Taramalı tüfekli bir oyun - #Devlog 1

Selamlar TS Ahalisi,

Uzunca bir süredir bu bloglardan yapmadığımı biliyorum, sonunda şeytanın bacağını kırıp bir tane yapmaya karar verdim. Sizlere bu yazıda, unity öğrenen kardeşimle beraber geliştirdiğimiz ufak bir oyundan bahsetmek istiyorum. Öncelikle sizden geri bildirim almaktan mutluluk duyacağımı belirtmek isterim 🙂

Yıllar yıllar önce Anonim Savaş adında küpler ve silindirlerden oluşan bir shooter oyunu yapma girişimim olmuştu. Nitekim buradaki TS'cilerden de güzel geri bildirimler almıştım. O zamandan beri, oyun geliştirme konusundaki bilgi eksikliklerim nedeniyle yapamadığım bir takım şeyleri de kullanarak bir top-down shooter oyunu yapmak hep içimde ukte idi.

Bundan yola çıkarak, çok değil 2 haftasonu(4 gün) de geldiğim noktada, henüz oyunun adı bile belli değil olmasından dolayı "taramalı tüfekli bir oyun" adıyla blog başlığı atmama rağmen oyun türünden bahsetmeden ilerlemek istemiyorum.

Oyunun Türü

Bu oyun, seviye atlayarak yeni eşyalar açtığınız ve öldürdüğünüz bilimum iblis,zombi gibi yaratıklardan düşen paralarla da o eşyaları geliştirdiğiniz, dalga(wave) halinde düşmanların geldiği ve bölümdeki en yüksek skorları yaparak bitirmeye çalıştığınız üstten bakışlı 3 boyutlu bir shooter oyunu. Platformu mobil. Şimdi, oyunun türü hakkında bilgi verdiğime göre geliştirme esnasında yaptıklarımdan bahsedebilirim.

Geçtiğimiz haftalarda, geliştirmeye başladığımız bu oyunda ateş etme mekanikleri, düşmanların hasar alması ve geri tepme gibi bir takım temel sistemleri bitirdim. Sadece haftasonu izin günlerimde geliştirdiğim bir proje olmasından da dolayı 2 hafta kadar bir zamanda bu çıktı ortaya.

İlk gün prototipi

Cuma akşamı işten sonra yarım saatte çıkardığım ufak prototipin ardından, bu projeyi yapmakta karar kıldım ve 2 hafta önce hafta sonu geliştirmeye başladım.

İlk hafta sonun ardından

Vuruş hissi bu oyundaki en önemli şey, çünkü başka bir mekanik yok(henüz, planlanan şeyler var ama onlar ilerleyen dönemde :P) Bu nedenle ilk olarak kameranın titremesi, ateş edince karakterin ve silahın geri tepmesi animasyonu(recoil) ve post efektler ile beraber karakterin yürüme animasyonu ve gittiği yöne dönmesi gibi temel sistemleri bitirmiştim.

5.günün şafağında Unity'e bakış(İkinc hafta sonu)

Geçtiğimiz hafta sonu da düşmanların size doğru yönelme yapay zekası, ateş edince ses çıkması ve muzzle flash denen, silahın namlusundaki patlama efekti, karakterin ateş ederken düşmanlara kilitlenmesi ve o yakında düşman varsa onlara bakması, yoksa gittiği yöne bakmasının yanında düşmanların vurulunca geri tepme animasyonlarını yapmaya çalıştım. Geri tepmeyi fizik bazlı da yapabilirdim ama işleri çok karmaşıklaştırmak istemedim.

Sonuç

Şu an ki durumda, son video da gördüğünüz vaziyette bu sadece yaratık öldürdüğünüz fetiş oyunu. İlerleyen haftalarda geri sekme ve düşmanların spawn olması ve karakterin hasar alabilmesi gibi konulara eğileceğim.

Bu konseptteki devloglar paylaşmak ve geri bildirim almak benim için oldukça önemli, bu nedenle fikirlerinizi ve önerilerinizi belirtirseniz sevinirim 🙂

Oyun oynanabilir bir noktaya gelip "oynanış ve vuruş hissi" olarak sınıfı geçer halde olunca Google Play ve App Store'a koymak ve Youtube kanalımda da geliştirme sürecini anlatarak geliştiricilere oyun geliştirme süreçleri hakkında bilgi vermek niyetindeyim. Bunu da belirtmek istedim.

Bu noktaya kadar okuduğunuz için teşekkür ediyor ve yazımı sonlandırıyorum efenim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Ahmet Emin paylaştı.

Teknoseyir ahalisi;
Yeni TeknoSeyir Levhası, versiyon 3.0 hazır.
Hadi bir oylama yapalım;
Yarın bunu hangi TS ofisine göndermemi istersiniz?

BEĞENİN: TeknoSeyir Ofisi'ne @gamsizm @leventp @hkellecioglu
FAVORİLEYİN: #oyungundemi 'ne @ugury @harrower
ve PAYLAŞIN: yüksek katılımlı adil bir oylama için.

Not: Tabi ki son söz, TS yönetiminin olacaktır.

