Selamlar,
Bir otomobil alma niyetindeyim. Bu işlerden pek anlamam, otoseyirci arkadaşlardan destek bekliyorum 🙂
750.000 - 850.000TL maks bütçe ile dizel otomatik az yakan araç tavsiyesine ihtiyacım var. 2015 yılı öncesi araç satın almak istemiyorum. 100.000 km civarı almayı düşünüyorum. Benim baktığım modeller clio 1.5dci. Her türlü fikre açığım
Teşekkür ederim şimdiden

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
 • Mehmet @mehmet

  lsitene egea ekleyip başka bir açıdan daha bakmanı da tavsiye ederim.
  günümüzde araç ikmal ve servis yedek parça kısmı araçtan daha önemli bir hal aldı
  bu sene bizdeki 3 aracıda satıp 2 egea 1 linea çevirdim.
  sanayi ve ustalar ile uğraşmak sorun, yedek parçacılar ise dillere destan. bir süre sonra bezdiriyorlar
  diğer markaların yan sanayi parça ve sanayi ustası ücretlerine kıyasla fiat grubu resmi servis ücretleri daha uyguna geliyor.

  ayrıca şayet henüz bitmediyse 850civarına togg 0 faiz kampanyası vardı. bir kaç arkadaşım aldılar. inanılmaz bir rakama geliyor. eğer hiç duymadıysanız eğer bir göz atabilirsiniz

 • brcan @brcan

  Megane 4 bakabilirsiniz, clio'dan daha konforlu olacağı kesin.1.3 Tce Otomatik tavsiye edebilirim.Dizelin pek bir avantajı kalmadı günümüzde.

 • undefined @undefined

  Volkswagen grubu araçları kesinlikle tavsiye ederim. Volkswagenin giriş seviyesi olan polo bile Clio, Meganeden iyidir. Ancak gerekirse 1-3 yıl eski olsun en dolusu olsun.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Yılda 10Bin km altında yol yapıyorsanız, devamlı 4 kişi, yüklü (valiz ağır eşya dolu halde) araç kullanmıyorsanız 1.0/1.3/1.4 vs turbo benzinli araç almanız daha ekonomik olacaktır. Dizelde yıllık standart bakım, olası onarımda motor parça maliyeti her zaman daha fazladır.

  Cebinizde 850 Bin TL nakit varsa önce bayileri gezin, şu sıralar güvenik paketi zorunluluğu sebebi ile bazı modellerde olağan dışı indirimler kampanyalar var.

  Şunu da hatırlatmadan geçemeyeceğim, internete araba forumlarından çıkmayan ama bırakın gerçek anlamda araç sahibi olmayı, daha oto sanayiye 3-4 kere bile gitmemiş, yetkili serviste çay bile içmemiş, çıkmacılarda parça aramanın ne demek olduğunu deneyimlememiş, "hevesli gençlerin" çok sayıda olduğunu ve bu deneyimsizlerin "çok bilir" tavırlarla , bu tarz konularda yorum yaptığını unutmayın.

  Benim garajım geçen sene böyleydi 🙂

Selamlar,
Eskiden Siri ile YouTube’da arama yapıp Bir kanalın en son videosunu izleyebiliyordum. Mesela “Hey Siri, YouTube’da Nevşin Mengü’ün en son videosunu oynat” Dediğimde video oynamaya başlıyordu. Artık olmuyor ve beceremedim internette baktım. Hala kullanabilen var mı ya da böyle bir problemle karşılaşıp çözüm üretilmiş olan?
Uzun motosiklet sürüşleri yapıyorum dolayısıyla telefonu cebimden çıkarmak benim için zor oluyor. O anlamda çok işe yarayan bir şeydi.
Herkese şimdiden çok teşekkürler

