Lg G3-G4 uzuuuuun uzuuuun kullanım testi

Merhabalar,
Belki size garip gelebilir ama bu incelemeyi yapmamın bir amacı var. "Neden?"diye sorabilirsiniz belki fakat çok kısa bir cevabım olacak: "Mağdur olmayın!"

Yazım uzun olabilir hemen kısa kesmek için okuyucuyu iki kısma bölmek istiyorum.(Ayıp!) Telefonunuzu 2.5 sene civarında kullanıyorsanız büyük ihtimalle sizin için çok sıkıntı olmayacak ama benim gibi daha uzun yıllar kullanıyorsanız veya kullanmak istiyorsanız, yazıyı okuyabilirsiniz.

 

Ülkemizde hem yaşam şartları olsun hem çalışma şartları olsun git gide daha zor bir şekilde yaşamaya başladık. Dolar hızla yükseldi, para kazanmak zorlaştı ve hatta teknolojik aletlere ulaşmak çok zorlaştı.-Borca girip almak da buna dahil-  O yüzden böyle bir şeye ihtiyaç duyup, sizlere daha iyi seçim yapma imkânı veren bir inceleme yazmak istedim.

Öncelikle iki telefonun çıkalı epey zaman oldu. O yüzden okumak istemeyebilirsiniz veya siz de telefonlarda illaki deneyimlemişsinizdir. Sadece LG serisinde değil birçok telefon markası için geçerli olacağını tahmin ediyorum. Ayrıca iki noktayı belirtmeliyim ki nasıl bir kullancı olduğumu veya beklentilerimin neler olduğunu size anlatabileyim.
Akıllı telefonlardan beklentim; günlük kullanımda bana optimum fayda sağlaması. Yani mailime, internete sorun yaşamadan ulaşabilmek istiyorum. Göze batan şeylere pek dikkat etmeyebilirim ama tıpkı Levent Abi'nin oyun dosyalarının içine girip, gereksiz dosyaları silmesi gibi detaylara takılabilirim. Takıntılıyım bazı konularda. Derslerde kullanabileceğim araçları rahat rahat kullanmak istiyorum.Telefonda oyun oynamayı pek sevmiyorum o yüzden pek o konuya girmeyeceğim. Bu arada belirtmeliyim hala daha LG G4'ü kullanıyorum.

 

Şimdi LG G3'e gelecek olursak. Telefonu aldığım ilk zamanlar baya güzeldi. Sanırım güzele yaklaştığı zaman o ilk zaman. Gerçi ilk aldığımda küçük bir resetleme sorunu vardı ve ghost screen sorunu vardı ama resetleme düzelmişti bir süre sonra. Ghost screene de çok takmıyorum beni çok rahatsız etmiyor. Bunların dışında telefon benim istediğim şartları gayet yerine getiriyordu. Güneşte falan ekranı görebiliyordunuz. Ayrıca LG G3'ten önce S3 minim vardı ki G3, miniden daha fazla ısınmıyordu. Sorun şu ne zaman üstünden 1 sene geçti telefonda şarj sorunu baş göstermeye başladı.(Tabii ki her telefonda olduğu gibi malum pil konusu) Bu zaten beklendik bir şey kullanıldıkça batarya eskiyor fakat ekranının çok pil tüketmesiyle "gizlenmiş" sorun birden devasa boyutta bir soruna dönüştü. Bir süre daha telefonu kullanmaya devam ettikten sonra bu artık dayanılmayacak boyuta geldi ki yeni bir pil almak zorunda kaldım. Aldıktan kısa bir süre sonra telefonda dokunmatik sorunu başladı ne yazık ki. O sırada garanti süresi de dolmak üzereyken(1 ay kala) telefonu garantiye verdim. Yaklaşık 1 ay bekledikten sonra bana bir LG G4 verdiler. O an LG'nin serilerinde kronik ekran sorunu olduğu kanaatine vardım.(LG G2 de ekran sararma sorunu vardı belki bilirsiniz, bizzat etrafımdakilerde de bu sorunun olduğunu görünce "tamam!" dedim) Bu arada küçük bir bilgi vereyim. Eğer telefonunuzun garantisi bitmediyse ve şarj aleti, kablosu, kulaklığı bozulduysa atmayın, saklayın telefonunuzu garantiye yollayınca yenisini yolluyorlar. Bu bilgiyi nereden mi öğrendim? Benim şarj aletinin kablosunun ucunu kırıp işe yaramaz diyip çöpe atınca bu olaydan daha sonra garantiye gidince öğrendim. Dolayısıyla ne kulaklığı ne de şarj aletini alabildim. Sadece G4'ü aldım. Böyle olunca bende Vatan'dan Samsung Travel Adapter satın aldım.(G4'ün şarj aletinin aynısı aynı şeyin laciverti yani 1.8A-5A arası diğer bütün değeleri de orjinal şarj adaptörüyle aynı)

