Paylaş Paylaş

Vize alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Salih Çelen'le bugün vize konusunu konuşuyoruz. Genel olarak her vize başvurusunda işinize yarayacak bilgiler veriyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Merthan Yıldırım @merthan-yildirim

  Phileas Fogg potansiyeli var bu çocukta, gaza getirsen 1 haftada dünyayı gezer gelir

 • Mustafa Sancar @bluehornet

  Vize süreleri veren ülkeden ülkeye fark ediyor. İspanya bana 1 ay verdi(20 gün) ama öğrendimki italya 6 ay veriyormuş. keşke italyadan alsaydım :/
  İlk vizemi VFS global vasıtasiyla aldım ve 3 günde çıkmıştı. Sanırım çalıştığım havayoluyla alakalı bir durum. Evraklarım tamdı ve hiç bir sorun yaşamadım. Bu arada seyahat sağlık sigortası yaptırın. Ben 10 günlük sigortayı X bankadan 10 Euroya yaptırdım. Başka merak eden olursa paylaşabilirim.

 • Hesoyma @hesoyma

  Hollandadan vize başvurusu yaptım bütün evraklarımın tamdı babamı refarans gösterdim öğrenci belgem bankada yeterli miktar para davetiye her şey tamamdı ama yinede kalış koşulları uygun görülmedi diye red ediliyor. Red edeceklerse bir bahane buluyorlar yada davetiye den süpheleniyom otel rezarvasyonlu yaptırsaydım keşke.

 • Türker Sezer @dirigeant

  Her turlu vize basvurusunda en onemli kriterlerden biri de durustluk. Ozellikle eksik belge ya da olumsuz gorulebilecek bir durum varsa derdinizi durustce ve duzgun bir sekilde aciklarsaniz bu eksigi giderme imkaniniz var. Elbette bu durum vize almaya gercekten engel olacak bir durum degilse.

 • Türker Sezer @dirigeant

  Videoda ulke ismi verilmemis olmasini, su ulke zordur, bu ulke kolaydir gibi hurafelere girilmemesini de ayrica takdir ettim. Asgari kosullar saglandigi ve bu durum basvuru sirasinda karsi tarafa izah edilebildigi surece her ulke sorun cikarmadan vize veriyor.

 • ibrahimaydeniz @ibrahimaydeniz

  Süper faydalı oldu bu ama keşke bir ülke ismi verseydiniz 🙁

 • Arda Akoluk @ardaakoluk99

  ilk seferde zor gercekten,ben de cok problem cekmistim.

  Goturebileceginiz tum belgeleri goturun,istemiyoruz derlerse onlar desinler.Akliniza ne geliyorsa ilk seferde goturun yaninizda.Sonrakilerde gerek yok.

  Bir de cok gerilmeyin ama asil bu vizeler degil,amerikaya giristeki kontrolde sorguya cekileceksiniz.Hele de ilk seferinizse.Orada kapidan cevrilen pek olmuyor ama guzel terletiyorlar adami.Bir de ingilizce derdinizi anlatmaya calisiyorsunuz,o da deneyimsiz biri icin problem.

  • Arda Akoluk @ardaakoluk99

   bu arada bu firmalara sakin para kaptirmayin,ne merak ediyorsaniz gelin sorun forumlarda insanlar hemen yardimci oluyor.

   Ben ilk basvurumda bir firmadan yardim almistim,adam hic bir halttan anlamiyormus sonradan farkettim.Aman dikkat.Bu cakalliklari green card basvurularinda da yapiyorlar aman diyim

 • Mark Jester @jester

  Uzayamı gidiyoruz arkadaş, bu ne teferruat. Ben strese gelemem.

 • Cavid Mammadli @cavid-mammadli

  Bilgilendirme için teşekkürler Salih Çelen

 • Recai @recai

  Cok begendim bu video serisini. Teknoseyir´e ayri bir hava katmis...

 • homerusan @homerusan

  zamanlamasıda güzel oldu yazın başlagıcında tatil planları yaparken

 • lawnmower @lawnmower

  Güzel konuya değinmişsiniz, takdir ettim. 🙂

  Vize almada yardımcı olan firmalar genelde eski konsolosluk çalışanları tarafından kuruluyorlar. Bu kişiler konsoloslukların çalışma şeklini normal vatandaşa göre daha iyi bildikleri için Salih Bey'in de kısmen değindiği "resmen istenmeyen ama verilirse faydalı olan" şeyleri biliyorlar, bir de yabancı dilde istenen evraklar konusunda yardımcı oluyorlar. Mesela evrakları hazırlıyorsunuz, firmaya götürüyorsunuz, adam size eksik veya yanlış varsa orada söylüyor. Konsolosluk kapısından dönmekten iyidir, bu yüzden özellikle ilk kez vize alınıyorsa böyle bir firmadan destek alınmasını öneririm. Bir de tabi vize verilip verilmeyeceği muallakta olduğunda rezervasyon yaptırmak mantıksız oluyor, ama bazı konsolosluklar uçak bileti ve otel rezervasyonu istiyorlar. Bu durumda bu firmalar anlaşmalı oldukları seyahat acenteleri üzerinden geçici rezervasyon yaptırıp bu sorunu çözüyorlar.

  Videoda da bahsedildiği gibi eninde sonunda, bir şekilde dönülkeceğinin evraklarla vurgulanması lazım. Ben İtalya'ya vize başvurusu yapmıştım seneler önce, sadece konsolosluğun sitesinde belirtilen evrakları götürmüştüm. Bir arabam vardı, onun ruhsatını götürdüm. Babamla birlikte çalışıyorduk, ama ben onun yanında asgari ücretli çalışan gibi görünüyordum, maaş bordromu filan götürdüm. Haliyle beğenilmedi, reddedildim. Ardından İngiltere'ye başvurdum, oraya evrak hazırlarken resmen benim olmasa da aileme ait ne kadar tapu ruhsat filan varsa götürdüm. Yani adamlara "ben asgari ücretli bir çalışan gibi görünüyor olabilirim ama ailemin durumu fena değil, başınıza kalmam" mesajı verdim. Vizem sorunsuz çıktı. Benzer yöntemle daha sonra İtalya'dan da vize aldım zaten. Bunlar önemli şeyler. Fazla evrak göz çıkarmaz.

  Vize başvurusuna giderken giyilecek kıyafet, saç sakal filan da önemli. Böyle bayramlıkları giyip gitmemek lazım, yani adamların onlara özel giyindiğinizi hissetmemesi lazım, ama bir yandan da temiz giyimli, nispeten bakımlı olmak gerekiyor. Oradaki kişiye işsiz güçsüz imajı vermemek lazım, aksi halde gıcıklığına reddedebilirler vizeyi.

  Tabi tüm bunlar farazi şeyler aslında, vize sisteminin tam olarak nasıl çalıştığını anlamak çok zor. Vize almasına kesin gözüyle bakılan kişi reddedilebiliyor, veya alamayacağı kesin kişiye vize verilebiliyor. İngiltere'ye gittiğimde havaalanında pasaport kontrolünde benim pasaporta bakan memur bana olan sorularını bitirdikten sonra "Arkadaşıma yardımcı olurmusunuz? İlgilendiği kişi sanırım sizin ülkenizden ama İngilizce konuşamıyor" dedi. Ben de yardımcı olmak için yan gişeye doğru yanaştım. Yardımcı olacağım adam "berduş" kelimesinin resimli sözlükteki tanımı gibiydi. Üst baş yok, yüzünde bir haftalık sakal, sanki sokakta yatıyormuş da "biraz da Londra sokaklarında yatayım" demiş, gelmiş. Neyse, memur soruyor işte nerede kalacaksınız, kiminle kalacaksınız, ne iş yapıyorsunuz filan diye. Adamın cevaplar hep saçma sapan. "Ne iş yapıyorsunuz" sorusuna adam "işim yok" diye cevap verdi. Ben de memura "işsizmiş" dedim. Tam memur diğer soruyu sorarken adam bu sefer "yani işim var da, bu aralar hiç iş yok" dedi. Yav adam sanki dalga geçmek için gelmiş, kamera şakası yapılıyor sandım. Neyse, ben güç bela adamın dediklerini memura çevirip devam ettim, bavul bölümüne geçtim. Birkaç dakika sonra baktım, o adam da orada. Ya o adamın vize alması bir muamma, o pasaport kontrolünden öyle sorunsuzca geçmesi ayrı bir muamma. Nasıl olduğunu hala anlayamadığım birşeydir bu. Neyse, neticede bu tip şeylerin kesin kuralları yok, siz süper olsanız da vize alamayabilirsiniz, saçma sapan birisi size verilmeyen vizeyi rahatlıkla alabilir. Rezervasyonlarınızı ona göre yaptırın, paranız boşa gitmesin.

  • ozizan @ozizan

   @lawnmower dostum tam olarak şuan seninle aynı durumdayım allahtan senin bu yazıyı gördümde kendime bi düzen koyucam bende haftaya hollanda vize başvurusunda bulunucam şartlarım seninle aynı üstüme arabam var babamın yanında asgari ücretli gözükmekteyim 🙂 senin yaptığın gibi bende aileme ait ne varsa ekliyecem fakat sana sorum şu yazdığın dilekçede ailenin sponsor olacağını belirtmişmiydin ben herşeyi kendim karşılıyacam tarzında vurgular yaptım ve her evrağı almıyolar die okuyorum forumlarda vs yanımda götüreceğim evraklarıda almama durumları var sen bu durumları nasıl aştın bilgilendirirsen sevinirim

  • lawnmower @lawnmower

   @ozizan Öyle birşey belirtmedim, zaten gerek de yok. Onların derdi sizin orada kalmak (yani bir nevi iltica etmek) isteyip istemeyeceğiniz. Böyle birşeyin olmadığını ailenize ait evrakları vererek ispatlıyorsunuz. Sonuçta sizin işsiz güçsüz, o ülkeye "kapak atmak" isteyen biri olmadığınızı görüyorlar. Zaten o evrakları istemelerinin sebebi de bu.

 • Emre K @emre-k

  Geçen yıl Almanya seyahat vizesi almış birisi olarak birkaç şey ekleyeyim. Örneğin Almanya'ya seyahat vizesi alacaksanız direk konsolosluğa gidemiyorsunuz. Almanya'nın Türkiye'de çalıştığı bir firma var mecburen ona başvurmak zorundasınız. Firma başvurunuzu konsolosluğa iletiyor. Böyle bir firma ile çalışmanın kötü yanı hizmet bedeli diye fazladan 20€ ödemeniz. İyi yanı ise adamlar işin inceliklerini bildiği için istenilen standart belgelerin dışında vize şansınızı çok arttıran belgeleri sizden istemeleri. Böylelikle işinizi sağlama almış oluyorsunuz.

  Orada gördüğüm en çok yapılan yanlışlardan birisi ıslak imzalı belge sunmamaktı. Birçok kişi hesap dökümünün çıktısını internetten almış ve firma görevlileri bunların uygun olmadığını söyleyip bankadan ıslak imzalı olanlarını istediler mesela. Götüreceğiniz her kağıtta damga, imza olması iyi olur.

  Yine bu firma uçak ve otel rezervasyonu olmadan başvuru almıyordu. Ben arkadaşımının yurdunda kalacağım için rezervasyon yapmamıştım. Bu belgeyi isteyince hemen orada bir internet kafeden booking.com'a girip, gideceğim şehirdeki en ucuz ve rezervasyonu ücretsiz iptal edilebilen bir otelden rezervasyon yaptım. Çıktısını alıp belgelere ekledim. Vize çıktıktan sonra da iptal etmiştim. 🙂 Bu arada otel ve uçak bilgilerinin direk internet çıktısını verebilirsiniz, sorun olmaz.

  Aslında firmanın istediği ek şeyler ilk başta adamlar kıllık çıkartıyor izlenimi verse de vizenizi sorunsuz almanız için önemli detaylar. Kısacası size tavsiyem vize başvurusu sırasında maddi durmunuzu destekleyeyen götürebileceğiniz kadar belge götürmenizdir. Salih arkadaşımızın dediği gibi adamların derdi seyahat vizesi bahanesiyle o ülkede kaçak olarak kalıp kalmayacağınız yani adamların başına dert olup olmayacağınız. Bunun olmayacağını ispatladıktan sonra seyahat vizesi alamamak için hiçbir sebep yok.

 • seeyfofficial @seyfofficial

  tamda vize alacağım zaman bu iyi oldu

 • Deniz Etkin @denizetkin

  Şimdi ben de yeşil pasaport var. Almanya yeşil pasaporta vize istemiyormuş. Bu, benim Almanya'ya giderken hiç konsoluslukla uğraşmadan biletimi alıp direk Almanya'ya gidebileceğim anlamına mı geliyor?

  İkinci olarak yeşil pasaportla Almanya'ya sorunsuz gittim varsayalım. Günü birlik Fransa'ya geçebilir miyim?

 • ozan @ozancn

  Arkadas nasil 3ncu dunya ulkesi oldugumuzu acik acik belirtmis. Masallah adamlar donumuzun faturasina kadar istiyorlar.

  • Emre Yavuz @emre69

   Söylediğinde arkadaşın yalan bir şey göremedim. Sonuç itibarı ile doğu-Türkiye'de bir çok insanın işi gücü yok ayrıca suriye sınırından kolayca giriş yapılıp Türkiye vatandaşlığı alanlar var rahatlıkla. Böyle şartlar altında başka ülkelerin bu kadar soru sorması normal değil mi?

 • Zafer @zafer

  Merhabalar, daha once isvec ten sengen vizesi almak icin basvurdum ama malesef alamadim, verilmeme gerekcesi gidip geri donemmem suphesi tasimamdi. Su an bu intertrail isine girsem vize alma sansim nasil olur?

 • Emre Yavuz @emre69

  Ellerinize sağlık keşke yeşil pasaport olayınada deyinseydiniz. Bildiğiniz üzeri söylentiler var bir çok yeşil pasaport ile gidildiğinde kötü muamele görmeler ondan sonra yeşil pasaport ile ingiltere'ye giremediğimiz söyleniyor. Birde yeşil pasaport aldığımızda sonuçta vizesiz gidiyoruz adamların ülkesine bunun yaratıcağı sorunlar neler yetkililer tarafından?

  • salihcln @salihcln

   @emre69
   -İngiltereye yeşil pasaport bile olsa vizesiz giremezsiniz.
   -Kötü muamele hiç olmadı en azından bende.
   -Bir sorun yok en fazla neden geldin derler. Çıkacak sorunlar tamamen size bağlıdır. Eğer ki orada saygısızlık yaparsanız o zaman sorun olur. Onun dışında dürüst cevaplar ile sorun yaşamazsınız.

  • Arda Akoluk @ardaakoluk99

   Benim basima kotu muamele geldi.Soyle oldu,almanyadan aktarma yapiyordum amerikaya,tamamen illegal olarak alman polisi pasaport ve vize kontrolu yapmaya basladi.Benim vizeye ihtiyacim yok ve yesil pasaportum var.Turk oldugumu ve vizem olmadigini duyunca sacma sapan 10 dk soru sordu,vay efendim niye amerikaya gidiyormusum,neden vizem yokmus,ne zaman donecekmisim.

   Sanki kendi isiymis gibi alman polisi amerikan vizesi sorguladi.Tabiki turk pasaportu olmayan bir cok kisi yandan gecti gitti (buna aktarma yapan ve ab vatandasi olmayanlar da dahil)

   Oldukca rahatsiz olmustum acikcasi.Bir daha da almanyadan aktarma yapmadim zaten,hep londra uzerinden gittim ondan sonra

 • Hüseyin @hus35

  Merhaba,
  Ilk vizemi aldiktan sonra donuste ucagimi kacirdim bu yuzden 1 gun gec ciktim. Ama pasaport kontrolunde eski ucak biletim eski otobus biletim kacirdiktan sonra kaldigim yerin adresi neden kacirdigimi anlatan dilekce vs. hepsini teslim ettim yinede vizemin bitis gununu yuvarlak icine aldilar. Bu ikinci vizeyi alirken sikinti cikarir mi sizce?

  • salihcln @salihcln

   Vizeyi aldığınız ülkeden mi çıkarken böyle bir durum oldu? Bir sonra ki vizenizi alacağınız yer ile bu sorunu yaşadığınız yer aynı mı? Bu soruların haricinde 1 günlük gecikmeyi genelde konsolosluklar sorun yapmıyor. @huseyinozdamar35

 • salihcln @salihcln

  twitter yada burası üzerinden ulaşabilirseniz daha iyi olur. Facebook'u sadece yakın çevrem için kullanıyorum.
  twitter.com/salihcln
  @kctnts

 • salihcln @salihcln

  @burakfenerci http://pasaport.iem.gov.tr/?page_id=392
  Bu linkten bakarsanız iyi olur çünkü anneniz ve babanızın durumu ile ilgili olarak değişmektedir.

 • salihcln @salihcln

  @burakfenerci asıl olarak muvafakatname normalde istenmiyor fakat bu belgenin verilmesi ailenin izni ve sponsorluğu geniş yorumuna sebep olabiliyor. Bu belgeyi yurt dışına çıkarken yanınıza almanızda orada ki herhangi bir olayda işinize yaramaktadır.

 • Musa Burak @musa_burak_02

  @salihcln Merhaba,arkadaşımla beraber yaz tatilinde Bulgaristan'a gitmeyi planlıyoruz ya da düşünüyoruz diyeyim.Kendisinin Bulgar vatandaşlığı da var,orada mülkü de ayrıca var.Ben vize alırken bana bir katkısı olur mu? Birde genellikle Bulgaristan vizesi almak uzun ve zor oluyor diyorlar.Siz ne diyorsunuz.?

 • cekirge14 @ziplakcekirge

  Çok kısa sizi daha çok görmek istiyoruz başka konulara da girseydiniz keşke..

 • Marki @nasuhcan

  16 yaşınayım ve yurt ışına çıkmayı düşünüyorum bunu yalnız başıma yapma imkanım var mı yoksa ailemden birinin gelmesi mi gerekiyor?

  • smileAksay @smileaksay

   maalesef kardeşim 18 yaş altı kişilerin yanında bir ebeveyn götürmesi gerekiyor.Ancak gittiğin yerde reşit bir akraba veya tanıdığın varsa onuda ebeveyn olarak gösterebilirsin.Veya başka bir seçenekde okul programlarıyla yurtdışına gitmek olur..Benim bildiklerim bu yönde ancak biraz daha araştırmanı tavsiye ederim

  • Tuna CENGİZKANER @tunakaner

   @smileaksay o kadar da katı değil o işler 🙂 biraz araştır derim @nasuhcan muvafakatname isteyen bazı ülkeler var ama bazıları da pasaportu görünce geç diyor. Çoğu ülkede ismin ebeveynlerinin pasaportunda yazmadan direkt kendi pasaportunda yazıyorsa sıkıntı etmeden alıyorlar seni 🙂

 • Tuna CENGİZKANER @tunakaner

  Hehehehehehe yaşasın yeşil pasaport 😀

 • TTuzcu @dost_club

  Merhaba Salih Bey ve sevgili Teknoseyir ailesi,
  Vize almak ve bu yılki iznimin 10 gününü Bir arkadaşımla Hollanda'yı Almanya'yı gezerek geçirmek istiyorum. Hiç vize almamış biri olarak Vize nasıl alınır almak için hangi işlemleri sırayla ne yapmalıyız durumunu internetten öğrenmeye çalışıyorum haricinde sizinde dediğiniz gibi Ajanslar sadece işi yapmak karşılığında para almak istiyorlar oysaki ben kendim yapıp öğrenmek istiyorum. Tabi şu an yaptığım şey ise evraklarımı temin etmek oldu %99 unu temin ettim eksik var mı yok mu bilmiyorum ama evraklarımı yazayım belki başka takipçilere de fayda sağlar. ( Bknz Aşağıdadır) Bunların hepsini tamamladım diyelim. Sorum Şu; Şimdi ne yapmam lazım nasıl öğrenirim? Hatay'da ikamet ediyorum (Yaş 34 - Man - Adana'lıyım 🙂 ] en yakınımda Ankarada konsoloslukta görüşmek için nereyi aramalıyım randevu alınıyormuş, randevu nasıl alınır kısaca engin bilgilerinize ihtiyaç duydum 🙂 öcesinde sonrasında ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Bu konuları araştırırken internette teknoseyir sağolsun sizi bulmuş getirmiş 🙂 size bir sorayım istedim. bu konuyu da işleyip yayımlarsanız ben ve bir çok kullanıcıya faydalı olacağını da düşünüyorum.
  Şahsımızın kendi olarak temin edebileceği evraklar.
  -Hizmet dökümü ( E-devlet şifresi ile alınacak) -- Alındı!.. (şifre PTT den alınıyor)
  -Adli Sicil Kaydı ( Sabıka Kaydı ) -- Alındı!..
  -Son 3 yada isteğe göre 6-12 Aylık Banka Hesap Dökümü ( Bankadan Kaşeli-imzalı ) veya Hesap cüzdanı ( Güncel Tarihli-Hesap Bakiyesi bulunan )-- Alındı!.. işlem ücreti 18 TL 🙂
  -Vukuatlı Nüfus kayıt örneği Nüfus müdürlüğünden alınmış aslı ve yeni tarihli ( Anne, baba, eş, kardeş ve çocukları gösteren )-- Alındı!..
  -Varsa Uçak ve Otel Rezervasyonları - Benim Orda akrabamız var onda kalacağım. O bizi Hollanda'dan Alacak. Otelde kalmayacağız ama davetiye felan uğraşmak istemiyorum. 03.08.2014-13.08.2014 tarihileri arasında iznim var.
  -Pasaport ( Geçerli Tarihli - 10 Yıldan eski olmayacak ) -- Alındı!..bendeki Bordo Renkli (10 Yıllık 435 TL)
  -Arka Fonu beyaz çekilmiş 2 adet fotoğraf ( biometrik Fotoğraf fotocular biliyor bunu) -- Alındı!.. 7TL
  -Yurt dışı seyahat sağlık sigortası ( En az 30.000 Avro teminatlı - Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir ) -- Daha alınacak.

  Özel bir şirket çalışanı olduğum için şirketimizin sayesinde temin edebileceğimiz evraklar!.. ( Şirketimin İnsan Kaynakları bu evrakları temin etti, Şu an Elimdeler )
  -SGK giriş bildirgesi.
  -Vergi levhası. ( Yeni tarihli )-- Alındı!..
  -Son 3 Aylık maaş bordosu ( Şirket patronu imzalı)-- Alındı!..
  -İmza Sirküleri.-- Alındı!..
  -Şirketin Antetli kâğıdına kaşeli Şirket Patronu tarafından imzalanmış, Başkonsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi. ( Yıllık iznini Almanya’da, Hollanda'da yapacaktır şeklinde)-- Alındı!..
  -Ticaret Odası kaydı-- Alındı!..
  -Ticaret Gazetesi ( Ticari sicil gazeteleri fotokopisi )-- Alındı!..
  -Talep edilen vize süresi için resmi izin belgesi ( Yıllık izin kâğıdı Patron imzalı )-- Alındı!..

  Aslında bunu Formlara da yazsam daha iyi olacak 🙂

  • salihcln @salihcln

   @dost_club Muhteşem bir liste ve iyi bir hazırlık yapmışssınız. Fakat bir ek koyayım bende, Malvarlığınız var mı bilmiyorum ama varsa onu da ekleyin ve bundan sonra ki etapta konsolosluk görüşmesinde rahat olun, vizeyi almamak için hiç bir neden göremiyorum.
   Şimdiden iyi yolculuklar dilerim.

 • TTuzcu @dost_club

  @salihcln Merhaba, Yorumunuz için teşekkür ederim. Malvarlığım yok. sadece bankadaki 4000 TL lik hesabımdaki paradan başka 🙂 Fakat esas sorumun cevabı yanıtsız kalmış oldu? Sorum şu; şimdi vize denen evrakmı cüzdanmı nasıl bir şeyse işte sıradaki işlemim ne olacak? bu son işlemimmi daha sonra başka bir şey daha yapmalımıyım?. para yatırılması gerekiyorsa nereye hangi hesaba hangi bankaya yatıracağım randevu için kimi arayacağım bilmiyorum. sadece kulaktan dolma bilgim. ziraat bankasına gideceğim ve danışmaya konsolosluk için para yatıracağımı söylemem gerektiği idi.( henüz bankaya gitmedim ama ilk iş iznimde Ziraat bankasına gidip onuda soracağım.) Peki parayı yatırdık ya sonra ne olacak.? onu diyorum. Evrak tamam varsaydık ( Seyahat sigortam kaldı bir tek). şimdi soruyorum işte; elimde evraklar şimdi ne yapacağım? öğrenmek istediğim bu. Mesela biri desin ki bana; sen bu evrakları al önce şu bankaya git bu hesaba para yatır sonra şu numarayı ara Ankara için randevu al. randevu günü ve saatinde Ankara'da verilen adreste ol ( adres verildiyse tabi) görüşmeni yap. sonra vizeni sana oradan versinler yada adresine göndersin gibi birşeymidir bu vize alım işlemi? örneğin pasaport için evraklarımı hazırladım gittim polis merkezine sordum danışmaya onlar bana anlattı bende istedikleri gibi yaptım aldım pasaportumu. ( Evrakıma baktılar tamam. buradan şu formu doldur ve karşı masadaki memura ver sonra bekle. ve son olarak işin bitti artık gidebilirsin PTT ile adresine gelecek pasaportun dediler ki öyle oldu PTT getirdi 5 gün sonra)

  • salihcln @salihcln

   @dost_club vize denen şey pasaportunuzun 1 sayfasına yapıştıralacak olan bir izin belgesi.
   İlk önce vize almak istediğiniz konsolosluktan arayarak randevu alacaksınız onlar size bir banka hesap numarası verecek o hesap numarasına eft yapıp randevu tarihini bekleyeceksiniz. Randevu günü bütün belgelerinizle birlikte pasaportunuz dahil eft gönderildiğine dair çıktıyı konsolosluğa vereceksiniz . Konsolosluk pasaportunuzu alacak, daha sonra belirttiğiniz adresinize onu ödemeli olarak yollayacak.
   Alman konsolosluğu İData ile anlaşmalı orası üzerinden de yapabilirsiniz. Tabi ki 23 euro bedeli ile. Ama belirli artıları da var bunun.

 • TTuzcu @dost_club

  @salihcln Anladım. ilginiz alakanız için Teşekkür ederim. O zaman hemen Hollanda konsolosluğunu arıyorum. netten numarasını bulmalıyım tabi önce 🙂 Neyse zamanınızı ayırıp bilginizi paylaştığınız içinde minnet duydum. İşlemlerimin bitişinde Sonucumu buraya sizlerle paylaşmak için yazacağım. Belki başka bireylere fayda sağlar. iyi günler...

 • utkansa @utkansa

  Merhaba tekrardan ağzınıza sağlık yine çok bilgilendirici bir video olmuş. Video'da gireceğiniz ülkeden alın demişsiniz ancak şartlar gereği en çok kaldığım yer olan İtalya'dan almayı planlıyorum. Sizce sorun çıkar mı? Böyle bir şey duydunuz mu? Şunu söyleyeyim. Bütün programım belli ve rezervasyonları yapılmış durumda.

 • Mehmet Adıgüzel @mehmet_adiguzel_05

  Abi ingiltere vizesi başvurusunu yapacam ilk başvurum olduğundan senin dediğin gibi kendim başvuracam iyibir izlenim olur diye ama başvuru formunda örnek olarak ülkeni soruyor Türkiye olarak mı yoksa Turkey olarakmı yazmam lazım

 • Muzaffer Ulusoy @muqo161656

  Almanyaya vize başvurusu yaptim red verdiler halbuki annem babam almanyada yaşamakta derdimi yazılı dilekçe ile hallettikten sonra bana 48 gün vize verdiler

 • Muhammed Talha Yılmaz @mty_59

  @gamsizm
  Abi 18 yaşının altında ebeveynlerin izniyle pasaport alınabilir mi??

 • TTuzcu @dost_club

  @salihcln Merhaba, Vizemi hollanda amsterdam için aldım. oradan berline geçeceğim sonra macaristan viyana allh ne verdiyse 🙂 herkese teşekkür ederim. özellikle salih bey teşekkürlerimi iletiyorum. birde fikir sunmak istiyorum; bence 5 günlük ve 10 günlük interraillerde hangi ülkeden nereye geçilmeli hangi şehirlere nelere uğranmalı gibi bir plan yapsa seneyede o planı uygularım 🙂 ben dahil eminin bir çok kişi o planı uygulayacaktır diye düşünüyorum. hatta teknoseyir üyeleri olarak oralarda karşılaşırız belki 🙂

  • salihcln @salihcln

   @dost_club Geri dönüşünüz ve vizenizi almanız benim için epey mutluluk verici oldu. Bu sene az çok yardımcı olduğum herkes neyse ki vizesini sağ salim aldı mutluluk budur benim için. Bütçeler konusunda bilgim olsa her türlü planı dakikası ile yapabilirim benim için büyük zevk olur. Bu arada şimdiden iyi tatiller dilerim 🙂
   Viyana için bloguma bir bakın derim bilgi verici olabilir gezgininseyiri.wordpress.com
   Belki Viyana da karşılaşabiliriz bile.

 • CarnageTR @carnagetr

  @salihcln banka hesabında bulundurulması gerek miktar nedir. neye göre değişir bir bilginiz var mı?

