Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2015/14

30 Mart - 4 Nisan

Ülkemizden ve Dünyadan Teknoloji Gündemi

- TeknoSeyir, Twitch.tv üzerinden deneme yayınlarına başladı.

- Elektriksizlik ülkeyi sarstı. Herkes ayrı bir teori geliştirdi.

- HP ‘siber güvenlik raporunda’ Türkiye ‘saldırgan’ olarak yer aldı.

- Yeni sanal saldırı dalgası PTT kargo bildirimlerini kullanıyor.

- Dünya Yedekleme Günü geldi ve geçti.

- İlkokul müfredatına kodlama dersi eklenmesi önerisi sunuldu.

- Yeni bir yöntemle iPhone’un kilit ekranını aşmanın yolu bulundu.

- Limango kapandı.

- Bulut oyun servisi OnLive kapandı, patentleri Sony’e satıldı.

- Change.org, kullanıcılarının mail adreslerini sızdırdı.

- EXIT ‘15 Bilişim Günleri 9-12 Nisan tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi’nde.

- Avrupa Birliği, Google’a tatsız bir sürpriz hazırlıyor.

- Her türlü izinsiz mesajlaşma takibe alınacak.

- İlginç bir hırsızlık hikayesi

- Windows Phone için MS-DOS çıktı şakası.

- Kuzey İrlanda’da öğrencilere Minecraft bedava.

- Microsoft, Windows için Kinect v2 üretimini durdurdu.

- Microsoft, ilk Xbox’ı bedava verme olasılığını da değerlendirmiş.

- NASA’nın bütçe kesintisi önemli operasyonlarını zora soktu.

- Xbox One’ın beklenen oyunlarından Quantum Break, 2016’ya ertelendi.

- Codemasters, Dirt 3’ü Steamworks ile güncelledi ve tüm Dirt 3 sahiplerine DLC’leri hediye etti.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Servet @enigmasi

  canlı yayını yine kaçırdık

 • PhoeniXim @phoenixim

  Keşke bütün videolar böyle zamanlı gelse :/

 • serdarservet --update @serdarservet

  Geçen haftaki gündem en çok oynatılanlar listeme girmiş + ETS2'de de baya dinledim. Bakalım bu hafta neler olacak 😀

 • PhoeniXim @phoenixim

  Muhammet tik iyi yazarlar için değil sadece ünlü kişilerin üyeliklerinin gerçek olduğunu belirtmek için var

 • Ozgur @ozgurozgur

  Teşekkürler gündem için 😀

 • Nuri Karakaş (Argo Navis) @nkarakas

  Dk 2:10, Levent abi "oyunda ölüp duruyorduk, kaçıranlar çok birşey kaçırmadı" diyor.Yahu hala çözemediniz mi biz sizi bir şeyi çok iyi yapıyorsunuz diye izlemiyoruz (elbette işinizi çok iyi yapıyorsunuz), muhabbetiniz için izliyoruz.

 • cyrix386 @cyrix386

  iki kişi ne güzel, hep böyle olsa.

 • Deli Yusuf @akilli-yusuf

  Oyunlar twitch ten yapılsa harika olur. Biz LP nin Euro Truck Simulater 2 oynamasını izlemek istiyoruz.

 • Musa AKKAYA @musyakkaya

  Helal olsun baya güzel olmuş 😀

 • tuskilidi @tuskilidi

  bu haftaki gündem helvacıoğlu sponsorluğunda 🙂

 • umitt @umitt

  sabit hatta elektrikten konusunda o kadar bağımsız değil, telekom santrallerinin alt katlarında bir metreden büyük akü benzeri büyük bir alanı kapsayan düzenekler ve bunlara ek olarak acil durumda çalıştırılması için jeneratör var, elektrik kesintisi uzun olursa bunlarda dayanamayabilir. cep telefonları çalışmadığı için aynı yoğunluk sabir hatlara yüklenirse sanırım sistem çöker.

  • teknociger @teknociger

   mobilde kesinti sirasinda tuketimi dusurmek icin 3g kesildi , edge ile hizmet verildi. baz istasyonlar 20saat kesintisiz calisabilir mi acaba?

  • Onur ARICAN @monura

   @umitt Datacenter ve benzeri sürekli çalışmak zorunda olan yerlerde kesinti durumunda önce büyük UPS'ler devreye girer. Bu UPS'lerin amacı, jeneratör (motor anında çalışamayacağından) devreye girene kadar kesinti olmamasını sağlamaktır. Daha sonra jeneratör(ler) devreye girerek enerji ihtiyacını karşılar. UPS'lerin içerisinde piller vardır ve enerjileri çabuk biter ancak jeneratörler yakıtla çalıştıkları için daha sorunsuzdurlar. Jeneratörü hem takip etmek daha kolaydır, hem de yakıtı azaldığında takviye yaparak teorik olarak sonsuza kadar çalışır vaziyette bırakabilirsiniz.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  İlkokul müfredatına konacak olan kodlama müfredatının içeriğinde inşallah, problem çözme, algoritma yazma akış çizme de dahil edilir.

