Paylaş Paylaş

AMD Radeon RX 480 ve ekran kartı piyasası değerlendirmesi

AMD'nin Polaris mimarisinin ilk üyesi RX 480 bugün Computes'te duyuruldu. Artık hem NVIDIA hem de AMD kartlarını oynamışken biz de ekran kartı piyasasını değerlendirip, satın alma tavsiyelerinde bulunuyoruz.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erdinç B. @erdincb

  Ben de bunu bekliyordum hatta kendi kendime söyleniyordum bu kadar önemli bir ekran kartı teknoloji sitesinde neden konuşulmuyor diye. Bence çok önemli bir kart. Yıllardır işlemci içerisindeki ekran kartı ile idare ediyordum. Vicdanım ekran kartına 1000 TL vermeyi reddediyordu. Şimdi gönül rahatlığıyla alınacak bir ve hatta birden fazla kartımız olacak. AMD performans olarak yıllardır geri kalmış olsa da fiyat konusunda bu sefer iyi iş çıkarmışlar. Yurt dışında yer yerinden oynuyor bu kart için bakalım bizde piyasası nasıl olacak.

 • Slim Shady @slim-shady

  Türkiye fiyatı ne olur acaba 8 gb lık versiyonun ?

 • CanM @canm

  Ağzınıza sağlık beklenen video

 • Ofpoyraz @redmaner

  Let us begin to watch.. FİGHT! FİGHT! FİGHT!

 • serhatoner @serhatoner

  bknz:teknoseyiri neden takip etmeliyim?

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Şu tarz videolarda LP nin ve sivri dilinin bir zamanlar gündemlerde olduğu gibi yer alması gerekiyor. Efsane çakışları var.

 • Can Akıncı @akinci-can-99

  #HamdiAbiFANClub efsane giriş olmuş. @hkellecioglu

 • aslanmurat @aslanmurat

  Fatih Terim Fransa kadrosunu açıkladı 😀 😀

 • Gerginix @gerginix

  Konsol + HBM + Mantle ve Dx12'nin akrabalığı + Nvidia'nın Dx12 konusunda henüz yok edemediği şaibeler. Umarım bu yıl AMD'nin yılı olur ama bu Nvidia sürücü - yazılım işinde ne kadar cevap verir görmek lazım. kafayı Dx12 meselesine takmış, yeni kartların sürücüleri oturmuşken yapılacak tam teşekküllü bir benchmark ansiklopedisi en az 2 - 3 ay sonra yayınlanır. O vakte kadar sabredin. Ancak ben önerdiğimi yapmayacağım. Bu kartın 8GB olanını hemen alacağım.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Bu fiyata fan kırılır yahu. #HamdiAbiFANClub

 • seramik_demlik @seramik_demlik

  480 bellek hızında hata mı var tabloda? 2.0GHz?

 • achatess @achatess

  @hkellecioglu ve @gamsizm Nasıl yüksek performans bekleyip hayal kırıklığına uğradınız anlamadım. Aylardır yabancı basında polaris in orta segment ve ana akımı hedefleyeceği söyleniyordu. 1080 ve 1070 in rakibi olmayacağı belliydi. Onların karşılığı sonbahar gibi çıkacak olan Vega ( büyük ihtimal hbm onda kullanılır gibi ). Nokta atışı olmuş bence. Nvidia ile kafa kafaya gelmek yerine kendini ayrı konumlandırdı.

  • Samaritan @johngreer

   Tanıtılacak olan kartın yüksek seviye olmasını bekliyorduk. Polaris tek bir kart değil ki. Bir mimari. En az 1.5 sene gidecek bir mimari. Önümüzdeki aylarda RX 490 gibi kartlar da çıkacaktır.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Elbette ama 390 ayarı bir performans da beklemiyorduk. Bir de AMD'nin kendi ifadeleri çok daha iyisini işaret ediyordu. Sonuçta bu adamlarla yüz yüze konuştuk. AMD'Nin tarihindeki en iyi şey bu mu? Kart çok iyi ama AMD tarihinin en iyisi değil. Böyle iddia etmişlerdi.

  • Samaritan @johngreer

   @gamsizm Yani bir 490 görürüz değil mi?

  • BRN @brnspawn

   Büyük ihtimalle Fury'deki gibi 4000+ radeon çekirdeğine sahip Polaris GPU ileriki aylarda görürüz. Bence AMD ilk başta üretim bandını daha çok satılan ve rakibinde olamyan orta seviye karlara ayırmayı planladı. Çok çabuk pazara girip, rahat bulanabilir hale gelirlerse Nvidia'yı terletirler.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @krmrbtn Görürüz bence. Bu kart biraz fazla kısılmış hissiyatı uyandırdı bende.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @gamsizm sidik yarışına girmelerindense ben böyle ucuz ve güçlü kartlar çıkarmalarını tercih ederim bir müşteri olarak. Ancak firma kendi yarışını de elden kaybetmemeli bir yandan. Bende bir en tepe model bekliyorum.

  • Gerginix @gerginix

   @gamsizm Beklediğiniz kartlar çıkmadı henüz. AMD daha önce kartları önce duyurup piyasaya sürmek için çeşitli işkenceleri henüz tamamlamamış, işin yazılım tarafı eksik kartları piyasaya sürerken, beklentileri de yükselten bol yaygaralı lansmanlar yaptıktan sonra çok kan kaybetti. Bu sefer gerçekten emin oldukları basamaklara dokunarak başladılar lansmana. 200$'a 970 veya 980 ayarında performans sunuyor adamlar. Eski kartların tamamını çöp haline getirdiler. Nvidia'nın 970 veya 980'ini alternatif olmaktan çıkardılar. Buna defanstan paslaşarak çıkmak yakıştırması yapılabilir. Yani pazar payı çok yüksek olmayan bir performansa sahip olan 1070 ve 1080 gidip kendi kitlesine satıladursun, biz bütçesi 150$ olan adama 50$ daha ekle al sana @970 deniyor. Kart çok satmaya programlanmış. AMD Nvidia yeni kartlarını tanıtmışken HBM kartlara odaklansaydı, çok gecikecekti. Tarihindeki en sağlam adımlarından birini attı AMD.

  • Afsinyus @ufo

   Daha iyisini bekliyorduk lafını anlamıyorum daha iyisini alacaksan tonla kart var. Adam 200 dolara piyasanın altını üstüne getirdi. 500 TL'ye GTX 980 satsalar "100 daha koy şunu al" modu hakim olacak :]

 • BRN @brnspawn

  AMD'nin çok çabuk kartları piyasaya sürmesi lazım. Yoksa rekabette geri kalabilir. Nvidia boş durmaz, 1060 dedikoduları gelmeye başladı.

