LTT Anthony tutorial çekmiş resmen. Her şeyi gösteriyorlar.

https://youtu.be/TVSE5wusBuE

This PS4 runs Linux now...

Get 50% off your Zoho CRM annual subscription with code ZCRM50 at: https://lmg.gg/ZohoCRMAnthony would like to apologize to Sony for having way too much fun ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ders: Borsa İstanbul 101 (Başlangıç, Orta ve İleri Düzey)
Konu: Varant Piyasaları
----- (Başlangıç Düzeyi)
Varantlar yatırımcıya daynak varlığı önceden belirlenen bir fiyattan ve belirli bir tarihte alma ya da satma hakkı veren finansal üründür. Varant piyasaların da iki tane ihraç eden kurum var. İş Yatırım ve Ak yatırım bunların varant kodları farklı olur.
Örneğin;
İş Yatırım: Endeks 30 Satış Varantı : IY_I_PPV
Ak Yatırım: Endesks 30 Satış Varantı: IZ_A_UBV
3’üncü hanedeki harf bize ihraç eden kurumu gösterir. 2 kurum’da çok iyimser değildir. 2020 yılında deutsche bank varantı vardı ve kotasyon fiyatlarını çok güzel ayarlarlardı ve iş yatırım da o şekilde yapmak zorunda kalmıştı. Deutsche Bank 2020 yılı mart ayında dünya borsalarında çöküş yaşadığında ciddi oranda zarar yazmıştı ve piyasa’dan komple çekildi. Size şöyle diyeyim. SP500 satış varantını 3000 TL lik alsaydınız 175.000TL net kar yazıyordunuz. Neyse anılar bitmez diyip geçelim konumuza 😀
> Varantlar da Dayanak Grubu
- Endeks = SP500, BIST 30, DAX
- Döviz = USD, EUR, STERLIN
- Emtia = Altın, Gümüş, Pamuk ve Brent Petrol
Varantlar limitsiz kar vardır, yani bir günde %100 de yapabilir %1000’de ama limitli zarar vardır. Ne güzel değil mi? Bir diğer tarafı hedging (sigortalamak gibi düşünebilirsiniz) için yapılır yani riskimizi azaltırız. Dün endeks patlıyor değil mi, alırsınız satış varantı endeks aşağıya geldikçe siz de paranız koruma altına almış olursunuz. 1 lira kaybedeceğinize 0,7 lira kaybedersiniz. Bunun karar merci sizsiniz kimisi %10luk kısmını sigortalar kimisi %50sini…
> Varant Türleri
- Alış Varantı: Dayanak Varlığın yükselişini düşünüyorsanız,
- Satış Varantı: Dayanak Varlığın düşeceğini düşünüyorsanız
----- (Orta Düzey)
> Varantta Belli Başlı Terimler ve Anlamları
- Duyarlılık: Varant fiyatının 0,01 krş değişmesi (1 kademe yukarı gitmesi) için dayanak varlığın kaç kademe değişmesi gerektiğini gösterir. Duyarlılık ne kadar düşük olursa o kadar iyidir. O kadar hızlı tepki verdiğini gösterir. Burada önemli hususlar var bu iş böyle kolay değil. Piyasa yapıcının kotasyon fiyatlarını girme olayı var bir de millet çok yüklenirse o fiyat daha hızlı yukarı ya gider.
- Teta (Zaman Değer Kaybı): Varantın 1 gün sonra ne kadar değer kaybedeceğini gösterir ve buna tatil günleri de dahildir. Örneğin, Cuma günü Endeks Satış varantı aldınız, Endeks 2200 iken varantının fiyatı 0,30 olsun ve 0,01 krş zaman erimesi olsun. Cuma gününden pazartesiye pozisyon taşıdığınız da eğer ki endeks 2200’den açarsa varantın fiyatı 0,27’den açılacak ve siz zarar etmiş olacaksınız. Endeks satıcılı başlar ve devamı gelir sizin kar etme olasılığınız olur.