 • civilization @civilization

  dark souls iki hızlı okuyunca bi garip oluyor 😀 levent abi bi kaç defa deyince bi "değerli" gülüşü oldu bende 😀

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  Giriş süper ya. Ağzınıza sağlık. 😀 Hamdi abiyi de tebrik edelim, Allah analı babalı büyütsün. Twitch hayırlı olsun güzel bir adım bence. Çöp mesajların aramaların artık şikayet edilebileceği bir hat açsınlar, web sitelerini kapatacaklarına bu lüzumsuz şeyleri hemencecik kapatıversinler alkışlayalım. Fırsat sitelerinin fırsatı yok artık nihayetinde patlayacaklardı yavaş yavaş satılarak kapanarak bitecekler. Networking mantığı da ülkelerin ekonomik tablolarına göre yavaş yavaş bitecektir diye umuyorum. Vahşi paranın vahşi oyunları işte. 🙂
  İlkokullarda bu tür dersler olsun, olsun ama önce şu dilimizi doğru düzgün konuşmayı öğretelim. İmla kurallarını bilsinler ne, nerede ve nasıl yazılır bilsinler. Hep üstünkörü bilgilerle öğrenci yetiştiriyoruz. Bilişim öğretmenleri yıllardır mücadele ediyor. Üst sınıflarda şaka gibi seçmeli ders yaptılar sonra çark etmek zorunda kaldılar. Her yere tabletli teknolojik eğitim vermeyi amaçladılar bu uğurda öğretmenler alındı, eğitildi, hala eğitiliyor ama taban yok, altyapı yok, gökdelen dikmeye kalkıyoruz. Her yıl binlerce öğrenci, öğretmen adayı olarak mezun oluyor. Nerede kadrolar? Köhneleşmiş, 45-50 yaşına gelmiş, hala koltukları çürüten, sistemin içindeki her türlü şark kurnazlığına göz yuman öğretmenlerden, kafasında saç kalmamış hocalardan, şu kurumları temizleyin de genç beyinlere artık bir yol verin. Sonrası zaten gelecektir.
  Minecraft bence her yerde bedava hale gelmeli. Şu haliyle bile deli gibi popülerken ücretsiz olduğunda daha fazla kitleye hitap edeceklerdir.
  Sitede üniversitelerin duyuru yapabileceği bir yer olsa çok güzel olur bence. Bir çok etkinlikten site ahalisi olarak haberdar olabiliriz. Böylece üniversitelerdeki algınızı da arttırmış olursunuz. Blog kısmı bu şekilde canlandırılabilir bence. Biraz daha ön plana çıkmış olur böylelikle.
  Son olarak Tozlu Raflar biraz geç kalmadı mı? :/

  Şu sitede hala birbiriyle tartışan insanlar var artık yani yetmiyor mu bu kadar tartışma bilmiyorum. Her yerde ayrışmışız. O kadar keskin ki fikirlerimiz hiç mi uyuşmaz be. Koskoca kainatta nefes alan saçma sapan canlılarız neyi bölüşemiyoruz abi anlam veremiyorum. Nedir bu çekememezlik. Fikirlerimiz zıt diye birbirimizi mi keselim. Öldürelim mi yani bunu mu yapalım. Karşımızdakini yerelim mi ne yapalım. Klavyede yazmak kolay tartışmak kolay varsa elinizde sağlam bilginiz gidin mahkemeye verin kardeşim milletin tartışmasını okumak için gelmiyoruz ki buraya. Kime gareziniz varsa gidin şahsıyla görüşün. Olur olmadık her yerde aptala ilam gibi yaygara çıkartmanın ne anlamı var sevmiyorsanız yamuğunu gördüyseniz gibin yüzüne söyleyin burası böyle tartışmaların mekanı değil.

 • cyrix386 @cyrix386

  çok abartmışsınız, Türk değil ya da Müslüman değil diye inceleme yapan birine tepki gösterileceğini hiç sanmıyorum.

  genel geçer ahlaki özellikleri taşıyan kimseye bu yönde tepki olmaz. bunda ülkenin kurucusuna küfür etme yoktur sanırım. mesela ben öyle biriyle asla yan yana bile gelmem. istediği kadar saygılı, mülayim biri olsun. bu da sonuçta bir kişilik meselesi tabi.

  bahsettiğiniz incelemeyi beğenenler kadar eksik bulup beğenmeyenler de vardı. ben de oyun incelemesinde oyunla alakası "olmayan" tarihi bilgi diye verilen subjektif yorumlardan şikayetçi oldum. @gamsizm 'ın bile inceleme sırasında güldüğü saçmalıklardı.

 • Fatih Zerdali @nexusman2012

  hamdi abi allah analı babalı büyütsün 🙂

 • Kent @kent

  Dosya sağtık > özellikler > önceki sürümler
  -LP sonra hep bana küfrediyorlar Murat birazda sen konuş 🙂
  Carlo M. Cipolla tarafından yazılan ve özgün adı “Tre Storie extra vagantri” olan eser 1994 yılında basılmıştır. Ülkemizde ise Tarih Vakfı Yurt Yayınları tarafından 2000 yılında Tülin Altınova tarafından dilimize çevrilerek “Neşeli Öyküler” ismiyle basılmıştır.
  "o bunu dedi şu bunu dedinin cevabı , hayata bakışınızı değiştirmese de farklı bir açı kazandırır , okuyun"

 • cinnabon @cinnabon

  Samimi konuşmanız, meseleyi geçiştirmeden açıkça ele almanız benim için yeterli oldu. Sizin hatırınız (burayı "krediniz" olarak da okuyabilirsiniz 🙂 ) çok büyük. Bu nedenle "kadın eli sıkmak dine aykırı değildir diyen dinsizdir -bu tanıma ben de giriyorum mesela-, bu yüzden de falanca hadise göre katli vaciptir" diyen adamları bile uzman konuk olarak almanızı anlayışla karşılayacağım (bundan sonra) -ironi yok sözlerimde.-

