TÜRK KIZILAYI - KAN VERMEK HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ


Üst düzey türk kızılayı yetkilisinden yeni öğrendiğim bilgileri özet geçerek sizlerle paylaşmak istiyorum.Eminim ki anlattıklarımı bilmeyenler çok şaşıracak.Lafı uzatmadan konuya gireyim.

1-) 1 Ünite Kan 450ml yani YARIM LİTRE ye yakın.İçtiğiniz bir kutu kola ise 330ml.

2-) Kan verirken sizi 41 soruluk bir sağlık testine tabi tutuyorlarmış.Bunun amacı verdiğiniz kanın sağlıklı ve kullanılabilir olması içinmiş.

*3-)Benim çok şaşırdığım noktaya geldik.Örneğin bir kişiye hepatit veya başka bir virüs,hastalık bulaştıysa ilk 1 ay sonuçlarda gözükmezmiş.O arada siz kan verirseniz kanınız sağlam gözüküp başka kişilere veriliyormuş ve birden fazla insanın hayatına kast etmiş oluyormuşsunuz.

4-)Eğer 41 soruluk testte hastane kayıtlarında olduğu halde, hepatit olmadığınızı söyleyip kan verirseniz ve olurda testten sağ çıkıp o kan birine giderse siz suç işlemiş sayılıyormuşsunuz ve ceza alıyormuşsunuz.

5-)Bu 41 soruyu samimi cevaplamalısınız ki verdiğiniz kan başka birine zarar vermesin, hayatına kıymasın.

6-) Verdiğiniz kan 3 kişiye can veriyormuş.

7-) Kanınız gerekli kişilere verildiğinde size sms ile "bir kişiye hayat verdiniz" gibi bir mesaj geliyormuş ve kan verdikten birkaç gün sonra size adınızın soyadınızın tc no nuzun ve kan grubunuzun bulunduğu hediye kart gönderiyolarmış.

8-)Kan verdikten sonra ikram olarak 1 Adet Türk kızılayı sodası veya meyve suyu yanına da çokoprens gibi şeyler veriliyormuş.

9-) Eğer kanla geçecek bir sağlık sorununuz varsa bunu gizlemeyin.Kaş yaparken göz çıkarmayın.Yani KANLA GEÇEN BİR HASTALIĞINIZ VARSA KAN VERMEYİN.

10-) Önceki yıllarda kan parayla satılabilirken artık tüm türkiyede anlaşma yoluna gidilip tamamen ihtiyacınız kadarıyla ücretsiz kan dağıtımı sağlanıyormuş.

11-) Son 30 gün içinde sizden habersiz cinsel ilişki yoluyla bulaşan virüs ve hastalık gibi şeyler bulaşabildiği için verdiğiniz kanın başkasının hayatına kast edebilme ihtimalide bulunuyor.Bu yüzden kan verirken sorulan cinsel ilişki sorularını doğru yanıtlamalısınız.

Konuyu uzatmadan bitiriyorum.Merak ettiklerinizi konu altına yazarsanız cevaplarım.

Kan bağışı hakkında merak ettiğiniz bilgilere bu(https://www.kizilay.org.tr/SSS?id=6) adresten ulaşabilirsiniz.

Bir başka TÜRK KIZILAYI hizmeti olan Kök hücre bağışına burdan(http://www.kanver.org/sayfa/kan-hizmetleri/kok-hucre-bagisi/53) ulaşabilirsiniz.

NE KADAR ÇOK BAĞIŞ YAPILIRSA O KADAR FAZLA İNSANA UMUT IŞIĞI OLUNABİLİR.

SİZDE KAN VERİN, 3 KİŞİYE HAYAT VERİN.

#akış #türkkızılayı #insanlıkvazifesi #konudışı #haftalıkgündememalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Temp @temp