  • salihcln @salihcln

   @carnagetr genel şarta bağlanmış bir rakam yoktur fakat deneyimle elde edilmiş bilgi olarak kalacağınız günler boyunca size yetebilecek bir tutar denilir.
   Burada da Avrupa birliği sınırlarında gün başı 50-75 euro İngiltere için gün başı 50-75pound gibi bir rakamdan bahsedilebilir. Fakat sizin yurt dışında neler yapacağınız da önemlidir bu konuda.

 • TTuzcu @dost_club

  @salihcln Merhaba Teknoseyir ailesi, Merhaba Salih; Bloğuna göz attım ve çok hoş sade bir anlatımın var beğendim. Şöyle bir kaç soru sorsam sakıncası yoksa müsait olduğunda yanıtlarmısın? Soru 1)- 1200 Euro para ile hiç avrupaya gitmemiş biri gibi düşünüp ama şu anki bilgilerine, tecrübe ve deneyimine göre kendine nasıl bir plan uygulardın? Detaylı bir plan yapabilirmisin benim için. Nerede ne yenir? nerede ne görülür? hangi bara gidilir. en iyi pizza nerededir? çamaşırlarını nerede yıkarsın nerede banyo yapabilirsin gibi? Gezmek görmek istiyorum. yemek içmek istiyorum kısaca deneyim etmek istiyorum. yapmak istediğim şeyler bunlar diyebilirim. 13 Ağustos Holanda Amsterdama iniş yapacağım akşam saat 22:30 da oradayım 🙂 belki rastgeliriz bilemiyorum 🙂 Vereceğin yanıtlar benle birlikte başkalarınada fikir verebileceği gibi. önümüzdeki yıl da uygulayabileceğim bir plan olabilir. Çevremde bu soruyu sorduklarım genelde Budapeşte Viyana ve Prag yanıtını veriyorlar. [ Hatta Vize alacaklara şöyle söyleyebilirim. İtalya'ya vize çok kolay çıkıyormuş ( iyi bir kaynaktan aldım bu haberi ) İtalyaya inip. Romayı gezip akşam trenine binemeden pizzanı yiyip sonrasında biletinizi alıp görsellik harikası Budapeşte Viyana ve Prag istikametine gidebilirmişsiniz. ] Soru 2 )- Çanta almak istersem hangi çanta markasını modelini önerirdin. şu bahsettiğin 10 yıl kullanabileceğim çantalardan nerede bulabilirim. aynı çantayı Av hosibi olan biri olduğum için doğada da kullanabilirmiyim? ( av hobim var ama gidip av hayvanlarını katliam etmek değil amacvım. benimkisi doğada kamp yapıp yaban hayatı tadmak oluyor genelde tabi rastgelirse kurallara uygun şekilde bir iki keklik, bıldırcın avlayabiliyorum. ) Soru 3 ) - plan yaparken nelere dikkat edilmeli. hangi sıra ile hangi ülkerler yada şehirler gezilmeli ki zaman kaybı munimuma insin?

  • salihcln @salihcln

   @dost_club Merhabalar, blogum hakkında geri dönüşünüz için teşekkür ederim.
   Elimde 1200 Euro olsa sanırım ben 3 ay boyunca tüm Avrupayı gezerdim. En azından bundan önce bir çok kere bunu yaptım. Ama sizin kısıtlı bir zamanınız olduğunu biliyorum ona göre bir plan çıkartacak olursam. Çevrenizdekiler gibi bende Viyana, Budapeşte ve Prag'ı önereceğim fakat daha farklı bir şekilde bu listeniye Venedik'i de eklerim. Çünkü ulaşım süreleri epeyce kısa ve çok pratik bir şekilde gezebilir ve Dünya'nın en güzel şehirlerinden dördünü görme fırsatını elde edebilirsiniz.

   Viyana için blogumu okuduğunuz biliyorum orada bahsettiğim barların yanında Volksgarten ve Passage adlı iki bara gidebilirsiniz. Eğer ki şehirde ki taze ve güzel biradan içmek isterseniz 1516 Brewing Company adlı Viyana 1. bölge de ki bara gidebilirsiniz. Bunun dışında Viyanada blogumda kileri yaparsanız neredeyse bütün şehri keşfedersiniz.

   Venedik için blogumda yazmayan ve benim için kendimi bildim bileli en iyi restaurantı önerecek olursam Caffee Florian ST. Mark Meydan'ında.

   Şimdi bu şehirlerle ilgili kısma biraz ara veriyorum çünkü benimde günlüklerimi okumam lazım hatta dakikalıklarımı da okumam lazım. Fakat basit bilgi olarak çamaşırı kaldığınız yerde veya şehirlerde ki çamaşırhaneler de halletmelisiniz. Buna örnek olarak Amerikan filmlerinde insanların oturup bir makinadan öbür makinaya gittiği dükkanlar düşünebilirsiniz.

   Çanta hakkında ben bir daha alırsam ne alırım diyerekten size öneri yapacağım. Dağcılık için favori markam olan Gregory Denali Pro Pack, bütçede sıkıntı yaşarsam da The North Face düşünüyorum. Fakat size önerim daha çok sizin ihtiyaçlarınıza uyanı alın, yani demem o ki sizin balta koyacak bir çantaya ihtiyacınız yoksa almayın, yada elinizin ulaşabileceği göz sayısı fazla önemli değil veya sorun değilse ona göre seçin çünkü çantalarda ki fiyat baremi gerçekten çok farklı. İyi markaların neredeyse çoğu orta seviye az yoğun bir kullanım ile 10 yılı devirir fakat çanta yıpranmasını her yolculuk öncesi kontrol etmeniz şartı ile. Bu dediklerimi öneri olarak satın alım yaparken kullanırsanız, tabi ki başkalarından da öneri alın bence, iyi bir tercih yapabilirsiniz. Bu arada sahte çantalara dikkat edin. Bu dediğim iki marka da doğa da yolda her yerde kullanıma uygun.

   En iyi pizza sorusunu cevaplamadan başka bir yere geçemedim, Roma da en iyi Pizzayı gözünüze en hoş gelen yerde yersiniz. Çünkü Pizza'nın en iyisi Napoli dedir. Ek olarak Pizza konusunun karışık olduğunu sadece Napoli de ki bir çok restaurantta 500 ayrı çeşitlik listeler olduğunuda belirtmek isterim.

   Avrupada trenle gezerken, yada başka herhangi bir ülkede, kıta da herhangi bir araçla gezerken dikkat etmeniz gereken yerel planlardır. Yerel olarak tren yollarının hatlarına, hatların açık yada kapalı olma durumuna dikkat etmelisiniz. Uykunuzun çok hafif olması lazım yani yanınızda ki biri nefes aldığında uyanabilmelisiniz. Planlarınızın bozulmaması için bunu öneriyorum

   Ülkeler ve şehirler içinse az önce söylediğim yerel sitelere bakın. Mesela Avusturya Viyana'ya gideceksiniz yada buradan bir yere gidecekseniz, http://www.oebb.at olan yerel tren sitesinden kontrol edin saatleri. Böyle yaparsanız minimum zaman kaybı olacaktır.

 • TTuzcu @dost_club

  #muratgamsız
  #Leventpekcan
  Merhaba Levent abi, Selam Murat;
  Bu yorumu buraya yapmak zorunda kaldım kusuruma bakmayın. site içinde iletişim diye bir kısım varsada ben göremedim.
  Sizlere aha sonra yine ulaşmak istersek nasıl ulaşabileceğiz? ancak bu şekilde yaparakmı?
  bir sorum olacaktı sizlere; Teknoseyir Plus üyelik sonuçları ne oldu? plus üyelik için yeteri kadar üye bulamadı ise. ben teknoseyire ufakta olsa kendi çapıma göre nasıl katkıta bulunabilirim? Teknoseyir gibi böylesine güzel bir platformun zaten fayda sağladığını kimse inkar edemez ama daha faydalı olabilmesi için bende bir katkı sağlamak isterim. Kısaca çorbada tuzum olsun isterim. tuz taneciği desem daha doğru olur herhalde 🙂 Etkinlik isternirse yapmak isterim. hatta inceleme yapıp yayımlamak için can atıyorum fakat in benim zamanımla ilgili sorunlarımvar. çok çalışıyorum zamanım yönetimi eğitimleri de tırt işe yaramıyor bende 🙂 fazlaca sorumluluklarım var neyse. bir şekilde katkıda bulunmak istiyorum. mesela incelenecek bir ürün için yada yapacağınız bir etkinlik için bağış yapmak isterim. bu site herdaim olsun. Haftalık gündemlerinizi keyifle dinliyorum. incelemelerinizi çok beğeniyorum. en son steam ile ilgili incelemenize baktım. ve Steam hesabımda bendede 180 kadar oyun olmuş. steamın bir nevi mirror özelliğini sayenizde öğrendim. teşekkür ederim.

 • kiwi @kiwi

  iyi günler @salihcln
  bir tur ile ağustos ortasında kısa bir avrupa turuna çıkmayı planlıyorum. schengen vize işlemlerini onların anlaşmalı olduğu acenta halledicek yunan konsolosluğu üzerinden. acaba bu vize işlemleri 10gün içinde hızlı bir şekilde hal oluyor mu? bu hafta daha yeni pasaport başvuru yaptım ve önümüz bayram. 15 ağustosta da tur başlıyor. yani elime kalıyor 10 gün gibi kısıtlı bir süre

  • salihcln @salihcln

   @kiwi Merhabalar, genelde 5-7 iş günü arasında tamamlanıyor bu işlemler. Tabi pasaportunuzun daha size ulaşmamış olması durumu da biraz ürkütücü aslında. Umarım acil ibareli başvuru yapmışsınızdır.