  Bir teknoloji yayınına bundan fazla bağlılık gösterilmez herhalde :). Buna karşılık tek beklentim başka konularda birden fazla uzman konuk seçeneğiniz varsa daha az politik bir kişiliği olanını tercih etmeniz. Bu adı geçen oyun konusunda öyle bir şansınız olamadığını anlıyorum. Fakat örneğin GTA V benzeri zibil gibi "uzman"ı olan oyunlarda durum farklı olur diye düşünüyorum 🙂

  Duruşunuzu bozmayın yeter. Bizleri yabancı sitelere mecbur etmeyin. Kendi adıma söyleyecek olursam İngilizcem oldukça iyi, sizi izleyerek alacağım bilgileri çoğu zaman daha erken ve -okumak izlemekten hızlı olduğu için- hızlı edinebiliyorum yabancı kaynaklardan. Ama sizlerin muhabbeti başka.

  Saygılar, sevgiler. @leventp @gamsizm

 • umut666 @umut666

  ms-dos mobile haberine ben de inanmıştım. haberin içeriğine bakmamıştım,sadece twitterda başlığı gördüm. ''yok artık, ulen ne aptalca işler yapıyorlar'' dedim. neyse ki şakaymış.daha ilk burada duydum şaka olduğunu 😀
  @gamsizm

 • Burak Öztan @burak-oztan

  Hazır "cereyan" varken dünyanın en boktan enstrümanı flüt ile icra edilmiş şu muhteşem örneği paylaşayım. 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=UcelZjkx7WA

 • Bünyamin Tetik @bunyamintetik

  Bunu ben de desteklerim. Sırf bizim göz zevkimiz için Levent abi, Murat abi daha mı az kazansın. Daha az kazansın diyen varsa reklam parasını karşılayan bağışlar yapsın

 • TC Cem Özer @cem3535

  Gündemlerin kapanış sesini sizin sesinizle aynı yapamazmısınız tam dalıyorum son kapanış sesi uyandırıyor beni @hkellecioglu @gamsizm @leventp

 • 386dx @386dx

  Konuk olan kişi meselesini çarpıttığınızı düşünüyorum, kimse konuğunuzun dinine, görünüşüne vs. bir şey demedi. Kendisinin video içerisinde dahi yapmış olduğu yorumların tek yanlı oluşundan ve kendi sitesinde yayınladığı siyasi ve sosyal yazılarının, görüşlerinin radikalliğinden dolayı karşı çıkıldı.

  Bu konuda hassasiyeti olan kişilerin hassasiyetlerinin ne olduğunu dahi net olarak anlamamışsınız ve bu hassasiyetlerin aslında sizin için bir önemi olmadığını göstermişsiniz.

 • Rasko @rasko

  Açıktan cumhuriyet düşmanlığı yapan birini "özel hayatıdır bizi ilgilendirmez, fikir özgürlüğüdür" diye savunmak... Sözün bittiği yer.

 • 536f @5468696e6b206d6f7265

  @gamsizm Abi lütfen şu intonun sesini birazcık kısın.

 • Ali Cengiz Tokmakçı @ali-cengiz-tokmakci

  Yuh Murat Hoca yuh , adam kafana silah dayamıyorsa fikrini söylemekte özgürdür diyorsun.
  Burada aramızda birisinin fikrini söyleme özgürlüğüne laf eden oldu mu?
  Burada aramızda birisi bu adam fikrini söyleyemez dedi mi?
  Bu resmen lafı çevirmek hedef şaşırtmaktır!

  Sorun bu fikirdeki bir adamı sizin aranızda ,programınızda ,websitenizde , senelerdir takip ettiğimiz websitemizde görmek istemememizdir.
  Hepsi bu.

 • Altan Yoklar @altan-yoklar

  Bir tanısanız o kadar seversiniz ki ...
  Yalanı dolanı sevmez ...
  iyi hal indiriminden beraat 🙁

 • Altan Yoklar @altan-yoklar

  Teknoseyir açıldığından beri dinlediğim en kötü haftalık gündem değerlendirmesi mutfak bölümü, en kötüsü keşke bu haftayı hiç dinlemeseydim.
  Dinlerken utandım.

  • cyrix386 @cyrix386

   bilgi olsun diye söylüyorum; @wise laik olmak diye bir kavram yok zaten. sürekli nereden geldiği belli olmayan yüzdeli sayılarla bu toplumu bölmeyin ve kutuplaştırmayın.

   olmayan bir kavram üzerinden, olmayan bir yüzdeyle hiçbir yere varamazsınız.

  • cyrix386 @cyrix386

   @wise yine ilaçlarını almayı unutmuşsun. birazdan herkesten özür dileyerek yine yorumlarını sileceksin. o yüzden gereksiz yere tartışmaya girmeye gerek yok. boşa enerji israfı. günah.

  • Aydin @aydin

   @wise senin özrünün kıymeti yok zaten. saçma fikirlerinle kurandan, ahiretten girmişsin. ben de senin için bir kuran ayeti buldum egemen stayla google dan aratıp.

   51/ZÂRİYÂT-11

   Onlar aptallık içinde ne yaptıklarını bilmezler.

   senin olay tam da bu.