- Etkin Kaldıraç: Dayanak varlığın %’1’lik yükselişinde ya da düşüşünde varantın yüzde kaç değişeceğini gösterir. (Aşırı önemli değil).
- Delta: Dayanak varlıktaki 1 birim (1 TL yukarı giderse) varant fiyatını yaklaşık ne kadar değişeceğini gösterir. (gene bakın)
- Çarpan: Bir varantın kaç lot dayanak varlığa eşit olduğunu gösterir. Örnek: KCHOL alış varantı olsun ve bu varantın çarpanı 2 olsun. 100 adet kchol alış varantı aldığınız da 200 lot kchol almış gibi olursunuz. (hisse senetleri için bakabilirsiniz ama çok fazla önemi yok).
> Risk Grupları
- Yüksek Riskli (Kırmızı): Bunda günlük işlem yapılır ve nokta atışı tahmin gerekiyor. Deneme amaçlı girilmez. Terste kalırsanız paranızı sıfırlarsınız.
- Riskli (Sarı): Gün içi Alım – Satıma Uygun: Günlük ve haftalık için işlem yapabilirsiniz fazla sıkıntı oluşturmaz. Kaldıraç oranları yüksektir.
- Beklentilere Göre Yatırım Yapılabilir (Yeşil): Bunda kafanız diğerlerine göre daha rahat olur. Kısacası en makul olan budur.
- Kaldıracı Düşük Yatırım Yapılabilir: Düşük kaldıraçlı tercih edenler içindir ve bu varantların geneli beklentiniz olan fiyatın üzerine gittiğinde oluyor. İşlem gördüğü fiyat da diğer varant gruplarına göre daha yüksektir.
Risk grupları da bu şekildedir. Seçerken dikkat edin. Yapacağınız işleme göre ayarlarsınız ama burnda daha önemli konu var. Varantın Uygun olup olmadığıdır. Bunu buradan anlayamazsınız.
---------- (İLERİ DÜZEY)
Başlıca konulara değindim, anlamışsınızdır diye tahmin ediyorum. En önemli mevzuya gelelim ilk önce aracı kurumlardaki danışmanlar varya heh onlar varant piyasalarını bilmezler daha doğrusu ben 4 farklı, 5 farklı kurumla çalıştım bi denk gelmedi. Size gidin iş yatırımın ya da ak yatırımın sayfasından ne beklentiniz var ona göre seçebilirsiniz derler. Geçinsinler o işleri yanıltır. Varantlar da çok iyi paralar kazanabilirsiniz ama bir o kadar da işlemi zordur. Nokta atış gerekiyor, eğer ki emin değilseniz bu piyasalar da işlem yapmak aşırı tehlikelidir. Bir günde paranızın %50sini direk kaybedersiniz hatta paranızın sıfırlanma durumu söz konusudur, tek bir hatanıza bakar. Varantlar da işlem yaparken seçtiğimiz varantın uygun olup olmadığıdır. Uygun olmayan varant almışsınızdır bi bakarsınız zarar etmişsiniz. Piyasa yapıcı kotasyon fiyatı giriyor ediyor. Derinliksiz ekranla olacak iş değil bu… O yüzden yazının en önemli yeri burasıdır. Bunu da görsellerle anlatacağım.
Uygun Varant Nasıl Seçilir?
Öncelikle Matriks Veri Terminali: Hisse Derinlik, Anlık Kurum Dağılımı, Bist Endeksler zorunlu gerekiyor. Bunlar olmadan bu piyasa’da işlem yapmayın… (Ideal, Foreks Mobile’da olur kurumunuz hangisini destekliyorsa) Matriks güncel fiyatı 262,38TL aylık. Kurumlar daha uygun fiyat veriyorlar.