 • memedeath @memedeath

  2 RX 480'i Crossfire yapıp 1080'i yakalayabiliyorsak muhteşem. 1080 700$, 480 Crossfire 500$. 1080'nin ihtiyacı 180 watt, 480 Crossfire 300 watt. Gerçekten testleri beklemek lazım.

 • Lucky @massimo

  Artık gününüzde teknojik alanda önemli olan fiyat&performans&tasarım üçlüsü olma yönünde ilerliyoruz. mobilde eskisi gibi amiral gemilere rabet yok bir önceki neslin amiral gemisini ucuza almaya bakıyor çoğu insan. ekran kartındada artık Fiyat&performansa bakıyorlar daha iyi performansı ucuza verebilen bu yarışı kazanacaktır. Nvidia nın 1060 ı amdnin 480ninden performanslı ve aşağı yukarı aynı fiyat olmazsa bu yarışı kaybeder. artık en iyisi bende devri çok uç birşey olmadığı sürece bitti. örneğin 1080de 300fps oynadığın bir oyunu 480de 120fps oynayabiliyorsan son kullanıcı için çok ayırt edici birşey olmaz bence. 4k monitörde iş değişir Tabi ama kaç tanemizde 4k monitör var. önemli olan geniş kitleye hitap edebilmek. şuan için amd bunu başarmış gözüküyor..

 • Ahmet Bayram @noksyesvs

  vaziyet buysa 450tlye gtx 980 alınır

  • Ahmet Bayram @noksyesvs

   @krmrbtn artık keşkesi kalmadı nvidiaya yol göründü. async computede amd %24, nvidia %2 performans farkı, dx12 de bariz tökezlemesi, freesync, 22nmye 14nm avanaj, 4gbye 8gb bellek derken 450tl bile fazla. rx 480 amazondan büyük ihtimalle 850tlye alabileceğiz onun 2. eli zaten 600tlyi geçmez. hal böyle olunca 500tlye bir 980ti düşürmek için beklemek mezarcılık falan değil piyasanın gereği. piyasayı düşürmeye çalışıyolar ühhüü diye ağlayan nvidia fanboylarını turuncu sitede ağlaya ağlaya ekran kartlarını bu fiyatlara satarken çekirdek çitleyerek izleyeceğim. düşürebilirsem de bir tane ben düşüreceğim. sonuçta bu çoluk çocuğun babalarına ağlaya ağlaya 1080 aldıracağından adım gibi eminim. eski kartı da mecbur satacak yada turşusunu kuracak. şimdi bile 2000tlye satmaya kalkıyorlar ki alan 1 tane kişi bile yok. artık gönül rahatlığıyla sistem toplayabilirim.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @noksyesvs kağıt üzerinde fazla da kimse fiyatını oralara çekmeyecek. Çoğunluk arada 2 kat performans farkı olduğunu bile bilmiyor. Bir alt modeli diye biraz fiyat kıracaklar.

  • Ahmet Bayram @noksyesvs

   @huseyinekrem zaten 2.elden bahsediyorum. yoksa 780ti bile hala ateş pahası. iphone fanboyları gibi nvidia fanboyları da aynı karakteristiği gösteriyorlar. ki tahminimce zaten bu aadamlar aynı kişiler 😀 bitanesi bizim sosyalde de var hatta birkaç yorum aşağıda 480 alacağıma 1070 alırım falan diyor ki 970ini yeni almış. görürsün yenisi çıktı diye eskisini SATACAKLAR hemde ihtiyacı olduklarından değil sırf en iyi markanın en iyi kartını kullanıyorum diyebilmek için. bu adamlar 3500tlye aldıkları iphone 6sını satıp 6si 4500tlye alan adamlar. e biz fakirlere de fırsat doğuyor. bu saatten sonra kimse 980ini 1500lere satamaz.
   edit: sende 2.elden bahsediyormuşsun yanlış anlamışım. satmazlarsa da biz de gider paşalar gibi 480imizi alırız. tatavaya gerek yok. turuncu site 970 ilanları ile dolmuş taşmış bile ama satabilen yok. kartlar pişyasaya bir düşsün 'kartın piyasasını düşürmeye çalışyosun' diye çemkiren 980ti sahipleri o adamlara geri dönüp 'kardeş birkaç ay önce 980ti ıma 1000tl vermiştin müsaitsen pm me' diyecekler.

  • Murat @murat-bey

   @noksyesvs 500'e 980 TI için 2-3 sene beklemen lazım. belki yanlışlıkla yazmışsındır, ilk mesajında 980ti yazmışsın. zira 480'in 980ti ile alakası yok, 980ti 480'i havada karada...........

  • Ahmet Bayram @noksyesvs

   @murat-bey yanlışlıkla falan yazdığım yok 980ti eski teknolojili bir kart ve 980 ile arasında ahım şahım bir fark da yok. dx12 desteklemiyor. (her ne kadar desteklediğini iddia etse de sonuçlar ortada) belleği bile 6gb. bana kalsa 500tl de vermem. asıl 480 havada karada üstün kıltüğworks ve %15 performans için GCN 4.0 teknolojisindeki bir karta tercih edilmez. bu teknoloji farkını küçümseme zamnında 780 mi? 290x mi? diye forumlarda az konu açılmadı. bırak 780i 780ti bile konuşulmuyor fakat 290x hala canavar gibi. şimdi bile alınır ve üzmez. hatta 980tia göre teknolojisi üstün tabi o da 28nm ve 300 tdp o sıkıntı zaten konumuz da 290x değil. sadece bir nebze olsun teknoloji farkının ne anlama geldiğini sana açıklamak istedim. bana kalsa 0 480i 850tl civarına almak varken 500-600e 980tia para vermem fakat konsollar piyasayı frenlediği için 980ti yeter de artar bile. kısacası satsan satılmaz atsan atılmaz hala gideri olan kartlar 980ti ve 980. Benim düşüncem piyasada dolur nvidia fanboy var ve ihtiyacları olmadığı halde kartlarını değiştirecekler. bizim gibi teknolojiyi takip eden fakirler de 480 gibi bir kart varken 980ti a 1500tl bayılmaz. e bu fanboylar yeni kartlarını alınca eskisini de satacaklar adamlarda zaten para bol. belki bizde bi umut bikaç fanboy öperiz. dh ölücüleri bize bırakır mı orası ayrı konu. zaten oyun için olmasa bile sırf CUDA çekirdekleri için bile alınır. sonuçta herkes bu kartları oyun için almıyor. düşünsene 4x980ti ile adobe performansını vuu beybi. tabi bu fiyata satmak saçmalık o tamamen ayrı konu. geçen gerginx 680li sistemin 8000tlye satmaya çaılşıyordu alan oldu mu? hayır. senin de 980tiın varsa satma bebelerden bir tane daha düşür SLI yap.