 • Fırat ➕ @frt

  bu transformers videosu iyice merak uyandırmaya başladı. yok mu bu videoyu bulabileceğimiz bir yer 🙁 Elinde olan biri paylaşsa ya 🙂

 • Burcin Cerci @noonelivesforever

  ayın 31'inde xboxone için neverwinter yayınlandı. kimse fark etmedi sanırım.

 • Burcin Cerci @noonelivesforever

  burada duyana kadar Talha Turhal beyin geçmişini hiç merak edip araştırmamıştım. benim için geçmişinin önemi yoktu aslında, fakat araştırınca %50 içerisinde olması maalesef hoşuma gitmedi. bundan sonra her izleyende ön yargı oluşacaktır muhtemelen, işiniz zor kolay gelsin.

 • 3dfx @3dfx

  ben talha turhalin elestirilmesini anlamadim. adam azili sosyalistte olabilir, dincide olabilir, milliyetcide olabilir ancak videoda bunlari bize acik yada kapali bir sekilde göstermedi, empoze etmedi. oyununu gayet güzel bir sekilde anlatip gitti. bundan sonrasi ne bizi ne teknoseyiri baglar. belki burada cok sevdigimiz kisilerde bdsm manyagi (yada ben) olabilir, adam kirbacliyor, kelepceliyor, tekmeliyor, bagliyor falan filan. bizene, sizene, adamin kendi fikirleri kendi yasami...

  ben bu konuda bu kadar uzun aciklama yapilmasini bile anlamadim, biz adamin oyun hakkindaki bilgisine önem veriyoruz, gerisi ne bizi ne sitemizi baglar diyip isin icinden cikacaksiniz. 10 saniyelik is. bence baris özkök olayi cok daha önemliydi, site bu yüzden sekil dahi degistirdi, ama tek kelime konusulmadi,

  madem moderasyon sikintiniz var, acin yönetici alimi, basvursun insanlar degerlendirin talepleri. büyümek istiyorsaniz bu her yönden olacak. ama mod yok diyede siteyi bu kadar basik bir hale büründürmek bana pek mantikli gelmedi. (chan kültüründen kapatayim: TAHTA AKMIYOR.)

 • pabu @pabu

  Abi tam Revolution'in konusunu konustunuz ilk on-on bes dakika 😀

 • hanifi özgül @hanifiozgul

  Tam 20 dk insanların farklı görüşlerinin normal olduğunu bu insanlığın doğası olduğunu anlatmaya çalışmış adamlar. Önce solcu-sağcı çekişmesi vardı birbirlerini öldürmeye kadar gitmişlerdi, sonra gerici,ilerici ayrımı oldu şu anda 28 şubat mağdurları eziyet etmeye başladı denilmeye başlandı(o dönemi eleştirenlerin daha beterini kendilerinin yapmasıda ayrı bir ironi ki hep karşıya saygısızlığımızdan ...), ilerde artık ios cu androidci diye (ki çok ciddi birbirine hakarete varan tartışmalar gördüm) insanların iyice birbirine girmesi falan olacak artık herhalde. Herkesin görüşü farklıdır insanın hayata bakış açısı farklı diyerek düşman ilan etmenin alemi yok. Ülke olarak biraz hoşgörülü olmaya başlamalıyız diyr düşünüyorum. Saygılar...

 • delidenazhallice @yazarfen

  Levent Abi'nin fondaki sakal sesi 🙂

  @gamsizim yalnız Atilla incelemeleriyle ilgili birçok eleştiride içerikle ilgili o kısımı da atlamamak lazım.
  Açıklamalardan ben tatmin oldum 🙂
  Yalnız Levent Abiyi uzaktan Darktan beri takip ederim,hiç sıkılmadım.

 • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

  Bir bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmeni olarak şunu söyleyebilirim ki önce bilişim öğretmenlerine programlama dersi verilmeli. Kendi okulum adına mezun olan birçok arkadaşım ders veremeyecek düzeydedir. Acı ama gerçek. Stajlardan edindiğim tecrübeyle okullardaki müfredat tamamen fiyasko. Yaptım oldu demekle olacak şeyler değil bunlar. Maalesef ülkemizde böyle.

  Abi twitch yayınıyla gündem değerlendirmelerini canlı olarak yaparsanız çok güzel olur. En azından bir deneyin. @gamsizm @leventp

 • CaptainCombo @captaincombo

  Ülke olarak kendimize benzemeyene karşı duyduğumuz bir tahammülsüzlüğümüz var ne yazık ki. İnsanlar kendi kurtarılmış bölgelerinde başkasını görmeye dayanamıyor. Bunu bir taraf için söylemiyorum, her kesim için bu böyle. Buradan doğan asabiyetle enerjimizi boşa harcayıp duruyoruz. Yabancı sitcomlarda genelde görürüz orada etnik, dini veya ideolojik farklılıklar ince bir mizah üretir. Bahsetmek istediğim o ülkelerde herşeyin yolunda olup olmadığı değil (ki olmadığını da biliyoruz) sadece olmasını arzuladığım şeyi belirtmek istedim.

 • Daviance @daviance

  Aslında matematikte geri değiliz ,sadece matematiğin hammallığını yapıyoruz lise müfredatı amerikanın mühendislik müfredatına yakın bunu deneyimleyenlerin hepsi söylüyor ,tabiki neden önümüze taş koymak için ,çünki herkesi okutacak kadar üniversite yok ,çünki belli kesim sadece para vererek okuyabiliyor ,o yüzden teoride iyiyiz ama pratikte su koyuyoruz çünki hep konuşuyoruz hiç yapmıyoruz.

 • alicem gürbostan @ax

  Mesajlarımız siliniyor nedensizce ses seda yok.
  Hırsızlıktan haz etmeyen talha bey ne tesadüf ki başımızdaki hırsızları savunan bir arkadaş.
  Cumhuriyet düşmanı olmak padişahlık istmek normal tepki göstermek suç.
  Atatürk'e hakaret serbest talha'ya eleştiri suç.

  Devam teknoseyir mesaj silmeye devam...

 • tbpmlk @tbpmlk

  Bu gündemde yaptığınız "ortak payda" vurgusu ve sergilediğiniz duruş için teşekkür ederim.

  Düşüncelere karşı olmak başka şey, kişilik haklarına saygı duymaksızın bu platformu farklı mecralara çekmeye çalışmak başka...

 • CagriUnal_ @cagriunal_

  ee son yorumlardan sonra hoşçakal teknoseyir diyelim ve ayrılalım.

 • Enesunsal @enesunsal

  Matbaada 2 büyük siyasi partinin bayraklarının aynı kalıptan basıldığını gördüm yani açıkçası hangi siyasi partiden reklam alırsanız alın bu sadece ticari birşey abartacak bir durum yok bence

 • armağan @armagan

  00:17:09 – Yeni sanal saldırı dalgası PTT kargo bildirimlerini kullanıyor.

  Ben internet çok alışveriş yapıyorum en raat ettiğim kargo ptt kargo nedenmi dağıtımda olan çalışanlar daha rahat ve özgüvenli iş yapıyor gerekirse cebinden arıyor nereye bırakabilirim diyorlar vs vs.Yurt içi kargo gibi firmalar ise 5.katta isen asansör yoksa eve geldim yoktun numarası çekiyorlar. Yani özel sektör çok uyanık ve işin üç kağıdında bunu bilin.

  • murtican35 @murtican35

   Sanırım size ptt nin iyi yüzü denk gelmiş, geçen başıma gelen bir şeyi anlatayım izmir den iznik'e bir paket gönderdim kargocu alıcıyı aramış "kapıyı çaldım evde kimse yoktu paketi kapıya bırakıyorum alırsanız" diye haber vermiş sağolsun. Ha özel firmalar yurtiçi vs. de iyi değil zaten bana göre her birinin huyu suyu ayrı

 • murtican35 @murtican35

  Toplu e-posta gönderimlerinde izinler baya hız kazandı. Eskiden üyelikten çıksanız bile e-posta gönderimi yapan marka bunu dikkate almıyordu bazen yine de gönderim yapabiliyordu. Burada MG'nin dediği gibi e-posta alanlara "havuç" veriliyor. Bu sayede izni almak daha kolay oluyor.

 • Turgay Arslan @turgayarslan

  Uzun zamandır yorum yazmıyordum. Ama Attila incelemesinden sonra yazma ihtiyacı hissettim. TeknoSeyir ekibinin açıklamaları gayet evrensel. Kimsenin görüşüne ket vurulamaz. Üstelik profesyonellikten bahsettiler ve bunu da gayet alçakgönüllü dile getiriyorlar.

  Ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve kuruluş ilkeleri ortak paydadır. Şahsen bunu tartışmaya açmam. Bir şarlatan olan ve ağzından salyalar akıtarak, başta Büyük Atatürk olmak üzere Cumhuriyetin kurucularına ve tüm değerlerine hakaretler savuran sözde tarihçiyle paralel düşüncede birini TeknoSeyir'de görmek beni üzdü. Videoyu bu hislerle izledim.

 • Executioner @executioner

  Öncelikle belirteyimki ne henüz gündem değerlendirmesini dinledim, nede Atilla incelemesini izledim. İlk defa sevdiğim,saydığım teknoseyir editörlerine muhalif birşeyler yazacağım. Bende kişisel görüşlere her zaman saygılıyımdır ama bugünkü Türkiye Cumhuriyet'ini kuran Atatürk'e ve laik demokratik düzene laf uzatan paçavraları yüceltmek benim için kişisel görüşler,onun görüşleridir saygı göstermek lazıma girmiyor. Tamam Talha'yı Atilla'yı incelemek için çıkardınız, bu konuda Tr'de Atilla'yı daha iyi anlatacak daha yetkin biri olmadığını biliyorum. Daha önceki Total War incelemelerinizi izlemiştim ve konuya hakim olması hoşuma gitmişti. O zaman onun böyle bir durumu yoktu yada biz bilmiyorduk bilemiyorum. O videoların gördüğü ilgiden dolayı tekrar Talha'nın uzmanlığından faydalanmak istediniz bunuda anlayabiliyorum ama gelen tepkilerden son kişisel görüş diye savunma yapmayın lütfen,Atatürk'e küfretmek,küfredip aşağılayanları yüceltmek bir kişisel görüş falan değildir benim için, Teknoseyir'den de bunu beklerim, bu tarz bir açıklama yapmış olduğunuzu okumak beni biraz hayal kırıklığına uğrattı açıkçası

 • sabonis @sabonis

  Attila videosunu gorunce uzulmustum. Uzuldugumu yazdim yorum kismina, sildi moderator arkadas.

  Gundemden sonra uzuntum daha da artti. Kivirmak yakismadi.

 • Serdar Kök @maskeli

  Talha'yı eleştirmek nedir ya? Bırakın artık bu örümcek kafalı düşünceleri, hani moderndiniz, çağdaş özgürlükçüydünüz noldu? Ayıp arkadaşlar, adam işini yapıyor güzel de yapıyor. Sen hayatında bir site kurup bir uluslararası oyunun türkçe çıkmasına destek oldun mu? Kaç çivi çaktın şu vatana.

 • maxido @maxido

  Bu tartışmalar sayesinde Talha bey gibi üretken birisini tanımak çok güzel oldu.Bu tartışmalar olmasa böyle bir yeteneği tanımamış olacaktım..Bir kesim deli gibi eleştiriyor, adam ise deli gibi iş yapıyor.Bu adamı eleştirenlere tavsiyem en az onun kadar üretken olmalarıdır.üstelik herkesin aynı fikirlerde olduğu bir dünya çok sıkıcı olurdu ama bunu öfke nöbeti geçirenllere anlatmak kolay değil tabiki..Herkes istediğini sever yada sevmez , herkesin kendi bileceği iştir.

 • cinnabon @cinnabon

  İsteyen istediğini desteklesin veya eleştirsin ama "üretken olun öyle gelin" gibi gerçekten anlamsız laflar sarf etmeyin n'olursunuz ya. Kimse adam üretken değil demedi. Dedi mi? Demedi. Ayrıca eleştirmek için onun kadar "üretken olmaya" "çivi çakmaya" falan gerek yok. Eleştiri hakkımız için kimseden izin alacak değiliz.

  Sırf yağlamak için oluşturulmuş 0 yorum bir iki takipçi hesaplar yapıyor bu ucuzculuğu onu da belirteyim. Yemiyoruz arkadaşlar. Zeki insanların toplandığı yer burası. Alıştığınız goygoy söylemini bırakıp adam gibi argümanlarla izah edin kendinizi.

 • maxido @maxido

  velevki yağcılık yapıyorum, velevki goygoyculuk yapıyorum, velevki sen çok çok zekisin..Sanane kardeşim , sanane!! tapulu malınmı bu site ..çıkmışın hemen maydonoz olmuşsun.
  İster ye, ister yeme. çokta tın !!!

 • Executioner @executioner

  Takunyalı yobazlar toplaşmaya başlamışlar, talha bey gibi üretken birini tanımak çok güzel, adamın kendi düşüncesi fikridirden,sana ne kardeşim ben istediğimi söylerim hiçbirşeye karışamazsınıza döndü arkadaş. Talhanın fikridir karışmayın diyorsunuz, ama burada fikirlerini söyleyenlere hemen parlıyorsunuz. Nasıl açık fikirlilik bu anlayamadım ben.

  Talha'yı destekleyebilirsin, ben onun arkadaşıyım sırf onun arkasında olmak için üye oldum diyebilirsin, bunda utanılacak birşey yok. Böyle yıllardır burayı takip ediyorum,üyesiyim ayakları yapma, delikanlı ol. Arkadaş foyanı ortaya çıkarmış, yaldızların dökülünce niye cellaleniyorsun hemen.

 • Mahirbalci @mahirbalci

  Şimdi bu talha ya yapılan eleştrilere laf edip yine ben küfür yiyeceğim demenin mantığı nedir insanlar bu talhayı istemiyorsa haklı sebepleri vardır bi kişi yada bi kuruluş kendisiyle zıt düşen başka bir kişi ile iş yapmak zorunda değildir ki talha bey bu konuda bir ilah da değil aynı zamand bu şahıs gerçekten çok uç bir noktayı temsil etmektedir gerici yobaz bir düşünceye sahiptir. Bu adamın inandığı yanlışlar yüzünden Türkiyede gençler çocuklar ölüyor. Bu iş bu adamdandan başkasıyla yapılamaz mıydı ? Yapılabilirdi bide bu düşünceyle yaklaşıp lütfen bu adamı bir daha çağırmayı.

 • maxido @maxido

  fikirmi ?? pardon ne fikri? biri çıkar , yaptığım yoruma goygoycu , yağcı der, biri çıkar takunyalı yobaz der..bunlarmı fikir..? güldürmeyin..hep aynı hikaye..Herkese kaba üslupla saldrıyorsunuz, arkasında bu üsluba çıkıp "efendim biz fikirlerimizi söylüyoruz ne var bunda diyorsunuz" komikmisiniz?.. bende çıkıp burada tüm kominist ateistler burada toplanmış desem olurmu..?o kominist, o yobaz, o sağcı, o solcu, o bimnemne!! ya bırakın bu işleri..Executier , cinnabon cyrix386, lafım size.. birgün biryerde karşılaşsak , teknolojiden konular açılsa ne çok konuşacağımız şey olur. eminim saatlerce konuşuruz. güleriz eğleniriz. Bundan adım gibi eminim. sonra siyasi fikirlerinizi öğrendim diyelim ne olacak , o an kılıç çekip kellemizimi uçaracağız.tamam ne yapalım sen öyle düşün ben böyle düşünürüm deyip geçmezmiyiz. bana biri goygoycu, takunyalı yobaz derse elbette bir tepki veririm. Ha illa fikirmi beyan edeceksin.Kardeşim sen yanlış düşünüyorsun, işin aslı şu , şu.sana katılmıyorum. Fikirlerinide beğenmiyorum dersin..Ama üslubu düşürmeden..Gerçekten bir yerlerde karşılaşsak deli gibi muhabet edip arkadaş oluruz..ben sizi öyle görüyorum.

 • 386dx @386dx

  Burada videoya konuk olan kişiyi savunanların ya da savunmaya çalışanların şahsın sitesinde yazanları okuyup, okumadıklarını merak ediyorum.

  Benim ve birçok kişinin karşı çıktığı nokta olan cumhuriyetin değerlerine ve başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurucularına saygısızlık yarapak suç (5816 sayılı kanun) işleyenleri övme suçunu (TCK m.215) işlemesine karşı çıktığımız zaman diyorsunuz ya "adamın kendi görüşüdür, görüşlere saygılı olun vs." işte o görüşler suç içeriyor.

  Haydi buna siyasi dersiniz vs. bunu geçelim peki ya seksist görüşlerini ne yapacağız ?

  • Ergücan Öztürk @elovitnas

   Madem dediğiniz gibi bir durum var o zaman gidin şahsın kendi sitesindeki yazılarına binaen savcılığa suç duyurusunda bulunun. Gelip buradan yorum yazmanın hiçbir mantığı yok çünkü. Talha Turhal'ın bu sitede yayyınlanan hiçbir videosunda suç ihtiva eden bir durum olmadığı gibi bahsedilen konular hakkında görüşünü bildirmişliği bile yoktur. Ayrıca bir insan size ya da topluma göre yanlış işler yaptığını düşünüyor olsanız bile bu kişinin yaptığı iyi şeyleri görmezden gelebileceğiniz anlamına gelmez. Talha Turhal'ın Total War serisi ile alakalı yaptığı işler sosyal hayatındaki fikir ve görüşleri yüzünden kötülenemez. Abartı bir örnek olacak ama, Joseph Mengele de 2.Dünya Savaşı sırasında Auschwitz kampında onlarca insanlık suçu işlemiş bir caniydi ama kimse yaptığı o insanlık dışı araştırmaların genetik bilimine katkıları göz ardı etmedi. Farklı olgu ve durumları birbirine karıştırmamak gerekir. Eğer Talha Turhal'ın bu sitede yaptığı işlerde bir yanlış veya hata görürseniz söyleyin. Başka ortam ve mecralarda yaptığı işler o mecra ve ortamları ilgilendirir. Şİkayetinizi oralara yapın, en başta dediğim gibi TCK kapsamında işlediği bir suç varsa da savcılıkların yerini biliyorsunuz.

 • Kesb-i @kesb-i

  Bende Dirt 3 kutulu aral sürümü var. Bunun şimdi bana steam sürümünü nasıl verecekler? Steam hesabımı nasıl bilecekler? Ne yapmam gerekiyor?

  • soyuhan @riverraid

   steam bazı oyunlar için kutuluyu dijitale çevirme opsiyonu sunar(x-com,civilazation vb...) yapacağın işlem steame girdikten sonra üst sekmelerde oyun menüsünde "ürünü aktive et" bulunmakta oraya cd keyini yaz. eğer steam'in uyumlu oyunlarındansa kütüphanene eklenmiş olduğunu göreceksin. @kesb-i

  • Kesb-i @kesb-i

   Kütüphaneme bakınca indirimden tekrar almışım vardı oyun. Ama CD keyine baktım farklı. Yani tam hatırlamıyorum ama büyük ihtimaller tekrar almışım oynayamayınca. O halde elimdeki keyi bir arkadaşıma verebilirim. Teşekkürler @riverraid

 • Executioner @executioner

  Türkiye Cumhuriyet'inin kurucusu Atatürk'e hakaret etmek suçtur, Her ne kadar uygulanmasa, el altından destek verilsede şu an böyledir, Ve benimde içimde olduğum bu siteyi takip eden çoğunluk tarafındanda Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti'nin laik,demokratik düzenine karşı olanlar hoş karşılanmaz, adamın kişisel görüşüdür,inancıdır deyip geçilmez. Bu basit şeyleri anlayın ondan sonra Talha bey çok üretken bir kişi,geçerken bir yorum yaziyim diye geldim tarzı mesajlarınıza devam edebilirsiniz.

  • Executioner @executioner

   Evet Atatürk'e bütün kininizi kusun. Onun içki içmesi yaptıklarını değiştirmiyor.Tek yapabildiğiniz böyle ezik ezik onla uğraşmak. Sevmiyorsanız Afganistan,Malezya,Singapur gibi modern islam devletlerinin birinde yaşayabilirsiniz. Bu arada engelledim seni Wise, boşuna cevap vermekle uğraşma

 • Barlas @barlas-bilge

  Nvidia firmasının Tr ve merkez ofisine bildirmeyi düşünüyorum durumu. Kusura bakmayın ATA'ya laf ettirmem, ettirmeyiz.

  • tbpmlk @tbpmlk

   Yazmış olduğunuz yorum tartışmayı oldukça yanlış yerlere götürebilecek düzeyde hatalı bilgilendirme içermektedir.

   Amacınızın provokasyon olduğunu düşünmüyorum ancak yine de doğrusunu yazmakta fayda var:

   TS bünyesinde yayınlanan total war: attila incelemesinde hakaret içeren bir yorum veya ifade bulunmamaktadır.

   konunun Nvidia ile alakasını da çözemedim ancak Atatürk'ün kendisine yapılan hakaretlerin bir ABD firmasına "şikayet" edilmesini nasıl karşılayacağını da kafamda canlandıramadım.

   umarım bu durum sadece bana ironik gelmiyordur.

 • Executioner @executioner

  🙂 Aydınlanmaya başlamışsınız,tebrik ediyorum. Ayrıca üstadın eserlerini de yakından takip etmenizi öneririm. Bende fesle dolaşıyorum,herkese tavsiye ederim. Hem karizmatik gösteriyor hemde çok rahat.

