Apartmandan bir aileyi imza toplayarak kovdurmak istiyorum!

Üst katımda Suriyeli mi Iraklı mı ne b.ksa bir aile var. Aile dediğime bakmayın, en az on beş kişiler. Eve her gün bir o kadar da misafirleri geliyor. Güya azınlıklar ya, ev toplantıları ev eğlenceleri yapıyorlar kendi aralarında.

Bu kültürüme s.çtklarım evde halı kullanmıyorlar. Boyları da benim yarım kadar ve laminant zeminde topuklu ayakkabı tarzı sert tabanlı terlikler giyiyorlar. Tepemde at yürüyor sürekli. Hele misafirleri olduğu günler.

Balkondan aşağı ufak tefek çöpler atıyorlar. Pis pis yağlı yemekler yapıyorlar ki aman Allah’ım o ne koku. Bizim yağlı yemekler gibi değil. Çok ağır ve mide bulandırıcı.

Gece yarısı yaşlı anneleri bağıra çağıra Arapça telefonda konuşuyor.

Yönetici ile defalarca uyarıldılar. Bir oğulları var Türkçe bilen çat pat. Onu arayıp uyarıyorum. Bir süre sonra yine aynı terane.

Uzun lafın kısası gına geldi artık. İmza mı toplamak gerekiyor ne yapmak lazım, tecrübesi olanlardan yardım istiyorum.

Bunları ülkeye sokanlara da ne diyeyim...

#suriyeliler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • turker @turker

  Kiracı ise mümkün. Yönetici 1-2 yazılı uyarı versin,birkaç sefer de polis çağırdıktan sonra ev sahibine iletirsiniz ya sen çıkar yada biz çıkarıp avukat masrafını sana kitleriz şeklinde

  • Orcun @orcun

   Apartmandakilerin başı belaya girmesin sonra ? niye diyorum malum varlıklar malum partiye gidip yamanıyorlar, ondan sonra ne yapacaklar ? sonra haberlerde kgk arkadaşımızı görmeyelim. 🙂

  • turker @turker

   @orcun başım belaya girer mi diye endişe ediyorsa kendi taşınmalı bence

  • turker @turker

   @turker yada kiracı ise kirayı yarıya düşürebilir

  • Orcun @orcun

   @turker Apartmanda imza toplanır kolay iş avukat vs. en kötü ev sahibine kadar gider basit şeyler, ama işte bu iş sakat yani, birde yani bir ev sahibi malum kişilere evini kiralıyorsa oturup bir düşünmek lazım, niye verir ki ? biz kiracıyız mesela ama böyle şeyler pek olmadı ama bazı şeyler yaşadık. Mesela yani evde kedi var diye şikayet edildi sonra ne oldu ? kapımıza gelip şikayet etmeler atın kedileri diye direnmeler vs. dedim bu kedinin kıçı senin ağzından temizdir el kol yapacaktı da küfretti vs. dedim o küfürü yediririm sana sabaha kadar uyuyamazsın yok polisi arıyorum vs. vs. ara dedim gelsin, hatta ben arayım gelsin de senden şikayetçi olacağım vs. vs. aramış eve polis geldi, yok işte şikayetçiymişte küfretmişim vs. dedim karşı komşuya sorun ben mi ettim o mu etti ? kedinin ne günahı varda kediye küfrediyor ? kokudan şikayetçi memur bey buyrun koklayın pis koku var mı evde ? bende dayanamayıp kedinin kıçı senin ağzından temiz dedim oradan sinirlenip bana küfretti sonra annem ve karşı komşu şahit yani buyrun anlatsınlar. Memur bey sağolsun anlayışlı adammış bana şikayetçi misiniz diye sordu, dedim insanlık bende kalsın bunlardan şikayetçi değilim, tamam dedi gitti. O olaydan sonrada neler neler oldu da anlatmayacağım çok uzun oluyor. 😀

 • Gökhan @gokhans19

  Polis gelip suriyeliler sendenden rahatsızmış deyip seni evden atmasında.

