Apartmandan bir aileyi imza toplayarak kovdurmak istiyorum!

Üst katımda Suriyeli mi Iraklı mı ne b.ksa bir aile var. Aile dediğime bakmayın, en az on beş kişiler. Eve her gün bir o kadar da misafirleri geliyor. Güya azınlıklar ya, ev toplantıları ev eğlenceleri yapıyorlar kendi aralarında.

Bu kültürüme s.çtklarım evde halı kullanmıyorlar. Boyları da benim yarım kadar ve laminant zeminde topuklu ayakkabı tarzı sert tabanlı terlikler giyiyorlar. Tepemde at yürüyor sürekli. Hele misafirleri olduğu günler.

Balkondan aşağı ufak tefek çöpler atıyorlar. Pis pis yağlı yemekler yapıyorlar ki aman Allah’ım o ne koku. Bizim yağlı yemekler gibi değil. Çok ağır ve mide bulandırıcı.

Gece yarısı yaşlı anneleri bağıra çağıra Arapça telefonda konuşuyor.

Yönetici ile defalarca uyarıldılar. Bir oğulları var Türkçe bilen çat pat. Onu arayıp uyarıyorum. Bir süre sonra yine aynı terane.

Uzun lafın kısası gına geldi artık. İmza mı toplamak gerekiyor ne yapmak lazım, tecrübesi olanlardan yardım istiyorum.

Bunları ülkeye sokanlara da ne diyeyim...

#suriyeliler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gökhan @gokhans19

  Polis gelip suriyeliler sendenden rahatsızmış deyip seni evden atmasında.

 • civilization @civilization

  Aradığınız soruların cevabı kat mülkiyeti kanununda var. Kısaca belirteyim öyle imza toplayalım da olsun la olmaz malesef bu işler. Öncelikle apartöan toplantısı yapmanız gerekiyor. Bu toplantı için ya olağan toplamtıyı bekleyeceksiniz yada olağanüstü topalntı için belli bir malik imzası ile yönetime başvuracaksınız. Diyelim ki toplandınız bu durum görüşülüp oy çokluğu ile sadece uyarıda bulunabilirsiniz. Uyarıyı da önce yazılı sonra da noter üzerimden yapmanız gerekiyor ama bir değişiklik olmaz ise elinizdeki noter tebligatı ile bir sonraki aparman toplantısında durumu değerlendirmeniz gerekmektedir. Yani kısacası kat mğşkiyeti kanunu size bize onlara yani herlese bazı haklar tanımış ve bu haklar doğrultusunda yapabilecekleriniz belirtilmiş. Fakat yaptıkları yemek ağır kokuyor misafir geliypr anneleri yüksek sesle konuşuyor diyerek mahkeme yolu ile birilerini apartmandan çıkartmak çok kolay olmaz çünkü her bir sebebinizin bir savunması var.

  • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

   Her gün 15 kişi misafir edip halısız evde halay çekmenin nasıl bir savunması olabilir? Misafir gelmeden takır tukur hazırlık yapıyorlar. Misafir geliyor halay başlıyor. Misafir gidiyor takır tukur temizlik. Gecenin yarısında yatak odanızın üstünde kart sesiyle bağıra bağıra Arapça dilde bir saat aralıksız konuşuldu mu hiç? Bir hayal edin.

  • civilization @civilization

   @kgk ben sizin rahatsız olmanızı çok iyi anlıyorum fakat bu işi resmi yollarla çözmeye çalışırsanız rahatsız olduğunuz konulardan çok bişey çıkmayabilir. Adam derki ben halıdan huylanıyorum ondan dolayı evimde halı yok evde de ayakkabı ile geziyprum kimse de buna karışamaz diyebilir siz de bişey diyemezsiniz. Yada telefonla konuşurken kadının kulağı duymuyordur bundan dolyı yüksek sesle konuluyordur bunu öne sürer siz gene bişey yapamazsınız. Yani demek istediğim şu bu kişiler bariz bir şekilde güvenliği tehlikeye sokacak bişey yapmıyorlarsa, toplum huzurunu daha bariz sebeplerle bozmuyorlarsa resmi olarak tutar yanınız yok. Mevzuyu konuşarak çözmeniz gerekiyor. Tavsiyemde şu yönde olur apartman yönetimini toplayın yönetim uyarı kararı alsın ve bu kararı posta yolu ile yada imza karşılığı elden ev sahibine iletsin belki bir caydırıcılığı olur kiracıyı çıkartabilir.

 • Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  Kat Mülkiyeti Kanunu sizin işinizi çözmez. Evet 18.maddesinde herkesin toplu yaşamın gereklerine uyması gerektiği yazılı ama buna bir yaptırım getirilmemiş.

  Sadece 25.madde uyarınca eğer birlikte yaşam çekilmez hale gelmişse mahkemeden o konutun size ya da diğer maliklere satılmasını talep edebilirsiniz. Bunun için de o konutu bedelini peşin ödeyerek alacak bir babayiğit gerek.

  Bunun haricinde bir kiracıyı ya da kat malikini özellikle rahatsız etmek sebebi ile siz evinden attıramazsınız.

  Şimdi buraya kadar yazdıklarım Türkiye’de yasal ikameti bulunanlar ve TC vatandaşları için geçerli. Sizin olaydakiler anladığım kadarıyla geçici korumadan yararlanan Suriye ya da Irak vatandaşları. Bunlar hakkında şikayet olması halinde valilik inceleyebiliyor. Özellikle şikayetin büyümesi, mahalle ya da apartmanın tamamının rahatsızlığı halinde bu kişiler idare amirinin emri ile taşınabilir. Çünkü bu kişilerin sizin benim gibi seyehat hakkı, yerleşme hakkı, ikamet hakkı yok. Tamamen devletin göstereceği şartlara uymak durumundalar.