  • şadomen @61oguzkara59

   @noksyesvs Aynen size de ne amd ne de nvidia kullandım ama tercihimi amd yana çünkü ucuz boşuna fanboyluk yapmaya gerek. Yok

 • GungorGuzel @gungorguzel

  970' ı alalı 6 ay olmadı abi yapma, etme 😀

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  AM4 ve 490 ikilisi baya teferruatli olacak gibi 🙂

 • erdeminoff @erdeminoff

  http://videocardz.com/amd/radeon-rx-400 bu sitede RX 460 RX 470 ve RX 480 'in yanında AMD Radeon RX 490X un teknik detayları verilmiş ve görülüyor ki 1080 ile rekabet edilebilecek seviyesinde. Aynı zamanda da Vega mimarisi ve HBM2 bellek teknolojisinden bahsediliyor ve piyasaya sürülme tarihi 2016 nın son çeyreği olarak gösteriliyor. Bir göz atmanızda yarar var

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Yalnız 1080 haftaya burada rafta 🙂 Bir daha ekran kartı çıkmayacak demiyoruz. Şu anki durumu ortaya koyduk. Geçtiğimiz senenin haberlerine bakın, bu yaz çıkacak kartlarda HBM olacağını yazıyorlardı 🙂 Sızıntılara itibar edemeyiz.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   HBM2 bellekli Vega'nın 2016 sonu/2017 başı gibi piyasada olacağı AMD'nin Mart ayında yayınladığı yol haritasında vardı zaten. Yeni bir şey sayılmaz bu yani. Polaris'in 250/300$ altı mainstream gpu pazarını hedeflediği de o tarihten beri biliniyordu. Öte yandan Polaris 11 isimli bir gpu'nun daha olduğu zaten aylar önce açıklanmıştı (şu Battlefront'u gösterdikleri). Buradan da muhtemelen mobil ve giriş seviyesi gpu'lar çıkacak. Videocardz, bu tarz bilgilerden bir şeyler üretmiş kendi çapında. Eh az çok bu işlerin bir şablonu da var (muhtemelen bu çiplerin tamamı açık, full versiyonları falan da olacak vs). Biz de otursak yaparız yani.

 • Samaritan @johngreer

  Artık her anakartta,GPU'da hatta PSU'da standart gelen bir özellik. Reklama gerek kalmadı.

 • Boffin @boffin

  Bu muhabbet uzun süre gider, kapışsınlar kapışmaları bizim işimize yarar. Elinizde güncel oyunları orta veya yüksek detaylarda oynayacak bir kart varsa hiç kasmaya ve acele etmeye gerek yok. Bunlar belli ki kapışa kapışa bize yarayacak bir seviyeye gelecekler. Bu işin oturması en az 6 ay alır hatta 1 sene beklemekte fayda var. Akabinde her şey oturmuş olacağı için tüm testleri karşılaştırmalı takip eder en makul kartı alırız. Bende ADM HD7870 var en kötü orta seviyede oyunlarımı oynayabiliyorum. En az 1 sene bekler ancak ondan sonra upgrade ederim. Gelişmeler güzel heyecanla takipteyiz..

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Yurt dışından alınacaksa 480 200 Dolar yani 600 TL 1000 değil.

 • Berkcan GÜL @brkcngul

  Murat abi sunumda FRTC ile alakali bir bolum gecmis. Ne anlattilar takip ettin mi o kismi? Online oyunlar icin tavsiye ediyorlar ama input lag konusunu acmak bilmiyorlar. Destege mail atmıştım ustunkoru bir cevap geldi.

 • Mehmet @mehmet4241

  [örneğin] birine 900 diyelim diğerine 1400. aradaki 500 tl fark bence çok.

 • Mehmet @mehmet4241

  ekran kartı 500 tl daha olsun ve daha iyisi olsun, ssd 120 gb yerine 240gb olsun diye diye her şey 50tl 100tl daha arta arta en sonunda çıkan fark baya çok oluyor.

 • cinnabon @cinnabon

  Hamdi bey her video sonunda birebir aynı tonlamayla ”bir sonraki bölümde görüşmek üzere” demeyi nasıl başarıyor ben de onu merak ediyorum 🙂

 • Kaan @k

  3 kişilik sohbet videolarınız vardı eskiden. Muhteşem üçlü şeklinde çekilse daha güzel olabilecek bir video olmuş.

 • Chromosty @chromosty

  @gamsizm Ben amazondan 200 dolarlık bir kartı hesaplayıp sepete eklediğimde 810 lira tutyır buraya gelmesi. 2 tane alsan 1600 liraya 1080 performansı.

 • mehmet @m352

  çooook çooook iyi oldu bu video uzun zamandır donanım videosuna hasrettik. kart benim de beklediğim gibi çıkmadı ama fiyat ve tdp tüm dengeleri değiştiriyor. bu arada sizleri 970 ve 980 sahipleri için 1 dklık saygı duruşuna davet ediyorum, bu karttan sonra ikinci elde 500 liraya anca gider artık 970ler

 • Emre @xyz

  Nvidia GTX 980 - 970 hakimiyeti artık sona ermiştir. 🙂

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Bu program için teşekkür ederim. Ben bile 200$ çok güzel bir nokta alınabilecek kart olmuş. Fiyat oturunca 1060 ile karşılaştırılması yapılır ve Dx12 ve Vulkan performansı iyi olan alınır. 1080p 60fps sabit oyun oynamak yeterlidir bence

 • Aslanhan @aslanhan

  @superiyot Hocam sen her türlü 1070 alırsın. Başka bir kart alamazsın sen. Çünkü sana göre başka kart yok. Bu durumda sen en iyisi 1070 al.

 • burak karakus @yokkullaniciadi

  Benim görüşüm şudur; adamlar 1080 ile yarışacak olan kartı 300W tdp ile çıkarmaya utanmışlar, ayrıca teknoloji meraklılarının da 150x2=300 sonucunu bulamayacağını düşünüyorlar:)

  Şaka bir yana, görece daha iyi teknoloji(16nm>14nm) ile 150w'lık kart üretmişler, 180w'lık karta yaklaşamamışlar bile. Hadi yine 150W'lık bir kart olan olan 1070 ile karşılaştıralım, ona da yaklaşamıyor. Kaldı ki 1070'in saat frekansları 480'den yüksek. Güç tüketimi 390'lardan iyi olsa da, AMD bu konuda yine başarısız bana kalırsa.

