihayet-bitti.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Demoksil @demoksil

  İşte bu istediğim soğutma sistemi. Parçaların arasından türkiyeden aldığınız oldu mu ?

 • ZvAnA @zvana

  hocam eğer aradığın bu tür paylaşımların yapıldığı bir yer ise vereceğim linkten yurtdışında kullanıcıların yaptığı çeşitli örneklere bakabilirsin, bunun gibi birkaç forum daha var.
  http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?233842-Liquid-Cooling-Case-Gallery/page232

  Benim blogumda da 2014 tarihli yayınlara bakarsan bu projeye başlangıcı ve çalışmalarımı görebilirsin. Örneğin aşağıdaki linkte EK Ram Bloğunu anlatmışım, bunun gibi birçok çalışma mevcut.

  http://korhansukuroglu.blogspot.com.tr/2014/10/pro-z-ii-worklog-17-ek-monarch-x4-ram.html

 • KalemTraş @zmuratk

  Sorması ayıptır ama soğutma sistemi ne kadara patladı üstad.

  • ZvAnA @zvana

   Direk fiyat vermem zor hocam, çünkü parçalar uzun sürelerde toplandı. İlk parçalarımı 2011'de toplamaya başlamıştım, zamanla bugğne kadar devamlı yeni şeyler kattım sisteme. Ama şöyle diyebilirim ki, elimdeki sadece su soğutma elemanlarına bugüne kadar harcağım para ile 980Ti sli yapardım. Sırf aquaero 6 XT kontrolcüsünün maliyeti 750 liracivarı. Bir pompa yaklaşık 350 lira. İki laing d5 pompa mevcut sistemde. Böyle böyle tek tek hesaplarsan rakam 3000 lirayı çok rahat geçer.

 • ZvAnA @zvana

  Son haline getirdiğim bu düzenlemeyle henüz ayrıntılı test yapamadım. Ama sisteme son halini vermeden önce derme çatma kurulumla yaptığım testlerde sistem boşta işlemci ve çekirdek sıcaklıkları 28 derece oda sıcaklığında 37-40 derece civarında. 4.0ghz'de yükte işlemci 55 derece, çekirdekler 65 derece şeklindeydi. Ekran kartı aynı kurulumda boşta kışın 26 derece iken şuan 35 derece, yükte kışın max 45 derece iken şuan yaz sıcağında 55'i geçtiğini görmedim.

  Daha önceki kurulumumda 4.8ghz'de benzer soğutma düzeninde yükte işlemci max.68 derece olurken, çekirdekler 70-75 derece civarında geziniyordu. i7 2600k işlemcimi sadece super pi sonucu almak için 5,4ghz'e overclocklayabilmiştim.

  Tabi tek hatlı bir soğutma döngüsü olduğundan yani ekran kartı bloğundan çıkan ısınmış su, direk işlemciye girdiği için işlemci sıcaklığına olumsuz bir etkisi oluyor haliyle. Ama paralel yani ekran kartını ayrı, işlemci ve diğer elemanları ayrı soğutabileceğin sistemi(çift loop) yapmak için kasada çok daha fazla boş yer olması lazım. Bir de yine belirteyim ki iyi bir soğutmayı oldukça sessiz şekilde elde etmek için iki radyatördeki fanlar %50 güçte, pompalar da yine %80 güçte çalışıyor. Optimum seviyeyi bu ayarlarda yakaladım. Daha iyi performans veya daha az ses için kontrol Aquaero 6 XT'de. İstersen fanları, pompaları komple bile kapatabilirsin. Tabi pomplardan birinin çalışması lazım ki devridaim devam etsin. Sadece masaüstünde takılırken gereksiz fanları kapatmak da mantıklı bir seçenek.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler