Paylaş Paylaş

Dev Monitör Testte / Asus ROG Strix XG49VQ Ultra Geniş Monitör

Asus'un dev monitörü Asus ROG Strix XG49VQ'yı Levent Pekcan inceledi. Özellikle tek monitör ile birden fazla ekranın deneyimini yaşamak için monitör arayanlara güzel bir çözüm.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • AB9 @sqn

  off bayılıyorum şu ultra geniş monitörlere, uzun zaman sonra TS videosu izletecek bana.

 • Johan @johan28

  20 bin 🙂 etmez benim kullanımımda

 • POfficer @felixfelicis

  Monitör yerine uzun bi lavaş üstüne de çörek otuyla Teknoseyir yazısı çık aklımdan 😃

 • Rotten Pizza @pizza

  Thumbnail çok iyi 😀 Ama YouTube'da neden farklı?

 • Realblue1 @realblue1

  O paraya 3 tane Meta Quest 2 alınıyor.

 • alfaaur @alfaaur

  @leventp abi bir şey sormak istiyorum 60 Hz altında PnP olması DP ile geçerli mi HDMI ve DP ile kullanılınca aynı şekilde sorun yaşanıyor mu?

 • KRAK3NN @passenoir

  Videonun %80'i ekranı bilmem kaça bölmeyle alakalı,tamam ultrawide ama VA panel bari bir ghosting testi vs. görseydik? Hadi tepkime sürelerini falan ölçmenizi zaten beklemiyoruz elinizde yeterli alet edevat yoktur da böyle basit şeyler atlanmasa iyi olurdu.Maalesef dümdüz incelenmiş bir ürün daha yapacak bir şey yok.

 • Edogawa @narako

  görseli görünce aklıma surf's up animasyonu geldi. 😀

 • ahmeteraslan @ahmeteraslan

  2019'da eski çalıştığım firmada samsung 49 inch buna benzer bir monitör almıştık. Şahane birşeydi. https://www.vatanbilgisayar.com/samsung-49-lc49hg90dmmxuf-1ms-mprt-144hz-ultra-hd-qled-gaming-monitor.html

 • Tegin @tegin

  LP burada topu bekleyen kaleci gibi çıkmış. Yotubedeki kapak resmi daha güzel.

  2 tane 27" monitör alacaksam kesinlikle 1080p tercihim olmazdı. Bunu neden alayım?

  Türkçe arayüz.

 • Tegin @tegin

  @aliytrklkmz Videoda G-sync (donanım) yok denmiş.

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  Üretkenlik için güzel monitör. Makul fiyata ulaşabilsem şüphesiz ki alırdım. Tek handikapı tükettiğimiz çoğu içeriğin 16/9 formatta üretilmesi bence. O yüzden tek monitör alayım her işim çözülsün diyen birini tatmin etmeyebilir.

 • Tarık KAYA (38) @tarikkaya

  Almadan önce kesin deneyimleyin mağazada vs... Arkadaşlar çok devasa.

 • Temp @temp

  IPS olmadığını duyduktan sonra videoyu kapattım.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Pek bilinmiyor; ama konsollar tam 60Hz değil, 59.94hz'de çalışıyor.

 • Alptekin @alptekinck

  @aliytrklkmz dp ile aktif oluyordur. henüz seyretmedim videoyu.

 • paratoner @paratoner

  İnceleme biraz tek düze olmuş, bu genelde değinilmeyen detaylarına inilip süslenseymiş daha iyi olurmuş. bir çok güncel oyundaki görüntüleme desteği, ghosting testi vb ince mevzulara hafiften girilse iyi olurmuş. birde en önemlisi bunun yanında üst uca yakın renk başarısı olan bir monitörü koyup masaüstü performansını kıyas etseniz harika olurdu. yorumlarda yazılan şeyleri not alıp yapabilirsiniz aslında. zaman konusunu da takılmayın bence.
  Bu devirde inceleme malum fiyatlardan pek hevesle beklenmese de bakıldığında bu inceleme olmuş dedirtmenizi bekliyorum, netice de yılların web yayın tecrübesi sizde.
  Elinize sağlık.

  • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

   Hocam yanlış anlamayın da hayatımda izlediğim en iyi inceleme olmuş, Ben 3 tane ultra wide kullanan birisi olarak, Resmen bana anlatmış incelemeyi, Renk konusunda 10 bit panel olduğunu belirtmiş, Diğer sorunlarınızı da yorumlarla tamamlarlar bence, Ben şahsi fikrim 49 inç monitörlere göre en iyi panel kullandıklarını düşünüyorum. Asus uzun zamandır rog seri monitörlerinde ben gosting veya ışık sızmasına denk gelmedim sorun olmadığı için değinmemiş olabilir. Olsaydı deyinirler di diye düşünüyorum.. Şahsi fikrim bu,

  • KRAK3NN @passenoir

   @serhan-sukuroglu_1 LP'yi seviyor olabilirsin ama aşırı abartmanın da gereği yok hayatında izlediğin en iyi inceleme bu ise sen daha inceleme görmemişsin demektir.50 tane de ultrawide kullansan bu değişmez.

   Monitör hakkını vererek böyle;

   https://youtu.be/aiq0-sFP9M4

   veya böyle incelenir;

   https://youtu.be/YleSuwK8vR4

   Şimdi bu denli bir incelemeyi TS'den beklemek zaten çok hayalperestçe olur,ki zaten verecekleri cevapta belli; bizde o prodüksiyon yok.Yoksa o zaman elinizden geleni yapın bari,bir ghosting testi eklemek çok mu zor? Bunun için özel bir alete gerek yok slow-motion çekebilen bir telefon kamerası bile iş görür.Al bak yabancılar daha incelemeye girmeden önden monitördeki sıkıntıları takır takır söylüyor,evet mükemmel ürün zaten yok da adam şunları söylüyor ki sen monitörü satın aldığında bir sürpriz ile karşılaşmayasın.

   TS kullanıcıları teknolojiye meraklı insanlar,yani şöyle iyi böyle güzel desen de detay vermediğin sürece bizim gibi insanlar tatmin olmaz misal panel VA ama üreticisi kim? Tepkime süreleri ne kadar gerçeği yansıtıyor? Siyah dağılımı nasıl? vs. vs.. Bu kadar meraklı olan insanlara bu kadar üstünkörü "inceleme" verilmesi bence haksızlıktır

   Ek olarak @umtk inceleseydi teknik olarak daha fazla bilgi edinebilirdik buna eminim

  • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

   @passenoir Ben çoklu monitör kullanan için bana hitap etmiş bunu tekrar söylüyorum. Bu konuda samimiyim, LP sevdiğim için veya sevmediğim için bu yorum yapmadım. Ben bilgisayardan üreten ve tüketen birisiyim hem de oyunu içinde yaşayarak kullanan birisiyim, Anlatırken bana hep bu sorunumu çözüyor. Bu sorunumu çözmüyor şeklinde şimşekler çaktı. İnceleme bana hitap ediyor. Sana hitap etmemiş tarzlarımız farklı, Dediğin gibi teknoseyir teknolojiye meraklı insan, Ben bu saydığın özeliklere araştırarak zaten bilgilere ulaşabiliyor. O yüzden benim için sorun teşkil etmemiş, Atığın linklerdeki arkadaşların ile Türkiye'deki standartlar aynı değil. Türkiye de bu incelemenin yüzde 50 ne bile çıkamıyorlar, Kaç kişi 50 hz olayına değinecek çok merak ediyorum. Bu incelemeyi izledikten sonra belki değinirler, LP sevdiğim için yorum ataydım, ohoo oh gün yüzü göremem. Bu arada eksikleri yoruma ekleyerek sende kapatabilirsin, Ben en azından eksikleri kapatıyorum yorumlarımla kendim anladığım şekilde, Link atmışsın, daha ileri giderek, bu saydığın eksikleri kalem kalem bizimle de paylaşabilirsin. Oturup almaya karar vermediğim ürünü iki video toplam 1 saat vaktimi ayırmak istemem. Önce almaya karar vereceğim sonra bu saydığın teknik özeliklere ihtiyacım var benim. Bu neden önemli biliyor musun, Kimse çoklu monitör veya bu kadar geniş monitörde daha fazla alan gördüğünü bilmiyor, Teknoseyir izleyipde bunu bilmeyen bir sürü arkadaşım var, Ben anlatamıyorum, onlara daha fazla alan görüyorsun dediğim de, Önce ürünün ne işe yaradığını bilmek lazım.