  Bunlar dışında fiyat iyi, geri kalan her şey için nvidia:)

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Enerji verimliliği, üretim süreci kadar mimariyle de çok yakından alakalı. AMD'nin GCN mimarisinin özellikle asenkron işlem motorları yüzünden daha fazla güce ihtiyaç duyduğu söyleniyordu. Pascal'da da hala donanımdan async compute desteği olmadığına göre (muhtemelen Volta ile gelecek) enerji tüketimi konusunda belirli farkların olması normal, ki bu aradaki farklardan yalnızca biri.

  • burak karakus @yokkullaniciadi

   @nuguryurtsever Valla mimari detayları sizin kadar detaylı bilmiyorum. Fakat ortaya çıkan manzara benim gözümde, hatta büyük çoğunluğun gözünde, budur. Çok düz bir mantıkla bakarsak, amd güç tüketimi konusunda nvidia'nın gerisinde kalmış durumda. Üstelik performans olarak da ortaya çok bir şey koyamadan.

   Bu arada asenkron işlem ile ilgili, basit bir dille neyin ne olduğunu, ne işe yaradığını anlatan bir makale varsa, paylaşabilirseniz memnun olurum.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @yokkullaniciadi Evet, ortaya çıkan manzara konusunda haklısın.

   Asenkron işlem konusunu kısaca özetleyen spesifik bir makale bilmiyorum ama birazcık google'larsan tonla detaylı kaynağa erişebilirsin.

   Üşenmeden kısaca açıklamaya çalışırsam; asenkron işlem (asynchronous compute) için kabaca merkezi işlem biriminin (bizim konumuzda gpu oluyor bu) farklı iş yüklerini eş zamanlı olarak halledebilme yeteneği diyebiliriz. Yani gpu, piksel basmanın yanında, eş zamanlı olarak çok daha düşük bir gecikmeyle fizik ve geometri hesaplamaları, hali hazırda render'lanmış görüntü üzerinde kompleks post processing işlemleri falan yapabiliyor. Hatta bu yetenek, time warp gibi gelişmiş VR işlemleri için de çok çok faydalı.

   Asenkron işlem kabiliyetinin önem kazandığı noktalardan en büyüğü ise DirectX 12 ve Vulkan gibi donanım özelliklerinin daha verimli kullanılmasının önünü açan düşük seviye grafik api'leri. Konsolların tost makinesinden hallice donanımlarla nasıl daha verimli çalıştığı sorusunun cevabı kendi low level api'larına sahip olmaları. Ekran kartının asenkron işlem yapabilme yeteneği de hem programcı için daha geniş ve verimli bir çalışma alanı demek, hem de çok daha kolay optimizasyon ve yüksek performans. Bugün birçok PS4 ve Xbox One oyunu halihazırda asenkron işlem yeteneklerinden sonuna kadar faydalanıyorlar.

   AMD'nin GCN mimarisinin başından bu yana tamamen bu iş için özel olarak ayrılmış asenkron komut motorları var. Nvidia'nın da Maxwell'de benzer bir çözümü olsa da yalnızca iki iş hattı var ve bunun da bir tanesi tamamen grafik işlerine ayrılmış. Yani pratikte yok denebilir. Mevcut Ashes of Singularity, Hitman ve Quantum Break gibi DirectX 12 ve async compute kullanan oyunlarda AMD'nin 3-4 senelik kartlarının Maxwell'leri çok terlemeden geçebiliyor olmalarının sebebi kabaca bu.

   Pascal'da bu yeteneğin geliştirildiği söyleniyor; ancak hala donanımda tamamen bu işlere ayrılmış dedicated iş hatlarının olmadığı görülüyor, en azından GCN seviyesinde. Volta'ya kadar da olacak gibi görünmüyor. Ha 1080 ve 1070 testlerine bakılırsa Nvidia bu dezavantajı saf beygir gücüyle aşabilecek gibi. Zaten hem DirectX 12, hem de async compute destekli oyunların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor hala. PC pazar payının bu kadar büyük bir kısmı Nvidia'nın elinde olduğu sürece de bu sayının en azından PC oyunları için hızla artmayacağı ve bir süre daha patates gibi çalışan oyunlarla muhatap olacağımız söylenebilir. Deus Ex ve muhtemelen Battlefield 1 dışında bu özelliklerden faydalanabilecek başka büyük oyun çıkmayacak bu sene sanırım.

  • burak karakus @yokkullaniciadi

   @nuguryurtsever Açıklama için teşekkürler 🙂

  • Ahmet Bayram @noksyesvs

   @nuguryurtsever hocam ben anlamam deyip döktürmüşsünüz resmen 😀 tam rubisco reyizin makalelerinden bişey derleyeyim de yazayım diyecektim sizinki çok daha anlaşılabilir olmuş. asenkron işlemenin nimetlerini en çok açık dünya oyunlarda göreceğiz. günümüzde popüler olan gta, elderscrolls, fallout, witcher, araba yarışları, strateji oyunları, just chaos,far cry falan filan derken neredeyse oyunların çoğu açık dünya çıkıyor. koridor tabanlı oyun tarzına yeni teknoloji sayesinde artık muhtaç değiliz. bu saydığım oyunların geliştirilmesi uzun süren oyunlar ve asenkron işlemeyi kullanmamaları bu teknolojinin yeni olduğu düşünüldüğünde son derece normal fakat dx12 dalgası artık başladı. bu saatten sonra dx12yi tam desteklemeyen kart alanlar çok üzülecek. nvidia ise bunu bilerek yapıyor. hepimiz bu firmanın ne kadar çakal olduğunu biliyoruz. gelişimini teknoloji yerine kas gücüne harcamış çünkü biliyor ki yakın zamanda çok dx12 oyun çıkmayacak(dx11den devşirme olanları kastetmiyorum). şimdi 1080lerini satacak, seneye de ismi ne olur bilinmez async compute deyip 1180lerini satacak. amdnin ise r9 200 serisi bile bu teknolojiyi destekliyor. hele 480 alan adama vegalı (yada artık daha ilerde 580-590 mı olur?) kart aldırmak zor. sonuç olarak nvidiaya bişey olmaz. yine paraya para demeyecek. nvidia fanboyları ağlaya ağlaya da olsa 1180leri alacak. inşallah amd iyi para yapar da kazandığı paralarla yeni teknolojilere yatırım yapar. amd yapmazsa nvidanın kıltüğworks gibi nvidia olamayan sistemleri katleden şeyler dışında birşey geliştireceği yok.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   DirectX 12 konusunda şu anki durumun ufak bir özeti bu aslında. 390'ın küçük kardeşi 290'ın yıllar önce 780 tarafından geçildiği dönemleri hatırlarsak AMD'nin GCN mimarisinin çok daha iyi yaşlandığını da söyleyebiliriz sanırım.

 • Archbrook @archbrook

  Bu kart ile AMD işlemci pazarında yaptığı; liderliğe Intel'e teslim etme işini ekran kartına taşımış oldu. O strateji işlemci pazarında tutmadı, ekran kartı pazarında tutacak mı görecez?

 • Maxıs @maxis

  Birkaç eksiklik ve yanlışlık olmuş ,

  1)R9 390X-R9 390 nerdeyse limitinde overclock yapılı halde satılıyor , GTX 970 alıp rahat bir şekilde 1.5 GHZ yapabilirsiniz ve R9 390X çok rahat geçip R9 Fury e yakın bir performans alırsınız.(Çok daha serin ve sessiz çalışması vs.. gibi birçok pozitif artısı da mevcut)

  2)AMD kartlardan inanılmaz bir O.C potansiyeli beklemeyin 1.26 GHZ den 1.5 GHZ civarına çıkıp kalır büyük ihtimal ile.

  3)RX 480 nin iki modeli olucak 4 GB/8GB şeklinde 8 GB lık model 250 dolar civarı olucaktır , ülkemize 300 dolar civarından girmesi muhtemel.

  4)Ek olarak , bu saatten sonra GTX 980 Ti da alınmaz 0 olarak , Titan X i hiç saymıyorum bile zira GTX 980 Ti kıyasla %5 performans farkı için istediği devasa fiyat farkı , özel soğutmalı modelinin olmayışı bu bağlamda O.C potansiyelinin sınırlı kalması , biraz sesli ve sıcak çalışması gibi birçok etken mevcut.

  @gamsizm

  • alihan gül @alihan35tuer

   @selman-s 230$ normali Trye gelirse vergiyle 280-300 $ gibi bir fiyattan girer.Acele etmemek lazım biraz çekişsinler bu fiyatların ben dahada düşüceğini düşünüyorum özellikle 1060 çıktığı zaman.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   1-Her 970'ü yapamazsınız. 480 yine daha hızlı olacaktır.
   2-14 nanometrenin böyle bir avantajı olacağını bekleyebiliriz. NVIDIA 16 ile yaptı. Kesin değil tabii teori
   3-250 Dolar olan model 4GB olan. TR fiyatı. Daha altına inemezler 380 210 Dolar.
   4-Zaten onları ciddiye alıp söyleme gereği bile duymadım 🙂

  • Ahmet Bayram @noksyesvs

   1. 970 oc ile 390x kadar performas mı veriyor? 😀 yuhh. stock halde yer yer 390, 980e kafa atıyordu. ( dikkat 390x demedim)

   2. amd kartlardan daha inanılmaz oc performansı bekliyorum çünkü 14nm. nvidianın önceki jenerasyonda amd kartlara karşı oc kapasitesinin yüksek olmasının nedeni nvidia 22nm iken amd 28nmde takılı kalmıştı. yani nvidia üretim geometrisinin meyvesini yedi. bu arada şimdi samsungun 14nmsi tmscnin 16nmsindan kötü diyeceksin, unutma o s6 çıktığı zamandı. samsungun eli armut toplamıyor artık millete de döküm yaptığına göre demek ki verim artmış. 28nmli r9 nanoyu ne çabuk unuttun. adamlar ufacık karta furyx performansını sığdırmıştı. hemde tdpsi 175w. bilmem anlatabildim mi? 980ti 22nm 180w vs r9 nano 28nm 175w. güçleri de eşdeğer fakat 980ti 1 gıdım üstte. bakma sen türkiyede nanoyu 3000tllere satmaya kalktılar da adı duyulmadı. kart 450 dolardan çıktı birkaç ay sonra 400-350dolara düştü.

   3.ilk başlarda 250 olabilir fakat çok çabuk inecek. hatta birkaç hafta bile sürebilik çünkü amdci demek f/pci demektir. bir kişi cebini düşünüyorsa amd alır. yüksek fiayttan 2 hafta anca dayanırlar. sonra amazon fiyatına bile düşebilir. türkiyede 290xler amazondan bile ucuz. olmadı. amazondan alırız. 480 8gb özel soğutma 850yi geçmez referanslar 800e alınır.

   nvidia fanboylarını üzmedi. neyseki en azından nvidia 1080i ile dünyanın en hızlı kartına sahip diye ortamlarda fanboyluk yapmaya devam edebilirsin. 🙂

 • gintonic @gintonic

  daha 3 gün önce 700 tl ye r9 380x aldım. hata mı ettim acaba? @gamsizm

 • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

  Amd büyük pazardan pay kapabilmek için, önce uygun fiyat 480 çıkarmış yazın peynir ekmek gibi satacak gibi duruyor, öte yandan asıl güçlü bombayı yılbaşından önce çıkaracak ve pahalı kartlarını yılbaşı hediyesi olarak sattıracak. Nvidia tersi hareket ederek üretim bandını doğru tarafa yönlendirmiş. Amd için bence güzel bir gol oldu.

 • Fth @sword-q

  @gamsizm yeni kartlar çıktı 1080p 144 hz monitörüm var artık gtx770 i 1080 ile mi değişmeli 1070 ilemi. hatırlarsanız hep bekle sakın değişme diyordunuz. şimdi ikinci bir fikir lazım. tabiki founders edition almıyacam tipi hoşuma gitmiyor.

 • ozankardes @ozankardes

  incelemeye gelse de Hamdi fanını kırsa keşke.

