Paache TGX 2F Vision Airbrush İncelemesi

#akış #airbrush #paasche #turkishairbrush

 

Merhaba arkadaşlar amatör olarak devam ettiğim maket hobimde fırça boyamadan vaz geçmiş ve airbrush a terfi etmiş bulunuyorum. Bu noktada ilk yaptığım araştırmak oldu. Markalar modeller satıcılar derken bu işin çok detaylı olduğunu ve her aşamasında dikkatli olmak gerektiğini. Her şeyden önce iyice araştırmak gerektiğini anladım. Airbrush temelde kompresörden çekilen basınçlı havanın yukarıdan aşşağıya momentum ile hareket eden boya partiküllerinin basınçlı hava ile kanalda buluşturulup ince bir iğne ucundan püskürtülmesi esasına dayanıyor. Bir şırıngayı suyla doldurup çok ama çok güçlü ve ani bir şiddette şırıngaya bastığınızı düşünün. Temelde bundan daha farklı ama aklınızda bir fikir oluşmasını sağlayan bir örnek. Burda temel fark parmak gücü yerine güçlü bir hava basıncı. Ve elbette bu hava boya partiküllerinide birbirinden ayırarak ipek inceliğinde detayların kaybolmadığı bir boya katmanı atılmasına olanak sağlıyor.

 

Gel gelelim Airbrush da iki ekol var single action ve double action. Kısaca özetlemek gerekirse Single action boyanın şiddetini ayarlayabildiğimiz tetk sistemine verilen ad. Double action ise boyanın yanında havayıda kontrol etmemize yarayan daha komplike çift aşamalı tetik sistemi oluyor. Ve detay işler çıkartmak gerçekten bir figür yada maketin en ince parçasına uygun boya vererek boyamak için double action şart. Hatta her ne kadar başta alışması zorda olsa single action a alıştıktan sonra bu süreç daha zor olacağı için direk double action öneriyorum.

 

Alışveriş sürecimde bazı markalarla tanıştım fanghua,badger,paasche İlk etapda ucuz olması sebebiyle (200 Tl) Fanghua almak istedim. Fakat bu cihazın yetenek ve detay kabiliyetinin sınırlı olduğunu öğrenince çok fazla badger önerisi aldım. Patriot Badger 105 olarak geçen makinayı 10 seneyi aşkın kullananlar vardı bunlar cihazı önerdiğinde dikkate aldım ancak ben daha kaliteli birşeyler arıyordum. Ve Paasche ile tanıştım. Markanın her modeli övülüyor airbrush ın mercedes i olarak anılıyordu (daha iyi markalarda mevcut Harder & Steenbeck gibi) Badger 400-500 TL seviyesinde (modeline göre) dolanırken Paasche de iş 650 Tl lerden başlıyordu. Benim aldığım model 800 Tl lik serinin üst modellerinden. Bir önceki modellerden olan Talon modeli ağırlığı ve uzun kullanımda rahatsız etmesi nedeniyle tercih dışıydı. Ürünü aldım ve aldığımda acemiliğin şokunu yaşadım. Zira içinden kompresör bağlantısı çıkmıyordu. Bu işin raconu biraz böyleydi. Son derece şık bir sandıkta sunuluyor. Fakat bağlantı kablosu ve kompresörünüze göre almanız gereken adaptör yok  Maketlerden yapıştırıcı çıkmaması gibi. Ürünü Resif dış ticaret yani http://www.turkeyairbrush.com sitesi üzerinden aldım. Diğer sitelere göre ürün hem çok daha ucuzdu hemde site her yerinden airbrush ve kompresör için özelleşmiş bir site olduğunu belli ediyor. Ürünü aldıktan sonra kablo bağlantısı için firma numarasını aradım. Görüştüğüm kişi son derece yardım sever bir biçimde bana gerekli parçaları, airbrush camiyasını ve genel marka model farklarından ve piyasadaki satıcılardan zaman zaman yaşanan şark kurnazlıklarından söz etti. Ve yine aynı firmadan gerekli kablo ve adaptörü temin etmemde yardımcı oldu. Sonuç itibariyle ürün ve hizmetten son derece memnun kaldım. Satıcı firmada bu konu üzerine uzmanlaşmış olduğu için paylaşıyorum. Zira airbrush konusunda uzman olmayan kişilerden ürün alındığında yaşanan sıkıntıları ve yanlış parça gönderme yanlış teknik müdahale gibi meseleleride internette incelemiştim. Şimdilik diyeceklerim bunlar. Ürünü kullanmayı öğrendikten sonra maketlerde denemeler yapacağım ve sonuçları sizlerle paylaşmayı umuyorum. Herkese mutlu sabahlar 🙂

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler