Paache TGX 2F Vision Airbrush İncelemesi

#akış #airbrush #paasche #turkishairbrush

 

Merhaba arkadaşlar amatör olarak devam ettiğim maket hobimde fırça boyamadan vaz geçmiş ve airbrush a terfi etmiş bulunuyorum. Bu noktada ilk yaptığım araştırmak oldu. Markalar modeller satıcılar derken bu işin çok detaylı olduğunu ve her aşamasında dikkatli olmak gerektiğini. Her şeyden önce iyice araştırmak gerektiğini anladım. Airbrush temelde kompresörden çekilen basınçlı havanın yukarıdan aşşağıya momentum ile hareket eden boya partiküllerinin basınçlı hava ile kanalda buluşturulup ince bir iğne ucundan püskürtülmesi esasına dayanıyor. Bir şırıngayı suyla doldurup çok ama çok güçlü ve ani bir şiddette şırıngaya bastığınızı düşünün. Temelde bundan daha farklı ama aklınızda bir fikir oluşmasını sağlayan bir örnek. Burda temel fark parmak gücü yerine güçlü bir hava basıncı. Ve elbette bu hava boya partiküllerinide birbirinden ayırarak ipek inceliğinde detayların kaybolmadığı bir boya katmanı atılmasına olanak sağlıyor.

 

Gel gelelim Airbrush da iki ekol var single action ve double action. Kısaca özetlemek gerekirse Single action boyanın şiddetini ayarlayabildiğimiz tetk sistemine verilen ad. Double action ise boyanın yanında havayıda kontrol etmemize yarayan daha komplike çift aşamalı tetik sistemi oluyor. Ve detay işler çıkartmak gerçekten bir figür yada maketin en ince parçasına uygun boya vererek boyamak için double action şart. Hatta her ne kadar başta alışması zorda olsa single action a alıştıktan sonra bu süreç daha zor olacağı için direk double action öneriyorum.

 

Alışveriş sürecimde bazı markalarla tanıştım fanghua,badger,paasche İlk etapda ucuz olması sebebiyle (200 Tl) Fanghua almak istedim. Fakat bu cihazın yetenek ve detay kabiliyetinin sınırlı olduğunu öğrenince çok fazla badger önerisi aldım. Patriot Badger 105 olarak geçen makinayı 10 seneyi aşkın kullananlar vardı bunlar cihazı önerdiğinde dikkate aldım ancak ben daha kaliteli birşeyler arıyordum. Ve Paasche ile tanıştım. Markanın her modeli övülüyor airbrush ın mercedes i olarak anılıyordu (daha iyi markalarda mevcut Harder & Steenbeck gibi) Badger 400-500 TL seviyesinde (modeline göre) dolanırken Paasche de iş 650 Tl lerden başlıyordu. Benim aldığım model 800 Tl lik serinin üst modellerinden. Bir önceki modellerden olan Talon modeli ağırlığı ve uzun kullanımda rahatsız etmesi nedeniyle tercih dışıydı. Ürünü aldım ve aldığımda acemiliğin şokunu yaşadım. Zira içinden kompresör bağlantısı çıkmıyordu. Bu işin raconu biraz böyleydi. Son derece şık bir sandıkta sunuluyor. Fakat bağlantı kablosu ve kompresörünüze göre almanız gereken adaptör yok  Maketlerden yapıştırıcı çıkmaması gibi. Ürünü Resif dış ticaret yani http://www.turkeyairbrush.com sitesi üzerinden aldım. Diğer sitelere göre ürün hem çok daha ucuzdu hemde site her yerinden airbrush ve kompresör için özelleşmiş bir site olduğunu belli ediyor. Ürünü aldıktan sonra kablo bağlantısı için firma numarasını aradım. Görüştüğüm kişi son derece yardım sever bir biçimde bana gerekli parçaları, airbrush camiyasını ve genel marka model farklarından ve piyasadaki satıcılardan zaman zaman yaşanan şark kurnazlıklarından söz etti. Ve yine aynı firmadan gerekli kablo ve adaptörü temin etmemde yardımcı oldu. Sonuç itibariyle ürün ve hizmetten son derece memnun kaldım. Satıcı firmada bu konu üzerine uzmanlaşmış olduğu için paylaşıyorum. Zira airbrush konusunda uzman olmayan kişilerden ürün alındığında yaşanan sıkıntıları ve yanlış parça gönderme yanlış teknik müdahale gibi meseleleride internette incelemiştim. Şimdilik diyeceklerim bunlar. Ürünü kullanmayı öğrendikten sonra maketlerde denemeler yapacağım ve sonuçları sizlerle paylaşmayı umuyorum. Herkese mutlu sabahlar 🙂

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Merih paylaştı.