  • KRAK3NN @passenoir

   @serhan-sukuroglu_1 Siz kimsiniz ki kalem kalem eksik paylaşacam sizinle? TS ekibinden misin? Yine defans moduna geçmişsin TS ekibini.Madem bir inceleme yapılıyor hem de böylesine devasa bir ürünün incelemesi,ben hakikaten çok daha fazlasını beklerdim.Çünkü monitör incelemesi her zaman gelebilir ama böylesi bir ürün her zaman gelmez işte.Dediğim gibi incelemenin %80'i ekranı üçe beşe bölmekle alakalı.Yılların editörleri bilmiyor mu bu diğer testleri yapmayı? Biliyor ama ürünün kötü yanları eksi yanları ortaya çıkmasın diye yapılmıyor işine gelmeyince de yok bizde o prodüksiyon yok, yok standartlar aynı değil bilmemne.Hep aynı bahaneler Türk kanallar bu yüzden kaybediyor işte yıl olmuş 2022 hala ürünü vereyim övün parayı alın geçin kafasında bir iş modeli kullanılıyor.60hz olayı eksi yanlarından sadece biri,misal panel VA ki bilindiği üzere VA paneller Ghosting derdiyle meşhur e bari bi test yapılsaydı? Bi görseydik bakalım ghosting ne durumda? 10 yıl geriden takip ediyor Türk kanalları artık bir gelişme şart.

   Bak Adem Helvacı niye bu kadar büyümeye başladı? TV konusunda insanlar artık uyandı üreticilerin yalanlarına kanmıyor aynı şekilde Monitör kategorisi de böyle yavaş yavaş uyanmaya başladı ama bu tarz kanallar hala tüketiciyi uyutmaya çalışıyor.Ayrıca oturup 1 saat izlemene gerek yok ilerleterek bile anlayabilirsin adam telefon ekranına bakarak özelliklerini söylemiyor,gördüğün gibi elle yapmış oldukları her bir test sonuçlarını takır takır paylaşıyorlar.Ben asıl buna inceleme derim yoksa telefon ekranına bakarak özellikleri herkes sayar.

   Sen sadece Türk incelemelere bakarsan daha çok kazık yersin haberin olsun

  • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

   @passenoir Forumdan gelmediğin belliki, siz kimsiniz ki kalem kalem paylaşayım dediğin anlaşıyor yaşında benden küçük, Belliki adem helvacı izlediğinizden beyaz eşya meraklısınız. O bulaşık makinesi o çamaşır makinesi gidip gelirsiniz. hayatınızda başarılar saygılar,

 • Jpage @jpage

  Çözünürlük bence o boyuta göre çok düşük kalıyor. 1080p monitörlere yakın bakıldığı için çok bulanık geliyor bana.

 • afore ye go @aforeyego

  Kocaman bir çöp. 27"x2 istiyorsanız, illa 1080p takıntınız varsa, 2 tane msi mag274r alın, hem ips hem 10 bit hem daha ucuz.

 • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

  Levent abi resmen bana anlatmış ürünü, İzlerken her bir detay beni videonun içine çekti valla,
  3 tane ultra wide kullanan birisi ve 3d Animasyon ve teknik çizim yapan birisi olarak soluksuz izledim,

  -Forza 5 içinde de gösterge ayarları var, Olmayan oyunlar var.
  Geniş haritalı battlefield gibi oyunlarda performans sağlıyor. Dez avantajıda ultrawide desteklemeyen ve araba yarışları coopiten oynayanlar için var başka yok

  -Çoklu 32 inc monitör kullanmış biri olarak en idal yükseklik 27 inç sağdan sola genişlik performansı düşürmüyor. Gözleri yormuyor. Beyaz sayfada çalışmadığınız sürece, Ama Yükseklik performansı düşürüyor. Gözleri aşırı yoruyor. Ben 3 adet 34 inç kullanıyorum. Araba yarışı oyunlarda, kopitten oynuyorsanız. 3 tane 16.9 42 inc monitörler daha performansı ve daha gerçekçi,

