#FilmTavsiyesi Ucitelka (2016) Çok değişik ve sürükleyici bir filmdi. Beni taa ilkokul yıllarıma götürdü izlerken, çok şeyi sorgulattı. İzlemekten müthiş keyif aldım, gerçek bir hikayeye dayanması ayrıca hoşuma gitti. Film incelemesi / tavsiye metni yazma konusunda vasat bir insanım bu yüzden sadece bu kadarını yazıp şiddetle tavsiye ettiğimi beyan ederim. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#ChildrenofMorta

Children of Morta oyunla ilgini çok güzel yazılar okudum, alayım dedim, 10 saattir oynuyorum, bu ne değişik bir hikaye anlatımıdır aklım durdu.. Son yıllarda oynadığım en güzel oyunlardan biri. Bebeği yatırsam da oyuna dönsem diye can atıyorum 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnanılmaz kaliteli bir Podcast. Teknoloji şirketlerinin gelişimini, halka açılma süreçlerini veya satın alınma süreçlerini inceliyorlar. İnanılmaz araştırma yapıyorlar, Podcast'i kayıt etmeden önce bazen konuşacakları şirket hakkında ki yüzlerce sayfalık kitapları okuyorlar vs... Ara sıra çok sağlam konuklar da geliyor. Sunucuların biri MS, Google gibi şirketler de deneyimi olan bir mühendis, diğeri ise şu an aktif olarak VC'lik yaptığından şirketi hem teknoloji hem ekonomik yönden olabildiğince doğru bir şekilde inceliyorlar. #PodcastTavsiye #podcast

Acquired Podcast

Every company has a story. Acquired goes behind the scenes of the biggest tech IPOs and acquisitions of all time. Hosted by Ben Gilbert and David Rosenthal.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#FilmTavsiyesi Hereditary son 10 yılda izlediğim en iyi korku filmlerinden diyebilirim. Kesinlikle zihninize kazınıyor. Kaliteli korku arayan herkese şiddetle tavsiye ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çizgi Elektronik-Çizgi Tagem eğitim içeriklerini paylaşıyor!

1999 yılından beri biriktirdiğimiz toplam 2,100 saat bilişim eğitim videolarını, görsel eğitimleri, ders sunumlarını, teknik/teknolojik dokümanları ve 25.000 sınav sorusunu Çizgi Tagem CloudCopy ismi ile bilişim isteyen herkese ücretsiz açıyoruz.
Lütfen aşağıdaki linkten Google Gurubumuza katılın:

( Dikkat! Sadece grup üzerinden erişim sağlanabilmektedir.
Teknik olarak dizinlere doğrudan erişim hakkı veremiyoruz. )

https://groups.google.com/forum/#!forum/cloudcopy_istek

BeğenFavori PaylaşYorum yap

SimCity’den Doom’a, birçok eski oyunun kaynak kodlarının bulunduğu koleksiyon.
https://archive.org/details/gamesourcecode
#Programlama #KaynakKod #AçıkKaynak #Oyun #Koleksiyon

Game Source Code Collection : Free Software : Free Download, Borrow and...

This is a collection of computer game source code. The majority of these titles were originally released as commercial products and the source code was made available to the public at a later time....
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Harika olmuş. Devam animasyon filmleri genelde sevmem aslında bu da bira uyumsuz olmuş gibi fakat kurgusu çok güzel. Günümüz internet eleştirileri de yerinde.

Ralph Breaks the Internet (2018) - IMDb

Directed by Phil Johnston, Rich Moore. With John C. Reilly, Sarah Silverman, Gal Gadot, Taraji P. Henson. Six years after the events of "Wreck-It Ralph," Ralph and Vanellope, now friends, discover a...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Forbes'da yayınlanan bir yazı. Yenilenebilir enerjinin neden modern uygarlığa güç sağlayamayacağını açıklamaya çalışmış. Kısaca ilgimi çeken bölümleri çevirmeye çalıştım. (Hatam varsa söyleyiniz.)