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Valla beklediğim heyecan yoktu videoda... 470-480-480X-490-490X-Vega(Fury2) serisine şöyle bir girilir diye bekledim @leventp katılımıyla... 480 kartlar 1080p, 490 ise 2K çözünürlük için ideal. 4K için Vega alınacak... @gamsizm @hkellecioglu

  Nvidia'dan süpriz olarak çoktandır beklenen Süper OC yapılmış ( En az 2 Ghz. ) 960Ti GPU yapısında 1060 görmek...:=))) 200,- $ civarı olur 4 GB bellekli versiyonları... Fantilatörler onu alır... ( Parası çok olduğundan fantilatör olmuşlar. Bizim gibi ince düşünmüyor aldım diyor. Benim hiç lüksüm olmadı. Bu sistemi tek tek özel seçerek forumlardan okuyarak ve tabi cüzdana bakarak topladım. )

  Kızmak yok konuşuyoruz. FX-6300 CPU zorlayan tek oyun grubu Wolfenstein'di. OpenCL kullandığından 6 çekirdeğin % 75 civarında kullanıyordu. Doom daha sağlam torrente düşmediğinden denemedim. TotalWar serisi ve benzerleri dışında bence oyunda i7 lüx.

  HD-7870+ ( Aslında 7930 Tahiti LE ) kullanıyorum yaklaşık 3 sene oldu. Oyunları 1080p de genelde çoğu ayarı ultra-extreme ayarda oynatıyor. Tarzım olmadığından GTA5 ve Witcher3 oynamadım. DX12, Vulcan API, MantleX, OpenCL 4,5 desteği mevcut. Değiştirmemi gerektiren bir teknolojik durum yok. @niyazi-saral Beyin sitesindeki elektrik testindeki kullanıma dönük aylık 15,- TL. fazla tüketim dışında. Sonuçta İnternet Cafe yönetmiyorum. ( Yönetsem şu tabloda 750Ti veya 950 alırdım. Millet iyi kart istiyor. )

  Steam kütüphanesi baktığımda şu anda sahip olduğum çoğu oyunun Steam OS+Linux kütüphanesinde olduğunu gördüm sevindim sebepsiz. Beklentim #WorldofWarShips oyununun Tanks gibi steam sistemine dahil olup arkadaşlarımla oynayabilmem. Oyun kendini tamamen güncelledi. 9 GB. Bende geliştim 3. seviye Muhribim var Zırhlı batırabiliyorum. Batmadan oyun bitirebiliyorum. Oyun stilim Akıncı Beyi. Almanya üzerinden yürüyorum. 5.seviyeye çıkıp torpil kullanabilir seviyeye gelirsem Cep Zırhlısı olarak ortam karışacak... @sonergunceler @wolfenstein

 • Emre K @emre-k

  AMD isterse dünyanın en iyisini yapsın ancak Nvidia'nın driver desteği gibi destek sağlayamadığı sürece bana pek bir şey ifade etmiyor.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  "En sorunlu kartlar amd’den çıkar. Uyumsuzluk,ısınma,driver,aşırı güç tüketimi bunların hepsi amdnin kronik sorunlarıdır. Çok kişi görmüşümdür bir daha amd alırsam lanet olsun diyen. " 10-15 yıl öncenin verileri mi ? bunlar? 😀

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  VR'ı kısıtlayan çok teknoloji var. Başta kablo işi çok baltalıyor. Wifi teknolojisinde bir atlama lazım.

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Yeni ekip çok güzel 1 ayda 3 driver güncellemesi gelir mi? Oyuna özel sürücü çıkıyor...:=))) Eksiği var amma Ati dönemine yaklaşıyoruz... @ardazeytin @emre-k

 • wilhem @wilhem

  @gamsizm Bu VR işi için steamin stream özelliğine benzer bir uygulama yapılmış mıdır? Desktopta işlenen görüntü kablosuz olarak mobil vr cihazına aktarılsa ya. Bu sayede şu an mevcut olan mobil vrdaki düşük çözünürlük problemini çözmüş olurlar.

 • Ela @ela

  Geçen sene 960 almıştım çıkışından 1 ay sonra ( TRye bile gelmemişti, ABDden geldi bana ). Oynadığım çözününülük değişmediği için yakından takip etsemde almaya niyetim yok yeni ekran kartlarını. Zaten yağ gibi akan birşeyi niye değiştireyim? Oyun oynamak için 200 dolarda fazla vermek bana mantıklı gelmiyor. İş için falan olur binlerce dolarda harcanır ancak 200 dolarlık bir kart zaten her oyunu açıyor ben anlamıyorum illa 980 yada 1080 diyenleri. Çok eski kart sahipleri için iyi olmuş 480nin çıkması.

  Birde benim anlamadığım LP o kadar AMDnin sunumuna gidip videoya çıkmaması. Sitede bir kaç oyun videosu dışında son zamanlada gözükmedi zaten. Çıktı videolarda da zaten hadi ateş etsene hadi şuda olsun diyerek biran önce sonlanmasını istiyor havası vardı. Sunumlara katılmış biri olarak LP olmalı idi bu videoda.

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   +1 Özel işleri var karıştırma burası Hoby bahçesi...:=))) Bizde Hobbitler...

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   960 4GB ise değiştirmene gerek yok bence de. Bende 2 GB 270x var değiştireceğim. Bellek yetmiyor performansı yettiği halde. Kaplamaları hep kısmak zorunda kalmaya başladım.

  • Ela @ela

   @ardazeytin 4GB modeller aylar sonra çıkmıştı. Benimki 2GB o yüzden ama bellekten yana şimdilik sıkıntım olmadı. Belki Shadow of Mordersta olabilirdi ama onuda ben denemedim henüz. Sen hangi oyunda sıkıntı yaşadın ki? Sahip olduğum Tom Raider, Wolfestein New Order ve Old Blood, Crysislerin hepsi ve diğer pek çok oyun yağ gibi akıyor 960 ile. Sadece GTA5 te çimenleri falan açmıyorum. GTA 5 hariç bütün oyunların en yüksek ayarlarda ve kullandığım işlemcide Phenom 2 yani. 6 senelik PCde bunları yapabiliyorum. 1080 taksam 960 yerine yine aynıı ayarlarda oynayacağım.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @ela GTAV ve Shadow of mordor'da ciddi olarak hissettim. Son zamanlarda çıkmış olan Forza Apex'de de takıldım. Bende hep neredeyse en yüksek ayarlarda oynuyorum. Shadow of mordor'da herşey neredeyse ultra olmasına rağmen kaplamaları medium tutmak zorunda kalıyorum. Yada kaplamaları high yapıp diğer her şeyi kısmam gerekiyor. Ki bu kaplamanın ultrası da var. Karakter detaylarını falan çok etkiliyor. Gözüme batıyor resmen her şey güzel görünüyor ancak bazı yerler PS3 gibi görünüyor.

  • Ela @ela

   @ardazeytin Bazı oyunlarda kaliteyi işlemcide belirliyor. Özellikle çok kalabalık savaş sahneleri yada similasyonlarda işlemci genelde darboğaz yaratıyor. 6700K bile olsa yetmiyor işte. Bahsettiğin iki oyunda sıkıntı olabilir ancak diğer oyunlarda ben denk gelmedim. BF4 gibi oyunlarda ilk başta çok sıkıntılı çıkmasına rağmen şuanda çok iyi performans veriyorlar. 960 konsollardan çok daha güçlü ve onlardan iyi kalite alıyoruz birde bu açıdan olaya bakmak gerek.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @ela Ürün gelsin. Fırsatçıların şişirme fiyatları insin anca öyle alırım bende. Acelesi yok. Bende biraz 60fps kilit sevdası var o yüzden almak istiyorum. 45 altına inen FPS oyun deneyimi olarak rahatsız ediyor beni. DX12 desteği de tam değil 270X'in.

 • serifcakir @serif49

  hayaller Nvidia gerçekler acı ama AMD 😀

 • Ziya Erkara @zerkara1905

  GTX960 almış olmasam direk alabileceğim bir kart.

 • Tegin @tegin

  2004 ten bu güne hep AMD-ATI kullandım (dizüstü dahil). Hiçte pişman olmadım.

 • 486 DX2 66 @haruns

  @gamsizm R 480X yerine RX 480 diye isimlendirmiş olabilirmer mi?

 • Ziya Erkara @zerkara1905

  Arkadaşı 3-4 yerde hep ben 1070 alırım derken görüyorum. Al kardeşim de diğer kartları da yerin dibine sokmaya gerek yok :))

 • Cem Aydınlık @cemaydinlik

  Nvidia' nın 1060 ile eşzamanlı olarak 480 ile çekişmeye girebileceğini sanmıyorum, 1070' den kalanlarla üreteceklerdir. AMD ise direk bu kartla giriyor, gtx750Ti gibi, çok mantıklı kendini kurtarabilecek bir hareket. Umarım rekabet görürüz bu senenin kalan kısmında.

 • Cem Aydınlık @cemaydinlik

  Nerenden tutup düzelteceğimi şaşırdım, üşendim 🙂

 • Cem Aydınlık @cemaydinlik

  dx12 de çoklu ve birbirinden farklı ekran kartları ile ilgili alfa aşamasında diyebileceğimiz testler vardı ve gerçekten etkileyiciydi şu an takip etmediğim için net bir şey söyleyemeyeceğim fakat çoklu ekran kartı sistemlerin karakteristik problemlerini çözerlerse harika olur 🙂

 • Archbrook @archbrook

  Orta seviye bir kartla piyasa girmek kabul edilecek bir şey değil. Segmentasyon yaparsın bu kartın da bir yeri olur. Resmen pes etmiş AMD. Ben küçük oyuncuyum artık diye bağırmış.

 • Adımkerim @riza_kerim

  bence amd daha üst seviye kartı çıkarmadı bu yıl sonu amd daha üst seviye kartı çıkaracak şimdilik piyasaya oynayıp orta seviye kartı çıkarttı ve üst seviye için hala bekliyor VR icin hemen kart çıkartma amacında gibi

 • Oğuz Sel @ouz

  Hani Radeon 9500 Pro / 9700 Pro gibi uçuşa geçecekti Polaris'le AMD? Orta karar ekran kartıyla "işte yeni mal bu" demelerinden hoşlanmadım. Hala kendi ayaklarına kurşun sıkıyorlar...

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   9600 ne karttı be... Fakirlikten 9550GE aldık ne yapak... Yıllar sonra 2.elini almıştım... OC yaparken yaktım...

  • Oğuz Sel @ouz

   @kadirg1976 Ben de sonraki dönemde Half Life 2 kuponu veriyorlar diye 9600 XT alacaktım sonra kararımı FX 5900XT'den yana kullandım. Sonra Doom 3 çıkınca onu satıp 6600 GT aldım. Ne günlerdi be. 🙂

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   @proxima-x64 Aramızda kalsın FX-6300 ve RAM için OC tesleri hazır yazmaya fırsat bulamadım. Belleği taktığımdan beri OC ile çalışıyor evdeki sistem...:=)))

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   En iyi kart bu deyip Nvidia gibi 700+$ 'a satsa hangi birimiz alabilecek ? Kar olarak daha az ama adet olarak daha çok satış yapacak. AMD önce büyük lokmaya oynadı. Şov kartları da birkaç ay içinde geliyor.

  • Oğuz Sel @ouz

   @ardazeytin İyi de olay aynı zamanda prestij meselesi. Sırf karlılık düşünülerek hareket edemez ki bu yapıdaki bir marka. İşlemci alanında geride kaldığı yetmiyormuş gibi ekran kartı konusunda da ağırdan almaya devam ediyor ve meydanı boş bırakıyor. NVIDIA'nın bu kategori için boş durduğunu kim söyledi ki hem, 1070'in çıkışından sonra bir 1060 patlatırlar o zaman işler değişiverir. AMD riskli iş yapıyor bence.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @ouz Riskli hareketler. NVIDIA bir süre daha karlı mal satacak, en iyi kartı isteyen ve parası olanlar 1080 alacak ama adet olarak AMD daha çok satacak. 1060'ın gölgesini bile göremedik daha. RX480 ay sonu geliyor. Hele ki 1060 250$ üzerinde bir fiyattan gelirse RX480 satışları çok baltalanmadan hızla devam eder. AMD'nin bu hareketi yüzünden NVIDIA 1060'ı ucuza satmak zorunda. Öyle olmazsa 1060 NVIDIA'nın bir yerlerinde patlayacak. Ki daha bu RX480'in diğer üretici versiyonlarını görmedik. Kim bilir OC ile nekadar daha güçlenecek. En büyük satış yapan pazarda bu sefer NVIDIA bir adım geride bence. Bu kadar meraklının olduğu ortamda bile çoğumuzun bütçesi 1070 1080 gibi kartları karşılamıyor.

 • Uğurtan ÜRER @ugurtan

  şu anda hepsiburada.com da kampanya var donanım ürünleri %10 indirimli olarak satılıyor ve asus gtx 970 4GB strix model ekran kartı 1325,39TL ye geliyor kdv dahil.http://i.hizliresim.com/7vP71P.jpg şimdi bu kart gtx 970 ten daha iyi performans verirse ve 900TL ye satılırsa tabiki bunu tercih ederim ama testleri görmek lazım tabi.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Alanlar cebinden vermiyor öyle hayallere kapılmayın 🙂 O derece deliren görmedim en azından. Mağazada olan ürünü size teste vermezler ikinci hayal de bu. Adam satacağı ürünü teste vermeyi bırakın kutusunu açtırıp fotoğrafını bile çektirmez. İkinci el olarak mı satacak sonra? Bu tamamen NVIDIA'nın organizasyonu. Örnekler oradan geliyor. Bizi tercih etmediler kendileri bilirler. Bizim kart yolda geliyor. 1070'te hiç sıkıntı olmaz diye tahmin ediyorum ki esas önemli ürün o.

  Video'nun başında en iyi kartlar Nvidia dediğime göre nasıl AMD'ci olduğumu da açıklarsınız 🙂

  AMD'de sorun yaşayanları bana gönderin size sorunun o kişilerde olduğunu göstereyim 🙂 NVIDIA'da da AMD'de bir ton salakça sorun çıkıyor. İkisini aynı anda kullanma şansı olmayan çoğunluk sadece kendinde olanı görüyor 🙂 Ben ikisini birden görüyorum.

 • serifcakir @serif49

  @gamsizm 100 % doğru hatta öyleki aynı sistemlerde rakip donanımları testettiğimde benzer hataları çok gördük...

 • serifcakir @serif49

  @proxima-x64 nvidia son yıllarda daha onde doğru, yanlış olan amd buna cevap veremez. sonuçta amd nin ati ye sahip olduğunu ve yıllarca ati nin diğer markalara köksöktürdüğünü biliyoruz. f/p amd diyor yinede bakıp görelim ...

 • mavimtrak @fluxy

  rekabet günlerini çok özlemiştik alt seviye kartlarda bu iyi oldu.

 • Cavid-19 @mask

  Yıl sonu alınacak kart belli oldu.

 • WK Gaming @goktugkavak

  R9 380 almayı düşünüyodum 2 gün önce ... bekleme zamanı ^^

 • benkim @benkim

  Ekran kartı alacağım yok ama heycanlandım

 • Gerginix @gerginix

  Neyse ki Amazon var. Bu kart Amazon'dan 750TL'ye gelir.

 • Samaritan @johngreer

  @gerginix Bi 200 tl için garantiden olmak mantıklı mı peki?

 • Gerginix @gerginix

  @krmrbtn Garantiden olmuyorsun. Gayet güzel işliyor o süreç.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  @gamsizm ben son olarak Asus R7 260x Dcu ll oc ile 1.4Ghz gpu 7.2ghz gddr5 ve MSI GTX 750ti Gaming Oc ile 1.3ghz base 1.4ghz turbo gpu ile 6ghz gddr5 hızı ile kullandım. Bazı sürücülerde her ikisinde de sorun yaşadım, video encode işinde amd toplamda aynı videoda 5dk daha hızlı bitirdi bazı oyunlarda da nvidia 5-10 fps hızlı olduğunu gördüm güç kullanımı dışında pek fark yok işin açıkçası ve RX 480 benim bile dikkatimi çekti bakalım tüm seriler çıktığında ne olur bilemem.

 • Afsinyus @ufo

  Video süper. zamanlama çok iyi. Maliyet sıfır. Ne kart var ne test 🙂 Sadece bilgi paylaşımı ve piyasa okuma öngörüsüyle en hit videolardan olacağı kesin. Daha çok bu tür video bekliyoruz. Teşekkürler

 • Afsinyus @ufo

  Piyasa boşluğunu bulup iyi konumlanmış AMD. Sonuçta en hızlı araba Bugatti ama hepimiz Hyundai'ye biniyoruz. İkisi de götürüyor 🙂

 • Batuhan @achfighter

  1070 parası vermeye karar verirsem o, yoksa amdye bakacaz artık.

 • Androyiğit @androyigit

  Türkiye fiyatı kaç TL olucaktır 4gb modelinin? 900 TL'yi bulur mu acaba?

 • Mustafa Dönmez @mfd54

  R9 390 ile cf yapılabilir mi bu kart acaba ?

 • Önder Öz @onderoz1

  AMD CrossfireX için kullanılacak iki ekran kartının çekirdek mimarisi aynı olmalı. Aralarında bellek farkı veya marka farkı olması önemli değil.

 • Yükleniyor... @144p

  @gamsizm Kapanıştaki İnstagram logosu gözden kaçmış. 🙂

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  Murat abi'yi çok çok çok uzun zamandır bu kadar heyecanlı görmemiştim cidden bravo AMD

 • şadomen @61oguzkara59

  Selamlar herkese bir teknoloji tutkunu olarak işin özü kimse fanboyluk yapmasın amd Türkiye sartlarinda çoğu insanın ulasabilecegim bir üretici eskiye bakarsak diger firma cok üstünde ama arada artık pek fark kalmad ne söyleyim turkiye şartlarinda 3000 tl bir kart vermek zor bana göre o yüzden ben cebinmi düşünürüm

 • Daviance @daviance

  Amd'nin bunu yapmasının sebebi başyapıtların artık denuvo korumasıyla gelmesi olabilir yazın kartların satışlarının arttığı zamandır ama hem karta hem oyuna para veren pc oyuncu guruhu konsollara göre daha az olduğundan ,üst gurup kart almayı gereksiz görebilecek bir sürü insan var dünyada onlara hitap edebilir onlardan biride benim 6 aydır doğru dürüst kırılmış bir oyun dahi yok neden kart aliyim bu kartı bile almayı düşünmüyorum açıkcası oyunada para vereceksem direk konsol alır devam ederim.

 • Bahtiyar Yazıcı @bahtiyar19951

  Bence çift 480, 1080 daha iyi performans verecek dediyse 1080 rakip tek kartta su soğutmalı rx480 x2 çıkartır,tahminimce çokta yeterli algı yaratarak. kullanıcı veya teknolojik takip eden kitlesine denklik olduğu izlenimi verecektir.

 • şadomen @61oguzkara59

  Zen mimari çıktığı zaman amd ve hbm2 teknoloji çıktığı zaman biraz fark olcak galiba

 • Mustafa Dönmez @mfd54

  Amd küçükten başladı kartları çıkarmaya. Yani 1080 rakibi olacak tek gpu çıkaracaktır.

 • alihan gül @alihan35tuer

  ki nvidia 16, amd 14 nanometre,1080 yaklaşık 500 mhz o.c oluyor.480 1.6 yı rahat görür bence.6 -7 yıldan sonra güzel kullanıcı dostu kart çıkacak sonunda.

 • Tyler @tyler

  Bu ne ya ? Dalga mi geciyolar acaba ? Dag fare dogurdu.....

Benzer Videolar