- Yukarı da bahsettiğim, teta meta, deltasına bide duyarlılığına baktınız. Kendinize risk grubu da seçtiniz bitti mi hayır… Varant piyasalarında piyasa yapıcı dediğimiz birisi vardır. Piyasa yapıcı, her varant için kotasyon fiyatı girer. Bu kotasyon fiyatlarını hem Alış ve hem de Satış kısmına girer. Bizler bir varant aldığımız da örnek Krdmd olsun. Piyasa yapıcının alışı 0,35 satıcısına bakmayın. Piyasa yapıcı sen sat ben alıyorum senin varantını diyor. Buradaki ihtimal demek ki kardemir düşme ihtimali vardır. Sadece buna göre yorum yapılmaz. Bir diğeri bunun burada olması iyi birşeydir. Anlık gelişmelerde başka bir alıcı bulamazsanız. Direk piyasa yapıcıya malı verirsiniz. Kurtulursunuz. Arçelik alım varantında ise piyasa 0,20’de ama millet 0,22’den alanda var. Bu her zaman olmak zorunda değildir. Bazı varantlar sadece piyasa yapıcı olur işlem olmayanlar da vs. Siz bir varant aldığınız kesinlikle iş varantın sitesinde ya da ak varantın sitesinde dayanak varlığın fiyatına kaç düşünüyorsanız onun piyasa alıcı fyatına göre değerlendirin ve zaman erimesini de mutlaka göz önünde bulundurun. Vade sonuna yakın bir varant alacaksanız. Bu işlem sadece nokta atış ve o gün içerisinde kapatmalısınız ki bir sonraki gün oluşabilecek sıkıntılı durumlardan etkilenmeyin. Ek bilgi vade sonu 10-5 gün kalan varantlarda fiyat oynaklıkları çok olur bu yüzden kesinlik yoksa bu varantlardan uzak durun aksi takdir de düşündüğünüz olmazsa ciddi ölçüde zarar yazarsınız. Eğer ki tutarsa Allah bereket versin. Varant piyasalarını her gün takip etmelisiniz hangi dayanak varlıktan işlem yapacaksanız. Bir gün önce uygun olmayan varant bir sonraki gün uygun hale gelebiliyor. Arçelik alım varantı ARACB.V ve ARIHO.V bu ikisi arasında en uygun olan varant ARIHO.V dir çünkü daha iyi fiyatlama yapıyor diğerinde Arçelik 53 iken 0,25’lerde iken zaman değer kaybı ve Arçeliğin fiyatı düştüğünden dolayı varant fiyatı 0,6’lara kadar gerilemiştir. Bu ikisindeki karşılaştırma ‘da etken faktör kaldıracıdır. ARIHO.V ‘nin kaldıracı 11 iken ARACB’nin 3’lere kadar düşmüştür. Bu yüzden her gün bakın… Yüksek kaldıraç iyi kazanç ve kaybıda içerir. Dikkatli olmak lazım. Diğeri nedir 0,06’dan daha fazla miktar da alım yaparsınız aynı hesaba gelebilir. Mesela ARIHO.V varantını alalım 0,20 olan varant Arçelik 55TL olursa 0,52 oluyor 5 günlük zaman erimesini yapalım. ARACB.V ‘de ise 0,06 olan varant 0,14 oluyor. Dün bu şekilde değildi. ARACB.V daha az kazandırıyordu. Yıllarca işlem yapınca anlatması basit geliyor 😀 , yeni başlayanlar için zorlu işlem süreçleri olacak. Burada anlatılan kadar basit bir piyasa değil zor bir piyasadır.

