#FilmTavsiyesi Ucitelka (2016) Çok değişik ve sürükleyici bir filmdi. Beni taa ilkokul yıllarıma götürdü izlerken, çok şeyi sorgulattı. İzlemekten müthiş keyif aldım, gerçek bir hikayeye dayanması ayrıca hoşuma gitti. Film incelemesi / tavsiye metni yazma konusunda vasat bir insanım bu yüzden sadece bu kadarını yazıp şiddetle tavsiye ettiğimi beyan ederim. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#GününEskiFilmi #3HitlikFilmDir

Krampus (2015) Klişedir diye izlemediğim ama sonradan izlediğim efsane diyebileceğim sonla biten bir film. Süprizleri olan anlatımı oyunculuğu sürükleyiciliği vs.. Tam yerinde olan bir film. Konusu ise bir yılbaşı günü bir ailenin yaşadığı sıradışı olaylar ele alınıyor.

Kesin izleyin derim.
10 üzerinden 8,5 veriyorum izleyin. Son söz. Krampus asla affetmez.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bilimkurgu dizileri isimli yazıma yeni bir dizi ekledim o yüzden paylaşayım dedim, ayrıca ikinci linkte de son 2 yılda çıkmış güzel dizileri derlediğim yazım var. #Dizi

https://teknoseyir.com/blog/bilimkurgu-dizileri
https://teknoseyir.com/blog/2018-ve-2019da-cikan-diziler

Bilimkurgu Dizileri - TeknoSeyir

Edit 4: Yeni bir dizi ekledim ve bazı düzenlemeler yaptım Edit 3: Bazı eklemeler yaptım ve üşengeçler için fragmanları ekledim 😂 Maalesef ekleyecek dizi gelmedi hala 🙁 Edit 2: Yeni bir...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Rasko @rasko

  12 Monkeys'in filmini izleyip beğenmiştim ama dizisine önyargılıyım. Böyle büyük yapımların devamında çıkan şeyler genelde markayı sömürmek amacında oluyor.
  Westworld'ü çok övdüler 5-6 bölüm izledim, hiç beğenmedim.
  Better than us'ı da bu sabah bir arkadaşım önerdi. Eğer gençlik dizisi gibi entrika, aşk meşk üçgenleri falan yoksa başlamayı düşünüyorum.

#oyuntavsiyesi
Hayatımda neredeyse hiç Visual Novel oyunu oynamamış biri olarak sırf Türk yapımı diye dikkatimi çeken Misadventures of Laura Silver oyununu oynamaya karar verdim ve an itibariyle bir kaç sona ulaştım fakat hala "True Ending"e ulaşamadım. O yüzden bir inceleme yazısı yerine tavsiye yazısı yazmaya karar verdim. 🙂
Oyun, dedektif Laura Silver ve yardımcısı Orewell Cooper'ın bir yaratığın peşine düşmesi ve bu sırada başlarına gelen talihsiz bir olayı anlatıyor. Zaman zaman karakterlerin davranışlarıyla sizi gülümsettiği bir gizem oyunudur kendisi. Eğer Visual Novel oyunlarını veya gizem tarzı hikayeleri seviyorsanız bu oyuna bir şans vermeniz gerektiğini düşünüyorum. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

netflix'de önerebileceğiniz hikayesi güzel olan bir dizi önerisi var mı 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Bilgisayar Teknik Servis Eğitimleri

Türkçe CompTia A+ Eğitimleri : Tam 1414 sayfa Türkçe Slayt ve Türkçe anlatımları. Binlerce Video...

Çizgi Elektronik-Çizgi Tagem eğitim içeriklerini paylaşıyor!

1999 yılından beri biriktirdiğimiz toplam 2,100 saat bilişim eğitim videolarını, görsel eğitimleri, ders sunumlarını, teknik/teknolojik dokümanları ve 25.000 sınav sorusunu Çizgi Tagem CloudCopy ismi ile bilişim isteyen herkese ücretsiz açıyoruz.
Lütfen aşağıdaki linkten Google Gurubumuza katılın:

( Dikkat! Sadece grup üzerinden erişim sağlanabilmektedir.
Teknik olarak dizinlere doğrudan erişim hakkı veremiyoruz. )

https://groups.google.com/forum/#!forum/cloudcopy_istek

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yörüngedeki Uydulara Etki Eden Zıt Yönlü Kuvvetler

Geçen gün ISS ve uydularla ilgili bir tartışmada durumun algılanmasını kolaylaştırmak için böyle bir yazı yazma ihtiyacı duydum.