  @blackfyre @samedl @yhackup @vidddd @superiyot @emrekesler @aytacesmebasi @ozakin70 @ad33p @emre64 @mr-bell @cmlds @mstfanar @brkysvnc @eser34 @hasanemretonguc @emre1393 @stroker @emre1393 @daghan
  @gilker
  @hamitozlu
  @melburg
  @hasanemretonguc
  @mr-bell
  @ouxhax
  @vimurad
  @paralelport
  @superiyot
  @msarakaya
  @ozmo
  @raw
  @soulmy
  @furkan-celik
  @janvesely
  @calimera
  @down
  @cengiz
  @l0st
  @engin1984
  @fatihozmen55
  @azim_bey
  @emirclio
  @malikepoglu
  @talha-turhal
  @yasinc
  @ad33p
  @isasntrk
  @kadirg1976
  @atokyuz
  @anil
  @serdarservet
  @brnspawn
  @ucustakipilot
  @distance
  @cozalp
  @umit2050
  @emre64
  @realblue1
  @herakles
  @brave
  @sahin
  @androyigit
  @agah_bagrik
  @fatihkinik
  @automatik2000
  @waterfallll
  @biggestlier
  @benx
  @mertk
  @cmlds
  @ercument-solmaz
  @akyildiz6
  @aponshell
  @omeriyorum
  @ycgurdal
  @yasinilkaya
  @rockerdem
  @ganiemre
  @krmrbtn
  @asaltek
  @ozgurgorgulu
  @mfeyzifar
  @rezz
  @ahmeteraslan
  @john_doe
  @abdhbal
  @frt
  @leventd
  @vedatkandemirr
  @momster
  @apitest_ts
  @kaaneryigit
  @tekir
  @huseyinekrem
  @akinci-can-99
  @ilkercom
  @muaddib
  @samikilic1
  @darthvader_
  @gurkan-atilgan
  @player-1
  @likeable1
  @furkanosimone
  @burak-2
  @ybilgili
  @my_techno56
  @loremipsum
  @ameledervis
  @yilmazordu
  @rf
  @arturobandini
  @61yavuz1967
  @nginx
  @hielohombre
  @mevlutyy
  @korayus
  @cevizz
  @kafka
  @damarberk
  @enigmasi
  @agab
  @teokan
  @berkcan96
  @red-kit
  @melih-atmaca
  @karakartal
  @internettin-hoca
  @usb
  @hanifiozgul
  @wwallace
  @manikdepresif
  @retotul
  @anaryek
  @karma-ruya
  @pcoyuncy
  @yck
  @bilgingokay
  @pauselife
  @sangreal_1905
  @leventek
  @at
  @ardazeytin
  @quiet
  @zmuratk
  @hkellecioglu
  @leventp
  @emrah-ozturk
  @airoso
  @gamsizm
  @hasanemretonguc
  @hamitozlu
  @gilker
  @mertcanas
  @gunhankurt
  @ht

  • Ercüment @ercuments

   Bizim oraya'da gelmişler. Dalga geçer gibi 1 gün idari izinli sayılacaksınız diyorlar. Zaten staj ücretimizi vermeyerek hakkımızı yiyorlar birde böyle dalga geçiyorlar. Bide gelmiş kanımızı sömürecekler. Devletin toplam bana 20 aylık vereceği staj parası aylık asgari ücretin 3 te 1 i ediyor. şuan 430 tl ediyor zamdan önce 360 tl idi. Önce onları versin. Sonrasında kan verme konusunu düşünürüm. Bu durumda kanımı'da sömürmekten ötede değil beleşe kan alma olayı.

  • SpinFrame @spinframe

   @ercument-solmaz Çok alakasız olacak ama, o askeri değil, asgari ücret dostum. İki kelime birbirinden çok farklı. Asgari kelime anlamı olarak minimuma karşılık gelir.

  • Ercüment @ercuments

   @spinframe Çok pardon yanlış yazmışım hiç fark etmemiştim. Düzelttim.

  • BlentTaha @blenttaha

   @ercument-solmaz bu ne kadar gerikafalı bi insan düşuncesi. Siz nasil olurda insan caniyla parayi ayni anda dusunebilirsiniz. O verdiginiz kan size maddi bir gelir getirmeyebilir belki ama baskalarina can olacak hayat olacak. O kana birgun seninde ihtiyacin olabilir. Bu zihniyette insan sifati tasiyan bir mahlukat ilk defa goruyorum ve sizi bu tutumunuzdan ötürü kınıyorum. Umarim birgun bu dusuncenizden pismanlik yasamadan vazgecersiniz.

  • Ercüment @ercuments

   @blenttaha http://www.busabahmalatya.com/gundem/verirken-bedava-alirken-parayla-h8937.html 2015 yılından kalma bir haber oku lazım olur. Para konusuna gelince benim paramı vermeyen yer devlet hastanesi, kanı bedava alan kızılay ama kan ihtiyacında fatura edilen benim kanım. Senin kanın üzerinden para kazanan bir kurumu savunma. İhtiyaç sahibi elbet kanını bulabilmeli ama bu hastanelerde kan bağışını yasaklayarak yapılmamalı.