  - Tüplü monitörlerden beri çoklu monitör kullandığım için çizgi beni rahatsız etmiyor olmasa daha iyi, Çalışırken pc ayrı ayrı bağlanması daha performanslı benim aradığım bir özellik, Oyunda bütün olması daha iyi, Ben her seferinde nvidia surround aç kapa yapıyorum. nvidia surround yavaş tepki veren bir şey. Oyuna göre profil olması aşırı hoşuma gitti çünkü oyuna göre ayar yapmaktan bıktım, Ses ayarı, overclock, güç yönetimi, router game mode alma, Çoklu kurulum mu tekilimi, Birde 3 monitörün tek tek renk ayarı, Asus bunları yavaş yavaş çözüyor gibi görünüyor. Bazı şeyleri otomasyona bağladım sesli komut ile otomatik yapıyor. yavaş yavaş automasyona destek vermesi yani akıllı eve destek vermesi gerekiyor. Routerların da olduğu gibi. Özel code yazarak yapa bilir miyim bilmiyorum. Asus anakartlara overclock için code yazdım çalışıyor. Bu kadar özelleştirmelerden bıktım. bir oyuna gireceksin 30 50 dk ayar yapıyorsun. Çzelleştirmeler gerekli ama, İlerde tek monitör ile işimiz çözülecek gibi

  - Teknik çizim, 3d çizim, animasyon, video edit gibi bende bu genişliği ciddi bir şekilde kullanıyorum. İşleri hızlı teslim etmemi sağlıyor. Firmalar şaşırıyor. Ekranların içinde kaldığınız için dikkatiniz dağılmıyor. Etrafı görmüyorsunuz.

  - Ben yine de bu monitörü tercih etmem 50 hz olayı ile uğraşamam yani gördü görmedi girmem o topa düzeltmeleri lazım. Benim için ideal boyut ise 3 adet 27 inç tek monitörde yaptıkları gün direk alırım, veya nvidia ya 2 si dikey birtane 49 inc yatay şekilde nvidia surrounda gelirse yine düşünürüm.

  -Profesyonel ekipmanlarla iş için kullanan amatör yayıncılık yapan birsi olarak ta, Oyun oynayacağım ekranı bölmek istemem. Ayrıca capture cardlar bu çözünürlüğü algılayabilecek mi? Ortadaki monitörü yayına veriyorum. capture card Nvidia surrounda o şekilde kullanabiliyorum. 3840 1080 4k veri aktaran capture card 1080p algılarsa ne olacak, Siz onu obs ekranında 16:9 tam ekran yaptığınızda 360p gibi olabilir. 4k lık algılarsa Yükseklik 720p gibi olur, Piyasadaki 4k algılayıp 1080 aktaranlar da 360p gibi olacak. Çünkü görüntüyü büyütüyorsunuz. Olası sorunları yazmıyorum bile,

  Deneyim için bakmak isteyen videolara bakabilir,

  https://www.youtube.com/watch?v=h7EKrV2L3QQ

  https://www.youtube.com/watch?v=966WU7EwNbA

  https://www.youtube.com/watch?v=a1Cs3m1oucw&t=71s

  https://www.youtube.com/watch?v=QRa-KCQCp9E&t=267s

 • Scream @syndicatedynamics

  Bunun fiyatına incecik çerçeveli mükemmel 2 tane 2k yada 4k monitör çok rahat alınabiliyor fiyatı max 10k olmalıydı ve samsungunda böyle monitörü var ve bundan çok daha iyi
  https://www.samsung.com/tr/monitors/gaming/odyssey-g9-49-inch-240hz-1ms-curved-lc49g95tssrxuf/ QLED 2k 240hz + 1ms

  • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

   49 inç ikitane 27 inç olduğu için toplamda 2k mantıklı değil, 2 tane 4k monitör iş için daha mantıklı veya 3 tane 2k 27 inc hem oyun hem iş için hala daha mantıklı, ama şunu unutmamak lazım. Uygulamaya göre profil otomatik geçiyor. 3 Monitörü ayarlamak. Uğraşılacak işler değil. Ben çok acilse ortadakini ayarlayıp yanları bırakıyorum. Bu işleri tek monitörde çözmek en iyisi, benim istediğim seviyelere gelmediler daha,

 • Emre @emre1393

  2 tane 27" almak daha mantıklı normalde.
  bunu biraz daha dikine büyük yapsalar belki araba yarışı oynayanları tavlayabilirler.

 • Höşelek @benvaryaben

  VA panel 1080p çözünürlük = çöp

 • ahmetfx @ahmetfx

  Samsung G9'un yanında çok zayıf kalmış. 5120x1440 çözünürlük, 240HZ, HDR1000, 1000R Kavis. Ve daha ucuz.