  Bu yüzden eğer bu kişilerin yasal ikamet hakkı olan (pasaport ve vize ile gelen) yabancılardan değil de geçici korumadan faydalanan (mülteci denir halk dilinde ama mülteci hukuken başka bir şey) kişilerdense hem apartman yönetimi olarak karar alıp hem de apartman sakinlerinden imza toplayarak valilik ya da kaymakamlığa şikayette bulunabilirsiniz.

  Sonuç alınacağının garantisi yok ama Kat mülkiyeti kanunu’ndan daha etkin çözümleri var.

 • Yakup Bekc @yakup-bekc

  alt komşum ev sahibi bizde ev sahibiyiz hatta binaya bakan ihtiyaçlarını karşılayan tek ev sahibiyiz diyebilirim geçenlerde 12 daireli binada çatı su kaçırıyordu binanın bacaları çürümüş neredeyse yuvarlanıp insanların ustlerine dusebilecek durumdaydı biz tamir ettirdik hepsini binanın içini kendim hasarli yerlere alçı yapıp tüm bina içini boyadım kimsedende para pul istemedim alt komşumuzdan şikayetçı en ust katta oturan komsumuz var diğerleri şikayetçimidir bilemem ama çok sinsice hareket ediyor alt komsumuz ben merdüven parası istemeye gittim önüme genç bi delikanli hazir olda bekliyor içerisi kalabalik kadin kayniyor arkadan bağira çağira sen benim kapima gelemezsin kadin gelir benim kapima sen benim kaybimdan haberin varmi gibisinden laflar etmeye başlayip git abilerini çağır gibisinden laflar etmeye başliyor daha oncede merduven parasini vermek istemeyen bu komsular benim param yok diyen komsular yoksa sorun yok dememe ragmen bunlar galiba merduven parasina uyuz oluyorlar bizi mal yerine koyuyorlar şimdi merduveni annem siliyor resmi değil normalinde hiç sıkıntı olmuyordu bunlar çıkınca diğerleride vermem diyebilir apartmanda benim yan komsumda bunlardan şikayetçi ne yapabiliriz sürekli kavga çikarmak istiyorlar

 • Yakup Bekc @yakup-bekc

  ben yasal yollara başvurmayı deniycem ama ne yönle başvurucam onu bulmam lazım delil lazım bana ben doğduğumdan beri burada oturuyorum ben değil gidicek biri varsa onlardır

 • Elif Taşan @elif-tasan

  Bizim de ark komşumuz sorunlu adam gece çalışıyormuş güvenlik olarak sabah gelip uyuduğu için ev işlerimizi saat 15:00 den sonra yapıyorduk evi ne zaman süpürsek atlatan fena halde duvara vuruyorlar altı kişiyiz evde üç tane 16 yaş altı çocuk var müzik dinleyen yok ses yaparak yürüyen yok zaten 11 de kalkıyor herkes elektrikli süpürge çalışmaz mı ya evde çalıştığı anda vurmaya başlıyor adam kavga çıkacak resmen az kaldı binada yedi daire var ne yapmamız gerek bilmiyorum kiracı bu insanlar ev sahibiyle görüştük idare edeceksiniz süpürmeyin diyor. Ne yapmalı bu konuda

  • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

   Komşu işi dertli iş. Ancak iki tarafın da konuşarak anlaşmasıyla çözüme ulaşılabilir. En çok rahatsız olunan konu süpürge ise o iş öğleden sonraya bırakılabilir. Diğer gündelik seslere de kendisi katlanacak. Zaten gündüz saatlerinde uyuyorsa sorun etmeyecektir.

 • Elif Taşan @elif-tasan

  Emin olun konuştuk saat üçte dörtte temizlemeye başladık anlatamıyoruz evde süpürge haricinde ses yapılmıyor laftan anlayacak bir aile değiller pandemiden dolayı kimseyi de kabul etmiyoruz eve adam sabahın yedisinde ailesiyle kavga ediyor basbas bağırıyor torunları geliyor sanki tavanda zıplıyorlar böyle bir ses yok birgün bile çalmadık kapılarını o süpürge kaçta çalışırsa çalışsın önemi yok anında vuruyorlar öğlen on ikide kahvaltıdan kalktık yere ekmek kırıntıları dökülmüş onu çektirelim dedik açtık bir dakika geçmedi vurma sesi anında

 • Kadir Ermes @burak87-ke

  Aynı dert benim başımda da var maalesef.ust kattakinin bir çocuğu var bir gürültü yapıyor sanki 10 çocuk var yukarıda böyle bişey olamaz.kac defa kavga ettim geçen gün yine bastım evlerini polis çağıriyor birde.arkadas benim de çocuğum var insan çocuğuna terbiye öğretmezmi.insan çocuğuna yavrum koşma insan yaşıyor aşağıda demez mi ya mal gibi evlat yetiştiriyorlar.ne çöpleri bitiyor ne gürültüleri bitiyor ne misafirleri bitiyor hele kadının bir çamaşır makinesi var sanki evden skorsky helikopter kalkıyor.Allahin izni ile satılığa koydum binami inşallah satılırda şu ağır da büyümüş yetişmiş medeniyetsiz komşuluk hakkı nedir bilmeyen gorgusuz insanlardan kurtulurum.Allah herkeze bu dertten yana sabırlar versin.gercekten eskiler der ya hani ev alma komşu al diye,çok doğru bir söz