 • Mlih @melih-atmaca

  Babama yakında plaket gelicek galiba senede 3 kez kan veriyo (kan fazla üretiliyo) 😃

 • Günhan @gunhankurt

  Düzenli kan bağışı yapıyorum. Yapabilecek herkesin yapması gerektiğine inanıyorum.

 • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

  7 muallak'ta diğerleri doğru ben bronz madalyaya koşuyorum 😀

 • Servet @enigmasi

  beni kan tutuyor zaten 🙂 kan tahlili için verdim bayıldım

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Ben 3 ilâ 6 arasında düzenli bir şekilde kan veriyorum...:=))) Alandan Allah razı olsun... Oruçlu iken bilem verdim...

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Bende hepatit taşıyıcılığı var çok istiyorum kan vermek ama malesef. hemoglobinim çok yüksek bazen kan aldırıp çöpe atıyorum 😛

  Daha ilginç bişey yazayım. dayım yaklaşık 25 sene kan verdi. madalyası filan ver. 10 sene kadar önce aramışlar sizde hepatit taşıyıcılığı var bilginiz olsun demişler. Gitmiş hastaneye test filan yapmışlar çok eski taşıyıcıymış. Anneannem çocukken sarılık olmuştun demiş. Kısaca adam çocukluktan taşıyıcı. Ve yıllarca kan vermiş. Bu arada yengemde ve kuzenlerde bulaşma yok. 😀 Genelde cinsel yolla bulaşması düşük ihtimal aslında. Biraz bağışıklığı olan veya tek rapel bile olsa aşı olan birisine bulaştırmanız zor. Sonrasında zaten sürekli aşılıyorsunuz.

  Artık durumu siz düşünün. Ameliyatta verilen kan ile aids olanlar filan çok yoğundu bir dönem.

 • PhoeniXim @phoenixim

  Ben de düzenli olarak kan veriyorum ama şu maddelere takıldım. Arkadaş hepi topu 1 ünite kan veriyorum, yeri geliyor bi insana 5 ünite kan lazım oluyor, nasıl oluyor da 3 kişiye can veriyorum bi ünite kanla?

  6-) Verdiğiniz kan 3 kişiye can veriyormuş.

  Bir de bu, Ben düzenli kan veriyorum ama Hiçbir zaman hediye kartı gelmedi, gelen var mı?

  7-) Kanınız gerekli kişilere verildiğinde size sms ile “bir kişiye hayat verdiniz” gibi bir mesaj geliyormuş ve kan verdikten birkaç gün sonra size adınızın soyadınızın tc no nuzun ve kan grubunuzun bulunduğu hediye kart gönderiyolarmış.

  @gunhankurt

  • Mlih @melih-atmaca

   Bir şekil sulandırılıyor hocam Serum falan katıyolar içine heralde

  • Temp @temp

   Yetkili kişinin anlattığına göre verdiğiniz kan çeşitli işlemler görüyormuş ve 3'e ayrıştırılıyormuş.Heralde o yüzden 3 kişi deniyor.

   Hediye kartı ve mesaj konusunu bilemiyorum ancak yetkili kişinin söylediğine göre böyle bir işleyiş varmış.Bazen sms gelmeyebiliyormuş.Buna sebep olarak kanınızın şüpheli görülmesi v.s. olabiliyormuş.Ya da sistem hatası olabilir.Hediye kartı olayı yeni çıkmış da olabilir bu arada. @phoenixim

  • K98 @mask

   Kan, trombosit ve serum olarak ayrıştırılıyor.

  • Günhan @gunhankurt

   Hediye kartı bana da gelmedi. Kanın nasıl 3 kişiye hayat verdiğini ise hala anlamış değilim, her hasta için kan ihtiyaci farklı olabilir, belki ortalama bir sayı falan veriyorlardır. @mr-paramedik'e sormak lazım

  • Temp @temp

   @gunhankurt Hediye kartı olayını çözemedim ama diğer sorunuza cevap verebilirim.Kanınız 3'e ayrıldığı için; örneğin birinin hemoglobini düşük çıktı ona o hemoglobinli kısmı veriyorlar.Birinin plazması eksik çıktı ona da onu veriyolar.Dolayısıyla 3 farklı kişiye fayda sağlıyorsunuz. @gunhankurt

  • Günhan @gunhankurt

   Bunlar hep bilgi. Teşekkürler @temp

  • cevizz @cevizz

   @phoenixim kesin bir tabir değil aslında 3 kişi olayı,sizden alınan kan,kan merkezlerinde bekletilir ihtiyaca göre verdiğiniz kan eritrosit,taze donmuş plazma,random trombosit gibi bileşenleri ayrılıp,hastanın gereksinimine göre kısım kısım hastalara veriliyor

 • Merih @merih

  Ben de ekleme yapayım: İhtiyaç duyan birisi için verdiğiniz kan o kişiye hemen gitmiyor, birçok işlemden geçiyor. Kan ihtiyacı depodan karşılanıp yerine daha sonra sizden alınan kan konuluyor. Yani "hastanede yatan arkadaşıma kan verdim" diye bişey yok.

  • Temp @temp

   @merih Aynı örneği yetkili kişide vermişti.Fimlerde gördüğünüz yan yana kan verme olayını yalanladı.Heralde uygun kanın bulunamadığı durumlarda siz kan verirseniz kızılay size deposundan veriyor.Ben öyle anladım.

 • YasinC @yasinc

  Açıkçası şimdiye kadar hiç kan vermedim. Tam sopalık adamım utandım şuan

 • Temp @temp

  Konferansta bundan da bahsedilmişti.Siz söyleyince aklıma geldi. @tolga-d

 • Nuri Karakaş (Argo Navis) @nkarakas

  Kan vermeyi ne kadar çok istesemde maalesef dişlerimdeki problemlerden ötürü veremiyorum. 🙁

 • homosapien @biggestliar

  @temp

  Duyarlılığınız için size çok teşekkür ederim.

  Şahsım adına; yıllardır Kızılay'da gönüllü donörum. Özel bir durum olmazsa düzenli olarak kan veririm.

  Ayrıca organlarınızı da bağışlayın ki, kendinizi süper kahraman gibi hissedin ve "ölümsüz" olun.

 • Ahmet @parduscu

  Kanver.org adresinden kan bağışınızla ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz.

 • BRN @brnspawn

  Diş ile ilgili bazı tedavi görenlerde veremiyor. Bilginize. Ben gecende kan vermeye kalktığımda kanla tedavisi gördüğümden almadılar. 6 Ay geçmesi gerekiyormuş.

 • Samet ŞEKER @sametseker-tr

  Kan vermek iyidir, insanlar keşke bunun için yarışa tutulsalar...

 • Waterfallll @waterfallll

  Kanım yüksek olduğu için ben zaten 3 ayda bir veriyorum. Korkulacak bir şey yok 15 dakikanızı anca alıyordur. Hep üniversite hastanesine verdim ama kızılay da aynıdır diye düşünüyorum.

 • abdullah yılmaz @abdyilmaz34

  6.yı verdim 7 ye az zaman kaldı adeta bir Hindu ineği kadar sağlamım çok şükür

 • Mr.Bell @mr-bell

  Ben Kızılaya kan vermiyorum.
  Sebebine gelirsek;

  10-) Önceki yıllarda kan parayla satılabilirken artık tüm türkiyede anlaşma yoluna gidilip tamamen ihtiyacınız kadarıyla ücretsiz kan dağıtımı sağlanıyormuş.

  Ben çocukken çok yakın kan bağımız olan birisine iki ünite kadar kan lazım oldu ve o dönem paranın para ettiği dönemler desem yanlış olmaz.
  Bu kişinin babası Kurtuluş Savaşı döneminden şehit ve bunun Kızılaya belirtilmesine rağmen herhangi bir ayrıcalık tanınmamış,ayrıcalık dediğim kanın ücretsiz verilmesi.
  Şuan böyle yapmadığı söylense bile yakın zamanda kızılaydan para ile kan aldık laflarını duydum.
  Dİğer bir sebep ise Maden suyundan TÜRK kelimesini kaldırmaları.

  Bu sebepten mütevellit,ilimde bulunan Tıp Fakültesinin kan birimine gidip kan bağışında bulundum.
  Tekrar kan vereceğim zaman yine aynı yere bağışlamayı düşünüyorum.

  • Temp @temp

   @mr-bell Bence siz olayı kişisel algılamışsınız.Ancak sizin akrabanızın başına gelenler doğru olmasa da bunu yaşayan tek siz değildiniz.Bu arada yakın zamanda kanın ücretle verilmesi mümkün değil.Zira yetkili kişi bu konu hakkında net konuştu.Bide tıp fakültesine yaptığınız bağışlarda kızılaya gidiyor.O yüzden bence olayı büyütmeden görmezden gelin.Kana ihtiyacı olan insanları düşünün.Konferansta Türk kızılayı logosu yerinde duruyordu.Bir zamanlar yaşanan tc olayı gibi propagandaya gelmemek lazım.