 • Executioner @executioner

  Zamanında Abdülhamit fes takmayı mecbur kıldığında gavur icadı bunlar diye,sarığımızdan vazgeçmeyiz diye isyan etmişlerdi. Çok değil 150 sene sonra Fes şimdi atalarımızın yadigarı oldu. Takıp takıp uluyabilirsiniz. Sizlerle uğraşarak 5 ileri 4 geri gitmeye devam ederiz bizde. Millet kuyruklu yıldızın rotasını hesaplayıp 10 sene öncesinden uydu gönderip üstüne indirip veriler toparlamaya çalışırken hala Atatürk'le uğraşırız falan. Devam edin böyle, getirdiğiniz karanlığın içinde hepimiz boğulunca ne yaptığınızı anlayacaksınız diyecem ama maalesef o kapasiteye sahip değilsiniz. Bu arada wise'i engellemek hoş oldu,saçma yorumlarını okuyup sinirlerimi bozmuyorum. Hepinize tavsiye ederim 🙂

 • Executioner @executioner

  Sus falan demiyorum, Konuyla alakasız özel durum açıp yetişin ümmet-i müslümanlara küfrediyorlar gündemde diyen, ama Atatürk'e ne demiş ayyaş mı demiş diyen biri benim için gereksizdir. Bu konudaki mesajların yüzde 90'ını okudum ve kimsenin müslümanlığa,inançlara dair bir yorumunu görmedim.

  Bu tipleri bende iyi bilirim. Kendileri herşeyi açık açık konuşacaklar,fikirlerini söyleyecekler, kendilerince yanlış olan herşeyi sözlerini sakınmadan konuşacaklar. Bu yaptığın yanlış dediğinde de ama fikrimi söylüyorum demokratik bir ülkede yaşıyoruz diyecekler. En ufak bir şekilde kendilerini eleştirmeye kalktığında da alakalı alakasız sen benim dinime,inancıma küfrediyorsun diye ortalığı ayağa kaldıracaklar. Bunlarla uğraşmak gerçekten vakit kaybı.

 • Soul_Designer @soul_designer

  oo komiklikler, şakalar.. alırım bir dal

 • Ali Cengiz Tokmakçı @ali-cengiz-tokmakci

  LP talha bey! ile video çeksin.
  Böylece tüyü de tamamlanmış olur olayın.

 • maxido @maxido

  siteye bak ya!! güya siyasette dinde, ideolojik,tartışmalarda,yasak.. Admin, neredesin admin??Yazık oluyor siteye.Bir kaç kendini bilmez provakatörün başlattığı tartışma yüzünden insanlar birbirini tokatlıyor..Bu üslupla, bu saldırgan ifadelerle kimin neyin fikrini değiştirip, kimi bu sitededen (yada ülkeden) attıracaklar? tamam anladık herkes, fikrini söyleme sevdasında.Birileri birilerini hiç sevmiyor, birileride birilerini hiç sevmiyor.Anladık ..daha neyi anlatmaya çalışıyorsunuz peki???

  • Executioner @executioner

   Bu yasaklara aykırı bir durum yok. Dini ve ideolojik bir tartışma yok ortada. Provokatör derken kimi kastediyorsun. Ben şahsen DHW'den ve Pclabs'dan beri bu ekibi takip ediyorum. Şu an kapalı olan LP'nin sites darkhardware'in üyesiyim ve Teknoseyir kurulduğundan beri takip ediyorum. Sosyal açıldığı gün üye oldum. Senin gibi 2 gün önce sadece buraya cevap yazmak için üye olmadım yani. Teknoseyir'in her zaman daha iyi yerlerde olmasını isterim, burayı karıştıracak provakasyonlardan en önce ben uzak dururum. Hangimiz provokatör oluyoruz acaba burada?

 • maxido @maxido

  bak kişi nasılda kendini bilip oltaya geliyor..senin adını vermedim oysa, bak burada onlarca kişi var...
  afferim executioner..bu konuda iyi kariyer yapmışsın..yapmışsında bir tıklayıp 2 gün değil çok önceden beri takip ettiğimi bu siteyi görmemişsin. Yine senin gibi teknoloji dışında 1 satır bile yazı yazmadığımıda görürsün.. Yine senin gibi gidip herkese (bana dahil) sataşıp milleti gereksiz germediğimide görmüşsündür.
  ee bunları yapan bir kişi , hiç bir şekilde ismiyle itham edilmeden çıkıpta " ben provaktör değilim derse o zaman ona paranoyak denilebilinirmi bilmiyorum..belkide başka bir psikolojik sorunu olabilir.Tedavi edilmesi yararlı olur.

  Executioner kusura bakma ama yazıların ve üslubun çok sevimsiz..

 • Batur K @batisonline

  levent bey talha için genel hırsızlığın karşısında durdu tepkisini gösterdi diyor; bir ara vakit ayırıp talha turhalın facebook sayfasını incelesin "malum" tarihlerdeki...

 • Aydin @aydin

  @wise validesini alıp bu diyarlardan terk eyledi.

 • Bünyamin Tetik @bunyamintetik

  Güzel tespit. 🙂 Bazen de böyle bir durum kendi çevrelerinde yayılıyor. Bazıları sırf hakaret için giriyor. Hakaretini ediyor, sonra gidiyor. 🙂 Bunları önemsememek lazım. Oyun incelemesi sonuçta. 🙂