Tabii ki bana verilen LG G4'ün sıfır olmadığını biliyordum. Fabrika da tamir edilmiş temiz bir LG G4 gelmişti. Hani derler ya(en çok iPhone örnek verildiği için) Apple'ın garantisine telefon verdiğinizde genellikle yeni telefon alırsınız diye; heh işte yeni telefon verme olayı fabrikadaki tamir edilen eski telefonlar... Neyse konumuza dönecek olursak telefonu başta beğendim. Tabii ki bunda da ghost screen sorunu var. Her seride olduğu gibi...(G6 da buna benzer kronik sorunlar var mı emin değilim) Telefonu yine bir süre kullandıktan sonra(şu an 1 sene dolmak üzere yani daha o kadar fazla olmadı) bunda da pil sorunu başladı. Hem de G3'teki sorundan daha büyük bir pil sorunu var. Bunun yanında bir sorunu daha var telefon zaten en az  3 saatte şarj oluyor. Şarjı da biraz kullanımla max 5 saatte bitiyor. Hani G3 de sorun oluyordu, evet ama ondan daha büyük sorun oldu. Telefonda her 2sn de bir pil yüzdesine bakmak durumunda kalarak böyle bir takıntım oluştu. Bir gözüm yukarı bir gözüm aşağı bakıyor artık. Böyle olunca şarj kiti(https://www.hepsiburada.com/lg-g4-batarya-sarj-kiti-bck-4800-p-TELBATKSPLGG4KIT) aldım. Neredeyse sorunu çözdüm diyebilirim artık rahatım. Neredeyse diyorum çünkü kitin içinden gelen bataryayı bile telefon sömürüyor(Eski piline kıyasla gün içerisinde daha uzun gidiyor ama yine de telefon sömürüyor; kendi yazılımıyla da bağlantısı olduğunu düşünüyorum) Artık YENİ telefonlarda olduğu gibi bütün özelliklerin sonuna kadar açıp pili hiç arttırmamak gibi bir güzellik(!) yaptıkları için sorun daha da büyüdü ama onu da bir şekilde aştım. Her neyse şu an telefonu hala kullanıyorum ama bir güvensizlik var. Telefonun ekranı her an beni yarı yolda bırakacakmış gibi duruyor. Büyük ihtimalle LG, önceki seri telefonlarının sorunlarını göz ardı ederek benzer işleri yapmış. Bu konuda kendilerini tebrik etmek(!) lazım. Onun dışındaki durumlarda bir sıkıntım yok.(Başka ne olabilirdi ki zaten)