  • Mr.Bell @mr-bell

   Zannetmiyorum Kızılaya gittiğini hiç öyle bir şey duymadım.
   Eğer öyle olsa ihtiyaç halinde nasıl çıkarıp hemen veriyorlar.
   Ben kendileri depoluyor diye biliyorum eğer imkan olursa teyit ettirmeye çalışacağım.
   Bahsettiğim yer Akdeniz Tıp Fakültesi.

  • Temp @temp

   @mr-bell Yasal olarak kızılay haricinde kan toplamak yasakmış.Ancak olay kızılay işbirliği içinde olduğu için izin veriliyormuş.Kanları hastanede tutup gerektiğinde nakil ediyor olabilirler.Yada onun kuralları vardır diye düşünüyorum.Zira bize bu yönde bilgi verildi.

  • Mr.Bell @mr-bell

   Dediğim gibi öğrenmeye çalışacağım.
   Eğer kızılay işbirliği bile olsa,ben oradan kanın para karşılığı verilmediğini biliyorum.
   Aynı yada farklı kan grubundan aynı ünite verici bulmanız isteniyor.
   Eğer acil bir durumsa zaten vericiler beklenmeden hemen hastanıza gidiyor.
   Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın,hastane konusunda çok çile ve sıkıntı çekmiş birisi olduğuım için kızıyorum bu sağlık sistemine,işini iyi yapmayan doktorlara.

 • Ahmet @parduscu

  @temp Kızılay'dan hariç başka yerlere kan verebilir miyiz? Yani alıyorlar mı? Örneğin TSK'ya vermek isterdim.

 • steelfiist @steelfiist

  ben yaklaşık 4 yıldır düzenli olarak kan veriyorum. ayrıca trombosit miktarım normal insanlardan 2.5 kat fazla olduğu için trombosit bağışı da yapıyorum ama o çok eziyetli oluyor. (bir koldan alınıp ayrıştırılıp diğer koldan kan geri veriliyor)(trombosit kanser tedavisinde çok önemli rol oynuyor) kan grubum A rh (-) olduğu için özen gösteriyorum.

  kan satım olayına gelirsek eğer ihtiyaç olan kan miktarı tamamlanmazsa kan parayla satılıyor. şöyleki kana ihtiyacı olan kişi bekletilmiyor ancak aynı miktarda grubu farketmeksizin yerine konulması isteniyor. yani 4 ünite kan kulanılırsa 4 ünite kan sizden isteniyor ister verin ister bulun hiçbiri olmuyorsa parasını ödüyorsunuz. olay bundan ibaret. ancak yinede bu durumda bu konular yanlış anlaşılabiliyor.

  kan verilirken sorular soruluyor bir kağıda yazılıyor ancak denildiği gibi hastalıklı kan çıkarsa şansınıza olayı yok. örneğin bir hastaya kan verilirken verilecek kan ilk başta test ediliyor. çünkü kanlarınız kodlarıyla saklanıyor. aynı donörün kanında hastalık bulunursa kullanılmıyor. sadece hayati durumlarda örneğin 0 - kan aranan durumlarda hasta kaybını önlemek için zamanla yarışıldığında kan testi sadece grup olarak yapılıyor ve hastaya veriliyor . yani kanlar hastaya verilmeden önce kontrol ediliyor. öyle basit bir şekilde kan verilmiyor hastalara.

  bütün bu bilgiler sülalemdeki tüm amcalarım kuzenlerim ve doktor olan babam tarafından onaylanmış bilgilerdir.

  ayrıca 6 ayda bir verilen kan. vücudunuzun yenileme hızını arttırır. kan miktarınızı ve vücur direncini arttırarak sağlığınıza sağlık katmanıza yardımcı olur. kurtardığınız hayatlar güldürdüğünüz yüzler cabası. dini inancı olanlara sevaplar ekstra olarak düşünebilirsiniz.

 • Temp @temp

  #bilgi Tek noktada kan bağışı toplama rekoru 3 bin 156 ünite ile Gaziantep iline aittir. Kaynak: https://www.kizilay.org.tr/Haber/HaberDetay/2719

 • cengiz @cengiz

  Ellerine sağlık yalnız 2. Madde tam doğru sayılmaz Cinsel hayat. Çok eşli,hayat kadını, vb gibi kişilerden kan alımıyor. Sonra sizi o maddede beğenmeleri lazım. Mesleğiniz. Yaşam tarzınız kronik hastalıklarınız vb. Yani sizi beğenmeleri gerek.

  • Temp @temp

   Zaten "2-) Kan verirken sizi 41 soruluk bir sağlık testine tabi tutuyorlarmış.Bunun amacı verdiğiniz kanın sağlıklı ve kullanılabilir olması içinmiş." cümlesiyle farklı durumlar anlaşılabilir diye ayrıntıya girmedim.11. Maddede cinsel ilişki konusuna değindim.Aslında beğenmeleri değil, uygun görmeleri lazım.Ancak biseksüel v.s. olan bir kişi kendini saklayıp formu yanlış cevapladığı için sıkıntı çıkabiliyor zaten.Bu konuyada fazlasıyla değindim. @cengiz

 • Furkan Çelik @despdair

  O aspirinin yapısından dolayı, ağrı kesicilerin çoğu özelliklede aspirin vücud için pek yaralı değil, direk bi organa ulaşırsa geri dönüşü olmayan hasarlar veriyo

 • Furkan Çelik @despdair

  Yazın vermeyi düşünüyorum bende hastalık sorunu çıkmazsa, yazı için sağol

 • Temp @temp

  Ödül/Madalya sistemi nedir?
  Türk Kızılayı güvenli kanın düzenli kan bağışçı profili ile gerçekleşeceği düşünmektedir. Bu anlayışla kurumumuza gönüllü olarak düzenli kan bağışında bulunana bağışçılarımıza anı olarak kalması için madalya/ödül sistemi oluşturulmuştur. Türk Kızılayı’nın Kan Bağışı Merkezi fark etmeksizin 10 kez bağış yapan bağışçımıza BRONZ MADALYA, 25 kez bağış yapan bağışçımıza GÜMÜŞ MADALYA, 35 kez bağış yapan bağışçımıza ALTIN MADALYA, 45 kez bağış yapan bağışçımıza PLAKET takdim edilmektedir. Madalya ve plaketleri hak edilen yılın bir sonraki senesinde 14 Haziran Dünya Kan Bağışçıları Günü kapsamı etkinliklerinde teslim edilmektedir.
  SMS hangi durumlarda alıyoruz ya da gelen SMS nasıl engellenir?
  Kan bağışı gerçekleştiğinde ilgili kanın üzerinde bağışçı bilgileri ile eşleşen barkodlar yer almaktadır. Bağışçımızın kaydı yapılırken bu barkod numarası üzerinden yapılmaktadır. Bağışlanan kan bileşenlerine ayrılmakta, ihtiyaç durumuna göre hastanelere iletilmektedir. Hastaneye çıkış yapılmak üzere kan bileşeninin barkodu okutulduğunda bağışçımızın son bağışında ibraz ettiği cep telefonu numarasına bağışladıklarını kanın bir ihtiyaç sahibi tarafından kullanılmak üzere yola çıktığı bildiren bir SMS gönderilir. Ayrıca bağışçılarımızın doğum günlerinde de SMS gönderilmektedir. Bunun yanında gezici ekiplerde kan bağışında bulunan bağışçılarımıza aynı bölgeye tekrar kampanya düzenlendiğinde bilgilendirme amacıyla SMS gönderilmektedir.
  @phoenixim @gunhankurt
  Kaynak: http://www.kanver.org/EKutuphane/sss #ekstrabilgi #bilgi

 • Androyiğit @androyigit

  Bilgi için teşekkürler 18 yaşımı doldurduğumdan beri her 3 ayda bir veriyorum 🙂

 • mcm @saturasyon

  Normalde yılda 2 kere veririm. Ameliyat olduğum için uzun zamandır veremiyorum. Kan önemli bir konu. Eline sağlık.

 • HasanEmre Tonguç @hasanemretonguc

  saol iyi oldu lazım bole seyler bırde kan kartı cıkarttırıcaktım iyi oldu kanda vermıs olurum sımdı

 • Temp @temp

  Ben teşekkür ederim. 🙂 @metinboss

 • Temp @temp

  @teknoban Kan vermeyle bitmez.Zira vücut yenisini üretir ve daha yeni bir kana sahip olmuş olursunuz.

 • Temp @temp

  @teknoban Güzel kafaymış. 😀 Söyledikleriniz #mizah olsa gerek. 🙂

 • Ş.A.Y. @sahin

  Benim de iğne korkum var. Yazınız ve yorumlar cesaret verdi 🙂

 • steelfiist @steelfiist

  sen zaten kan verme. bulaşır filan. zaten senden çok piyasada yayılmayın iyice

 • Fatih Özmen @fatihozmen55

  Çok istiyorum ama 9. maddeden dolayı veremiyorum

 • arandur @arandur

  Parmağa batırılan o iğne yüzünden kan veremiyorum, çok acıtıyor 🙁

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  Kızılayı gördüğüm yerde kan veririm. İki gün önce kan verdim Kızılaya, bir kaç sorum var. @temp

  1- @arandur söylediği gibi parmağa batırılan minicik iğne , damara sokulan kocaman iğneden daha çok acıtıyor. iki gündür o parmağımı klavyede kullanamıyorum acıyor. morardı parmağımın ucu...

  2- Hayatımda Allaha şükür hiç bayılmadım, Kan verirken sıkıntı yok fakat o iğne çıkınca yavaaaş yavaş içim doluyor ve gidiyorum. artık tecrübeli olduğum için sağlık görevlisine söylüyorum ayaklarımı kaldırıp çıkarıyorlar iğneyi sorun olmuyor. kan değerim 15,5 oluyor genelde.

  3- 475ml kan alındığını söyledi görevli + 4 tane de tüp doldurdu 500 olmuştur. 500ml kanı 5 dakikada veriyorum bazen 4 dakika, tansiyonum 13-8 idi neden bu kadar hızlı kan veriyorum millet en az 10 15 dk bekliyor.

  • M3ric @mehdi-tensi

   Parmak uclarinda sinir ucu cok fazla, o yuzden daha cok hissediliyor. Ben de en son 2 sene once vermistim. Gece calisip uykusuz gittim. Kan verirken uykusuzluktan bir an gozlerim kapandi herhalde. Stajer hemsire vardi. Kizcagizin gozleri portlemis korkudan. 😀 😀 Kosa kosa uyandirmaya gelmis bir sey oldu diye. Amma gulmustuk.

 • M3ric @mehdi-tensi

  Gecen sene goz ameliyati oldum diye veremememistim. Ameliyat olunca bir sene verilmiyormus. Goz ameliyati aslinda kanunun amaciyla cakisiyor. Cunku hic bir sekilde kan nakli ya da kan kaybi, iyilesmesi gereken doku v.b. bulunmuyor. Kan vermek istedigim kisi losemi hastasiydi. Aradan iki ay kadar gectikten sonra hastanin kaybedildigini duydum, arkadasimin tanidigiydi. Insan kotu oluyor, sucluluk duyuyyorsun. Yapabilecegin bir sey varken yapmamis gibi hissediyorsun kendini. P. tesi hemen kosa kosa gidecegim. Arada boyle makalelerle hatirlatilmasi iyi oluyor.

 • Serdar @seac

  Şu kan vermek için olan gezici araçları hep sıkışık zamanda görüyordum, bir gün doğrudan Kızılay'ın binasına gittim şuan gezici aracımız var dediler almadılar, şehrin diğer ucundaki gezici aracı buldum zorla verdim 😀 Bir de bir hastalığım var ama benim haberim yok bu durumda da suçlu bulunur muyum acaba.

  • Temp @temp

   @serdaracikyol İlginçmiş.Sorunuzun cevabını bilemiyorum.Ama şüphe varsa vermeyin diyorlar.Normalde testlerden geçiyormuş ama hastalık yeni ise tespit edilemiyormuş.Yetkililere mail atın isterseniz bir şey diyemiyorum.

 • Koray Polat @kkoraypolat

  Kan verin ama kızılaya değil gidin hastanelere mesela benim gibi hemofili hastaları eskiden kan karşılığı plazma alıyordu ve kan bulmak bir süre sonra çok zorlaşıyor çünkü her kanamada 3 4 ünite plazma kullanıyorduk şimdilik ilaca geçtiysekte başka insanlar için direk bağışta bulunabilirsiniz KIZILAY VERDİĞİNİZ KANLARI PARA KARŞILIĞINDA SATAR yani sizin bağışınızı paraya çevirir. Bağışınız aslında fakirin gene ihtiyacını karşılamaz. Parası olmayan gider yine kapı kapı okul okul dolanıp o kısıtlı sürede kan arar. Kendim bu durumu yaşadığımı için söylüyorum gerektiğinde isterseniz 100 kere bağış yapın kızılaydan bir ünite kan alamazsınız ücretsiz.

  • Temp @temp

   @kkoraypolat Haklısınız.Bu olayı sormuştuk.Kendileri ihtiyaç olduğunda karşılıksız verilebildiğini söylediler.Ama önceki yıllarda ben de dediklerinizi duymuştum.Şuanki durumu tam bilmiyorum.Geçmiş olsun.