• Almanya'nın yenilenebilir enerji yatırımları son beş yılda "36 milyar dolara" mal olmuş.
• 2018 yılında 2017 yılında kurulanların ancak yarısı kadar yeni rüzgar türbini inşa edilebilmiş.
• Geçen yıl aşamalı olarak kömür kullanımını azaltma planlarında gecikmeler oluştuğunu ve 2020 yılı için taahhüt ettikleri karbon salınımı değerlerine ulaşamayacaklarını açıklamışlar.
• İçinde bir de kilise bulunan ormanlık alanı kömür madeni açmak için kullanacaklarını açıklamışlar.
• Elektrik hatlarını gömmek havai hatlardan birkaç kat daha pahalıya geliyormuş ve daha uzun süre gerekiyormuş.
• Almanya'da şu an %35 olan yenilenebilir enerji kullanımını 2050 yılında %100'e çıkartmak 3-4 trilyon dolar tutacakmış.
• Gereken 7700 km enerji hattının yalnızca %8'i tamamlanabilmiş.
• Enerjiyi depolama maliyetleri çok yüksek ve kayıp çok fazla deniliyor. (Güneş enerjisi için sanırım.)
• Hidrojen enerjisi "balonunun" enerji verimliliği %40'ın altında ve uygulanabilir değil.
• Almanya'da 2000 yılından beri rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ve biyogaza verilen 20 yıllık sübvansiyonlar gelecek yıl bitmeye başlayacak. Rüzgar enerjisi patlaması sona erdi.
• Aynı güçte güneş tarlaları kurmak için nükleerden 450 kat, aynı güçte rüzgar türbinleri kurmak için doğalgaz santralinden 700 kat daha fazla alan gerekiyor.
• Kenya'da Alman ve Batı finansmanıyla yeni kurulan rüzgar çiftliği kuşların kullandığı başlıca göç yollarından birindeymiş ve yüzlerce kartalın hayatını riske atıyormuş. Hatta bir biyolojist o bölge için Afrika'da seçilebilecek en kötü yerlerden birisi diyor.

https://www.forbes.com/sites/michaelshellenberger/2019/05/06/the-reason-renewables-cant-power-modern-civilization-is-because-they-were-never-meant-to/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Deniz Etkin @denizetkin

  Buradaki asıl sorun, 200 yıllık (belki daha fazla) sanayi carbon tabanlı enerji üzerine dizayn edilmiş. Karbon kökenli enerji kaynaklarına açıklanmayan (hesaba katılmayan) subvansiyonlar var. (Mesela senenin bu dönemine kadar Türk devleti mazota 900 milyon benzine 100 milyon subvansiyon yapmış) Petrolün çıkartılmasına, taşınmasına, vb her aşamasına subvansiyonlar var. Bu yazı Almanya'da petrol gibi yakıtlara uygulanan subvansiyonlardan bahsetmiş mi bilmiyorum.
  x x x
  Şimdi gelelim gözden kaçırılmaya çalışılan şeye, karbon kökenli enerji kaynakları atmosfere milyonlarca ton karbon salıyor. Bu karbonlar küresel ısınmayı tetikliyor, küresel ısınma (BAKIN BURASI ÖNEMLİ) KÂRLILIĞI DÜŞÜRÜYOR. Yani insanlar etkilenecek, ölecek filan diye değil. Uzun vadede karlılığı düşürdüğü için küresel ısınmaya karşı yenilenebilir enerji öneriliyor.
  x x x
  Küresel ısınmadan zarar görecek sektörler var. Bu sektörler küresel ısınmaya karşı daha duyarlı. Bir de karbon kökenli enerjiden kazanan firmalar var bunlarda işte bu makalede olduğu gibi yenilenebilir enerji kaynakları tü kaka diyorlar. Tıpkı savaş endüstrisinin savaş çıkması için her şeyi yapmasına karşılık savaştan zarar gören endüstrinin savaş karşıtı kampanyalar düzenlemesi gibi
  x x x
  Peki biz ne yapmalıyız? küresel ısınmadan en çok etkilenen kesim, benim de dahil olduğum fakirlerdir. Küresel ısınmanın durdurulması için yenilenebilir ya da nükleer gibi enerji türlerine dönüşülmesini savunmaktır. Araba kullanım yerine toplu taşımın (ama insanların rahat ettiği) yaygınlaştırılması gibi politikaların. Şehirciliğin araba kullanım ekseni yerine yürüme ya da bisiklet temeline kaydırılmasıdır.

  • Master @master

   Yazı genel olarak yenilenebilir enerji dönüşümünün uzun ve pahalı bir süreç olacağını anlatmaya çalışıyor. Almanya gibi bir ülke bile yenilenebilir enerjiye geçişin mali sancılarını tartışıyorsa bence de bizim yapmamız gereken ucuz ama verimli enerji kaynaklarını tercih etmektir.

   Kömür yerine doğalgaz santralleri, nükleer santraller, enerji kullanımında tasarruf ve verimliliği artırma ilk yapabileceklerimiz.

   Körü körüne rüzgar ve güneş enerjisi yatırımı bizim gibi ekonomik kaynakları kıt ülkelere göre değil. Yatırımın geri dönüşü çok uzun süre alıyor ki bunu bir Almanya, bir Çin kadar kolay kaldıramayız.

 • Yiğit @yigit1

  Nükleer santraller en güvenli ve en kârlı enerji yatırımı olur diye "biliyorum." Yanlışım varsa beni düzeltin lütfen ama nükleer santraller bu işi çözecek gibi duruyor.