 • civilization @civilization

  Aradığınız soruların cevabı kat mülkiyeti kanununda var. Kısaca belirteyim öyle imza toplayalım da olsun la olmaz malesef bu işler. Öncelikle apartöan toplantısı yapmanız gerekiyor. Bu toplantı için ya olağan toplamtıyı bekleyeceksiniz yada olağanüstü topalntı için belli bir malik imzası ile yönetime başvuracaksınız. Diyelim ki toplandınız bu durum görüşülüp oy çokluğu ile sadece uyarıda bulunabilirsiniz. Uyarıyı da önce yazılı sonra da noter üzerimden yapmanız gerekiyor ama bir değişiklik olmaz ise elinizdeki noter tebligatı ile bir sonraki aparman toplantısında durumu değerlendirmeniz gerekmektedir. Yani kısacası kat mğşkiyeti kanunu size bize onlara yani herlese bazı haklar tanımış ve bu haklar doğrultusunda yapabilecekleriniz belirtilmiş. Fakat yaptıkları yemek ağır kokuyor misafir geliypr anneleri yüksek sesle konuşuyor diyerek mahkeme yolu ile birilerini apartmandan çıkartmak çok kolay olmaz çünkü her bir sebebinizin bir savunması var.

  • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

   Her gün 15 kişi misafir edip halısız evde halay çekmenin nasıl bir savunması olabilir? Misafir gelmeden takır tukur hazırlık yapıyorlar. Misafir geliyor halay başlıyor. Misafir gidiyor takır tukur temizlik. Gecenin yarısında yatak odanızın üstünde kart sesiyle bağıra bağıra Arapça dilde bir saat aralıksız konuşuldu mu hiç? Bir hayal edin.

  • civilization @civilization

   @kgk ben sizin rahatsız olmanızı çok iyi anlıyorum fakat bu işi resmi yollarla çözmeye çalışırsanız rahatsız olduğunuz konulardan çok bişey çıkmayabilir. Adam derki ben halıdan huylanıyorum ondan dolayı evimde halı yok evde de ayakkabı ile geziyprum kimse de buna karışamaz diyebilir siz de bişey diyemezsiniz. Yada telefonla konuşurken kadının kulağı duymuyordur bundan dolyı yüksek sesle konuluyordur bunu öne sürer siz gene bişey yapamazsınız. Yani demek istediğim şu bu kişiler bariz bir şekilde güvenliği tehlikeye sokacak bişey yapmıyorlarsa, toplum huzurunu daha bariz sebeplerle bozmuyorlarsa resmi olarak tutar yanınız yok. Mevzuyu konuşarak çözmeniz gerekiyor. Tavsiyemde şu yönde olur apartman yönetimini toplayın yönetim uyarı kararı alsın ve bu kararı posta yolu ile yada imza karşılığı elden ev sahibine iletsin belki bir caydırıcılığı olur kiracıyı çıkartabilir.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Taşın abi en temizi. Ülkede seni bu duruma karşı koruyan bir şey yok.

 • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  Kat Mülkiyeti Kanunu sizin işinizi çözmez. Evet 18.maddesinde herkesin toplu yaşamın gereklerine uyması gerektiği yazılı ama buna bir yaptırım getirilmemiş.

  Sadece 25.madde uyarınca eğer birlikte yaşam çekilmez hale gelmişse mahkemeden o konutun size ya da diğer maliklere satılmasını talep edebilirsiniz. Bunun için de o konutu bedelini peşin ödeyerek alacak bir babayiğit gerek.

  Bunun haricinde bir kiracıyı ya da kat malikini özellikle rahatsız etmek sebebi ile siz evinden attıramazsınız.

  Şimdi buraya kadar yazdıklarım Türkiye’de yasal ikameti bulunanlar ve TC vatandaşları için geçerli. Sizin olaydakiler anladığım kadarıyla geçici korumadan yararlanan Suriye ya da Irak vatandaşları. Bunlar hakkında şikayet olması halinde valilik inceleyebiliyor. Özellikle şikayetin büyümesi, mahalle ya da apartmanın tamamının rahatsızlığı halinde bu kişiler idare amirinin emri ile taşınabilir. Çünkü bu kişilerin sizin benim gibi seyehat hakkı, yerleşme hakkı, ikamet hakkı yok. Tamamen devletin göstereceği şartlara uymak durumundalar.

  Bu yüzden eğer bu kişilerin yasal ikamet hakkı olan (pasaport ve vize ile gelen) yabancılardan değil de geçici korumadan faydalanan (mülteci denir halk dilinde ama mülteci hukuken başka bir şey) kişilerdense hem apartman yönetimi olarak karar alıp hem de apartman sakinlerinden imza toplayarak valilik ya da kaymakamlığa şikayette bulunabilirsiniz.

  Sonuç alınacağının garantisi yok ama Kat mülkiyeti kanunu’ndan daha etkin çözümleri var.