#maket #hobi #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 20

ELITE:DANGEROUS HORIZONS

"Buzlu zemin oldukça kaygan görünüyordu. Girintili çıkıntılı tepeler temiz bir inişi oldukça zorlaştırıyordu. Bıçak gibi keskin donmuş kayaların arasından geçerek alçaldım. Frameshift Drive'ım arızalanmış olduğundan dolayı acilen üsse ulaşmak zorundaydım. Gemimde yeterli yakıtta kalmamıştı, zira son kapışmada kaçarken bir kaç uzay atlayışı yapmamdan ötürü tüketmiştim tamamen. Allah dan Srv deki yakıt beni üsse ulaştırabilecek miktardaydı. Tek güvencem Srv idi zaten. Zorlu bir inişin ardından donmuş gezegenin yüzeyinde Srv aracımla ilerliyordum şimdi. Sistemin devasa boyuttaki güneşinin buz kristalleri üzerindeki yansıması vuruyordu aracımın camına. Uzay üssünün ışıklarını gördüğümde uzaklardan... Derin bir nefes almıştım sonunda. 'Bu sefer de ucuz atlattın kumandan' dedim kendi kendime. 'Bu sefer de ucuz atlattın.' "

Nihayet Elite Dangerous uzay simulasyonunun (oyun demeye dilim varmıyor) bizleri gezegenlerle buluşturan ek paketi Horizons geldi. Beta aşamasından sonra sapasağlam karşımızda. Ana oyun değerindeki fiyatını bir kenara bırakırsak kesinlikle muhteşem olduğunu da söyleyebilirim. Oyunu bambaşka bir havaya sokmuş. Gerçek boyutlardaki gezegenlere iniş ve srv adlı aracımızla gezegenlerin yüzeyinde görevler ve keşif yapabilmemiz harikulade olmuş. Her gezegen inişe elverişli değil elbet. Yalnızca atmosferi olmayan gezegenlere (ya da uydulara) inebiliyoruz şu anda. Ama oyun gelişmeye devam ediyor ve yakında atmosferi olan gezegenlere iniş yapabileceğimizi zannediyorum. Ayrıca yüzeyde crafting de yapabilecek mişiz.

Eklentiyi edindikten sonra ilk yapmanız gereken geminize bir hangar upgrade i takmak ve bir srv aracı alarak geminize yüklemek. Korkmayın çok pahalıya mal olmuyor ancak her istasyonda da bulunmuyorlar malesef. Bunun için High Tech içeren bir istasyon bulmanız gerekiyor. Sonrasıysa muhteşem. Gezegenlere iniş gerçekten müthiş oluyor ve Srv nizle gezegenin yüzeyinde özgürce dolaşabiliyorsunuz. Gezegenler bire bir boyutta. Yani bir gezegenin tamamını keşfetmek dünyanın çevresini arabanızla kat etmeniz gibi olacaktır.

Sonuç olarak bu eklenti kesinlikle alınmayı hak ediyor. (Yüksek fiyatına rağmen) Oyunu bambaşka bir boyuta taşıyor çünkü. Ne demek istediğimi ancak oynayınca anlayabileceksiniz. Şimdilik benden bu kadar.

"Gemim tamir olmuş durumda. Oldukça da yüklü bir krediye mal oldu bana ama ne yapalım bir kaç casusluk ve kaçakçılık görevinden çıkartırım bu parayı. Rotamı keşfedilmemiş yıldız sistemlerine çevirmenin vakti geldi de geçiyor bile. Biz derin uzay pilotlarının bir lafı vardır. 'Boşa harcanan her saniye kaybedilen bir kredidir.' kim bilir belkide dış uzayda izbe bir uzay istasyonunda sizlerle de karşılaşırız bir gün. Şimdilik hoş çakalın."