Yörüngedeki uydulara iki farklı kuvvet etki eder. Bunlardan biri kütleçekimi kuvveti, diğeri ise hızından dolayı sahip olduğu merkezkaç kuvvetidir. Bu iki kuvvet yörüngede stabil hareket eden bir uydu için birbirine eşittir.

Kütleçekimi kuvveti: F=GmM/r² formülüyle bulunur.

Merkezkaç kuvveti ise: F=m.V²/r formülüyle bulunur.

Yani bunu şöyle ifade edebiliriz: F=GmM/r²  ←⊕→ F=m.V²/r

Burada:

G= kütleçekim sabitidir. Değeri 6,676,67x10ˉ¹¹’dir.

m= yörüngedeki aracın kg cinsinden kütlesidir.

M= yörüngesinde hareket edilen gezegenin kg cinsinde kütlesidir. Bu dünya için 5,97x1024 kg’dır.

r= yörüngede hareket eden cismin gezegenin ağırlık merkezine metre cinsinden uzaklığıdır. Dünyanın yarıçapının 6731 km, ISS’in yüksekliğini 408 km aldığımızda toplam 6.779 km yani 6.779.000 metre çıkar.

İkinci formüldeki V ise merkezkaç kuvveti hesaplanacak cismin m/s cinsinden hızıdır. ISS yaklaşık 7,66 km/s yani 7660 m/s’dir.

F=GmM/r²  ←⊕→ F=m.V²/r

GmM/r² = m.V²/r (eşitliğin iki tarafında da m var. Basitleştirmek için bunları birbiriyle sadeleştirelim.)

GM/r² = V²/r (Şimdi yukarıdaki değerleri yerine yazalım.)

6,67x10ˉ¹¹*5,97x1024/(6779000)² = 7660²/(6779000)

8,665006 N = 8,655494 N

%100 doğru değerleri koyamadığımızdan küçük bir hata payı çıktı ama iki değer hemen hemen eşit. Gerçekte de bu iki kuvvet eşit oluyor.

Yalnız bu kuvvet ISS’e etki eden kuvvetler değil çünkü m’yi eşitliklerin her iki tarafından da kaldırdık. Biz bu sayede Dünya yörüngesinde ISS ile aynı hızda ve yükseklikte dönen 1 kg kütleli cisme ne kadar çekim kuvveti geleceğini hesapladık. ISS yerine ne koyarsak koyalım bu iki kuvvet birbirini dengeler. Bu ISS içindeki astronotlar için de, ISS içindeki başka cisimler için de geçerlidir.

Bu istasyondaki 100 kg’lık bir insana yaklaşık 100*8,66=866 N bir yerçekimi kuvveti etki ediyor. Yine bu insana 100*8,65=865 N’luk bir merkezkaç kuvveti etki ediyor. Gerçekte bu ikisi eşit, 1 N fark da benim hata payım. 😀

Hani arabada virajı dönerken araç içinde savruluyoruz ya. Aslında astronotlara da bizi araçta viraj alırken viraj dışına savuran merkezkaç kuvveti etki ediyor. Ancak bu merkezkaç kuvvetiyle eşit bir yerçekimi ivmesi de etki ettiğinden iki kuvvet birbirini nötrlüyor.

408 km yüksekte 100 kg’lık insana etki eden yerçekimi kuvveti 865 N’dur. Dünya yüzeyinde ise 981 N.  Yani 98 kg’lık bir insan 408 km yukarıda 86 kg’dır. Beklendiği gibi dünya yüzeyindekinden az. Ama ISS’de astronotlar uçuyor. ISS’in hızından dolayı etki eden merkezkaç kuvveti yerçekimi kuvvetini dengelediği için ISS uçuyor. Astronotlar da ISS ile aynı hızda. Dolayısıyla onlara da merkezkaç kuvveti ve yerçekimi kuvveti etki ediyor. Bu kuvvetler astronotta da veya ISS içindeki herhangi bir cisimde de birbirini dengeliyor. Bir kemer bizi tutarak savrulmamızı engellese yerimizde kalırız. Bu durumdaki kemerdeki gerilme kuvveti bizi savuran merkezkaç kuvveti ile aynı olur.