Edit: 2019.haziran.28. 16:00, oylama sonuçlandı;
#mazbata goes to #oyungundemi

Dün paylaştığım #Fallout temalı çalışmam, aslında yeni TS levhasının arkasıydı 😉
TS ekibi dahil kimseye söylememiştim. Tasarım hariç, imalatı 3 gün sürdü ve tekrar ne zaman üretebilirim, ya da buna imkanım olur mu bilemiyorum. Yani tek atış hakkımız var. Yarın, öğleden sonra, kargocular kapanmadan evvel, sandıklar kapanır.
#akış #tslevha

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 59

şöyle bişey gördüm bilmiyorum bi tek ben mi bilmiyomuşum şimdiye kadar 🙂

username@gmail.com diye bi maliniz var diyelim, siz araya ne kadar nokta koyarsanız koyun yada büyük harfle yazarsanız yazın hep küçük harf ve noktasıza gidiyomuş mailler bu durum gmail için geçerliymiş sadece sanırsam, yani;

usename@gmail.com = user.name@gmail.com
usename@gmail.com = u.s.er.na.me@gmail.com
usename@gmail.com = user.Name@gmail.com
usename@gmail.com = USER.name@gmail.com
usename@gmail.com = USERNAME@gmail.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

DSL N55U modem evde boşa çıktı. Almayı düşünen varsa uygun fiyattan satarım. Kutu fatura vs bişey yok. D link harici anten hediye yanında.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Amerika'daki yetenek programında, farklı inançlara, cinsel kimliklere ve politik görüşlere sahip, 19-88 yaş aralığında 145 üyeden oluşan Kaliforniyalı Angel City Chorale korosu, #Civilization IV'ün Christopher Tin tarafından bestelenmiş tema müziği Baba Yetu'yu seslendirmiş. Gerçekten müthiş olmuş. Tahmin etmenin zor olmadığı gibi bir sonraki tura da kalmışlar.

https://www.youtube.com/watch?v=XStvwK6yKvs

Angel City Chorale: Amazing Choir Earns Golden Buzzer From Olivia Munn -...

The diverse choir stunned the audience with "Baba Yetu" and earned guest judge Olivia Munn's Golden Buzzer. » Get The America's Got Talent App: http://bit.ly...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba
Gece geç saat, bu saatte çok kişi göremeyecek ama bir fikrimiz var.
Belirlenen bir günde, TS üyelerinin sorularını yanıtlamak için bizim ofisimizde bir toplantı yapalım. Katılacak kişi sayısına göre de hediyeler belirleyelim. Ne dersiniz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 40

MOBA Oyun Yapıyoruz (Unity) Part 1

#akış #MOBAOyunYapıyoruz

Oyun ismi ne olsun diye bir durum paylaşmıştım:

https://teknoseyir.com/durum/853450

Gelen yorumlardan OHA ismini beğendim. Projenin isim babası aynı zamanda şirketin kuruluşunda yardımcı olan @hamitozlu 'ye teşekkürler.

 

Bu seri Unity'i temel olarak bilindiği varsayılarak devam ediyor. Youtube da bulunan derslerden temel eğitimi alabilirsiniz.

 

Kullanılacak Assetsler:

1- Moba Fantasy Environment Pack -https://assetstore.unity.com/packages/3d/environments/fantasy/moba-fantasy-environment-pack-73384

2- Tower Defense and MOBA - https://assetstore.unity.com/packages/3d/environments/fantasy/tower-defense-and-moba-28234

3- "Unity-chan!" Model - https://assetstore.unity.com/packages/3d/characters/unity-chan-model-18705

1- Terrain Oluşturma:

Terrain boyutu 500 e 500 geliyor. Galiba küçük ama şimdilik bunun üzerinde yapıp sonra büyültürüz. Dota 2 de haritada alçak yüksek yerler var ve buna göre karakterin vuruşları ıskalayabiliyor ama lol de böyle bir şey yok bende loldeki gibi düz yapmayı tercih edeceğim.

 

2- Terrain'e texture ekleme:

Add deyince tüm terrain yüzeyine ground_01 eklenmiş olucak.

Aynı menüden Ground_04'ü de aynı size 10 10 olucak şekilde ekleyin.

 

3- Yolları belirleme:

Bu şekilde bir şey yaptım. Şimdilik çok önemi yok.

 

4- Baseyi belirleme:

Terrain olarak Tile_008'i ekledim. Ve sol alta base olucak şekilde bir yer belirledim.

5- Base satıcı ekleme:

OBJ_house_001 ve Unity Chan modellerini ekledim.

Soldan Unitychan'e tıklayın ve Idle Changer ile Face Update Scriptlerini kapatın.

 

Bu partın sonu 😀

 

Part 2:

https://teknoseyir.com/blog/moba-oyun-yapiyoruz-unity-part-2

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arızalı Ekran Kartları Alınır (Alınık)

Merhaba,
Fanları çalışan, ekrana görüntü vermeyen veya çizgili-bozuk görüntü veren ekran kartlarını ve
Takıldığında bilgisayar çalışmayan, fanları dönmeyen arızalı ekran kartlarını alabiliriz.

E-Posta: ismailkaantopal@gmail.com
E-Posta yolu ile ulaşabilirsiniz.
E- posta atarken; Kartın marka modeli, kutu durumunu belirterek mesaj atınız.
NOT: BGA chip değişim işi ile uğraşıyorum, şu anlık dışarıya tamirim yoktur.
GTX , R9 , R7 , RX , HD7xxx modelleri önceliğimizdir.
İlginiz için teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 15