Commander Khan out...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Onur Eryilmaz @onurery

  Ben bu simülasyonu(benim de elim oyun yazmaya gitmedi :D) ilk çıkıtğı günlerde daha Steam 'de yokken almıştım, gerçekten de çok ayrıntılı bir simülasyon. Hele ki sesli komut algılayan şu anda adını hatırlayamadığım bir program ile eşleştirince aldığım zevk 2 katı artmıştı. Başlarda zevk ile oynarken, işlerimin yoğunluğundan dolayı bırakmıştım bir süre sonra da başlayamadım tekrardan maalesef. Ama bir ara tekrar dönemeyi düşünüyorum. 🙂

Ankara E-Game Show Oyun Fuarı Genel Değerlendirme

#akış #fuar Eveeet, Ne hayallerle gittiğim, ulaşımından itibaren vasatın altında bir fuar ile karşılaştım bu gün.

Nereden başlasam... hah! Ulaşım! Mini gökdelenlerin arasındaki "Ticaret Odası Kongre salonu (Congresium)" adlı bir mekanda yapılıyor bu etkinlik ve sağa sola sormadan yerini bulması mümkün değil. İnternette nasıl giderim değince düzgün bir cevap yok. Ancak, söğütözünde bulunması ve güzergahı az çok bildiğim için bulmayı başardım. Belki benim yön bulma becerimin berbat olmasındandır, bilemeyeceğim artık.

10 Liralık bi giriş ücretini veriyoruz kapıda. Girişte fuar bizi karşılıyor zaten. Tam bu noktada beni rahatsız eden bir durum var. Malum giriş kapısı. Büyük firmalar hemen girişe dizilmişler. En büyüklerinden redbull ile riotgames'in standını da yan yana koymuşlar. Koca fuar alanında, mikrofonla insanlara seslenen sadece 2 firma var. Sen git ikisini yan yana koy. Sonra bu kekolar gitsin, seslerini duyurabilmek için sürekli birbirlerini bastırmak amacıyla hoparlörü zorladıkça zorlasın. Sonuç? Normal mesafede sağır edici sesler... İrili ufaklı pek çok tezgah sermişler. Ancak yarısı sadece var olmak için gelmiş. Geriye kalanlardansa bazısı sırf bilgilendirme yapıyor, bir işi yok yani.

RedBull standında yarış, futbol ve mortal kombat turnuvaları var ps4 ile oynanan. Minik minik ödülleri varmış ama ne olduğuna bakmadım bile. Beğenmedim. Çin malı bir spiker fuarın diğer ucuna doğru böğürüyor. Ses yarıştırdıkları için aynı böğürtü RiotGames standındanda yükseliyor. Ritonun standında birde bilgisayar getirmişler. Oyunla ilgili bilgi yarışması yapıp bilenlere ya hediye kod mod bişey veriyolar yada toplayıp maça çıkartıyorlar herhalde. Hiç söz alamadığım için bir şey diyemeyeceğim. Millet aç gibi yığılmış öne, arkadan el kaldırıyorum, mikrofonu uzatmaya üşenip öndeki elemanlara veriyolar. Sinir oldum orayı da terk ettim.

Mount & blade standına büyüüüüüüük bir hevesle koştum. Sonuç hüsran. neymiş, 6 yıllık warband PS4'e gelmiş. Haber bu değil. Haber bile değil. Sen bannerlord'dan haber ver. Ama onunla ilgili hiç bir şey yokkkk.


LP'nin bahsettiği 3d tarama yapan firma da oradaydı. Sormaya bile çekindim tarıyonuzmu abi diye.


Ucundan kıyısından kayda değer ilk proje ile oyunlara geçelim. Yanlış hatırlamıyorsam Reo-tek tarafından yapılan, VR ile bisiklet sürme ve aynı firmaca yapılan tekerlekli sandalye simulatörü. Bildiğimiz elektrikli bisikleti bir şekilde VR'a bağlamışlar. 90 model Ehliyet simulatörleri gibi uyduruk grafiğine rahmen o bisiklet sürme hissini çok güzel verdi. Düzgün yapılırsa yürür gider. Hatta çok çok güzel olur.