Son bir örnek verip yazıyı sonlandırayım: Bir uçakta olduğunuzu düşünün. Uçak düşey yönde yaklaşık 10m/s2 hızla ivmelenerek alçalırsa (Bu hız dünyada bir cismin düşerkenki ivmesidir.) siz uçağın içinde yerçekimsiz ortamda gibi uçarsınız. Yerçekimsizliği deneyimlemenin de en ucuz yolu budur. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • afmha @afmha

  Çok güzel anlatım olmuş 😀
  Aynı zamanda ufak bir bilgi. Merkezkaç kuvveti ile Merkezcil kuvvet birbirine zıt yönlü, eşit büyüklüktedir.
  Merkezkaç kuvveti aslında yoktur ve bu yüzden hayalet kuvvettir.

 • Umut Can Alaçam @umutcanalacam

  Ek olarak, merkezkaç kuvvetini meydana getiren, dairesel hareketi sağlayan, cismin hız vektörünün yönünü sürekli değiştiren merkezcil ivmedir. Bu durumda bu yer çekimi ivmesidir. Bu ivmeye karşı gösterilen eylemsizlik, merkezkaç kuvvetini oluşturur.

Birazcık mağaradan bildiriyorum durumu olabilir; zira burada benden çok daha hızlı dizi tüketenler mevcut. Gecikmeli de olsa #KillingEve isimli diziye başladım. Dizi, bir MI5 ajanı ile bir suikastçı arasındaki kedi fare oyununu konu ediniyor. İlk sezon itibariyle diziyi beğendim. Bunun en büyük nedeni de dizinin bugüne kadar gördüğümüz #Hitman film uyarlamalarından çok daha Hitman olması. Tamam, elbette öykünün, anlatımın falan Hitman serisiyle alakası yok. Zaten dizi bir kitap uyarlaması; ama hemen her bölümde #Hitman'e bir selam çakmaktan da gerek kalmıyor. Mekanlardan, suikastlardan, hatta dizinin görsel dilinden Hitman hissini almak mümkün.

Diziyi izlerken #oyun filmlerinin neden başarısız olduğunu da bir kez daha anlıyoruz aslında. Artık yapımcılar, milyon dolarları "oyunları filmleştirmek" için harcamak yerine, oyunlardan yola çıkan "gerçek filmler" yapmaya yatırmalılar. Bunun için de oyun öykülerini, anlatım biçimlerini ve oyunların sunduğu deneyimleri oyun kalıplarının dışına çıkartmak, özgürleştirmek gerek.

Hitman filmi diye barkod kafalı bir adamın birtakım önemsiz karakterleri öldürdüğü; tamamen 2 boyutlu, en ufak bir gerçek/ anlamlı çatışmanın yaşanmadığı (çatışma derken anlatım açısından) ucuz bir senaryoya sahip bir şeyler çekmenin kime ne faydası oluyor ben anlamıyorum.

Bunu doğru yapabilmiş olmayı geçtim, yapmaya yeltenmiş bir oyun filmi dahi yok henüz ne yazık ki. Ama Nolan'ın Batman'i gibi dersem anlatmak istediğim daha iyi anlaşılır sanırım. Hitman sevenler de Killing Eve'e bir göz atsınlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Uni Alpha-Gel Kuru Toga Mekanik Kalem

 • Ergonomik kelimesi kalem dünyasında çok sık kullanılmasıyla birlikte, ciddi bir önem de arz ediyor. Tıpkı fare ve klavye seçimlerinde olduğu gibi kişinin alışkanlığı, solak-sağlak durumu, parmak ve el büyüklüğü gibi etkenler çok fazla ürünün piyasada yer almasına neden olmakta. Versatil, dolma ve diğer mürekkepli kalemlerde de durum böyle.

