İnternet üzerinden 2. el bilgisayar parçası satarken dolandırılmamak için nelere dikkat etmeli? Mesela bir forum üzerinden ilanıma teklif geldi ve fiyatta anlaştık.Karşı taraf başka bir şehirde yaşıyor ve ödemeyi havale/eft olarak yapacak.Doğal olarak para hesaba yattıktan sonra ürünü kargolayacağım.İşte bu aşamada, yani ürün tarafımdan kargolandıktan sonra karşı taraf havalesini banka yoluyla geri çekip iptal edebilir mi?

Bu yazdıklarım tamamen olası bir senaryo üzerine.Kısmetse Ocak ayında bir ilan açacağım.Şimdiden aklıma takılan bu ayrıntıyı size sormak istedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • imperio @imperio

  Güvenceli sistemler dediğin alıcıya güvenceli. Get dolandırıcılığı diye yaz internete, satıcılar nasıl numaralarla dolandırılıyor ve siteler yanlarında durmuyor görürsün. Adam alıyor işlemciyi bozuk bu diye geri yolluyor, ama halbuki elindeki bozuk olanla değiştirmiş. Yazıyor siteye "satın aldım bozuk çıktı geri gönderdim" diyor, parasını geri alıyor olan satıcıya oluyor. Kanıtlaman da imkansız gönderirken çalışır durumda olduğunu. Seri numarasını alsan kanıtlarsın(tabi üstünde yazıyorsa) ama aylarca uğraşıyorsun. Veya adamın elindeki cihazın bir parçası bozuk alıp onu değiştiriyor bozuk olanı takıyor geri yolluyor vs. Gerek yok. Bir yerden referansın olsun karşındaki sana güveniyor zaten havalesini yapıyor. Ben mesela buradaki üyeliğimi gösteriyorum, istersen sitede sor benim hakkımda vs. diyorum, adam 3,5K yazıyı 20K yorumu profilde görünce tamam diyor havaleyi yapıyor 🙂

 • Mert @merpheus

  Ya ne ugrasiyorsun ulke zaten Texas gibi olmus baktin yamuk yapiyor gider kafasina sikars

 • Aiberg @aiberg

  Havale nasıl geri çekilebilir ki?

 • Hado @hado

  Alıcının referansına bakarak ya da elden satmak en garantisi.

 • Höşelek @benvaryaben

  havalenin geri çekilmesi diye birşey olmaması lazım. tabi resmi kurumlar hariç.öyle bişey olsaydı bununla ilgili pek çok dolandırıcılık hikayesi duymamız lazımdı...
  eskiden sadece iban veya hesap numarasıyla havale eft yapılabiliyordu. bu şekilde yanlış birine göndermiştik. karşıdaki kişi iyi niyetli çıktığı için parayı geri alabildik. tabi o zamanlar internet vs yok. ptt çalışanı karşı tarafın insifiyatinde dediğini hatırlıyorum.

  şimdiki havale eft sisteminde yanlışlığa pay vermemek için isim soyisimi de şart tutuyor. yani karşıdaki adamın yanlış göndermişim bahanesi olamaz. aynı şekilde alışveriş siteleri de havale yöntemini teşvik eden indirimler vs sunuyor. böyle bir risk olsa kendileri baştan havale eft seçeneğini kaldırır.

 • Serdar @seac

  Bitcoin ile ödeme al, geri çekemez 😀

 • cebaglar @cebaglar

  Bankacı olarak şunun garantisini verebilirim para hesabınıza yattıktan sonra kimse geri alamaz.

 • faundekt @faundekt

  Cevap için teşekkürler.Beni aydınlattınız.