Tekerlekli sandalye similatörüde yine aynı rezil grafikleşehir içinde tekerlekli sandalye kullanımını tattırıyor. Belediye başkanlarınca acilen kullanılması gereken bir araç.

Kayda değerlik sıralamasına göre biraz daha yüksek puanı olan bir diğer proje de Speed of Race. Şahsen gösterdikleri yarış oyunu grafik olarak real racing 3 dolaylarında. Yani mobile uygun bir oyun olduğu halde inatla PC için zorluyorlar. Tamam steam greenlight sayesinde falan, diğer platformlara göre pc ye oyun çıkarmak muazzam derecede kolay da, kim niye bu oyunu oynasın, onun cevabı yok... Merak edenler için, demosunda pist yarışı vardı, beta olarak 12 arabayla çıkacak ve 24 araba olması planlanıyor. Oyunu beğenmeme rağmen çaba muazzam. İleride güzel projeler kesinlikle çıkaracaklar. ama şimdilik erken gibi.
https://www.facebook.com/phoenixgamestudiocom/
Gameplay:
https://www.youtube.com/watch?v=KFxGKK7ks5g

Bir diğer oyunsa "Unforseen". Yapımcı ismi Ironstake. Oyunun demosunu izledim. Yani bi videodan başka bir şey yoktu. Zaten laptop arıza yaptı heralde zira ben daha söze giremeden elemanın biri kapatıp gitti videoyu. Şöyle bi araştırdım. Sıradan jumpscare korku oyunlarından gibi duruyor. Grafikler pekte fena değildi gerçi ama, günümüzde dönüpte pek bakmazlar gibi.
https://www.facebook.com/unforeseengame/
Teaser:
https://www.youtube.com/watch?v=1BHqOYf0H-o

 


Bu noktadan itibaren kalite biraz daha artıyor. Sıradaki oyun gayet yararatıcı ve yenilikçi. Tıkla git şeklinde, sadece fareyle oynanan bir oyun. Keşke WASD ile oynanan bir oyun olsa dediğim bir yapım. Şuan 20'li yaşlarda herkesin bileceği Karete Kamil animasyonunun yapımcısı yapmış. Oyunun adı "BEAT, the game" Kısaca, çevrede bulduğumuz nesnelerle müzik yapıyoruz. Kola kutusu, bateri sopası gibi. Sonra bunlarla yaptığımız seslere gelen yaratıklara konser veriyoruz. Beğendirebilirsek diğer bölüme geçiyoruz. Bir çeşit gelecekte, farklı bir evrende geçiyor. Öneri olarak, oyunun başında gördüğümüz speeder bike gibi bir çok referans ve easter egg koymalarını tavsiye ettim. Goat Sim misali.  Bakalım, göreceğiz.
http://wormanimation.com/
Trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=OCNcq0wiO-s

Sırada ve son olarak benim favorim, kesin alacağım oyun. No:70 Eye of Basir. İstanbulda zaten yanlarına gitmiş, baya bi süre de peşlerini bırakmamıştım. Tekrardan buluştuk ve tanıdılar beni. Sevindim açıkcası 🙂 Oyuna gelirsek, kısa bir demo daha hazırlamışlar istanbuldakinden farklı olarak. Demo bile olsa acımamışlar. Bulmacalar beyin yakıyor. İpucu yok. Akıl edeceksin. Tek başıma o kadar dolandım, bir türlü bulamadım. en son standda duran arkadaş yolu gösterdi. Türü sevenlerin çoooook seveceği bir oyun olacak gibi. Oyunu direk oyun motorundan oynatmak zorunda kaldıkları için tam olarak yüksek grafikleri göremedim. Zaten ekran kartlarından biri de yanmış, yeni demoyu gösterememişler. Bende kendilerinden istedim, flash versem, atsanız olur mu dedim. E posta ver öyle atalım dediler. Yani hiç bir yerde yayınlanmamış bir traileri sizlerle bizzat paylaşacağım. Henüz iletişime geçmedim. Birazdan geçicem, bugün yarın elimize ulaşır herhalde. Sonra, oyun hitman misali parça parça çıkacak. İlk parçayı alanlar devamına ücretsiz sahip olacaklar. Akıllarındaki fiyat 25-30 lira arasında bir şeyler lakin son sözü yayıncılar söyleyecek. Onların kârına göre şekillenecek herşey. Çok fazla hype'lamakta istemiyorum oyunu ama güzel işte olm 😀 Bir yada iki ay içinde çıkacak. VR içinde çalışmaları devam ediyor. Türü ve mekanikleri itibariyle çok uygun VR için. Öyle fazla haraketli sahnede yok FPS'yi katledebilecek. Yaptıkları testlerde gtx 960 ile 1080p ultrada 60 fps veriyormuş. Bence yeni playstation ile, moove gibi kontrolcüler ile bu oyun adeta dadından yinmez.

Evet, bütün standları gezdim. Kayda değer olanlar benim gözümde bunlar. Bundan sonra ayrı bir konu olarakta Murat Oktay beyin kişisel oyun ve konsol koleksiyonunu sergilediği standın fotoğrafları gelecek. Kıytırık galaxy s2 ile çekebildiğim kadar iyi çektim, camın arkasından zor oldu. Ama fikir verir en azından 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Niyazi bey pazar günü tv'de seyrettim ikinci bölümü merakla bekliyorum.

 • homosapien @biggestliar

  Sabah sabah sinirden ağlatacaksınız hocam...

  Kimya mühendisi, bir türk arkadaşım balık embriyosunun bir evresinde balıkları 1000 yıl embriyo olarak tutan bir kimyasal geliştirdi: Embriyo bu kimyasalın içinde deyim yerinde ise uykuya dalıyor ve 1000 yıl sonra bile sadece suya atılarak tekrar yaşamaya başlıyor. Arkadaşım bu ürünün patentini Kanada'da aldı ama patentine özellikle "TÜRKİYE PATENTİ" yazdırdı. Bu patentli ürünü geliştirmek, belki ilaç olarak kullanmak amacıyla destek için devlete baş vurdu. Ama cevap neydi; "SEN ALLAH MISIN? HADDİNİ BİL! CAN VERMEK ALLAH'A MAHSUSTUR"....

  Şimdi Kanada'dan daha ilk patent aldığı zaman ona iş teklif eden firma ile görüşüyor ve muhtemelen birkaç ay sonra sadece tatillerde Türkiye'ye gelmek üzere TEMELLİ gidecek.

LP çok acayip bir adam, saygılar. 😀

#akış

Offline Dijital Ağ: Swapper'lar ve Disk Dergileri

Bugünkü videomuz hayli uzun ve çoğu kişinin şimdiye kadar hiç duymadığı konuları ele alıyor. Editörümüz Levent Pekcan, 13 Nisan tarihinde İstanbul Üniversite...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış Bana inanılmaz bir ilham veriyor şu parça... Bunu dinlerken deneme yazdığım oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=4SbhD-BCKCQ

Moëvöt - Ehepr Abgzvoryaerv - Chant d'Eternité II

This is a french dark ambient project from the early 90s. The whereabouts of this musician are unknown. If you want another song from the album Abgzvoryathre...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evet ilk önce pas rengi boya atıldı ardından saç spreyi sıkıldı tek kat inceltmeksizin engine gray boya atıldı. Islak fırçayla döktürme yapılarak pas efekti sağlandı 🙂 #akış #hobimaket

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoSeyirKeşifListesi* hakkında eski tartışma durum yazısıdır.

Yazımız bloğa** aktarılmıştır: https://teknoseyir.com/blog/teknoseyir-muzik-kesifleri-listesi

*Liste Linki: https://open.spotify.com/user/tunakaner/playlist/5WtRAZkwwKn7f7RIw2BCK8
**Lütfen beğeni, yorum ve paylaşımlarınızı burada değil, yeni blog için gerçekleştiriniz 🙂

#Spotify ile #BirazMüzik
#akış

TeknoSeyir Keşif Listesi, a playlist by Tuna Cengizkaner on Spotify

A playlist featuring The Wailers, Shocking Blue, Nancy Sinatra, and others
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 26