Büyük ihtimalle kafanız karışmıştır. Varant piyasaları zordur bunu öğrenmek için işlem yapacaksanız da 1 lirayla işlem yapmayın paranızı sıfırlarsınız ya da büyük çoğunluğunu kaybedersiniz ve kurtarılamaz hale gelir. O yüzden 100TL ile işlem yapın sıfırlanacaksa da 100TL sıfırlansın. Olmadı bir gün discord’da buluşalım, orada daha güzel gösteririm.

Herkese iyi günler.

#HaftalıkBorsaDeğerlendirmesi
#HaftalıkFinansalOkuryazarlık

BeğenFavori PaylaşYorum yap

bluebeam teknolojisi hazır artık ...
ilginç olan çevresi ile etkileşimli...
https://twitter.com/TansuYegen/status/1477296876466626561?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

Bir daha trendyol'dan alışveriş yapmayacagim ben böyle birşey hiç bir alışveriş yaptigim sitede görmedim dalga geçiyor benimle...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Koca Kurtalan Express mini mini bir kuş mu çalacaktı? Çaldı.

Henüz bilmeyenler muhakkak vardır bu programı ve içeriğini. Net olarak anlatmış Kurtalan Ekpres'in bas gitaristi Ahmet Güvenç.

Benim gibi bir neslin üzerinde emeği çoktur Barış Abi'nin. Sağol varol...🤲

Adam Olacak Çocuk efsanesi

#odatv #barışmanço #adamolacakçocukEkim 1988, İstanbulTürk televizyonlarında bir fenomen haline gelen efsane program “Adam Olacak Çocuk”, Barış Manço önderli...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

The Last of Us 2'nin Yüz ve ses modelleri;
https://www.youtube.com/watch?v=647oXNleOsA
geneli benzerken Ellie hiç benzemiyor modelledikleri kişiye ve Abby az andırıyor. Joel reis ise çene hariç benziyor. Yani dizisi yapılsa bu oyuncular oynasa ne lezzetli olur.

EK: Bu arada az araştırdım Dina'nın Youtube kanalı varmış ve The Last of Us 2'yı oynuyor değişik bir deneyim izlemek isteyenlere: https://www.youtube.com/watch?v=fWvr3fhTqnQ

Dina'nın oyunda kendini gördüğü an merak eden varsa 😀 : https://youtu.be/fWvr3fhTqnQ?t=1435

Sizlerin yorumları nedir ?

NOT: Benzemeyenler şahsi görüşüm yapanların yapamadığından değil bilinçli olarak karakteri desteklemek için değiştirdiklerinden bence çünkü Dina gibi bir çok karakter bire bir aktarılmış.
#TheLastOfUsPart2 #TheLastOfUs #dizi #oyunmodelveses

The Last of Us 2 Face Models and Voice Actors Behind All the Characters

Finally The Last of Us Part 2 is here. In this Video we are Compare the All Face models and Voice Actors Behind the all Last of Us Part 2 Characters. Hope yo...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni bir mobil uygulamanın ilk dönem maddi sıkıntılarını aşmak için önerileriniz neler? Kullanıcı sayısı artana dek reklam geliri az olacak, premium satalım desem kullanıcı direkt kaçar. Sizce gerçekçi senaryo ne olmalı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • Alpi Ironside @alpi350

  Durum karışık. 1 yıldır mağaza girmiyorum bile. En son bir uygulama yüklediğimde uygulama değil reklam yüklemişim sanki. Her 30sn de çıkan reklamlar nedir ya? Önceden bu kadar reklam göstermiyordu uygulamalar.
  Burada bence Google'nın suçu var. YouTube giderlerini azaltıp program yapımcılara destek verse ortaya çok daha iyi ürünler çıkar. Saçma videoların sayısı azaldığı gibi kaliteli reklamsız uygulamaların sayısı artar. Ama neredeee!!!

 • Papa Emeritus @pope

  Yatırım almak ve kredi çekmek dışında çözüm yok. Uygulama fikrini düşünürken ne kadar yatırıma ve reklam bütçesine ihtiyacı olduğunu da düşünmek lazım bu yüzden. Bu arada uygulama ne iş yapıyor? Direkt linkte verebilirsiniz isterseniz.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Reklam geliri bu iş için uygun bir çözüm değil bence de, bu konuda @alpi350'ye katılıyorum. Telefonuma uygulama yüklemiyorum artık. Sadece Here Map, iki bankanın uygulaması ve akıllı saatimin uygulaması yüklü. Özellikle sosyal hesap uygulamalarının hiçbirisini kurmuyorum.

 • qubit @qubit

  "TS olarak bir yatırım sermayesi fonu oluşturuyoruz, az kaldı" demek isterdim ama maalesef mümkün değil.

  Kredi vs. sakat iş. Yarın ne olacağı belirsiz bir dünyadayız. Ne kadar bir başlangıç sermayesi gerekiyor? Rakam da önemli.

@gamsizm ankette hayır a bastım pişmanım bir önizleme falan olsa ona göre karar verseydik. Böyle daha iyi diye düşündüm ama yine de bakmak lazım 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap