Selam,
Mülakatlardaki ingilizceyle ilgili bir sorum olacaktı tecrübeli arkadaşlara. Uluslararası bir perakende firmasına başvurdum onlar da sağ olsunlar ikinci görüşmeye çağırdılar ama ingilizce dil testi de yapacaklarmış.
Bende durum şu, ingilizce okuduğum çok teknik olmayan her şeyi anlayabiliyorum. Mesela the verge e girip anlayamayacağım şey olmaz. 1-2 kelimede takılırsam sadece onları çevirip genelde sorunsuz gidiyorum. Ya da nytimes okumak vs sorun olmuyor gündelik konularla ilgili.
Sadece şöyle bir handikap var, ben neredeyse ömrümde hiç ingilizce konuşmadım. Düz devlet okullarında verilen eğitimi aldım. Kısacası grammer ve konuşma kötü.
Ama anlamakta çok az sorun yaşıyorum. Youtube da x2 izlediğim videolar oluyor genelde..
Başvurduğum pozisyon da ingilizceyle sıfır alakalı. Şantiyede kim ne yapacak ingilizceyi..
Sizce 1 hafta sürede hangi kanaldan ilerlesem fark yaratırım? Bütçe var ne önerirsiniz?
Duolingo benim için biraz basit kalabilir çünkü yani okuduğunu rahat anlayan biriyim sanki o çok başlangıç seviyesi, cambly mi ya da daha etkili olabilecek bir şey varsa o da olabilir.
Fikirlere açığım.
Teşekkür edeirm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Çetin @zrrckkk

  camblyde kisa sureli yok sanirim min 1 ay olmasi lazim ve gunluk konusma siniri var.
  Preplye bakilabilir. Kredi alip istedigin kadar konusabiliyorsun diye hatirliyorum.
  Duolingo cok basit ve bosa zaman kaybi olur bence.

 • kortex @kortex

  Konuşmak ile okuduğunu anlamak çok yakın şeyler değil maalesef. Okuduğunuz şeyi yüksek sesli şekilde okumaya çalışın. Faydası olacaktır. Ben konuşamayanlara lingusta tavsiye ediyorum. 5 yıl önce falandı sadece ücretsiz dersleri dinleyerek hazırlık spaking sınavına girmiştim 75 mi ne almıştım tam hatırlamıyorum ama bayağı konuştum onu hatırlıyorum. O zamanlar ilk 7 ders ücretsizdi şimdi ilk 3 ders ücretsiz galiba.

 • AB9 @sqn

  bu kadar kısa sürede ancak bunu dinlemeni tavsiye ederim: https://www.youtube.com/watch?v=NNv-Lb52VX4

  adam bu kadar ingilizce bilgisiyle şarkı yapıp popüler oluyorsa sen ihtiyacın olmayacak ingilizceyi rahat rahat konuşur, işi de alırsın. özgüvenin yüksek olsun, gerisi gelir 🙂 en fazla türkçe düşünür, kafanda ingilizceye çevirir, öyle konuşursun, ülkede ingilizce konuşanların %99'unun yaptığı gibi.

  • Apsis @apsis

   Dinledim de o kadar da kötü değil abi naptın 😂😂 bundan 100 kat iyiyimdir canım konuşamıyoruz dediysek böyle de değil 😂

  • AB9 @sqn

   @apsis bu kadar kötü olduğunu düşünmedim zaten, "bu kadar ingilizce bilgisiyle şarkı yapıp popüler oluyorsa sen ihtiyacın olmayacak ingilizceyi rahat rahat konuşur, işi de alırsın" dedim, özgüvenin yüksek olsun gerisi mühim değil 🙂

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Hem çevrimiçi yazışarak hem de konuşarak çalışabilirsiniz. Çevrimiçi yazışmanın avantajı heyecanınıza daha rahat kontrol edebilmenizi ve daha rahat düşünmenize zaman sağlamasıdır. Konuşma ise düşünme hızınıza ve cevap tepkinizi iyileştirmenizi sağlayacaktır.

 • PhoeniXim @phoenixim

  Bütçe varsa direkt italki, oradan uygun bi hoca seç kısa sürede toparlarsın.

 • evren avid @evrenavid

  ABİ SAHAFTAN ESKİ BASIM, SADE GRAMER ANLATAN KİTAP ALIP, KADEME KADEME İLERLESEN KAFANA DAHA İYİ GİRER. kenler, hevler, çekimler...bundan sonrada, pratikte en önemli olay, birine ingilizce birşeyler anlatmak zorunda kalma deneyimi lazım