 

 • Saymaya kalktığımda TS'de değerlendirdiğim ve sahip olduğum kalemlerin çoğunun aslında çizim kalemi olduğu aşikar. Kişisel olarak iğne uçlu kalemlerle yazarken daha rahat hissediyorum. Yazdığımı rahat bir şekilde görmek, grip ile ucun birbirinden gözle görünür bir şekilde ayrılmış olması benim için yazmayı daha rahat bir hâle getiriyor. Ne kadar çizim kalemleri olsalar da Rotring 600, Graph 1000 ve Orenz gibi kalemler kalemliğimden ayırmadığım ve yazı yazarken kullandığım kalemler olmaya devam ediyor. Kalem seçimi fazlasıyla kişisel bir konu. Bu yüzden seçim her zaman kişinin kendi tercihleriyle şekilleniyor. Yine de bu yazıda bir risk alıp "kalem önermek" istiyorum. Sebebi ise bulunabilecek en ergonomik kalemlerden birisi olması. Uni Alpha-Gel Kuru Toga, ilk görüşte çok farklı bir kalem gibi görünmeyebilir. Tasarım bakımından çok da kendini ayıran bir kalem de değil.

 

 • 20 gram ağırlığı kağıt üzerinde fazla görünse de 14cm uzunluğu ile birlikte bir şekilde dengeli olmayı başarıyor. Kendisinden daha hafif kalemlerin daha ağır hissettirdiğini belirtmem gerek. Gövdesi tamamen plastik. Uç ve mekanizmanın metal olmasından dolayı diğer kısımların plastik olması herhangi bir soruna yol açmıyor. Klipsin de plastikten yapıldığı ve gövdeye entegre edilmiş olduğunu da görmezden görmemek gerek tabii. Klipsi çok sık kullanmayan, yalnızca kalemlikte ve zaman zaman deftere kalemi takarken kullanmayan birisi olarak şu ana kadar bir problem yaşamadım.

 

 • Kuru Toga yalnızca bir isim değil, Uni'nin imzalı bir mekanizması. Daha önceki Kuru Toga serisinden kalem incelemelerinde de bahsetmiştim. Kısaca açıklamak gerekirse. kalemin ucunun yüzeyle (kağıt ile) her temasında ucu belli bir açıda çevirerek sürekli aynı kalınlıkla yazmayı hedefliyor ve bunu başarıyor. Kuru Toga sembolü bu sefer klipsin bitişinin hemen yanına yerleştirilmiş. Serinin diğer üyelerinde olduğu gibi ilginç yerlerde olmaması çok olumlu bir durum. Bu sembol sayesinde mekanizmanın çalıştığını da kontrol etmek mümkün. Yazdıkça sembolün gri ve turuncu renkler arasındaki geçişinden mekanizmanın döndüğünden haberdar olunuyor.

 

 • Aslında Alpha-Gel de Kuru Toga gibi bir seri. Önemli olan ise bunların anlamlı bir şekilde bir araya gelmiş olması. Alpha Gel isminden anlaşılacağı üzere grip kısmındaki yumuşak silikonu temsil ediyor. Yumuşaklığı ve parmaklardan kaymaması ile harika bir yazı deneyimi sunuyor. Böylelikle en ergonomik kalemler arasında yer almayı hak ediyor.  Kalemi edindiğimde GittiGidiyor'dan kalemistan mağazasından 60TL idi. Sanıyorum ki şu an stoklarda bulunmuyor. Bulunduğunda alınmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Kalemliğimde daima bulundurduğum ve günlük olarak kullandığım kalem şu an Alpha-Gel Kuru Toga.

 

 • Alpha Gel Shaka da oldukça beğenilen bir model. Pilot The Shaker gibi sallayınca uç çıkarma opsiyonu bulunuyor. Bazı yorumlarda Shaka'nın 'grip'i daha çok beğenilmiş ve daha yumuşak bulunmuş. Kuru Toga'yı bulmakta zorlandığınız zaman Shaka'ya göz atabilirsiniz. Şahsen Shaka'yı deneyimlemediğim için herhangi bir öneride bulunamayacağım. Açıkçası tasarım olarak Kuru Toga'nın düz, bombesiz silindir yapısı benim çok daha hoşuma gidiyor.

 

#Uni #AlphaGel #KuruToga #Mekanik #Kalem #İnceleme #MechanicalPencil #Review

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir, olmayan(lar) belirtilmiştir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

e-posta üzerinden sorular için: ee.mcan.dogan@gmail.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13