 • kiwi @kiwi

  @salihcln emniyette ki görevliye sorduğum kadarıyla 1 hafta için gelir dedi. ben en geç ayın son günü gelir diye tahmin ediyorum.eğer acil ibare diye başvuru yapmam bir şey değiştirecek ise yarın gidip konuşayım tekrar emniyette ki görevli ile

  vize acentası ile konuştuğumda ise en geç ağustosun 4unde belgelerim ulasır ise halledeceklerini söylediler

  • salihcln @salihcln

   @kiwi bir donem emniyet acil ibaresi olanları 3 is gunünde neredeyse yolluyordu. Bu yüzden söyledim, uygulama değişmediyse daha rahat olursunuz.
   Benim şahsi fikrim 4 üne kadar belgeleri rahat yetiştirirsiniz pasaportta bir sıkıntı çıkmaz ise. Tabi bu sadece bir çıkarım, cok kesin bir söylemde bulunamıyorum, konsolosluk kısmında ki durumunuzu bilmediğim icin.

 • kiwi @kiwi

  @salihcln
  pasaportum hazırlanmış ve postaya verilmiş. sanırım yarın ulaşır elime. bayramdan sonraya kalıcak diye korkuyordum biraz, yolculuğa kısa süre kaldığı için. geriye tek vize işlerimlerim kaldı bakalım o ne kadar hızlı olucak
  sağol yardımların için

  ek olarak gidiceğim şehirler/ülkeler hakkında bir kaç sorum daha olucaktı zahmet olmaz ise. sana ulaşabilecem bir mail adresin var mı acaba? ya da burdan iletebilir miyim soruları mı? hangisi uyarsa sana

  • salihcln @salihcln

   @kiwi pasaportun erken gelecek olmasına sevindim. Şimdi biraz daha iciniz rahatlamıştir.
   Soruları buradan alsam daha iyi, hem herkes yararlanır daha sonra.

  • kiwi @kiwi

   @salihcln
   merhabalar tekrar,
   gezi turu şu şekilde imiş
   1. gün
   Kavala – Selanik (Yunanistan)
   2.
   Budapeşte (Macaristan) 0
   3.
   Bratislava (Slovakya) – Prag (Çek Cumhuriyeti)
   4.
   Amsterdam (Hollanda)0
   5.
   Brugge ( Belçika) – Paris (Fransa)0
   6.
   Paris (Fransa)
   7.
   Genova – Pisa (İtalya) 0
   8.
   Roma (İtalya) – Vatikan
   9.
   Lübliana (Slovenya) – Zagreb (Hırvatistan)
   10.
   Mostar - Saraybosna (Bosna Hersek)0
   11.
   Belgrad – Niş (Sırbistan)
   2günde 1 konaklama varmış 1 gece (0 ile işaretli olanlar )

   bu şehirleri daha önce gidip gördüysen önericeğin bir şeyler var mı. nerde ne yenmeli, ne içmeli vs.

   aa şuraya gitmiştim burda mutlaka bunu ye bunu iç, bunu gör dediğin bir yer var mı?
   herkesin gidip gördüğü popüler müzeler vs. dışında nerde gezmeli. hangi şehirlerde alışveriş yapmak daha uygun olur, hangi şehir ucuzdur.

   gezi turu biraz sıkışık bellli, az günde çok şehir dolaşıcaz gibi o yüzden bu sıkışık vakitte vaktimi düzgün değerlendirmek istiyorum, yavaş yavaş gidip görüceğim yerleri araştırıyorum işte ki sonradan duyup aa keşke burayada gideydim diye pişman olmayayım

  • salihcln @salihcln

   @kiwi Listeniz epey uzun ve bu listede ki şehirler de görmek lazım dediğim çok şey var fakat çok kısıtlı zamanda büyük ihtimalle söyleyeceğim çoğu yeri bulmanız zor olacaktır. Çünkü daha çok yerel insanların gittiği yerleri tercih ederim onları anlayabilmek için. Size daha altın bir öneri olarak spontane olarak bulduğunuz yere gidin. Daha çok yer görürsünüz bu taktik ile büyük ihtimalle.
   Fakat Paris de herhangi bir Hippotamus restaurantında biftek yemenizi öneririm. Hatta yemeden gelmeyin. Hatta yerken bir lokmasınıda benim için yiyin. Şarap içersenizde Hippotamus restaurantlarının kendi ev yapımı şaraplarından da içebilirsiniz.

  • kiwi @kiwi

   @salihcln hippotamusu aklımın bir köşesine yazdım, gitmeyi düşünüyorum. zaten hali hazırda güzel bir biftek yemek için yer bakınıyordum. umarım fiyatlar zorlamaz 🙂

  • salihcln @salihcln

   Şarap ve biftek 30€ yü geçmez. Tabi biftek gramajı önemli 600 gram yemeğe alışkanlığınız yoksa daha ucuz olur büyük ihtimalle 🙂 @ kiwi

 • TTuzcu @dost_club

  @salihcln Salih Çelen katkılarıyla belki fayda sağlayabilecek bir bolg bilgileri içeren google maps haritası 🙂 https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zhczuTmOo-uU.k5be7z8EziEs 13 Ağustosta Amsterdamdan başlayan akabinde Berlin ve sonrasına o an spontane karar vereceğimiz iki arkadaş gezisi olacak inşallah. Salih Beyin bloğundaki notlarımı aldım. hazırlıklarımı tamamlıyorum. Medikal bir kaç ihtiyaç, ( diş fırçası deodarant vs.) Henüz çanta temini yapamadığım için bu seferlik bavul tercih edeceğim. Google mapsın free sürümü ile ancak bu kadar bilgi girebildim. yoksa yol tarifleri, mesafe bilgileri, simgeler ve notlar ekleyecektim. şimdilik bununla iade edeceğiz artık. Teknoseyirde incelediği citymaps uygulmasınıda temin ettim ( orjinal olarak aldım temin ettim derken yanlış anlaşılmasın 🙂 ) http://teknoseyir.com/gezginler-icin-citymaps-harita-uygulamasi Hadi kalın sağlıcakla.

  • salihcln @salihcln

   @dost_club Herhangi bir sorunda buraya yorum yazın, olabildiğince hızlı dönüp yardımcı olmaya çalışırım. Pazartesi Viyana'ya geçiyorum, hiç belli olmaz karşılaşa biliriz zaten 🙂 İyi yolculuklar.

 • TTuzcu @dost_club

  Gittim geldim gayet güzel vakitler geçirdim ve hoş anılarla 🙂 herkese tavsiye ederim.

 • Lewentaydin @lewentaydin

  Meraba @salihcln Ben Gecen sene yunanıstan vızesına basvurdum ve red aldım sebebı ıse belgelerde oynama olamasıydı sahte dedıler o zamanla bu zaman dılımı arasında ben bı daha basvurmadım acıkcası gıtme hevesım kactı pasaportuma sadece mavı bı muhur vurulmus C tıpı vıze secılmıs ben konsoloslugu aradım ama vıze alabılırsınız dedıler fakat konsolosluktakı görevı o zamankı basvurumda schengen ulkelerıne vıze yasagından felan bahsetmıstı sımdı ıse öyle bısey yok dedıler ve bana verdıklerı evrakta bütük şıklar vardı Vıze Reddı - Sahte Evraktan Red Vs ama benımkıne Normal vize reddi işaretliydi ve ogun bugundurde hıc mahkeme vs gıbı seyler gelmedı Sımdıyle O zaman arasında cok fark var benım sevdıgım kız danımarkada ben kendım burda sirket sahıbıyım ısım gucum var kuyumculuk yapıyorum ama gecen senekı basvurumda hıc ısım yoktu Sırketım henuz 4 aylık maddıyatımda ıyı hollandaya basvur dedıler bana turıst olarak ama ben genede ordan bı davetıye hazırlattım Vıze Alabılırmıyım Tıcarı Vızemı Yoksa Bu Sekıldede Alabılırmıyım İş Adamı Tanıma Belgemde Var tıcaret Odası verıyo sırket sahıplerıne pasaportumu kaybettım dıye yenıledım pasaport numarası degısıyomus oraya gıdıp gelmem gerekıyo sevdıgımı ıstıyecez Aılesınden Banka Hesaplarım kredı Kartlarım ımza surkusı tıcaret sıcıl vazgetesı oda falıyet belgesı vergı levhası her turlu evragım var turıst olarakmı arkadas zıyaretı olarakmı basvurayım davetıyeyle ne önerırsınız hangı yolu ızlemelıyım Yardımcı Olursanız Cok Sevınırım Sımdıden Tesekkurler

  • salihcln @salihcln

   Merhabalar, @lewentaydin
   Eğer ki eski başvurunuzun red cevabında normal red varsa o zaman pek bir sıkıntı olacağını sanmam. Yeni vize başvurunuz daha donanımlı bir şekilde evraklarınızı hazırlarsanız rahat bir şekilde hallolacaktır.
   Sevdiğiniz kız Danimarka vatandaşı ise durum farklı olacaktır. Eğer ki o ülkenin vatandaşı ise sizin için vize başvurunuzdan önce bir davet mektubu bırakması ile vize işlemleriniz daha rahat olacaktır. Ticari bir işlem için gitmediğiniz için davet mektubu ile turistik vize alarak başvuru yapmanız daha doğru olacaktır. Çünkü ticari bir maksat ile gitmediğiniz anlaşılırsa vize başvurunuz iptal olacaktır. Özetle:
   -Turistik vizeye başvurmanızı öneririm.
   -Eğer ki Danimarka vatandaşı ise yanına gideceğiniz kişi davet mektubu yollamasını söyleyin
   -Geriye kalan nokta ise bütün banka dökümleri, mali gelir gider, ticaret sicili, var olan taşınmazlar ve taşınırların kayıtlarını, oda belgesi gibi bütün belgeler ile başvurunuzu yapın.Bu zamana kadar bu sitede ki yorumlarda da okuyabileceğiniz gibi birçok kişi kabul başvurusu aldı. Umarım size de kabul gelir. İyi günler.

   NOT: Burada belirttiğim tüm hususlar öneri niteliğindedir, bağlayıcılığı bulunmamakla beraber vizenin çıkmaması durumunda sorumluluk taşımamaktayım.