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam,
Mülakatlardaki ingilizceyle ilgili bir sorum olacaktı tecrübeli arkadaşlara. Uluslararası bir perakende firmasına başvurdum onlar da sağ olsunlar ikinci görüşmeye çağırdılar ama ingilizce dil testi de yapacaklarmış.
Bende durum şu, ingilizce okuduğum çok teknik olmayan her şeyi anlayabiliyorum. Mesela the verge e girip anlayamayacağım şey olmaz. 1-2 kelimede takılırsam sadece onları çevirip genelde sorunsuz gidiyorum. Ya da nytimes okumak vs sorun olmuyor gündelik konularla ilgili.
Sadece şöyle bir handikap var, ben neredeyse ömrümde hiç ingilizce konuşmadım. Düz devlet okullarında verilen eğitimi aldım. Kısacası grammer ve konuşma kötü.
Ama anlamakta çok az sorun yaşıyorum. Youtube da x2 izlediğim videolar oluyor genelde..
Başvurduğum pozisyon da ingilizceyle sıfır alakalı. Şantiyede kim ne yapacak ingilizceyi..
Sizce 1 hafta sürede hangi kanaldan ilerlesem fark yaratırım? Bütçe var ne önerirsiniz?
Duolingo benim için biraz basit kalabilir çünkü yani okuduğunu rahat anlayan biriyim sanki o çok başlangıç seviyesi, cambly mi ya da daha etkili olabilecek bir şey varsa o da olabilir.
Fikirlere açığım.
Teşekkür edeirm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8
 • AB9 @sqn

  bu kadar kısa sürede ancak bunu dinlemeni tavsiye ederim: https://www.youtube.com/watch?v=NNv-Lb52VX4

  adam bu kadar ingilizce bilgisiyle şarkı yapıp popüler oluyorsa sen ihtiyacın olmayacak ingilizceyi rahat rahat konuşur, işi de alırsın. özgüvenin yüksek olsun, gerisi gelir 🙂 en fazla türkçe düşünür, kafanda ingilizceye çevirir, öyle konuşursun, ülkede ingilizce konuşanların %99'unun yaptığı gibi.

  • Apsis @apsis

   Dinledim de o kadar da kötü değil abi naptın 😂😂 bundan 100 kat iyiyimdir canım konuşamıyoruz dediysek böyle de değil 😂

  • AB9 @sqn

   @apsis bu kadar kötü olduğunu düşünmedim zaten, "bu kadar ingilizce bilgisiyle şarkı yapıp popüler oluyorsa sen ihtiyacın olmayacak ingilizceyi rahat rahat konuşur, işi de alırsın" dedim, özgüvenin yüksek olsun gerisi mühim değil 🙂

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Hem çevrimiçi yazışarak hem de konuşarak çalışabilirsiniz. Çevrimiçi yazışmanın avantajı heyecanınıza daha rahat kontrol edebilmenizi ve daha rahat düşünmenize zaman sağlamasıdır. Konuşma ise düşünme hızınıza ve cevap tepkinizi iyileştirmenizi sağlayacaktır.

 • PhoeniXim @phoenixim

  Bütçe varsa direkt italki, oradan uygun bi hoca seç kısa sürede toparlarsın.

 • evren avid @evrenavid

  ABİ SAHAFTAN ESKİ BASIM, SADE GRAMER ANLATAN KİTAP ALIP, KADEME KADEME İLERLESEN KAFANA DAHA İYİ GİRER. kenler, hevler, çekimler...bundan sonrada, pratikte en önemli olay, birine ingilizce birşeyler anlatmak zorunda kalma deneyimi lazım

Selamlar,
Media markttan soundcore motion x600’ü bugün 21.00 gibi satın aldım. Yaklaşık 3 saattir kullanıyorum. Tam bir pişmanlık ürünü. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.
Her neyse, iade etmek istiyorum. Ambalajını açtım ve kullandım.
İade etme hakkım var mı?
Biliyor musunuz?
Teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 21
 • Nakahella @nakah

  Keşke Amazon’dan alsaydınız. Böyle pahalı şeylere mağazalardan almak büyük kumar.

 • ozturka @ozturka

  2000 tl ye anker spor kulaklığı aldım, 200 tl lik pili ölü trustla spor yapıyorum hala .. artık burn in farkı mıdır nedir hiç bir ekolayzırıyla mutlu edemedi beni anker

 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  Mağazada dinleme şansı yok muydu? Genelde orada açıkta oluyor hoparlörler. Telefonu bağlayıp bir dinlemeyi deneseydiniz keşke. İnternetten almanız da yine daha iyi olurdu.

 • Apsis @apsis

  Herkese tekrar merhaba,
  Ürünle ilgili durumu önce
  Anker tr,
  Anker eu
  Mediamarkt tr
  Mediamarkt eu ve
  Tüketici hakem heyetine türkçe ve ingilizce anlattım.
  Memnun olmadığımı, bu alışverişi internetten yapsaydım çok rahat iade edebileceğimi ama perakende mağazadan satın alarak dolaylı yoldan cezalandırıldığımı, anker tarafında eu da bir çok yerde 30 gün no matter what garantisi verdiklerini Türkiyeyle ilgili böyle bir durumun olmadığını bunun bir ayrımcılık olduğunu vs yazdım ettim.
  Media markt’e de zamanında munihten aldığım bir kulaklıkla ilgili iade sürecinden bahsettim. Yine aynı ayrımcılığın burada da olduğundan vs bahsettim.
  Neyse, bugün telefonum çaldı, sağ olsun Media Markt mağaza müdürü beyfendi yardımcı olabileceklerini söylediler.
  İade alındı ürün.
  Üzerimden yük kalktı. Paradan da ziyade böyle bir kötü tercihte bulunmuş olmak can sıkıyor. Bu ürünü ikinci elde satmak zor olur. Türlü türlü ölücü gelir aptal saptal sohbetler onunla uğraşmak istemem. E müzik dinleyeyim desen olmuyor her açtığımda daha büyük pişmanlık. Kırıp atacak halim yok. Ya birine hediye edip bu hatamdan kurtulacaktım. Ya da kutusuyla beraber görünmeyen bir yere kaldırıp kurtulacaktım. Üzerine para iadesi alabilmek harika oldu.
  Çok iyi oldu.
  Yorum yapan herkese de teşekkür ederim.

İfixit apple vision pronun içini açmış.
İnsan ürünün içindeki kompleksliği görünce şaşırıyor. Apple fanlığı yapmak istemiyorum. Ama bir göz atın derim. Özellikle 3. Dakikadan sonraki kısmı gerçekten epey şaşırtıcı. Bir yandan bu kadar kompleks ve karışık olması henüz pişmemiş bir ürün olduğunun da kanıtı sanırım.
https://youtu.be/JVJPAYwY8Us?si=EeW05E-z--cC77Pr

Vision Pro Teardown: Behind the Complex and Creepy Tech

Welcome to the Vision Pro, Apple’s most complex piece of hardware yet. So complicated that we’ll need more than one video to tackle it. In this video, we’ll ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Herkese selamlar,
5-6 yıldır harmankardon aura studio 2 kullanıyorum. Belki hayattaki en büyük keyiflerimden biri akşam yatarken bu cihazın sesiyle tatlı tatlı bir şeyler dinlemek. Room filling sound denen şeyin ne kadar güzel olduğunu anlayabiliyorsunuz kullanınca.

Her neyse konuya geleyim. Son 2 yıldır cızırtılı ses vermeye başladı. Maalesef artık hoparlör körükleri yırtılmış durumda. 6 adet 5 wattlık hoparlörün 5 inin körüğünde yırtık var. Hoparlörü belki piyasada bulur değiştiririm ama harman kardon kalitesinde bir şey olmaz büyük olasılıkla. Ben mümkünse bu körükleri tamir ettirmek istiyorum. Araç hoparlörleri için tamir yapılıyor internetten baktım. Ama onlar 20 cm çapında, bu belki 3-4 cm çapındadır. İnce işçilik lazım. Bu işleri becerebilen bildiğiniz birileri var mıdır istanbulda? Ya da nasıl bir çözüm üretebilirim?
Ya da servise vereceğim ama şu aralar tahminen onların çıkartacağı tutarı karşılayacak bütçem yoktur. 2-3 bin e çözmez onlar diye düşünüyorum.
Her tavsiyeye açığım. Valla şu cihazı tekrar toparlayıp güzel bir şekilde müzik dinleyebilirsem çok mutlu olacağım.
Herkese çok teşekkürler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 12

Ya aklım almıyor.
Bu ülkeye katlanamıyorum. Vergisini veren düzgün bir vatandaşım. İphone 15 pro alıcam.
Yurtdışından alsam 36.000 TL.
31.000 tl kayıt ücreti var.
Yok TR’den alsam 68.000 TL vergilerle.
İyi bari 3-4 taksit alayım diyorsun, taksit yasaklı.
Allah belanızı versin.
Kardeşim, vergimi veriyorum. Efendi efendi çalışıyorum. Sizin derdiniz ne hasta mısınız? Ulan ben varlığımı sizin için harcamak zorunda mıyım? Nedir ya bu tek bir hayatımız var anasını bellediniz. Nedir ulan sizden çektiğimiz. Otomobilde aynı bela, yurtdışından bir şey getirtemezsin. Ne ulan bu hapis hayatı gibi yeter allah belanızı versin yeter.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • PhoeniXim @phoenixim

  Her şeye gelişmiş ülkelerden ekstra ödemek koyuyor cidden. 99$ fiyatı var, bizde 150$
  Amerika'dan sipariş versem kargo + vergi dahil 147$ yapıyor buradaki satış fiyatından daha uyguna geliyor.

 • Orcun @orcun

  Çok basit bir örnek vereceğim. Bir ülkede hangi ülke olursa olsun, üretim katma değerli şeyler ihracat gibi şeyler yoksa veya olsa bile çok az ise, o ülke vergiyle geçinir. Bir ülkede ne kadar çok üretim katma değerli ürün üretimi sanayi gelişmiş vs ise o ülkede vergi o kadar azdır insanların alım gücü yüksek ve refah içinde yaşarlar.

 • emreCAN Bayrak @flagbearer

  iphone 15 alacaksın 49k ya 50.000 tl altına troykartlar 6 taksit yapıyor e-ticarete oradan da 6 taksit yapcaksın şı an en iyi çözüm bu

 • Samed AYDIN @picasso16

  Varsa ticari karta taksit yapılıyor. Kendi üzerine yalandan bile olsa şirketi olan arkadaşın varsa onun üzerinden alabilirsin. Yada dışardan al yurtdışndaki arkadaşının üzerine olan hattına işlet kullan. Yada iki iphone al of ya salak salak uğraşıyorz işte

Selamlar,
Teknoloji ve bilim notları geri gelmiyor anlaşılan. Hamdi abi geçenlerde epey yorucu gibi bir şey demişti.. son derece üzücü bir durum.
Bu şartlar altında her pazartesi akşamı epey boş geçiyor benim için.

Bu boşluğu doldurabilecek, takip ettiğiniz bir yayın var mı?
Serdar Kuzuloğlunun haftalık yazısını takip ediyorum. Ama çok daha yüzeyde kalıyor teknoloji ve bilim notlarına göre. Onun dışında nitelikli bir şey aklıma gelmiyor, bilmiyorum.
Yeri dolmaz ama önerilere açığım. İngilizce de olabilir.

Herkese teşekkürler

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar,
Harman Kardon AuraStudio 2 kullanıyorum 4-5 yıldır artık yüksek seslerde epey bir distortion olmaya başladı çok sevdiğim halde yollarımızı ayırma zamanı yaklaştı.. Belki tamir ettirebilirim öyle bir imkan varsa ama şimdilik planım başka bir şey satın almak.
Yaklaşık 10.000TL bütçe ile taşınabilir nitelikte bir bluetooth höparlor tavsiyeniz var mı? Bütçe 13.000 TL'lere kadar çıkabilir. Dengeli bir ses tarafımdayım.
Anker Soundcore Motion X600 9.000TL civarında aklımdaki cihaz ama kasım indirimlerinde 6300TL gibi bir şeye düşmüştü o zaman almadım şimdi de elim 9000TL vermeye gitmiyor.
Önerilerinize açığım,
Herkese teşekkürler

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar,
Airtag kullanan arkadaşlar bir bakabilir mi?
Son 3-4 aydır 2 airtag im de neredeyse konumlarını günde en fazla 3-4 sefer güncelliyorlar. İlk aldığımda 5-10 dakikada bir güncellenen konumlar şimdi 3-4 saatte bir ancak güncelleniyorlar.
Şu an mesela motosikletim sabihanın otoparkında, yanından otomobil geçmeme imkanı yok. Bu kadar kalabalık bir yerde apple kullanan birilerinin olmama ihtimali de yok.
50 dakikadır güncellenmiyor. Eminim 3-4 saat sonra da aynı olacak. İkisi de motosikletimin üstünde şu an. İkisi de güncellenmiyor.
Aynı problemi yaşayan ve bir çözüm üretebilen var mı?
Redditte de herkes yazmış benzer bir şeyler çözüm de bulamamışlar ama belki burada bilen birileri vardır.
Teşekkür ederim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 15