İki telefonu yaklaşık olarak toplam da 3 sene civarı kullandım(LG G3 2 sene, G4 yaklaşık 1 sene) genel olarak toparlayacak olursam(LG'yi biraz yerdim biliyorum ama) alacağınız telefonu dikkatle seçmenizde fayda var. Ben telefonu beğenerek aldım ama şarj konusu benim için büyük sorun oldu. Malum telefon fiyatları uçunca bir de öğrenci olmam dolayısıyla elimdekiyle yetinmeye çalışıyorum.(Mantıklı olan da bu zaten) Memnun gibi dursam da genel olarak deneyimim de pek memnun değilim. Şu an işlerimi idare ettirdiğim için öyle duruyorum. Uzun süreli kullanmak istediğiniz telefonları iyi incelemenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca dediğim gibi bu yazıyı yazmamın amacı, farkındalığınızı arttırmak ve paranızı çöpe atmamak. Ben o hatayı yaptım siz de yapmayın. Yazıyı ileri de güncellerim veya eksik gördüğüm, yanlış yazdığım yerleri düzeltirim. Okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • 4ever @joe

  Bootlooplu g3 var bende de. Eskiden arada açılırdı. Şimdi hiç açılmıyor.

 • By C @jonsnow

  Tabi herkesin kullanım şekline göre farklı olabiliyor ben geçen yıl şubat ayında almıştım lg g4 1 yıl oldu şu ana kadar pek bir sorun çıkarmadı son 1-2 aydır şarj sorunu var çok çabuk bitmeye başladı oda günümüzde en büyük sorun zaten.

  • Yiğit @yigit1

   Haklısınız kullanım şekline göre değişiyor. Zaten o yüzden kullanım şeklimi belirttim ama dediğim gibi çok fazla bir şey istemiyordum gün içerisinde beni yarı yolda bırakmadan kullanmak istiyordum ama LG de biraz zor. İlla ki şarj sorunu olacak zaten bu beklendik bir şey ama bu sorunu daha da büyütecek durumları en aza indirgemek lazım. Bir de telefonunuzda uzun süre de şarj olma sorunu var mı?

  • By C @jonsnow

   @deadrow23 Elbette haklısınız. Hayır şuan öyle bir sorun daha olmadı minimum 30 dk max 40 dk

 • mkyb @mkyb

  G3 ve G4 kronik sorunları olmasa aslında verilen paraya göre sunduğu özellikleriyle şahaneydi. G3 yanılmıyorsam ilk 2K ekranlı telefondu. İşlemcisi sorunlu bir işlemci olduğundan dolayı 2K ekranı kaldıramayıp ısınıyordu. G4'ün ise hepimizin bildiği üzere bootloop sorunu var. G4 zamanında peynir ekmek gibi satarken bende alayım diyordum. O zamanki rakibi Galaxy S6'dan kamera yönünden daha üstündü hemde ucuzdu. Hala bile gideri var aslında.

  • Yiğit @yigit1

   Başta mantıklı gibi duruyor ama oluşan sorunları ile telefonlar size daha pahalıya geliyor. Isınma konusunda benim çok şikayetim yoktu. LG'nin hatası(güncel androidlerde olduğunu biliyorum ama başta LG yapmalıydı) çözünürlüğü değiştirmek için bir ayar sunmadı. Eğer kullanıcılar çözünürlüğü istediği gibi değiştirebilse sorunların bir kısmı ortadan kalkacak ama yapmıyorlar. Hatta bir ara G4'üme sırf şarj sorununu çözmek için çözünürlüğü değiştirmek için rootlamayı planladım ama LG her şey de olduğu gibi bir ton uğraş gerektircek engeller koymuş vazgeçtim. Aslında bootloop sorunu anakart değişiminden sonra çözülüyor ama yine uğraştırıyor namussuz.

 • Burhan @epsilon

  Ekran sararması nasıl oluyor aşırı ısındığı için mi ısınıp ısrarla kullanılmaya devam edildiği için mi oluyor?

  • Yiğit @yigit1

   O konunun sebeplerini bilmiyorum. Isınmayla bağlantısı vardır mutlaka ama kesin ısınmadan dolayı olsaydı serinin en çok sıcaklık sorunu yaşayan telefonu G3'te bu problemin en çok olması gerekirdi ki ben G3'te bu problemin olduğunu çok duymadım.