 • Lewentaydin @lewentaydin

  @salihcln
  Tesekkur Ederım Ama Ben Danımarkaya Basvuru Yapmıycam Hollandaya Yapıcam Su An en kolay Veren Ulke Hollanda Oldugu Söylenıyor Hollandada Maddi geliri iyi bi eczacı Bayan var Türk degilO bana davetıye Gönderebılır O Davetıyeyle Ben turıs Vızesıne Basvuru Yapayım mı Pasaportumu Degistirdim HOllandan İcin Basvurumuz Yanı

 • Lewentaydin @lewentaydin

  @salihcln
  Demek İstedigim Benım Sırketım Var Her Turlu Belgem Var Ama Bı Kez Red Yedım Pasaportumu degıstırdım Hangı Yolu Izleyım Danımarka Harıcı Ne Yapıyım Önerınız Nedır

 • kbrtunc @kbrtunc

  Merhaba @salihcln belki uzun uzun yazacağım ama kafam çok karışık.Bilgilendirirsen sevinirim.Öncelikle seyehat planım sırasıyla Budapeşte-Viyana-Prag.Budapeşte'de 3 gece, Viyana'da 2 gece ve Prag'da 3 gece kalmayı planlıyorum.Budapeşte ve Prag rezervasyonlarımı da yaptırdım.Henüz Viyana için rezervasyon yaptırmadım ve bu haftaiçi yaptıracağım.Uçak biletimi 22 Aralık Budapeşte, 30 Aralık'ta da Prag-İstanbul şeklinde aldım.Konsolosluktaki randevum da 19 Kasım'da.Öğrenciyim ve ilk defa yurtdışı deneyimim olacak ve buradan tek başıma gidiyorum.Bu arada pasaportumu da 1 yıllık aldım.Babam emekli ve aynı zamanda çalışıyor.Babamın emekli maaş bordrosunu çıkaracağım.Üzerine olan 1 ev tapusu ve araç ruhtası fotokopileri de tamam.Aynı zamanda banka hesabında 3000 lira kadar bakiye göstereceğim.Ama emekli olduğu için çalıştığı yerle alakalı neleri temin etmem gerekiyor?Sgk'dan bir döküm çıkartmalı mı?Bir de annemin üzerine olan 1 ev tapusunu ve bankada olan altın hesabının detaylarını çıkartmayı da düşünüyorum.Vekilim olarak babamı göstereceğim.Annemin üzerine olan mal varlığı vize almam da etkili olur mu?Ya da ikisini birden vekilim olarak gösterebilir miyim?Yani dilekçeye ikisinin adını yazmam yeterli mi?Açıkçası vize çıkmaması beni çok endişelendiriyor.Oldukça masraf yaptım çünkü konaklama ve yol ücretlerimi ödedim şimdiden.Bir de Macaristan konsolosluğundan randevumu aldım.Şöyle bir duyum da aldım en çok kalacağımız yerden vize başvurusunda bulunmak gerekiyormuş.Ama ben Prag ve Budapeşte'de 3 er gecelik rezervasyon yaptırdım.Budapeşte'yi 4 geceye mi çıkarmalıyım.Ne önerirsin?Bir bayan olarak fazla detaylı soru sormuş olabilirimŞimdiden yardımcı olduğun için teşekkür ederim.

  • salihcln @salihcln

   @kbrtunc Merhaba öncelikli olarak planın hakkında bir kaç öneri yapmak istiyorum.
   Budapeşte: 2 gece
   Viyana: 3 gece
   Prag: 3 gece daha verimli olacaktır. Çünkü tam christmas zamanında Viyanada olacaksınız, daha fazla zaman geçirmeniz daha iyi olacaktır, hatta bir çok aktiviteye de katılabilirsiniz.
   Pasaportunuzun 1 yıllık olması iyi bir karar.
   Babanızın emekli maaş bordrosu sizin için olumlu.
   Ev tapusu ve araç ruhsat fotokopisi olumlu.
   Banka hesabınızda ki 3000 lira sizin için olumlu, çünkü kaldığınız sürece masrafları karşılayabileceğiniz anlamına geliyor.
   Anneniz üzerine olanları da çıkarmanız olumlu olacaktır
   Babanızın vekil olması yeterli çünkü sabit bir gelir sahibi sonuçta. Fakat her ikisini göstermek konusunda özel bir soru olabilir ama aileniz ayrı ise anlamlı olur. Ama birliktelerse gerek bulunmamakta çünkü aile birliğinizin olması sebebi ile sadece babanızın vekiliniz olması yeterli.
   Siz Budapeşte'de uzun kalacak gibi rezervasyon yapın ama uzun kalmanıza gerek yok. Rezervasyonlarınızı iptal edilebilir şekilde yaparsanız vize çıkınca iptal edebilirsiniz ve planınızı daha farklı bir hala getirebilirsiniz.
   Üniversitede okuyorsanız öğrenci belgesi ve transkript belgenizi alın.
   Yurt dışı Seyahat Sağlık sigortanızı yaptırmayı unutmayın ( 30bin Euro teminatlı ) , o belgeye ihtiyacınız olacak vize başvurusu için. Aslı ve fotokopisini de yanınıza alın.
   Adli sicil kaydınızı alın.

   Ek olarak ulaşım konusunda hemen bir kaç öneri vereyim size tren bu tur da pahalı olacaktır eğer isterseniz size otobüs firmalarını önerebilirim daha ucuza gelecektir.

 • kbrtunc @kbrtunc

  Öncelikle çok teşekkür ederim cevapların ve ilgilendiğin için.Peki babamın çalıştığını belirtmiştim onunla ilgili de evrak temin etmem gerekiyor mu?Çünkü hesap dökümünde maaş ödemesi şeklinde yazıyor.Bu yüzden işyeri ile ilgili evrakları da getirmemi isterler mi?Sadece emekli maaş bordrosu yeterli değil mi?Bir de otobüs firmalarını da önerebilirsen sevinirim.Şimdiden bilet temin etmeli miyim?:)

  • salihcln @salihcln

   @kbrtunc Birşey değil 🙂 İstemezler onlar ama sen götürsen yinede iyi olur sırf görmeleri için. Çünkü dosyada ki evrak sayısı ne kadar çok olursa o kadar iyi oluyor açıkcası.
   StudentAgency ve Orange Ways firmalarına bak bir, ama belki tren daha ucuz olur diye anlık kampanyaları düşünerek oebb.at adresine de bak.

  • Merakliaysgl @merakliaysgl

   @salihcln
   Salih bey lütfen yorumuma yanıt verirseniz çok memnun kalırım bunun için çok uğraştım ve reddedilmesini istemiyorum yardımınıza ihtiyacım var
   Şimdiden teşeker ederim

 • kbrtunc @kbrtunc

  Tamamdır çok teşekkürler.Bu arada macbook kullanıcısı olmana da çok sevindim Yaklaşık 3 aydır kullanıyorum ve bazı eksikliklerim var bilgi olarak.Sık sık takip etmeye çalışacağım.

  • salihcln @salihcln

   @kbrtunc Herhangi bir sorun olursa buralardayım @salihcln yazarak ulaşabilirsin.
   Viyana'ya geldiğin zaman ise christmas punchlarını sakın kaçırma, Hofburg sarayının karşında ki Maria-Theresien-Platz da küçük dükkanlar bu sene yine kurulacak. Tabi Rathaus'da da.

 • kbrtunc @kbrtunc

  Süper.Hemen not ediyorum..Çok yardımcı oldunn :))

 • alautakatukalari @alautakatukalari

  merhaba ben macaristan için vize alacağım. 4 gün kalıyoruz. fakat babam emekli emekli maaşını gösteren belge alacağım ama ayrı bir banka hesabı var orayı kullanmıyor. ben de 400 tl gibi bir rakam yatırdım oraya. onun dışında 2 tapu var ve bir kira belgesi var. banka hesabında çok olmaması sorun olur mu?

 • alautakatukalari @alautakatukalari

  ben öğrenciyim. burs alıyorum. babam aynı zamanda bir dükkan yönetiyor ama kendisine ait değil kira ödüyor. @salihcln

 • ezgyasyas @ezgyasyas

  merhana @salihcln ispanya için vize alacağım fakat size sorularım olacak yardımcı olursanız sevınırım.
  ispanyadan sonra italya ve fransaya da geçeceğim bunun için ayrıntılı bır sekılde italya ve fransa ıcın rezarvasyonlarımı da göstermelıyım? yoksa formu dolduruken multiple i seçsem ve diğer ulkelerı karıstırmasam olur mu?

  ağbeyımde benımle gelecek babam ıkımızede sponsor olacak herhangı bır sorun yaratır mı?
  Ağbeyım yenı mezun oldu ben ıse bir bucuk yıldır mezunum ve babamla çalışıyorum fakat maaşım asgarı ucret olarak gosterılıyor ben çalışıyor gozuktugum ıcın bır sorun olur mu sonucta kardesım yenı mezun ama ben çalısıyorum babamın sponsor olmalarını kabul etmeyebılırler mı?

  ingiltereye gıtmıstım ama vıze ıslemlerı ıle ugrasmamıstım o yuzden bıraz detaya ındım uzattım sanırım yardımcı olursanız cok sevınırım 🙂

  • salihcln @salihcln

   @ezgysmn Biraz daha detay verseniz iyi olur, hemen son söyleyeceğimi ile söyleyeyim İngiltere vizesi işinizi kolaylaştıracaktır.
   Ne kadar kalacaksınız İspanyada?
   Toplam geziniz kaç gün olacak?
   Çalıştığınız iş yerinden izin belgesi alabilecek durumda mısınız?
   Ne kadarlık bir parayı banka hesabınızda tutacaksınız?

 • ezgyasyas @ezgyasyas

  çok tesekkur ederım hemen dondugunuz ıcın 🙂 @salihcln babamla bırlıkte çalısıyorum babam emeklı ve şirket sahıbı e babamın sahsı hesap dokumlerını tapularını gösterecegım.ayrıca bankada para göstermeme gerek var mı?var ıse 3.000 tl gostermem yeterlı mı?
  ispanyada 10 gun kalacagız fransada 2 ve ıtalya da 2 gun kalacagız.

  • salihcln @salihcln

   @ezgyasyas Biraz para göstermek her zaman için yararlıdır. Schengen Multi başvurusunu da düşününce göstermeniz iyi olur çünkü zaten en çok vize başvurusu yaptığınız ülkede kalacaksınız.
   Bu nokta ne yapacağınız konusunda net olarak öneri veremem size kalmış bir durum, bununda sebebi bu aralar schengen vizesi almak epey zorlaştı.

 • ezgyasyas @ezgyasyas

  Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

 • aysnackgz @aysnackgz

  Merhaba @salihcln 🙂
  Size birkaç sorum olacak izninizle. Öncelikle biz 26 haziranda iki arkadaş bir tur şirketiyle italya turuna katılacağız ilk vize başvurumuz olacak.
  9 ay önce mezun oldum. Çalışmıyorum. Ancak sınavsız ikinci üniversite hakkımı kullanıp 2 yıllık bir bölümde tekrar öğrenci oldum ve güz dönemini başarıyla geçtim. 3 yıllık pasaportum mevcut. Anne ve babam ayrı ve öğrenci olduğumdan ötürü ikisini sponsor olarak göstereceğim. Annem çalışmıyor. Dedemden dolayı emekli sandığından maaşı, sosyal güvencesi ve babamdan aldığı nafakası mevcut. Kendine ait bir evi ve bankada da iyi bir miktarda parası var. Babamın ise arabası, evi ve emekli maaşı mevcut. Bunları belgelemem ve kendi hesabımda da ek olarak 3000 lira göstermem sizce yeterli olur mu? Sitelerde ve aracı şirkette 3 aylık hesap dökümü istendiğini okudum. Bankaya 2 ay önce yatırsak ve 2 aylık döküm alsak bir problem çıkar mı? Şimdiden verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim 🙂

  • salihcln @salihcln

   @aysnackgz Çalışmamanız kötü ama iyi sponsor ve geri dönerim ben, izlenimi verecek gibi duruyorsunuz. 2 aylık döküm işe yarar bence. Nasıl olsa aylık düzenli hesabınıza para girişi var gibi görünüyor. Bir sıkıntı çıkmaz, ters birine denk gelmezseniz vizeniz bence çıkar.

 • aysnackgz @aysnackgz

  @salihcln transkript, öğrenci belgesi, kendi banka hesabım ve sponsorlarım umarım kurtuluş olacak 🙂 aracı firmayla başvuracağız. Tur şirketine güvenemedik. Bakalım. Çok teşekkür ederim. Çok mutlu oldum geri dönüşünüz için iyi geceler 🙂

  • salihcln @salihcln

   Tur firmaları genelde işi bilirler ama aracı firma deneyimli ise o da iş görür tabiki. Her soru için buralardayım 😀 Unutmadan tur firmasından turun dökümünü ve sağlık sigortası gibi ayrıntıları unutmayın başvuru için. @aysnackgz

 • aysnackgz @aysnackgz

  @salihcln italya konsolosluğu idata ya bağlamış artık. Biz de tur şirketlerine o kadar vereceğimize aynı işi yaparız dedik sonuçta alıyorlar belgeleri götürüyorlar idataya yani bizim tur şirketi öyle yapıyormuş 😀 Tur şirketinin sağladığı sağlık sigortası mevcut ama ben bir tane daha yaptırmayı düşünüyorum açıkçası. Tabi oluyorsa 🙂

 • ugrmrt @ugrmrt

  Merhaba @salihcln . Vize sponsoru olarak göstereceğim annemin bankada vadeli hesabı bulunmakta. Islak imzalı, kaşeli olarak alınacak olan son 3 aylık hesap dökümünde bir sorun olur mu italya vizesi bakımından?

 • Lewentaydin @lewentaydin

  @salihcln meraba ben sızınle daha önce görustum salıh bey vızeden red yedım hollanda tıcarı sırketım yenıydı vergı levham da yenı ıse baslama yazıyodu sımdı 5 ay gectı uzerınden vergı levhamda kazancım ödedıgım verdı var sırketım 11 aylık oldu ıs adamı belgeme kadar var nasıl bı basvuru yapıyım turıst olarakmı tura felanmı katılıyım hollandadanmı yoksa baska yere mı basvuruyum

 • tuana @tuana

  @salihcln merhabalar turla italya seyhati yapcaz bi kaç ay sonra ssk çalışanıyım şu an bulunduğum iş yerinde işe girişim şubat 2014 ve daha oncede yakşalık 7 yıldan beri çalışanım.hesaplarım sürekli hareketli iki bankada da yaklaşık 9000 tl para ve 500 euro var.araç ruhsatı ve hisseli bi tapum var.uçak ve otel rezervasyonlarım tur tarafından yapıldı.temin edildi.bunların içine tura ödediğim ucreti gösterir belgelerde var onlarıda eklicem. ve iş yerinden alıcağım evarklaroda.daha önce sırbıstana gitmiştim..daha ekeleyebiliceğim evraklar neler olabilir.iki bankaya çalışıyorum parayı iki ye bölüp ayrı ayrımı göstereyim yoksa tek bi bankaya mı aktarayım

 • komutan46 @komutan46

  @salihcln sayın çelen benimde size bir sorum olacak ben internet cafe işletmecisiyim 2014 aralık ayında yılbası vizesi için italya başvurum oldu tur şirketi aracılığıylan ve 30 aralık 2014- 29 ocak 2015 kadar vize aldım ama kalış sürem 15 günmüş tabi bunu ben bilmiyordum vizeyi alınca abim gil almanyadan isviçreye kızkardesim gili yılbasını beraber kutlamaya karar vermişler benimde bulunmamı istediler bende turu iptal ettim isviçreye yakın milanoya yeniden bilet aldım ve isviçreye gittim 15 gün sonra geri dönüş bilet günüydü biraz daha kal dediler 20 günü tamamladık dönüşü isviçreden yaptım simdi italyaya yeniden vise başvurusu yaptım bir arkadaslan beraber bir haftalık tur aldık tanıdık bir arkadasın bulunması daha iyi olur düsüncesi ile konsolosluk beni aradı dediki turu iptal etmişsin isviçreye gitmişsin kalış süren 15 gün sen 20 gün kalmıssın vede isviçreden çıkış yapmıssın sen italyayı ne amaçlı kullandın bende olduğu gibi anlattım malesef bugün itibari ile tur şirketi aradı red cevabı verildiği bildirdi sizce itiraz hakkımız varmı varsa etsek ne derece katkısı olur

 • Emre Şengül @chief_emre-55

  üniversite öğrencisiyim 4.sınıf yeni kayıtlar 7 eylülde yapılacak . ozamana kadar bkelemeden e-devletten öğrenci belgesi çıkarsam hala okula kayıtlı görünüyorum ve doğrulama barkodu da var sayfada geçerli olur mu acaba almanya vize için ?

 • Ahmet Atalay @yerliyersizorg

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Benim merak ettiğim bir konu var. Ben erasmus için vizemi aldım fakat vize başvurusunda verdiğim sigorta poliçem 1 sene geçerli olmasına rağmen 92 gün ile sınırlı olduğu için vizeyi aldıktan sonra poliçemi iptal ettirip yeni sigorta yaptırdım. Şimdi sorum şu ben eski poliçe ile vizeyi alıp yeni poliçe ile yola devam edersem bu bana ülkeye giriş çıkışta sınırda yada vizemde sonradan bir sıkıntı oluşturur mu?

 • Byumut @byumut

  Merhaba
  İlk vize başvurum olucak o yüzden tereddütlerim var 10 yıllık pasaportuma red yemek istemiyorum. İsviçre yada ispanya vizesine başvurmak istiyorum sigorta banka hesabı da sorun yok ayrıca ev tapum var ve kira gelirim otel rezervasyonu ve tüm evraklarla gidip vize alabilirmiyim. Teşekkürler

 • alptekin kaymaz @alptekinkymz

  selamlar,Amerika F1 vizesi alacağım fakat geçmişte işlediğim basit bir suçtan 2000 tl para cezası ödedim ve sicilimde duruyor 2018 yılında arşive kaldırılacak ben müh fakültesi mezunuyum bu durum vize almama engel teşkil edermi?

 • Tuğba Kurt @tugbakurt_88

  merhabalar, ben Fransa vizesi için davetiye mektubu ile başvurmak üzere VFS ye müracaat ettim. Fakat pasaportumun geçerlilik süresi dönüş tarihimden sonra 3 ay geçerli olması gerektiği için sadece 1 haftayla başarısız olarak gözüktü sistemde.Vize için yeni pasaport çıkarmam gerektiğini söylediler. Başvurdum şuan pasaport bekliyorum.. Benim sorum şu: yenilenecek pasaportun üzerindeki seri numarası değişeceği için davetiyede sıkıntı çıkabilir mi? Diğer bütün belgeler tamam, ayrıca bu ikinci fransa başvurum olacak diğeri reddedildi. sistemde bu da görülebilir mi? Görülse etkiler mi? Fransa biraz kıl bir ülke olduğu için açıkcası tırsıyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim..

  • salihcln @salihcln

   @tugbakurt_88 Davetiyede sıkıntı çıkabilir, davetiyeyi yeniden talep etmeniz işinizi garantiye alır. Sistemde görünecek tabi ki. Etkisi olacaktır, fakat kötü bir sonuç için olacağını zannetmem eğer ki tek reddedilme sebebi pasaport süresi ise.

 • Tuğba Kurt @tugbakurt_88

  yeni davetiye talep etmem mümkün değil iki haftadan uzun sürüyor tarafıma ulaşması. turistik gezi olarak mı düzenlesem acaba vize başvurusunu?

  • salihcln @salihcln

   O şekilde bir değişikliğin sonucunu bilemem. Fakat ihtimal olarak olumsuz sonuç gelebilir.
   Tabi ki günün sonunda sizin kararınız. Oluşabilecek olumsuz durumları düşünerek turistik veya davetiye hakkında ne yazık ki öneri veremem.

 • sebbelis @sebbelis

  uçak biletlerimi aldım. gezi amaçlı gidiyorum 5 gün almanyada 4 gün amsterdamda kalacağım. bu yüzden almanyadan vize almam gerek. 2014 yılı universite mezunuyum ve işsizim. Ailem sponsor olacak ancak yine de işsiz olduğum için vize çıkması imkansız gibi yazılar okuyorum ve bu durumdan çok korkuyorum. yılbaşından sonra vizeye başvuracağım. uçak bileti çıktılarım ve berlinden amsterdama geçeceğim otobüs biletinin çıktısı olmak üzere her şeyi sunacağım. ancak yine de çıkma olasılığı yok gibi şeyler duyuyorum etrafımdan. bu durum hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 • Cengizhan Demirler @cengizhan44

  Ben ocak sonunda Almanya'ya davetiye ile gitmek istiyorum
  tüm belgeleri tamamladim. bankada 10 bin lira param var suan almanyadan gelen davetiye isadamindan geldi hersey tamam konsolosluga ise 90 günlük sigortam doldugunda basvuracam ama ssk ise giris tarihim 01.10.2015 bu bir sorun yaratirmi. orta düzeyde almancam var lütfen bilgi verirmisiniz mutlaka 1 aylik gitmem gerekli tam olarak ne yapmam gerekli

 • Minee_Mineee @minee_mineee

  merhaba ben fransa vizesine başvurdum pronto tur aracılığı ile fakat vizem ret yedi sebepte maddi yetersizlikmiş babam sponsor oldu fakat maddi yetersizlik söz konusu bile değil neden ret yedim anlamadım itiraz dilekçesi yazacağım ama nasıl oluyor bilmiyorum fransızca mı ne kadar uzunlukta gibi yardımcı olursanız çok memnun kalırım..

 • 3dfx @3dfx

  2 pasaport cikarabiliyorsun. emniyete birini verip digerini aliyorsun, sonra diger ülkeye giderken emniyette degistirip gidiyorsun.

 • arandur @arandur

  @automatik2000 virgüller nerede, cümleyi çözemedim.

 • ss9 @serenozgul

  Merhaba turla prag viyana budapeşte turuna katıldım. Vize için hesap dökümü isteniyor. Vadeli ya da vadesiz hesap farkediyor mu?

 • RabiaMzrl @rabiamzrl

  Merhaba hollanda icin davetiye ile vize almak istiyorum calismadigim icin ablami sponsor gosterdim ama ayni sehirde degiliz belgeleri fax lamali mi yoksa postalamali mi ?

 • Serkan Gurbuz @serkanlefkosa06

  Merhaba arkadaslar ben gastronomi okuyorum ve mezun olduktan sonra abd kanada veya ingiltereye gitmeyi dusunuyorum hatta mutlak hedefim bu.fakat ev sahibiyle mahkemelik oldum mahkeme sicilime islerse vize almam sorun olur mu bunu cozmek icin ne gibi bi yol izlemeliyim?

 • ebruzka @ebruzka

  @salihcln merhaba konu açılalı uzun zaman olmuş ama birşey öğrenmek istiyorum.
  Ben italya için vize başvurusunda bulunucam daha öncede ispanya italya ve macaristan'a sorunsuz vize almışlığım var fakat bu sefer imza sirkülerinin zamanı geçmiş durumda ve şuan yenilenme aşamasında ama evrakları verene kadar yetişmesi mümkün değil.
  Yani 1 ay gibi bir zamanı geçmiş imza sirküsü vize alırken sıkıntı çıkarır mı?

 • vipman @vipman

  Selam arkadaşlar ben İsviçre'deki kuzenimi ziyarete gideceğim o bana davet gönderecek yani 2018 in ocak ayı gibi davet mektubu gelecek bende vize olayında sorun yaşamıyayım diye bir iş yerinde sigortalı çalışma başlangıcı yaptım 3 veya 4 ay askari ücretli çalışmam yeterli olacakmı? Birde banka para giriş çıkış eskiye dönükmü anlık yatırım çekim olurmu artı birde isviçre ne gibi evraklar istiyor

 • Ozan1 @ozan1

  Merhabalar. Bana yardimci olusaniz sevinirim. Gectigimiz yaz Fransa'ya aile akraba ziyareti cercevesinde bir vize basvurusu gerceklestirdim vizemde davetiyemi halam gondermisti fakat vizem geri donecegim dusunulmesigi ve kalma sartlarim uygun gorulmedigi icin reddedildi. Simdi bu ara tatilde yeniden basvuri yapmak istiyorum. Unibersite ogrencisiyimm ama bu sefer davetiye ile yapmak istemiyorum otel rezervasyonu yapacagim size sorum yeniden fransaya mi yapmayaliyim yoksa baska bir ulkeye mi? Bir kere red aldim simdi nasil basvuru yapmaliyim bilmiyorum bana yardimci olursaniz sevinirim.

 • Merakliaysgl @merakliaysgl

  @salihcln
  Merhaba Salih bey;
  Ben Fransa ya bir seminere katılmak için gitmek istiyorum fakat bunun için davetiyem falan yok şahsi başvuru yapacağım 1 yıllık pasaport aldım daha doğrusu başvuru yaptım inşallah yakın zamanda elime ulaşır vizem reddedilmemesi için ne yapmalıyım konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim

  • salihcln @salihcln

   Video da bahsedilen evraklarınız hazırsa herhangi bir sorun olmaması lazim. Çalıştığınız yerden bordronuzu ve izinli olduğunuza dair belgeyi de koymayi unutmayın.

  • Merakliaysgl @merakliaysgl

   @salihcln
   Merhaba; benim sorum şu ki ben uzun süredir çalışıyorum fakat bazı özel sebeplerden dolayı sigorta yaptırmıyordum. Şuan 1 aydan fazladır sigortam yatıyor babam emekli ve emekli maaşını postaneden alıyor.
   Size daha kolay ulasabileceğim bir adres var mı acaba.
   İlgilenip cvp verdiğiniz için tsk ederim

 • basak @basak

  @salihcln
  Merhaba Salih bey,

  Size bir şey sormak istiyorum. Hollandaya vize için başvuru yapıyorum, oradan Paris'e geçeceğim. Vize başvurusuna Paris'te kalacağım yeri de ekledim. Yani Hollanda gidiş, paris dönüş uçak biletlerim var. Merak ettiğim başvuru sırasında Hollandadan Fransaya geçişi nasıl yapacağımı belirtmeli miyim? Tren, otobüs yada uçak... Buna henüz karar vermedim ve vizeyi almadan bu biletleri de satın almak istemiyorum. Siz ne tavsiye edersiniz? Nasıl bir yol izlemeliyim?

 • Merakliaysgl @merakliaysgl

  Vizeme red cevabı aldım o kadar uğraştım ama sonuç olumsuz
  bu durumda ne yapmalıyım lütfen bilgisi olan yardımcı olsun

 • Bilal Uygur @bybuvize

  bybuvize profesyonel vize hizmetleri bilgi almak için lütfen iletişime geçiniz 0533 229 71 76

 • mltmltm @mltmltm

  3 yildir ayni şirkette asgari ücretle çalışan mal varlığı olmayan hesabinda 4000 tl gosterebilen bir kisiye 5 gun Hollanda vizesi verirlermi? yardimci olursaniz cok mutlu olurum @salihcln

  • salihcln @salihcln

   Büyük ihtimalle verirler. Zannetmiyorum ki bir problem çıksın.

  • mltmltm @mltmltm

   @salihcln merhaba salih bey verdiginiz bilgiler icin tesekkurler bana hollanda 'ya tek girislik c tipi 1 buçuk aylik vize verdiler ben bunun 5 gününu kullandım suanda vizem ocak ayının 8 ine kadar devam ediyor sizce hollanda ya cok girişli 3 aylik vize başvurusunda bulunsam onaylanır mi ve hesapta 3 ay icin ne kadar bakiye göstermek gerekiyor teşekkürler

 • furkiberk @furkiberk

  Merhabalar
  Daha önce Yunanistan vize başvurum olmuştu ve Red almıştım.Yeni başvurumda ise İtalya ya başvurmayı düşünüyorum.Euro 2020 bileti aldım ayrıca öğrenciyim daha önce Yunanistan dan Red yediğim için İtalya dan da Red yer miyim??
  Şimdiden çok teşekkür ederim

 • Hasan Huseyin Bayraktar @pakcameskisehir

  Selam ben Romanyada bir Türk firmasına işçi olarak gidicem firmaya vize işlemleri için gerekli evrakları verdim ve firma benim için vize alıcak. Fakat Romanya konsolosluğu adli sicil kaydım da 2017 yılında yaşadığım aleyhime kötü sonuçlanan bir davadan 3000 TL idari para cezası ve 5 yıl denetimi gördü ve inceleme başlatmışlar ve 1.5 ay oldu hala sonuç alamadım ne Red veriyorlar nede vize bu işlemim nasıl sonuçlanır ve işlemleri nasıl takip edebilirim.

 • levent zeren @leventzrn

  @Hasan Huseyin Bayraktar selam kardesim durumun nasil sonuclandi suan bende ayni durumdayim libyaya vize basvurusunda bulundum adli sicil kaydim var davetiye harclar tum evraklari teslim ettim muhendisim evraklarla sabit sonuc ne olur merak ediyorum yardim edebilecek konu hakkinda bilgisi olan birisi varsa cok sevinirim

 • Fatih Daldal @fatihdaldal6p

  Merhaba iyi günler ben Almanya turist vizesine başvurcam ama çalıştığım yerden yeni ayrıldım sigorta girişim durdu ama benim kendimin basit usülden bir nakliye şirketim var herhangi bu odaya kayıtlı değilim suan bagukurum başladı nasıl bir yolla vize alırım sponsorum yok