 • Hüseyin YİĞİT @hedefalyans

  Ben 15 kez veridim sanırım 10 bağışta broz madalya veriliyor. İsteyince gönderdiler sağolsunlar 🙂

 • cryoync @cryosync

  Ben Kızılay'a bağışta bulunmuyorum. Kurum çiftlik gibi. Sodalarına da elimi sürmem. Kurumda yıllardır çalışan bir abimiz de söyler bunu, kendisi de almaz o sodalardan.
  Kan bulmak kendi sorumlulukları, kan karşılığında küçük de olsa maddi bir ödeme yapmaları gerektiğini düşünüyorum.
  Üniversite Hastanelerinde tanımadığım insanlara kan veriyorum. Tromobosit verdim hatta. Bir saatten fazla makinaya bağlı kalıyorsunuz. Kan isteyen insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum genelde. Fakat profesyonellik farklı bir konu. Profesyonel bir kurum bağışlara bel bağlayamaz. Muayene parasının, reçte katılım payının olduğu bir ülkede özellikle.

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  Parayla satıldığını öğrendiğimden beri vermiyorum.

 • umitt @umitt

  kızılay'a vermeyin diyorsunuz da alternatif sunulamıyor. kan veririm ama kızılay neden kan toplar hiç anlamam dernek desen değil devlet desen o da değil bir garip oluşum. kan analiz yapılıyordur toplama ve saklamanın bir maliyeti vardır. sağlık bakanlığı ile yaptığı antlaşmaya göre bu maliyeti sağlık bakanlığı karşılıyor biliyorum. bazı şerefsiz hastane personeli para talep edebiliyor makbuz isteyin veremeyeceklerdir sonra da şikayet edin para falan vermeyin. kızılay hangi durumda para istiyor alınan para karşılığı bir makbuz yada belge alabilen var mı. bu işleri aslında sağlık bakanlığı yapmalı.

  • Koray Polat @kkoraypolat

   Alternatif şu ben Ankara’da olduğum için burdan bir örnek veriyim. Gidin Hacettepeye kan bankasının etrafında illaki kan gereken birileri hep oluyor trombosit, plazma yada kan arıyan birilerini orda herzaman bulmak mümkün. Ayrıca yılda maksimum 3 -- 4 ünite kan verebilirsiniz haberlerde sosyal medyada illaki bir yıl içinde 3 4 kez kan ihtiyacı için ilanlar olur orayıda kullanabilirsiniz. Benim en son hatırladığım Kızılay 1 ünite kan için 100 TL istiyordu, bir anda oluşan bir kaza için 10 ünite kan lazım olsa nerden baksanız 1000- 1500 TL'sını bir anda çıkarmak (istisnalar olacaktır) zor ve sıkıntılı bir durumdur. Hem bence vicdanende yaptığınız yardımı görmek birilerini o an sevindirmek sizi daha çok mutlu edecektir. Diğer türlü veridğiniz kan almakta mecbur olan bir garibanın son yemek parasını elinden alacaktır. Biliyorsunuz ki illaha bir kaza yada kan kaybı durumunda değil hastalık olarakta beilrli periyotlarda kan ve kan ürünleri kullanan hastalar var bu hastaların çoğunun hayatı kan aramakla geçiyor.

 • Lütfi Tekin @lutfitekin

  3 kişiye hayat verme nasıl oluyor?

 • maxemilian @maxemilian

  Geçen verdiydim ilk defa bakalım devamı gelir

 • Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  Babasını lösemiden kaybeden birisi olarak acil durumda kan bulmanın zorluğunu, parayla bile satın alınamayacak bir ihtiyaç olduğunu, bu tip bir hizmetin yokluğunda insanların ne kadar zor durumda kalabildiğini bizzat gördüm. Bu sebeple 18 yaşıma girdiğimden beri düzenli olarak kan bağışında bulunur ve herkese de tavsiye ederim. 12. Bağışımı yapmışım. Bir süredir demir tedavim sebebiyle kan veremesem de herkesin özel bir durumu yoksa destek olması gerekmektedir bu hizmete. İnanın acil durumda kan ararken hele bir de aradığınız kan grubunuz nadirse ortada nasıl dört dönersiniz biliyorum.
  Ben ab grubuyum herkesten alırım gibi şeylere de inanmayın doktorlar kolay kolay böyle bir risk alıp farklı grup kan vermiyorlar.

 • maxemilian @maxemilian

  @temp bu konuyu da ekleyebilir misiniz konu içeriğine ?

Tüm blog yazılarını gör